LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 April 1938 Stadsnieuws Binnenland Buitenland RECHTZAKEN SPORT BEURSOVERZICHT BENOEMING LEDEN HOOFD STEMBUREAU. Bij K. B. van 31 Maart 1938 zijn be noemd voor het tijdvak van 16 April 1938 tot 15 April 1942 buiten den voorzitter, aangewezen in artikel 33. derde lid, der Kieswet bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal in den kies kring Leiden tot lid Ir. G. L. Driessen, oud directeur der Gemeentewerken, mr. D. A. van Eek, lid van den gemeenteraad, F. G. Rosier, oud-referendaris ter gemeentese cretarie en H, M. Markusse, notaris, allen alhier en tot plaatsvervangend lid; C. L. van Buuren, gepensionneerd schout-blj- naeht titulair, G. P. E. Weijer, referen daris ter gemeentesecretarie en A. A. van Haaften, notaris, eveneens allen alhier. BEGRAFENIS PROF. DR. J. M. JANSE. Op de begraafplaats aan den Wouden- bergschen weg te Zeist ls hedenmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen prof. dr. J. M. Janse, oud-hoogleeraar in de botanie aan de Rijksuniversiteit al hier. Aanwezig waren van hier prof. J. A. J. Barge, rector-magnificus; prof. dr. P. C Flu, secretaris van den Senaat; mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van Curatoren; namens de wis- en natuurkun dige faculteit prof. L. G. M. Baas Becking en prof. dr. W. van der Woude, voorts prof. C. J. van der Klaauw en vertegenwoordigers der verschillende studenten-organisaties. Ook waren aanwezig de Utrechtsche hoog leeraren dr. A. Pulle en dr. V. J. Konings bergen. Aan de groeve spraken prof. Baas Becking namens senaat en faculteit der Leidsche Universiteit en dr. H. J. Venema uit Wage- ningen. namens leerlingen en oud-leerlln- Het jubileum van den Raad van State. H.M. de Koningin geeft een feestmaal. Men deelt ons mede. dat H.M. de Ko ningin voornemens is op Donderdag 7 April ter gelegenheid van de 360-Jarlge herden king van den datum waarop de Raad van State zijn nationale taak in het Neder- landsche staatsbestel heeft aanvaard, een feestmaal te zijner eere te geven. AANBESTEDING. Heden werd vanwege Ged. Staten aanbe steed het verbeteren van een gedeelte van den ZIJdeweg te Boskoop, bestaande in het I vergraven van de vaart, het maken van beschoeiingen enz., het aanvullen van de I Oude Vaart met balen turfmolm en kool- asch, het maken van onderhelde landhoof- den voor draaibruggen, het verplaatsen van bestaande en maken van nieuwe draaibrug gen, het maken van een rioleering, het op nemen en weder aanbrengen van klinker bestratingen. Laagste inschrijver was: C. G. de Kroon, te Rhenen, voor f. 78.974. gen Eën zoon dankte voor de belangstelling. De Koninklijke marechaussee te Oss. Er zullen verichillende mutaties worden aangebracht. Namens de hoogste ter zake bevoegde autoriteit brengt de regeeringspersdienst het volgende onder de aandacht: De brigade Koninklijke marechaussee te Oss staat in den laatsten tijd in sterke pu blieke belangstelling. De activiteit, welke in een belangrijke strafzaak kon worden be toond. nadat voldoende concrete verklarin gen tegenover de Kon. marechaussee waren afgelegd, heeft terecht waardeering gevon den. Gelijktijdig zijn echter, niet het minst door niet wel te verantwoorden uitingen in sommige persorganen, tegenstellingen geschapen tusschen de Koninklijke mare chaussee eenerzljds en andere organen van bestuur en politie anderzijds, die fei telijk volkomen ongegrond zijn en welker aanwakkering niet kan worden geduld. Uit verbalen en rapporten ls Inmiddels gebleken, dal bij de brigade Kon mare chaussee te Oss, naast vorenbedoelde lof waardige activiteit bij het opsporings onderzoek in andere gevallen, methoden werden toegepast, waardoor rechtmatige belangen van burgers op pijnlijke wijze werden geschonden. In deze omstandigheden waren on verwijld maatregelen geboden, die het vereischte evenwicht herstellen. Waar deering voor goede prestaties, noch de overweging, dat wellicht juist ongezon de publieke belangstelling mede aan leiding kan zijn geweest voor verkeerd aangewende activiteit, hebben mogen weerhouden van hetgeen ten deze voor een gezonde handhaving van het ge zag noodig Is. Daarmede zijn tevens de eer van het korps Kon. Marechaussee, die onaangetast is, en de persoonlijke belangen van het personeel het beste gediend. De brigade als zoodanig zal in andere samenstelling, die tevens een behoorlijke samenwerking ter plaatse waarborgt, haar taak blijven vervullen en volledig in haar bevoegdheden worden hersteld, zoodra zeer binnen kort onder leiding der verantwoorde lijke chefs de vereischte mutaties zul len zijn aangebracht. Het spreekt vanzelf, dat ook op het ter rein van samenwerking tusschen justitie cn politie de maatregelen worden getrof- ien. waartoe de reeds ten dienste staande gegevens en het verdere onderzoek aanlei ding geven (Men zie heden ook onder „Binnenland") i Ernstig ongeluk te Benthuizen Hedenmorgen om 10 uur ls de wielrijder A. Roos uit Boskoop op den Hoogeveensche weg te Benthuizen toen hij. vermoedelijk zonder richting aan te geven den weg over stak. door een personenauto, bestuurd door den heer H. B., eveneens uit Boskoop, aan gereden. Met een schedelbasisfractuur is de heer R. naar het Academisch Ziekenhuis te Lel den overgebracht. Bij informatie aldaar deelde men ons mede, dat zijn toestand zeer ernstig is. AANRIJDINGEN TE WASSENAAR. In de Kerkstraat te Wassenaar ls de 36- jarige mej. van A. die uit een zijweg kwam en gebukt liep voor den wind, tegen een passé erende motor geloopen. bestuurd door den 16-J. K. aldaar. Belden kwamen te vallen waarbij mei. v. A. over het ge- heele lichaam ernstige schaafwonden en K. een bloeduitstorting in ztln teen opliep. Belden zijn per politie-auto naar hun woningen overgebracht. DR. H. J. LOVINK. Op den Rijksstraatweg te Wassenaar is de motorrijder J. H. uit Rotterdam met als duopassagier G. B. uit Voorburg met groote snelheid tegen de auto van P al daar aangereden, welke laatste de Kerke- boschlaan wilde Inrijden. Zti werden tegen den grond geslingerd, waarbll beiden ver wondingen aan hoofd en handen opliepen: Per ziekenauto werden zlf naar hun wo ningen overgebracht. Men deelt ons mede. dat dr. H. J. Lovlnk, die Zaterdag i 1 te zijnen huize te Scheve- ningen is overleden, behalve de hem ver leende onderscheidingen waarvan reeds melding is gemaakt, ook drager was van de zilveren eere-medallle voor voortvarend heid en vernuft. Deze zeldzame onderscheiding, welke ln rang geliik staat met Officier in de Huis orde van Oranje, is dr. Lovink verleend od 9 October 1819 in diens hoedanigheid van oud-directeur van het departement van landbouw, nijverheid en handel ln Nedei'landsch-Indië. STUDIEREIS NAAR ZWITSERLAND. Dertig zakemnenschen naar de Bazeler Jaarbeurs vertrokken. Gisterochtend is een dertigtal Neder- iandsche zakenmenschen naar Zwitserland vertrokken voer een collectief bezoek aan de Schweizer Mustermesse te Bazel. Aan dit bezoek is een studiereis naar Bern en Zurich verbonden. De excursie heeft plaats op initiatief van de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs. Uit Rotterdam nemen aan dit collectief bezoek deel de heeren A. B. de Zeeuw, wethouder eer gemeente Rotterdam, mr. Jacq. Dutilh, voorzitter van de Stichting Havenbelar.ger. ;r. N. Th Koomans, di recteur van het havenbedrijf en dr. J. Ph. Backx. directeur N.V. Thomsen's haven bedrijf. De Kamers tan Koophandel van Den Htag, Utrecht. Groningen, Tilburg, Zaan land, Oostelijk Noord-Brabant, 's-Herto- genbosch, Delft en Salland zijn door haar voorzitters of secretarissen vertegenwoor digd Uit agrarische kringen hebben zich bij het gezelschap aangesloten de heeren J. Barendse. voorzitter der Vereeniging Westland, P. Vis voorzitter Centrale West- landsche Snljbloemenvelllngen en mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen. Te Bern zal het gezelschap Woensdag a.s. ontvangen worden door den Zwltser- schen bondspresident. De Nederlandsche gezant te Bern biedt 's middags in de Ne derlandsche legatie een thee aan. HERINNERING AAN DEN BOEREN OORLOG. Onderscheidingen voor Nederlanders. Zooals men zich herinneren zal, is ver leden jaar in den Haagschen dierentuin een groote bijeenkomst gehouden van oudstrlj- ders. doktoren en personeel van de ambu lances en van mannen en vrouwen, die tijdens den tweeden vrijheidsoorlog een der belde Zuid-Afrikaansche republieken dien sten hebben bewezen. Daarna zijn verzoek schriften Ingediend om ln aanmerking te mogen komen voor een oorlogsmedaille. Uit zeer goede bron vernemen wij thans, dat binnenkort bekend gemaakt zullen wor den de namen van die Nederlanders, die door de regeering van Zuid-Afrika begif tigd zullen worden met een oorlogsmedaille of een roode kruismedaille. De buitengewone gezant en gevolmach tigd minister van de Unie van Zuld-Afrika bij het Nederlandsche Hof dr. H D. van Broekhuizen is 1 December naar Zuld- Afrika vertrokken. De gezant heeft op 1 April Pretoria verlaten, en zal a.s. Woensdag uit Kaapstad naar Nederland vertrekken. Op 20 of 21 April hoopt hij te 's-Graven- hage terug te keeren. Bij het toekennen der genoemde onder- schelding zullen, naar men ons mededeelde, de Nederlanders op dezelfde wijze behan deld worden als de Afrikaanders: van alle zijden is aangedrongen om onze Nederland sche medestrijders zoo sympathiek mogelijk te behandelen. De brand in „Claridge". Omtrent den nachtelijken brand, die de dancing Claridge ln de Lange Houtstraat te Den Haag in de aseh heeft gelegd, ver nemen wij nog. dat een agent van politie tijdens het blusschingswerk door vallend glas aan een zijner handen werd gewond Hij is ln het ziekenhuis aan den Zuldwal verbonden. Dat de brand zeer hevig was blijkt uit het feit, dat aan de overzijde van de Doelen straat de groote vensters aan den achter kant van de Witte Sociëteit door de hitte zijn gesprongen. De brandweer achtte het bov odien raadzaam, de stroom-draden van de H.T.M in de Lang? Houtstraat tijdelijk stroomloos te laten maken, daar het anders onmogelijk zou zijn geweest met de magl- rusladder te manoeuvreeren. Met de na- blussching was nog geruime tijd gemoeid. ENGELSCH SCHIP IN NOOD. Bemanning in veiligheid gebracht, In den afgeloopen nacht is het Brltsche vrachtschip „Pegaway" ter hoogte van het eiland Terschelling voor de* Nederlandsche kust tengevolge van lek slaan, ernstig in nood geraakt. Het zond S.O.S.-seinen uit, waarop assistentie werd geboden door de Wilhelm Gustloff. een schip van Kraft Durch Freude. dat de bemanning, bestaan de uit 17 koppen, overnam. KAPITALE BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Hedenmorgen omstreeks tien uur brak, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, brand uit in de kapitale 'boerderij v. d. heer J. Zander aan de Gouw te Hoogwoud. Aan gewakkerd door den feilen noordwesten wind greep het vuur zoo snel om zich heen. dat de brandweren van de Gouw en de Weere, welke spoedig ter plaatse waren, niets konden uitrichten. Het geheele- pand was binnen een uur tijds tot den grond toe afgebrand. Het vee kon op het laatste oogenblik in veiligheid worden gebracht. De inboedel ging echter geheel verloren Naar wij vernemen wordt de schade, die aanzienlijk ls. door verzekering gedekt. UIT NED. OOST-INDIË DE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN AUSTRALIË BEZOEKT INDIË. SOERABAJA. 4 April. Aneta/A.N P. i Za terdagmiddag is de gouverneur-generaal van Australië, lord Gowrie, vergezeld van zijn echtgenoote op Ball aangekomen, waar o.m te hunner eere een Ballsche dansvoor stelling ls gegeven. Gistermiddag vertrok het gezelschap, per vliegtuig naar Soerabaja. Hier hebben lord en lady Gowrie ln den vooravond een recep tie gehouden, waarna ten huize van den gouverneur van Oost-Java een diner plaats had. Hedenochtend zijn de hooge bezoekers per trein naar Soerakarta vertrokken. Daar ter plaatse zijn zij door den Soesoehoenan ontvangen, die aan den Australlschen gou verneur-generaal een wandelstok met gou den knop aanbood. Per auto heeft het gezelschap zich daar op naar DJocjakarta begeven, waar bij den gouverneur de rijsttafel ls gebruikt. Een geheim dossier van Schuschnigg Een aan Schuschnigg behoorend geheim dossier, dat op clandestiene wijze uit Oos tenrijk is gebracht, voordat de nationaal- sociallsten er zich meester van hadden kunnen maken, zou zich volgens den diplo- matleken redacteur van de „Daily Herald" op het oogenblik te Praag bevinden. Dit dossier, dat hoogst belangrijke docu menten bevat, zou binnenkort naar Enge land worden gebracht, daar de Tsjechische regeering verklaart, niet de veiligheid te kunnen waarborgen van den persoon, die het'dossier onder zijn berusting heeft en die bedreigd wordt door den Dultschen spionnagedienst, welke zijn activiteit nog heeft verdubbeld. In het dossier bevindt zich o.a. een ge detailleerd rapport over het onderhoud te Berchtesgaden. alsmede een plan, dat ln het Weensche hoofdkwartier van het „comité van verzoening" in beslag ls ge nomen tijdens de huiszoeking, die gevolgd is op de arrestatie van de twee nazileiders Tavs en Leopold. Dit plan. dat vooruit loopt op de annexatie van Oostenrijk, gaat over een optreden van Dultschland ln Ts] echo-Slow akij e. Volgens dit document zou het plan ln den loop dezer maand tot uitvoering ge bracht worden, naar men meent kort na het plebisciet. ACHTTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN. Toen de familie van E. wonende onder de gemeente Nijikerk. zich gisteren aan tafel wilde begeven, bleek de achttienjarige zoon niet aanwezig te zijn. Onge ust geworden ging men op onder zoek u en vend Ln een in de nabijheid zijnde kolk c;n paar klompen drijven. Spoed1® ha'' men nu ook den Jongen opge haald. De levensgeesten bleken reed? te zijn geweken. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. DE EVANGELISCHE KERK EN DE VOLKSSTEMMING. De vertegenwoordigers van alle Evange lische kerken in Duitschland, aldus meldt het Dultsche Nieuwsbureau, hebben een resolutie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt: „De Duitsche Evangelische kerk verwaoht op 10 April dat iedere Evangeli sche Duitseher opgewekt en dankbaar zijn plicht zal doen". Voorts wordt verklaard, dat door het tot stand brengen van Groot Dultschland door Adolf Hitler een oeroud verlangen van het Duitse hg volk vervuld Ls en dat de Dultsche Evangelische kerk God dank zegt voor dezen ommekeer, die een wonder ls. In kerkelijke kringen, aldus voegt het Duitsche Nieuwsbureau hier nog aan toe, wordt er op gewezen, dat, aangezien alle Dultsche Evangelische kerken hebben deel genomen aan de opstelling van deze reso lutie. voor de eerste maal sinds jaren de voor een deel ver uiteenloopende kerke lijke richtingen van het Evangelische Duitschland aaneengesloten zijn voor een gemeenschappelijke actie. Het Fransche financieele wetsontwerp. Het wetsontwerp, dat hedenochtend ln den Franschen kabinetsraad is goedgekeurd en morgen ln de Kamer behandeld zal wor den, en dat slechts twee artikelen bevat, geeft de regeering tot 1 Juli 1938 de be voegdheid, bij decreet de maatregelen te nemen, die zij noodig acht om tegemoet te komen aan de behoeften van de landsver dediging, den metaalvoorraad van de Banque de France te beschermen en de financiën en het bedrijfsleven des lands weder op peil te brengen. De belangrijkste van de maatregelen waarmede de regeering dit wil bereiken zijn: 1. begrooting en schatkist. Terugkeer tot I het beginsel van eenheid in de begrooting door alle permanente uitgaven weder in de begrooting op te nemen Verbetering van de inkomstenbelasting door wijziging van den grondslag en recht vaardiger toepassing van den gezinsaftrek De regeering heeft het denkbeeld eener gedwongen conversie verworpen. Buitengewone bronnen: staking voor den tijd van twee jaar van de aflossing op de openbare schuld; heffing van belasting op overwinsten van bedrijven, die voor de landsverdediging werken. 2. Crediet en valuta a. Crediet. Een politiek van verlaging van den rentevoet. b. Valuta. Indiening van een nieuwe ba lans van dï Banque de France, wiaarin de goudvoorraad op zijn tegenwoordige waarde Ls opgenomen. Centralisatie van de devie- zenoperatles bij de Banque de France, waar bij bewijsstukken moeten worden overgelegd van de behoeften van het wisse'.verkeer 3. Economie en sociale politiek Aanpas sing der douanerechten aan de stijging der .prijzen, verleening van voordeelen aan bui- tenlandsche toeristen, nauwlettend toezicht op de prijzen, toezicht op industrieele be langengemeenschappen en feitelijke mono polies, aanmoediging van den huizenbouw, oprichting van bureaux voor den aan- en verkocp van grondstoffen, bouw van water krachtcentrales en fabrieken van syntheti sche benzine, verlenging van den werktijd ln overleg met de arbeidersorganisaties in de fabrieken, die voor de landsverdedi ging werken en in het algemeen. Voor zoover de werkloosheid dit toelaat, voltooiing van het statuut van den arbeid, pensioen voor oude arbeiders en uitbreiding van de gezinsboelagen. NIEUWE DUITSCHE LEENING VAN EEN MILLIARD. De Duitsche rijksregeering heeft een nieuwe leening uitgeschreven ten bedrage van een milliard M. De leening zal 4pet- rente dragen en uitgegeven worden in den vorm van aflosbare schatkistbiljetten van 1938, tweede serie. De gemiddelde looptijd zal 17 jaar zijn. Er is reeds ingeteekend op een bedrag van 250 millioen. De resteerende 750 millioen zullen worden uitgegeven tegen een koers van 98»/<. CHINEEZEN RANSELEN JAPANSCHE OFFICIEREN AF. De Ohineesohe bemanning van den schoe ner Kwangjoean, die in de haven van San Francisco ligt, heeft gisteren een drietal Japansche scheepsofficieren aangevallen en afgeranseld. Kustwachtbeambten stellen een onderzoek ln naar het incident. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het Kantongerecht alhier stond de vorige week een Leldsch autobestuurder terecht, die op den Haagweg bij ..de Vink" een auto had bestuurd, terwijl hij zoodanig onder den invloed van alcohol verkeerde, dat hij niet in staat ge acht kon worden een auto naar behooren te be sturen. Het O.M. eischte toen een maand principeele hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor een jaar. De kantonrechter, heden uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot f. 75 boete of 25 dagen hechtenis. Een andere Leidsche autobestuurder, die voor dezelfde overtreding terecht stond werd even eens veroordeeld tot f. 75 boete of 25 dagen hechtenis. De eisch van het O.M. luidde hier f. 250. boete of een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor één jaar. Een directeur van een kleedingmagazijn te Amsterdam en Leiden, moest 14 dagen geleden terecht staan wegens overtreding van Art. 3 der wet op de uitverkoopen. Verdachte had in het ..Leidsch Dagblad" een advertentie laten plaat sen ..Decembermaand-koopjesmaand". Het O.M. eischte f. 1.boete of 1 dag hechtenis. De kantonrechter heden uitspraak doende veroor deelde verdachte tot f. 1.boete of 1 dag hech tenis. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 100 METER SCHOOLSLAG HEEREN. Jack Kasley brengt het op 1 min. 8.6 sec. Tijdens wedstrijden te Detroit verbeterde de Amerikaan Jack Kasley het wereldrecord over 100 meter schoolslag door dezen afstand af te leggen in 1 min. 8.6 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van zijn landgenoot John Hig- gins met 1 min. 10 sec,, gevestigd op 4 Maart 1936 te Newhaven. Kasley is eveneens houder van de wereld records schoolslag over 200 yards en 200 meter. AMSTERDAM, 4 April. Na een week, welke niet slechts op de effec tenbeurs tc Amsterdam, doch ook elders vrij scherpe koersverliezen heeft te zien gegeven, is een herstel niet achterwege gebleven, zoodat de nieuwe week hoopvoller wordt ingezet. Ook Wallstreet heeft Zaterdag een zeer vaste stem ming aan den dag gelegd. De liquidaties waren verdwenen en de geheele markt ademde een beteren geest, in overeenstemming met den algemeen te bespeuren ommekeer als reactie op de dalende koersbeweging, welke in zoo ruime kringen bezorgdheid heeft gewekt en reeds herinneringen deed ophalen aan de beurscrises. welke zich sedert 1923 hebben voltrokken. In middels zou het voorbarig zijn te meenen. dat thans een definitieve weg naar herstel is inge slagen. De omstandigheden, economische zoowel als politieke, zijn nog te onzeker, het gevaar van verrassende gebeurtenissen is nog te sterk aanwezig, om de gedachten reeds tot rust te brengen. En ln het bijzonder zal men uitzien naar het uiteindelijke verloop van de botsingen der economische opvattingen in de Ver. Staten, waar het groote zakenleven zijn weg bemoeilijkt vindt door het regeeringsapparaat. Dat Roose velt de ..big business" niet bepaald- gunstig ge zind is. bleek dezer dagen nog uit zijn houding in het conflict met Mexico over de onteigening der buitenlandsche petroleum-maatschappijen, waarin Amerika een opvallend verzoenende houding aan den dag legt. In een persconferen tie te Warm Springs verklaarde de president, dat de besprekingen tusschen de Ver. Staten en Mexico een zeer gunstig verloop nemen. Mexico zou Amerika verzekerd hebben, dat met de kleine Amerikaansche geldbeleggers rekening gehouden zou worden doch over de politiek ten aanzien van de groote beleggers in Mexico, zooals de financiers van de petroleum-industrie, zou verklaard zijn. dat zij uitsluitend het be legde kapitaal met aftrek van depreciatie zou den ontvangen. Ook uit andere gebeurtenissen, blijkt herhaaldelijk hoezeer de politiek der Amerikaansche regeering in botsing komt met de opvattingen der kapitalisten, zoodat dit punt voorshand de sterkste aandacht ter beurze blijft trekken. De middagbeurs. De vaste stemming van Wallstreet heeft op de Amsterdamsche effectenmarkt niet dien in druk gewekt als men gedacht en gehoopt had. Het zag er naar uit alsof de koersstijging in Amerika hier reeds verdisconteerd was. Althans, van een betere stemming bleef hier niet veel over en zonder dat nieuwe factoren naar voren zijn getreden welke een deprimeerenden invloed kunnen teweeg brengen, ontbrak alle kooplust en kreeg de markt weer een gedrukt voorko men. De koersen liepen geleidelijk terug en kregen tegen slot zelfs een flauw aspect. De opening was hoopvol, en vrijwel algemeen beter dan hedenmorgen, doch het daarna loskomende aanbod was voldoende om het koerspeil te druk ken. Het verloop van deze markt toonde duide lijk aan, voor zoover dit na de opgedane erva ringen nog noodig is. hoe weinig stabiel de situatie is en hoe weinig zekerheid de markt nog biedt, factoren, welke het publiek slechts tot de uiterste voorzichtigheid kunnen manen. Wat de afzonderlijke hoeken betreft, wisten aandeelen Koninklijke het slotpeil van Zaterdag niet te benaderen. Reeds spoedig werd onvol doende steun geboden en liep de koers van hefc hoofdfonds terug tot 309. Ook Shell Union was aangeboden. Aandeelen Continental Oil daaren tegen lagen vaster op 1714% ingevolge de geste gen winstcijfers van 1937. Rubberfondsen boden aanvankelijk betrekkelijk goeden weerstand en wisten zich nog het langst te handhaven. Trou wens de koersdaling, voor zoover die zich later voordeed, bleef beperkt tot Amsterdam Rubbers, welke tot 175% daalden, na een opening op 181%. De andere soorten wisten zich goed te handhaven en vele waren zelf? niet onaanzien lijk hooger, mede op het toenemende herstel van het product, dat hedenmorgen in Londen voor iQCfl 6 5/8 noteerde. Tabakken hadden een sterk fluctueerend ver loop. Dé inschrijvingen hebben tót eenige vraag geleid, waardoor de opening vrij aanzienlijk hoo ger was, vooral voor Deli Batavia op 235 c tegen Zaterdag 220%. Ook Deli en Snenmbah boekten koerswinsten, welke later evenwel grootendeels verloren gingen. De Industrieelen hadden een kalm verloop en brokkelden geleidelijk af. Sui kerwaarden voor H.V.A. terugloopend na vastere opening. Scheepvaarten wisten de bij opening behaalde winst filet- te handhaven. Het slot van de markt kwam vrijwel algemeen op het laagste peil. Amerikanen waren aangeboden. De beleg- gingsmarkt was prijshoudend gestemd en inte gralen golden 85i/4 tegen Zaterdag 85'-. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 3/4. Berlijn 72.50. Parijs 5.60 1/2. Brussel 30.41. Zwitserland 41.411/2 Kopenhagen 40.02 1/4. Stockholm 46 22 1/2 Oslo 45.07 1/2. New-York 1 80 5/8. Praag 6.31. Oost. Bankpapier 201/2. Lire Bank papier 8.15. Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/8. Daggeld 1 4. Registermaxken 351/4. Cre diet Sperrmarkeh 14. Effectensperrmarken 11. Reismarken 491/2. Bankpapier 34 1/4. MOTORSPORT. LEIDSCHE H.D.-CLUB. Gistermorgen verzamelden zich slechts weinig deelnemers voor den eersten tocht, uitge schreven door de L.H.D.C. Van het plan om kasteel Ter Haar te bezoeken en vervolgens via Amsterdam terug te keeren naar Leiden, moest door te slechte weersomstandigheden worden afgezien. Kasteel Ter Haar werd wel bezocht doch via Utrecht, alwaar enkele hagel en regenbuien werden afgewacht. De deelne mers keerden te ongeveer 3 uur 's middags in hun woonplaats terug. De volgende rit (Bloembollenrit). zal plaats hebben op 17 April. Voor dezen rit bestaat zeer veel belangstelling. !*!AiKï AMSTERDAM. 4 April. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd: 415 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. f. ff.74^0.80. 2e kw. f. 0.66—0.72, 3e kw. f. 0.50—0.64 per K G. slacht- gewicht. 96 Melk- en kalfkoelen f. 180—240 per stuk; 72 Vette kalveren: 2e kw. f. 0.580,64 per K.G. levendgewicht. 3e kw. f. 048—0.56 idem; 215 Nuchtere kalveren f. 5—9 per stuk; 57 Scha pen f. 22—23 per stuk; 526 Varkens: Vleesch- varkens. wegende van 90—110 K.G. f 0 650 66: Zware varkens f. 0.64—0.65; Vette varkens f. 0.63 —0.64. NAALDWIJK. Bond Westland 2 April. Export- veiling. Peen 22—26 ct. p. bos: sla 2.004.00, radijs 1.803.30, eieren 3.00, spinazie 3—5 ct., witlof 3 ct. per kil* ROTTERDAM, 4 April. Aanvoer totaal 1627. Vette runderen 568; Vette kalveren 248: Nuch tere kalveren 9; Schapen en lammeren 350; Varkens 446: Bokken en gelten 6 Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 76. 2e kw. 66. 3e kw. 50—54; Vette ossen 70. 66. 54—56; Vette kalveren 1.15. 1.00. 65—75; Varkens (le vend gewicht i 56. 55. 54: Schapen 50. 45. 40: Lammeren 60. 55. 50. Prijzen per stuk: Schapen le kw. f. 27, 2e kw. f. 24. 3e kw. f. 20; Lammeren f. 21. f. 18. f. 15. ROTTERDAM, 4 April. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last. gezond, boordvrij). Stemming kalm. Rogge tpev 100 K.G.) No. 2 Amerik. disp. f7.85. N. Russische 76/77 Ko. disp. f. 8 40. Z. Russ. 76/77 disp. f. 8.35. Z. Russ. ladend geladen f8.10. Bahia Blanca 74 75 Ko. stoomend f. 9.90. Gerst (per 2000 K.G.) Am No. 2 disp. f. 155. Idem No. 3 aangekomen f 150. Idem No. 4 aangekomen f. 147. N Russ. 66/67 Ko. disp. f 161. La Plata 64 65 Ko. disp. f. 159. Turksche 66 67 disp f. 153, stoomend f 150. Poolsche 68 69 Ko. disp. f155. Mais iper 2000 K.G.) Gele La Plata disp. f 168. Amer. Mixed No disp. f. 146.50, stoomend f 146. Amer. No. 3 disp. f. 14C Idem No. 2 disp. f 147. stoomend f. 146. No. 2 Zuid-frik disp. f 148. Gele Braziliaansche disp. f 152. No 3 Zuid-Afr. disp. f. 147. Gele Joego-Slavische disp. f. 146. Witte idem. dag. verwacht 1 143 Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f. 6.256.75 Gerst Chevalier f 7.25 7.85. Rogge tot f. 7.50. Peulvruchten ip. 100 K.G.) Erwten, kleine groene f8.50— 10.75 Schokkers f. 1113.75. Bruine Boo- nen f. 8.75—11.25. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3