TRIUMPH TRIOMFATOR IN SMAAK ROOKT PEREZ— 1 CENT VIRGINIA Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 8 April 1938 PERZISCHE TAPIJTEN Een artikel van vertrouwen iENIGDE - WA55CHERIXEM VITTE-SINGEL-13 - LEIDEN. C.J.M.V. „LEVENDAAL". Gezellige familie-avond. In het wiikgebouw Levendaal hield gisteravond de C.J.M.V. „Levendaal" een familie-avond, welke zeer druk bezocht was en een geellig karakter droeg. Deze avond, die beschouwd werd als een her haling van de eenige weken geleden ge houden ouder-avond. werd door den voor zitter. den heer J. M G. Hakkert met een woord van welkom geopend. Verder heeft spr. er nog op gewezen, dat de baten van dezen avond bestemd worden voor het jubileumfonds, dat gevormd is ter gele genheid van het zestig-jarig bestaan der C.J.M.V., dat in October herdacht zal worden. Een C.J.M.V.-koortje o.l.v. den heer W. v. d. Oever zong nu enkele gewijde liede ren. Verder werd deze samenkomst afge wisseld met de opvoering van een kamer stukje. declamatie en muziek vaai een clubje o.l.v. den heer Rijnsburger. 8802 (Ingez. Med.) Invitatieavond in de Marekerk. De Commissie tot samenstelling van een nieuwen bundel Psalmen en gezangen voor de Ned. Herv. Kerk. die nu bijna tien jaar met haar voorbereidende werkzaamheden be-ig is. is hiermede thans zoo ver gevor- ïeed. dat deze uitgave In September het licht zal zien. Teneinde reeds nu meerdere bekendheid aan dezen bundel te geven was gisteravond in de Marekerk een z.g. invitatie-avond belegd. Een proefbundel- tje, waarin enkele psalmen en gezangen waren opgenomen, werd aan allen ter hand gesteld. Ds Joh. W. Groot Enzerink heeft met een enkel woord deze samenkomst ge opend. Met nadruk wees spr. er op, dat de Ned. Herv Kerk open staat voor nieuwe dingen. Zij wenscht deze echter te sturen in den rechten weg zich daarbij houdend aan schrift en belijdenis. Ook als kerk die nen wij niet afzijdig te staan van de din gen. die zich midden in dit leven open haren. Dr. L. D. Terlaak Poot van 's-Graven- hage. secretaris der Synodale Commissie heeft, in aansluiting op dit inleidend woord een uiteenzetting van het werk der com missie gegeven. Doel was het rhythmc van Psalmen en gezangen zoodanig te wijzi gen. dat gebroken wordt met de helaas in Nederland gebruikelijke gewoonte de □salmen te zingen alsof alle noten even lang waren. Spr. wees in dit verband op Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Duitsch- iand. Denemarken, enz. waar dezelfde psalmen gezongen worden, maar waar men het oorspronkelijke rhythme gehandhaafd hééft; door de radio kan iedereen zich hiervan overtuigen. Jammer oordeelt spr. het. dat er in de Herv. Kerk zoo veel gesproken, gedogma tiseerd en getheologiseerd wordt en zoo wend. Spr. is dan ook van meening, dat er weinig gezongen. Wij zijn aan het lied ont- in de godsdienstoefeningen meer ruimte moet komen voor lezing van de Heilige Schrift en voor zang van het lied. Nadat spr. dan nog een kort oogenblik stil had gestaan bij den veel-omvattenden arbeid der commissie, deelde hij mede. dat van de 274 bestaande gezangen er 152 in den n,euwen bundel zullen zijn terug te vin den, daaraan zijn echter nog 130 nieuwe liederen toegevoegd, ontleend aan de klas sieke liederen der oude kerk. het Neöcr- iandsche lied vóór en na de-reformatie en aan geliefde liederen van buitenlandsche kerken. Ook dr J. Riemens heeft als voorzitter der Synodale Commissie nog enkele woor-, den gewijd aan de totstandkoming van den nieuwen bundel. Begrijpelijk is het, dat deze toespraken afgewisseld werden met het zingen van liederen uit het proefbundeltje. Naast en kele bekende melodieën van psalmen en gezangen die in heele, halve en kwart no ten afgedrukt stonden, waren er ook eenige onbekende liederen aan toegevoegd Over dt resultaten van dezen avond mag men tevreden zijn. Er werd reeds spoedig in het iuiste rhythme gezongen al gelooven wij 'wel. dat er liederen zullen zijn, die als zij !u de godsdienstoefening worden opgege ven en dan natuurlijk niet zooals gis teravond na een kleine repetitie, want dit is dan onmogelijk moeilijkheden met het rhythme zullen opleveren. Vermelden wij tenslotte dat dr. Riemens en dr. Terlaak Poot op het orgel hebben begeleid. BONTE AVOND VAN DE A.J.C. Goed geslaagde propaganda-uitvoering. In de goed bezette concertzaal van Her Leidsche Volkshuis gaf de A.J.C. gister avond een uitstekend geslaagde propagan da-uitvoering. Onder de bezielende leiding van den heer K Webbers voerden de A.J.C.'ers een alleraardigst programma cp. bestaande uit voordrachten, declamatie en zang. Vooral het slot, het leekenspel, oogstte een davend succes en niet ten onrechte, want wat de drie „artisten" op hun avon tuurlijken tocht door de „Alpen" beleefden was werkelijk allervermakelijkst. Een korte propaganda-rede werd gehou den door den heer J. Boetje uit Amster dam. die het sociale en cultureele werk v; 'i de A T C. in het licht stelde. De A J.C.-gedachte, aldus spr leert ons verdraagzaamheid en doet ons zien, dat dc wereld niet gebaat is met vijandschap en haat, doch dat slechts oprechte vriend schap en genegenheid in staat zullen zijn deze wereld tot een betere te maken En al vragen we ons in deze dagen van steeds groote verwarrinr vaak af. wat ons sim pel? werk e'geniuk poz te beteekenen b--ft toch weten we dat het noodie is omde' r'cchls door dit eenvoudige werk de vr "nds-haosgedachte zal overwinnen. Vervolgens wees spr. op datgene, wat reeds dcor de A J.C. is bereikt. In dit ver band noemde hij de vacantiekampen en de studie- en ontwikkelings-avonden. De A.J.C. heeft zich ook ten doel gesteld de werkloosheid en wel speciaal de jeugd werkloosheid te bestrijden en het leed van de talrijke jeugdige werkloozen (de heer Boetje schatte hun aantal in ons land op 100.0001 te verzachten. Het is speciaal tot die categorie van jongeren, dat de A.J.C. zich wendt, omdat zij meer dan anderen het gevaar loopt onder invloed te komen van de duistere machten, die slechts haat en onverdraagzaamheid prediken. Tenslotte riep spr. den moreelen en fi- nancieelen steun van alle aanwezigen in, voor het A.J.C.-werk. Tijdens het leekenspel werd een collecte gehouden, die f. 10.26 opbraoht en waarvan een deel bestemd is voor „Hulp aan Spanje" HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Verkiezing van hoofdingelanden. Bij de hedenmorgen in het 14de district van Rijnland gehouden verkiezing werd de heer E. J. Speelman te Sassenheim her kozen als Hoofdingeland en de heer C. van Schie te Warmond als Hoofdingeland plaatsvervanger. In het 6de district werd de heer C. Alke made Azn. te Noordwijk als Hoofdingeland en de heer P. Warmerdam als Hoofdinge land-plaatsvervanger gekozen. DE CHR. BESTURENBOND EN HET JEUGDWERK. DE NIEUWE PSALMEN- EN GEZANGEN BUNDEL DER NED. HERV. KERK. Druk bezochte samenkomst in Prediker. In den kring van den Leidschen Chr. Besturenbond heeft men begrepen, dat men meer dan tot nu toe zich ook op het jeugdwerk zal moeten concentreeren. Teneinde hiertoe te geraken was door den Chr. Besturenbond uit Leiden, Leiderdorp, Koudekerk en Voorschoten gisteravond in het gebouw Prediker een jeugdsamenkomst belegd. Door den voorzitter van. den Leidschen Ohr Besturenbond, den heer G. Hordijk, werd deze zeer druk bezochte samenkomst met gebed geopend. Spr. zette hierna uit een. dat voor de eerste maal in Lelden de jeugd door den Besturenbond Is opgeroe pen. Het is dus een kennismaking. Spr. hoopte dat deze prettig zou zijn. Nadat de Chr. Harmonie Vereeniging een stukje muziek had laten hooren. voer den de Abelspelers een tooneelstukje op. In de plaats van den heer J Schipper, secretaris van het C.N.V. die door ziekte verhinderd was, sprak de heer Hordijk ver volgens over: „Doe je mee met het C.N.V.?" Wanneer aan jongelui, aldus spr., ge vraagd wordt: dce je mee? zeggen de j meesten direct ja. zonder precies te weten i waaraan ze mee mceten doen. Zoo gemak kelijk moet het echter niet gaan. Wij moe ten eerst eens iets meer weten, zeggen de versta ndlgen. Wat is nu het C.N.VDit te een verkorting van de drie woorden: ChristeHjk-Natlonaal-Vakverbond. Dit Vak verbond bestaat uit menschen. die allerlei (Ingez. Med.) NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14()C 9092 (Ingez, Med.) in het bijzonder noemen het zangstukje op het IJs en de Wilgen. Ook de kaartles van Nederland, door den heer Herfkens gegeven aan de leerlingen der hoogste klas oogstte veel bijval Daarna hield de heer de Graaf onder wijzer dier school een lezing over „School en tucht in vroeger dagen", waarin hij deed uitkomen hoe de tucht in vroeger tijden de macht der onderwijzers was en nu liefde en saamhoorigheld. Hiera sprak de heer Zwart als voorzitter der buurtvereeniglng zijn dank uit voor de goede verstandhouding met de school, waarbij hij een traetatle aanbood voor de leerlingen. De heer Laman dankte namens de ouders Hierna werd deze avond gesloten door den heer Bosch, die den Avondzang liet zingen MILITARIA-. Op 16 April wordt de serg.-kok E. Sluiter van het 6e R.V.A. overgeplaatst naar Steen- wijk bij II-9 R. I. Causerie over „Velveeta". Wat is Velveeta? Op die vraag heeft gistermiddag in het clublokaal van de afd. Leiden der Ned. Ver. van Hulsvrouwen de heer E. Brok- meier, vertegenwoordiger der Kraft-fabrie- ken te Rotterdam, ten aanhoore van een slechts kleine groep belangstellenden, het antwoord gegeven: velveeta is een smake lijke combinatie van uitgezochte, rijpe kaas. lactose, calcium en phosphor of in eenvoudiger vorm gezegd: een combinatie van melk. boter en kaas met de som van alle goede bestanddeelen der afzonderlijke ingrediënten en daarenboven nog een extra-portie vitaminen A en D. De heer Brokmeier heeft verder verteld, dat Velveeta een product is van Ameri- kaanschen oorsprong, dat zijn weg even wel ook gevonden heeft naar de Oude We reld en hier te lande in Rotterdam vol gens het oorspronkelijke recept, doch van louter Hollandsche grondstoffen wordt sa mengesteld. Hij wees daarbij op de ge makkelijke verteerbaarheid, de vele ge bruiksmogelijkheden gedurende den gehee- len dag. deelde bijzonderheden mede over de bereiding en stelde vanzelfsprekend de dames daarna in de gelegenheid met het product kennis te maken. De waarnemend-presidente, mevrouw A. MetzReullng. die een kort welkomst woord had gesproken en ook leiding had gegeven aan het korte huishoudelijk deel der vergadering, sprak een woord var- dank zoowel tot den heer Borkmeier als tot de declamatrice, die na de pauze de aanwezigen aangenaam bezighield. (Ing-ez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Behangers 3, Betonvlechters 23, Betonwerkers 58. Fundee- ringswerkers 1. Glazenmakers 2. Glazenwas- schers 8. Granietwerkers 9, Grondwerkers 88, Heiers 5, Metselaars 106, Opperlieden 96, Schil ders 108. Sloopers 3, Steenhouwers 2. Straat makers 8. Hulp-Straatmakers 12. Stucadoors. Witters 8. Timmerlieden 212. Uitvoerders 7, Voegers 17. Ongesch. Bouwvakarb. 9. Totaal 788 Fabrieksarbeiders: Bleekers 19. Lompensor teerders 11. Vellenblooters 2. Steenfabr. Arb. 114, Zeepfabr. Arb. 5, Ongesch. Fabr. Arb. 51. To taal 202. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 72, Rei zigers, Colp. 39. Winkelbedienden 31, Etaleurs 3. Incasseerders 14, Musici 3, Onderwijzers 3, Overheidspersoneel 10, Verplegers 3. Totaal 178. Hotel-, Café-personeel: Huispersoneel 9. Kell- ners 42, Koks 5. Totaal 56. Houtbewerkers: Beddenmakers 3. Houtbewer kers 58. Kistenmakers 6. Kuipers 5, Lijsten makers 4. Mandenmakers 2. Meubelstoffeerders 13. Meubelmakers 33. Polltoerders 3. Ongesch. Fabr. Arb. 32. Tot-aal 159. Kleermakers: Kleermakers 62, Kappers 7, Schoenmakers 13. Totaal 82. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 32, Landar beiders 31, Tuinlieden 30, Warmoezlers 9, Onge schoolde Landarb. 8. Totaal 110. Metaalbewerkers: Bankwerkers 83. Blikbewer- kers 33, Burgersmeden 30, Electriciens 64, Gas fitters 14. Gasmetermakers 1, Gereedschapma kers 1, Instrumentmakers 4. Isoleerders 3. Kern makers 1, Kettingsmeden 18, Klinkers 9, Koper slagers 5, Lasschers 7. Loodgieters 53, Machinis ten 12, Metaalboorders 6, Metaaldraaiers 6, Me taalslijpers 3. Metaalzagers 1, Monteurs 12, Op ticiens 1, Pianostemmers 3, Polijsters 1. Pon- sers 4, Rijwielherstellers 16. Rijtuigschilders 3. Scheepstimmerl. 2. Stokers 32. Tegenhouders 16. Hulp-Verw. Monteurs 15, Voorslaanders 6, Voor- warmers 5. Vuurwerkers 6, Wagenmakers 4, IJzerwerkers 41. Zandspuiters 1. Zandvormers 3. Zilversmeden 1. Ongesch. Arb. 42. Totaal 568. SigarenmarkersSigarenmakers 20, Sig. Sor teerders 1, Sig. Strippers 2. Totaal 23. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 3. Inge nieurs 2, Technikers 3. Teekenaars 10. Werk meesters 21. Totaal 39. Textielarbeiders: Hekelaars 7, Katoendruk kers 23, Kluwers e.a. 14. Luikers 13, Plaatsnij ders e.a. 20. Schrobbelaars 2. Spinners 73. Spoo lers 4. Staaldraaddraaiers 6. Sterkers 3, Strij kers 15. Wevers 110. Wolbewerkers 49. Ongesch. Textielarb. 66. Totaal 405. Transportarbeiders: Emballeurs 3 .Chauffeurs 146, Exp. Knechten 20. Koetsiers 12. Loopknech ten 48. Magazijnknechten 56. Schippers 78. Spoor- en Trampers. 19. Wakers 8. Transport arbeiders 69. Losse Arbeiders 501. Totaal 960. Typografen Boekbinders 34. Boekdrukkers 17. Fotografen 3. Hulp-Vakarbeiders 3. Letterzetters 28. Steendrukkers 2. Totaal 87. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 89. Ovenisten 4. Slagers 75, Suikerwerkers 18. Wijnkooperskn. 15. Zoutzieders 3. Zuivelbereiders 2. Ongesch. Fabr. Arb. 40. Totaal 246. Vrouwen: Apothekersass. 1, Kapsters 2. Naai sters 10. Meesters 1. Winkeljuffrouwen 10, Lin- nenjufrouwen 2. Serveersters 1. Bakers 1. Kan toorbedienden 33. Verpleegsters 2, Bedrijfslei- sters 1. Tee':rnaiessen 1, Onderwijzeressen 2. Ass. en H \«'houdsters 9. Dagmeisjes 25. Dienst boden 3. Kinderjuffrouwen 2. Werksters 72, Fabr. Arb. 22. AVO. 6. Totaal 206. Alg. Totaal 4109 7 April 1937 4607 9 April 1936 4537 Ben. 80 ged. werkloozen. soort van arbeid verrichten. Waarom is dit eigenlijk? In een eenvoudig betoog zette spr. dit uiteen, daarbij wijzende op de ongehoorde toestanden, waarin de arbeiders vroeger verkeerden. Kinderen van zes jaar moesten een vijftig jaar geleden soms meer dan twaalf uur per dag in fabrieken werken voor enkele centen. Dat is nu allemaal anders geworden. Niet vanzelf is dit zoo gekomen. De vakorgani saties hebben hun invloed uitgeoefend. Dit is ook voor de jeugdige werknemers van gTOot belang. In dit verband wekte spr. op om de band met de vakbeweging te be vestigen. Doe mee met het C.N.V. Na deze toespraak volgde een korte pauze waarin verscheidene jonge menschen de gelederen van het C.N.V. kwamen verster ken door zich als lid op te geven. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met de opvoering van het tooneel- stuk ..Arme Rijken" door leden van „Onder Ons" een onderaf deeling van de Chr. Mu- ziekvereeniging „Abhalia". (Ing-ez. Med.) KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Lezing over Luchtbescherming. Voor bovengenoemde vereeniging sprak dr. J. J. van Bek. alhier, over „Het vraag stuk der luchtbescherming voor de burger bevolking". Nadat de voorzitter de heer W, Zwart, den spreker welkom had geheeten. begon deze zijn buitengewoon interessante en met groote aandacht gevolgde causerie, waarin hij wees op de talrijke gevaren, waaraan de burgerbevolking zal bloot staan 'bli een evenëueelen oorlog De vereeniging voor luchtbescherming, waarvan hier ter stede een afdeeling bestaat, beijvert zich. om de burgerij met deze gevaren vertrouwd te maken. Opdat in tilden van nood de beste maatregelen tot beteugeling genomen zullen kunnen worden.» Dr. van Eek gaf van een en ander een leerzame beschou wing. die niet naliet, grooten indruk oo de aanwezigen te maken De voorzitter dankte den spreker harte- Ujik voor zijn betoog, dat ongetwijfeld vruchten zal afwerpen indien onverhoopt Nederland in een oorlog gewikkeld zou worden en sloot daarna deze interessante bijeenkomst. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsch-Italiaansche besprekingen. De Engelsch-Italiaansche overeenkomst, waarvan men de totstandkoming na de Paaschdagen verwacht, zal gepubliceerd worden in den vorm van een Witboek. Dit zal het onderwerp vormen van een debat in het Lagerhuis en vermoedelijk ztö Chamberlain daarbij de omstandigheden uiteenzetten waaronder de overeenkomst van kracht zal worden. Men verwacht in parlementaire kringen dat het debat in het Lagerhuis op 2 Mei zal plaats vinden. In diplomatieke kringen te Londen zegt men, dat de Britsche regeering op 9 Mei den Volkenbondsraad zal voorstellen de leden te ontheffen van hun verplichting de souverelniteit van Italië over Abessynië niet te erkennen. Men zegt verder dat de Itaiiaansche regeering zich in een brief aan de Engelsche regeerlng zal verplich ten zoo dit dan niet reeds is geschied haar vrijwilligers, agenten, wapens uit Spanje terug te trekken onmiddellijk na het einde van den burgeroorlog. De erken ning van het Itaiiaansche imperium door Groot-Britannie zal echter eerst volgen indien alle Itaiiaansche vrijwilligers uit Spanje zijn teruggetrokken en niet, zooals wel gemeend is, na de Itaiiaansche ver zekering hieromtrent, FRANKRIJK. Blum valt heden in den Senaat. 9108 (Ingez. Med.) CHR. SCHOOL MUNNIKENSTRAAT. Ouderavond. In het gymnastieklokaal van bovenge noemde school werd een ouderavond ge houden. Van 7 tot 8 uur werden de ouders in de gelegenheid gesteld het werk der kinderen te bezichtigen, en zich met de klasse-onderwijzers te onderhouden Hier van werd een druk gebruik gemaakt. Te ruim acht uur opende het hoofd der school de heer P. Herfkens met het la'en zingen van Ps. 75 vers 1 en 4. waarna hij voorging in gebed Na voorlezing van het Schriftgedeelte Ps. 63 heette hij alle ouders hartelijk welkom In het bijzonder het be stuur der buurtvereenlging „Eensgezind heid". den heer van Makum. inspecteur van het Chr onderwijs en de leden van het schoolbestuur de heeren Bosch en de Reede waarna hti gelegenheid gaf tot het afwerken van 1-e programma. O m werden er onder leiding van den heer Wassenaar gymnnastische oefeningen gedaan door jongens en meisjes uit de hoogere klassen en verder zeer leuke zang nummers en voordrachten, waarvan wij Mislukte demonstratie tegen dit lichaam. Uitbreiding der stakingen. Blum's lot is bezegeld. Dc financieele commissie van den Senaat heeft bijna zonder debat de financieele ontwerpen der regeering verworpen met 25 tegen 6 stemmen. Volgens inlichtingen uit de wandelgan gen was het verslag van Abei Gardey als rapporteur over de financieele voorstellen een formeele veroordeeling van het ont werp, De rapporteur wees vooral op de ge- I varen van een buitengewone heffing van het kapitaal, die volgens hem een verhy pothekeering van een groot deel van den landeigendom tot gevolg zou kunnen heb ben. De Senaatsbespreking van heden zal ongetwijfeld niet van langen duur zijn; geen enkele spreker heeft zich laten in schrijven. Het schijnt, dat slechts de rap- porteur en de ministerpresident het woord zullen voeren. Ook Calilaux zou niet spre- i ken. Laat in den middag zou dan de stemming kunnen geschieden. Zou Blum niet verstandiger doen, om maar tevoren heen te gaan? Men ver wacht. dat hij van de meer dan 300 stem men er slechts een 80 zal krijgen! Zooals in een deel onzer vorige oplaag nog Is gemeld, hebben de ulterst-llnkschen getracht tegen den Senaat te demonstree- ren, hetgeen de regeering echter verbood. Gisteravond om half zeven, het uur dat bepaald was voor de socialistische demon stratie, stond een uitgebreide ordedienst opgesteld rondom het Senaatsgebouw. Een 50-tal manifestanten die de Rue de Médi- cis afliepen, langs de tuinen van het Luxemburg, de Internationale zingende, werd snel verspreid. Kort daarop kwam een groote groep ma nifestanten de Rue Soufflot af: op den hoek van den Boulevard St. Michel trach- ten de bezoekers van een café een tegen- manifestatie te formeeren. Uiterst verwar de tooneelen volgden, er werd met stoelen I gegooid en enkele caféramen moesten het ontgelden. De manifestanten wilden eveneens de Rue de Médicis afgaan om zich naar het Senaatsgebouw te begeven, maar werden door een krachtige afzetting tegengehou den en zonder geweld te gebruiken, terug geworpen. Tegen kwart voor zeven bevond zich een duizendtal manifestanten op den Boule vard St. Michel; zij werden langzamerhand door de politie teruggedrongen, zonder dat incidenten voorvielen, behoudens enkel» relletjes van korten duur. Men hoorde voortdurend kreten „Weg met den Se naat!" Te 19.45 uur gisteravond waren de be toogingen geëindigd. Er heeft zich geen enkel ernstig Incident voorgedaan. Men had den indruk, dat de Senatoren het voornemen hadden de zitting te doen duren tot negen uur, half tien, om duide lijk te maken, dat iedere poging om pres sie uit te oefenen op de vergadering, zor>- der gevolg blijft. Inmiddels breiden de stakingen zich nog altijd uit. Gisteren ln den namiddag zijn weer eenige fabrieken door stakers bezet, waar door het aantal bezette fabrieken tot ne gen en twintig is gestegen. Vijftig duizend arbeiders zijn thans ln staking. Twaalf honderd werklieden van de Tele foonmaatschappij zijn eveneeas ln staking gegaan en hebben de werkplaatsen bezet. Te Bordeaux waren op 1 April in zeven schoenfabrieken stakingen uitgebroken. Drie dezer fabrieken werden door de sta kers bezet gehouden, waarop de directies hun toevlucht namen tqt een kort geding. De uitspraak viel op 4 April en gelastte verwijdering van de arbeiders uit de fa brieken, zoonoodig met behulp van de ge wapende macht. Er zijn toen onderhandelingen gevoerd tusschen het parket van Bordeaux en de politie. De departementen van Justitie en binnenlandsche zaken werden geraad pleegd De directies hebben voet bij stuk gehou den en gisteren verschenen deurwaarders, vergezeld van peletons gendarmes en een detachement mobiele garde voor de fabrie ken. De arbeiders verlieten daarop de bezette gebouwen, zonder dat Incidenten plaats hadden De Petit Parlslen" meldt dat de onrust ln de kringen der vakvereenlglngen te Bordeaux groot Is en dat ernstige re acties worden gevreesd. BELGIË. Spaak krijgt meerderheid in den Senaat. De katholieken en liberalen hadden een amendement op de begroot!ng van bulten- (lilgee. Med.) landsohe zaken ingediend, waarbij werd voorgesteld een handelsvertegenwoordiger te benoemen bij Franco, dat zij echter later introkken. Nadat minister Spaak verklaard had. dat dit amendement nutteloos was, namen de Rex'lsten het toch nog over. Hét kwam ln stemming en werd verworpen met 59 tegen 17 stemmen, bij 58 onthoudingen. Minister Spaak had tevoren gezegd, dat de oppositie der Rexlsten en Viaamsch- nationallsten een politieke manoeuvre uit voerde. Onder deze omstandigheden stelde hij de kwestie van vertrouwen De begrooting van buitenlandsche zaken werd vervolgens aangenomen. DUITSCHLAND. HET KOMEND PLEBISCIET De koloniën. In de „Reichsanzeiger" is de lijst gepu bliceerd van de candidaten voor den rijks dag. Boven aan de lijst staat Hitier, ver volgens Rudolf Hess, Goering. Frick. Goeb- bels, Aman en Bohle. Tot de Oostenrijkers, die op de lijst voorkomen, behooren gouw leider Leopold, Seyss Inquart, de vroegere Oostenrijksche gezant te Rome, Rlntelen en dr. Tavs. Verder nog Dr. Hugenberg. von Papen, Dr. Thyssen, Gottfried Feder. In het geheel bevat de lijst 1717 namen voor 8i0 plaatsen. De groote propaganda-speeches duren geregeld voort. Hess sprak te Weenen en keerde zich opnieuw heftig tegen Schusch- nigg en zijn regiem. Hess heeft vooits te Dornbach en Mauer kransen neergelegd bij de graven van de natlonaal-socialisten. Planetta, Domes en HoIzwebeT. De Duitschers ln de Ver. Stalen zullen niet meestemmen over de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. De Duitsche autoriteiten ln de Unie, aldus de Dally Te legraph, achten het onmogelijk om het verzamelen van Duitschers voor de stem ming en het vergaren van de stemmen nog voor elkaar te krijgen. De eenige Duit schers. die in de Ver. Staten hun werk en verblijf hebben, wier stemmen worden op genomen, zijn zij, die op het oogenblik in Duitsche schepen op den Oceaan vertoeven tusschen de Ver. Staten en Europa De staatssecretaris van het rijksmL nisterle van financiën, Reinhardt, heeff den ambtenaren van de OostenTtjksche be lastingkantoren bekend gemaakt, dat bin nenkort een aanvang zal worden gemaakt met de gelijkschakeling der Oostenrijksche belastingen, waardoor op verscheidene gebieden belangrijke verlagingen zullen in gevoerd worden In een verkiezingsrede te Münclien heeft ar. Goebbels gezegd, dat het noodzakelijk is. dat de leiders waken voor de vereeni ging van de nationale krachten van het Duitsche volk voor het oogenblik „dat wij veronderstellen, dat het zeldzaam moment is aangebroken, dat de aarde opnieuw zal worden verdeeld". Verder zeide dr. Goebbels: „Wij verwe zenlijken onze doelen het een na het ander op het oogenblik. dat wij, naar hel ons lijkt, bet met het minste risico kunnen doen". RUSLAND. Reisgezelschappen niet meer toegelaten. Naar de „Express Poranny" meldt, heb ben de Ssvjetconsu'raten Instructie gekre gen van de hoogste executieve In den ver volge geen reisgezelschappen naar de Sovjet-unie meer te organlseeren. Tot nader order moet aan onderdanen van de nabuurlanden geweigerd worden Sovjet- RiuSland binnen te gaan, 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2