STADSNIEUWS De reorganisatie van den Hortus Botanicus DONDERDAG 7 APRIL 1938 No. 23937 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De overweg aan den Rijnsburgerweg Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postcheque»' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj Een ongewoon aspect van den Leidschen Hortus. Bouw van een centraal kassencomplex. De Hortus Botanicus en vooral het zoo genaamde systematische tulndeel daar van, grenzende aan den Witte Singel het Paterstraatje, vertoont momenteel heel weinig overeenkomst met hi male aspect van een plantentuin. Zulks ls het gevolg van de In vollen gang zijnde reorganisatie ln verband met den bouw van een centraal kassencom plex, dienende ter vervanging van de her en der over den tuin verspreid staande plantenkassen, dateerende uit de jaren tusschen 1856 en 1887. De voordeelen van dezen bouw zijn tweeledig: in de eerste plaats levert hij een economische besparing op, doordat in de toekomst slechts één verwarmingsin stallatie noodig zal zijn en ln de tweede plaat beteekent hij een aanmerkelijke uitbreiding van de totdusverre bestaande kasoppervlakte, welke daardoor zal stijgen tot ruim 1400 vierkante meter. Dit laatste zal een vergrooting van het sortiment mogelijk maken, hetgeen stellig niet overbodig mag heeten, wanneer men verneemt, dat momenteel bijvoorbeeld ln één laatje niet minder dan 300 varens en in één kas liefst 300 orchideeën bij en op elkaar staan. Het geheele complex wordt aangelegd ln een U-vorm, waarbij de hoogste boom van den Hortus, de uit 1785 dateerende Japansche Gingko biloba. een van de oud ste zoo niet hèt oudste buiten Japan voorkomende exemplaren tegenover de opening van deze letter komt te staan. De grootte van elk der drie op elkaar aansluitende kassen zal 16 x 30 meter be dragen. Behalve de oude, historische Oranje rie zullen alle bestaande kassen wor den afgebroken: de kas der Victoria Regia en de z.g.n. achtkantige kas zul len reeds in den loop der volgende maand onder sloopers handen vallen, hetgeen inmpliceert, dat de „vrienden van den Leidschen Hortus" het dit jaar zonder bloeiende Victoria Regia moe ten stellen! Over de bestemming der kassen schre ven wij reeds eerder. Ook de verdere tuinindeeling zal ingrij pende veranderingen ondergaan: vóór de Oranjerie ls een groot plein geprojecteerd met daarvoor een rosarium, omgeven door een beukenhaag en waarin een bereids ten geschenke ontvangen zonnewijzer als „pièce de milieu" zal fungeeren. Voorts wordt een arboretum ter grootte van '/s H A, aangelegd, waarin de historische hoo rnen staan; de z.g.n. oude rots wordt her- 8JWi Jr d schapen in een muurbeplanting; er zal een vijver worden gegraven, een holle weg naar de Sterrewacht aangelegd zoomede een wandelpad langs de singelgracht. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de Lcidsche Hortus, gereorganiseerd ,1'Olgens de plannen van den energieken directeur, prof. dr. L. G. M. Baas Becking in het aanstaande najaar, wanneer de tuin Wederom voor het publiek zal worderi opengesteld, er heel anders zal uitzien dan den vorm. waarin, helaas veel te weinigen, den academischen plantentuin tot nu toe kenden. De bouw van het kassencomplex moet einde September voltooid zijn, waar na op eenvoudige wijze het 350-jarig bestaan, van den Hortus, dat ten vo rige jare slechts in zeer intiemen kring werd herdacht, nader zal wor den gevierd. Het centrale punt van het in aanbouw zijnde kassencomplex is de hoogste boom van den Hortus, de Japansche Gingko bi loba, die men hierboven ziet afgebeeld. Volgens een in de Leidsche Universiteits bibliotheek berustende rekening werd deze boom in 1785 gekocht van een Portugees voor de somma van vijftig gulden! Thans, IVi eeuw later, is deze boom vermoedelijk de oudste der bulten Japan voorkomende exemplaren. KAPPERS EN DE VESTIGINGSWET Uiteenzetting door den heer Cornax. In een drukbezochte vergadering in de Harmonie trad als spreker over bovenge noemd onderwerp op de heer J. Cornax. seer, van den Ned. Kappersbond. Spreker gaf allereerst een overzicht van de slechte toestanden in het kappersbedrijf met zijn ongebreidelde concurrentie, waar tegen over de organisaties machteloos staan. Vroeger werd door onderlinge afspraken nog iets bereikt, tegenwoordig niet meer. Daarom was ingrijpen van overheidswege noodzakelijk. In de laatste 5 jaar is het aantal kapperszaken in Nederland met ruim 61% gestegen. Tientallen kappers ontvingen hun opleiding op de zgn. stoom cursussen van 2 a 3 maanden en vestigden zich dan als patroon.' Onder de nituwe wetgeving zal dat niet meer kunnen. Han delskennis, credietwaardigheid en vakbe kwaamheid zijn de voornaamste eischen. Vooral het laatste punt, de vakbekwaam heid. zal het publiek ten goede komen. Een van de lichtpunten voor de huidige be- drijfsgenooten is, dat men 5 jaar kapper geweest moet zijn wil men in aanmerking komen om een zaak te beginnen. Momen teel zijn er tientallen, die schilder, behan ger of timmerman waren en 2 maanden later een kapperszaak begonnen en werk ten als zelfstandig patroon! Nadat de heer Cornax nog gewezen had op de vakscho- 'en der erkende organisaties, stelden ver schillende aanwezigen vragen, welke door den spreker afdoende werden beantwoord. Om 11 uur sloot de voorzitter, de heer C. Lardee, deze leerzame vergaderingn. „Naar mogelijkheid zal spoed worden bevorderd". Met intense spanning ziet een groot deel van de burgerij het resultaat tegemoet van de sinds eenigen tijd door het gemeentebestuur van Leiden ge voerde onderhandelingen met de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen en het Werkfonds ter definitieve oplossing van het zoo urgente overwegvraagstuk nabij het station. En met gretige belangstelling hebben wij dan ook in de Memorie van Ant woord van den Minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer gelezen, hetgeen Zijne Excellentie over dit onderwerp onder het hoofd „Spoorwegovergangen" mededeelt, t.w.: „Tusschen de Nederlandsche Spoor wegen, de gemeente Leiden en het Werkfonds wordt onderhandeld over verhooging van den spoorweg aldaar, waardoor de Rijnsburgerweg en enkele andere overwegen met viaducten kun nen worden overbrugd. Naar mogelijk heid zal spoed worden bevorderd". Erg veel wijzer worden de Leidenaars en de vele andere belanghebbenden bij een radicale oplossing van het over- weg-problo? m door deze mededeeling van den minister niet. Zoodat wij slechts de hoop kunnen uitspreken, dat de in de laatste zin snede bedoelde mogelijkheid inderdaad bestaat LEIDSCHE B^STUURDERSBOND Jaarverslag over 1937. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Een overzicht van de ledencijfers doet zien, dat het ledencüfer. hetwelk 4843 be droeg op 1 Januari 1937, op 31 Dec. 1937 was gestegen tot 5192. zoodat wij met vreugde kunnen constateeren dat wil niet alleen ons zelf zijn gebleven, doch belang rijk in kracht zijn toegenomen. Helaas bicef ook dit jaar te Leiden het aantal wc-ikloozen abnormaal hoog: het laagste ciifer werd bereikt op 29 Juli. nl. 3928. ter wijl het hoogste aantal was 5094 op 30 De cember; gemiddeld was het aantal werk- loozen van den Bestuirrdersbond 1705. Wegens vertrek van J. M. C. de Roo moest tusschentjjds in de vacature van voorzit ter worden voorzien. In de hiervoor op 10 November 1937 gehouden ledenvergadering werd ln diens plaats gekozen H. W. Witte- naar. De samenwerking met diverse instanties der Leidsche Confessioneele Vakbeweging bleef ook in het afgeloopen iaar behouden Op initiatief van den L.B.B. werd aan B. en W. een verzoek gericht om voor de kos ten, welke gemaakt worden voor de con trole van de werkloozen, een vergoeding te verstrekkeh. Koewei wij niet ten volle be vredigd zijn door het resultaat van dit ver zoek, werd toch voor een belangrijk deel aan ons verzoek voldaan en werd vanaf 1 Mei 1937 voor elke gecontroleerde werk- ïooze 2 ct. vergoeding toegekend. Verschil lende kwesties, de steunveTleening betref fende, werden in bevrec! -enden zin opge lost. Het aantal vrouwelijke en jeugdleden bedroeg resp. 147 en 303 tegen 155 en 275 op 31 Dec. 1936. Het verslag geeft dan een opsomming van de door den L. B. B. en zijn onderafdeelingen gevoerde acties van de werkzaamheden der Arbeiders Jeugd- cenlrale, enz. en het eindigt met een op wekking tot strijdlust, moed en volharding. De inkomsten en uitgaven bedroegen ruim f. 6000met een batig saldo van f.30.—. Het kapitaalbezit bedroeg f.3500. Bij het Bureau voor Arbeidsrecht werden in 1937 200 zaken aanhangig gemaakt. Van 1936 waren nog in behandeling 57 zaken, die in dat jaar niet afliepen, zoodat in 1937 in totaal in behandeling waren 257 zaken. Inl937 liep een aantal van 193 za ken af, terwijl op het einde van het jaar G4 zaken niet waren afgedaan. Behalve de 2U0 in behandeling genomen zaken, werden 135 adviezen in 1937 verstrekt, terwijl 272 conferenties gehouden werden met cliën ten, die naar hun zaak kwamen informee- ren, zoodat in totaal 607 personen de zit tingsavonden bezochten. 48 zaken hadden een geheel gunstigen afloop. 12 hadden gedeeltelijk succes, doordat een schikking verd getroffen, terwijl in 17 gevallen de afloop ongunstig was. Wegens geringe kans van slagen of wel omdat cliënten in het ongelijk stonden, werden 23 zaken na na dere correspondentie niet doorgezet, ter wijl 40 zaken moesten worden afgevoerd, omdat de betrokkenen hun zaak in den steek lieten. In 1937 werden door het Bu reau 20 processen voor het Kantonge recht aanhangig gemaakt. Al was in vele gevallen het succes niet altijd in gelds waarde uit te drukken, werd toch door het Bureau aan de leden uitgekeerd f. 724.95'/!, waarvan in arbeidszaken f. 530.46'en in diverse andere zaken f. 194,49. Brigadier H. Boting jubileert. 25 JAAR BIJ DE POLITIE, Brigadier H. Boting. Op de gebruikelijke wijze is gistermid dag in de groote wacht van het politie bureau het zilveren jubileum in Leidschen politiedienst herdacht van brigadier H. Boting. Nadat, onder het binnenkomen van den jubilaris met zijn echtgenoote, het Leidsch Politiemuziekgezelschap onder leiding van den heer Bolderdijk een pittigen marsch had gespeeld, werd het woord gevoerd door den inspecteur, den heer K. W. Wijk, die brigadier Boting schetste ais iemand, die zich nooit op den voorgrond plaatste, doch met wien de omgang voor allen, supe rieuren zoowel als collega's en minderen, steeds een vreugde was. De groote belangstelling op deze plaats, aldus spr.. getuigt van de achting, welke het geheele politiekorps den jubilaris toe draagt. Deze gevoelens vonden hun tast bare vertolking in den vorm van een ameublement, dat spr. namens het Jubi leumfonds aanbood, terwijl aan zijn vrouw bloemen werden geoffreerd. De muziek liet hierop een welgemeend „Lang zal hij leven" hooren, waarna bri gadier Boting allen dankte voor het fraaie geschenk en voor aller aanwezigheid. Onder de velen, die deze eenvoudige plechtigheid bijwoonden, bevonden zich o.m. oud-inspecteur Duval, alle inspecteurs en tal van oud-gedienden. In de morgenuren werd den jubilaris te zijnen huize in de Prins Hendrikstraat door het Politiemuziekgezelschap een mu zikale hulde gebracht, waarbij de voorzit ter. de heer J. Dragt, den jubilaris een prachtig geschenk en zijn vrouw bloemen aanbood, waaraan de heer J. Zwart na mens de „Commissie van 13" een schilder stuk toevoegde. Ook de plaatselijke af- deeling van de R.-K. vakorganisatie „Stat Michaël", waarvan brigadier Boting lid is, bood een passend geschenk aan. OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR I BINNENLAND. Het spoorwegtekort over 1937 geraamd op 18 millioen (3de Blad). Het wegenplan; geen verlichting van lasten voor het motorverkeerstrengere eischen inzake medische keuring voor het rijbewijs (3de Blad). De kwestie-Oss (Binnenland, 4de Blad). Dreigende uitsluiting in de sigarenindustrie per 16 April 'Binnenland, 4de Blad). De Primavera geopend (Land- en Tuinbouw, 3de Blad). Teraardebestelling van dr. H. J. Lovink te Alphen aan den Rijn; groote belang stelling (3de Blad). De uitspraak van de kwestie der „Aruaud" te Hiilegom; de directeur ontslagen en rechtsvervolging (Laatste Ber., Ie BI.) Interpellatie-Drop inzake de gebeurtenis sen te Oss. (Ie Blad). BUITENLAND. Blum behaalt in de Kamer nog een, zij het verzwakte, meerderheid. Zijn val schijnt echter zeker 'Buitenland, 1ste Blad). Franco bedreigt de centrales van Catalonië (lste Blad). Nieuwe verklaring van kardinaal Innitzer, (3de Blad). Het tekort op de Belgische begrooting (Bui tenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. U.L.O. LANGEBRUG A. Ouderavond. Voor onze omgeving is te rekenen op een tijdelijke afkoeling, waar schijnlijk met buiig weer in het Noordoostelijke deel van het land. In het gymnastieklokaal van bovenge noemde school werd gisteren de eerste ouderavond van dit jaar gehouden. In zijn openingsrede sprak het hoofd der school, de heer D. Bosma zijn voldoening uit over de groote opkomst der ouders, pl.m. 160 in getal, wien hij een hartelijk welkom toeriep. In het bijzonder werd begroet de heer Favier als vertegenwoordiger van den C.O.R., terwijl mededeeling werd gedaan, dat van den Wethouder van Onderwijs be richt van verhindering was binnengekomen. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd, waarna onder leiding van den heer Planjer door de jongens der 6e klasse gymnastiekoefenin gen werden uitgevoerd. Het dankbaar applaus, dat de heer Plan jer en de jongens in ontvangst hadden te nemen, was een voldoende bewijs, dat het geen zij te zien hadden gegeven, bijzonder in den smaak der ouders was gevallen. Het hoofd der school hield daarna een bespreking van schoolzaken, meer speciaal J de rapportenboekjes betreffende. Hierna werd door een zestal leerlingen van de school een tooneelstukje getiteld: „De ver jaardag", door Tine BrinkgreveWichertak opgevoerd. Dit stukje, dat onder vertrouwde leiding van den heer A. Adama was inge studeerd. oogstte veel succes. Het dank baar applaus was dan ook wel verdiend. De hierna gehouden verkiezing van ondercom missieleden had tot resultaat, dat bij accla- matie werden herkozen de heeren J. de Geus. L. Timmers en R. de Graaf, terwijl in ae vacature mevr. J. ten Napel, die wegens vertrek uit de gemeente niet herkiesbaar was. werd gekozen mevr C. Lardee. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. zoodat te omstreeks half elf uur de heer Bosma namens de oudercommissie j de bijeenkomst sloot met de ouders een hartelijk tot weerziens toe te roepen. De ouders werden daarna nog in de gelegen- j heid gesteld het schriftelijk werk van hun kinderen in te zien en besprekingen te hou den met het onderwijzend personeel, waar van een dankbaar gebruik werd gemaakt. SCHOUW VAN WEGEN. LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te be ginnen op 16 April 1938, krachtens het bepaalde bil artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad no 151, laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op wegen, lanen. straten. enz. en wate ringen en slooten. schouw zal worden ge dreven over alle wegen, lanen, paden, stra ten. kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bij zonder eigendom zijn. en. zonder verhin dering. door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan als mede over alle wateringen en slooten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeestesr VAN STRYEN. Secretaris. Leiden. 7 April 1938. 9076 BUURTVEREEN. „GROENOORD". Gisteravond had de trekking plaats van de georganiseerde verloting van bovenge noemde vereeniging ten bate van het speeltuin-materiaal. De voorzitter, de heer J. van Houten heette alle aanwezigen har telijk welkom en sprak zijn grooten dank uit aan allen, die medegewerkt hebben om deze verloting te doen slagen, in het bijzonder de dames en heeren, die iecieren avond er op uit gingen om de loten te verkoopen, waarvoor de dames een bloe metje in ontvangst mochten nemen. Hier na had de trekking plaats.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1