Felle brand in Den Haag MAANDAG 4 APRIL 1938 No. 23934 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Nieuw succes voor Franco Twee jongelui gedood. Auto met zes inzittenden tegen een boom gereden verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, wsar agentschappen gevestigd zljtlf per 3 maanden f.2 35 per week Zli" Ut f.0.18 Franco per post f. 3-35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) LEERLINGENAVOND MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Een enthousiaste en drukbezochte avond. Dat de muziekschool Toonkunst zich thans ln een goeden en weer toenemenden bloei mag verheugen, werd Zaterdagavond wel bewezen door het feit dat de concertzaal dier school Zaterdagavond schier overbe zet was met een enthousiaste schare ouders en kinderen, die groote belangstel ling toonden voor de uitvoering van pas- beünnenöen en ietwat gevorderden, die binnenkort nog door een voordrachtsavond voor meergevorderden gevolgd zal worden. Met vreugde constateerden wij, hoe op nieuw een gansche schare kinderen onder de enthousiaste leiding van het leeraren- corps met den energieken directeur den heer Franco Mendes aan het hoofd, de be ginselen der muziek is bijgebracht en wei op een wijze, die stimuleerend werkt. Dat. gelijk dr. De Jong, die namens commissarissen op dezen avond een kort woord sprak, opmerkte, dit seizoen niet minder dan 100 nieuwe leerlingen zijn In geschreven, getuigt er voorzeker van. hoe zeer het zelf-muziek-maken, weer meer en meer door de jeugd gewaardeerd wordt en hoe deze school blijkt te voorzien in een opnieuw groeiende geestelijke behoef te, na een periode van inzinking, welke echter ook ten deele een gevolg was van de bedenkelijke economische omstandighe den. Nu daarin eenige verbetering is ge komen, blijkt onmiddellijk, dat de ouders iets over hebben voor de muzikale ont wikkeling hunner kinderen, die met dit juiste inzicht niet anders dan gebaat kun nen zijn. Het ligt niet in onze bedoeling de lange rij aardige en nieerendeels reeds geslaag de prestaties één voor één te ontleden. Daarvoor is wellicht meer aanleiding, wan neer de ouderen aan de beurt komen. Over het algemeen werd met veel durf en zon der veel plankenkoorts gemusiceerd, ter wijl vooral bij het gehoor in den smaak viel hetgeen thans voor het eerst door de Dalcroze-afdeeling onder leiding van me vrouw Makkink te hooren en te zien werd gegeven. De solfège- en rhythmische oefeningen blijken voor de kinderen kennelijk van veel nut te zijn en zij wijden er zich met interesse en animo aan! Toontreffen. maatlezen, ontwikkeling van het rhythmisch gevoel; dat alles wordt hiei spelenderwijs bijgebracht en is een prachtige inleiding tot de latere muziek beoefening. De muzikale aanleg wordt er ongetwij feld door verdiept. Het getoonde ontlokte dan ook een har telijk applaus, evenals trouwens de vele andere nummers van dit veelzijdige pro gramma, waarin ook de koornummers van de lagere en hoogere klassen een voor name plaats innamen. Met blijdschap hebben wij opnieuw ge constateerd, hoe ernstig er op deze schooi gestudeerd wordt en hoe vakkundig het daarop gegeven onderwijs geschiedt. Dr. De Jong heeft nog de zorg van den directeur geprezen en er op gewezen, dat op dezen avond voor de ouders in de pauze gelegenheid bestond, met de leeraren en leeraressen over de vorderingen hunner kinderen te spreken; een uitstekende ge dachte, want een zoodanig contact kan slechts ten goede werken! Zeker zal van deze gelegenheid door velen een druk ge bruik gemaakt zijn. Met een opwekkend woord om voor de school in eigen kring propaganda te ma ken en zich op te geven als leerling, of als lid van het dameszangkoor, van de orkestklasse of van de concerten der Maat. schappij voor Toonkunst, besloot dr. De Jong zijn speechje. Met groot genoegen zijn wij getuige ge weest van dezen voor de muziekbeoefening zoo geestdriftig gestemden avond, die zoo wel voor de ouders als voor de leerlingen van veel nut Is geweest en er zeker toe heeft bijgedragen het contact tusschen alle en gelukkig thans weer zoovele ge- interesseerden bij deze school, te bevor deren. Afgaande op de belangstelling van Za terdagavond, gaat het met de Kunst weer sterk opwaarts! Een zéér gelukkig symp toom! M. T. G. S.-AVOND. Zaterdag j.l. gaf de Leidsche H.BS.-ver- eeniging „Emtégeës" in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een feestavond. Dit was het laatste bal in dit vereenigingsjaar en daar om mocht het bestuur een talrijk bezoek verwachten. Te halfnegen opende de voorzitter het bal met enkele hartelijke woorden van welkom. Na deze opening zorgde het dan-orkest „The Bonzonians" voor de uitvoering van een selectie bekende dansmelodieën. De Bonzonians kamende uit Amsterdam hebben reeds op een vorig eind'bal voor de vereeniglng gespeeld. Ook nu weer toonden allen hun ingenomenheid met het pro gramma, dat werd afgewisseld met verschil lende attracties, zooals prijsdansen e.d. Veel te spoedig kwam het einde van dezen avond, oin twee uur precies klonken de tonen van het Wilhelmus, waarna alle aan wezigen in een goede stemming huiswaarts keerden. De vereeniglng kan met voldoening op dezen avond terugzien. BINNENLAND. 'v I De Claridgebar te Den Haag in de asch ge legd (2de Blad). Verhooging van de graan- en verlaging van de suikerheffing met 50 pCt. 1 Binnen land, 4de Blad). Felle brand te Haarlem (Gemengd, 4de Blad). Twee dooden bij motorongeluk te Boven- Smilde (Gemengd, 4de Blad). Drama aan de Nederlandscb-Duitsche grens (Gemengd, 4de Blad). De voetbalwedstrijd BelgiëNederland is geëindigd met 1—1 (Sport, 3de Blad). Mutaties in het korps Kon. Marechaussee te Oss (Laatste Berichten, 1ste Blad). Hedennacht is de Claridgebar in de Lange Houtstraat te Den Haag vrijwel geheel door brand verwoest. Hierboven een foto van het interieur nadat het vuur was gebluscht. Voor nadere bij zonderheden zie men het 2e Blad Franco's troepen hebben Lerida genomen en zijn meer Zuide lijk doorgedrongen tot op 13 K.M. van Tortosa. Zij zijn nog slechts 25 E.M. van de kust verwijderd. (Men zie het 4e Blad). TENTOONSTELLING „OUD LEIDEN". AUTOMOBIEL-TENTOONSTELLING LN DE GEHOORZAAL. Producten der General Motors. De samenwerking der firma's A. J. Stal- linga en Gebrs. van Ulden, heeft geleid tot de inrichting van een tentoonstelling in de groote Stadsgehoorzaal van uitsluitend pro ducten der General Motors, waarvan auto mobielen de meest attractieve representan ten zijn. Als bezienswaardige bijkomstig heid is door eerstgenoemde firma een aantal frigidaires en auto-accessoires geëxposeerd. Deze auto-show is ook heden- en morgen avond tot 10 uur kosteloos te bezichtigen. De firma Stallinga vraagt de aandacht voor diverse modellen: Chevrolet, Pontiac en Buick, de firma van Ulden doet hetzelfde voor de merken Opel en Oldsmobile. Van al deze merken zijn meerdere types aanwezig: vijf persoonswagens met 2 en 4 deuren, 2-persoons cabriolet, met en zonder koffermonteering en in luxe en gewone uit voering, teveel om alle afzonderlijk te noe men. doch alle zonder onderscheid, dank zij den modernen, gestroomlijnden carros serie-bouw en de prachtige afwerking van het interieur, voor de liefhebbers der auto- mobielsport om van te watertanden. De meeste wagens zijn gesloten, doch er zijn ook eenige transformabele en geheel open modellen te bewonderen, terwijl een enkele bedrijfsauto en een truck-chassis het bewijs leveren, dat de General Motors ook op dit gebied goed voor den dag komen. Een stemmige gordijnafscheiding en dito tapijten onttrekken de kille wanden en vloer van Leiden's grootste tentoonsteliings- en concertzaal grootendeels aan het oog van den bezoeker, terwijl een palmversiering in belangrijke mate bijdraagt tot verwezen lijking van het streven der exposanten naar een gezelliger sfeer dan het milieu dezer ruimte schenken kan. Bij.... Vroom en Dreesmann! De firma Vroom en Dreesmann heeft in het overdekte deel van het dakterras een tentoonstelling gearrangeerd, welke dit maal geen enkelen zakelijken ondergTond heeft, doch die uitsluitend beoogt belang stelling te wekken voor, subsidiair in de herinnering te doen herleven het Leidsche stadsbeeld uit vroeger eeuwen. Tot dat lofwaardig doel Is op eenvoudige, doch smaak- en stijlvolle wijze een respec tabel aantal platen voor het overgroote deel het benijdenswaardig bezit van één en denzelfóen particulieren eigenaar! op gesteld in een zoodanig verband, dat daar in vijf afzonderlijke afdeelingen zijn te onderkennen: a. teekeningen en platen van de stad en haar omgeving, zooals Oegst- geest. Rijnsburg, Katwijk: b. plattegronden en panorama's; c. de kruitschipramp van 1807: d. het beleg en ontzet van Leiden en e. de Academie. Het zou ons te ver voeren om van deze overigens zeer belangwekkende expositie een gedetailleerde beschrijving te geven, doch waar de toegang geheel kosteloos is, willen wij niet nalaten onze stadgenooten op te wekken tot een bezoek. Het van goeden Leidschen burgerzin ge tuigend denkbeeld om een breederen kring van ingezetenen dan de betrekkelijk kleine groep van geregelde bezoekers van ten toonstellingen op dit gebied, in de gelegen heid te stellen zich een voorstelling te vormen van de ontwikkeling van het stadsbeeld in den loop der laatste vier eeuwen, verdient dat ten volle!! VER. VAN MATHESIANEN. POSTZEGELAUTOMATEN. De directeur van het P.T.T.-kantoor te dezer stede deelt mede, dat postzegelauto maten voor postzegels van l1/, en 5 cent zijn aangebracht tegen de rijwielbergplaats van V.V.V. aan het Stationsplein en tegen het perceel van den heer de Tombe, Maresingel No. 52. Lezingwedstrijd. Zaterdag jJ. hield de Vereeniging van Mabhesianen in de collegezaal van het Ka- merlingh Onnes laboratorium haar 13de bijeenkomst in het seizoen "37'38, welke gewijd was aan een lezingwedstrijd, waar aan door een elftal leden werd deelge nomen. Op het vervroegde a&nvangsuur opende de voorzitter, de heer J. S. Gobel deze bijeenkomst en heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den direc teur en de leeraren van het Kon. Gen. M.S.G. In vlot temipo werden de technische on derwerpen aan de hand van vele projecties behandeld, welke met aandacht werden ge volgd. Aan dezen wedstrijd waren eenige fraaie prijzen verbonden, welke door de jury, be staande uit de heeren ir. A. van Dijk, ir. T. v. Teutum en A. v. d. Hoogt, werden toege kend aan de heeren Freeken. Vogt. Schnei ders, Schinkel en v. d. Drift met de onder werpen; Zuivering van het afvalwater te Leiden, Geluidsfilm, Magnetisme, Natuur steen en Confectie in de bouwkunde. De voorzitter dankte hierna de jury en deelnemers en deelde tevens mede, dat de KI.M. filmavond a.s. Zaterdag zal worden gehouden. Vier gewonden, waarvan één zorgwekkend. In den afgeloopcn nacht omstreeks cén uur is een personen-auto, waarin zes jongelui zaten, te Pesse, gemeente Ruinen (Dr.), verongelukt, waardoor twee van hen werden gedood. De ove rigen liepen ernstige verwondingen op. De jongelui waren gisteren met een huurauto van Hoogeveen naar Assen gereden. Vannacht keerden zij huis waarts. Door nog niet bekende oorzaak is de wagen met groote vaart tegen een boom gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk: twee der inzittenden, de 21-jarige Arie Hagen en de 25-ja- rige IVIarinus Prins, werden op slag gedood. Van de vier overigen werd W. Nieuwenhof zeer ernstig gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. H. Loopers, J. Klaver en H. Prins kregen even eens ernstige verwondigen. De slacht offers waren allen uit Hoogeveen af komstig. Dokter Van der Wal uit Hoogeveen verleende de eerste geneeskundige hulp. De gewonden werden naar het zieken huis Bethesda vervoerd. Het stoffelijk overschot van Hagen en Prins is naar Pesse overgebracht. De auto werd ge heel vernield en is naar Hoogeveen gesleept. LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Laatste uitvoering in dit seizoen. Voor een slechts matig bezette zaal gaf de Leidsche Dilettantenclub Zaterdagavond in „Zomerlust" haar laatste tooneeluitvoe- ring in dit seizoen. In zijn openingswoord richtte de voor zitter, de heer F. Simons, hartelijke woor den tot den oud-souffleur, den heer Eiker bout, die reeds meer dan 50 jaar lid van de LJD.C. is. Verder verwelkomde de heer Si- monis de afgevaardigden van verschillende zustervereenigingen, terwijl hij er zijn teleurstelling over uitsprak, dat door het laat komen van de meeste aanwezigen niet op tijd kon worden begonnen. Opgevoerd werd het blijspel „De firma Avezaath en de Keizer", een aardig stuk, dat over het algemeen vlot en goed ge speeld werd:. Vooral de beide hoofdperso- BUITENLAND. Engeland en Frankrijk erkennen de An- fichlnss (Buitenland, 1ste Blad). De Amerikaansche minister Ickes tegen het fascisme (Buitenland, 1ste Blad). Groote nederlaag der Wafd in Egypte (Bui tenland, 1ste Blad). Een radio-rede van den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy (1ste Blad). De R.K. Kerk en het plebisciet in Dnitsch- land. Concentratie-kamp in Oostenrijk door de Nazis verbrand (Buitenland le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het is te voorzien dat de koude winden in onze omgeving spoedig bedaren zullen en dat de wind naar Zuidwest zal krimpen met later weer toenemende bewolking en zachter weer. Het gistermorgen gegeven storm- sein is hedenmorgen vervangen door: „Blijft op uw hoede!" r.en, de heeren Avezaath en de Keizer, twee Joodsche fabrikanten van dameskleeding, hadden veel succes met de vertolking van hun met veel Jiddischen humor doorspekte rollen. Naast hen willen we nog noemen den slechts op eigen voordeel uit zijnden advo caat en procureur van de „firma" en de na veel moeite bij een concurrent wegge kochte teekenares, mej. Bakelmans. Het is voor de spelers stellig een teleur stelling geweest, dat de belangstelling slechts zoo klein was, doch zij die wél ge komen waren, hebben door hun hartelijk applaus weer veel weten te vergoeden. Gedurende de oogenblikken dat het doek gesloten was. waren het „The Melody Ma kers" onder leiding v. den heer Gé Hofenk, die voor vroolijke muziek zorgde. Onder leiding van den heer H. J. Visser was er tenslotte gelegenheid tot dansen. Woensdag a.s. zal de brigadier van po litie H. Beting zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. De gebruikelijke huldiging zal dien dag plaats hebben te 2V» uur in de groote wacht van het politiebureau. De Zaterdag alhier ten bate van de Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies in Nederland gehouden collecte heeft f. 419.50 opgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 28 Maart 55 voiw. personen Dinsdag 29 Maart 56 Woensdag 30 Maart 54 Donderdag 31 Maart ..54 Vrijdag 1 April 54 Zaterdag 2 April 56 Totaal 329 personen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1