LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 7 April 1938 Franco bedreigt Catalonië's centrales De gebeurtenissen te Oss De strijd in het Verre Oosten Interpellatie Drop in de Tweede Kamer Laatste Berichten Binnenland MA1FT BEURSOVERZICHT Het laatste communiqué van Franco meldt dat de brigade van Navarre over de rivier de Ribargorzana is getrokken en het dorp Corsa bereikt heeft. Een andere afdeellng, die eveneens aan den linkeroever dezer ri vier opereert, heeft de lijn Monte de Polo, Alberola en San Salvador bereikt. Meer naar het Zuiden bezetten de recht- sche troepen Castello de Farfane en Bala- guer. Verder werd Forcalli genomen en de berg Garumba, waardoor de weg van Or- tella naar Morella volkomen bevrijd werd. De legioensoldaten bereikten kilometer- paal 22 van den weg naar Tortosa en het punt waar de Chalamera in de Ebro uit stroomt. De reegerlng schijnt vast van plan Tortosa te verdedigen. Door Balaguer loopen alle hoogspan ningsleidingen van de hydro-electrische centrales naar de verschillende deelen van Catalonië. Vijftig kilometer verder Noord waarts bevonden Franco's troepen zich op vijf kilometer afstand van Tremp, waar zich de voornaamste hydro-electrische centrale bevindt, die Catalonië van stroom voorziet. De wapen- en ammunitiefabrieken, welke dag en nacht materiaal afleveren voor de regeerlngstroepen, zouden stop komen te staan, indien Franco er in zou slagen de centrales te bezetten welke gelegen zijn aan de Rio Noguerra-Pallaresa. Men verwacht bij Tremp, dat krachtig versterkt heet, dan ook verzet tot het uiter ste. Nieuwe vluchtelingen. In tal van dienstauto's is gisteren aan het einde van den namiddag een aantal Catalaansche officieele persoonlijkheden of familieleden daarvan te Cerbère aangeko men, namelijk Pi y Suner, raadslid van de. generaliteit van Catalonië, mevrouw Com- panys en haar dochter, mevr. Tarradelas. voorts familieleden van Ayguade, den nieuwen minister van arbeid, wiens broer lie van den vroegeren minister Olivier Gar cia. Een twintigtal sovjet-Russische technici is eveneens over de grens gekomen Zij verklaarden, dat „zij naar Rusland gingen met verlof". Vijf a zesduizend Spaansche vluchtelingen zijn in Val Aran en maken zich gereed om bij Fos de Fransche grens te overschrijden. Men heeft maatregelen getroffen, om hen te ontvangen en over te brengen naar een kamp te Merignac. Een beroep der Britsche regeering op de beide partijen. De Britsche regeering heeft op beide in Spanje strijdende partijen een beroep ge daan verdraagzaamheid te betoonen jegens politieke gevangenen en gijzelaars in geval van een verderen terugtocht der regeerings- troepen aan het front in Catalonië. BELGIË. Het tekort op de begTooting. Ter dekking van het tekort op de begroo ting zal voor een bedrag van 1.350 mil- hoen francs aan nieuwe belastingen wor den geheven. O.a. zullen de belastingen op bier, benzine en tabak worden verhoogd Op de gewone begrooting zal 100 mil- lioen bezuinigd worden en op de buitenge wone begrooting 600 millioen. Een spe ciale belasting zal geheven worden op be paalde monopolies, o.a. op de verzekerings maatschappijen. MEXICO. He onteigening van de petroleumvelden. President Cardenas heeft gelast 20°/* van de orabrengst van de uitgevoerde petroleum te reserveeren voor het betalen van de schadeloosstellingen Het geld moet gedeponeerd worden bij de officieele bank. De minister van financiën zal binnenkort ook een percentage vaststellen van de op brengst van den verkoop van petroleum en bijproducten in het. binnenland. Rickett voert nog besprekingen met den minister van financiën over het verkoopen van de petroleum. TSJECHO-SLOWAKIJE. Sudeten-Duitsehers teleurgesteld. Het persbureau der Sudeten-Duitsche partij deelt mede, dat onder voorzitter schap van Henlein een vergadering van de Politieke commissie der Sudeten-Duitsche partij gehouden is. Vastgesteld werd, dat de laatste besprekingen tusschen minister president Hodza en de Sudeten-Duitsche vertegenwoordigers niet beschouwd kun nen worden als onderhandelingen over de oplossing van het nationaliteitenvraagstuk Er zijn geen aanwijzingen voor een ver andering van het stelsel en men kan niet waarnemen aldus de commissie, dat de openbare meening aan Tsjechische zijde Zich tracht aan te passen aan de nieuwe situatie. Voor de Sudeten-Duitsche partij bestaat dan ook op het oogenblik noch f jnleidlng, noch de mogelijkheid haar po litiek te wijzigen. Nadat de Eerste Kamer hedenmiddag aan den heer Van Gelderen verlof had ver leend om op een nader te bepalen dag vragen te richten aan den minister van Algemeene Zaken omtrent het beleid der regeering ten aanzien van de bestrijding van de zeer omvangrijke werkloosheid, was aan de orde de interpellatie van den heer Drop over de voorlooplge beslissingen ten aanzien van de brigade dei* Koninklijke marechaus see te Oss en hetgeen daarmede in ver band staat. De heer Drop (s.d.) zegt. dat er in deze zaak klaarheid noodlg is. Dit is ook op grond van vroegere zaken tegen een hoofd, commissaris van politie en een tweetal hoofdambtenaren noodlg Ook dienaan gaande is er nog geen licht gekomen. Het gaat in Oss om maatregelen tegen personen die rechtstreeks onder het depar. tement staan. Opheldering is noodig. ook na het gegeven perscommuniqué. Dat indertijd de marechaussee te Oss versterkt werd, was noodlg en werd alge meen toegejuicht. Allerlei verhalen hebben de ronde gedaan over de gemeentepolitie te Oss, maar van ernstige feiten is er niet ge bleken. Den laatsten tijd zijn er berichten inge komen, dat niet meer menschen met bij namen doch dat ook tegen een fabrikant en een bankier werd opgetreden. Het pers communiqué is niet duidelijk. Men moet uit de belichten opmaken, dat het besluit om de brigade te Oss een deel van haar taak te ontnemen, plotseling is genomen. Er schijnt ook verschil van meening te zijn tusschen de departementen van justitie en defensie. Spr. wijst, op het tweeslachtig karakter der marechaussee Een opperwachtmeester is ook hulpofficier van justitie. Waarom is nu opgetreden? Zeker niet om het geschil tus schen twee departementen? Uit verbalen en rapporten zou gebleken zijn, dat bij op sporingswerkzaamheden door marechaus- rechtmatige belangen van burgers op pijnlijke wijze zijn geschonden. Waaruit bestaat dit en waaruit is dit gebleken? Er is pijnlijke onzekerheid in bijna elk woord van het perscommuniqué Waarom moet de marechaussee te Oss zich van opsporings dienst. onthouden? De verhouding tusschen gemeentebestuur en de marechaussee is in het geding. Er Ls verwondering over de herbenoe ming van den burgemeester van Oss. In hoever daarvoor reden is. kan spr. niet beoordeelen In de maréchaussée haar be voegdheid tegen het gemeentebestuur te buiten gegaan? Hoe denkt men een ver keerden toestand te herstellen door de maréchaussée gedeeltelijk buiten werking te stellen? Spr. stelt de volgende vragen: 1. Welke zijn de niet wel te verant woorden uitingen in sommige persor ganen, die tegenstellingen hebben ge schapen tusschen de brigade der Ko ninklijke maréchaussee ie Oss eenerzijds nieuwen iiiiiiiouci van ai uciu, wiciio uiuci - -j-- zich reeds te Perpignan bevindt en de fami- en andere organen van bestuur en po litie anderzijds, welker aanwakkering niet kan worden geduld? 2. Sinds hoelang is uit verbalen en rapporten gebleken, dat bij het opspo ringsonderzoek door de Kon. maré chaussée te Oss methoden werden toe gepast, waardoor rechtmatige belangen van burgers op pijnlijke wijze werden geschonden, zoodat het onverwijld ge boden was maatregelen te nemen om het vercischte evenwicht te herstellen? 3. Welke bepaalde feiten, gebeurte nissen of gedragingen hebben aanlei ding gegeven tot het besluit om aan de brigade Kon. maréchaussée te Oss op dracht te geven zich tot nader order van opsporingsdiensten te onthouden? 4. Wat is den minister bekend van de verhouding tusschen gemeentebestuur of gemeentepolitie en de leiding der brigade van de marechaussee te Oss; op welk tijdstip is een minder goede Terwijl xan het front de situatie zeer onoverzichtelijk blijft belde partijen houden vol te winnen begint men in Japan te doen hooren aanbevelingen om vol te houden, zoowel te velde, waar het doel nog lamg niet bereikt is, als in het land zelf, waar tegen prijsverhooglngen dient te worden geageerd. De vrouwen in China worden echter thans ook meer ingeschakeld in het krijgs bedrijf, zij het voor propaganda etc. President van universiteit van Sjanghai vermoord. De president van de universiteit van Sjanghai, Herman Lioe. is hedenochtend in de internationale nederzetting vermoord, „omdat hij een verrader was". Een der daders werd gegrepen. VEREENIGDE STATEN. Johnson laakt methoden der totalitaire staten. Ter gelegenheid van de herdenking van den dag. waarop de Vereenigde Staten in den oorlog gingen, heeft de onderstaats secretaris van oorlog Johnson de pene tratie-methoden der totalitaire staten ge laakt. Eenige landen, zeide hij o.a, doen het voorkomen, alsof zij in onzen wil, onze be wapening aan te vullen, een bedreiging va.n hun eigen veiligheid zien Doch slechts hun economische en territoriale verlangens. welke onbeperkt zijn. zijn in werkelijkheid bedreigd. De regeeringen der 21 Ameri- kaansche republieken zullen nooit toelaten.' dat zij zich uitbreiden hetzij in Noord-1 hetzij in Zuid-Amerika. verhouding hem bekend geworden en welke maatregelen stelt de minister zich voor te nemen ten einde deze ver houding op goede basis te regelen 5. Acht de minister het uit een oog punt van algemeen justitieel beleid juist, in omstandigheden als die te Oss aanwezig zijn, de brigade der Kon. Marechaussee surveillance en bewa kingsdiensten te laten doen blijkbaar ook in het territoir der gemeentepolitie, terwijl de brigadeh aar voornaamste taak, waarvoor zij destijds is versterkt, niet mag uitoefenen 6. Moet de minister niet erkennen, dat het gevoel van rechtszekerheid kan zijn aangetast door ingrijpen op een oogenblik, dat gerechtelijk onderzoek werd gedaan in andere kringen der be volking' dan die, waarin sinds 1935 mis drijven werden opgespoord en tot be rechting gebracht en op welke wijze stelt hij zich dan voor, de waarborgen voor rechtszekerheid gelijkelijk voor alle bevolkingsgroepen te herstellen of te versterken Spr. heeft geen behoefte aan sensatie of critiek op den minister. Men doet geener lei groep diensten door gedragingen te ver bloemen. Het feit te Oss ligt er nu een maal. Er was een reeks misdrijven waar van de daders in het minst draagkrachtig deel der bevolking leefden. Lof en onderscheiding is ten deel geval len aan hen die deze „misdadigers" deden vervolgen. Thans echter wordt opgetreden tegen deze groep politie, die meer onaf hankelijk is van plaatselijke omstandig heden dan de gemeentepolitie, die niet veel tot klaarheid heeft gebracht, maar wel vele vergissingen heeft begaan. Hier kiopt iets niet! Het is het gevoel yan rechtsonzeker heid, dat vooral aanleiding is tot de onrust, welke deze zaak verwekt. Is dit het geval sinds er onderzoek wordt gedaan in andere kringen aan voorheen?1 Minister Goseling aan het woord. De minister van justitie, de heel' Goseling. is den heer Drop en de Ka mer erkentelijk voor aanvraag en toe staan der interpellatie. Het snelle ant. woord aan den heer Wijnkoop op diens vragen was een weg om een spoedige interpellatie te bevorderen. Spr. hecht aan de groote waarde hier van in ons staatsbestel En tegen over het Hoofd van den staat èn te genover dé volksvertegenwoordiging draagt spr. gaarne de verantwoorde lijkheid Spr. vermaant tot bezinning. Hij waardeert de interpellatie en haar so- beren vorm. We moeten trachten in Nederland nuchterheid te bewaren en evenwicht in stand te houden. Daar van zal de regeering zich niet laten afbrengen door lichtvaardig optreden of verdachtmaking Terecht heeft de interpellant ver schil gemaakt tusschen ingrijpen je gens de zelfstandige rechterlijke macht en het politieoptreden. Van de bri gade Oss zal het personeel worden overgeplaatst. Tot nader order heeft het zich van opsporingsdienst te ont houden. In Oss blijft een brigade van gelijke sterkte. Spr. moet zich beperking opleggen. Hij kan niet alle dossiers hier gaan behandelen en zal rechtmatige belan gen van individueele burgers en leden der brigade moeten ontzien. Spr. mag niet lichtvaardig optreden, doch moet dat doen zonder aanzien des persoons. In veel van hetgeen over het ge beurde is geschreven, wordt de indruk gevestigd alsof het gaat tegen de door H. M. de Koningin gedecoreerde bri gade. Dergelijke aantijging is onbe hoorlijk. Van de brigade, in 1935 sterk 20 man zijn er 4 gedecoreerd, waarvan er nog 2 in Oss zijn. Is echter iemand dan. voor zijn heele leven onfeilbaar? Het corps is een onmisbaar orgaan, maar in handen van de verantwoor delijke overheid. Deze laat het zich niet uit haar handen wringen door pogingen van anderen. Spr. zoekt eer der schuld bij hen die het corps en ook de individueele leden met mate- looze eerbied overgieten. De regeering moet voor evenwicht zorgen niet het minst in het belang der menschen zeiven. Bij deze zaak zijn de minister van Justitie. Defensie en Btnnenlandsche Zaken betrokken. Het heeft den burge meester van Oss niet aan tact en door tastendheid ontbroken. Met den ambt genoot van defensie is er ook volledige overeenstemming. De marehaussee ls in de eerste plaats politiecorps. Tucht en discipline c.a., ressorteeren onder defensie Iedere minister heeft speci Overtreding der Arbeidswet. Directeur der „Arnoud" te Hillegom ontslagen van rechtsvervolging. (Speciale O.P D -berichtgeving) De Arrondlsse- 'ueniAiecncoanK te Haarlem wees heden vonnis in de appèlzaak tegen den directeur der Kalkzandsteenfabriek de „Arnoud" te Hiliegom, die door den Haarlemschen Kan tonrechter veroordeeld was tot 3 geldboe ten van f. 6.— wegens overtreding der Ar beidswet. De rechtbank vernietigde het vonnis van den Kantonrechter en ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging. Met betrof hier de vraag, of in genoem de fabriek gewerkt zou mogen worden met een twee-ploegen-stelsel naar een systeem dat tot dien tijd was toegepast met ver gunning van den minister, maar welke vergunning was ingetrokken. Verdachte en zijn raadsman, mr. F. van der Goot hadden betoogd, dat als genoemd stelsel moest worden losge laten, die de ondergang der fabriek tengevolge zou hebben. De Officier heetft bevestiging van het vonnis geëischt, omdat z.i. de overtreding vaststond en de rechter de billijkheid van een wet niet mag beoordeelen. De verdediger beriep zich op overmacht en art. 83, lid 6 van de Arbeidswet. De rechtbank vernietigde het von nis van den kantonrechter op formeele gronden; zij was van oordeel, dat na leving der Arbeidswet zoozeer in strijd was met de belangen der N.V., dat het belang der naleving van de Arbeidswet daarbij ten achter staat. Op grond van art. 83 der Arbeidswet is de overtreding als rechtvaardig te beschou wen, waarom verdachte niet strafbaar is. FAMILIEDRAMA TE GELEEN. Hedenmorgen omstreeks acht uur zijn in de Pesohstraat te Geleen de 36-jarige J. J. v. d. W. en zijn echtgenoote dood in bed ge vonden. De vrouw had een schot in den slaap en de man een in het Tart Vanmorgen omstreeks half aoht waren hun drie kinderen, die tien, zeven en zes jaar oud zijn, naar beneden gestuurd om koffie te zetten. Ongeveer een half uur later hoorden zij twee schoten. Tosn zij daarop naar boven gingen, yonden zij hun ouders dood in bed. De man en de vrouw, die geboortig zijn uit Eindhoven, stonden zeer gunstig bekend. De man, die werkzaam was in de staatsmijn „Maurlts", was nog kort geleden bevorderd tot beambte. Mr. JOH. ENSCHEDÉ OVERLEDEN. In den ouderdom van 59 jaar. Na een langdurige ziekte is te Heem stede in den ouderdom van i>9 jaar over leden mr. Joh. Enschede, mededirecteur der N.V. Grafische inrichting Joh. Ensche de en Zn. te Haarlem. Mr. Joh. Enschedé werd op 8 Jan. 1879 te Haarlem geboren. Hij studeerde wis- en natuurkunde aan de Leidsche universiteit en deed na zijn candidaats-examen staats examen om te kunnen overgaan naar de juridische faculteit. Deze studie werd tij delijk onderbroken door zijn werkzaamhe den in het bedrijf der firma te Haarlem. Op 1 Febr. 1912 volgde hij zijn vader als ha der firma op. De overledene heeft in het bijzonder zijn aandacht besteed aan het drukken van geldswaardige papieren en hij ondernam daartoe verschillende studiereizen. De let tergieterij en de cliche-fabriek van het Haarlemsche bedrijf stonden onder zijn directe leiding. Hij was commissaris der N.V. Oprechte Haarlemsche Courant, van den machine- handel Mahez te Amsterdam en van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam. Wetenschappelijke instellingen, zooals de sterrewacht te Leiden en de Holl. Mij. der Wetenschappen te Haarlem, hadden zijn bijzondere belangstelling en door het geven van subsidies heeft hij de verschij ning van eenige publicaties dezer instellin gen mogelijk gemaakt. De begrafenis zal geschieden op de alge meene begraafplaats te Heemstede op Za terdag a.s. om 12 uur. der in en de meeste hoeken boden heden dan ook een stillen aanblik, welke zich naarmate de beurstijd verstreek, nog verder accentueerde, zoodat de markt in een gedecideerd lustelooze tendens sloot. Daar ook het aanbod achterwege bleef, werden de koersen vrijwel in evenwicht gehou den en verschilden zij nauwelijks van het slot- peil van gisteren. Het aanhoudende gebrek aan affaire evenwel was oorzaak, dat tegen het einde der beurs het koerspell algemeen ietwat gedrukt werd, zoodat de vorige slotkoersen over het algemeen niet volkomen gehandhaafd ble ven. In den Rubberhoek bewoog Amsterdam Rubber zich om de 176 De andere rubber- soorten vertoonden practisch geen variaties. Van Tabaksaandeelen liep Oude Dell 10 op tot 274 Deli Batavia bleef op het vorige peil. Senembah moest eenige punten prijsgeven. De markt der Industrieeelen gaf weinig bij zonders te zien. Aku lag iets beter, maar Uni lever en Philips veranderden nauwelijks. Aan delen Fokker werden ex-dividend verhandeld op 297tot 298% waren dus goed prijshoudend genoteerd. De Suikerwaarden lagen kalm en weinig veranderd. H.V.H. bleef zich om de 402% bewegen. De specifieke soorten waren eerder iets gedrukt. Scheepvaartpapieren waren nau welijks gewijzigd en kalm. Op de Petroleum- markt was Koninklijke op het vorige peil n.L 310% om tegen slot 1% prijs te geven. De Amerikaansche fondsen vielen, gezien het zwakke verloop van Wallstreet betrekkelijk mede. Anaconda, Bethlehem en U. S. Steel e.a. lagen boven het peil van gisteren en trokken feitelijk het meerendeel der belangstelling. De beleggingsmarkt blijft een toenemend vaste houding aan den dag leggen. Zeer vast vooral waren de integralen, die tot 86 3/4% opliepen. Voorts trokken de aandacht door een vaste stem ming de 3% obligatiën en certificaten op resp. 98% en 96%. De Staatsleening met gestaffelde rente bleef ongewijzigd. Fransche waarden hadden een onzeker ver loop. Londen (72.52»/*), 30.42»/*), WISSELKOERSEN. 8.96 5/8 <8.96 7/8)Berlijn 72.48 Parijs 5 55 (5.59), Brussel 30.42 Zwitserland 41.44 (41.42»/*), Ko penhagen 40.02l/t (40.05). Stockholm 46.22'/* (46.25), Oslo 45.05 (45.07»/*), New York 1.80 5/8 (1(.80 11/16), Praag 6.30 (6.30), Oost. Bankpapier 213/4, Lire Bankpapier 8.20. Prolongatie pet.. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 35, Crediet Sperrmar- ken 13 3/8. Effectensperrmarken 10 1/4, Reismarken 491/*. Bankpapier 34. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland LEIDEN, 6 April. Groentenvelling. Prei f 3.10 —4.40; Kroten, gekookt f.58; Peen f4.50 7.90; Spruiten 12; Andijvie f.414; Sla f.610; Witloof f.310; Postelein f.1520; Spinazie f27, alles per 100 KG. Bloemkool f. 2.1016.70 per 100; Salade f.13.70; Knolselderie f.13. alles per 100 stuks. Pieterselie 3070; Radijs f. 2.10—3.90; Selderie 40—90; Rabarber f.4—7; Raapstelen 3090. alles per 100 bos. BENTHUIZEN, 5 April. Aanvoer 2296 kippen eieren pr. f. 2.302.65; 175 eendeneieren f.2.40— 2.60 per 100. BOSKOOP. 6 April. Coöp. „De Bosk. Veiling Rozen per bos: Dorus Rijkers 142 ct., Pechtold 67—95, Briarclif 42—72. Vierlanden 64—75, Flo- rex 80102, Else Poulsen 32, Rosalandia 3050, August Noack 4561, Butterfly. 6273, Polyan- tharozen 4070. Gemengde rozen 3240 ct. Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 200 250. idem Mevr. Ie Coultre 110. Rhododendron- bloemen 2735, Cerasus Hisakura (kers> 300, Prunus triloba 1013. Malustakken 2831. Azalea mollusbloemen le soort 160180, idem 2e soort 80110, Balrozen 2036, Pink-Pearl 70- 90, Lathyrus 812, Seringenbloemen 3753 ct. Diversen per stuk: Clematis in pot. Nelly Moser 26. idem Miss Batemann 43, Cactusplan ten 56, Rhododendronplanten in bloei 3437, Hortensia's 7383. Cineraria 15—18. Genista 18—27 ct. GOUDA. 7 April. Veemarkt. Aanvoer 1708 stuks vee. 26 Vette Slachtvarkens 27—28, le vend met 2% korting; 361 magere varkens 30 —50; 830 biggen 16—23; Geldersche biggen 23 —26; 11 runderen 225275 463 nuchtere kal veren 47; 3 schapen; 14 bokken en geiten 16. Handel redelijk. Algemeene markt: 127 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 2223. le kwal. met rijksm. 1921. Handel goed. 440 ponden boter. Goeboter 6570; weiboter 6065 per pond. Handel vlug. 142.000 eieren. Kipeieren 2.70—3.10; endeleren 2.25—2.50 per 100. Handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g. a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 150.000 kipeleren. Prijzen: 56/58 kg. f. 2.80—2.85; 58/60 kg. f. 2.85—2.90; 60 62 kg. f. 2.90—2.95; 62/66 kg. f. 2.95—3.10; bruine 58 70 f. 2.903.65; kleine eieren f.2.70 2.80 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeieren, prijzen: f.22.25 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 April 1938. Groentenveiling. Waschpeen f. 1.301.60. idem fijn f. 1.60—2 per kist: Witlof f.4—€.70 per 100 K.G.; Radijs f, 2.30—2.80 per 100; Kroten f.2— 2.75 per 100 K.G. Selderieknollen f.23.50 per 100. RIJNSBURG, 6 April. Tulpen: Copland 1316 Bartigon 1321. Elisabeth 2428, Rijzende Zon 18—26; Murillo 8—14. v. d. Hoeff 12—16. Titiaan 1318. Couleur, Cardinal 1823. Cramoisie brillant 11—13. Ibis 12—15, Theeroos 13—17. Zimmerman 1822, Californië 1325, Castor 14 18, Due de Berlin 610. Anemonen 0.701.30, Witte lelies 3.60—4.20. Blauwe druifjes 20—40, Freesla geel 1825. idem wit 1820. Narcissen; Ornatus 2540, Alfred 3034. Vic toria 20—24, Emperor 14—20, Wasklng 18—23, Zilver phenlx 3543. Oranje phenix 2832, Theeroos 60—84, Cresus 2638. Groentenveiling. 6 April. Waschpeen f. 11.60; sch? boter is heden vastgesteld op 1.0.83 per 100 kg. per KG. EEN KLACHT TEGEN „VOLK EN VADERLAND' Naar men ons mededeelt, heeft de firma D. van Orefeld te Rotterdam, een klacht bij de justitie ingediend tegen het weekblad flVkê verantwoordelijkheid. De noodig ..Volk en Vaderland" wegens de lasterlijke geachte mutaties hebben de volle in- j artikelen verschenen in de nummers van stemming van den miniStér van de- 25 Maart en 1 Aipril j.l. fensie. Zelfs is er beweerd dat er groote Men zie voor Nagekomen Berichten pag. oneenigheid zou zijn tusschen de m.- rp.„„„ nisters van justitie en defensie (vroo- - het Tweede Blad. lijkheid). Wat meer inzonderheid de derde vraag betreft, komt spr. tot dekstraf zaak tegen een fabrieksdirecteur te Oss. Die zaak heeft haar normaal ver loop. De verdachte is in axresfc en er Ls niet aan gedacht hem daaruit te ontslaan. Het vooronderzoek is reeds ver gevorderd. Spr wijst op lofwaardige activiteit der brigade ten deze. ook is het niet zoo dat zii alleen te prijzen is# voor haar werk ten deze B.v. had 'men zich evengoed tot de gemeentepolitie als tot de marechaussee kunnen wenden. De feilen in andere strafzaken hebben met deze strafzaak AMSTERDAM. 7 April. Aangezien de omstandigheden het publiek niet aanlokken om tot aankoopen over te gaan. blijft de effectenmarkt in een vrU apathische Doch i stemming verkeeren, waarbij de koersen slechts beperkte wijzigingen ondergaan. De beurs heeft een bepaald stevigen stimulans noodig om op te leven, en zoo lang deze ontbreekt, kan zich de ongeanimeerde stemming moeilijk in een bepaalde richting wijzigen. Met bovendien de Paaschdagen voor den boeg, waarbij de beurs t A vier dagen achtereen gesloten zal zijn, valt op niets te maken. Deze staat geheel op het oogenblik voor de markt niet veel meer te zichzelve. verwachten. De affaire schrompelt steeds ver- TER AAR. 6 April 1938. Centr. Veiling. Spi nazie f. 0.15—0.31; Andijvie f. 0.22—0.33; Sla- vellen f. 0.17 per kist 4 kg. Peulen f.12 per 10 kg.; Postelein f.0.15 per kg.; Witlof f4—S per 100 kg.; Radijs f. 1.20—1.90; Rabarber f. 5.20; Prey f. 4.50—5.20 per 100 bos; Sla f. 1—3.10 per 100 stuks; Bloemkool f. 0.10—0.12 per stuk; Sel derij f 0.40—1.30; Raapstelen f. 0.70—1.20. BOND WESTLAND. 6 April. Aardbeien 1.75; champignons 1.00, postelein 1720 alles per kg.; tafelperen 16—24 p 5 kg.: spinazie 47 per kg.; aardappelen groote 4254. poters 6073. kriel 3647 p. kg.; sla 2.003.50 per 100 krop; kelen 80110 p. 100; peen 1823 per bos: peterselie 60 p. 100 bos; prei 3.60—3.80 p. 100 kg.; radijs 1.80—3.60. rabarber 35.10. selderij 80100 alles per 100 bos; bloemkool 1218 per stuk; witte kool 2846 p. kist; stoofsla 1420 p. kist. Coöp. Centr. Westl. Snij bloemenveiling. 6 Apr. Spectrum 2.604.30. salmon 3.105.50. wit 2.70 .60, golden wonder 5.606.70, It. rose 3.60 5.60, robert allwood 5.605.80, Virginia 7.70. ger- bera 4.90, calla 3.006.00. amaryllikelken 6 00 9.00, jap. lelie's 4.205.40. prunus 1.802.90 per 100 stuks; plumosa 1736, sprengerie 8—13. ane monen 611, lathyrus 1323. irissen blauw 12 21, idem geel 18—23. idem wit 21—25. Copland 1015. bartigon 17—20, pitt 1824. elizabeth 21 —24. yellow 1726. mendeltulpen 1825. zwa nenburg 23—27, clara butt 1621. peach blos som 13—14. freesia 59, idem geel 1427, idem blauw 1822 ct. alles per bos. VOORSCHOTEN 6 April. Veiling V. P. V. - Kipeieren f .33.70 per 100; eendeieren f 2.80— 3.70 per 100; kalkoeneieren 10 ct. per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3