COOPVAERT Dubbele garantie voor alle verzekerden LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 9 April 1938 Financieel-Economisch Weekoverzicht KERK- EN SCHOOLNIEUWS Frankrij k's problemen Defensie geeft den toon aan lOct. PER Yz ONS n 0u6-f\ollanöschc Pijptabak van DOUWE EGBERTS Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Burmaniahuis Leeuwarden Groot- Noordhollandsche van 1845 van Brienenhuis Amsterdam FINANCIEN Berichten vorige oplage Oostenrijk en het 4-jarenplan. (Van onzen linancieelen medewerker). De wereld heeft nauwelijks den tijd om tot bezinning te komen. Even Is aan den eenen kant de rust eenigermate hersteld, of aan de andere zijde laait de onrust weer op. het teere sprietje van vertrouwen, dat juist het kopje uit den bodem wil steken, weer weg maaiend. Het staat thans wel vast. dat in de eerstkomende jaren de economi sche wereld zich zoo zal moeten instel len. dat zij min of meer „shockproof" wordt. Er zijn gelukkig reeds aanwij zingen in deze richting. Hevige schok ken, die vroeger de beurzen in volslagen desorganisatie brachten, brengen thans slechts een matigen golfslag teweeg. De oorzaak hiervan ligt niet alleen In de toenemende immuniteit, doch ook in het feit, dat het wantrouwen zóó algemeen is, dat men niet meer weet, waar men zijn toevlucht moet zoeken. Zou het niet kunnen zijn, dat juist in de algemeenheid van dit wantrouwen de kiem ligt voor een langzaam zich baanbrekend vertrouwen' Het waarlijk indrukwekkend saneerings- programma van Blum zou in „normale" tijden ongetwijfeld een heftige beweging op beurzen en wisselmarkten hebben te- weegebracht. Dat dit niet het geval is ge weest. is te danken eenerzijds aan het felit, dat ledereen wel wist. dat de economische en financieel? toestand van Frankrijk Uitermate zorgelijk was en een drastische operatie dringend noodzakelijk maakte, anderzijds aan de overtuiging, dat de plan nen desondanks in elk geval op den Senaat schipbreuk zouden lijden en via het aftre den van Blum hopelijk zouden bijdragen tot de uiteindelijke vorming van een kabi net op waarlijk nationalen grondslag. Wan neer deze regelen gedrukt zijn, is het lot van Blum's financieel program en van zijn ministerie waarschijnlijk reeds bezegeld Niettemin is het noodig, dat wij ons nog even met Frankrijk's situatie bezig houden. Want indien Blum's sanee- ringsprogram met zijn zeer uitgebreide toelichting voor iets goed is geweest, dan is het wel om nog eens duidelijk te onderstreepen, dat Frankrijk, zoo als hét thans gaat, onherroepelijk in den afgrond zal terecht komen en dat, welk kabinet ook Blum's taak zal over nemen, het voor precies dezelfde pro blemen zal komen te staan, en zooal niet tot dezelfde dan toch tot soort gelijke saneeringsmaatTegelen zal moe ten overgaan. Frankrijk immers heeft, als gevolg van Zijn interne economische en- politieke ge breken. nauwelijks kunnen profiteeren van de kortstondige opleving na de devaluatie in September 1936 en wel degelijk sterk den Invloed ondervonden van de sinds April 1937 ingetreden reactie. Nieuwe sociale lasten hebben kostprijs en produc tie zeer nadeelig beïnvloed en hebben te zamelen met de aanhoudende stakingen ernstig wantrouwen geschapen, met het gevolg, dat van kapitaalrepatriatie geen sprake is geweest. De scherpe depreciatie van den franc en de voor industrie en han del hoogst bezwarende arbeidsvoorwaarden hebben een duidelijk waarneembare ver arming van het geheele land in het leven geroepen, een verarming, die niet slechts in dc koopkracht zelve, doch ook in de kapitaal- en geldmarkt en vooral ook in de staatsfinanciën tot uitdrukking komt. Blum heeft nu getracht, door een veel omvattend programma de saneering als het ware af te dwingen. Hij is echter, naar onze conservatieve meening. van een ver keerde praemisse uitgegaan Hij wilde het binnen- en bultenlandsch vertrouwen her stellen doch trachtte dit te doen door mid del van methoden, die dit vertrouwen nog meer moeten ondermijnen. Vertrouwen in Frankrijk's financiën en economie kan slechts worden hersteld door drastisch in grijpen in productie- en arbeidsvoorwaar den, door het opruimen van de industrie verstikkende sociale lasten, door een slui tend maken van het budget. De combinatie van socialistische en fascistische middelen, waarmede Blum is komen aandragen, zou slechts geschikt ziin. om de stagnatie in productie en kapitaalmarkt nog te ver- grootcn Met de kapitaalheffing en de af schaffing van alle effecten aan toonder zou hij het kapitaal nog meer het land uitjagen, met de deviezencentrale zou hij de kiem leggen voor een steeds ingewik kelder net van deviezen restricties (in na volging van Duitschland), met de verhoo ging "van he* renteloos credlet aan de Schatkist en de herwaardeering van den goudvoorraad zou hii openlijke Inflatie in het leven roepen, met de opschorting van de aflossing op de staatsschuld zou hij de lasten slechts verschuiven naar later datum. Nogmaals wijzen wij er op, dat Frank rijk's financieele positie krachtig ingrijpen vereischt: wij zijn ook niet zoo kortzichtig, dat wij alle door Blum voorgestelde maat- re»e"en als uit den booze zouden beschou wen Zoo zullen de door hem voorgestelde revisie van de inkomstenbelasting, de extrabelasting op bewapeningswinsten, enz., ongetwijfeld veel oud zeer kunnen opruimen Doch het complex van saneerings- maatregelen waarmede hij Frankrijk gelukkig heeft wil'en maken, druischt zoozeer in toean de den Franschen in geboren zucht naar vrijheid van eigen dom en geld dat slechts een verblind' natie het zou kunnen aanvaarden. In alle nationale economische en finan cieele programma's voert defensie thans den boventoon. Wij ontwaren dit zelfs in het door den socialist Blum opgestelde programma Het deze maand aan het Britsch parlement voor te leggen budget zal eveneens in het teeken der defensie staan. Met groote spanning verbeidt het geheele Engelsche volk deze begrooting, welker inhoud op het materieele leven ge durende het thans ingegane nieuwe finan cieele jaar van zoo grooten Invloed zal zijn. De vrees dat het tot een aanzienlijke belastingverhooging zal moeten komen, is in Engeland getemperd door het gunstige slot van het op 31 Maart afgesloten finan cieele jaar. dat tegen de verwachtingen ln als gevolg van hoogere inkomsten en lagere uitgaven een vrij groot batig saldo heeft opgeleverd: een pracht-voorbeeld voor Minister de Wilde! Indien het niettemin toch nog tot belastingverzwaring zal komen, zal deze slechts van geringe afmetingen behoeven te zijn. Toch zal de begvooting niet nala ten het Britsch economisch leven eenzij dig te beïnvloeden. Aangezien alles en alles op de bewapening wordt gezet, zullen noodwendig vele industrieën onder deze eenzijdigheid moeten lijden, speciaal die welke voor den export werken. Reeds thans is zulk een invloed duidelijk merkbaar. Overigens bevindt het economische leven in Engeland zich in een periode van aar zeling. De vorig jaar ingezette conjunc- tuurdaling is nog wel niet tot staan geko men, doch het tempo der daling is ver langzaamd. Met zorg en ervaring kiezen wij Uw objec ten voor beleggging, behandelen wij hypo theken en verzekeringen, beheeren wij Uw vaste goederen, voeren wij opdrachten uit voor bouw en verbouw. VAN DER DRIFT Co. OUDE VEST 29 - TELEF. 513 Bijk. Oegstgeest. Emmalaan 9 - Tel. 3904 615 (Ingez. Med.) Het meest markante voorbeeld van een volkomen ondergeschikt maken van het economisch leven aan de eischen der be wapening zal ons eerstdaags het oude Oos tenrijk leveren. Gelijk bekend, zal het ge heel ln het Duitsche vier-jaren-plan wor den ingeschakeld. Dit beteekent. dat alle aandacht zal worden geconcentreerd op de intensiveering der mijnindustrie. De ijzermijnen vooral zullen een waardevolle aanwinst voor het rijk beteekenen, terwijl men kan verwachten, dat ook de exploi tatie der (overigens niet bijzonder rijke) petroleumbronnen met kracht zal worden ter hand genomen. De houtrijkdom zal ten volle worden uitgebuit. Wat de Oostenrijk- sche industrie betreft, zal bijv. de auto mobielnijverheid (Steyri grootendeels wor den omgeschakeld ln de richting van de productie van pantserplaten, tanks. enz. Ook de luxe nijverheid 'textiel, leer) zal groote offers aan den „Anschluss" moeten brengen, 't Zelfde geldt voor de voor 't voor malige Oostenrijk zoo belangrijke industrie het toerisme, waar de vrij veel geld spen- deerende Britten. Amerikanen en Neder landers grootendeels plaats zullen maken voor Rücksack-Duitscners. Ook de kleinere Europeesche landen- zien zich genoodzaakt de defensie op te voe ren en daarmede de belastingschroef ster ker aan te draaien, d.w.z. dus den levens standaard omlaag te drukken. Wij zien zulks in Scandinavië, doch vooral in Bel gië, waar een bedrag van 1350 millioen francs moet worden gevonden, om het evenwicht in de begrooting eenigermate te herstellen. Men heeft er in alle hoeken en gaten gesnuffeld, om dit bedrag bijeen te garen. De nieuwe maatregelen omvatten er een crisisbelasting, een monopoliehef fing. een verhooging der successierechten, accijnzen, registratie- en zegelrechten en in het algemeen een strengere controle op de invordering. In dit verband zouden wij er op wil len wijzen, dat de Belgische regeering thans toch ook wel eens zou mogen overgaan tot een wat rigoureuzer be handeling der buitenlanders ten aan zien der inkomstenbelasting. Wij we ten van Nederlanders, die, om den Nederlandschen belastingdruk te ont gaan. reeds vijf, zes jaar in België do micilie hebben en die nog nimmer een Belgisch aanslagbiljet hebben ontvan gen. Wanneer wij dus zoo de wereld rondkijken in dezen verwarden tijd, dan valt ons over al een aanzienlijke verzwaring van de door individu en gemeenschap te dragen lasten op. Beschouwen wij de situatie van dezen kant, dan is er ook aanleiding om den thans ook in Nederland weer verzwaar den belastingdruk met wat minder moppe ren dan anders te dragen. Zeker, de door de Tweede Kamer reeds aangenomen ver hooging der inkomsten- en dividend- en tantième-belastingen alsmede de aange kondigde verhoogingen der personeele- en omzetbelastingen zullen den Nederland schen levensstandaard weder omlaag druk ken, doch wij hebben dit thans te aan vaarden, hoewel het Nederlandsche volk daar tegenover nu wel den dringenden eisch mag stellen (gelijk een onzer finan cieele bladen dit kernachtig uitdrukte)nu dc staat het volk tot het hemd uitkleedt, moet hij zelf het voorbeeld geven en zijn pelsjas uittrekken. Op de Amsterdamsche beurs is de hevige daling, welke den aanvang der vorige week had gekenmerkt, gevolgd door een nog sterker herstel (resultaat van baisse dekkingen in een „dunne" markt op grond van iets gunstiger commentaren op den i politieken toestand). Daarna hebben de koersen met zeer weinig handel zich op en neer bewogen, een aarzelende stemming aan den dag leggend Die aarzeling is vol komen verklaarbaar, nu ook Wall Street nog zeer weinig blijken geeft van een door- I zettend herstel. De vaste tendentie, die predikbeurten. VOOR ZONDAG 10 APRIL. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf. (Bed. H. D.), ds. Ten Cat*. Eglise Wallonne: Dix heures et demie, du matin, mr. J. Arnal. pasteur Amsterdam. Evang. Luth. Gem Voorm. halfelf, (Bed. H. A.), ds. J. C. Schroder. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Mis pelblom Bei) er. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf. dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19): Voorm. halfelf. Gez. H. Mis. Aalsmeer Clir. Geref. Kerk: 10 uur voorm. en 5 uur nam., leesdienst. Ned. Herv. Kerk. Dorp: Voorm. 10 uur. ds. Y. Alkema. H. Doop en Voorber. H. A.; nam. 6 uur. ds. H. v. d. Linde. Oost: Voorm. 10 uur. ds. H. v. d. Linde. H. Doop en Voorb. H. A.; nam. 6 uur, ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. Knoppersen. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. G. Th. v. Beusekom; nam. half zeven. ds. G. Th. v. Beusekom (Voorb. H. A Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. H. Moolhuizen. Alphen a. d. Ryn Ned. Herv. Kerk: Ouds- hoornschewegVoorm. 10 uur. dr. J. P. Can- negieter. Evangelisatie Hooftstr.Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Sirag van Herkingen. Ned. Herv. Kerk. Julianastraat: Voorm. half tien, ds. Scheers (Bed. H. A.); nam. halfzeven, ds. Stehouwer (Dankz. H. A.). Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. de Bruin. Kinderkerk „Bethel": Geen dienst. Geref. Kerk Hooftstraat: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mulder. D RuyterstraatVoorm. 10 uur. ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur. ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk v. Reedestr. Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Moolenaar van "Rotter dam. Lokaal van MandersloostraatVoorm. half tien ert nam. 6 uur, leesdienst. Bodegraven - Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Klüsener; nam. 6 uur dezelfde. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Pel. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evangelisatiekring Beursgebouw: Nam. half zeven samenkomst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (Voorb. H. A.), ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Van Teylin- gen; nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Hendriksen. Katwijk-aan-Zee Geref. Kerk: Voorm .10 en nam. 6 uur. ds. Ingwersen Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie. ds. Aalders. Llsse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. (Bed. H. D.>, ds. Tichelaar; 5 uur, de heer Siderius van KatwUk-aan-Zeè. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gcm.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. halfdrie, leesdienst. Nieuwveen Ned. HerV. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer Van Splierpenzeel. Noordwijk-Binnen - Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Andree van Vogelenzang. Noordwijk-aan-Zee: Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur en nam. 5 uur (Bed. H.A.). ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma. Geref. Kerk In H. V.: Voorm. 10 uur. de heer A. van Kampen: nam. 5 uur, leesdienst Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerllng. vm> Wlï y TPÜptabaU COOPVAE.RT 1755 9199 (Ingez. Med.) i Geref. Kerk: Voorm. halftien, leesdienst; nam. halfdrie. ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heyn. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. H. P. Fortgens van Voorschoten: nam. 5 uur (Bed. H. A.) dezelfde. Kerkzaal Voorm. halftien (Bed. H. A.) en nam. 5 uur. ds. J. Schoneveld van Groningen. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. halftien, ds. Van der Loo; nam. 6 urn*, ds. Broekstra. Geref. Kerk VoorhouterwegVoorm. half tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. Van der Loo. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst. Rijnzaterwoudc Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. H. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: 10 uur. de heer Feldkamp. cand. te Leiden en nam. half zeven ds. Steenbeek. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H. A.), ds I. Voorsteegh van Den Haag: nam. 5 uur. ds. A. Verwaal van De Kaag. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.) en nam. 5 uur (Dankz.), ds. L. Oranje van Den Haag. Geref. Gem. i Ambachtshuis)Nam. 5 uur, leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Deinum. P. van Wijnen te Ureterp. Beroepen: Te Amsterveen <als hulpred.) J. F. v. d. Berg. cand. en hulppred. te Gorssel. GEREF. KERKEN. Tweetal te Lunteren: G. Th. Koopman, cand. te Utrecht en J. de Lange, cand. te Zaandam. Beroepen: Te Lunteren, J. de Lange. cand. te Zaandam: te Middelburg (als hulppred.). J. Rook. cand. te Zwolle. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen mej. C. A. v. Nood te Alphen aan den Rijn heeft gelegateerd aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn een bedrag van duizend gulden. DS. W. ZIJLSTRA t In den ouderdom van ruim 79 jaar ls te De Bilt overleden ds. W. Zijlstia. em. pre dikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds Zijlstra werd 29 Juni 1858 te Oost- hem (Fr.) geboren Hij bezocht het gym nasium te Zetten en te Amersfoort en stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden theologie. In 1889 candidaat geworden aan vaardde de overledene 5 Jan. 1890 zijn ambt te Lage-Vuursche. Ds. Zijlstra heeft achtereenvolgens de gemeenten van Waddinxveen. Kesteren. Bruchem, Groot-Ammers. Eemnes-Buiten. Neerlansbroek en Kootwijk, waar hij 1 Oct. 1938 eervol emeritaat ontving, gediend, waarna hij zich metterwoon te de Bilt vestigde. De overledene, die tot den Geref. Bond ln de Ned. Herv Kerk behoorde heeft in de verschillende gemeenten waar hij gear beid heeft, groote activiteit ontwikkeld. In Waddinxveen ontstond tijdens zijn verblijf aldaar een geestelijke opwekking die zich ook tot Gouda uitstrekte. Met name voor het Ohr. Onderwijs heeft de overledene zioh zeer beijverd. In Groot-Ammers en Neerlangbroek stichtte ds. Zijlstra een Chr. school. In de serie ..Tot de Wet en tot de Ge tuigenis" verscheen van de hand van ds. Zijlstra menige predicatie. terwijl hij ook in het weekblad „De Waarheidsvriend" van den Geref. Bond stlohtelti'ke bijdragen schreef. Tot aan zijn emeritaat heeft ds. Zijlstra steeds tweemaal eiken Zondag voor zijn gemeente het Woord bediend en zijn pre- dlcaties hebben zich altijd gekenmerkt door* systematische indeeling en logischen ge- dachtengang. Het stoffelijk overschot van ds. Zijlstra zal te Kootwijk worden ter ruste gelegd. MET EMERITAAT. Ds. J. E. Elenbaas, Ned. Herv. predikant te Borsselen. heeft tegen 10 Juli a.s. eer vol emeritaat aangevraagd. Ds. Elenbaas heeft 36 dienstjaren die hij allen in Zeeland doorbracht. Hij ving zijn loopbaan aan te Gapinge en vertrok vandaar naar Sirjansland, om zich in 1913 aart zijn tegenwoordige gemeente te ver binden. Ds. Elenbaas is assessor van het classicaal bestuur van Goes. De classis Dokkum der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden vergade ring aan ds. K. Oussoren te Broek onder Akkerwoude in verband met het bereiken van den 70-jarlgen leeftijd eervol emeri taat verleend zulks met Ingang van 1 Mei aanstaande. De classis Harderwijk der Geref. Kerken heeft ln haar gisteren gehouden vergade ring wegens gezondheidsredenen op hun verzoek eervol emeritaat verleend aan de predikanten dr. J. Bosch te Oldebroek en ds. W G. Kerssies te Wezep, resp. met ingang van 1 Juli en 1 Sept. a.s. De classis Franeker der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden verga dering wegens voortdurende ongesteldheid op zijn verzoek eervol emeritaat verleend aan ds. F. Wiersma te Oosterbierum, zulks met ingang van I Mei as. 9196 (Ingvz. Med.) zich er zoo nu en dan baan breekt, is grootendeels van zuiver technischen oor sprong. De meeste berichten uit het be drijfsleven, de commentaren op den eco- noir.ischen toestand van de zijde van de groote banken, blijven ln mineur gestemd en geven geenerlei aanleiding tot het koo pen van aandeelen noch tot het in voor raad nemen van goederen. De goederenmarkten blijven ln haar lus- telooze houding volharden. De rubberprljs beweegt zich iets boven het laagste peil der vorige week. De tinprijs heeft een nieuw laagterecord bereikt sinds 1933, mede wellicht uit vrees, dat het door het Int. Tin Comité voorgestelde bufferpool- plan op den tegenstand der tinsmelters in Malakka en van de Londensche Metaal markt schipbreuk zal lijden. De andere goederenprijzen vertoonen zeer zeker geen fleuriger beeld. De palmolie-prijs brokkelt gestadig af en is thans gedaald tot de helft van den prijs, die een jaar geleden gold. De suikermarkt ligt lusteloos en ver laten. De resultaten der eerste veiling van Sumatratabak zijn, tegen de hooggespan nen verwachtingen in, in het algemeen zeer onbevredigend gebleven en voorals nog is een betere stemming ook in deze markt nauwelijks te verwachten. Inmiddels keert de „normale" toestand ln de Nederlandsche geld- en kapitaal markt terug. De gulden stroomt weer in zijn oude bedding, d.w.z. dat het Egalisa tiefonds zich weer genoodzaakt ziet pon den te koopen. De goudvoorraad zal wel weer toenemen en wij zien binnenkort den tijd weer aanbreken, waarop de conversies zullen worden hervat en het Beleggers front kan toonen wat het waard is. (Nadruk verboden). EERSTE NED. MAATSCHAPPIJ VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING. Aan het jaarverslag van de M.V.Z. 'Eerste Nederlandsche MIJ. Voor Ziekenhuisverpleging te Gouda over 1937. ontleenen wij het volgende: De behaalde resultaten kunnen gunstig ge noemd worden. Niet alleen kan op een hooger winstcijfer worden gewezen, doch ook de bruto- productie overtrof die van het boekjaar 1936, waardoor het premie-inkomen belangrijk steeg. Met den bouw van een nieuw kantoorpand, dat wordt uitgevoerd naar het ontwerp en de plannen van ir. B. J. K. Cramer te Rotterdam werd een aanvang gemaakt. Het werk ls aan genomen door dc N V. Volker Bouwmaatschappij te Rotterdam. Besloten is de nnaam der Vennootschap te wijzigen in: N.V. De Goudsche Mij. van Zie kenhuiskosten en Ongevallenverzekering (M. V. Z.). De ministerleele verklaring van geen oezwaar werd aangevraagd. Wat den financ ?elen toestand en de behaalde resultaten betreft, kunnen wij verder het volgende mededeelen: Op de effecten-portefeuille werd een koers verlies van f. 6338,39 geleden, welk bedrag ten laste van de reserve geldbelegging were ge bracht. De netto-winst bedraagt met inbegrip van f. 651.80 onverdeeld winstsaldo van 1936 f. 80.064,35. De directie stelt voor een bedrag van f. 60.000 aan de reserve toe te voegen, waarna deze na overboeking van een vrijge komen bedrag der schade-reserve tot f 350.000 -tijgt f" ren bedrae van f. 16.838.39 aan te wen den tot verhoer" der reserve geldbelegging, waarna deze f oon bedraagt Daarnevens wordt voorc«rt"id bet dividend, evenals het. vorig iaar. te benalen on 7 en na reserveering van de verschuldigde dividend- cn tantième belasting een bedrag van f. 144,56 als onver Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. INTERNEERING VAN SPANJAARDEN OP AMELAND. Naar wii vernemen zou het in de bedoe ling liggen de destijds ontvluchte en naar hier teruggekeerde Spanjaarden., die na aankomst te 'sGravenhage in het huis van bewaring aldaar zijn oogenomen, op het eiland Ameland te Interneeren. UIT NED. OOST-INDIË AANKOMST COMMANDANT LEGER DES HEILS. BANDOENG. 8 April. Aneta/A.NP.) Dë commandant van het leger des hells in Nederland. Bouwe Vlas. is hier na aan komst met de „Marnlx" in een Dlëchtige bijeenkomst begroet Commandant de Groot van het leger des heils in Ned. Indié cn de burgemeester van Bandoeng hielden toespraken waarbii zii wezen op het be langrijke werk van het leger des heils in Ned. Indië. deeld winstsaldo naar het nieuwe boekjaar over te boeken. Blijkens de balans bedraagt de premie- en schadereserve thans f360.000, de reserve I f. 350.000 en de reserve geldbelegging f. 80.000. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10