BUITENLAND Hongarije's Rijksbestuurder Horthy voor de radio LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 April 1938 De strijd in het Verre Oosten Een kalmeerend woord. De grondwet zal worden nageleefd VRAGENRUBRIEK DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsch-Italiaansche besprekingen. Engeland en Frankrijk erkennen de Anschluss. Waarschuwingen over en weer. In Britsche kringen is men van meening, dat de Britsch-Itallaansche besprekingen reeds tot overeenstemming over de alge- meene beginselen hebben geleld en dat de onderhandelingen voor Paschen met succes bekroond zullen worden. Niettemin gelooft men, dat de onderteekening der overeen komst uitgesteld zal worden tot een bevre digende regeling van de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje verkregen zal zijn. In Fransche kringen te Londen wordt gezegd, dat de Britsch-Italiaansche bespre kingen in Parijs gunstig beoordeeld werden en dat een overeenkomst den weg zou kun nen effenen voor directe Fransch-Italiaan- sche onderhandelingen. Velen zijn van meening dat een Britsche erkenning van de verovering van Abessynlë het voor Frank rijk gemakkelijker zou maken tot een der- gelijken stap over te gaan, nadat de kwes tie te Geneve behandeld zal zijn. Er zou dan geen belemmering meer zijn voor het benoemen van een Fransch ambassadeur te Rome. Intusschen doet Gayda in de Giornale d'Italie een feilen aanval op Frankrijk, om dat dit land de gevluchte Spanjaarden nie! interneert, maar terugzendt. Hij zeide: Men heeft reeds de eerste bewijzen, dat deze actie tusschen den Fransehen minister van buitenlandsche zaken, Paul Boucour. en den sovjet-Spanjaard Negrln werd over eengekomen. Dit systeem vormt een directe oorlogsge meenschap tusschen het sovjet-Spaansche I gebied, aldus Gayda. en het Fransche ge bied, dat 'een etappe wordt van het front, een etappe, waarin de strijders zich reor- ganiseeren. versterken en nieuwen moed kunnen scheppen. Het is in overeenstemming met de inter nationale gebruiken, dat overloopers naar het gebied van een neutralen staat daar direct worden ontwapend en geïnterneerd, j Het is thans dus duidelijk en ondubbelzin- 1 nig bewezen, dat Frankrijk niet neutraal is. doch de sovjet-Spanjaarden achter het strijdfront steunt en aldus bijdraagt tot hun tegenstand. Men zal thans wel duidelijk begrijpen. waarom de zitting van de Londensche niet- inmengingscommissie zoo rustig en stil is verloopen Hij zou zich anders al te zeer moeten bezig houden met een dergelijke in menging, welke in verschillende deelen van Europa met aandacht wordt gadegeslagen. De Britsche ambassadeur te Berlijn. Sir Neville Henderson, heeft den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. twee nota's overhandigd, waarin de her- eeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk wordt erkend en de bekrachtiging wordt verzocht voor een te Weenen op te richten consulaat-generaal. De vroegere con sul-generaal te München, Gainer, zal dezen post bekleeden. In de tweede nota behoudt de Britsche regeering zich haar houding voor ten aanzien van kwesties, welke be trekking hebben op verdragen en andere aangelegenheden, nadat Oostenrijk heeft opgehouden als onafhankelijke staat te be staan. Te gegevener tijd zal de Britsche re geering hierover een nieuwe mededeeling verstrekken. Frankrijk heeft eveneens de vereeniging ..bevestigd". Ook dit land zal te Weenen een consulaat-generaal vestigen. In de „Epoque" schrijft Donnadieu, na als zijn meening te kennen te hebben gegeven, dat de Aschluss de eerste etappe is van de verwezenlijking van een veel uitgebreider plan. von Papen is tot ambassadeur te Ankara benoemd. Turkije, dat is de Dar- danellen, en sluiting van de zee-engten, dat is de onmogelijkheid voor Frankrijk en En geland verbinding met Zuid-Rusland te on derhouden. De Turken, bevriend met de Duitschers, dat is het einde van de Balkan entente en het Aziatische pact, dat ls de droom Hamburg—Bagdad, die vasten vorm aanneemt. Frankrijk, Engeland en Italië hebben geen tijd te verliezen. DUITSCHLAND. De houding der R.K. Kerk. Concentratiekamp door brand vernield. Terwijl men in Vaticaansdhe diplomatieke kringen zijn verwondering uitte over de radio-uitzending van Radio Vaticana, den radiozender van het Vaticaan. welke een verklaring in de Duitsche taal heeft uitge zonden inzake de houding der Oostenrijk- sche bisschoppen, wordt, naar de Vaticaan- sche persdienst mededeelt, dit optreden van het radiostation in kringen van het Vati caan afgekeurd. De uitzending is geschied tuiten weten van den staatssecretaris, al dus meldt deze persdienst. Een volledige Italiaansche vertaling van de uitzending is door den Vaticaanschen persdienst aan de Italiaansche bladen verstrekt, maar deze publiceeren er geen woord van. In het Vaticaan, zoo meldt Hiavas, is voorts niets bekend van een aan kardinaal Innitzer toegeschreven voornemen om af te treden of zich naar den Paus te begeven. Cfbk weet men niets van de geruchten als zou Duitschland het concordaat verbreken, omdat de H. Stoel zich niet heeft vereenigd met de houding van het Oostenrijksche episcopaat ten aanzien van de a s. volks stemming. Later werd nog van de zijde van het Va ticaan gemeld dat de autoriteiten van het Vaticaan in de toekomst alle voorzorgen zullen nemen om een dergelijk voorval te voorkomen Men verneemt, dat de rede ge houden is door een Duitsch sprekend Je zuïet, die geregeld op Vrijdag voor de radio van het Vaticaan spreekt. Er is geen offi- cieele afkeuring van de zijde van het staats secretariaat van het Vaticaan bekend ge maakt en ook de Osservatore Romano bevat er niets over. De conferentie der Duitsche bisschoppen, welke te Pulda is gehouden, teneinde de hcuding te bespreken ten aanzien van de volksstemming van 10 April, is. naar verno men wordt, uiteengegaan, zonder dat een eenstemmig besluit is genomen. Den bis schoppen werd individueel de vrijheid ge laten om te beslissen over de geschiktheid en den vorm van een eventueelen oproep ten gunste der volksstemming. De Bisschop van Pulda heeft zoo'n oproep uitgegeven. Algemeen had men verwacht, dat in de katholieke kerken van Duitschland giste ren een verklaring zou wonden voorgelezen, waarin zou worden aangespoord voor de in lijving van Oostenrijk te stemmen doch deze verwachting is niet bewaarheid. Het concentratiekamp Woelersdorf, waarin duizenden nationaal-socialisten opgesloten zijn geweest is gisternacht in vlammen opgegaan. Ter gelegenheid van het plechtige oogen- blik, waarop het concentratiekamp van het Schuschnigg-systeem in brand gestoken werd. heeft gouwleider Buerckel de „vuur- spreuk" uitgesproken Daarij zeide hij o.m.: ,.De vlam. die thans tot den hemel oplaait moge een ieder verkondigen: de innerlijke kracht van ons rijk heeft haar verdediger gevonden in het Duitsche hart. De waar heid van ons geloof behoeft schrik noch haat tot zijn bescherming en leeft ook niet van menschelijke constructies en para- graphen. Zij is ons door den schepper in de ziel gebrand. Zij leeft niet achter prikkel draad en in cellen, zij wordt niet met de zweep gedwongen, veeleer bekroont zij het voorbije martelaarschap met de broeder hand". Voorts deelde de gouwleider mede, dat ter plaatse een gedenkteeken opgericht zal worden met het opschrift „Gij hebt trouw gezaaid en zege geoogst. Uw oogst echter is ons Duitschland". De landsleider der N.S.D A.P., majoor Klaussner, heeft medegedeeld, dat de plaats, waar het concentratiekamp gestaan heeft, in het vervolg den naam „WoellersdorfTrutzdorff" zal dragen. Hitier heeft gesproken te München en ls thans zijn Oostenrijksche tournee aange vangen Reeds hield hij een rede te' Graz. De Bulgaarsche Duitschers hebben reeds gestemd. Van de 180 uitgebrachte stemmen werden 178 uitgebracht met „ja" voor de vereeniging van Oostenrijk met Duitsch land. één stem luidde „neen", één stem was ongeldig. FRANKRIJK. Kabinetsraad De staking bij Citroen In den hedenochtend gehouden kabinets raad zijn de financieele ontwerpen zonder wijziging goedgekeurd. De directie der Citroënfabrieken heeft Vincent Auriol een brief doen toekomen, waarin zij toezegt 1. Het werk geleidelijk en in snel tempo te doen hervatten voor het geheele perso neel. zoodra de fabrieken ontruimd zullen zijn. 2. Geen sancties wegens stakingsfeiten te zullen toepassen, indien de arbeid op normale wijze'hervat wordt. 3. De verschuldigde loonen te zullen be talen. De directie acht het niet mogelijk een buitengewone arbitrage te aanvaaTden over de loonkwestie in de Parijsche me taalindustrie. terwijl onderhandelingen morden gevoerd over wijziging der collec tieve overeenkomst. Zij is van meening, dat deze kwestie langs wettelijken weg op algemeen plan geregeld moet worden. De delegatie van arbeiders en technici der Citroënfabrieken heeft het voorstel der regeering betreffende een snelle arbitrage en hervatting van den arbeid door het ge heele personeel op heden aanvaard. MEXICO. De onteigening der petroleum- maatschappijen. Regeeringsambtenaren hebben zich de laatste dagen bezig gehouden met het be- studeeren van plannen, die zouden neerko men op een vergoeding voor de onteigende olievelden in den vorm van olieleveringen in natura, in plaats van in contanten. Een restaurateur in het Noorden van Berlijn is tot een langdurige gevangenis straf veroordeeld, omdat hij heeft gezegd, dat na de volksstemming van 10 April den Oostenrijkers de oogen wel open zullen gaan. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het streven naar autonomie der minder heden - Amnestie. Gisteren hebben in verscheidene plaatsen, o.a. te Kosice en Ferez, talrijke leden van de Slowaaksche volkspartij hun lidmaat schap opgezegd en een verklaring getee- kend. waarin zij zeggen, geen deel te willen uitmaken van een partij, die wil samengaan met de Duitschers en Hongaren, die het Slo waaksche volk steeds hebben willen vernie tigen, en dat zij zich daarom thans achter de regeering scharen. De Duitsche liberaal-democratische partij, die nationalistisch georiënteerd is, en die onlangs den wensch te kennen heeft gege ven, te zamen met de Henlein-partij één partij te vormen, heeft thans een verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt: wij blijven trouw aan onze opvatting van de democra- tisch-llberale wereld. Als democratische partij zijn wij bereid, deel te nemen aan den strijd voor de levensbelangen der Sude ten. Daarom blijven wij onafhankelijk. Het te Karvinna gehouden congres der Poolsche socialistische partij, heeft besloten niet toe te treden tot het onlangs gevorm de Poolsche blok en zich te verzetten tegen de autonomistische elschen. In bevoegde kringen wordt vernomen, dat de regeering wetsontwerpen betreffende een amnestieverleening ter gelegenheid van den 20sten verjaardag der republiek aan den president zal voorleggen. De amnestie zou ook voor politieke delicten gelden. Chineesch succes. Na een onafgebroken strijd van twaalf dagen zijn de Chineesche troepen er in ge slaagd hun Japansche tegenstanders uit Talersjwang en Hansjwang te verdrijven. De opperbevelhebber van de Chineesche troepen in het gebied van den Tientshr- Poekau spoorweg generaal Li Tsoeng Jen, heeft het hoofdkwartier van het Chinee sche leger medegedeeld, dat zijn troepen gistermiddag belde plaatsen hebben her nomen. In Chineesche kringen heeft deze over winning bemoedigend gewerkt en men ver wacht, dat de Japansche troepen er thans niet in zullen slagen Hsoetsjau te nemen. Van Japansche zijde verneemt men weinig. Tsjang-Kai-Sjek uitte zich optimistisch en zeide, dat Japan, om zijn doel te berei ken. dertig divisies naar China zou moeten ze-nden, hetgeen onmogelijk is. Hankau loopt voor gerulmen tijd geen enkel gevaar. Tsjang zeide thans te kunnen mededeelen, dat toen de nationalistische troepen naar Nanking opmarcheerden, Japan Londen en Washington heeft voorgesteld China te verdeelen. Deze plannen mislukten door de levendige verontwaardiging en het verzet van Washington. De teleurgestelde Japan- neezen lokten toen de Incidenten van Tientsin uit, waarvan zij gebruik maakten om Sjantoerig te bezetten. Het congres der Kwo-mln-tang heeft een manifest gepubliceerd, waarin oa. gezegd wordt, dat China uitsluitend op zich zelf moet bouwen, zonder van de bevriende mogendheden Iets anders te verwachten dan moreelen steun, waarvoor het overi gens erkentelijk is. Het congres doet verder een beroep op de nationale eenheid, om de politieke geschillen te vergeten en het be looft na de overwinning de vorming van een regeering door het volk overeenkomstig de leerstellingen van Soen-Yat Sen. EGYPTE. Groote nederlaag van de Wafd. Minister afgetreden. Volgens de laatste berichten hebben bij de verkiezingen de regeeringspartij 96 ze- i els, de Saadisten 79, de Wafdisten 12 en de Onafhankelijken 59 zetels behaald. In achttien districten moet herstemming wor den gehouden. Oud-minister-president Na- has pasja en de vroegere minister van fi nanciën. Makram pasja werden niet ge kozen. De Wafd heeft een verpletterende nederlaag geleden; in de ontbonden Kamer telde zij 168 zetels. De minister van buitenl. zaken Abdel Fattah Yehla pasja ls afgetreden. POLEN. Anti-Duitsche betooging. Het West-Poolsche Verbond, een door de regeering beschermde en talrijke leden tellende beweging, die elk jaar patriotti sche betoogingen organiseert, welke steeds een uitgesproken antl-Dultsch karakter dragen; heeft dit jaar een propaganda- week georganiseerd voor de bescherming van de noordelijke en westelijke grenzen. Ter gelegenheid hiervan is gisteren te Gdynia een groote optocht gehouden, waarbij, transparanten werden meegevoerd met leuzen als „wij strijden voor een Poolsch Danzig" en ..wij eischen verkave ling der Poolsche eigendommen in Pom- meren". Na ontbinding van den optocht vond een bijeenkomst plaats, welke door 1500 be- toogers werd bijgewoond, die met algemee- ne stemmen een motie aannamen, waarin men verklaart, het te betreuren, dat Hitler in een interview met de ..Dally Mail" den corridor „Duitsch gebied" genoemd heeft, terwijl in den zoogenaamden corridor, die door en door Poolsch gebied is, slechts 9 pCt. Duitschers wonen, die zich daar pas hebben gevestigd. Voorts wordt ln de motie verklaard, dat Polen door het verdrag van Versailles is verminkt, doordat uitgestrekte Poolsche gebieden bij Oost-Pruisen en Duitsch-Pom- meren zijn gebleven. Tenslotte wordt in de motie verklaard: wl] 2ullen voor geen moeite of opoffering terugdeinzen, totdat deze gebieden weder bij Polen zijn gevoegd. ROEMENIË. Minister uit de boerenpartij gesloten. De nationale boerenpartij heeft Ralea en Chelmedjanu, ministers van arbeid en verkeer in het kabinet van Crlstea, uitge sloten Met Litwinof heeft de nieuwe minister van buitenl. zaken hartelijke telegrammen gewisseld. Rijksbestuurder admiraal von Horthy heeft van zijn werkkamer ln het koninklijk paleis te Boedapest uit, een radioredevoe ring gehouden, waarin het zeide: Hongarije is sinds jaren een eiland van orde en blnnenlandschq rust, hetgeen ieder kan constateeren. In ie laatste weken is VEREENIGDE STATEN. De reorganisatiewet. Minister Ickes tegen het pensioen. Op advies van de leiders van het Huis van Afgevaardigden heeft Roosevelt toege stemd in zekere wijzigingen ln het ontwerp tot reorganisatie der regeering. Het congres heeft 150.000 telegrammen ontvangen naar aanleiding van dit wets ontwerp. In de meeste daarvan werd tegen het ontwerp geprotesteerd. Gisteren heeft de minister v. binnenland- sche zaken Ickes tijders een diner ter ge legenheid van den 60en verjaardag van de „Jewish Daily Courrier" een feilen aanval gedaan op de totalitaire regimes en de Ver- eenigde Staten gewaarschuwd voor het fascisme. Het fascisme zoo zeide hij ls de verraderlijke doodsvijand, en wij moe ten bereid zijn, hem zonder dralen te be strijden. Ickes verklaarde, dat hij twijfelde aan het verstand of de beweegredenen van hen, die in de Vereenlgde Staten strijden tegen het „denkbeeldige ge vaar van het communisme, terwijl het von Horthy. een zekere onrust en opwinding merkbaar geweest. Het nuchtere verstand kan daar voor echter geen redenen opgeven. ZIJ, die met heldere hoofden en open oogen de wereldgebeurtenissen beschouwen, kunnen ln de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland niets vinden, wat reden voor de onrust ln Hongarije zou kunnen zijn geweest Er geschiedde niets anders dan dat een oude goede vriend van ons zich heeft ver eenigd met een anderen goeden vriend van ons, met een bondgenoot, die steeds zijn woord heeft gehouden: Duitschland. Er zijn wel velen geweest, die in sombere stemming zijn geraakt en het verdwijnen van ons buurland hebben betreurd. Ande ren weer zijn verheugd geweest over de aaneensluiting der belde landen. Dit ls vol komen natuurlijk. Deze aansluiting ls slechts voor nlet- ingewijden onverwachts gekomen. De ge beurtenissen hebben in Hongarije zekere beroering verwekt. Er waren lieden die in troebel water wilden visschen en de ge beurtenissen wilden misbruiken voor-hun eigen doeleinden. Ik verklaar evenwel, dat de orde en rust in dit land door niemand zal wor den verstoord. Het was een moeilijke taak dit door de vredesverdragen tot bedelaar gemaakte land op de been te helpen, maar met de hulp van God is het ons gelukt de natie op den weg van welstand en gelnk te leiden. Het kortgeleden opgestelde vijfjarige plan van den minister-president wijst ons den weg, dien wij moeten bewandelen. In de eerste plaats komt het Hongaarsche leger, de honved. dat versterkt moet worden. Ik was nooit van plan, aldus Horthy, mijn volk met het hoofd tegen den mum te la ten loopen. Het Hongaarsche bloed ls meer dan genoeg voor niets gevloeid. 500 jaren geleden waren er evenveel Hongaren als EngeLschen op de wereld. Het vijfjarig plan beoogt het algemeen welzijn en hier bij moet elk welwillend mensch helpen en juist daarom moet men de leugenachtige berichten op hun eigen waarde weten te taxeeren Wij. Hongaren, aldus de rijks bestuurder, zijn een vrijheidslievend volk. Vrijheid is de schat van het volk. Zonder vrijheid zullen wij niet kunnen leven, maar misbruik maken van de vrijheid kunnen wij evenmin toestaan. Als waarborg hiervoor dient onze grond wet. Het is niet voldoende, dat een man zich zelf opwerpt als verlosser van dc wereld en met demagogie de massa op dwaalwegen wil leiden. De 9 mlllloen Hongaren ln Hongarije grond te beloven, zou neerkomen op een bunder grond per persoon. d.l. minder dan voor een persoon noodle ls om van te kun nen leven. Zooals twee musschen en twee bladen van een boom niet gelijk zijn, zoo ver schillen de menschen en hom levensmoge lijkheden van elkander. Anders zou de wet der natuur worden vernietigd en dat ls niet mogelijk. Alleen de demagogie zou Iets anders kunnen beweren. Wij streven er naar om de rust. het wlllziin en de sociale ontwik keling te vervolmaken. Hiervoor ls rust en orde noodig en deze waarborgen ons ons leger. Een verpolitiekt leger is niet alleen minder in waarde, doch direct scha delijk voor de natie en voor de burgers. Ons leger en ons officierencorps staan op hoog peil en er zijn wel en kelen geweest, die in hun eigen belang getracht hebben de politiek bij ons officierencorps ingang te doen vinden, maar dit zal hun nooit gelukken en ik maak hen er dringend op attent: handen af van onze officieren. Het 1000-jarig bestaan van Hongarije is gebaseerd op een voornaam denken en hoog zedelijk peil en betrouwbaarheid ln onze Hongaarsche politiek. Ik sta niet toe, dat hier van zal worden afgeweken. Aan onze jeugd geef ik nog eens ln overweging haar capaciteit ln dienst van de zakenwereld en den handel te stellen. De meest doeltreffende middelen voor het slagen van een volk zijn ln den handel, in de koopvaardij, zooals bijv. ln Nederland' blijkt en er ls gelegenheid om onze vrije havens in te schakelen in het net van den wereldhandel De eer van den arbeid komt het eerst De arbeid en de liefde voor den arbeid kunnen een volk gelukkig maken en niet de demagogie van de straat. Sprekende over de buitenlandsche politiek, verklaarde Horthy. dat de Volkenbond zijn betcekenis heeft ver loren. omdat in den bodem der onge rechtigheid de vrede geen vTucht kan dragen. Een ordeningsproces is wel aan den gang, doch dat is ook zonder den Volkenbond mogelijk. In de oolitletke en de economische we reld zijn in het bijzonder van belang de rust en de serieuze arbeid Hij, die zijn eigen successen najaagt, zondigt zwaar tegen zijn vaderland Ik verklaar, dat de blnnenlandsche rust door niemand gestoord kan worden. Zon der discipline kan geen enkel bedrijf wor den geleid, laat staan een land. Ik maak degenen, die onrust stoken en oneenigheld willen zaaiennadrukkelijk attent op de gevolgen, die hun te wachten staan. Na 1919 hebben wli het land gezui verd van de onverantwoordelijke elemen ten en wat wij toen konden, zijn wij nog niet verleerd. In Hongarije ls slechts met wettelijke middelen iets te bereiken. Ik vertrouw ln de ifüchterheid van het Hongaarsche volk, aldus besloot rijksbest,uurder von Horthy. En als wij samenwerken zal God ons verder helpen. Szechenyl, lid der Kamer, ls uit de ver eenlgde Christelijke partij getreden. In een brief aan den voorzitter verklaart hij' de extremistische strooming ln de partij niet te kunnen goedkeuren. Het schijnt overigens, dat men Szechenyl verwijt, dat hij in de Kamer het optreden van Schuschntgg verdedigd heeft en zich heeft uitgesproken tegen de antisemiethche pro paganda van den rechtervleugel der Chris telijke partij. gerommel van het fascisme zich aan de poorten van onzen citadel van vrijheid laat hooren". Icke3 besloot met de bewering tegen te spreken, dat het bewind van Roosevelt een dictatoriaal karakter draagt. Het staatsdepartement heeft een breed- opgezette uiteenzetting van de politiek toe gezonden aan de Senaatscommissie voor vlootzaken, waarin o.m. verklaard wordt, dat. zoolang de gespannen politieke toe stand ln den Stillen Oceaan en het Verre Oosten voortduurt, de Vereenigde Staten een vloot moeten hebben, die minstens 60 procent sterker ls dan de Japansche. N. H. te L.: ..Weet U soms een middel om vuil geworden pianotoetsen schoon te maken?" WIJ raden onzen abonné het volgende mid del, dat wij zelf reeds met succes beproefden: Neem, van net midden uit, alle toetsen uit de piano, voorzichtig te werk gaande en op de volgorde lettend (de toetsen zijn achteraan ge nummerd!). Nu neemt U een stukje zacht toiletpuim steen. doopt dat in een bakje water en schuurt zachtjes in de lengte van den toets, geregeld het puimsteen weer nat makende. Vooral zeer zacht drukken, anders ontstaan krassen. Is de toets helder wit geschuurd, dan deze weer glimmend wrijven met een wollen lap, waarop een weinig poetsextract. Vooral er op passen, dat het hout niet nat wordt, anders gaan de toetsen trekken en klemmen. Dan de toetsen, van buiten af naar het midden, weer op hun plaats brengen. U kunt J(IIN/T EN UTTERED JUBILEUM A. M. DE JONG. Ofschoon net comité tot huldiging van A. M. de Jong op diens 50sten verjaardag slechts een klein aantal intimi van den schrijver had uit- genoodigd om hem blijk van hun belangstelling te geven bij een eenvoudige receptie in een der bovenzalen van het café Schiller te Am sterdam, waren velen daar verschenen om den jubilaris de hand te drukken. De eere-voorzitter van het comité, wethouder Boekman, herinnerde in een hartelijk speechje aan A. M. de Jong's onderwijzerschap in de hoofdstad en overhandigde namens het uit voerend comité een enveloppe met Inhoud, welke door een aantal vereerders was bijeengebracht. Nog sprak mr. Prangois Pauwels en Andreas Latzko. De jubilaris beantwoordde de sprekers met een kort, doch kernachtig woord voor de in deze dagen ondervonden bewijzen van vriend schap. welke de enkele wanklank, hier en daar vernomen, ruimschoots hebben overstemd. Vele telegrammen waren binnengekomen. Als besluit van den dag vereenigden zich de intieme vrienden en vereerders van den jubi laris aan een feestmaal, waar achtereenvolgens door J. de Roode, Andr. dc Rosa, Willem van Iependaal, E. Boekman, dr. P. H. Ritter en Tjebbo Franken het woord werd gevoerd. ze dan bijhouden met een lapje met wat terpen tijn. Denk er vooral om. dat de viltjes onder dc toetsen niet verwisseld worden, anders liggen deze niet meer horizontaal. Dit middel geldt echter niet voor Ivoren toet sen! Deze moet U bevochtigen met waterstof - peroxyde en ze dan laten bleeken in de zon. Dit herhalen tot de toetsen wit. zijn. In belde ge vallen dus een geduldwerkje! 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2