STADSNIEUWS Franco's opmarsch Buitenland De Bilt WOENSDAG 6 APRIL 1938 No. 23936 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aanwinst voor de Lakenhal. Catalonië krijgt geen autonomie Twee interpellaties in de Tweede Kamer Ook de kwestie-Oss aan de orde. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Intasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f. 0.89 per 3 mnd.> RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Dr. F. C. Bursch over „Naar het land van Stonehenge". In het Rijksmuseum van Oudheden hield gisteravond dr. F. C. Bursch de laatste van de reeks archaeologische lezingen in dit seizoen. Spreker gaf ln zijn inleiding te kennen, een verslag te willen geven van een reis naar Zuid-Engeland. in den afgeloopen zo mer op uitnoodiging van een Britschen collega ondernomen, en die voerde door een streek, zoo rijk aan overblijfselen uit prae- historischen tijd als geen andere. Achter eenvolgens behandelde spr. de verschil lende soorten grafheuvels, welke daar in grooten getale voorkomen en die onder scheiden worden in lange en ronde. Daar naast vindt men hier ook versterkingen uit den steentijd en den Ijzertijd, waaronder sommige van imposante afmetingen. Uit laatstgenoemd tijdvak is ook de akkerver- ctèeling tot op den huidigen dag bewaard. Voorts werd een drietal steenen monu menten besproken, waarbij vooral Stone- benge en Avebury op den voorgrond ston den Eindelijk vonden groote reliëffiguren op de heuvels vermelding, nl. het zgn. witte paard, dat hoogst waarschijnlijk uit den ijzertijd dateert en de reus van Cerne Abbas. Aan het eind van zijn lezing wekte spr. de aanwezigen op tot het brengen van een bezoek aan deze voor den oudheid- minnende zoo interessante streek. Zilveren kandelaars van wijlen jhr. de Gijzelaar. DE SPORTFONDSENKWESTIE. Na de verleden week met de spaarders gehouden vergadering heeft de Raad van Toezicht der N.V. De Sportfondsen, afd. Leiden, zich in verbinding gesteld met de directie en gedaan weten te krijgen dat aan de spaarders, die drie jaarstortingen hebben gedaan, alsnog f. 0.80 per aandeel voor rente zal worden uitbetaald. De op f. 25.75 bepaalde kostenaftrek wordt nu cius veranderd in f. 24.95. waarbij dan nog Iets komt voor door den Raad van Toe zicht gemaakte onkosten. Zij. die spaarder blijven 'in totaal 41 personen), worden verzocht zich voor de regeling hunner gelden met den Raad van Toezicht in verbinding te stellen. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. De jaarvergadering. In gebouw Patrimonium werd gister avond de jaarvergadering gehouden van den Leldschen Chr. Besturenbond. De voorzitter, de heer G. Hordijk, las aan het begin der vergadering Ps. 2, waarna hij herinnerde aan het belang rijke en veelomvattende werk in het af geloopen jaar speciaal door secretaris en penningmeester verricht. In het bijzonder memoreerde de voorzitter de prachtig geslaagde November-propaganda-actie en de totstandkoming van een eigen gebouw. Het werkloosheidsprobleem blijft nog steeds voortduren. Al kunneh wij, aldus spr., dit probleem niet oplossen, steeds zal ons ideaal blijven de bevordering van de maatschappelijke welvaart naar den eisch van Gods ordonnantiën. Steeds zal ons streven er op gericht dietien te zijn, dat het goddelijk recht van den arbeid mag doorwerken tot zegen van de geheele maatschappij. Na lezing der notulen werd mede gedeeld. dat practisch alle aangesloten afdeelingen toegetreden zijn tot de vereeni- ging tot exploitatie van het eigen gebouw, waarvan de verbouwing begin Juni gereed zal komen. Hierna kwam het jaarverslag van den secretaris, den heer W. Veerman, dat wij reeds uitvoerig publiceerden, in bespre king. Ook het jaarverslag van den penning meester, den heer Robbers, werd bespro ken. Tenslotte vormde de exploitatie rekening van „Ons Schild" een onder werp van discussie. Alle verslagen werden goedgekeurd. De hierna gehouden bestuursverkiezing had tot resultaat dat bij acclamatie her kozen werden de heeren H. van Cittert, 2e voorzitter. W. Veerman. Ie secretaris, H, G. Wessel. 2e penningmeester, M. Cor- pel, bibliothecaris en D. Hendriks, be stuurslid, terwijl in de vacature N. Kors- wagen de heer Jac. van Es gekozen werd. Verder werd besloten, dat in de con trole-commissie 1938 een lid door den Chr. Bond van Ambtenaren, van Slagers en van Houtbewerkers zal worden be noemd. Nadat tenslotte de rondvraag was ge houden, volgde sluiting op gebruikelijke wijze. De politie heeft in den afgeloopen nacht den 29-jarigen R. van S. aangehou den die ervan werd verdacht zich met be hulp van valsche muntstukken verschillen de artikelen uit automaten te hebben toe geëigend. Te zijnen huize werden inder daad instrumenten aangetroffen, dienen de voor de fabricage dezer munten. De man heeft een bekentenis afgelegd. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistente zijn geslaagd de dames: A. C. Henkemans iRotterdami, A. C. van Dorssen (Noordwijk) en C. Scholte (Leiden). Een van de vier zeer fraaie zilveren Em- pire-kandelaars, welke deel uitmaten van het legaat verder voornamelijk bestaan de uit familieportretten, pastels en minia turen dat de oud-burgemeester van Leiden, wijlen jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar, geschonken heeft aan het Stedelijk Museum „de Lakenhal" en waarvan mevr. de Gijselaar het vruchtgebruik heeft af gestaan, zoodat zij nu reeds in ons ge meentelijk museum ter bezichtiging zijn opgesteld De kandelaars dateeren uit de allereerste jaren van de vorige eeuw. VOLKSTUINVER. „ONS GENOEGEN". Het 10-jarig bestaan herdacht. Bovengenoemde vereeniglng hield uitslui tend voor de leden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een feestelijke bijeen komst in haar nieuw clubgebouw nabij de Zweminrichting De Zijl. De voorzitter van het Jubileum-comité, de heer Dool heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder het bestuur en het dames-comité der vereeniging. Spr. herdacht de oprichters der vereeniging, t. w. de heeren Mulder, die onafgebroken de ver. als voorziter dient, Wielders, Ver- ceer en Hartman en wees voorts op de vele verplaatsingen ten behoeve van den wo ningbouw. Hij hoopte dat ééns de vereeni ging een vast complex zou worden toege wezen. Vervolgens bood spr. het bestuur namens de leden een cadeau aan, bestaande uit een volledige verlichting van het clubgebouw met Butagas. Mevrouw de Zwijger bood namens het dames-comité een clubvlag aan. De heer van Weizen overhandigde den voorzitter een bedrag van f. 25, gestort door een donateur, er op wijzend, dat er in Lelden nog verschillende personen wonen, die de vereeniging een warm hart toe dra gen. Vervolgens trad onder leiding van den heer v. d. Broek het Mannenkoor der ver eeniging op, dat een viertal liederen ten gehoore bracht, die zeer in den smaak vielen. Nadat versnaperingen waren rond gediend, bedankte de heer Mulder namens het bestuur de leden voor het mooie cadeau en in het bijzonder het jubileum-comité voor al de moeite en werkzaamheden, die zij verricht hebben. Ook dankte spr. het dames-comité voor de mooie clubvlag. De heer Zaalberg wekte de leden oo om zich vooral oo te geven voor de tentoon stelling, welke gehouden zal worden in Augustus wanneer de Vereeniging officieel het 10-jarig bestaan der vereeniging met een driedaagsch feest op het tuincomplex hoopt te vieren. Vervolgens stoot de voor zitter van het Jubileum-comité deze goed geslaagde bijeenkomst. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 25-jarige student L. D. C. op den Rijns- burgerweg nabij de Kagerstraat met zijn motorrijwiel in de tramrails geslipt, waar door hij viel en den rechterschouder bles seerde. terwijl hij bovendien verscheidene schaafwonden bekwam. De E. H. D. ver voerde hem naar het Academisch Zieken huis. Bij Min. besluit d.d. 30 Maart j.l. zijn bevorderd tot adjimct-commies aan het kantoor der hypotheken en kadaster met ingang van 1 April 1938 de rijksklerken met vak-examen de heeren: H. L. A. Boom en A. van Burlnck, belden alhier, De voorhoede derrechtschen inde provin cie Tarragona is Tortosa dicht genaderd, maar slaagde er nog niet in deze stad te bezetten. Verder rukken twee colonnes naar Tortosa op. De eerste bestaat uit legionares, die langs den grooten weg van Gandesa op rukken, de tweede, uit Navarreezen ge vormd, rukt langs de Ebro, van het plaatsje Mora uit. naar het Zuiden óp. maar zij wor den gehinderd door de republikeinen, die van de andere zijde van de Ebro op hen schieten. Van een derde colonne, welke uit Morella is opgemarcheerd, zijn geen nadere bijzonderheden bekend. Wanneer Tortosa door de regeeringstroe- pen zal zijn verlaten, zullen de verbindin gen met het Zuiden nog niet afgesneden zijn. Dit zal eerst het geval zijn, wanneer de rechtschen Amposta op de Ebrodelta zullen hebben bezet. In den sector van Lerida zijn de recht- sche troepen, die in de buurt van Fraga de Segre zijn overgestoken, in Noord-Oostelijke richting opgerukt. De tegenstand der regee- ringstroepen, die zich nog langs den linker oever van deze rivier bevinden, vermindert. Havas meldt dat volgens inlichtingen van naar Frankrijk gevluchte miliciens, nog slechts drie dorpen ten noorden van Huesca dicht bij de Fransche grens, in handen der regeering zijn,,Dit gebied is geheel geïso leerd en de bêvolking zal naar Frankrijk moeten vluchten. De grensbewaking is ver sterkt. De troepen van Franco bevinden zich thans in de nabijheid van de rivier Naguara Pallaresa, welke parallel met de Noguera Ribagorzana stroomt. Deze rivieren leveren zestig procent van de electrlsche energie voor Barcelona en de voornaamste indus triecentra van Catalonië. De nieuwe opmarsch heeft het geheele front overgebracht op Catalaansch gebied. Aragon is dus geheel in handen van Franco. Het autonomisch statuut van Catalonië. Gisteren is de ministerraad van Burgos zeven uur lang bijeen geweest. Besloten werd alle veroverde Catalaansche plaatsen hetzelfde bestuur te geven als in het overige door de rechtschen bezette deel van Spanje bestaat. Alle op grond van het vroegere autonomisch statuut van Catalonië ver leende speciale rechten komen derhalve terstond te vervallen. De stad Huesca, die twjntig maanden lang stand heeft gehouden tegen de haar omsingelende regeeringstroepen, krijgt de benaming „heldenstad". Nieuwe regeering Negrin. Te Barcelona is een nieuwe regeering Negrin gevormd, bestaande uit vijf socia listen, twee republikeinen, een links-Cata laan, een links-republikein, een vertegen woordiger van de republikeinsche unie. een lid van den C.N.T. en een lid van de U.G.T. Prieto is afgetreden. Protesten te Parijs en Londen. De Spaansche zaakgelastigden te Parijs en Londen hebben een nota van hun regeering overhandigd, waarin wordt ge protesteerd tegen de niet-inmengings- politiek. Volgens verkregen inlichtingen zou deze nota nog eens terug komen op de reeds vaak door de regeering van Barcelona ont wikkelde these, dat de politiek der niet- mmenglng op het schiereiland in het voor deel der nationalisten en ten nadeele der regeering was en blijft. De mijnwerkers in Wales steunen deze actie. De evacuatie der Britsche onderdanen. De Hood is met een aantal Britsche onderdanen uit Barcelona naar Gibraltar vertrokken. Thans ligt de Repulse in de haven van Barcelona. L.K.V. „EIGEN FOK". Deze Leidsche Konijnenfokkersvereenging hield haar jaarvergadering in hotel P. J. Bremmer, waar de voorzitter de heer P. Vintgens allen welkom heette en eenige nieuwe leden voorstelde, die werden aan genomen. Hierna bracht de secr.-penn. Jac. Verver zijn jaarverslag uit. waaruit de groei der vereeniging bleek. De ontvangsten bedroegen f. 551.82. de uitgaven f. 502.68'/:, zoodat er een batig saldo is van f.49.131/:. De controle-commissie verklaarde bij monde van den heer J. Schuccard, dat boeken en bescheiden in orde waren be vonden. Hierna dankte de voorzitter den secr.-cenningmeester voor ziin keurig ge specificeerd jaarverslag en alles wat de heer Verver voor de vereeniging gedaan heeft. Als secretaris-penningmeester der as. nationale tentoonstelling werd bij meer derheid van stemmen aangewezen de heer P. Vintigens. die deze benoeming onder voorbehoud aannam, terwijl tot 2e secr.- penmiïgmeester wend gekozen de heer Jac. Verver. Een bestuursvoorstel tot het hou den van een feestavond werd verworpen Tot secretaris-penningmeester der op 6 Juni te houden tafelkeuring van eigen ge fokte jonge dieren werd de heer J. J. Laterveer benoemd en tot keurmeester de heer J. Blok uit Woerden, die des avonds tevens een bespreking zal houden over het aanwezige materiaal. Een 25 tal prijzen is reeds beschikbaar. Een eerste prijswinnaar zwartbont Papilion uit de stal van Vintgens werd gratis verloot, de gelukkige winnaar was de heer H. Beetje, terwijl drie voor werpen. op Amerikaansche wijze verloot, een prachtig saldo opbrachten voor het eereprijs-fonds. Na de rondvraag volgde te 11 uur sluiting. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar Blum's val. Noorsche conferentie. Onze Parijsche correspondent schrijft nog Met ware onthutsing heeft Frankrijk kennis genomen van Blums plannen. Ont hutsing niet alleen bij den gewonen bur german, die bij al die tegenstrijdigheden nu geheel en al den koers kwijt is geraakt, maar ook onthutsing in politieke kringen, die toch heusch wel wat gewend zijn, maar deze voorsttellen beschouwen als een moed- Frankrhik uit de financieele. economische Blum heeft immers sinds de laatste waar schuwing, hem door den Senaat gegeven, herhaaldelijk beloofd met een financieel plan voor den dag te komen, dat volgens zijn eigen woorden geen „reclamebord" zou zijn, maar een goed doordacht voorstel om Frankrijk uti de financieele, economische en sociale impasse te redden. Met steeds grooteren aandrang vraagt het land een nationaal programma en Btum biedt het een voorstel aan op zui veren marxistischen leest geschoeid en hij heeft den moed daarvoor aan de Kamer, die voor twee derde anti-marxist is. dezelfde ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid. op proefschrifst getiteld: ..Lastgeving, machtiging en volmacht", de heer Keng Hong Jauw. geboren te Gorontalo; idem tot doctor in de wis- en natuur kunde, op proefschrift getiteld: „Ueber Lebensweise, Auffinden des Wirtes und Regiulierung der Individuenzahl von Mor- monlella Vitripennis Walker", de heer E. F. Jacobi. geboren te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie: de heer H. A. Hooftman (Rijswijk): voor het candidaaisexamen wis- en natuurkunde, letter L. mej, w. Harkink (Oigstgees' i. Voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde. hoofdvak plantkunde: mej. M. B. Bok iDen Haag). Voor het doctoraal examen rechten: mej. G. Having (Den Haag) en de heeren J. H. Roelants (Den Haagl. Voor het candidaatsexamen rechten: de heer E. G. Arkema (Coevorden). De directie van he' Trianon-theater deelt ons mede, dat zij een deel van de ontvangsten van Vrijdag a.s. zal afstaan aan het fonds voor het Nationaal Weer baarheidsgeschenk. De Tweede Kamer heeft van daag bij den aanvang der verga dering den heer Drop (S.D.) toe gestaan een interpellatie te hou den over de voorloopige beslissing van den minister van justitie in zake de marechaussee in Oss en hetgeen daarmee in verband star^t. Deze interpellatie is toegevoegd aan de thans in behandeling zijnde agenda. De heer van Gelderen (S.D.) heeft verzocht, den minister van algemeene zaken te mogen inter- pelleeren aangaande het steeds dringender wordende probleem der werkloosheid. De Kamer zal morgen bij den aanvang der ver gadering hierover beslissen. BINNENLAND. De maréchaussee te Oss: verklaring van minister Geseling (Binnenland, 3de Blad). Ons parlementair overzicht (2de Blad). Generale Synode Geref. Kerken; ds. J. H. Bavinck. te Djocjakarta benoemd tot hoogleeraar in de zendingsvakken te Kampen (Kerk en School, 2de Blad). De officieele openstelling van het verbouwde Raadhuis te Leimuiden (3de Blad). BUITENLAND. Blum voor de Kamer. De Senaat tegen de voorstellen (3de Blad en Buitenland, le Blad). Het Egyptische kabinet blijft aan (Buïten- land, 1ste Blad). Een nieuwe regeering-Negrin te Barcelona (Buitenland, 1ste Bladi. Kardinaal Innitzer te Rome (Buitenland, lste Blad). Uitbreiding der stakingen in Frankrijk. (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Het karakter van het weer in onze omgeving zal zich voorloopig niet wijzigen. onbeperkte volmachten te vragen, die hij enkele weken geleden den heer Chautemps weigerde te verleenen. Gezien de stemming in het land. zai Blum wel de laatste zijn om zich illusies te maken over het lot dat zijn project ten deel zal vallen. Wanneer men deze voorstellen objectief beschouwt, dan moet men eerljjk, erkennen, dat Blum consequent is gebleven. Op slot van zaken is het begrijpelijk dat een socialist, die het heft in handen heeft, tracht het programma van zijn partij door te voeren en men moet Blum de eer laten, dat hij getrouw blijft aan de leer. die door talrijke socialistische congressen bevestigd is. Men kan zich zelfs voorstellen dat de socialistische party het proletariaat, dat haar troepen en bestaansreden vormt, be schouwt als staande boven het z.g. kapita listische regime en bijgevolg als vrijgesteld van alle offers die men in naam van het vaderland en 's lands veiligheid aan de andere klassen vraagt. Doch even goed be grijpt men dan de opmerkingen en de reserves door Daladier in naam der radicale ministers gemaakt en de onthutsing, die zich van de radicale partij heeft meester gemaakt toen bleek, dat de boeren, de ambtenaren, de kleine renteniers, de kleine handelslieden en industrieelen, de vrije be roepen. in een woord de boeren en de mid denstand de rekening zullen betalen van het collectivisme en de officieele dictatuur van het. orole'ariaat. Zoo moet het debat beschouwd worden, dat. voor de uiterst woelige Kamer begon nen is. een debat tusschen een Blum, die zichzelf consequent en logisch gelijk blijft, trouw vasthoudend aan de leer van zijn partij en de radicalen, die zich nu duidelijk en met volkomen kennis van zaken zullen moeten uitspreken over het socalistisch plan. Wat andere partijen over Blums voor stellen denken en zeggen zullen, is van bij komstig belang, want op slot van zaken zijn die mecningen bekend, doch van de hou ding der radicalen hangt af, of Frankrük zijn heil zal zoeken in een experiment, dat in andere landen volkomen mislukt is. dan wel of eindelijk het oogenblik is aangebro ken om een ministerie van „salut public" of tenminste van nationale eenheid te vormen. De ontevredenheid en onrust in radicale kringen is zóó groot, dat in geen reval op aanneming der voorstell-n gere kend wmdt, al is bat nKV-ltik. dat om rn'Iortdn f'o o 1 a w-o voor bet a's'emmen am b"n collega's in den Senaat zuilen overlaten. En dit zal dan het einde beteekenen van het zoo noodlottige regime, wat sinds twee jaar in Pb ankrijk den toon aangeeft.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1