LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 6 April 1938 PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS VRAGENRUBRIEK AGENDA (IIN/T IN IIÏÏIL D HOLLANDSCHE SCHOUWBURG VERDWIJNT. Naar wij vernemen zal de Hollandsche Schouwburg te Amsterdam, binnenkort een andere bestemming krijgen. Dezer dagen Is namelijk een definitief contract afgesloten tusschen de vennootschap, welke het ge bouw exploiteert, en den heer Spitz, die vroeger in het buitenland aan het hoofd van verscheidene theaterbedrijven heeft ga- staan en die als eigenaar van het Arena theater te Rotterdam ook In ons land. waar hij reeds vele jaren woont, geen onbe kende is. Het ligt in de bedoeling, van den Hol- landschen Schouwburg een modern operette en revuetheater te maken, dat op 1 Aug a s. zijn poorten zal openen, onder den naam van Plaza-Theater. Meer sigaren verkocht aan de jongere generatie. De General Cigar Co. heeft vorig jaar een buitengewoon fraai resultaat be reikt met haar verkoopscampagne voor haar sigaren van 10 en 5 dollar centen. Dit is te danken aan haar geconcentreerde advertentie-cam pagne In dagbladen en het feit. dat deze annonces zich speciaal richtten tot de jongere generatie. 8976 Ook ln vroeger jaren plaatste dit bedrijf haar reclame in dagbladen, doch bij deze camipagne had zij de actie geheel in dit reclamemedium geconcentreerd. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 770. Hedenmiddag 2 uur: 770. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773,5 te Valencia. Laagste barometerstand 738,6 te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. In de luchtdrukverdeeling komt weinig ver andering. In het Noorden ligt binnen den Pool cirkel een gebied van lagen luchtdruk dat zich over Groenland ver naar het Westen uitstrekt. Tusschen Het Kanaal en de Azoren bevindt zich het stationnaire gebied van hoogen lucht druk dat naar het Oosten tot over de Alpen reikt. Langs den Noordrand van dit gebied van hooge luchtdruk worden luchtmassa's van hooge temperaturen naar het Oosten getrans porteerd. die sterke verwarming brachten in Zuid-Zweden en het Oostelijk Oostzeegebied en die het zachte weer op de Britsche eilanden en in geheel West- en Centraal-Europa doen aan houden. De groote vochtigheid der Oceanische luchtmassa's geeft echter aanleiding tot sterke wolkenvorming, waardoor het weer somber blijft zonder regen van beteekenis. In Noord- Scandinavië nam de vorst weer toe tot streng, in de Poolzee werd het echter minder koud. In Zuid- en Midden-Frankrijk en in Zwitser land was de nacht nog koud. Ook de hooge stations in de Alpen melden lagere tempera turen. de wind nam weer toe en de wolken 1 eiken tot boven de toppen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W. wind, 9 gr. C., betrokken. Londen: W. wind. 9 gr. C.. bewolkt. Berlijn: W. wind, 7 gr. C., betrokken. Nice: Windstil, 8 gr. C., fraai. LUCHTTEMPER ATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 11% gr. C. (53 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Donderdag. Voorm. te 6 u. 59 min; nam. te 19 u. 38 min. LICHT OP VOOR FIETSERS. Woensdag: 7.11 nam. tot 4.53 voorm: MAANS- OP- EN ONDERGANG. 6 April: op 9 uur 05; onder 0 uur 39. Tweede Kamer. ADRESSEN INZAKE DE ZUIDERZEE-STEUNWET (Van onzen parlementairen medewerker). Bij de hervatting harer werkzaamheden had de Kamer allereerst af te doen allerlei verzoekschriften, waarin adressanten vroe gen óf om te worden erkend als belangheb bende ln den zin der Zuiderzee-steunwet óf om ruimer en beter toepassing dier wet te hunnen opzichte. Het betreft hier persoonlijke belangen, voor de betrokkenen natuurlijk van veel ge wicht. De minister van Waterstaat heeft zich. bij de schriftelijke behandeling dezer adres sen. zoo tegemoetkomend betoond, dat de voorzitter der Commissie voor de Verzoek schriften. de heer Bongaerts, hem daarvoor openlijk haar waardeering kwamen betui gen. Aan het verlangen van verschillende adressanten is de Minister dan ook tege moetgekomen. Een punt van belangrijken en algemeenen aard daarbij was deze vraag, of de Zuiderzee-steunwet ook moet worden toegepast op de visschers enz., die hun be roep uitoefenen benoorden den afsluitdijk. De minister stond eerst op het standpunt, dat deze vraag ontkennend moest worden beantwoord, en hij was van oordeel, dat die opvatting steun vond in de toelichting tot de wet bij haar totstandkoming, omdat toen blijkbaar alleen een toepassing bezuiden den afsluitdijk is bedoeld. Maar waar hem in ieder geval gebleken is, dat de woorden der wet zich niet verzetten tegen een derge lijke toepassing, verklaarde de minister zich bereid de steunbepalingen ook benoorden den dijk van kracht te doen zijn. Waar mee stellig heel wat betrokkenen gebaat zullen of kunnen zijn. Voorts zal een onder zoek worden ingesteld naar den toestand van de wier-visschers in de Waddenzee. In een geest van harmonie tusschen Ka mer en Minister werden alle conclusies op de adressen goedgekeurd. ANDERE WETSONTWERPEN. Na eenig debat heeft de Kamer ook goed gekeurd de wetsontwerpen tot wijziging der maximum-formatie van gerechtshoven en rechtbanken en tot herklasseering van kantongerechten. Een ander ontwerp betrof de vorming van een financieele reserve bij het Staatsbedrijf van Posterijen. Telegrafie en Telefonie. Eerst was de bedoeling der Regeering alleen een reservefonds te vormen voor het pensioen van het personeel, doch bij nota van wijzi ging werd dit veranderd in een algemeen reserve-fonds. In het debat hebben achtereenvolgens de heeren Wagenaar, Drees. Posthuma en Teu- lings tegen dit gewijzigde voorstel bezwaren ontwikkeld. Het postbedrijf zoo be toogde de eerste is geen commercieel bedrijf, zooals b.v. dat der mijnen, is ook geen bedrijf dat met andere moet concur- reeren. maar een monopolistisch staatsbe drijf. waarvan de winsten gerekend moeten worden te behooren tot de gewone midde len van het Rijk. Voor een zulk een bedrijf achtte hij de vorming van een reservefonds overbodig. De heer Drees voelde in theorie wel wat voor het denkbeeld, maar meende dat men er in ieder geval mede moest wachten tot een anderen tijd. en hij achtte trouwens voor dit bedrijf met zijn overschotten de vorming van een reserve niet noodig. Mr. Teulings vreesde bovendien, dat de toepas sing van dit denkbeeld inbreuk zou maken op het budgetrecht der Staten-Generaal. Tegenover dit alles hield minister van Boeijen vol. dat de vorming van een alge- meene reserve om redenen van staatsbelang aanbeveling verdiende: hij wees er op dat ook provincies en gemeenten reserve-reke ningen hebben aangelegd, waarom zou een staatsbedrijf het dan niet kunnen doen? Hij slaagde er echter niet in. de Kamer te overtuigen. Met 76 tegen 10 stemmen heeft de Kamer een amendement-Wagenaer aan genomen. dat beoogde het ontwerp ln zijn oorspronkelijken vorm terug te brengen. Zóó ging het er door. VERHOOGING VAN ENKELE BELASTINGEN. De Kamer heeft zich voorts bezig gehou den met het wetsontwerp dat (ter gedeelte lijke dekking van de defensie.kosten) voor stelt een verhooging van de inkomsten-be lasting en van de dividend- en tantième-be lasting voor het belastingjaar 1938/'39; deze beperking tot één enkel belastingjaar ge schiedt, omdat vóór 1 Mei 1939 de betrokken wetsontwerpen toch moeten worden herzien. De minister van Financiën stelt voor de opcenten op de inkomstenbelasting met 10 te verhoogen (meerdere opbrengst: 4.7 mil- lioen gulden) en die op de dividend- en tan tièmebelasting met 40 (meerdere opbrengst: 5.5 millioen). In totaal zal het aantal opcen ten op de eerste belasting dan worden 80 i bij zeer hooge inkomens nog méér) en op de tweede belasting 73. Er hebben over dit ontwerp nog slechts twee sprekers het woord gevoerd. De katho lieke spreker, de heer Teulings, verklaarde er zijn stem aan te zullen geven, maar hij gebruikte deze gelegenheid, om reeds nu te verklaren, dat hij zich niet kon vereenigen met het denkbeeld des Ministers, ln de Me morie van Antwoord openbaar gemaakt, om ook de omzetbelasting en de personeele be lasting te gaan verhoogen. De afgevaardigde gaf de voorkeur aan een rentelooze defensie- leening (van b.v. 175 millioen, desnoods te gen een laag percentage) óf aan een heffing ineens op de vermogens. Deze opvatting be wijst. dat het den Minister niet gemakkelijk zal vallen, die nieuwe plannen te verwezen lijken. De heer de Marchant et d'Ansembourg, die van het ontwerp niet wil weten, en ver klaarde een andere oplossing te hebben voor dekking der defensie-kosten, eischte bij dit belastingvoorstel het aftreden van het kabi net, omdat z. i. de geheele financieele poli tiek der regeering een mislukking is. J. de M. te V. By een onderhandsch. door den erflater geheel geschreven, gedagteekend en onderteekend stuk, kunnen, zonder verdere formaliteiten, beschikkingen na doode worden gemaakt, doch alleen en by uitsluiting ter aan stelling van executeuren, ter bestelling van be grafenis, tot het maken van legaten van klee deren. van ïyfstoebehooren. van bepaalde lijf sieraden en van bijzondere meubelen. Voor andere beschikkingen moet u zich tot een no taris wenden. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 7 APRIL. Aarlanderveen Chr. Geref. Kerk; Nam. 7 uur. ds. Riekel van Delft. Alphen-aan-den-Ryn Chr. Geref. Kerk: Nam. 7V« uur. ds. Du Marchie van Voorthulzen. Boskoop Geref. Gem.: Nam. half acht. ds. Stuyvenberg van Benthuizen. Nieuw Vennep Chr. Geref. Kerk; Nam. half acht, ds. Heerma van 'Zeist. Rynzaterwoude Chr. Geref. Kerk: Nam. 7,15 uur, ds. Jansen van Leiden. Zoetermeer Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. Honkoop van Den Haag. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Peins en Zweins, L. J. v. d. Kam te Heer-Hugowaard. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Utrecht, B. Ramaker, leger- predikant te Bilthoven. De Generale Synode der Geref. Kerken. Dr. Joh. Bavinck tot hoogleeraar benoemd. In de gisteren te Amsterdam voortge zette Generale Synode van de Geref. Ker ken in Nederland, die v.n. bijeenkwam voor de benoeming van een Zendlngs- hoogleeraar aan de Theol. Scho ol te Kampen bleek bij het appel-nominaal dat de aanwezige heeren A. Scholtena te Gro ningen, J. F. Weerstra, burgemeester van Wonseradeel, J. v. d. Waals te Nljkerk, Dr. G. K. Schoep, arts te 's-Gravenhage en G. N. A. Laarnoes te Bandoeng, die ln 1936 als ouderlingen naar de Gen. Synode waren gedeputeerd niet meer in dat ambt stonden. De Synode sprak op voorstel van het moderamen uit, dat in het algemeen ais de primus als ouderling is afgetreden en zijn secundus nog ln het ambt staat, deze secundus naar de zittingen van de Synode behoort te worden afgevaardigd. Op voorstel van Dr. W. A. v. Es besloot de Synode de zaak van die afgevaardig den die niet meer ln het ambt staan en toch waren opgekomen als zoodanig te erkennen en hen als leden toe te laten. Prof. Dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de V.U. wees er op dat de sedert 1936 gehouden part. Synoden geen wijziging heben gebracht in de afvaardiging en men dus die afvaardiging als van kracht moet beschouwen. De leden der Synode betuigden hierna door op te staan van hun zitplaatsen in stemming met de belijdenisschriften van de Geref. Kerken van Nederland De voorzitter ds. J. L. Schouten van Amsterdam, riep een bijzonder welkom toe aan dr. K. P. de Groot geneesheer- directeur van het Patronella-hospitaal te Djokjakarta en noodigde hem uit voorde zendingszaken als adviseur te willen zit ting nemen, evenals de aanwezige gene rale zendlngsdeputaten Ds. W. Breuke laar van Santpoort, Ds, A. H. v. Minnen van Bergen (N.H.i. Ds. D Pol van Rljs- oord. Dr. W. G. Harrenstein van Sant poort en Ds. J. Krüger van Castricum. Ten aanzien van tal van ingekomen stuken sprak de Synode op voorstel van het moderamen uit, dat waar zij in 1936 besloot geen stukken die na 31 Aug. van dat jaar bij haar zouden inkomen in be handeling te nemen, personen en kerken geen punten op het agendum van deze voortgezette zitting brengen kunnen. Ingekomen stuken van deputaten voor de radid-kerkdiensten. idem van die voor de correspondentie met de buitenlandsche kerken en tal van brieven van leden van den N.S.B. en C.D.U. in betrekking tot uitspraken die de Synode ln '36 deed ten aanzien van het lidmaatschap van deze organisaties, werden na de gewone Syno de van 1939 te Sneek te houden verwezen. Enkele aangelegenheden o.a. de inge komen brieven in betreking tot de beje gening van Ds. M. Niemöller zullen in co mité-generaal worden behandeld. De Synode ging hierop ln zitting ln comité-generaal. Gisteravond om half acht werd de zit ting weer openbaar. De voorzitter deed zingen Ps. 86 5, en deelde mede. dat de Synode Ingevolge de haar door het curatorium der Theol. School te Kampen en Generale zendingsdeputaten aangeboden voordracht heeft benoemd tot hoogleeraar ln de zendingswetenschap aan de Theologische School te Kampen dr J H. Bavinck, docent aan de Oplei dingsschool te Djocjakarta. Aan dr. Ba vinck ls daarvan telegrafisch bericht ge zonden, terwijl hem ook is medegedeeld dat de Vrije Universiteit hem tot buitengewoon hoogleeraar benoemen zal. In een toespraak gaf de praeses uiting aan deze belangrijke gebeurtenis ln het leven der Geref. Kerken. EUer wordt de kroon gezet op het werk van jaren. Reeds in 1910 pleitte wijlen dr. J. H. Ba vinck voor de benoeming van een zendings- hoogleeraar en het ls een bijzonder bestel des Heeren dat thans een neef van dr. H Bavinck is benoemd. In hem leeft ook de traditie van de Bavlnck's. Wijlen prof. Ba vinck wist als geen ander zijn studenten te bezielen. Hij was een primus inter paris. v B te L. Door het wetboek van straf recht wordt met het plegen van geweld gelijk gesteld het brengen in een staat van bewuste loosheid of onmacht, Door het suggereeren tot een strafbaar feit zou men strafbaar zijn als dader door het doen plegen van het feit of wegens opzettelijke uit lokking. J. V. te L. Bijzonderheden omtrent de plannen dei wandelsportvereeniglngen zult U ongetwijfeld kunnen bekomen bij den heer K. W. Wijk. Koninginnelaan 33a. alhier. R. te S. Declaratie ls rekening van ge maakte kosten of aangifte van goederen, zoo als b.v. verlangd wordt aan douanekantoren. Edward Bellamy, een Amerlkaansch schrij ver werd in 1850 in Chlcopee Falls «Massa chusetts) geboren. Na 1876 wijdde hij zich ge heel aan de letteren. Terwijl zijn eerste ver halen weinig opgang maakten, heeft hij veel succes behaald met zijn socialen toekomst roman ..Looking backward 20001887", waarin hij de toekomstige ontwikkeling van de Ame- rikaansche republiek beschrijft. Dit boek ls ln bijna alle talen der wereld vertaald; ln het Nederlandsch onder den titel ,In het Jaar 2000" In Equality" Gelijkheid voor Allen gaf hij een voortzetting en aanvulling van zijn denkbeelden. Hij overleed in 1898, Ook voor de zendlngsdeputaten is dit een gewichtig moment. Zij zien de kroon op hun werk en spr. richtte in dit verband een speciaal woord tot ds. W. Breukelaar die zijn onvermoeid pogen van zooveel jaren thans ziet tieloond. Moge de benoemde hoogleeraar ten zegen zijn en een nieuwe periode inluiden ln de geschiedenis van de Geref. zending, waarin hij nationaal en in ternationaal deze zending zal kunnen representeeren. Ds. Breukelaar, dankend voor dit vrien delijk woord van den voorzitter, wees op het belangrijke feit in de geschiedenis van de Geref. zending. Bij het ontroerend ge beuren ln de wereld van deze dagen werkt God lil liet bijzonder ln de zending aan Zijn koninkrijk. In de inheemsche kerk leeft dit besef heel sterk. De sterke activi teit der inlandsche kerken legt aan de ult- heemsche kerken een groote verantwoor delijkheid op. Spr. mocht de Geref. zending 39 jaar als deputaat dienen. Dit ls een van de mooiste momenten in zijn loopbaan. Spr vroeg namens zendingsdeputaten aan dr. Bavinck een bedenktijd te willen geven van zes weken en een oommissie van zes personen te benoemen, die nader over leg plegen kan over de te doceeren vakken en over de opleiding van de missionaire artsen en het onderwijzend personeel, waaromtrent altijd nog een rapport ter tafel ligt van zendingsdeputaten. De Synode besloot daarop bedoelde com missie te benoemen en wees tot leden daarvan aan de zendingsdeputaten ds. W. Breukelaar en ds. D. Pol te Bijsoord, de curatoren ds. J. L. Schouten en ds. F. C Meyster ie Rotterdam, benevens prof dr. J Ridderbos van de Theol. School te Kam pen en prof. dr. F. W. Grosheide van de Vrije Universiteit. Deze commissie zal een advies voorbereiden uit te brengen aan de Synode van Sneek (1939) .aangezien 't niet te verwachten is dat dr. Bavinck zijn arbelp zal kunnen aanvangen vóór deze Synode. De Synode besloot ook over de plaats die openkomt aan de Opleidingsschool als dr. Bavinck zijn benoeming aanneemt, overleg te plegen met de afzonderlijke vergadering van missionaire arbeiders op Mldden- Java, die een advies zullen samenstellen. Voorts besloot de Synode dat het mode ramen een aanbeveling zal geven voor de door den Ned. Mil. Bond gevraagde collecte ter gelegenheid van het Regeeringsjubl- leum van H M. de Koningin, in verband met vermeerdering van de militaire tehui zen door de uitbreiding der garnizoenen. Hierna ging de Synode in comite-gene- raal Hedenmorgen werd de zitting voort gezet. De nieuwe hoogleeraar. Dr. Johan Herman Bavinck werd 22 Nov 1895 te Rotterdam geboren, waar zijn vader ds C. B. Bavinck, thans emeritus predikant te Amersfoort, en.een broer van den bekenden overleden hoogleeraar. wij len prof. dr. H. Bavinck, predikant was. De nieuwe hoogleeraar studeerde aan de Vrije Universiteit theologie en werd ln 1918 can- dldaat. Hij zette zijn studie in Duitschland voort en promoveerde te Erlangen tot doc tor ln de wijsbegeerte In 1919 vertrok hij naar Ned.-Indlë en arbeidde l'/t jaar naast dr W G. Harrenstein als hulpprediker te Medan In 1921 beriep de kerk van Ban doeng hem als haar predikant, welk beroep dr Bavinck aannam, om 3 Juli 1921 zich aan de kerk van Bandoeng te verbinden. Dr. Bavinck was de eerste predikant van deze kerk en diende haar tot aan zijn ver lof in 1926. J Tijdens zijn verlof ontving dr Bavinck een beroep van de Geref. Kerk van Heem stede, dat hij aannam en aan welke kerk hij zich 9 Jan. 1927 verbond Niet lang heeft de kerk van Heemstede van de gaven van den nieuwen hoogleeraar mogen prof 1- teeren want Ned -Indlë liet hem met los en de kerk van Delft beriep hem voor het werk te Solo. speciaal voor den jeugdarbeid. Na herhaalde aandrang verklaarde dr Ba: vinck zich bereid opnieuw naar Ned -Indie te vertrekken. In Jan. 1929 nam dr Bavinck aftoheld van de kerk te Heemstede, om 2 Mei d. o. v. met gunstig gevolg ln de classis Den Haag het missionair examen af te legfrn In Febr. 1930 werd dr. Bavinck ingeleid tot zijn arbeid te Solo. In 1934 volgde zijn be noeming tot docent aan de Opleidings school te Djokja, waaraan hij zich 7 Sept. 1934 verbond De nieuwe hoogleeraar die in 1922 te Bandoeng in het huwelijk trad met mejT. Robers, afkomstig uit Burum (Fr.) heeft tal van werken geschreven. In 1926 verscheen zijn Inleiding in de Zielkunde, waarvan een tweede vermeerderde druk het licht zag. Voorts schreef hij: Persoonlijkheid en we reldbeschouwing; Levensvragen- Menschen rondom Jezus; Christus en de mystiek van het Oosten; terwijl nog pas van zijn hand het licht zag: De strijd op het derde front. Dr. Bavinck zal te Kampen onderwijs geven in de Zendingsgeschiedenis, theorie der zending; land- en volkenkunde van Nederlandsch Indië. Krachtens de be sprekingen die met de bevoegde instanties bereids zijn gehouden, zal dr. Bavinck ook worden benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de Zendingsvakken van de Vrije Universiteit. De nieuwe hoogleeraar zal ook worden belast met het geven van leiding a-an de miss. predikanten bij hun voor bereiding tot den miss. dienst. VOOR DONDERDAG 7 APRIL. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. 8.009.151 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig half uur 12.00 Be richten 12.15 KRO-orkest (1.00—1.10 en 1.30 1.40 Gramofoonmuziek) 2.00 Handwerk- uurtje 2.55 Gramofoonmuziek 3.00 Vrou wenhalfuur 3.30 Gramofoonmuziek 3.4d Bijbellezing 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd 5.30 Gra mofoonmuziek 5.40 Orgelspel 6.45 Espe- rantolezing 7.00 Berichten 7.15 Journa listiek overzicht 7.45 Reportage 8.00 Be richten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Het Collegium Musicorum en de Leeuwarder Bach-Vereenlging 9.00 Lijdensmeditatie 9.30 Vervolg concert (10.00—10.05 Berichten ANP) 10.30 Gramofoonmuziek 10.45 Gym nastiekles 11.00 Gramofoonmuziek ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwij ding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Om roeporkest 11.00 Kniples 11.30 Omroepor kest en solist 12.30 Gramofoonmuziek 1.15 Ensemble Jonny Kroon 2.00 Voor de Vrouw 2.30 Ensemble Jonny Kroon 3.00 Kniples 3.45 Viool en piano 4.00 Voor de zieken HEDEN. Nomateg (le Binnenvestgracht 21): Bijbel lezing M. Heymans. 8 uur nam. Donderdag. Levendaal: Familie-avond C.J.M.V., 8i/A uur namiddag. Stadszaal: Leidsch Drankweer Comité. K.L.M. films. 8 uur nam. Mare Kerk: Invitatie-avond kennismaking zangbundel, 8 1/4 uur nam. Vrydag. Breestraat 19: Ledenverg. Ver. tot bev. v. d. bouw van werkmanswoningen, 4% uur nam. Gerecht 10: Theosofische Ver. Spr. J. Kruis heer. 8 uur nam. Schouwburg: Het Masker. „Het Adelaarsjong", 8 1/4 uur nam. Zaterdag. Den Burcht: Groninger Ver. 8 uur nam. Zondag. Nutsgebouw: Spiritisch Genootschap. Spr. da heer v. d. Engel. 7% uur nam. Maandag. Gerecht 10: Esperanto. Spr. J. H. Vink. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidscho Kunstver. Tentoonstel ling grafiek en plastiek. (Tot 18 April). Van 104, Zondags 14. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9'/j11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consuitatiebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 'sDonderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen dlphterie. 31/» uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „Kareltje op dwaalwegen". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam.. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „De roman van een valsch-speler". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Koningin Victoria". Woensdag- en Zaterdagnam. 230 uur. Zon dag doorl. voorstelling 27 uur en 8.15 uur. Casino-Th eater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.. „De drie Musketiers". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. Rex-theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2i/a uur nam. cn 8 uur nam.: „ZoÖlogica". Zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 2 t/m. Vrijdag 8 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, tel, 502, G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en J. Doedens, Wilhelminapark 8. Oegstgeest. tel. 274. 4.30 Viool en plano 4.50 Voor de kinderen 5.30 AVRO-Aeolianorkest (gr.pl.) 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen 8.10 Omroep orkest en solist 9.00 Reportage 9.20 Orgel spel 9.35 Gramofoonmuziek 10.00 De Twi light Serenaders 10.45 Orgelspel 11.00 Be richten ANP. Hierna: Het AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. Droltwich 1500 M. 1135 Ernest Leggett en de Continental Players m.m.v, solist 12.05 Dansmuziek (gT.pl.) 12.50 Radlotooneel I.20 Dansmuziek (gr.pl.) 1.50 BBC-Wels Or kest en solist 2.40 Zang 3.10 Causerie „The unknown African" 3.35 Stedelijk Orkest van Bournemouth m.m.v. soliste 5.05 Gramofoon muziek 5.20 Het Arthur Dulay-kwintet 530 Gramofoonmuziek 6.20 Berichten 6.40 Causerie „Forgotten Anniversaries" 7.00 BBC-Orkest 7.50 Orkest van „H.M.'s Scots Guards" 8.20 Revue-programma 9.20 Be richten 9.40 Causerie „Weather Outlook" 9.45 Ken Snakehips Johnson en zijn West-In disch Orkest 10.20 Korte Kerkdienst 10.40 Leslie Bridgewater-kwintet 11301230 Bert Firman en zijn orkest. Radio-Paris 1648 M 6.55—730 en 9.10 Gra mofoonmuziek 11.40 Bailly-Orkest. (Om 12.50 Zang) 2,05 Clavecimbelvoordracht 2.20, 3.20 en 7.35 Zang 7.50 Operette-uitzending. Keulen 456 M. 5.30 Gramofoonmuziek 6.30 Orkestconcert 11.20 Omroeporkest en soliste 1.30 Gevarieerd concert 330 Om roeporkest 4.30 Omroeporkest, vocaal sextet en planoduo 6.30 Gramofoonmuziek 9.50— II.20 Stuttgarten Volksmuziek, Cltherorkest, Kamcrduo en solisten. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gra mofoonmuziek 11.50 De Witte Moriaenen 12.00 Omroepsalonorkest 12.50 De Witte Moriaenen 1.001.20 Gramofoonmuziek 4.205.05 Omroepdansorkest 5.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 7.35 Het Versterkte Züricher Omroeporkest en Mannenkoor. (Uit Zürich) 9.301030 Gramofoonmuziek 484 M 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Omroep orkest 12.501.20 Gramofoonmuziek 430 4.50 Muzikale causerie 5.35 Omroepsalon orkest 6.35 Gramofoonmuziek 7.20 Om roeporkest en Gramofoonmuziek 9.3010.20 Ensemble voor Oude Muziek. Deutschlandsender 1571 M. 6.30 Eugen Jahn's orkest en solisten 7.20 Het Omroep orkest en solist <8.20—8.35 Duitschlandecho) 9.20 Berichten 9.50 Fluit en viool 10.05 Berichten 10.20 Populair concert uit Helsing- fors 11.20—2.20 Nachtconcert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 7 April. lslc Programma: lederen dag van 824 uur: Avro, Vara, enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv, enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 930 Parijs R. 11.05 Radio P.T.T, Nord 11.20 Parijs R. 12.20 Brussel VI. 13.20 Keulen 1430 R. Danmark of dlv. 15.20 Keulen 1630 Brussel 16.30 Keulen 17.20 Parijs R. 18.20 Droltwich pl.m. 18.40 Keulen 19.20 nBrussel (Fr.) 21.20 Brussel (VI) - pl.m. 21.45 Boedapest of div. 22.20 Keulen 23.20 R. Danmark of dlv. 4c Programma: 8.00 Brussel (VI.) 8.20 Di versen 10.35 London Reg. 15.35 Droltwich 18.20 London Reg. 19.00 Gram. muziek G.R.D. 20.00 Droltwich. mapnoqoqjooA uo3uiS|z0a\ 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6