BINNENLAND JfSniïóotg Ir kleectmq Blum's financieele wetten in de Fransche Kamer LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 6 April 1938 öiiéén bij KREYMBORG De verdediging van den premier Berichten vorige oplage De marechaussee te Oss. Prinses Juliana tot Paschen te Den Haag. Naar wij vernemen is Prinses Juliana voornemens met Prinses Beatrix tot omstreeks Paschen in Den Haas: te blijven. HET REG EER ING S JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Een monument te Eindhoven. H. M. de Koningin heeft op een daartoe door het hoofdbestuur van „De Prince- vlag" gedaan verzoek Haar goedkeuring gehecht aan het plan van de vereeniging „De Princevlag" om te Eindhoven een her inneringsmonument te stichten ter gele genheid van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van Hare Majesteit. De uitvoering van dit monument is gedacht gedeeltelijk ln metseLsteen. gedeeltelijk in graniet, met daarin in medaillonvorm de beeltenis van ae Koningin. Aan het monument zal ook een zitbank worden verbonden. Bijdragen voor het Weerbaar heidsgeschenk. Thans ruim f. 79.000 bijeen. Gisteren zijn de volgende bedragen binnen gekomen: T> T» f 6 25 A. L. V. M. Amsterdam; f2.50 B. B.. f 20 G Cr. Enschedé; f8.35 klasse leerlingen H.B.S. den Helder; f 23.50 S. S. P. en F. P. Am sterdam; f. 2.50 C F. V. M. Hilversum; f.5 wed. van een O.I. ambtenaar Arnhem; f. 3.50 fam. H. B den Helder; f 10 M. N. C. den Haag; f. 0.40 groot gezin Rotterdam; f.5 mevr. J. den Haag; f.500 fam. S. Arnhem; f.10 N. N.; f.100 N. V. V Amsterdam; f.25 A. M. P Amsterdam; f.50 H. P. A. L. B. Venlo; f. 1 N. N. Naaldwyk; f. 100 mevr. P. A. K. C. den Haag; f.250 mej. G. Arn hem. f. 10 W. L. L. den Haag; f.5 N. N. Rot terdam: f.5 mevr. T. A. M. V. R., Leiden; f.1 A. E. Gouda; f.350 H-B.S.-schoüeren Utrecht; I.1 P. R. Amsterdamf,4 twee vriendinnen den Haag; f.2.50 J. M. M. Zeist; f.5 M. V. K. Am sterdam; f.5 een vrijmetselaar den Haag; f.5 nogmaals een vrijmetselaar den Haag; f.5 alles voor Nederland. Zeist; f.50 N. N. den Haag: 1.6.52 3e en 4e klasse U.L.O.-school Zwolle; f. 6.50 fam. S. te Zwolle; f. 1 N.N. R. A. S. Avereest; f.10 H. den Haag; f.100 N.N. Hille- gersberg; f.25 E. M. Tilburg; f.0.50 D. M. Til burg; f.5 K M. D. 's Grf.20 oud-grenadier den Haag; f.10 J. J. W. Eindhoven; f.25 E. P. J. V. H. den Haag; f.10 NJ4. Enschedé; f.5 L. C. Rotterdam; f.5 A. M. O. Leiden; f.10 bndgepot van Marlot; f.10 N.N. Amsterdam; 1.2 M. V. V. Rotterdam; f.10 Hollander in En geland; f. 3.50 vader en dochter Zwollerkerspel: f. 2.50 J. H. A. G. v. W. Tiel; f. 10 O. H. D. Haar lem; f.25 mej. M. T. E. P. den Haag; f 5 H. D. B. Haarlem; f.10 J. M. R. Arnhem; f.5 musicus uit Nice; f.25 Hollandsche in buiten land; f.5 A. O. Nijmegen; f.10 S. C. J. O. Wa- geningen; f. 87.75 bij dagblad De Standaard in gekomen giften; f.5 zuster C. S. J. W., Hoorn; f.2.50 A. B. S. Amsterdam; f.5 Hans en Arie Gouda: f.2 C. L. G. Amsterdam; f.5 mevr. A. G. M A.-f-A den Haag; f.10 mevr. wed. P. H. G—J. M. J. den Haag; f.10 fam. H. J. T Hille- gersberg: f.1 W. V. S. den Haag; f.1 N.N. En schedé; f.200 H. M. den Haag; f.50 A. H. Rot terdam; f.10 H. H. Koudekerk; f.5 J. D. B. Bergen; f.20 vier Nederlanders in het buiten land; f.1 oud-stuks-cdt 18 R.I. Amsterdam; f20 G. F. E. K. Leiden: f. 15 V. G. Zeist; f. 10 H. C. A. H. Eindhoven: f.2.50 mevr. J. G. G.D. B. Amsterdam: f.0.25 schooljongen de Bilt; f.3 M. D. B. Lochem: f.150 D. D. D. Amsterdam; f.12 gezin beroepsofficier Utrecht; f.15 I. B. Wassenaar; f.25 mevr. J. H.D. Baarn; f7.50 moeder en zoon Delft; f.2.50 F. H. C. Amster dam; f.2 res. officier den Haag; f.2.50 J. F. v. d. A.. Hillegersberg; f.25 fam. v. d. B. Hilver sum; f.5 D. L. Putten; f.25 mi". B. W. F. v. d. B. dén Haag; f.25 N. M. den Haag: f.20 X. Y. den Haag; f.25 onbekend. Bloemendaal; f.1 J. C. K. Arnhem; f.5 mevr. D. Rotterdam; f.5 C. W. B. Hilversum; f.100 ir. J. F. D. G. den Haag; f.100 J. E. Arnhem; f.25 gep. officier Velp; f.25 J. R. en M. R. den Haag; f.5 dank bare gepensionneerde den Haagf25 C. H. V. R. den Haag; f.2.50 mevr. G. PC. den Haag; f. 100 A. A. W. M. Rotterdam: f. 10 gewezen res. kapt. der inf., Nijmegen; f.10 N.N. te U.; f.5 mevr. wed. G. W. V.V. en mr. S. W. V. Utrecht; f. 12.50 A. S. Naarden; f.5 M. B. Rotterdam; f.2.50 S. G. den Haag; f.10 fam. T. Hilversum; f.75 mej. J. W. E. den Haag; f.10 C. C. P. V. den Haag; f.1 M. K. Rotterdam; f.2.50 ir. J. J. B. den Haag; f.25 G. F. D. B. K. den Haag; f.10 J. A. Th. L. Rotterdam; f.25 J M. W. K. Hillegersberg; f.10 A. L. Rome; f.444 Neder- landsche in het buitenland; f.25 mevr. de wed. M. V. B. J. Overveen; f.25 W. v. B. Haarlem; f.2.50 fam. N.N. Rotterdam; f.2 A. A. G. den Haag; f.50 J. F. v. d. V. Scheveningen; f.1 na tionaal jongere. Scheveningen; f. 1.50 G. A. v. d. N. Rotterdam; f.8 V. H. Zeist; f.25 A. D G Vlaardingenf.10 ir. L. v. B. den Haag: f.5 A. L. W. v. M. Uithoorn; f.5 twee Leidsche in- dologen Leiden; f.100 A. K. Amsterdam; f.2.50 R. M. B. den Haag; f.50 prof. dr. C. B. den Haag: f.10 A. H. B. Amsterdam; f. 0.75 M. B. den Haag: f.10 H. v. D. Utrecht; f.25 N.N. den Haag; f.15 prof. S. M. Amsterdam; f.15 F. A. Amsterdam; f.25 mevr. T. F—B. Amsterdam; f. 3.75 mej. E. B. Amsterdam; f.2.50 V. L. Am sterdam: f 0.50 B. V. Rozenburg: f.10 M. en L. T. Amsterdam; f. 9.14 Dhalia, Brussel; f.1000 Nederlandsch echtpaar den Haag; f.1 twee Oranje- en Nederlandvrienden. Noordeloos; f.2 mr. L. A. Vlaardinger-Ambacht; f 35 M. O.; f 100 S. S. R. Brussel; f.10 huisvrouw; f. 0.05 afgek. militairen Jutphaas; f.1 mej. C. Z. den Haag: f.2 J. P. A. R. den Haag; f.1 B. A. L. I. E. Arnhem; f.5 een verpleegster Amsterdam; f6.75 Chr. Uloschool Wageningen; f.100 van een oud-Rotterdamsch echtpaar; f.2.50 I. J. Haarlem: f.2.50 N.N. Amsterdam; f.10 K. M. Bozum; f.25 A. v. d. D. Utrecht; f. 10 M. J. v. V Rotterdam; f.25 J. H. H. Amsterdam: f.3 mej. J. A. d. J. Nijmegen; f. 2.50 D. W. v d. H. Gorin- chem; f.10 E. V. Amsterdam: f.15 gezin v. d. W.. Rotterdam; f.2.50 p D. V. Rotterdam; f.2.50 G. T. K. Amsterdam: f.25 Hollandsche vrouw Haarlem; f.1 sergeant lichting 1936 den Haag; f. 10 J. F. C. H. Rotterdam; f. 10 mej. M. A. K. den Haag; f.15 S. E. Antwerpen; f.5 van een winkelier Zwolle: f.5 A P .H. W.A. den Haag; f.5 J. E. G.. Amersfoort; f.100 M. B. Zeist; f. 10 mevr. M. S.—R. Utrecht; f. 10 H. G. L. Brussel; f.50 gezin N.N. Amsterdam; f.10 A. P. N. Voorburg; f.10 H. C. J. Hillegersberg; f.50 N.N. Baarn; f.5 C. H. K. Utrecht; f.5 J. M K K. den Haag; f.10 M. E.S. Amsterdam; f.1 M. R. Amsterdam; f.25 A. H. Th. den Haag; f.2.50 v. d. H. Amsterdam; f.2.50 mevr. J. v. S. v. R. Amsterdam; f.5 C. J. Amsterdam; f.100 N.N. den Haag; f.25 K. F. Z. den Haag; f.1 C. W. Z. den Haag; f. 1.60 spaargeld schooljongen Amsterdamf10 gep. kapitein N.I.L. den Haag f. 0.50 bijdrage van pers. die niet in dienst zijn geweest. Bussum: f. 5 P. S. Amsterdam, f.10 J. H., Amsterdam; f.10 veiligheid van N.N. Am sterdam; f. 1.50 T. H. Amsterdam: f.1 E. H. Amsterdam; mevr wed. A B L. C. Am sterdam: l".25 H. B. B. Amsterdam; f.2 G. P. B. S. den Haag; f 1 mej. de wed. J. R. H. D. S. Terneuzen; f.25 W. B. Rotterdam; f.10 mevr. E- L. B.B. Ooslkapelle; f. 10 mevr. C. V.H. V. Den Haag; f.25 F G. T K. Enschedé; f.2.50 S. H. B. Leiden; f. 1.50 C. W. M. S. den Haag; f.0.50 C. B. H. G. Zandvoort; f.10 J. Ph. v M. Soest; 1.10 ambtenaarsweduwe Rotterdam; f.50 L. E. C. Scheveningen; f. 2.50 C. M. A. v. A. Bennekom: f. 10 J. C. O. den Haag; f.2.50 L. K. Groningen; f.10 H. T. O. Zeist; f.2.50 mevr. A. K. W—den Haag; f.2.50 Ph. K. B.. Wageningen; f.2.50 A. K Rotterdam; f.2.50 M. H. D. G. Voor burg; f.5 J. W. M. B. Nijmegen; f.1 J. B. R. Utrecht: f.2 S. K. Rotterdam; f.2.50 Nederl vrouw. Ginncken; f.5 Indisch ambtenaar met verl.. Zeist; f. 10 verpleegster. Zeist; f. 10 E. A. H. Oegstgeest; f.25 vrijheid. Rotterdam; f.10 G—S. Hilversum; f.10 W. A. v. G., Brussel; f.1000 namens mevr. B. Rotterdam: f.1000. een Nederlander in Zwitserland; f.1000 afstamme ling réfugiés 1688. Amsterdam; f. 5 J. H. v. E. Apeldoorn; f.10 W. A. L. Amsterdam; f.10 W. H S. Aerdenhout; f. 1.50 D. B. Rotterdam; f.10 gift H. W. den Haag; f. 10 W. H. C. H. en mevr I. H.A. den Haag: f.5 dames H. te Nijmegen; f.10 mevr. H. N. B—H. C C. den Haag; f.25 E. N. Rotterdam; f.10 N.N. den Haag; f.10 mej. M. J. Z. Leiden; f.2.50 mej. E. M. v. d. W. Zeist; f.100 H. J. R. Rotterdam; f.5 een res.- officier Haarlem: f.10 van X. den Haag; f 10 mej. H. v. d. M. den Haag; f.2 W. J. E. v. K Doorwerth; f.2.50 mevr. W W. den Haag; f.10 H. V. Roermond; f.1 J. D. J. Rotterdam; f.2.50 G. v d. V. Dordrecht; f.2 A C. A Delft; f.1 leerling H.B.S. Delft: f.8 N.N. Scheveningen; f. 2 afgekeurde student en zijn moeder. Gronin gen; f.10 generaalsweduwe Arnhem: f. 0.75 K. G. K. Zierikzee: f. 100 mevr. v. S. de Steeg: f. 10 J. H. C H. den Haag; f. 38.35 H.B.S. den Haag; f.30 S. H den Haag; f.100 J. H. v. E Wage ningen; f.2.50 afgekeurde Rotterdam: f.100 A. J. B. Scheveningen: f. 1 een arme verkoopster Rotterdam; f.2.50 mej. N.N Zeist; f.25 mej I. L. v. H. Buren; f.5 H. N. N. Groesbeek; f.20 J. P. den Haag: f. 12.25 eenige rijksambtenaren den Haag; f.20 twee gepensionneerden Rotterdam; 1 f. 3.50 een klein onderdeel der Kon. Landmacht; f. 10 H. N. N. den Haag; f.5 officiersdochter Am sterdam; f.2.50 M. v. R. Amsterdam; f.2.50 mej. I N.N. den Haag; f.10 F. W. W den Haag. f.10 H. J. K.; f.10 D. T. Hoorn (Terschelling); f.2.50 W. J. P. Aalten; f. 12.50 A. J. O. en R. B. Nij megen; f.10 E. G. de L. Bloemendaal; f. 19.54 leerlingen Textielschool Enschedé; f. 10 J. A. H. Eindhoven; f.2.50 J. H. v. R. Hilversum; f.4 vier dames. Amsterdam; f.2.50 W. B den Haag; f. 100 B. K. Amsterdam; f. 15.36 leerlingen Chr. H.B.S. den Haag: f.5.75 pers. Maatsch. Hulpbet. te d. H.; f. 10 L. Tth v. Z. Amersfoort: f.20 N.N. den Haag; f.5 E. N. den Haag; f.25 mevr. de i wed. C. W.v. R. Dirksland. 1 Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 79.250.26. 9 m By de vereenlglng voor Nationale Veiligheid is sinds de vorige opgaven f.675 ontvangen. In totaal heeft deze vereenlglng ln de laat ste dagen ontvangen f. 7637,48. Geen staking van loopende justitioneele onderzoeken. Kort antwoord van minister Goseling Op de vragen van het Tweede Ka merlid Wijnkoop heeft de minister van justitie geantwoord, dat aan de brigade Koninklijke marechaussee te Oss op dracht is gegeven zich tot nader order van opsporingsonderzoek te onthouden. Surveillance- en bewakingsdiensten kunnen ook verder op de normale wijze worden verricht, terwijl het geenszins in het voornemen ligt de brigade Koninklijke marechaussee te Oss op te heffen of in sterkte te verminderen. Van staking van loopende justitiecle onderzoeken is geen sprake. Dat even- tueele klachten ter zake van misdrijven voor het oogenblik tot de plaatselijke politie behooren te worden gericht overigens een normale figuur is juist. Voorts verwijst de minister naar het door den regeerinvspersdienst verstrekte communiqué, uit welk stuk tevens blijkt, dat hetgeen door de brigade koninklijke marechaussee te Oss is verricht, geenszins in het algemeen is gedesavoureerd. integen deel. Dat juist nu moest worden opgetre den. is gelijk evenzeer in het communi qué tot uitdrukking komt een uitvloeisel van de omstandigheid, dat voor kort van ernstige fouten in bepaalde opsporings onderzoeken is gebleken. DE PRIJZEN VAN ROGGE. HAVER EN GERST. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Dieters, betreffende het nemen van maat regelen ter verbetering van de prijzen van rogge, haver en gerst, heeft de minister van economische zaken nog het volgende ge antwoord. Het is den minister bekend dat de prijzen van rogge, haver en gerst gedurende de laatste weken lager zijn dan hij door de bestaande maatregelen heeft beoogd te be werkstelligen. Hij moge evenwel opmerken, dat zich gedurende dit seizoen ook een tijd vak heeft voorgedaan, waarin deze prijzen hooger waren. Het is den minister niet bekend, dat de verkoop van hooger genoemde producten onmogelijk is Wel is het hem bekend, dat de telers, die bedoelde granen nog ln voor raad hebben, in verband met de minder goede prijzen aarzelen tot verkoop over te gaan. De uitvoer van mais staat, daar deze het normale transitoverkeer betreft, ln geen verband met de onderhavige aangelegen, heid. Ten slotte herinnert de minister er aan dat hij de heffingen op den Invoer van gra nen op 3 April 1938 heeft verhoogd met een bedrag van f. 0.50 per 100 K.G. DEELNEMING WERELDTENTOONSTELL. NEW-YORK. DE GOUVENE CR-GENERAAL VAN AUSTRALIË PER K.L.M. NAAR NEDERLAND. Naai- wij vernemen zullen de gouver neur-generaal van Australië, lord Gowrie en lady Growrie, die thans een bezoek brengen aan Ned.-Indië, binnenkort per vliegtuig de reis van Batavia naar Am sterdam ondernemen Zij worden 24 April in Nederland ver wacht. VERSPREIDE BERICHTEN. r— De audiëntie van den minister van Waterstaat zal Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben. Subsidie wordt verdubbeld. Naar wij vernemen heeft de regeering in principe besloten het subsidie voor de Ne- derlandsche en de Nederland-Indische deel neming aan de wereldtentoonstelling te New-York te verdubbelen, zoodat aan de Staten-Generaai zal worden voorgesteld dit subsidie nader vast te stellen op anderhalf millioen gulden. LID VAN PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de vacature, ontstaan door het be danken door prof. dr. J A. Veraart voor zijn benoeming als opvolger van mr. P. C. Peters, die ontslag genomen had, is thans tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd de heer F. E. Evers te 's-Gravenhage. PLAATSING VAN LAND- EN VEEN ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Doorbetaling van steun in de eerste twee weken. De minister van sociale zaken heeft blij kens een circulaire aan de gemeentebestu ren thans goedgekeurd, dat aan gezinnen, waarvan de ondersteunde kostwinner naar Duitschland gaat werken, tenzij als z.g grenslooper. en wier loon via de clearing wordt uitbetaald, gedurende de eerste twee weken na hun vertrek naar Duitschland de steun blijft doorbetaald. Het steunbedrag kan in die gevallen aan de betreffende gezinnen worden uitbetaald. Evenwel zal de steun dan met eenmaal den gezinsleden bijslag moeten worden verminderd. Uiter aard moet rekening worden gehouden met inkomsten van andere gezinsleden Betreft het een arbeider die als kostwin ner bij de werkverschaffing is geplaatst, dan kan het gezin op dezelfde wijze gedu rende twee weken Ingevolge de steunrege ling worden gesteund. Aan het gezin van een bi) de werkverschaffing tewerkgestel- den zelfstandige kan gedurende twee weken 80 pet van het werkverschaffingsloon worden uitgekeerd. Voorts keurt de minister goed. dat bij evcntueele hernieuwde ondersteuning bij terugkomst in ons land bij de berekening van den wachttijd van een arbeider (kost winner). die in het buitenland (niet als grenslooper i is werkzaam geweest, van het door hem in het buitenland verdiende loon f 2 per week buiten beschouwing wordt Wilt U weten wat de nieuwste heeren mode brengt, bekijk dan maar eens goed de Waarborg-Heeding in de Kreymborg-etalagesl 8963 (Ingez. Med.) Gistermiddag ia de Fransche Kamer be gonnen aan de behandeling van Blum's financieele voorstellen. Allereerst kreeg de rapporteur Jammy Schmidt het woord. Hij wees in zijn rapport op den ernst van den toestand en verklaarde, dat de regeering genoodzaakt was, een buitengewone hef fing op de vermogens boven 150.000 francs te overwegen (geroep: ..Dat is diefstal!"). Onder herhaalde interrupties gaf Schmidt- hierna een opsomming van de voorgenomen maatregelen in verband met het volmachten-ontwerp en verzocht de Kamer tenslotte namens de financieele commissie het ontwerp aan te nemen. De onafhankelijke radicaal Montigny, die het debat opende, zeide, dat men een ware economische en sociale revolutie wettelijk wil organiseeren. Het ontwerp is in strijd met het verkiezingsprogram van het Volks front. Kleine en middelmatige landeige naars, kleine ondernemers en kooplieden zullen zeer getroffen worden door een bui tengewone heffing. Een regeering van openbaar welzijn is noodig. Mannen zijn noodig. Blum heeft niet de kwaliteiten om een algeheele overeenstemming tot stand te brengen (applaus rechts, protesten links) Toen Creyssel van de Fransche sociale partij hierop het woord wikle nemen, kwam het tot woordenwisselingen tusschen afge vaardigden van links en rechts. Ihuel schreeuwde iets naar de regeeringsbank, vanwaar Dormoy op heftlgen toon ant woordde. Aan de rechterzijde werd geroe pen: ..Frankrijk voor de FranschenDe vergadering moest tenslotte worden ge schorst. Een aantal socialisten nam een dreigende houding tegen de rechterzijde aan en het leek, dat het tot een handge meen zou komen Blum en andere ministers kwamen echter tusschenbeide en na tien minuten keerde de rust terug. Na de hervatting der vergadering zag Creyssel van het woord af. Blum besteeg het gestoelte. De minister-president verklaarde, dat het plan, hetwelk de regeering met de hulp der beide Kamers wil verwezenlijken, één ge heel vormt Men heeft gezegd: „De regee ring wil vallen, zij zal een ontwerp vol uit dagingen indienen". Anderen zeiden: „Zij zai voorzichtige oplossingen voorstellen". Allen hebben ongelijk gehad. Ik heb, aldus de premier, zonder vooroordeel gewerkt. Slechts in openhartigheid kan een oplos sing gevonden worden. Ik bekommer mij i er niet om. of ik vrienden of vijanden be- haag of mishaag Het tekort blijft bestaan. De toestand is zooals in het begin van de wetgevende pe riode van 1932. De schatkist moet in 1938 beschikken over 40 milliard en 10 milliard voor algeheele terugbetalingen Aan het einde van het jaar moet een milliard per week betaald worden, zonder dat men kan voorzien, hoe deze lasten verdeeld zullen zijn. De schatkist moet een toereikende marge hebben. ,i Er schuilt gevaar in de instabiliteit der regeering en ln bedriegelijke oplossngen. De instabiliteit der regeering. die sedert 1924 bestaat, is een gevolg van de financieele instabiliteit. Er is geen ministercrisis ge weest. die niet haar grond had in een financieele moeilijkheid. Het economische evenwicht is verstoord. Voor de loopende uitgaven ontbreekt een bedrag van 80 milliard. De schatkist en het economische leven missen de gevluchte en verborgen kapitalen. Verder is de financieele en economische toestand afhankelijk van den internationa len toestand. De internationale crisis nood zaakt Frankrijk nieuwe uitgaven te doen en een defensieleemng voor te bereiden. De gebeurtenis van 11 Maart heeft den kapi talisten schrik aangejaagd. Den groote kapitaalvlucht van Europa naar Amerika begon. Het is onmogelijk geld in het bui tenland te leenen of bultenlandsche lee ningen te hernieuwen. Wij zullen alles doen aldus Blum, om den vrede in Frankrijk en in Europa te bewaren. Geen land ter wereld heeft van ons een aanval te duchten. Maar wij moeten klaar zijn om mogelijken inter nationalen verwikkelingen het hoofd te bieden. De metaalvoorraad, aldus vervolgde Blum, mag niet beneden het peil van thans dalen Het zal niet mogelijk zijn de uitgaven te bestrijden uit de gewone bronnen. Er zal geleend moeten worden, maar, er is ook iets anders noodig. Zoo is de regeering ertoe gekomen, haar aandacht te besteden aan een nieuw credietbeheer, herwaardeering van den goudvoorraad, uitbreiding van het credlet en handhaving van den metaal- voorraad Een blijvende oplossing kan slechts gevonden worden in de ontginning der inkomsten en de openbare rijkdommen De oorlogindustrie zou tot uitgangspunt kunnen dienen voor het in beweging bren gen der nationale productie. Er kan geen sprake zijn van het bevorde ren eener nieuwe devaluatie: wij moeten iedere nieuwe monetaire onrust vermijden en om den cirkel te verbreken moet men wel het door ons voorgestelde stelsel van discipline en controle opbouwen. Men -zal zeggen, dat ik controle op de wisselkoersen bepleit. Maar wij vragen niets, dat niet vereenigbaar is met de driezijdige overeen komst. Het egalisatiefonds heeft niets ver loren en de franc is niet gedaald. Wij mee- nen te kunnen vertrouwen op de maatre gelen, die wij voorstellen voor de samen werking van alle belanghebbenden. Met een regeering van nationale eenheid zou alles veranderen, zal men zeggen. Ik heb de gedachte van een nationale aaneen sluiting het eerst geopperd. Het is niet mijn schuld, dat het er niet toe is gekomen. De tóestand van thans kan niet vergele ken worden met 1926. Toen was er geen enkele oorlogsdreiging. De totale opbrengst van een buitengewone heffing van het kapitaal zou 18 tot 20 milliard francs zijn, betaalbaar in vier of tien jaar. Ten aanzien van de opschorting der schulddelging zeide Blum: „De regeering stelt de zoo lang verwach te hervorming der geldswaardige papderen voor. Een groote hernieuwde activiteit moet gepaard gaan met een nieuwen stap op den weg van den socialen vooruitgang'' Blum deelde mede, dat de werktijd ver lengd zal worden en dat de arbeiders zich daarmede accoord verklaard hebben. Wat de volmachten betreft, zeide Blum zich te verzetten tegen de bewering van sommigen, volgens wie zijn actie lijkt op het optreden van de leiders der totalitaire staten. „Mijn vrienden en ik zijn vastbeslo ten de republikeinsche instellingen te ver dedigen. Als wij weigeren een regime als dat der totalitaire staten te aanvaarden, mogen wij dan ook niet ons laton insplree- ren door bepaalde daden dier staten? Is er van die staten geen enkele nuttige les te leeren?" Na zijn rede werd Blum langdurig toege juicht door socialisten, communisten en een aantal radicalen. Heden voortzetting. De alliantie van links-republikeinen en onafhankelijke radicalen, dc groep van on afhankelijke republikeinen en sociale actie en de volksdemocraten hebben eenstemmig besloten tegen te stemmen. De radicaal-socialistische senaats fractie heeft vergaderd voor een eerste onderzoek van het financieele ontwerp. Delthil zal, in opdracht van de fractie, Daladicr, den voorzitter der partij, erop opmerkzaam maken, dat zekere door dc regeering voorgestelde maatregelen in strijd zijn met de op het radicaal- socialistisch congres genomen beslis singen. Andere voorgenomen maatre gelen, zooals de opschorting der schuld delging gedurende twee jaar, lijken on grondwettig. Tenslotte is dc fractie cenigzins ongerust over de mogelijke uitbreiding, die de regcering kan geven aan de gevraagde volmachten. De financieele senaatscommissie zal het ontwerp eerst morgen bestudeeren. De openbare behandeling in den senaat zou dan Vrijdag geschieden. gelaten. Behalve deze vrijlating van f 2 per week, geldt voor betrokkene derhalve de normale wachttijd, welke in de betreffende gemeente wordt toegepast, alvorens opne ming ln de steunregeling c.q. tewerkstelling bij de werkverschaffing geschiedt. Voor zooveel het betreft kinderen van ondersteunden of tewerljgestelden. die ln het buitenland werkzaam zijn (niet als grenslooper l ware bij de berekening van den steun c.q. vaststelling der plaatsing van den kostwinner, zóó te handelen, dat het bedrag der verdiensten der kinderen, waarmede wordt rekening gehouden, voor minderjarigen f. 1 en voor meerderjarigen f. 2 per week lager wordt gesteld, dan wan neer die kinderen in ons- land zouden zijn tewerkgesteld. NEDERLANDSCHE KATHOLIEKE DROGISTENBOND. Voorjaarsvergadering te Eindhoven. Te Eindhoven hield de Nederlandsche ka- tholieke Droglstenbond zijn voorjaarsverga dering in hotel Trianon. In het openingswoord van den bondsvoor zitter. den heer Jos. Leenarts uit Roermond, richtte deze een bijzonder woord van wel kom tot de heeren Bron en Kamerbeek, resp. voorzitter en secretaris der vereenlglng tot behartiging van Pharmaceutische Han delsbelangen. Hij gaf voorts een beknopt overzicht van wat door den bond en door de federatie van Drogistenbonden bereikt werd ln het afge- loopen jaar. o.a. het instellen van een col lege van rechtspraak, naast de bestaande commissie van rechtspraak, een vorm van hooger beroep dus voor die leden, die we gens niet nakomen der reglementen wer den veroordeeld. De controle, die 5 jaar ge leden werd aangepakt, bestrijkt thans het geheele land. dat hiertoe in vier rayons werd verdeeld. Inzake nieuwe vestigingen en verplaatsingen waren reglementsherzie ningen tot stand gekomen Inzake het fabriceeren of doen fabricee- ren van merkartikelen onder eigen naam, zal vaster de hand worden gehouden aan de bestaande bepaling, dat hiervoor ver gunning moet worden aangevraagd bij de Vereeniging tot behartiging van Pharma ceutische Handelsbelangen. Bij de ingekomen stukken bevonden zich o a. het bericht van de erkenning als vak bond. en een antwoord van het ministerie van economische zaken op een gezonden telegram uit de najaarsvergadering te Roermond. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd, waarbij ln de commissie van controle werden aangewezen de heeren Ben den en Cremers Een voorstel der afdeeling Eindhoven, om te komen tot de verplichting van de erken den om lid te worden van een der drie na tionale vakbonden werd aangenomen, even als een voorstel van het hoofdbestuur waarbij vastgelegd werd, dat de volontairs- bepaling alleen geldt voor Limburg en Nrd - Brabant, terwijl in bijzondere gevallen ont heffing kan worden verleend Inzake de viering van het 12'/i-jarig be staan deelde de voorzitter mede. dat de beurs en tentoonstelling wordt gehouden van 14 tot en met 17 Augustus in de Domi- nicanerkerk te Maastricht. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De wielrijder A. Roos uit Boskoop, die gisteren bij een aanrijding te Benthuizen zeer ernstig werd gewond is hedennacht in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. BUITENLAND. BOMMENWERPER TIJDENS NACHTVLUCHT NEERGESTORT. Vijf dooden. Een Engelsch bombardements-vliegtuig dat een nachtvlucht maakte, is te Tlb- thorpe nabij Driffield ln Oost-Yorkshlre neergestort. Vijf inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Dit is reeds het twee-en-dertlgste onge luk bij de Britsche luchtmacht sedert het begin van dit jaar. Hierbij zijn ln totaal 52 personen om het leven gekomen. PROF. FREUD. Een officieel woordvoerder heeft tegen over den vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat de pas van prof. Freud ln beslag genomen en niet aan hom terug gegeven ls. Freud heeft het voornemen naar Engeland te vertrekken, wanneer hij Wee- nen kan verlaten, daar hij er zeker van was daar goed ontvangen te worden als lid van de Royal Society. Freud ls thans 81 jaar. Zijn gezondheids toestand schijnt te wenschen over te laten. DE NAT. SOC. CAMPAGNE IN HONGARIJE. De correspondent te Boedapest van de Daily Telegraph and Morning Post meldt, dat de Hongaarsche natlonaal-socialisten een pamflet hebben uitgegeven, waarin felle aanvallen worden gedaan op de regeering. wier aftreden zij eischen. Daranyi werd in het pamflet den raad gegeven het land te verlaten voor het te laat is. Voorts werden aanvallen gericht op graaf Bethlen en op von Kanya, den minister van buitenl. za ken, wegens de hervatting van normale be trekkingen met Rusland. Ten slotte wordt in het pamflet de eisch gesteld, dat een ras- senwetgeving ingevoerd zal worden volgens Duitsch model. In verband met deze nieuwe uitbarsting van natlonaal-socialistische activiteit, die sedert de Anschluss gevaarlijke afmetin gen heeft aangenomen, heeft de minister van binnenl. zaken. Szell, in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de regeering vastbesloten is wet en orde met alle be schikbare middelen te handhaven. 2—3 I

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10