BINNENLAND versterk,,,,,. Ver keer door Katwijk op Bollen-Zondagen lm Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 April 19J8 Derde Blad Ne. 23938 Sproeten komen vroeg in Sprutol Bij alle Drogisten. De spellingkwestie Het dreigend conflict in de Sigarenindustrie. Na langdurige besprekingen wederom geen overeenstemming bereikt. Rijksbemiddelaar geeft zijn poging op. Gisteren had op het departement van sociale zaken onder leiding van den rijks bemiddelaar, mr. T. J, Verschuur, wederom een bespreking plaats tusschen partijen, betrokken bij het dreigend conflict In de sigarenindustrie, en ook deze heeft geen overeenstemming opgeleverd. De basis van de besprekingen, welke ook dezen keer zeer langdurig waren, werd ge vormd door het voorstel, dat de rijksbemid delaar in de vorige bijeenkomst had ge daan. Dit voorstel was. nadat het aanvan kelijk door beide partijen was afgewezen, inmiddels door de patroons-organisaties aanvaard. In dit feit vond de rijksbemid delaar aanleiding de partijen nog eenmaal bijeen te roepen. Het onderdeel van dit voorstel, betref fende een loon van f. 12.25 per duizend stuks voor de 5 cents sigaar, is door de arbeidersorganisaties als^basls voor bespre king onder zekere voorwaarden aanvaard. Daarna moest dit basisloon voor de andere prijsklassen worden uitgewerkt, waarbij, niettegenstaande verschillende concessies van belde partijen, geen over eenstemming kon worden bereikt. Behalve de genoemde moeilijkheid zou den nog ettelijke andere punten voor rege ling in aanmerking zijn gekomen, doch wegens het meeningsverschil over de prijs klassen, kon de bespreking van de punten niet worden gehouden. De rijksbemiddelaar heeft toen zijn po gingen om partijen tot elkaar te brengen, moeten opgeven. Pensioenkwestie Spoorweg personeel. PETITIONNEMENT MET 35335 HAND- TEEKENINGEN AAN DEN MINISTER OVERHANDIGD. Men meldt ons: Eergisteren had te Den Haag weer een bespreking plaats tusschen den Minister van Waterstaat en een delegatie van den Personeelraad over de korting, die op de pensioenen van de Nederlandsche Spoor wegen, wordt toegepast. Met kracht heelt deze delegatie nog maals bepleit afschaffing dezer korting en wegneming van het variabele karakter, hetwelk het pensioen heeft gekregen na de wijziging in de „Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925", die 1 April 1936 ln werking is getreden. De Minister' wenschte geen toezegging te doen om te bevorderen de wet weer haar oorspronkelljken inhoud te doen krij gen en de thans toegepaste korting ln te trGkkcn Ter ondersteuning van het verzoek van Personeelraad werd het resultaat van het petitionnement overhandigd, hetwelk 35335 handteekeningen inhield. Medegedeeld werd, dat de regeering overweegt een commissie in te stellen, die de geheele spoorwegpensioenaangelegen- heid zal hebben te bestudeeren en voor stellen te doen. Omtrent het wetsontwerp tot wijziging der wet waardoor penslonneerlng op 60- jarlgen leeftijd mogelijk zal worden en waaromtrent reeds twee jaar geleden over eenstemming was verkregen tusschen de Directie en den Personeelraad, werd mede gedeeld, dat de Minister verwachtte, dat het. wetsontwerp dezer dagen bij de Twee de Kamer zou worden ingediend. f. 88.000 voor het Weerbaarheids geschenk. Verantwoording van vrijwillige bijdragen. Gisteren wérden ontvangen: f.25 L. S. S. Amersfoort; f.2 gep. adj.-o.o. NU. Dordrecht; f.25 A. B. den Haag; f.5 C. v. D. Rotterdam; f.100 N. J. den Haag; f.10 C. M. D. Hilversum; f. 2.50 twee zusters. Rijswijk; f.10 E. D. H. Amsterdam; f.30 ambtenaars weduwe Amsterdam; f.25 N.V. W. K. Oldenzaal; f.200 E. M. D. W. Alkmaar; f.10 H. V. den Haag; f.5 G. W. G. Oegstgeest; f. 2.50 W. F. v. D. Utrecht; f.10 E. K. Nijmegen; f.5 A. Z. Am sterdam; f.50 H. J. v. A. den Haag; f. 0.65 gym nasium. Heerlen; f. 11.57 MeisJes-HBS Heerlen; f.10 N.N. Rotterdam ;f.25 A. v. D. Eindhoven; f.1 W. L. A. V. den Haag; f,25 Nederl. echt paar Wassenaar; f.300 Hollandsch echtpaar E. M. den Haag; f. 133.20 ingekomen giften bij dag blad „De Standaard" Amsterdam; f.10 P. J. J. M. den Haag; f.50 B. E. te D.; f.2.50 P. P. Go- rinchem; f. 10 I. M. Gouda; f. 10 W. M. den Haag; f.20 mevr. Wed. J. S.—D. den Haag; f.50 W. C. B. den Haag; f.250 anoniem uit Baarn; f. 25 mevr. wed. H. J. v. R.E. J. M. S. den Haag; f.10 P. J. F. Vleuten; f.10 mevr. N. N. Arnhem; f.50 L. F. C. v. E. t. K. Arnhem; f.10 J. M. J. W. O. W. Bussumf. 10 A. M. W. Hoorn; f.5 D. W. D. Santpoort; f.20 W. C. S. Scheve- ningen; f.1 A. J. V. Nijmegen; f. 2.55 't convict „Ste Marie". Roosendaal; f.10 K. L. Blaricum; f. 10 H. J. H. S. den Haag; f. 1 C. J. T. Almelo; f.1 P. J H. den Haag; f.1 S. H. T. Utrecht; f.10 uit het bridge-potje Rotterdam; f.5 A. C. M. J. Maastricht; f.2.50 mej. H. S. v. M. Am sterdam; f.10 J. v. d. H. Rotterdam; f.500 M. V. M. K. de Bilt; f.10 R. D. B. Apeldoorn; f.10 A. v. N. Rotterdam; f.100 A. J. M. B.H. den Haag; F. G. U. Amersfoort; f.10 N. R. B. Am sterdam; f. 10 E. D. de R. Schiebroek; f.5 A. L. Enschedé; f.1 padvinder Utrecht; f.1000 N. N. Amsterdam; f. 10 dames bridgeclubje Rotterdam; f.5 H. A. R. S. Amsterdam; f.25 mevr. M. En schedé; f.75 C. J. B den Haag; f. 1 H. N. Z. den Haag; f.10 G. V. den Haag; f.1 een oud- reservist Zeist; f.5 J. W. den Haag; f.10 kapi tein K.N.I.L. b. d. den Haag; f.25 H. v. D. den Haag; f.10 A. M. H. den Haag; f.2.50 L. B. den Haag; f.1 indoloog Leiden; f.25 fam. S. den Haag; f0.50 Lochemsche schooljongen; f.25 E. S. den Haag; f.5 E. J. E. Maastricht; f.2.50 A. L. Middelburg; f. 0.50 B. d. B. Bunschoten post Spakenburg; f. 1 P. H. N. V. W. Rotterdam; f. 10 mevr. M. L. M. wed. G. W. v. Z. Rotterdam; f.10 S. Z. Hilversumf. 2.50 J. H. N. Utrecht; f.2.50 mevr. E. v. E—v. A. den Haag; f. 10 J. M. M. v. O. Amsterdam; f.25 fam. L. P. M. den Haag; f 10 F. S. Amsterdam; f. 0.30 twaalfjarig Nederlander Amsterdam; f.25 mej. O. G. L. te Clarens; f.25 N, N. Haarlem; f. 1.25 M. D. J. Amsterdam; f. 1 H. N. K. Amsterdam; f.5 E. W. d. H. Amsterdam; f. 4.10 klasse 3a 5 jarige HBS Amsterdam; f.2.50 winkelier te Doetinchem; f.2.50 G. A. A. Amsterdam; f.10 M. J. B. Am sterdam; f. 0.60 e. t. namens een derde Amster dam; f.1 E. T. Amsterdam; f. 2.50 mevr. G. BI. K. L. Hilversum; f. 15 mevr. D. v. B.—K. Amster dam; f.2.50 H P. D. F. den Haag; f.100 N.N. den Haag; f. 1000 mevr. de wed. E. J. P.—B. Am sterdam; f. 1.13 6e klasse Ch. L. School Amster dam; f.3.50 twee Dordtsche dames; f.25 van een kaartpot den Haag; f.20 fam. D. V.; f7.50 H. en W. en J. B. Nieuwendam; f.5 grootmoe der en twee kleinzoons den Haag; f.2.50 mevr. de wed. S. C. D.—Dijkerhoek-Holten; f.5 mevr. v. R. Amsterdam; f.50 A. A. Naarden; f.2.50 collecte 80ste verjaardag Bussum; f.2 15-Jarig meisje den Haag; f.10 N.N. den Haag; f,0.41 T.V. Amsterdam; f.25 Nederlander Baarn; f.5 tweetal. Amsterdam; f. 1 F. J. S. den Haag; f. 1.75 A. H. Amsterdam; f. 5 N.N. Wassenaar; f. 50 D. J. W. Heemstede; f. 1.20 klasse 4c HBS Raamstr. den Haag; f.25 mevr. M. J. S. den Haag; f.100 mej. D. C. G. den Haag; f. 25.65 collecte perso neel stichting T.C.L. Wagenborgen; f.0.50 H. en G. d. H. Laren; f.2.50 fam. v. B. Utrecht; f. 1.50 H. L. H. Amsterdam; f. 1.50 C. J. E. H. Amster dam; f.10 mevr. N.N. den Haag; f.15 noodweer Amsterdam; f.6.70 Nat. J. Verb. Amsterdam; f.5 J, H. S. te K.; f.2 gezusters M. K. den Haag; f.2 L. Amsterdam; f. 13.32 Sted. Gymnasium 's Hertogenboschf.5 een vaderlandsch gezin Haarlem; f.5 van mevr. G. M. L. C. en mevr. de wed L. W. D. L. SoestdUk; f 2 50 ing. A. v. H. te W f. 4.62HBS van het A. C.. f.10 T. A. C. en L. O. Locarno; f.10 zuster oud-konstabel Assen; f. 1 A. S. den Haag. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 88.013.31*4. Bij de Vereeniging voor Nationale Veiligheid is sinds de laatste opgave f. 479.20 binnengeko men. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste weken f. 8677,23 ontvangen. Regeering zou eerste regels der spelling-Marchant overnemen. Naar ons ter oore komt, zou de regeenn» thans een beslissing hebben genomen in de spellingkwestie Zit zou besloten hebben de eerste drie regels van de spelling-Mar chant 1934 over te nemen. Deze regels zijn: 1. De e wordt aan het eind van open let tergrepen niet verdubbeld; 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld: 3. De sch wordt alleen daar ceschreven, waar de ch uitgesproken wordt. Echter behoudt het achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling. De regeering zou voorts besloten hebben om den regel van de spelling-Marchant inzake de naamvals-n en de naamwoordelijke aanduiding niet over te nemen en daarvoor in de plaats te stellen de spelling volgens De Vries en Te Winkel. De regeering zou voornemens zijn de door haar od bovengenoemde ma nier gewijzigde spelling-Marchant met in gang van 1 Januari 1939 as. toe te passen. JUBILEUM DER NED, KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR BELGIË EN LUXEMBURG. Onder zeer vele blijken van belangstel ling en in tegenwoordigheid van een groot aantal der hoogste Belgische, Luxemburg - sche en Nederlandsche autoriteiten en lei dende figuren in het economisch leven van deze landen heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg vandaag te Brussel haar vijf-en-dertig- jarig bestaan gevierd. Aan het slot van de rede, waarmede de voorzitter der jubileerende kamer, de heer J. B. Vink, de plechtige zitting hedenmid dag opende, installeerde hij de permanente economische NederlandschBelgisch Luxemburgsche commissie, tot instelling v, aarvan de jubileerende Kamer in over- jeg met de betrokken Belgische en Luxem burgsche instanties onlangs heeft besloten. A. H. GERHARD TACHTIG JAAR. BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op ooter is, behoudens tusschentljdsche wijzi- vSf' j°°J de weck van 7 tot 14 April on veranderd vastgesteld op 50 cents per k.g. Huldiging door Ged. Staten van Noordholland. De leden van het college van Gedepu teerde Staten van Noordholland, mr. J. B. Bomans, mr. A. Bruch, A. W. Michels, Ed. Polak en dr. mr. P. J. Witteman de heer D. Kooiman was door ambtsbezigheden verhinderd en de griffier der Staten, mr. M A. Stufkens, hebben gisteren een bezoek gebracht ten huize van den heer A. H. Gerhard te Amsterdam ter gelegenheid van diens tachtigsten verjaardag. In een van groote waardeering getuigen de toespraak heeft de waarnemend com missaris der Koningin, mr J B. Bomans, daarbij den jubilaris gehuldigd en hem den gouden eerepenning van de provincie aan geboden. vergezeld van een oorkonde, waarin de groote verdiensten van den heer Gerhard voor land en gewest in het kort zijn omschreven. De heer Bomans deelde In zijn toespraak mede. dat het den commissaris der Konin gin, mr. dr. A. baron Roëll, ten zeerste speet niet bij deze huldiging van het oud lid van Gedeputeerde Staten aanwezig te kunnen zijn en wenschte den heer Gerhard, ook in het bijzonder namens den Commis saris, geluk De heer Gerhard dankte daarop met ge voelvolle woorden voor de hem gebrachte hulde, in het bijzonder voor het ontvangen eerbewijs. KLEINHANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. Te Den Haag vergaderden de besturen van de drie landelijke organisaties van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, met het bestuur van het federa tief verband over de vrijheid van den kleinhandel. Algemeen was men van ge voelen, dat deze VTijheid door de organisa ties zooveel mogelijk moet worden be schermd en het dan ook niet aangaat zon der meer te gedogen, dat deze vrijheid wordt beknot, door deze groep op de vei- iingbanken een plaats te weren. Besloten werd op Woensdag 4 Mei in Den Haag een openbare vergadering te beleggen, waar van iedere organisatie een bestuurder het woord zal voeren over dit zeer urgente vraagstuk. De Zeemacht behoeft dringend DE IDEE VAN EEN VLOOTLEENING. De Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging „Onze Vloot" schrijft: De onmiddellijke beveiliging van het grondgebied tegen aanslagen van bulten, zooals die geschiedt door de landmacht en door de maritime middelen der kustverde diging, is van weinig of geen nut zoo er geen zorg gedragen wordt voor de beveili ging der voedsel- en grondstoffenvoorzie- ning alsook van het welvaartspeil van de bevolking die dat grondgebied bewoont. Nederland's ligging in de wereld is nu een maal zoo, dat het belangrijkste deel van de voedsel- en grondstoffenvoorzlenlng is gebaseerd op het handelsverkeer met lan den van overzee en dat het hooge Neder landsche welvaartspeil (ln vergelijking met vele andere landen staat of valt met het bezit van een eilandenrijk: Neder- landsch-Indie. In een modern Europeesch of wereld conflict zal een van de doeltreffendste mid delen om den tegenstander op de knieen te brengen toepassing vinden in de afsnoe- ring van het zeeverkeer dat zijn bevolking van het noodige moet voorzien Dit ge schiedt door middel van de zeemacht. Van daar ook de geweldige vlootbouwprogram- ma's die door verschillende mogendheden ten uitvoer worden gebracht en waaraan na weigering van Japan tot opheffing van den sluier van geheimzinnigheid die zijn vlootbouw omgeeft, nog belangrijke uit breiding zal worden gegeven. Wanneer deze vlootbouwprogramma's over vier Jaren voltooid zijn. mogen de levensbelangen van de bijna 75 millioen zielej tellende be volking van alle Nederlandsche ge westen te zamen niet zoodanig in het gedrang komen tusschen eventueele strij dende partijen, dat men in Nederland ver hongert en de Indien uit het Rijk worden losgescheurd. Van het gebrek aan voedsel, tengevolge van de ernstig gestoorde zee verbindingen, heeft men tusschen 1914 en 1918 reeds de kwade gevolgen kunnen on dervinden. Het is niet te verwachten dat de historie ons nog eens zulk een waarschu wende leering zal toedienen. Thans is het nog de tijd om onze zeemacht zoodanig te versterken, dat wij over vier jaren als de groote mogendheden maritiem herbewa pend zullen zijn. op redelijke wijze het hoofd kunnen bieden aan de bedreiging van de materieele levensbelangen van ons volk en de volken die onder onze leiding staan, alsook aan de bedreiging van de geestelijk-cultureele taak tegenover Oost en West-Indie, die ons in de historie is op gelegd. Thans zal ook ten opzichte van de zee macht een daad moeten worden gesteld! Mede in verband met de talrijke bewijzen van instemming die wij van zeer verschil lende zijden mochten ontvangen met de in het Maart-nummer van ons orgaan geop perde idee van een door de regeering uit te schrijven vlootleening van 250 millioen gulden, om daarmede de zeemacht in eenige jaren op peil te brengen, hebben wij gemeend aan deze idee meerdere bekend heid te moeten geven, opdat vele Neder landers ln de gelegenheid zijn mede daar aan hun adhaesie te betuigen. Men zende daartoe zijn of haar kaartje (of handtee- kenlng met naam en adres) aan de Redac tie van „Onze Vloot", Surinamestraat 15 te 's-Gravenhage. Deze leening zou tegen een lagere rente uitgegeven moeten worden dan het thans gangbare percentage, ten einde haar alzoo het karakter van een offer te geven, terwijl zij overigens deel uit zou kunnen maken van een defensleleening voor alle weermachtsdeelen van b.v. het dubbele bedrag (reeds werd in enkele dag bladen gesproken over een defensieleening van een milliard gulden). Omtrent de mo gelijkheid van slagen van zulk een leening behoeft niet de minste twijfel te bestaan, hetgeen ons van zeer gezaghebbende finan- cieele zijden werd verzekerd. Immers, op de banken is op dit moment niet minder dan 700 a 800 millioen gulden gedeponeerd, welk bedrag vrijwel renteloos ligt omdat er geen belegging voor te vinden is. Het zou waarlijk een al te wonderlijke figuur zijn dat een klein land als Zwitserland met nog geen 41/; millioen inwoners, een opper vlakte van 41.000 K.M.. zonder maritieme belangen, zonder rijke koloniale hulpbron nen en omgeven door een natuurlijke ver dedigingsgordel van bergen, het noodig acht en in staat is door middel van lee ningen, die thans reeds een bedrag van 635 millioen Zw. fr. (plm. 300 millioen gul den) beloopen, zijn defensie op peil te brengen, terwijl het Nederlandsche rijk met zijn bijna 75 millioen inwoners, meer dan 2 millioen K.M2. grondgebied, met zijn net van maritieme belangen om den aardbol, zijn geweldige koloniale hulpbronnen en zijn gevaarlijke en blootgestelde ligging, het niet noodig zou achten en zich zelve niet in staat zou achten door middel van een leening van 250 millioen gulden voor de vloot en het dubbele voor de geheele weer macht, de defensie op peil te brengen. Daarom. Nederlanders van allerlei rich ting, betuigt uw instemming met dit denk beeld, hetwelk bedoelt door een daad uw toekomst of die van uw kinderen veilig te stellen! t Uw persoonlijk belang staat op het spel! DE NIEUWE BRUG OVER DE GOUWE. Bijna voltooid. De nieuwe brug over de Gouwe te Waddinxveen. die de verbinding vormt voor den nieuwen verkeersweg Rotter dam—Den Haag. via Waddixveen naar Utrecht (Rijksweg No. 12), is thans zoo goed als gereed. Deze mooie rijksbrug. een z.g bascule- brug, zal electrisch worden bediend van uit het gemeentelijk electrische net te Wad dinxveen. Naar wij vernamen zal het nieuwe weg dek, loopende van den Breedeweg ln den Zuidplaspolder tot aan de Gouwe, onder Waddinxveen, omstreeks Mei a.s. voor het verkeer worden opengesteld. Van Waddinxveen af, is men dan over dezen breeden snelverkeersweg in zeer kor ten tijd te Den Haag. Een en ander beteekent dus wel een zeer belangrijke verkeersverbetering! VERSPREIDE BERICHTEN. Het bestuur van de Utrechtsche stu- dentenvereeniglng tot vrijwillige oefening in den wapenhandel (de Utrechtsche stu dentenweerbaarheid), ontving een schrij ven van den secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, dat Z. K. H. de uitnoodiging tot aanvaarding van het beschermheerschap van de Utrechtsche studenten weerbaarheid heeft aangenomen. Naar verwacht mag worden, schrijft de K.N.A.C., zullen de beste dagen voor een bezoek aan de bollenvelden samenvallen met de Paaschdagen. Bij eenlgszins behoorlijke weersomstan digheden zal dus op die dagen doch ook reeds op as. Zondag in de bollenstreek op een uiterst druk verkeer kunnen wor den gerekend. Een belangrijk deel van dit verkeer maakt steeds gebruik van den zgn. Achterweg van Wassenaar over Katwijk- Binnen naar Noordwijk. In de nauwe kom van Katwijk-Binnen werd de verkeers stroom van Zuid naar Noord geleid over de Voorstraat, terwijl het tegengestelde ver keer van den Achterweg gebruik maakt. Doordat momenteel de Voorstraat wegens werkzaamheden is afgesloten, dreigen op den smallen Achterweg, die thans voor twee richtingen dienst doet, opstoppingen te zullen ontstaan, die echter in belang rijke mate vermeden kunnen worden in dien het verkeer van Noordwijk naar 's-Gravenhage gebruik maakt van de route over Katwijk aan Zee, die daarom voor enkele weken dringend wordt aanbevolen. REGELING VAN DE STEUNVERLEENING AAN FABRIEKSTURF VOOR DE CAMPAGNE 1938. Van de zijde van de Nederlandsche turf- centrale wordt ons medegedeeld, dat voor de campagne 1938 de in het vorige jaar geldende steunregeling weinig principieele veranderingen ondergaat Bij beschikking van 28 Januari j.l. heeft de minister van economische zaken de to tale productie reetfc vastgesteld op 30.000 dagwerken, welke hoeveelheid eveneens voor de vorige campagne gold. Evenals in het vorige jaar hebben dus de verveners, die in de basisjaren 1929, 1930 en 1931 reeds produceerden, thans recht op een toewij zing van 100"/» vam hun gemiddelde pro ductie over die jaren. Nieuwe verveners, die ten genoegen der centrale aantoonen, dat zij de beschikking verkregen over het productierecht van een ander, die in de basisjaren wel zelf heeft geproduceerd, mogen in de plaats van dien ander zijn productierecht uitoefenen. Blijft van de toegestane hoeveelheid na alle toewijzingen een restant over. dan kan dit in verhouding van hun productie worden verdeeld onder alle verveners, die hun aan vrage niet volledig toegewezen hebben ge kregen. Thans is in de Nederlandsche Staats courant afgekondigd de crisis-steun- beschlkking 1938 fabrieksturfmet regle ment, waarbij de toeslag voor fabrieks turf van 1938 wordt vastgesteld op f, 15,75 per dagwerk van 45 kub meter bij afleve ring over het verkoopkantoor te Assen. Dit verkoopkantoor zal voor de fabrieks turf van 1938, wanneer de opbrengst dat mogelijk maakt, tot een bedrag van f. 46,80 per dagwerk geheel aan de verveners mo gen uitkeeren. Bedraagt de opbrengst meer, dan mag van dit surplus een derde gedeelte aan de verveners worden uitbetaald, terwijl twee derden in het landbouw-crisisfonds moeten worden teruggestort. MAANDELIJKSCHE VERKEERS- ONGEVALLENCIJFERS. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sinds Mei 1937 gepubliceerde voorloopige maandelijksche cijfers omtrent ernstige verkeersongevallen blijkt, dat in de maand Februari 1938 een laagterecord bereikt werd. Het overzicht ziet er thans als volgt uit: gedood ernstig gewond Mei 1937 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Augustus 64 471 September 61 417 October 47 404 November 62 329 December 45 314 Januari 1938 52 306 Februari 39 287 Ongetwijfeld zal op deze cijfers eengun- stigen invloed gehad hebben, het feit, dat de tellingstermijn slechts over 28 dagen loopt, tegen 30 of 31 voor de andere maan den. Toch blijven de cijfers in vergelijking met de andere, wanneer men dit in aan merking neemt, gunstig te noemen. Blijkens de geregelde tellingen van den Rijkswaterstaat was de gemiddelde fre quentie van het verkeer op een 12-tal pun ten van het Rijkswegennet in Februari weer grooter dan in de voorafgaande maand, al bleef zij nog onder de cijfers van 1937, die sinds Augustus iedere maand worden verzameld. Verwacht mag worden, dat van nu af aan naar den zomer toe de gemiddelde verkeersfrequentie weer snel zal oploopen nu naast het bedrijfsverkeer vooral het toeristische verkeer in omvang zal toenemen. het voorjaar, koop tijdig een pot 9097 (Ingez. Med.ï DR. COLIJN TE ARNHEM. De minister-president dr. H. Colijn heeft gistermorgen een officieus bezoek gebracht aan de inrichtingen van de K.E.M.A., keu ring van electrotechnische materialen Arn hem, en aan de gebouwen van de veree niging van directeuren van electiriciteits- bedrijven in Nederland, V.D.E.N., welke ge vestigd zijn op het landgoed „De Brink" bij Arnhem. De minister werd ontvangen door het college van commissarissen en de directie der K.E.M.A. en door het bestuur der V.D. E N. Onder leiding van den president-com missaris mr. S. baron van Heemstra, Com missaris der Koningin in de provincie Gelderland, bezichtigde men vervolgens het terrein en de gebouwen. Enkele ge bouwen zijn nog in aanbouw. De officieele opening zal vermoedelijk het as. najaar geschieden. NATIONALE VROUWENRAAD. De algemeene vergadering te Haarlem. In de ochtendzitting van den Nat. Vrou wenraad te Haarlem werd gisteren nog de belangstelling der aanwezigen ingeroepen voor het comité huldeblijk Wilhelmina Drucker, dat een monument voor deze pionierster, die haar geheele leven gestre den heeft voor de ontvoogding der vrouw, wil doen ontwerpen door den beeldhouwer Gerrit J. v. d. Veen en aan B. en W. van Amsterdam wil verzoeken dit monument een waardige plaats te geven. Vervolgens bracht de penningmeesteres- se, mej, Vening Meinesz verslag uit, waar uit bleek, dat het afgeloopen jaar een ba tig saldo opleverde, Mej. L. C. A. van Eeghen, internationaal comlteiid voor financien, deelde in de mid dagzitting mede. dat ter vergadering van den internationalen vrouwenraad te Edin burgh 1500 bezoeksters worden venvacht. Dan zal aan lady Aberdeen een album worden overhandigd, waarin de namen zijn opgenomen van die vereenigingen, welke bijgedragen hebben tot het lady Aberdeen- fonds. Nog spraken mej. E. Belinfante, mevr. Van Itallie—Van Embden en mevr. Van Schaik-Dobbelman, waarna mevr. J. baro nesse De Vos van SteenwijkVan Rooyen, te Assen, tot bestuurslid werd gekozen. Ook hierna werden verschillende inlei dingen gehouden, waarna op het Raadhuis een officieele ontvangst plaats vond. KRINGHUIS VAN DE N.S.B. GEEN DUITSCHE PASSENCENTRALE. Het „Vad." schrijft: In ons blad van gisteren is een bericht uit Bussum opgenomen, waarin gezegd wordt, dat Duitsche en vroegere Oosten- rij ksche dienstmeisjes te Bussum en Naar den hun passen, die zij voor den verkie zingsdag noodig hebben, moeten laten af stempelen aan het kring der N.S.B. aan de Koningslaan te Bussum Naar men ons van Duitsch ambtelijke zijde mededeelt, is het beticht in dezen vorm onjuist. Niet in het Kringhuis der N.S.B. aan de Koningslaan, doch in het Deutsches Heim, aan een andere straat gelegen, zal de afstempeling der passen moeten geschieden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9