;/Claridge"-bar in een puinhoop veranderd LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Haandag 4 April 1938 KERK- EN SCHOOLNiEUWS KREYMBORG Felle brand in Den Haag Zweefvlieger v. d. Meer maakt noodlanding in zee. /CilEEP/ T'JMNCIM HolandO. Azië Lyn MEERKERK, 2 April van Amst. te Hamburg. HollandAmerika Lijn SPAARNDAM. 2 April van New York te R'dam. JavaNew York Lijn KOTA RADJA. 2 April van Singapore n. New York. Rott. Lloyd BUITENZORG, thuisr.. 2 April v. Sabang GAROET. thuisr.. 1 April van Padang. Kon. Ned. Stoomb. Mij. PERSEUS, 1 April v. Palermo n. Malaga. Kon. HolL Lloyd SALLAND. uitr.. 1 April nan. 10 u. van Dakar. Holand—West-Afrika Lijn AMSTELKERK. 1 April v. Bordeaux n. Dakar CERES, 5 April v. W. Afrika te Amst. verwacht. Diverse Stoomvaartberichten AMSTEL, Rot terdam n. Dakar. pass. 1 Apr. Las Palmas HOOGLAND, 2 Apr. van de Tyne n. Hamburg JONGE ANTHONY. 1 Apr. v. Alexandrie te Port Said JONGE JOHANNA. Marseille n. R'dam. pass. 1 Apr. Finisterre MAAS. R'dam tl Libreville, pass. 2 Mrt. Ouessant SCHIELAND, 2 Apr. v. Hamburg n. de Tyne ST. PHILJPSLAND. 2 April v. Blyth naar Hamburg NANSENVILLE. 2 April v. Van couver te Liverpool. NED. HERV, KERK. Beroepen: Te Papendrecht. J. v. Amstel te Lage-Vuursche; te Zuiderwoude. A. C. Christof- fels te Haulerwijk (Fr.). Aangenomen: Naar Amsterdam (vac.-Roseam Abbing). J. K. Lofvers te Noordhorn. Bedankt: Voor Brakel W. Vroegindewey te Reeuwijk; te Wijk bij Heusden. H. A. Labree te Goedereede. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te 's-Gra venpolder, M. Heikoop te Utrecht. Staatsloterij in Polen floreert. Evenals in verschillende andere lan den, wondt de Staatsloterij In Polen krachtig geëxploiteerd. 8886 Systematisch wordt ook in Polen reclame voor deze loterij gemaakt. Zoodoende kan men die categorie van bet publiek, die nu eenmaal een groote voorliefde voor loterijen heeft, bewegen tot deelname aan de. onder strenge controle staande, staats loterij. Hieraan is bovendien een niet onaanzienlijk financieel voordeel voor den Staat verbonden. Deze reclame wordt in Polen voor 85 met dagbladreclame gevoerd. Successen in de laatste drie jaren op deae wijze bereikt, leidden ondertus- schen tot verdrievoudiging van het budget voor dagbladreclame. AGENDA WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 773. BDiNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775.6 Scilly. Laagste barometerstand 731.9 Kuopio. Verwachting tot morgenavond 7 uur: meest matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. aan vankelijk licht tot half bewolkt, later toene mende bewolking. Weinig of geen regen. Waar schijnlijk nachtvorst. Overdag zelfde tempera tuur of zachter. BUITENLANDSCH WEERO'VERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Een diepe depressie trok gisteren dwars over Scandinavië naar Finland. Langs haar Westzijde kwam een koude Noordwester storm tot ont wikkeling die arctische luchtmassa's tot diep in Centraal-Europa bracht. Terwijl in onze omge ving de storm bedaard is duurt hij nog voort langs de Noorsche kust. over Denemarken, in het Oostzeegebied en in Oost-Duitschland. In middels is bij IJsland een nieuwe depressie ver schenen die aldaar de barometer deed dalen en de temperatuur stijgen. Het gebied van betrok ken luchten en lichte regens der voorzijde dezer depressie nadert Schotland en de Faroer. Het gebied van hoogeluchtdruk in het Westen breidde zich aanvankelijk naar het Noorden en thans naar het Oosten uit. In Engeland. Frank rijk en in de West-Alpen is het prachtig weer. De arctische luchtmassa's vloeien in de Oost- Alpen nog over de Noordelijke ketens en geven daar sneeuw met zeer lage temperaturen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W.N.W.. 1 gr. C.. licht bewolkt. Londen: W.. 2 gr. C., half bewolkt. Berlijn W. N. W.. 3 gr. C licht bewolkt. Nice: W., 12 gr. C., mooi. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken. Komt morgen bijeen tot het benoemen van een Zendingshoogleeraar. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken, die aan het eind van haar zittin gen in Sept. 1936 provisorisch werd geslo ten met het oog op het weder bijeenkomen voor het benoemen van een hoogleeraar in ae zendingsvakken aan de Theologische School te Kampen, zal morgen in de Kei- zersgrachtkerk te Amsterdam bijeenkomen om thans deze btjnoeming te doen Reeds eerder werd een Generale Synode provisorisch gesloten met het oog op deze aangelegenheid, maar zij vorderde niet zoo ver, dat zulk een provisorisch gesloten Synode binnen de drie jaar, die haar scheidde van de volgende gewone Generale Synode, weder kon bijeenkomen. Nimmer is het in de geschiedenis van de Synoden der Geref Kerken voorgekomen, dat zij, na provisorisch gesloten te zijn, eerst na twee jaar en terwijl de volgende Synode al weer wenkte bijeenkwam. In de sedert de slui ting van de Synode van 1936 verloopen tijd zijn meerdere leden van de Synode uit hun ambt getreden, althans wat de ouderlingen betreft. In de Geref. kerkelijke pers is eenige discussie geweest over de vraag of ieden-ouderlingen.' die als ouderling afge treden zijn. niet moesten worden vervan gen door hun secundi. Afgezien echter van de overweging dat ook die secundi heel wel als ambtsdrager kunnen zijn afgetre den. heeft o.a. prof. dr. H. H. Kuyper in De Heraut" er op gewezen, dat wie naar een Generale Synode wordt afgevaardigd, voor heel den duur dat zij zitting heeft is gedeputeerd. En indien zoowel primi als secundi in den tijd dat de Synode het laatst bijeenkwam zijn afgetreden en niet meer de zittingen kunnen bijwonen, dan kunnen er enkele gapingen zijn in haar sa menstelling. maar dan verandert zulk. niets aan de wettigheid der Synode. Uiteraard is de Synode geheel vrij en be voegd om in haar zitting, die morgenoch tend aanvangt, te behandelen wat zij wil. Het ligt echter voor de hand, dat zij zich aïleen bezighouden zal met de zaak waar toe haar leden zijn opgeroepen. En als wij wél ingelicht zijn dan is het ook de bedoe ling dat de Synode slechts één dag zal zit ten. Natuurlijk moet zij dan weer proviso risch worden gesloten, wijl de mogelijkheid bestaat dat de benoemde bedankt. De Synode van 1919 moest herhaaldelijk bij eenkomen voor het benoemen van hoog leeraren aan de Theol. School te Kampen, wijl meerdere personen die benoemd wer den (o.a. dr. G. Ch. Aalders, wijlen dr. J. C. de Moor en dr. B. Wlelengai voor hun benoeming hebben bedankt. Als de Generale Synode morgen een hoogleeraar in de zending zal benoemen gaat in het midden der Geref. Kerken een oude wensch eindelijk in vervulling. Blij kens een artikel van den voorzitter der Sy node, ds. J L. Schouten, in de Amsterdam- sche Kerkbode, bevat de voordracht die curatoren der Theol. School met het mo- deramen van de Generale Zendlngsdepu- taten bü het moderamen van de Synode hebben Ingediend, slechts één naam. Deze voordracht blijft geheim totdat de Synode er van heeft kunnen kennis nemen. Reeds in 1911 heeft wijlen dr. H. Bavlnck een krachtig pleidooi gevoerd voor de in stelling van een leerstoel voor de zending en meerdere arbeiders in de zending zijn hem daarin bijgevallen. Maar het duurde toch eerst tot 1937 dat de Synode aan depu- taten voor de zending opdracht gaf de zaak der betere vooropleiding in studie te nemen en de volgende Synode van rapport en advies te dienen. In 1930 kwam dit rap port op de Arnhemsche Synode ter tafel en hoewel nog geen benoeming kon worden gedaan besloot de Synode ..maatregelen te nemen welke kunnen leiden tot de benoe ming van een buitengewoon hoogleeraar in de zendingsvakken aan de Theol. School te Kampen", en droeg curatoren en deputaten op, uit te zien naar een geschikt persoon en elkander op de hoogte te houden van den stand van zaken, terwijl deputaten zoodra een geschikt man gevonden zou zijn, in overleg moesten treden met de afzonder lijke vergaderingen van missionaire predi kanten op Midden-Java en Soemba. en een gemotiveerd advies uitbrengen aan de cu ratoren van de Theol. School. De malaise die na 1930 Intrad remde deze zaak uiteraard wat de financieele zijde betreft, terwijl men ook niet slaagde in het vinden van iemand die met genoegzame eenparigheid kon worden voorgedragen voor een benoeming. De Synode van Mid delburg besloot dan ook thans niet over te gaan tot de benoeming, maar curatoren en debutaten op te dragen diligent te blijven. De verschillende instanties voor deze zaak zijn thans gepasseerd en de Synode zal nu tot een benoeming kunnen overgaan De te benoemen hoogleeraar zal ook optreden ais buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Hedenochtend vroeg, omstreeks half vier, werd de Haagsche brandweer gealarmeerd voor een zwaren brand in de binnenstad. Een nachtwaker, die zijn op dezen tijd ge bruikelijke ronde in de omgeving van het Plein deed, kwam tot de ontdekking, dat er in de bekende dancing Claridge aan de Lange Houtstraat brand was uitgebroken. Rook steeg op uit een ventilatoropening van deze dancing, die gelegen is op den hoek van de Doelenstraat waarin tevens cle ..Illescu"-bar is ondergebracht. Het bleek, dat op de eerste verdieping, achter de nog gesloten rood-pluche gordijnen en Je beslagen vensters een hevig vuur woed de. Het eerste werk van den nachtwakeT was den naast de dancing wonenden be drijfsleider, den heer Th. A. Rcijman, te wekken, terwijl een agent de brandweer ging waarschuwen. Vrijwel onmiddellijk verschenen de motorspuiten van de Prin sestraat en van de Laan Copes van Cat- lenburgh. even later gevolgd door de ma- glrusladder van den Rijswijkscheweg, maar nauwelijks was de eerste motorspuit de smalle Doelenstraat ingereden, of de door de hitte ontzette vensterruiten vielen met oorverdoovend gerinkel op de straatstee- i.en en zelfs gedeeltelijk op den brand weerwagen Het was een zware brand, die een krachtig optreden noodzakelijk maak te, In een minimum van tijd waren vjjf slangen uitgerold en siste het water in de loeiende vuurzee, welke aan beide kanten van het hoekpand naar bulten brak. Het mocht de brandweer evenwel gelukken in vrij korten tijd het vuur op de eerste etage waar de bar gelegen Is te bedwingen, noch tans zonder dat zij kon voorkomen, dat er groote schade weTd aangericht. Naar de heer Reijman mededeelde, had oe portier nog zijn gewone ronde gemaakt en niets verdachts bespeurd. Vrijwel het geheeie pand is ln een groote ravage her schapen. De bar, die boven de danszaal is gelegen, en waar de brand moet zijn ont staan, was slechts een dampende puin hoop van verkoolde meubels, doorweekte laptjten, ontwrichte deuren en brokstuk ken, die van het plafond omlaag waren ge vallen. Een zwaTt geblakerde vleugel stond cr op doorgezakte pooten, als een tragisch restant van nachtelijke vreugde, midden in. In de beneden gelegen danszaal was groote waterschade aangericht can het gansche meubilair, aan parketvloeren loo- pers. gordijnen en aan muziekinstru- menten. Ondertusschen woedde het vuur nog voort in het plafond tusschen de eerste en de tweede verdieping, zoodat men om streeks kwart over vier, toen zich plotse ling veel rook ontwikkelde, vreesde, dat ook de derde verdieping waarin verscheidene vertrekken en een zolder het zouden moe ien ontgelden. Maar ook hier wis: de brandweer, door kordaat optreden met bijl en straalpijp, het gevaar te bezweren. Nog enkele uren is men daarna met de nabius- sching bezig geweest, totdat met het och tendgloren eerst de ladderwagen en daar na achtereenvolgens de beide motorspuiten konden Inrukken. Uitgezonderd de zolderverdieping is het geheeie groote pond uitgebrand Wat de oorzaak van den brand betreft kan men i oorlooplg slechts in gissingen treden. Het vermoeden bestaat echter, dat door een achteloos weggeworpen sigaret een tapijt ln de bar is gaan smeulen. De aanzien lijke schade wordt door verzekering ge dekt HEDEN. Stadszaal (kleine zaal): Leidsch Studenten Zangkoor en Collegium Muslcum. 8 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Rehoboth: Lezing over de Herv Kerk. 8 uur nam. Zoeterw. Singel 99: Ledenverg. Vereen. Chr. Jeugdgroep. uur nam. Oegstgeest tPauluskerk)Uitvoering Chr. Zangver. „Debora". 8 uur nam. Woensdag. Nomateg He Binnenvestgracht 31): Bijbel lezing M. Heymans. 8 uur nam. Donderdag. Levendaal: ramllle-avond O.J.M.V.. 81/,' uur namiddag. Stadszaal: Leidsch Drankweer Comité. K.L.M. films. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leldsche Kunstver. Tentoonstel ling grafiek en plastiek. (Tot 18 April), Van 10—4, Zondags 1—4. Wolk artikol U ook noodig bobt bot lielst koopt U van oen goed meik. Waarom soudt ge aan do voortrolfolljko Waarborg-kloedtng ook niet de voorkeur geven? een bij 8881 (ingez Med.) LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (56 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 3 gr. C. (50 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag. Voorm. te 5 u. 23 min.; nam. te 17 u. 17 min. commissie van oud-strijders, het katholiek onderwijzers verbond en van verschillende instituten voor middelbaar onderwijs. De eerste der sprekers was de heer A. Bos, voorzitter van de unie van christelijke onderwijzer en onderwijzeressen, die na mens de unie een radiotoestel aanbood Vervolgens spraken de heeren Pattist en Wildschut. Er waren tal van bloemstukken en tele grammen. Nadat de feestvierende secretaris een woord van dank had gesproken, maak ten a'.len zich op om hem persoonlijk hun gelukwenschen aan tc bieden. MGR. BERENDS ZEVENTIG JAAR. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag heeft mgr. J. H. Berends, de oud-katholieke bisschop van Deventer, gis terochtend om 10 uur ln de oud-katholieke kerk aan de Juffrouw Idastraat te 's-Gra- venhage den plechtlgen dienst van passie zondag opgedragen, waarbij hij de gemeen te toesprak. De gezangen waren die van de 35ste mis van Alex de Jong, den organist dier gemeente. Tot slot van den dienst zongen de aanwezigen den jarigen bisschop het speciale jubellied toe, dat bij gelegen heden als deze gebruikelijk is. Onder de talrijke bezoekers van deze godsdienstoe fening waren o.m. mgr. A. Rinkel, aarts bisschop van Utrecht, die nabij het altaar had plaats genomen, mgr. H H. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, prof. C Wijker, president van het seminarium te Amersfoort, het lid van ged. Staten Sma! en tal van belangstellenden van andere gemeenten. In den namiddag werd ten huize van den jubilaris aan de Frankenstraat een receptie gehouden, welke zeer druk was bezocht door vele particulieren en verte genwoordigers van vereenigingen, waarvan mgr. Berends het beschermheerschap be kleedde of waar hij zijn medewerking aan had verleend. De hulde, die mgr. Berends in den vorm van bloemstukken en tele grammen werd gebracht, was eveneens aanzienlijk. EXTRA ONDERWIJZERS. LICHT OP VOOR FIETSERS. Maandag: 19.07 nam. tot 4.58 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. Maandag: op 7 uur 11; onder 23 uur 38. Jubileum A. P. lungcurt. Zaterdag herdacht de heer A. P. Jung- ourt te Den Haag zijn zilveren jubileum als secretaris van de Unie van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen, ter ge legenheid waarvan hem in Bagatelle al daar een ontvangst was bereid. Deze receptie was zeer druk bezocht, om. was de heer A. Rienks, raadsadviseur van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen aanwezig, evenals de heer Pattist, inspecteur L. O. van het dis trict 's-Gravenhage, mej. Houbar. school- opzienster, de heer W. D. de Jonge, voor zitter van de commissie van overleg en ver tegenwoordigers van het Nederlandsch Vragen van het Tweede Kamerlid Suring. Het Tweede Kamerlid Suring heeft aan den minister van Onderwijs de volgende vragen gesteld: Ten eerste: Is het Juist, dat de minis ter, besloten hebbende om tn de moeilijk ste gevallen, als gevolgen der geldende leerlingenschaal, een voorziening te tref fen door met toepassing van het tweede lid van art. 56 der Lager Onderwijswet 1920 een extra-onderwijzer voor rijksreke ning toe te staan, bij zulk toestaan van een extra-leerkracht, aan gemeente- en schoolbesturen de eischen stelt: a. dat zij, ook ln het geval, dat dit krachtens resp. het vierde lid van artikel 56 onder b en het tweede lid van art. 97 onder e der wet niet van hen kan worden gevorderd, een wachtgelder zullen benoemen en b. dat zij terwijl art. 56. tweede lid der wet het toestaan van een extra-onderwyzer beperkt tot „voor een jaar of een gedeelte van eci: jaar", dien wachtgelder voor vast zullen aanstellen? Ten tweede: staat de minister met toe passing van het tweede lid van art, 56 der wet, behalve ln het geval, dat het aantal leerlingen in den loop van het Jaar zoo danig stijgt, dat gegronde verwachting be staat. dat per 1 Jan, van het volgende jaar ingevolge het eerste lid van dat ast. recht ontstaat op rijksvergoeding van het salaris van een of meer onderwijzers meer dan in het loopende jaar, met handha ving van de financieele gelijkstelling van i_ - rtMié ornriic H19 TTT pt, 97, eerste lid der wet uitdrukkelijk wordt gewaarborgd, ook een extra-onderwijzer voor rijksrekening toe in andere gevallen? Zoo ja, welke zijn die gevallen? Ten derde: is de minister bereid, Indien het niet mogelijk blijkt, met een juiste toepassing van het tweede lid van art. 56 der L.O.-wet 1920 de moeilijkheden, die het gevolg zijn van het onvoldoende der gel dende leerlingenschaal, te ondervangen, alsnog verbetering dier schaal te bevor deren? DIVERSEN: '8 Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9«/a11 uur V9orm. 'sWoensdags: Inst. v, Praeventleve Genees kunde Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventtete Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen diphterie. 3»/t uur 's middags precies. sVrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „Kareltje op dwaalwegen". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam., Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „De roman van een valsch-speler", Zondag van 3-7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Koningin Victoria". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorL voorstelling 2—7 uur en 8.16 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam- „De drie Musketiers". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 31/3 uur. Rex-theater, HaarLstraat: lederen werkdag 21/. uur nam. en 8 uur nam.: „Zoölogica". zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 uur nam. LUCHTVAART Mislukte poging om duurrecord te verbeteren. De Noordwesterstorm, welke gisteren de Noordzeekust heeft geteisterd en op Sche- veningen een tweetal strandpaviljoens heeft vernield, is ook oorzaak geweest, zoo meldt de „Crt.", dat de bekende zweefvlieger Van der Meer, die te Leiden woonachtig is, met zUn zweefvliegtuig in zee is terechtgekomen. Gelukkig waren er vele helpers op het strand bU het z.g. Groene Huisje, waar Van der Meer in zee terechtkwam, zoodat men het zweefvliegtuig direct op het droge wist te trekken en den zweefvlieger zelf, die een nieuw duurrecord wilde vestigen, uit zijn zitplaats wist te halen. Zonder eenig letsel bekomen te hebben stapte hy op het strand. Omstreeks halfvier was Van der Meer op het vliegveld Ypenburg met zijn zweefvliegtuig op gestegen. getrokken door een sportvliegtuig, om te trachten een nieuw duurrecord te beha len, dat, zooaLs bekend, verleden jaar door J. H. Hoekstra op zyn naam is gebracht. De wind leek Van der Meer zeer gunstig voor dit doel en de storm schrikte hem blijk baar niet af. Boven het Noordzeestrand gekomen, ter hoogte van den Wassenaarschen Slag. begon de zweefvlucht en zweefde Van der Meer boven de kokende golven van de Noordzee en het strand onophoudelijk tusschen Scheveningen, ter hoogte van het Oranje-Hotel, den Wasse naarschen Slag en in de richting van Katwijk. De vreemde capriolen, welke het zweefvlieg tuig maakte, deden weldra het gerucht de- ronde gaan. dat Van der Meer in nood ver keerde en Inderdaad was zijn positie allesbe halve benijdenswaardig geworden, daar de Noordwesterstorm met den opkomenden vloed het geheeie strand had doen onderloopen. zoo dat de golven ongeveer tot den duinrand toe stonden. Hierdoor was een landing een vrij hachelijke onderneming geworden. Waar na een gaar uur zweven de heer Van der Meer blijk- aar tot de overtuiging was gekomen, dat met dezen storm een verbetering van hot duurrecord een problematische geschiedenis zou worden, en het vallen van den avond hem alle kans zou benemen met dezen storm ergens veilig neer te komen, besloot hy te trachten te landen. Dit was echter gemakkeiyker gedacht dan gedaan. De nog immer donderende zee sloeg het water met woest geweld over het strand en overal waar de heer Van der Meer met zijn zweefvliegtuig heenschecrde. moest hij const a - teeren. dat er bijna geen droog plekje te vin den was. Naar Ypenburg terugkeeren was even min doenlijk en ln de duinen terecht te komen, beloofde weinig goeds. Zoo zweefde Van der Meer geruimen tijd dan hoog dan laag vliegend met zijn rank" toestel over de hoofden der beangstigde toeschouwers en de golven en ieder op Scheveningen hield zün hart vast wat er gebeuren zou r??n. Het was tegen halfzes ongeveer, det Van der Meer ?Un besluit genomen Fcheen te hebben. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. slekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 2 t/m. Vrydag 8 April a.s. waargenomen door dc apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel, 502, G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. tel. 274. Op een gegeven moment zagen de honderden toeschouwers eensklaps het zweefvliegtuig da len en in de zee terechtkomen. Het was echter een ondergeloopen gedeelte van het strand, zoodat de helpers, die hier in de buurt waren, direct op het toestel konden afspringen, ge deeltelijk wadend door de zee. om met ver eende krachten het vliegtuig op het strand te trekken op een plekje, dat nog droog was. De heer Van der Meer bleek niet in het minst geschrokken en was vlug uit het toestel gestapt. Hil hielp zelf direct mee en 7joo spoedig als mogelijk was, werd het toestel gedemonteerd, om weer naar Ypenburg terug te worden ge bracht. Hiermede was een ontydlg einde gekomen aan deze poging tot verbetering van het duur record. DE POSTVLUCHTEN. Het Indiëvllegtuig „Reiger" ls gisteravond om 9.20 uur op Schiphol geland. HET ZWEEFVLIEGTUIG DER L.Z.V.C. Door het ongunstige weer kon gisteren de doopplechtigheid van het nieuwe zweefvliegtuig PH—77 der L.Z.V.C. geen doorgang vinden. Deze plechtigheid zal nu a.s. Zondag by gunstig weer geschieden om halfdrie 's middags op het Langeveld. COÖRDINATIE IN DE NEDERLANDSCHE AMATEUR-VLIEGSPORT. u 5c H p met1 stuurde zyn zweefvliegtuig steeds lager ln openbaar en bijzonder onderwijs, aie met j de rtchtjng van het bekende Groene Huisje onderwijzersgenootschap, de vereenlging j betrekking tot de onderwijzerssalarissen, halverwege tusschen het Oranje-Hotel en den van christelijke onderwijzers, de C.D.U., de j welke voor rijksrekening komen, door art. wassenaarschen Slag. Een plan van ir. J. E. F. de Kok. Naar wy vernemen heeft ir. J. E. F. de Kok als voorzitter van de Kon. Ned. Vereenlging voor Luchtvaart, de coördinatie ter hand geno men van de verschillende lichamen, woike zich hier te lande op het gebied der amateur luchtvaart bewegen. In verband hiermede heeft de Bond van Ne- derlandsche zweef vliegclubs op zijn Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden jaarvergadering een bondsplan opgesteld, bevattende richtiynen voor de toekomstige ontwikkeling van de amateur-vliegsport. Het plan beveelt aan, de jeugdluchtvaart, het zweefvliegen en het motorvliegen te central!- seeren. Aangezien er een vereeniglng bestaat, die dit. alles kan omvatten, namehjk de Koninkl. Nederlandsche Vereenlging voor Luchtvaart, acht men het onjuist en overbodig een nieuwe organisatie te stichten. De band tusschen het Nationaal Luchtvaart fonds. het Luchtverdedigingsfonds en het Fok kerfonds eenerzyds en de Koninklijke Neder landsche Vereenlging voor Luchtvaart ander- zyds ls voldoende groot, o.a. door het feit, dat deze vier lichamen denzelfden voorzitter heb ben. om het verkrijgen van één enkele centrale organisatie voor het geheeie amateurvliegwezen in Nederland, snel tot stand te brengen. Ook de bond van Nederlandsche zweefvliegclubs zal daartoe gaarne medewerken. Het plan geeft verder een opsomming van de vele voordeelen, welke centralisatie met zich medebrengt, waar bij men doet uitkomen, dat een centrale orga nisatie allerminst behoeft uit te sluiten, dat zelfs de afzonderlijke clubs een zéér groote mate van zelfstandigheid behouden. Er is een dub bele doelstelling ontstaan, nameiyk het vliegen als sport en als voorbereiding voor militair-, reserve-vlieger. De clubs zuilen zich duidelUk moeten oriënteeren op de sport, omdat zy daardoor ln nog wijderen kring belangstelling en steun zullen krijgen (waarbU bijv. gedacht kan worden aan gemeenteiyke sportsubsidles e.d.) doch de instructie, ook reeds by de Jeugd luchtvaart en het zweefvliegen zal moeten ge richt zijn op het zoo snel mogelijk verkrijgen van goede motorvliegers. Het dageiyksch bestuur van den bond werd als volgt samengesteld: P. Cuypers. voorzitter: J. Vermeys. penningmeester, en J. Hollants, secretaris. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6