STADSNIEUWS De Leidsehe stationschef gehuldigd Defensie-versterking vraagt zeer zware offers 79ste Jaargang VRIJDAG 1 APRIL 1938 No. 23932 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Bij zijn t:0-jarig ambtsjubileum Zingende torens Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER AD'ERTENTIES 30 Cts. per regel voor advertent! uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gestlgd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Vt' zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertentie uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 et.' bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens post rent Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - erplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ijn; per 3 maanden f.2.33 per week .TZïItiTrfïffi f.0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -e portokosten.' (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd-F Foto Van Vliet. De heer W. C Legersteeop den voorgrond rechts met zijn echtgenoote te midden van zijn naaste- n edewerkers in zijn bureau, waar hij hedenmorgen werd gehul digd. In zijn bureau werd idenmorgen de heer W. C. Legerstee, stalonschef der Ned. Spoorwegen alhier, die 4 jaar geleden in dienst dei- spoorwegen trad. gehuldigd door het stationspersonel van Leiden en Warmond. Namens het personeel werden de jubilaris en diens chtgenoote toege sproken dooT den heer Kvk. chef-commies. De heer Kuyk schetste e groote verdien sten van den heer Legestee. die in zijn veertigjarigen diensttijd m zeer vele sta tions werkzaam is gewest. Door de reor ganisatie bij de spooiVgen. aldus spr., zijn de zorgen van ©en stationschef niet onbelangrijik toegenomer doch gelukkig is de chef. die zich bij zijnzwaren arbeid ge holpen weet door een tegewijd personeel. Ook mevr. Legerstee etrok spr. in zijn hulde en namens het personeel bood hij haar een bouquet bloemen aan. terwijl de heer Legerstee een leeslamp met tafel, een mand bloemen en een door den heer Bui tendorp vervaardigd register met de na men der schenkers, ontving. De heer v. d. Vijver chef van exploitatie der N.Z H. bood namens het personeel dier maatschappij gelukwenschen aan. terwijl de heer P. L Hessing den jubilaris uit naam van de plaatselijke afdeeling van den Ned Bond van Spoor, en Tramwegperso neel dankte voor de prettige samenwerking Met enkele wölgemeende woorden dankte de heer Legerstee voor deze korte, doch hartelijike huldiging, welke o.m. werd bij gewoond door den controleur voor den loopenden dienst, den heer R. Klijn Bussing. JURIDISCHE KRING IER UNITAS S.L.B. Lezing over „Militar Strafrecht". Voor den. JuridLschenKring der U.S.LB hield gisteravond in ht klein-auditorium der Academie kapitein nr. J. C. van Heu- ven, secretaris der Mil airrechtelijke Ver- eeniging een lezing oer het onderwerp „Militair Strafrecht". Na ter inleiding de oornaamste wetten op dit gebied genoem te hebben, kwam spreker op de ontwikfeling van het Mili tair Strafrecht. Te onerscheiden zijn drie periodende eerste ter tijde van de Repu bliek, toen het leger -testond uit huurlin gen, waartegen de bufcer beschermd moest worden; de tweede, wiarin de weermacht beschouwd werd als en aparte samenle ving. gebaseerd op d ang; de derde sinds net eind der 19e eeu?. waarin de militair is een gewoon burgi in bijzondere om standigheden. Dit all hangt nauw samen met de ontwikkeling -an den algemeenen, persoonlijken diénst-dicht. Door zijn doel; hdl plegen van wapen geweld ter verwezeniking van staatsdoel einden. eischt de milr.aire organisatie een sterk centraal gezag en speciale wetsbe palingen. Immers he niet opvolgen van bevelen kan rampzalige gevolgen hebben, zooaat bijzondere pnventie is vereischt. Hot militair tuchtrecht heeft hiernaast re den van bestaan om, evenals dit in andere afgesloten groepen in de maatschappij (gezin, school, crisisoiganisatie enz.),nood zakelijk is. die feiter. tegen te gaan die met een goede groepiorganisatie in strijd zijn: ieder moet een goed groepslid zijn. De snelle berechting van het militair tuchtrecht is voor de discipline een gebie dende eisch. Hot Wetboek van Militair Strafrecht kan om verschillende redenen niet gemist wor den als afzonderlijk wetboek, hoewel het in hoofdzaak aanvulling is van het gemeene strafrecht. Soms echter zijn er afwijkin gen noodig, zooals bij overmacht. In be paalde omstandigheden mag van den mili tair geëischt worden, dat hij het eigen leven opoffert terwille van een grooter be lang. Zeer sterk wijkt het strafstelsel af; de doodstraf is mogelijk, zij het alleen in oor logstijd, wanneer het belang van den staat het eischt; anderzijds bestaan er geen Complicaties ontstaan in de verhouding geldboeten. van het Militaire tot het gemeene straf recht, als burgers deelnemen aan delicten van militairen. Criterium voor de bevoegd heid van den militairen rechter ten op zichte van den militair is dan, of er een militair belang is geschaad. Is afzonderlijke rechtspraak voor militairen in vredestijd gerechtvaardigd? Spreker antwoordt be vestigend: een niet-militair kan zich moei lijk een oordeel vormen over het delict van een militair. Ook moet het Militair recht in vredestijd de basis vormen voor de rechtspraak in oorlogstijd. Het Militair strafprocesrecht dateert nog van 1814 en is slechts op gebrekkige wijze aan nieuwere eischen aangepast. Het heele Militair strafrecht is, wat de belangstelling betreft, stiefmoederlijk be deeld, zoowel van de zijde van militairen aks van juristen. Er komt gelukkig reeds verbetering, getuige b.v. het oprichten van de Militairrechtelijke Vereeniging. Met den wensch, dat zijn lezing er toe mocht hebben bijgedragen ook bij de stu denten meerdere belangstelling voor dit onderwerp op te wekken, besloot spreker zijn aandachtig gevolgde lezing. Voordracht van den heer J. Vincent. Voor het Leidsehe Carillon is nog f. 15.000.noodig! Op uitnoodilging van de Ver. „Oud Leiden" heeft gisteravond in een der zalen van hotel „Ben Burcht" de heer J. Vincent, beiaardier van het Koninklijk Baleis te Amsterdam, een met lichtbeelden en gramofoonmuziek geïllustreerde lezing gehouden over het on derwerp: „Zingende torens, hoe klokken ge goten worden en de bespeling van het ca rillon, zoowel mechanisch als persoonlijk". Br bestond voor deze lezing vrij groote belangstelling; o.a. waren vele leden van het Carillon-comité aanwezig. De voorzitter van „Oud Leiden", prof. mr. H. A. Idema, sprak een kort welkomstwoord, waarna de spreker zijn lezing inleidde met het ten gehoore brengen van een gramo- foon-carilionplaat van het Wilhelmus, welke staande werd aangehoord, waarna nog het „Wien Neerlandsch bloed" volgde. Spr. voerde zijn gehoor vervolgens in ge dachten mee naar een dorp ten plattelande eenige eeuwen geleden en schetste de figuur van den eenzamen torenwachter, die de klokkeklanken ver over de wijde vlakten doet beieren. Bij wat al gelegenheden hebben de klok ken haar liederen uitgezongenbij blijde en droeve gebeurtenissen, op hoogtijdagen in het vaderlandsche gebeuren, op christelijke feestdagen, bij branden, overstrocmingen, e.d. Uitvoerig stond spr. hierna stil bij den oorsprong en ontwikkeling der klokkenspe len, welke laatste trapsgewijze is voortge vloeid uit de z.g.n. voorslagwerken, die vóór elk half en heel uur een eenvoudige melodie lieten hooren. Haarlem kende reeds in 1500 een „Klokhuis", dat tot 1804 als zoodanig heeft dienst gedaan. In Enkhuizen werd in 1519 een dergelijk klokhuis gebouwd, dat heden ten dage nog bestaat. Welk een belangrijke plaats de zin gende torens in het leven der burgerij in nemen, is bij herhaling duidelijk gebleken, wanneer zij door brand werden verwoest. Het carillon van den Wijnhuistoren te Zut- fen en hopelijk straks ook dat van het Leidsehe Stadhuis zijn daarvan treffende voorbeelden. Spr. gaf vervolgens een be schrijving van het uiterlijk aanzien van diverse klokken en noemde daarvan ver schillende opschriften. De meeste Hemony- klokfcen dragen een Latijnsche spreuk tot opschrift, welke lof aan het Opperwezen inhoudt. Na een korte biografie van dit ver maarde klokkengieters-broederpaar, dat in onze landen zijn reputatie vestigde door het gieten van de klokken voor den Zutfen- schen Wijnhulstoren en daarna benoemd werd tot klok- en geschut-gieters te Am sterdam, waar zij o.a. het carillon voor het raadhuis leverden, vertelde spr. een aantal legenden, betrekking hebbende op verschil lende klokken in ons land. Na de pauze vertoonde spr. een aantal lantaarnplaatjes van diverse torens in ons vaderland en gaf een beschrijving van den gang van zaken in een klokkengieterij, zoo mede van de technische inrichting van een carillon. Alvorens prof. Idema de vergadering on der dank aan den heer Vincent sloot, wekte de voorzitter van het Carillon-comité, mr. P. E. Briët, de aanwezigen op tot het ver- leenen van fdnancieelen steun aan het Ca rillonfonds. In dit verband stelde spr. de burgerij van Zutfen, die een bedrag van f. 39.000.voor een dergelijk doel bijeen bracht, aan de Leidenaars ten voorbeld. De kosten van het Leidsehe carillon be dragen f. 35.000.waarvan thans een be drag van f. 20.000.bijeen is. Wanneer de burgerij zich werkelijk inspant, moet het mogelijk zijn de nog ontbrekende f. 15.000. ook bijeen te krijgen. Spr. wees daarbij op het mooie voorbeeld van het Leidsehe Stu dentencorps. dat de grootste klok, de z.g.n. Bourdon schonk, op de gehouden collecte in de scholen en op andere acties, welke hetzelfde doel, het bijeenbrengen van gelden beoogen, zooals de Carillonmarschen van Zaterdag en Zondag a.s„ een concert van „Suisum Corda" op 23 Juni en den verkoop van sluitzegels, terwijl ook nog een collecte voor dit doel zal worden gehouden. Door hieraan zijn medewerking te verleenen, dient men niet uitsluitend een groot plaat selijk, doch ook een nationaal belang, want de „zingende torens" zijn van oudsher ka rakteristiek voor het Nederlandsche en VlaamSche land. Spr. besloot met woorden van dank tot het bestuur der Ver. „Oud Leiden" voor zijn loffelijk initiatief. Prof. Dr. J. M. Janse t Oud-hoogleeraar in de plantkunde. BINNENLAND. De Leidsehe oud-hoogleeraar in de plant kunde, prof. dr. J. M. Janse is over leden. (Stadsnieuws, le Blad). Slotzitting van de conferentie der Inter national Student Service. (Stadsnieuws, le Blad). Gewijzigde eischen inzake toelating tot de H.B.S. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. '3e Blad). Afscheid van mr. Besier als procureur- generaal bij den Hoogen Raad. (Bin nenland, 5e Blad). Benzine vervangen door petroleum; proe ven op Ypenburg. (Luchtvaart, 2e BI.). Overleden is, bijna 79 jaar oud. de dichter Willem Kloos. (3e Blad). De feestelijke installatie van Zoeterwoude's nieuwen burgemeester, den heer H. J. J. A. Smeets. (6e Blad). Verschenen is de Memorie van Ant woord over het ontwerp tot verhooging van de inkomsten- en de dividend, en tantièmebelasting. In deze Memorie zet minister de Wiide niteen hoe de regec- r.ng de verhoogde uitgaven voor de Defensieversterking, gedeeltelijk hoopt te dekken. Naast de hierboven reeds genoemde belastingverzwaring overweegt de re geering verhooging van het percentage der omzetbelasting eventueel aange vuld met een matige vcï hooging der personeele belasting. Het ligt in de bedoeling om dc tot deze maatregelen strekkende voorstet ien zeer spoedig in te dienen, zoodat den de opbrengst nog ten bate van dienst 1938 kan strekken. Het dragen van de extra lasten voor de weermachtsversterking, beschouwt de regeering a's een eerezaak voor het geheele volk. Om die redenen overweegt de«egee- ring dan ook de uitgaven te financieren door de instelling van een nationaal Defensiefonds. Het denkbeeld van een noodoffer in den vorm van een heffing ineens wordt afgewezen, evenals de invoering van een weerbrlasting. (Voor bijzonderheden zie men pag. 1 van het 5e Blad). Wijlen prof. dr. J. M. Janse, haar een schilderij van onzen oud-stadgenoot Louis Hartz. dat den oud-hoogleeraar bij zijn afscheid in 1930 werd aangeboden. In den ouderdom van 78 jaar is gis teren te zijnen huize in Zeist, waar hij de laatste jaren woonde, overleden prof. dr. J. M. Janse. oud-hoogleeraar in de plantkunde aan de Leidsehe Universiteit en oud-directeur van het Botanisch Laboratorium te dezer stede. Jacobus Marinius Janse werd 9 Februari 1860 te Middelburg geboren en werd in 1880 aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam als student in de biologie inge schreven. Hij promoveerde aldaar den 4den December 1885 tot doctor in de plant- en dierkunde op een proefschrift getiteld: ,J)e medewerking der mergstralen van de waterbeweging in het hout". Na zijn promotie was hij korten tijd alhier assistent van prof. dr. W. F. R. Su- ringar wat hij bleef tot 1889. In 1890 vertrok hij naar Indië. waar hij tot 1899 als plantkundige werkzaam was bit 's Lands Plantentuin te Buitenzorg en tevens chef was der botanische laboratoria Bij Kon besluit van 17 Maart 1899 werd hfj benoemd tot hoogleeraar in de plant kunde aan de Leidsehe Universiteit als opvolger van prof. Suringar die in Juli 1898 overleden was. Hij aanvaardde het hoogieeraarsambt den lsten November 1899 met een rede over: „De voeding der hoo- gere planten". Van zijn hand is vooral bekend een drietal werken, tusschen 1891 en 1889 in de Mededeellngen van 's Lands Planten tuin verschenen. Zijn onderzoekingen be troffen. behalve de ziekten van tropische gewassen, vooral het transport van water door de planten en de polarisatieverschijn- selen bij planten. Toen het Botanisch Laboratorium in de Nonnensteeg alhier dat naar zijn denkbeel den en aanwijzingen tusschen 1904 en 1908 gebouwd was. gereed was gekomen, hield hli bii de ingebruikneming daarvan den 28sten October 1908 een belangwek kende rede. Gedurende den academischen cursus 19131914 was hij secretaris van den Aca demischen Senaat en in den cursus 1914 1915 rector-magnificus der Leidsehe Uni versiteit. als hoedanig hij od den 340sten verjaardag der Leidsehe Hoogeschooi. den 8sten Februari 1915, een rede hield over: „Een physiologische vergelijking tusschen plant en dier". In 1930 werd hem wegen; het bereiken van de vastgestelde leeftijdsgrens op zijn verzoek eervol ontslag verleend Prof. Janse was ridder 3de klasse in de orde van Sint Anna van Rusland. BUITENLAND. Franco stuit op krachtigen tegenstand doch blijft nog oprukken. '3e Blad). Amerika kondigt den bouw van slagschepen van meer dan 35000 ton aan. (Buiten land, 3e Blad). Een voordeelig slot op de Engelsche be grooting. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk is te voorzien, dat het karakter van het weer in onze omgeving weinig zal veranderen, doch thans in het Noordoosten iets kouder zal worden. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE BIOLOGIE. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal as. Maandagmiddag om halfeen geschieden op de Nieuwe Alge- meene Begraafplaats te Zeist. NED. HERV. GEMEENTE. Verkiezing van notabelen. Bti de gehouden verkiezing van notabe len der Ned. Herv Gemeente werden de heeren J. de Boer G. Knotter. F van der Laakrn P van Lienden en C H. van den Wijngaard, die aan de beu.'t van af treden waren, herkozen, terwijl in een tweetal vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren C. A P Mtnder- houd en Th. Barnard. De 32ste vergadering. In het Geologisch Museum alhier is de 32ste vergadering gehouden van de Ver eeniging van Leeraren in de biologie, welke bijeenkomst bedoeld was als voortzetting van de biologische vacantiecursus, die in de Kerstvacantie door de vereeniging ook hier ter stede met de medewerking van ver schillende hoogleeraren en doctoren was gehouden. Op dien vacantiecursus, welke 2 dagen duurde, was de geologie er bij in geschoten. Begonnen werd met een rond gang door de vier afdeelingen van het mu seum. waarbij de beide hoogleeraren voor geologie, prof. dr. B. G. Escher en prof. dr. J. M. van der Vlerk en hun assistenten leiding en uitleg gaven. Nadat een thee was aangeboden, hield prof. Escher een voordracht over „Oor sprong en accumulatie van aardolie". Ach tereenvolgens werden nagegaan de theo rieën over het oorsprongsmateriaal, ver volgens de. omzetting van het oorsprongs materiaal in aardolie, daarna de moeder gesteenten en eindelijk de migratie van de aardolie naar de reservoij^esteenten, waarin ze ten slotte wordt aangeboord. Prof. dr. I. M. van der Vlerk sprak ver volgens over „De beteekenis der foramini- feren voor de aardoliegeologie". Uiteenge zet werd hoe de petroleum-geoloog. die op zoek is naar een boorterrein te werk gaat, hoe een standaardcollectie en een kaart systeem der foraminiferen wordt samenge steld en hoe de verticale verspreiding wordt onderzocht. Gewezen werd op het verschil in verspreiding der foraminiferen in krijt en tertiair. Beide voordrachten werden toegelicht door projectiebeelden. De waarnemende voorzitter, dr. J. P. de Gaay Fortman, bracht beiden hoogleeraren dank voor hun heldere voordrachten en ook voor de zeer gastvrije ontvangst, welke de vereeniging ten deel was gevallen. In het huishoudelijk deel der vergade ring werden de aftredende bestuursleden, de heeren Jensma en Risselada, bij accla matie herkozen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1