p IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag April 1938 De strijd in het Verre Oosten Gratis VITTE-SINGEL-13-LEIDEN. Laatste Berichten Binnenland Buitenland De ministers van buitenlandse he zaken Tan Noorwegen. Denemarken. Zweden en Finland hebben gisteren te Oslo een ge meenschappelijke conferentie gehouden,, zooals zij thans reeds verscheidene Jaren op geregelde tijdstippen plegen te doen De neutraliteit was het voornaamste onder werp. Gisteravond hebben de vier ministers voor de radio een rede gehouden, waarin zij de vriendschap tusschen hun landen onder streepten. DUITSCHLAND. Kardinaal Innitzer te Rome. Kardinaal Innitzer is te Rome aangeko men en Is hedenmorgen door den Paus in audiëntie ontvangen. Gisteravond werd hij reeds ontvangen door staatssecretaris Pacelii. Natuurlijk worden reeds tal van veronderstellingen geuit, maar waande mag daaraan niet wor den toegekend. Men bewaart officieel nog volkomen stilzwijgen. De Duitschers in Kopenhagen en omge ving hebben gisteren gestemd op het stoomschip ..Orotava". Ook vele Duitschers uit Zweden namen aan de stemming deel. Door de Duitschers werden 577 stemmen uitgebracht, van wie er 569 „Ja" stemden en vijf ..Neen". Drie stemmen waren on geldig. Door de Duitsch-Oostenrijkers werden 42 stemmen uitgebracht en wel 41 „Ja"- stemmen en een ,.Neen"-stem. De vertegenwoordigers van den „Kroati- schen Cultuurbond" hebben een verklaring opgesteld, waarin zij mededeelen. dat de Kroatische minderheid in Oostenrijk op 10 April zal stemmen niet „Ja" voor de hereeniging van Oostenrijk met Duitsch- land en dat deze minderheid loyaal zal medewerken aan de ontwikkeling van het nieuwe Groot-Duitschland. Het gerucht gaat, dat ds. Niemoellër van het concentratiekamp Sachsenhausen is overgebracht naar Fort Glatz. Officieele kringen zijn niet in staat dit gerucht te bevestigen. Indien het Juist 16, beteekent dit een verbetering voor den predikant. ENGELAND. Het incident in het Lagerhuis. Rede van Inskip. Na afloop van het gisteren zeer onbelang rijke vragenuur o.a. werd een Donau- conferentie bepleit, doch door de regeering thans afgewezen is de voorzitter van het Lagerhuis teruggekomen op het incident, waarbij Shinwell den conservatief, kapitein Bower, een kaakslag had toegediend wegens een persoonlijke en zeer onbehoorlijke in terruptie. Gelukkig was een dergelijk inci dent uiterst zeldzaam, maar spreker wilde thans nog zeggen, dat het in een verwar den tijd als de huidige zeer geschikt was om het aanzien van het Engelsche parle ment op zeer onaangename wijze te ver kleinen. In het land zou zoo'n uitbarsting niet zoo tragisch worden opgevat, maar in de overige wereld waren thans vele vijan den der democratie die uit dit voorval munt zouden trachten te slaan op kosten der de mocratische instellingen die Engeland lief waren. Spr. wilde dan ook met bijzonderen nadruk er op wijzen dat een dergelijk inci dent niet meer voor mocht komen en den volgenden keer streng zou worden gestraft. 300 jaar geleden had een afgevaardigde, die zich aan een zelfden aanval had schuldig gemaakt, den heelen verderen duur der zit ting voor den stoel van den voorzitter moe ten knielen en daarna was hij naar den Tower getransporteerd waar hij, spreker wist niet meer precies hoe lang. maar in elk geval een heelen tijd, had moeten ge vangen zitten Hoe sterk de provocatie ook mocht geweest zijn, spreker zou een per soonlijken aanval in de toekomst in geen geval meer dulden. In de constitutioneele club te Londen heeft Thomas Inskip een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de besprekingen, welke hij met de vertegenwoordigers van de arbeiders en werkgevers in de metaal industrie heeft gehad, openhartig en vriend schappelijk waren. De vertegenwoordigers erkenden de moeilijkheden, welke de regee ring en de metaalindustrie moeten over winnen. Inskip verklaarde verder, dat de noodige arbeidskrachten gevonden zullen worden om het program van de regeering uit te voeren. Hij herinnerde eraan, dat de gebeurtenissen een nieuwen toestand heb ben geschapen en de regeering heeft beslo ten haar krachten zooveel mogelijk ln te spannen. oDdat Engeland gereed zal zijn eventueel de verantwoordelijkheid op zich te nemen Het programma, dat eerst in vijf jaar gereed had moeten zijn. moet thans eerder klaar komen. FRANKRIJK. Uitbreiding der stakingen. Gisteren heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid tot de fabrieken van Chausson 'Meudom, Caudron (Issy les Moulineaux), terwijl 2200 arbeiders de werkplaatsen van Rosengart hebben bezet. 1500 arbeiders van de fabrieken van Panhard te Issy les Mou lineaux hebben eveneens het werk neer gelegd. De redenen voor deze stakingen ziin dezelfde als die van het conflict bij Citroen. De arbeiders eischcn een collec tieve overeenkomst en een loonsverhooging van 18 pCt. met het oog op de verhoogde kosten van het levensonderhoud. Als gevolg van het ontslag van enkele arbeiders heeft het uit 1800 man bestaande pei soneel van een pantoffelfabriek in de Parijsche voorstad Asnières het werk neer gelegd en de werkplaatsen bezet. RUSLAND. Gezant te Sofia afgezet. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Ras- kolvrgof, tot dusverre gezant in Sofia, uit z j'- functie ontgeven is. Raskolnikof is de laatste jaren Russisch gezant ln Reval, Ko penhagen en Sofia geweest. Een oproep naar Moskou te komen heeft hij genegeerd. Is het te verwonderen? Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 jaar, dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1939. De verzekering, die wij bi) de N.V Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeeringen betreft o.a. als volgt: a. 500.Ingeval van overlijden binnen een maand naden dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.— bij verlies van belde oogen, belde handen, belde voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet te zamen. binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. 390.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. „100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of belde wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermelde lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld; zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand ls vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op ult- keering. Iedere abonné kan zich gratis laten in schrijven voor deze verzekering, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor dein) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het inschrijvingsformu lier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk huil wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus ln het bezit zijn van een inschrijvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1939. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die ln het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. ZWITSERLAND. Spionnage-zaak afgedaan. Te Bern is een proces gevoerd tegen den Zwitserschen onderdaan Boris Toedtli. een man van Russische afkomst. Hem werd ten laste gelegd nadeelige rapporten over ln Zwitserland verblijfhoudende personen te hebben uitgebracht aan buitenlandsche politieke organisaties. Van dezelfde feiten is de Duitsehe eerste luitenant b.d. Ulrich Fleischhauer uit Erfurt in Thueringen beschuldigd, doch het proces tegen dezen beklaagde moest ge staakt worden, omdat de Duitsehe autori teiten geweigerd hebben hem rechtsbijstand te verleenen. Fleischhauer is de leider van den „Weltdlenst", een in dertien talen twee maal per maand verschijnende correspon dentie. die zich tot taak stelt te strijden tegen democratie, vrijmetselarij en Joden dom en die in nationaal-soclalistischen geest werkt. Bij de arrestatie van Toedtli heeft men een omvangrijk geheim archief ln beslag genomen. De procureur eischte tegen Toedtli bij verstek een gevangenisstraf van twee maanden. De advocaat der civiele partij toonde ver volgens aan, dat Toedtli wist. dat de in lichtingen, welke hij Fleischhauer ver schafte, bestemd waren voor de Duitsehe inlichtingendiensten. De advocaat sprak over een uitgebreid splonnagenet dat door bemiddeling van Toedtli en anti-com munistische organisaties, zich uitstrekte over tal van landen en samenkwam bij Fleischhauer. Na verscheidene uren in raadkamer te zijn geweest, heeft de rechtbank te Berfi vonnis gewezen. Toedtli werd schuldig be vonden aan overtreding va.n de federale wet op de bescherming en veiligheid van 'net eedgenootschap. HIJ werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en tot betaling van negen tienden der kosten van het proces. Regeeringen te Peking en Nanking worden samengevoegd. De onder Japansch toezicht staande re geeringen te Peiping en Nanking zullen, naar Domei meldt, te gelegener tijd samen gevoegd worden. Dit besluit is genomen op een tweedaagsche conferentie, die de ver tegenwoordigers der beide regeeringen te Peking hebben gehouden. Tevens werd be sloten om, zoolang de samensmelting nog niet tot stand ls gekomen, elkaar weder- keerig te steunen. TSJECHO-SLOWAKIJE. De besprekingen met de Sudeten- Duitschers. Volgens de „Venkov", het orgaan der boerenpartij, waarvan Hodza ondervoor zitter is, zijn de grondslagen der bespre kingen tusschen de Tsjecho Slowaaksche regeering éh de Sudeten-Duitschers het volgende: l. Eb- worden gemeenteraadsverkiezingen gehouden. 2 De kwestie van den Invoer van Duit sehe bladen en boeken in Tsjecho Slo wakije wordt herzien. 3. Verleening van amnestie, waaronder ongeveer 900 personen zouden vallen. 4 Autonomie op hét gebied der scholen. 5. De kwestie van de autonomie ln be stuurszaken. De Duitschers eischen een nieuwe administratieve indeeling, waardoor zui ver Duitsehe districten zouden kunnen worden geschapen en Duitsehe bestuurs gebieden. welke verscheidene streken om vatten. Deze verdeeling zou niet alleen moeten worden uitgevoerd ln de gebie den der Sudeten, doch overal waar een aaneengesloten Duitsehe bevolking ls. Het is echter zeer moeilijk, grenzen tusschen de nationaliteiten te trekken en volgens de berichten van het blad der Sudeten heeft de regeering geweigerd, deze kwes tie te bespreken. 6. De Duitschers eischen uitbreiding hunner rechten op taalgebied. DENEMARKEN. Binnenlandsche leening. De minister van financiën heeft bij het Folketing een ontwerp voor een binnen landsche leening ingediend. De leening zal 50 millioen kronen bedragen, waarvan 25 millioen benut zullen worden voor de vor ming van een reserve aan noodzakelijke grondstoffen, en 25 millioen voor den aan koop van oorlogsmateriaal en dekking van uitgaven voor de bescherming der burger bevolking tegen luchtaanvallen. 8970 (Ingez. Med.) JAPAN. Anti-Brltsche strooibiljetten. Te Yokohama werd gisteren eenige sen satie gewekt, toen daar onder de haven arbeiders en het personeel van de scheeps werven strooibiljetten werden verspreid, waarin er op werd aangedrongen Brltsche schepen te boycotten. O m. staat er op deze biljetten: „Gij moet geen stukgoed, uit En geland afkomstig, hier aan land brengen, want Engeland staat achter China en ls Japans vijand. Een absolute weigering van de havenarbeiders om op Britsche schepen in Japan te werken, zal er zeer toe bij dragen den waren vrede in het Verre Oos ten te herstellen". De biljetten waren onderteekend door Katsjoekitsl Iwakawa, den president van de federatie van bedrijfsvereeniglngen. Dergelijke biljetten zijn ook naar Kobe en naar Osaka gestuurd. De politie heeft on middellijk de zaak ter kennis gebracht van het departement van binnenlandsche za ken, maar heeft niet willen ingrijpen uit vrees de volksopwinding nog te doen toe nemen. VEREENIGDE STATEN. De handelsbetrekkingen met de Philippijnen. President Roosevelt en de president van het Phllippijnsche gemeenebest Manuel Guezon, zijn tot overeenstemming gekomen ten opzichte van een economisch program tot regeling van de handelsbetrekkingen gedurende een periode van veertien jaar na het Intreden der onafhankelijkheid der Phi lippijnen in 1946. EGYPTE. Regeering steunt op gToote meerderheid. De koning heeft het ontslag van de re geering Mohammed Mahmoed Pasja aangeboden na de verkiezingen niet aan vaard in verband met de weigering der Saa- disten, zitting te nemen in een coalitiekabi net. Het tegenwoordige kabinet blijft derhalve aan het bewind Veertig onafhankeiijken hebben zich bij de regeeringspartij aange sloten, zoodat deze thans de meerderhed heeft met 135 van de 264 afgevaardigden. Binnenplaneten Mercurius en Venus beide zichtbaar. Einde dezer week aan den avondhemel kort na zonsondergang. Een weinig voorkomende constellatie Dr C. H. Hlns schrijft ons: Einde dezer week staan de planeten /Mercurius en Venus zeer dicht bij elkaar. ;Mercurius heeft zijn grootste oostelijke élongatie juist achter zich en Venus is er op weg naar toe Hun banen ontmoeten elkaar in het sterrebeeld de Stier. Zooals bekend is de zichtbaarheids- periode van beide planeten, doch in het bijzonder van Mercurius, steeds van korten duur. Als binnenplaneet t. o. van de aarde td.w. z. hun beider banen rond de zon liggen binnen de aardbaan) kunnen zij zich niet verder dan resp. 28 gr. en 48 gr van de zon verwijderen en gaan derhalve meestentijds ln het zonlicht schuil. Een tweede eigenschap van belde is, dat zij slechts te zien zijn kort lenkele uren hoogstens) na zonsondergang of voor zonsondergang aan resp. den westelijken en oostelijken horizon Een heldere planeet in het zuiden, of te middernacht zichtbaar, kan derhalve nooit Venus zijn. Om den liefhebbers gelegenheid te geven de constellatie te vinden, geef ik hier en kele noodige gegevens voor a.s. Vrijdag, den dag van de eigenlijke conjunctie; voor Donderdag en Zaterdag zijn de verschillen echter niet groot. Men zoeke op: het stuk van den horizon van het Westpunt tot het West-Noord- Westen en denke zich in het Westen de lijn getrokken loodrecht op den horizon, wij zende naar het zenith. Deze lijn wordt door Mercurius gepas seerd te 18 uur 10 min., door Venus te 18 u. 23 m„ bij een hoogte boven den horizon van 21 gr. en 16 gr. Dit geschiedt nog vóór zonsondergang, die te 18 u. 44 m. plaats vindt. De ondergang van Mercurius is te 20 u. 33 min., in een punt gelegen 27 gr. noord waarts van het westpunt van den hori zon; de ondergang van Venus te 20 u. 10 min 21 gr. noordwaarts van het westpunt. Bij benadering beschrijven belde pla neten de rechte lijn, die bovengenoemde punten verbindt (Mercurius dus de meest noordelijke i. De lijn die beide planeten verbindt zal steeds wijzen naar den hemel pool (de Poolster) en de afstand tusschen Venus en Mercurius zal 4 gr. d. 1. acht volle manen bedragen Iets vóór half acht, staat Mercurius nog 10 gr. en Venus 7 gr. boven den horizon. Men lette op de helderheids- en kleur verschillen van beide hemellichamen. ftE UITVOERING VAN DE VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Oprichting van een contact centrale door de drie Nederlandsche middenstandsbonden De commissie van overleg uit de drie Nederlandsche middenstandsbonden deelt het volgende mede: De vestigingswet-kleinbedrijf stelt de afkondiging van de vestlgingselschen voor een bepaalde tak van bedrijf afhankelijk van verschilende voorwaarden. Een dezer voorwaarden is. dat het verzoek tot vast stelling van vestigingseischen moet uit gaan van één of meer rechtspersoonlijk- heid-bezittende vereenigingen van onder nemers in den betreffenden bedrijfstak, aangesloten bij een algemeen erkende centrale organisatie In de practljkkomt het nu voor, dat aan deze laatste voor waarde niet ls voldaan, m.a.w. er zijn vakorganisaties, welke niet zijn aangeslo ten bij een centrale organisatie Het komt ook voor, dat er vakbonden zijn, voor welke het moeilijkheden oplevert om zich bij een der bestaande algemeen erkende centrale organisaties aan te sluiten Dit nu zou beteekenen, dat gebruikma king van de vestigingswet ter verkrijging van meer gezonde bedrijfstoestanden voor deze vakbonden onmogelijk zou zijn. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men. hebben de drie middenstandsbon den, met Insteming van het departement van economische zaken besloten, over te gaan tot oprichting van een „contact centrale", waarbij de niet ln een der be staande centrale organisaties opgenomen vakbonden zich kunnen aansluiten. GELD EN SIERADEN BIJ INBRAAK VERDWENEN. Toen de familie F., bewoners van een perceel in de Hugo de Grootstraat te Den Haag. gisteravond omstreeks half elf thuis kwam deed zij de onaangename ontdekking oat er te haren huize was ingebroken. Het bleek dat de indringers vla een brandgang, over een schutting en door een openstaand raam de slaapkamer hadden weten te be reiken. waar zij een bedrag vam f. 400. aan geld en een hoeveelheid sieraden be machtigden. In de voorkamer hadden zij een buffet opengebroken er. daaruit 100 gulden ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De politie stelt een onderzoek in. STEUN FABRIEKSTURF. In de staatscourant van heden, is gepu bliceerd de crisis-steunbeschikking 1938 waarbij onder de voorwaarden, bij die be schikking In dat reglement genoemd, de steun voor een dagwerk fabriekstuif ls vastgesteld op f. 15.75. MEXICO. Hooger beroep voor de pelroteum- maatschappijen. De rechtbank te Mexico City heeft erin toegestemd, de klacht van de petroleum- maatschappen inzake de onteigening ln hooger beroep te behandelen. Vraagt inlichtingen F HH Venekering met recht op F winstaandeel. Over het tfd- 1 9 tak 1925-1936 kwam aam L fl V ^<Zt nrztherdtn een I vl^extra-bedrag van nrrm I L 7,-5 millioen gulden ten M N.V.lEVENSVEBZflCHMNG MIJ.„UT»BCHT" TE UTRECHT 6959 (Ingez. Med.) UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Spellingsonzekcrheid veroorzaakt, moeilijkheden. Gisteren vergaderde te Utrecht dc fe deratie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuls. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de ernstige moeilijkheden, waarmede net boekdrukkersbedrijf heeft te kampen. Daarbij vermeldde hij als een der het be drijf schadende factoren de onzekerheid Inzake de spellingskwestie, waardoor Vele orders van beteekenis uitblijven. Het hoofdpunt van de agenda vormde het voorstel van het algemeen hoofdbe stuur om een collectieve arbeidsovereen komst aan te gaan voor den tijd van drie jaren. In deze nieuwe C. A. O. wordt aan de volwassen werknemers een loonsverhoo ging toegekend van 3 cent. De voorzitter van de onderhandellngscommissie, de heer Jos. A. M. Cleerdin te 's Hertogenbosch, verdedigde het compromis dat door de on derhandellngscommissie was bereikt. Van verschillende zijden rees uit de ver gadering vrij sterk verzet in verband met Jen slechten bedrijfstoestand. Daartegen over wees de heer Cleerdin er op, dat de huidige loonsverhooging minder bedraagt dan de stijging van het indexcijfer sinds het afsluiten van het vorige contract zou wettigen. Tenslotte werd met omstreeks 170 stemmen tegen de C. A. O. aanvaard. UIT NED. OOST-INDIË VERGADERING VAN DEN VOLKSRAAD. BATAVIA, 6 April. (Aneta/A.N.P.l De volksraad heeft heden zonder hoofdelijke stemming het voorstel tot herstel van de zelfbesturen op Bali en tot opheffing van den karangasemraad aangenomen. Tevens is aangenomen de aanvullende begrooting, ten behoeve van f. 165 000. tot verbetering van de grondorganlsatie der burgerlijke luchtvaart met het oog op de Britsche vliegboot-verbinding met Australië. Ook dé ontwerp-ordonnantie betreffende de finan- cieele verhouding tusschen het land en de locale ressorten zijn zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat nog enkele moties waren behan deld sloot de voorzitter deze tweede bui tengewone zitting. DE PERSBREIDEL EN „INDIË HOU-ZEE". BUITENZORG, 6 April (Aneta/A.NP.). - Bij gouvernementsbesluit is. op voet van de persbreidel-ordonnantie, het weekblad ,.In- dië Hou-zee" aangewezen als periodiek verschijnend drukwerk, welks verschijnen tijdelijk kan worden verboden. Dit besluit is gegrond op de overweging, dat in den laatsten tijd in verschillende nummers van dit periodiek uitingen zijn voorgekomen, welke de kennelijke bedoe ling hebben gevoelens van minachting op te wekken en van stemming te maken tegen het in Nederland gevestigde gezag en de daar gestelde machten, welke uitingen schadelijk moeten worden geacht ook voor de openbare orde in Indië. ANTISEMIETISCHE ONLUSTEN IN POLEN. Te Domerowa, nabij BLalystok, hebben zich antisemletische incidenten voorge daan, waarbij talrijke Joden gewond wer den, waarvan vijf ernstig. ONTEVREDENHEID ONDER TAXI CHAUFFEURS TE PARIJS. Niettegenstaande voor vandaag een sta king te Parijs van taxi-chauffeurs is aan gekondigd, zijn hedenochtend talrijke taxi's uitgereden. De taxi-chauffeurs protestee ren tegen iedere tariefsverhooging en ver langen o.a. herziening der loonen en ver mindering van de belasting op benzine. CHILI EN DE VOLKENBOND. In de Chileensche dagbladen wijst men er op, dat Chili het voornemen heeft uit den Volkenbond te treden, wanneer de door Chili voorgestelde hervormingen niet ln de zitting van Mei op de agenda worden geplaatst. BUZDUGAN PLEEGT ZELFMOORD. Alexander Buzdugan. de oudste zoon van het voormalige lid van den Roemeen- schen regentschapsraad, heeft zelfmoord gepleegd. Bij zijn terugkeer van het paleis van Justitie, waar hij in verband met de goud- smokkelaffaire verhoord was, heeft hij een brief geschreven, waarin hij zijn onschuld betuigde, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. Deze zelfmoord heeft enorme be roering gewekt. (Men zie onder Bultenl. Gemengd). ZEVEN DOODEN BIJ HOTELBRAND. Een brand, die, na ln een hotel te zijn uitgebroken, naar twee aangrenzende ho tels is overgeslagen, heeft te Chicago zeven mensohenlevens geëischt, terwijl talrijke personen gewond werden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2