Bloesemweelde STADSNIEUWS Nederland in het IJstijdvak VRIJDAG 8 APRIL 1938 No. 23938 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Onze Kinderkrant 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Inaugureele rede van Prof. dr. I. M. van der Vlerk Dif nummer bestaat uit ZES bladen EEKSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zün. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden f. 2.35 per week 'f.0. Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten! (voor binnenland f. 0.30 per 3 nrnd>, Nooden in Leiden's omgeving de bloembollenvelden tot een bezoek, in de Betuwe, Utrecht en Noord-Holland zijn het de boomgaarden met haar rijke bloesemweelde. - Op onze foto een schilderachtig hoekje in een boomgaard in het Noord-Hol- landsche dorpje Wester-Blokker. zoodat het geheele tydvak in zeven tyden uiteenvalt. Deze temperatuurschommelin gen vindt men In de in ons land gedepo neerde afzettingen weerspiegeld. In het Günz was het grootste gedeelte van Neder land zee, waarin arctische schelpen en o.a. een walrus, nauw verwant aan de nog re- Als buitengewoon hoogleeraar in de geologie en palaeontologie. Hedenmiddag heeft prof. dr. I. M van der Vlerk, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de geologie en1 palaeontologie aan de Universiteit al hier dit ambt aanvaard met het uit spreken van een inaugureele oratie over het onderwerp ..Nederland in het ijstijdvak". Aan deze rede is het volgende ontleend: De methode's, welke gedurende de laatste jaren toegepast zyn om te trachten een absolute tydschaal in de geologie in te voe ren, hebben er toe geleid om aan te nemen, dat het leven reeds gedurende een milliard jaar op aarde is. De ervaring, wejke de mensch echter op het gebied van tijd heeft, is zoo gering, dat het buiten het vermogen van het menschelijk denken ligt van dit tijdsbestek de juiste beteekenis voor geo logische en biologische processen te begrij pen. Wanneer men de tydschaal milliard maal zou verkleinen en voor den duur van het leven op aarde één jaar zou nemen, dan zou dit beteekenen. dat de mensche- üjke historie slechts drie minuten geduurd zou hebbein. Het ijstydvak begon ongeveer 600.000 en eindigde ongeveer 10.000 jaar geleden. In uit tijdvak zyn er tot vier maal toe tyden jju ze®r lage temperaturen geweest, n.l. tv, iï? Günz, Mindel, Riss en Wurm. "aartusschen lagen interglaclale tyden, wijst op een wannen tyd. Gedurende het Mindel en het Mindel-Riss waren de af zettingen resp. grofkorrelig f in verband met de sterke erosie in een ijstyd) en fijn korrelig. De sedimenten uit Günz-Mindel, Minde] en Mindel-Riss vormen, wat Tesch noemde het voetstuk van Nederland. In deze tyden leefde het nijlpaard nog in ons land. Gedurende het daarop volgend Riss was ook ons land ten deele door de gletscher bedekt. Van de zoogdieren uit dezen tyd kennen we slechts het edelhert, het rendier, de lemming en enkele woelmulzen. Mej. Schreuder kon bij deze dieren een zeer geleidelyke ontwikkeling, van het begli, van het ijstijdvak af, aantoonen. In het zesde tydvak, het Riss-Würm is de zee door het smelten van veel ys sterk gestegen en overstroomt een groot deel van ons land, om in het Würm weer terug te trekken. De rivierafzettingen uit dezen laatsten tyd zyn, mede door de ontsluitingen van de Twente-kanalen. goed bekend. Florschütz toonde, dank zy het onderzoek van stuif- meelkorrels aan, dat het stootsgewijze te rugtrekken van den 250 KM. van ons afge legen gletscherrand, ten onzent duidelijk waarneembaar is. Naast edelhert en rendier bewonen reu- zenhert en eland ons land, voorts steppen- wisent. oeros, mammoet, wolharige neus hoorn en misschien steenbok en poolvos, terwyi ook de mensch niet ontbrak, hetgeen gebleken is uit de vondst van 'n menscheiyk schedeldak bij Hengelo. De Batavieren uit onze geschiedenisboekjes zullen hun plaats moeten inruimen aan den 300 eeuwen eer der geleefd hebbende mensch van Hengelo. In de gebruikeUjke toespraken sprak de nieuwe hoogleeraar zün hoogachting uit voor prof. Escher als mensch en als directeur van het Rijksmuseum van Geologie. Dank bracht hy aan zijn oud- leermeester prof. Bonnema, terwijl het een treffend moment was, toen spre ker zich richtte tot zyn leermeester prof. Martin, die ruim 60 jaar geleden op dezelfde plaats het hoogleeraars- ambt aanvaardde en thans in de pro fessoren banken had plaatsgenomen om de rede van zün leerling mede aan te hooren. Uitbreiding der Universiteit. Een 25-jarige H.B.S.-leerling. Een fiets, een tasch en een jas. Toen de concierge van de H.B.S. aan den Hooge Ründyk gistermiddag om ongeveer half twee een onbekende met een rijwiel aan de hand en een tasch onder den arm de binnenplaats van de school zag overste ken, voelde hy, dat er iets niet in orde was. Hij sprak den man aan en vroeg hem wie hy was. „Ik ga hier op school", was het antwoord, doch natuurUjk werd dit door den con cierge. die „zyn" leerlingen zooals vanzelf spreekt, stuk voor stuk kent. niet geloofd. Hij waarschuwde de politie, die den H.B.S.er voor alle zekerheid maar mee naar het bureau nam, waar al spoedig bleek, dat het de 25-jarige Amsterdamsche werklooze A. L. van R. was. Uit de fietsenbergplaats van de H.B.S. had de man zich een mooi-karretje uitgezocht, want men mag van een Amsterdamsche H.B.S.er die te Leiden schoolgaat toch niet verlangen, dat hy den langen weg tusschen huis en school te voet aflegt? Om de voorstelling nog wat aannemeiy- ker te maken, had hy bovendien uit den gang van de school een tasch met boeken meegenomen! Verder droeg de Amsterdammer een mooie regenjas en toen de politie hem ook daar over eens aan de tand voelde bleek, dat die afkomstig was uit den gang van de Univer siteit. De politie zette haar onderzoek naarstig voort, doch de overige klee.'-n en bezittin gen van den Amsterdammer bleken inder daad zyn eigendom te zün. En omdat men in ons land nu eenmaal niet mag gaan wandelen met de fiets, de jas en de tasch van een ander, is onze H.B.S.er in verzekerde bewaring gesteld. Evenals een reorganisatie van den Hortus Botanicus waarover wy gisteren schre ven was ook verbouwing van de roem ruchte Leidsche Academie noodzakelijk, de laatste als gevolg van het steeds toene mend gebrek aan collegezalen. Het gebruik als zoodanig van een deel der vroegere Kweekschool voor Zeevaart en, daarna, van een gedeelte van het oude Academisch Ziekenhuis in de Boerhaave- straat, thans 1ste Binnenvestgracht gehee- ten, kwam aan die behoefte slechts tyde- lijk tegemoet: op den duur was, mede in het belang van een concentratie van het onderwys in de onmiddeliyke nabijheid der aloude Alma Mater, niet te ontkomen aan een uitbreiding van het Academiegebouw, waartoe de mogelijkheid slechts bestond door een ingrijpende verbouwing van de aan de overzyde van het Academieplein gelegen perceelen van het Rapenburg, waarin tot voor eenigen tijd o.a. het Si nologisch Instituut en het Ethnografisch Museum waren gehuisvest. Deze verbou wing, welke in de groote vacantie gereed moet komen, verkeert thans in een verge vorderd stadium van uitvoering. Zij maakte, terwille van een inwendige verbinding tusschen het oude en het nieu we gedeelte, ook een verbouwing noodza- keiyk van het vroegere poorthuis, dat toe gang gaf tot den Hortus, welk onderdeel dezer dagen is gereed gekomen. Onze foto geeft een beeld van de nieuwe situatie. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. BINNENLAND. Inaugureele oratie van Dr. I. M. van der Vlerk als buitengewoon hoogleeraar te Leiden. (Stadsnieuws, le Bladi. De interpellatie-Drop inzake de gebeurte nissen te Oss in de Tweede Kamer. (5e Bladi. De ordening in Indië; vergadering van den Ondernemersraad. (4e Blad Geen overeenstemming in de sigarenindu- strie. (Binnenland, 3e Blad). Herdenking 350-jarig bestaan Raad van State. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Blum's aftreden zeker, nu de Senaatscom missie met groote meerderheid zijn voorstellen verwierp, (Buitenland, le Blad). Franco's troepen bezetten Catalonië's cen trales Het komende plebisciet in Duitschland en Oostenrijk. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving is te reke nen met guur en buiig weer, ech ter met geringe hoeveelheid neer slag. Prof. dr. I. M. van der Vlerk. cent voorkomende, leefden. De landfauna was gekenmerkt door het voorkomen van een grooten, omnivoren olifant met slag tanden in onder, en bovenkaak en van een uitgestorven hert, Cervus falconer!. In het Günz-Mindel werd de zee dichtgeslibd, door fijnkorrelige rivisrafzettingen. Hierin zyn (kleigroeven by Tegelen) overbiyfselen van niet minder van 24 zoogdieren aangetrof fen. o.a. de 5 M. groote Elephas meridio- nalis, een zeer groot, waarscihyniyk uit Indie geëmigreerd varken, een neushoorn, een hyena en een aap. De geheele fauna LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUMVER. „DE NATUURVRIEND Op uitnoodiging van bovengenoemde ver- eeniging heeft gisteravond in „Zomerlust" de heer H. J. van Brussel een lezing gehou den over den vischstand in Nederland. De 2e voorzitter, de heer J. Gijzenij, heette allen hartelijk welkom en gaf na voorle zing der notulen het woord aan den heer Van Brussel. Als inleiding gaf spr. een beeld hoe de aquariumsport een 25-tal jaren terug er uitzag, met al zyn moeilijkheden, zon der eenige voorlichting of kennis en een bescheiden aantal soorten visschen, dat ter beschikking stand. Echter waren er niet zoo veel z.g.n. „ontaarde" visschen als nu. Als oorzaken van den achteruitgang in den vischstand noemde spr. twee feiten: le. het doorkweeken met van elkaar gekochte vischjes en ten 2e. de commercieele belan gen van den amateur-kweeker. Dat deze toestand zoo niet kan biyven, staat vast. doch hoe hierin verandering te brengen? Het verheugde spr. toet bestuur van deze vereeniging te kunnen complimenteeren met het genomen initiatief tot het kweeken onder controle. Ook de handel, aldus spr., moet meehelpen aan den wederopbouw van den vischstand. Hierna werd nog behandeld een parasi taire ziekte en wel de Oercarla fissicanda. Na afhandeling der huishoudeiyke zaken stoot de voorzitter de vergadering. Lezing van dr. W. D. van Wijngaarden In de gisteravond gehouden maandeiyk- sche bijeenkomst van het Oostersch Ge nootschap in Nederland heeft dr. W. D. van Wijngaarden een lezing met lichtbeel den gehouden over zün bezoek aan de Oase Al-Charga in October 1937. Het volgende is eraan ontleend: Spreker begon met een overzicht te ge ven het geologisch karakter van de oases, welke bestaan uit terreininzinkingen in de woestyn. zy bevatten veel natuurhjke bron nen met sterk yzergehalte. De oase Al- Charga strekt zich uit over 300 kilometer van Noord naar Zuid, terwyl de breedte van 20 tot 80 K.M. wisselt. Voor een deel bestaan ook de oases nog uit woestyn, waartusschen groote gebieden van dadel- bosschen en bouwland liggen. Tegenwoor dig is de oase door een spoorlijn met het Nyldal verbonden. De bewoners voeren een voortdurenden strijd met het zand. dat reeds veel ouden cultuurgrond heeft be dolven. Deze bewoners hebben een heel ander type dan de Egyptenaren en vertoo- nen verwantschap met de Berbers. In hun gewoonten herinnert veel aan het Christendom; zoo kennen zü büv. het Paaschfeest. De bloeiendste tyd van de oases was de Romeinsche. In den Moham- medaanschen tyd is de cultuur langzamer hand achteruit gegaan, maar sedert 1890 tracht een Engelsche Maatschappij door boring van nieuwe putten nieuw leven te brengen. Het oudste Egyptische monument is een door den Perzischen Koning Darius I, dus omstreeks 510 v. Chr. gebouwde tem pel. waarvan spr. een groot aantal licht beelden vertoonde. Ook vertoonde hy af beeldingen van necropolen uit den vroeg- cbristeiyken tyd, toen de oasen ook dien den als verbanningsoord. Tenslotte liet dr. van Wyngaarden een groot aantal belang rijke afbeeldingen van verschillende in de oase liggende plaatsen zien. Onze wekeüjksche Kinderkrant is dit maal weer in het Blad van heden op genomen. De oplossingen der raadsels en de correspondentie kunnen echter op de gewone wijze, dus tot Dinsdagmorgen 9 uur worden ingezonden aan ons Bureau of rechtstreeks aan de Raad seltante, Wasstraat 5, alhier. UIT RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. Om ongeveer kwart over zes gisteravond sprong het 15-jarige schoolmeisje C. M. R. uit Katwyk aan den Rün op het Kort Ra penburg uit een rüdende tram. Voor zoover men het heeft kunnen nagaan geraakte zij een oogenblik tusschen een verkeerspaaltje en de tram bekneld om daarna op de straat te vallen. Na ter plaatse voorioopig te zyn behan deld werd zy met een lichte hersenschud ding en een niet ernstige hoofdwond naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen was haar toestand bevre digend. Een inzending Dahlia Fraudel en Ostergrusz (Paaschgroeten) waarmede de firma J. G. Ballego en Zonen, alhier, op de „Primavera" te Rotterdam een zilveren medaille behaalde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap C. G. Schüler's Goederenhandel, Vrouwenkerkkoorstraat 5, Leiden, hoofdz.: Harddraverstr. 33, Rotter dam. Uittredend beheerder filiaal Leiden: H. Kleingeld, Leiden. Nieuwe beheerder filiaal Leiden: A. van Ooy, Leiden. A. van der Vaart en Co., Javastraat 8, Alphen a. d. Rijn, fouragehandel. Bovengenoemde vennootschap en com- manaite is omgezet in een handelszaak met één eigenaar onder den naam: A. van der Vaart en Co. Eigenaar: A. van der Vaart. Alphen aan den Ryn. Op 7 April j.l werd mededeeling gedaan van de vestiging van het Bouwbedrijf „Oegstgeest", als gevestigd te Oegstgeest, de Kempenaerstraat 189, dit moet echter zün: 89.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1