De ordening in Indië URODONAL LEfDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 8 April 1938 RECHTZAKEN UW OUDE veerkracht weer. Vergadering van den ondernemersraad VERBANNEN LUCHTVAART Berichten vorige oplage THIJS IJS JEN DE WOUDREUS HAAGSCHE RECHTBANK. Bedreiging met doodslag. Een arbeider uit Leiden heeft terecht gestaan, verdacht van bedreiging met dood. Eerst had hij een serveerster te Lei den des avonds laat op den grond gewor pen en bij de keel gegrepen, en met den dood bedreigd. Op een anderen nacht was hij een woning van een kennis binnen gedrongen, waar voor hij vernieling pleegde. Zijn bedoeling om de kamer van een meisje binnen te dringen mislukte, want hij kwam in die van een man terecht. De Officier van Justitie had tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf ge- eischt de Rechtbank had de beslissing van een rapport aangehouden Dit adviseerde thans tot een voorwaardelijke straf. In verband hiermede legde de Rechtbank de zes maanden voorwaardelijk op, met een proeftijd van drie jaar. Die slopte, de rheumatiek en jicht kunnen ols oorzaak hebben HET URINEZUUR Het urinezuur is niet bestond tegen URODONAL. Neem II vindt Uw levensvreugd* weer. Volgens verdachte kon hij niet stoppen, omdat zijn zware zeswielige auto niet tegen de helling kon stoppen. De Officier had tegen hem f. 15 boete subs. 10 dagen hechtenis geëscht. De Recht, bank heeft verdachte in hooger beroep f. 10 Margarine naast boter. boete subs- 10 dagen hechtenis opgelegd. Een melkhandelaar te Alphen aan den Vrijspraak. Rijn, is door den kantonrechter aldaar ver. oordeeld tot f. 50— boete subs 50 dagen hechtenis, omdat in zijn winkel margarine naast boter stond. Naar verdachte in hooger beroep thans aan de Rechtbank mededeelde, was dit een vergissing, omdat zijn dochtertje de schaal in den winkel had geplaatst Volgens mededeeling van den visitateur J. Geelhoed, die de overtreding heeft ge constateerd, staat verdachte overigens goed bekend. De Officier zag geen termen om in m de straf wijziging te brengen, en vroeg be-verdachte vrij" vestiging van het vonnis. Was hij het? Water in de melk. Een chauffeur uit Leiden, had op een winkelier te Boskoop is door den motor gereden, zonder dat hij een rijbewijs kantonrechter te Leiden veroordeeld tot bezat due weken hechtenis, in verband met over- De kantonrechter had hem hiervoor ver- treding der Warenwet. In door verdachte oordeeld tot f 10 boete sub. 10 dagen afgeleverde melk was resp. 10 en 12°/.. wa hechtenis, van welk vonnis hij in hooger ter aangetroffen. Verdachte zeide niet te HAARLEMSCHE RECHTBANK. Inbraak. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen een inwoner van Haarlemmermeer, die terecht heeft gestaan wegens poging tot inbraak ln de woning van de bloemis ten C. Bol en K. Jore te Aalsmeer. De officier van Justitie had tegen ver dachte een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van voorarrest geëlscht. De rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Overtreding Crisis Tuinbouw- b «sluit. Terecht stond in hooger beroeo een tuin der uit Haarlemmermeer, die bij vonnis van den kantonrechter te Haarlem was veroor deeld tot een geldboete van f 30 subs. 15 dagen hechtenis eisch f .40 subs 25 dagen hechtenis) daar hü op een stuk land aan de Koekoekslaan te Haarlemmermeer 133 Are met chichorei en witloofplanten had staan terwijl hil alleen vergunning had om OD 22 Are witloof te verbouwen. De officier van justitie vroeg bevestiging van het von nis Vonnis 21 April. Terecht stond een chauffeur uit Hille- gom. Verdachte was niet verschenen. Hem De kantonrechter te Alphen aan den was ten laste gelegd, dat hij te HUlegom Rijn, had een monteur veroordeeld tot f 15 een auto had bestuurd, terwijl hü zoodanig boete subs. 10 dagen hechtenis, omdat hij onder den invloed van alhohol verkeerde, zonder een teeken te geven met zijn motor dat hij niet in staat moest worden geacht, op den Rijksweg bij Hazerswoude keerde behoor Hik een auto te besturen, waardoor de Inspecteur der Leidsche Licht. In totaal waren verdachte vijl feiten fabrieken J M. v. d W.. die juist met zijn ten laste gelegd: geen verlichting van zijn 9105 (Ingez. Med.) Lage rentestand funest. auto naderde, met dit voertuig in botsing kwam De Officier van Justitie had bevestiging van het vonnis gevraagd. De Rechtbank achtte het tenlaste gelegde niet bewezen en beroep kwam. De verdachte betoogde hier bij dat hij den bswusten dag niet in Leiden was, en niet op een motor had gereden. Een rijksveldwachter daarentegen ver klaarde dat hij verdachte, dien hij goed kent. omdat hij al meermalen met de politie in aanraking kwam, op den motor had zien zitten. Hij had echter geen gele genheid hem dadelijk aan te houden. De Officier zag geen reden om aan de juistheid der verklaringen van den veld wachter te twijfelen, en vorderde bevesti ging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. De Zuivelwetten. Terzake overtreding der Crisis-Zuivel- wetten stond terecht een winkelier uit Alphen aan den Rijn. In zijn winkel bevond zich margarine, die niet van het veretschte merk was voor zien. Volgens verdachte voorziet hij de marga rine die hij per pond verkoopt, steeds van een merk. doch deze margarine was voor eigen gebruik bestemd. Verdachte ontkende absoluut zich aan knoeierij schuldig te maken, nog nimmer tevoren kreeg hij moeilijkheden. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, n.l. f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte merkt op dat iedereen weieens een vergissing maakt; dat doet de Zuivel- centrale ook weieens, waarvan hij een voorbeeld gaf. De Rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Kippen met snot. Op de markt te Veur. had de kippen 'a eten hoe dit kwam. hij vermoedde dat zijn kinderen het water toegevoegd had den. De Officier zag geen reden om de straf te verminderen, en vroeg bevestiging De verdediger meende dat verdacht Juist door vroegere veroordeelingen wel voor zichtig zal zijn geweest, en geen water toe gevoegd zal hebben, ook niet vanwege het geringe voordeel, dat zou ontstaan. Pi. auto aan den voorkant, geen achterlicht, geen nummerplaatverlichting, niet stoppen op de eerste vordering van een politie agent en de dronkenschap. Voor al deze feiten eisrhte dc ambtenaar van het OM. drie maai f. 2.50. een boete van f. 7 50 en zeven dagen hechtenis, benevens een jaar ontzezglnz van de bevoegdheid om mo'or- rijtuiaen te besturen De vonn'sren luiden drie maal f 3 en een maal f.5 boe;e vijf dagen heehtenis en een half laar Intrek king van het rijbewijs. TEGEN HET VERHANDELEN VAN GESTOLEN EFFECTEN. Uitspraak in hooger beroep. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in zijn gisteren gewezen arrest uitgemaakt, dat bankiers en commissionairs bij het verhandelen van effecten verplicht zijn de recherchelijsten te raadplegen om na te zien of zü mischien gestolen of verduister - cizocht clementie, en geen vrijheidstraf, j zien of zü mischien gestolen of De president wees erop dat door de diverse de effecten in handen hebben straffen die verdachte reeds heeft onder- Het hof veroordeelde een Amsterdam gaan, nu deze zware straf is opgelegd. szhen onnder-directcur van een bank, die Uitspraak over 14 dagen. i verzuimd had de recherchelüsten na te küken en gestolen effecten had doorver- Op de brug in de Brugstraat. gQjht wegens schuldheling tot een boete De wielrijder G. E. de Graaf uit Alphen van f 150 subs 10 dagen hechtenis, a d. Rün werd op een brug in de Brug- De rechtbank had omdat het naar het straat aldaar aangereden door een auto. oordeel van dit rechtscollege een Drinci- Uestuurd door een inwoner van Leimuiden Dlëele zaak betrof verdachte tot f. 1 boete Volgens den aangeredene reed hij achter j veroordeeld De verdediger mr. Muller een vrachtauto, toen verd. hem achterop 1 Massis. had vrijspraak gepleit In hooger !;wam, en een duw gaf tegen het spatbord. I beroep vorderde de procureur-generaal be- De verdachte betoogde echter, dat de wiel- I vestiging van het vonnis, rijder zich tusschen hem en de andere auto had gewrongen, zoodat de aanrijding VRIJDAG EN VOLGENDE DAGEN ZINGT 'liet zijn schuld was. Een getuige had ge- i rw a »-» i tt t Ti a ken dat de jongen zich tusschen de beide |-| H liriAIXIlr.rk voertuigen bevond en aangereden werd De Officier was nog niet heelemaal over tuigd van de schuld van verdachte, waar ever hij alsnog een thans niet verschenen getuige wilde hooren. De verdere behan deling der zaak werd hiertoe uitgesteld. Autobotsing. De kantonrechter te Lelden heeft een chauffeur uit Noordwijk vrijgesproken van de schuld eener aanrijding, die heeft plaats gehad te Noordwijkerhout. met een auto, koopman P kans gezien eenige kippen te bestuurd door een dame uit Overveen Vol- verkoopen, die op ernstige wijze aan snot- o-ens laatstgenoemde reed de verdachte 1.- groote snelheid, pl.m. 90 KM. Toen zij twee wielrijders die voor haar auto re den, wilde passeeren, naderde verdachte, die haar auto aanreed. Zij bevond zich rechts van den weg. Verdachte bestreed dit. De veldwachter Knauf had van den stand der auto's, na de aanrijding een schets ge maakt en ontving van den president een compliment voor de wijze waarop hij het geval, heeft onderzocht. De Officier zeide dat op verzoek van den echtgenoot van de autobestuurster, de ambtenaar van het O. M.in hooger beroep is gegaan van het vonnis van den Leidschen kantonrechter. Spr. vond dat verdachte, in verband met enkeie flauwe bochten in den weg. te snel heeft gereden en daardoor niet tijdig kon stoppen voor eventueele obstakels. Verd. Is reeds tweemaal veroordeeld, en de Of ficier vroeg nu vernietiging van het von nis van den kantonrechter, en veroordee- ling tot f. 50.boete. subs. 20 dagen hech tenis De aangereden dame had voorts, mede in verband met een verwonding f. 50.schadevergoeding gevraagd. Uit spraak over 14 dagen. Botsende auto's Toen Dr. v. Hellemondt met zijn auto te Noordwijk de Marla-stichting kwam uit ziekte leden. Toch had hij die beesten als slacht- en soepkippen verkocht. De Officier had tegen P. f. 60 boete subs. 30 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank heeft de boete verlaagd tot f. 20subs. 4 dagen hechtenis. Rijwieldiefstal. H. H uit Lelden was nog maar pas uit de gevangenis ontslagen, maar had zich toen al dadelijk schuldig gemaakt aan rijwiel diefstal. De scholier B. had in de Wasstraat te Leiden zijn fiets neergezet, die H. had ont vreemd. Verdachte is reeds negen maal veroordeeld. De Officier van Justitie had tegen H. zes maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft de uitspraak ln deze zaak voor verder onderzoek aange houden. Drank in voorraad. De kantonrechter te Leiden had een handelaar in dranken te Leiden ontslagen van rechtsvervolging voor het feit, dat hij op een zolder boven de bierbottelarij een voorraad van 150 L. brandewijn aanwezig had. De ambtenaar van het OM. was van die uitspraak in hooger beroep gekomen. De Officier van Justitie had ook nu op nieuw ontslag van rechtsvervolging ge- eischt. omdat het vertrek waarin de bran dewijn stond, niet in verbinding stond met de bottelarij. De Rechtbank heeft verdach te van alle rechtsvervolging ontslagen. Mond- en klauwzeer. Een veehouder te Stompwijk heeft te recht gestaaan. omdat hü een zeug ver voerde die aan mond- en klauwzeer leed. Verder had verdachte drie dagen later een stier probeeren te verkoopen, die eveneens aan mond- en klauwzeer leed De Officier had tegen verdachte f 40.— boete subs. 30 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot f. 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. Zonder merk. Eer. veehouder uit Alphen aan den Rijn heeft terecht gestaan omdat hü zijn knecht eenige pakjes boter liet vervoeren, die niet van het vereischte merk waren voorzien. Tegen verdachte was al eerder verdenking wegen" ontduiking gerezen De Officier had tegen verdachte f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot f. 50— boete subs. 50 dagen hechtenis. Niet gestopt. In LUXOR-THEATER in de film De liedjes Tiefer Sehnsucht - Yes sir - Ich steh im Regen, uit voorraad leverbaar. H. G. v. LUYKEN - BREESTR. 39 - TEL. 35 9133 (Ingez. Med.) DE POSTYXUCHTEN. De ..Emoe" is gisteren, van Indië komend om halfvier op Schiphol geland. De „Ibis" is gisteren op de uitreis in Ban doeng aangekomen. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. PLAATSING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND BEGONNEN. De Regeerlngspersdlenst meldt: De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat de plaatsing van groepen land- en veenarbeiders in Duitsch- land is begonnen. In vele gemeenten in landbouwstreken heeft zich reeds een groot aantal arbei -■ ders voor dit werk aangeboden. Er zijn rijden, vond een botsing plaats met een ecj1t>er nog streken en gemeenten met een vrachtauto, bestuurd door een arbeider uit root overschot aan landarbeiders, vooral Katwijk. De kantonrechter te Leiden had in Qronlngen en Friesland, waar zich wei- verdachte vrijgesproken, en de ambtenaar van het O. M was hiervan in hooger be roep gekomen. Naar dr. v. Hellemondt thans mededeelde, zag hij de auto van ver dachte voor zich links van den weg aan komen. waarom hij met zün auto geheel lr. den berm was gaan staan. Toch was verdachte tegen zijn voertuig opgereden. Na getuigenverhoor, zei de Officier, dat verdachte, na het passeeren van een wiel rijder, niet spoedig genoeg weer naar rechts is gegaan Spr. achtte schuld bij veidachte aanwezig, en vorderde f. 15. boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger pleitte vrijspraak. Is appèl voor jeugdigen mogelijk? Een 13-jarige jongen uit Alphen a. d. Rijn heeft zich daar schuldig gemaakt aan straatschendery. De kantonrechter heeft hem deswege veroordeeld tot een maand tuchtschool voorwaardelijk. Van dit von nis was de jongen in hooger beroep geko- hetgeen echter een Juridisch debat russchen den verdediger en den Officier •ot gevolg had. Laatstgenoemde meende n.l. dat de jongen niet appèllabel was. en aat alleen de Officier dit had kunnen doen. Toen de brugwachter C. J. van Zül aan De erdedlger deelde deze meening niet, April a.s. van 10 tot 16 uur, wegens schiet- de 's Mo'enaarsbrug te Alphen aan den en de Rechtbank begaf zich in raadkamer, proeven met geschut. nig of geen arbeiders aanbieden. In deze gemeenten zal worden nagegaan, of gehandeld wordt in den geest van de circulaire van den minister van Sociale Zaken. EX-WERKMEESTER VAN DE GEVANGENIS VEROORDEELD. Tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren een 40-jarigen ex-werkmeester,, vroeger werkzaam in de strafgevangenis te Amsterdam, wegens corruptie tot een ge vangenisstraf van een Jaar. De officier van justitie had twee Jaar ge vorderd. De man had van verschillende gevange nen geld aangenomen, in ruil daarvoor leverde hü tabak, sigaren en snoeperüen. Bovendien bezorgde hij voor gevangenen briefjes. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Rijn aan een chauffeur die met zün auto de brug op kwam. eer. stopteekei, had ge geven, werd hieTaan ooor hem niet vol daan. om hierover te beslissen. Echter werd medegedeeld, dat de Recht bank hierover eerst over 14 dagen een be slissing nemen zal. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk ls, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zljrl Ingehaald. De leden van den Ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië kwamen gistermiddag ln het hotel Wlttebrug te 's-Gravenhage bijeen voor het houden van de zestiende jaarlyksche algemeene ledenvergadering. Nadat het jaarverslag was uitgebracht, hield de voorzitter, de heer mr. W. G. F. Jongejan, een rede. Van welk een grooten en vèr strekken- den Invloed op de lotgevallen van het be- drüfsleven bestuur en politiek ook zün, toch wilde de heer Jongejan zich bUltans geheel onthouden zich in zijn rede op dit terrein te begeven Hü raadde echter aan, dat men. vooral ln een tijd als deze, te vreden zü met een zeer behooriyk func- tlonneerend bestuursapparaat. Spr wilde dan ook niet Ingaan op het geen in den laatsten tüd naar voren is gekomen aan Inzichten, wenschen en ver langens op het gebied van bestuur en po litiek, doch liever wilde hü zien naar wat zich op het economisch terrein heeft af gespeeld. Als teekenende maatregelen op het engere gebied van de productie, van verder strekkende beteekenis dan al leen voor de daarby dadelük betrokke nen, noemde mr. Jongejan de suiker regelingen 1936, de nieuwe producten centrales, de voortzetting van verschil lende restricties, de voortzetting van de bedrüfsreglementeering en de ver schillende handelsreglementeerlngen en tenslotte de nüverheidsbevorderlng. Na beschouwingen, die als het ware de balans waren van hetgeen het verleden in twee Jaren ons te zien gaf, wüdde mr. Jongejan eenige woorden aan het heden. HU constateerde, aat onmiskenbaar een malaise heerscht en dan wellicht nog meer dan in het zakenleven ln het leven van den geest. Het ware dwaasheid te ontkennen, zoo zeide spr.. dat de tüden zeer ern stig zün, de toekomst duister en zwaar- geladen van dreiging. Maar juist ln zulke tüden is het van beteekenis de groote dingen in- het oog te houden, te vragen voor welke groote algemeene vraagstukken wü zullen komen te staan. Spr. maakt o.m. gewag van de over de geheele wereld tot ongekende hoogte op gevoerde onproductieve" voortbrenging, waarvan de oorlogsindustrie zeker de voor naamste. maar niet de eenige is. Verder wees hü op het feit. dat er vrijwel geen land meer ls, dat niet ver boven zijn stand leeft, zelfs Nederland niet. Kan het verwondering baren, zoo vroeg spr., dat in een wereld, die toch al slechts met inspanning van alle krachten de na tuurlijke ontwikkeling van kennen en kun nen de baas zou kunnen worden, nu die daarenboven door eigen toedoen het beeld vertoont van een dolgeworden economie, dc werklooze mensch efl het werklooze kapitaal zün verschenen in een omvang als nooit te voren en dat tevens het aan tal economische toovenaars en planeet lezers nog met den dag toeneemt? Moet onder die toovenarU ook de befaamde or dening worden begrepen, een woord, dat zoodanig taboe ls geworden, dat men „zelfs in de betere economische kringen", ertoe neigt met omschrüvlngen te vol staan als ware het de booze. Een goede en voor belanghebbenden aanvaardbare ordening verelscht, naar spr.'s oordeel, dat de getroffen maat regelen en gegeven voorschriften in- nerlük redelük. dat zü „recht" zün. De groote en mooie taak van de over heid ls hier het juiste midden te vin den en te bewaren. Deze onvermydeiyk zeer uitgebreide taak van de overheid verelscht talrüke uitvoerende organen en daarin ziet mr. Jongejan het groote gevaar van de ordening. Ieder levend ding heeft van nature de geneigdheid zich te doen gelden; het wil „leven", het wil jün bestaansrecht mani festeeren en dit geldt van zelf ook voor de ambtelüke organen. Dit leidt tot een overschatting én van eigen kunnen èn van dc noodzakelükheid van overheidsbemoeie nis. Doch wanneer men een fcevaar onder kent, heeft het grootendeels zijn kracht als zoodanig verloren en dan ziet mr. Jon gejan groote mogelijkheden weggelegd voor een nauwe en hartelüke samenwer king tusschen bedrüfsleven en overheid, welke naast eenige minder smakende, ook reeds veel goede vruchten heeft afgewor pen. Met betrekking tot het werklooze kapi taal gaf de voorzitter van den onderne mersraad te kennen, dat dit, naar zijn ge voelen, een verschünsel is, waaraan met duidelijkheid ls te onderkennen, waaraan de wereld lüdt en waarom alle medicijn geen baat kan brengen, wat eerst veran derd moet zün. Eenerzüds een beheer van de publieke financiën zoodanig, dat het volksvermogen regelmatig wordt opge bruikt, anderzüds een daarmee schünbaar in tegenspraak zünd verschijnsel, n.l. de groote geldruimte. de enorme hoeveelhe den onbelegd kapitaal. Hiervan maken de geldbehoevende of onder schulden belaste publieke li chamen gebruik om hun leeningsver- plicbtlngen voor een halven menschen- leeftijd te fixeeren op een rentebasis, die, wanneer andere tijden zullen zijn aangebroken, waarschijnlijk in een wanverhoading zullen staan tot de normale vergoeding voor geleende gel den. Wat thans geschiedt met al deze con versies is, naar spr.'s oordeel, een bewüs te meer. dat de overheidsfinanciering met credleten op zoo langen termün en met de practlsche mogelükheld. dat de schuld- elschers eenerzüds zichzelf crediteuren verschaffen, anderzüds de rente fixeeren op het laagst mogelüke niveau, door en door ongezond is en op den duur ont wrichtend moet werken op kapitaalsvor ming en -beweging. Dat het onbelegde kapitaal ook niet ln andere beleggingen dan overheldsleenin- gen zün emplooi zoekt, komt althans dit ls de overtuiging van mr. Jongejan niet, omdat er aan kapitaal geen behoefte zou zijn, maar omdat men het vertrouwen ln het recht heeft verloren. Zoodra er weer een redeiyke zekerheid zal bestaan, niet voor slagen, maar voor een rechtvaardige behandeling, voor het niet meer volstrekt prevaleeren van be lang boven recht, zoodra die toestand we der zou intreden, dan zullen naar de overtuiging van 'sraads voorzitter dat werklooze kapitaal en die werklooze ar beid elkaar over de geheele wereld vin den. Wü moeten ons de valsche Illusie bespa ren. dat door allerlei wondermiddelen de verhoudingen in orde zullen komen. Men kan doen wat men wil. maar zoolang niet meer een man een man, en een woord een woord is, komen wü niet uit het moeras. 14. —Oom Brom kon van vermoeidheid niet meer loopen en niet meer staan en hü zocht zün heil bü levertraan. Vriend Sim was toe vallig juist van huis gegaan; maar TtUJsle heeft geen tüd verloren, en hü ging er alléén op uit om Dickie en Okkie op te sporen Hü had de heele zaak al by zichzelf goed overlegd; maar hü kende den weg in het bosch erg slecht, en dus ging hü eerst vlug naar zün ouden vriend, kabouter Paddekwist, om te vragen of die er soms meer van wist. Het was al tajneUjk donker; dc nacht begon, en TTujsje haastte zich zooveel hü kon want hü dacht: Dickie en Okkie zullen wel angstig zün wie weet waar zü zitten ln dat dichte woud, en ze zün nog maar zoo klein...." 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14