Twintig jaar onafhankelijk Lithauen LtiüHH DACSO - Vijfde Blad Vrijdag 1 April 1938 KREYMBORG Redactie 1507 linde en Adminislr. 2500 Héén bij Uit de Rijnstreek Onze Telefoonnummers (op 2 lijnen) Volksgezondheid ondermijnd, een zuigelingensterfte van 20 - Schrijnende nood onder de boeren en visachers - De nieuwe grondwet biedt geen garanties aan de nationale minderheden - Men zoekt zijn heil in Isolement - Een sombere balans. Het moderne Ministerie van Buitenland sche Zaken, tevens de zetel van de poli tieke r&ctiëtthe te Kaunas, de hoofdstad van Lithauen De ouderwetsche telegraaf palen heeft men rus tig laten staan (Van een M»eonderen correspondent) Een arbeidersbevplking, die ondervoed is, eeh Boerenstand, die nagenoeg uit paupers i&fctaa't en aan de knust van de Oostzee een vlSSchersvolk, dat in den meest letterlijken zin des woords honger lijdt dit blijven vooralsnog de sombere aspecten van de re publiek Lithauen, die juist op het tijdstip, dat zij twintig jaar zelfstandig is. heeft moeten zwichten voor het bekende Pool- fche ultimatum. Andermaal is deze arme en achterlijke boerenstaat achter het Oost- Pruisische akkerland over de tong van Europa gegaan. Te weinig is de wereld bekend met de binnenlandsche problemen, des te meer met de touitenlandsche politieke vraag stukken, die loodzwaar drukken op den tragen ontwikkelingsgang van. dit eenzame,, verbitterde, taaie land. Eens, op een con gres van artsen in de hoofdstad Kaunas, heeft de Llthausche staatspresident. An- tanas Smetona, in het bijzonder over twee dingen geklaagd. In de eerste plaats over de schrikwekkend groote sterfte onder pas geboren kinderen en in de tweede plaats over het feit, dat de artsen zich liever in de steden gaan vestigen dan op het platte land, waar nog primitieve levensvoorwaar den heerschen en het gebrek aan medi sche hulp van een schrijnende sterkte is. De president wees vervolgens op het veel vuldig voorkomen van besmettelijke ziek ten als tuberculose, geslachtsziekten, tra- chom en typhus. Zij worden van dorp tot dorp, van district op district overgedragen en kunnen zich gemakkelijk als een epi demie over het gansche land uitbreiden vriest, volslagen armoede. Om niet gansch en al te verhongeren moeten zij zich tegen een karig handgeld als daglooner verhu ren. Het spaarpotje, dat zjj 's zomers door het bezoek van badgasten en het zoeken van amber konden bijeenbrengen, wordt des winters geheel opgeteerd. Keurige diplomaten zouden, als zij ooit een bezoek aan het bedompte morsige Kaunas zouden brengen, schrikken van de tiaar geëtaleerde armoede en ellende. De krotten van huisjes, waar gezinnen met zes tot tien of meer kinderen in één ver trek mceten slapen; de vele dronken man nen en vrouwen, wier eenige troost de spi ritus. hier zoo blank als jenever, is ge golden; de onooglijke siaapasylen, ver gaarplaatsen van ongedierte, met een uit gebreide bedelaarsbevolking (figuren die uit Maxim Gorki's „Nachtasyl" schijnen weggeloopen te zijn!); de stumpers van kinderen, die door weer en wind in de straten van Kaunas het seml-officieele regeeringsorgaan, de „Lietuvos Aidas", een vod van vier slechtgedrukte pagina's met hun hooge schrille stemmetjes aanprijzen Niet dat de toestand elders in de Balti- sche landen véél gunstiger is, maar in Let land en Estland ontbreken de uitwassen, die de regeering van Lithauen, na een be wind van 20 jaar nog steeds niet heeft kunnen voorkomen. Economisch en cultu reel heeft men in de twee zuster-randsta- ten ook een eenigszins beter peil kunnen bereiken. Dictatoriale bevliegingen. Men zegt. dat de dictatuur hier van een gemoedelijk soort ls, maar in feit wordt in V, ÏV de Baltische staten met behulp van het Natuurlijk is het niet alleen Lithauen. dat leger geregeerci jn Lithauen, dat meer het karakter van een politiestaat heeft, re- door deze vreeselijke ziekten geteisterd wordt, doch wel ontbreken hier energieke bestrljdingsmethoden, zooals men die in de meest© landen met goede resultaten heeft toegepast. Een jong land als Lithauen be ijvert zich, wellicht uit een politiek min derwaardigheidscomplex, een pompeus of ficiers-casino te bouwen zonder nochtans gelden t© voteeren voor een nieuw zieken huis, waaraan dringend behoefte ls. 20'/t zuigelingensterfte Per jaar worden in de republiek Lithauen elrca 55,000 kinderen geboren, waarvan er niet minder dan 11.000 sterven. Dit percen tage van 20 is eenvoudig verbijsterend. In dit sombere land van woeste meren en vlakten, waar de volksgezondheid stelsel matig wordt ondermijnd door het over vloedig gebruik van alcohol, blijven alleen de ster testen in leven. Dat er in Lithauen zulk een zuigelingensterfte kan voorko men, vindt mede zijn oorzaak in den schrij- ntnden nood, die onder de boeren en vis- achers heerscht. Dit land bezit voor 85° o "en landbouwende bevolking. Een boeren volk, dat met zijn landbouwproducten geen weg weet. omdat het. zooals de Duitscher het bondig uitdrukt, „absatzfremd" is, geen mogelijkheden voor ruime afzetgebieden kent. De isoleeringspolitiek van de regee ring tén aanzien van Duitschland en Po len, de beide machtige buren, heeft als onvermijdelijk gevolg onlusten onder de boeren teweeg gebracht. Melk, boter, hout eb vee het is alles ruimschoots aanwe- Sfe, maar het levert niets op. De Lithau- sthe boeren in hun armelijke dracht van aan elkander genaaide schaapsvellen, wier verbitterde trekken op aangrijpende wijze getuigen van hun pauperdom, zijn dikwijls 24 tot 36 uur met hun gespan onderweg om hun hout op de markt té verkoopen. Hun paarden zijn al even uitgemergeld als zij zelf. Dikwijls raken zij in het geheel niets kwijt Voor een kub. meter ontvan gen ze 8 lit, iets meer dan twee gulden. Voor een liter melk één cent in het gun stigste geval, voor een pond boter vijf of zes cent. Het is zelfs zoover gekomen, dat de Staat de ambtenaren moest verplichten maandelijks vijf, zes ganzen te koopen daar men niet weet wat aangevangen moet worden met zooveel gevogelte. De boeren I hier, die streng geloovig Roomsch-Katho- Iiek zijn gebleven, maken den indruk eeuwen achter te zijn. Gaat het den boeren slecht, de visschers zijn er 's winters nog erbarmelijker aan toe. Aan de Kuhrische Nehrung, in vis- schersdorpen als Nida. Juodkran'.e, Pa'.anga in het Memelgebled. heerscht in den win ter, als de Oostzee langs de kust dicht geert men dank zij de tallooze politie-or- ganisatles. Men struikelt er dan ook on vermijdelijk over de (gala)-uniformen, die HILLEGOM. GEMEENTERAAD. Pijnlijk debat over een benoeming Het uitbreidingsplan uitgesteld. De raad vergaderde Het voorstel tot wijziging van de verordening op de hef fing van de besmettelijke ziektengelden is gedaan op verzoek van Ged. Staten en te vens om de verordening in overeenstem ming te brengen met de gewijzigde Ge meentewet. De tarieven van het Groene Kruis zijn gevolgd. Het voorstel werd goed gekeurd. De meenschappelijke regeling met de ge meente Haarlemmermeer inzake de toela ting van leerlingen uit die gemeente tot de openbare U.L.O.-school alhier werd ver lengd, hoewel het aantal leerlingen ge ring is. Voor de benoeming van een lid van het Durg. Armbestuur wegens per. aftr. van den heer W. J Buurman werden aanbe volen: 1. de aftredende; 2. J. Jansen. Be noemd werd de heer Buurman. De reclames pl. belastingen zijn afge daan conform voorstel van B en W., even als de comptabiliteitsbesluiten. De voordracht voor de benoeming van pen opzichter der plantsoenen, vacature E. Aay, luidde: 1. J A. Nieuwenhuizen, al hier; 2 D Okma te Utrecht. Benoemd is de heer Okma. dus no. 2 van de voor dracht met 8 st. en 7 st. op no. 1. Vooraf werd een langdurige bespreking gehouden die een pijnlijk karakter droeg. Weth. Vermeer sprak zijn leedwezen ever de voordracht uit, omdat de meerderheid van B. en W. is afgeweken van den regel om voor een Protestantsc^e vacature een R.K. nummer 1 te stellen. HIJ beval no, 2 (den heer Okma) aan De voorzitter noemde het een moeilijk geval en waarschuwde voor debatten, die tcch niet verhelderend werken. Bij hem heeft nimmer voorgezeten de R.K voor te trekken. Daarop ls het woord gevoerd dooi den heer Loerakker, die zeide. dat de R.K de goede verhouding willen behouden. De 'neer Paase was er tegen, dat een opzich ter wordt voorgedragen, terwijl alleen een werkman noodig is; bovttndien bestreed hij het moment van de benoeming. De heer van Lierop bleek het eens te zijn met den heer Loerakker. Hij was voor de benoeming van een Hillegommer en voor een gehuwd persoon. De heer van Zanten vond de voor dracht eigenaardig. Spr. veronderstelde dat Weth. Klaver no. 1 naar voren heeft gebracht, waardoor de verhouding tus- schen R.K en Protestant wordt verbro ken, er is besloten over ons en zonder 6ns, zeide spr., die waarschuwde voor een stiijd van hard tegen hard. Hierop is gedebat teerd door de heeren Loerakker, Paase en van Lierop. De eerste noemde het argu ment van den heer van Zanten frappant en zeide daarvoor niet te zullen wijken. De voorzitter verklaarde den strijd zeer onaangenaam te zullen Vinden en ont laadde hem. De heer Pijnackër kwam op legen een uitdrukking van den heer Locr akker. en noemde zichzelf even goed Ka tholiek als de heer Loerakker, waarop de voorzitten dit debat afsneed. Weth. Klaver noemde no. 1 de beste uit de solli citanten en beval hem als ingezetene aan. Dc uitslag van de stemming was. zooair boven vermeld. 1 st. op no. 1 en 8 st. op no. 2 van de voordracht. Het voorstel tot vaststelling van de ver goedingen aan de Bijz. Lagere scholen is aangenomen. Het aangenomen voorstel tot het tref fen van eenige regelingen ingevolge de jongste wijziging van de Gemeentewet be trof in hoofdzaak de verzekering tegen ontvreemding van gelden der gemeente. De algeheele herziening van het uit breidingsplan kwam toen aan de orde, be nevens de daarbij behoorende bebouwings voorschriften. Zooals men weet, gaat het er om, tot een concentrische bebouwing of H«»ft U ook al zooveel hooien praten over Waarborg-kleedlng? Dan heeft men U zeker ook gezegd, dal ze niet alleen mooi le, maar mooi blijft en langer meegaat. 8682 (lngez Med.) Tentoonstelling te houden, welke tevens r jz rttn TTTVT TTTTMBrtTTlIJ een Jubileumtentoonstelling zal zijn in ver- L/llN D' E.1N 1 U11N DLj U W band met het 20-Jarig bestaan. Reeds zijn- eenige keurmeesters aangesteld. De kas- bescheiden werden in orde bevonden. Na Een zonderlinge geschiedenis. verloting van eenige mcoie konijnen volgde sluiting Zooals men weet aldus het Hbld. had de firma Gebr. De Wijze te Cuyk zich Sluitingsavond van den Tuinbouwcursus. in de eerste helft van October 1936 tot de In de Gemeenteschool had de sluitings- I Veehouderijcentrale gewend met de mede avond plaats van den 2 i Tuinbouw-Wui- Reeling, dat zij gedurende een aantal we- fercursus Ond :r deaLwezrgenmerkin j '«J™*-» naar Zwitserland voor inkoop 36 cents per kilo levend gewicht. Zij onderhandelde wij o.m. op: ir. K Volkersz, dir. der Rijks Tuinbouwschool, den heer W. Onderwater, secr. der Alg. Ver. voor Blaemtollen-Cui- daarover te Den Haag met den onder- tuur, afd Lisse en de Teden van den kaad h„^ van Toezicht. De heer W. van der Wal opende, waarna de getuigschriften werden uitgereikt door ir. K. Volkerz. Met z;?r veel vrucht: aan C. v. d. Aardweg, A. Mooyekind; met veel vrucht aan: P. Hermans. F. M. Schrama, C. Oonk (die sedertdien is afgetreden en zijn functie van procuratiehouder der firma Zwanenberg te Oss weer heeft hervat). De transactie werd door de leiding der Centrale practisch onmogelijk gemaakt; de firma mocht slechts twee wagons (dus 80 van der Vlugt en J. Clemens; met vrucht vaJkensi exporteeren. doch tegen den toen I rrolj-l on rl ar\ mor nOvt AO r, é- tvr-, aan H. Beelen, P. Schoone en C. en J. van Woerden. Ir. K. Volkerz voerde nog het woord, waarna dank gebracht werd voor het on derwijs. NOORDWIJK. Raadsagenda. De Raad komt Donderdag 7 April ln open bare vergadering bijeen. 1. Onderzoek geloofsbrief en beëediging nigUM»aort»an1o<rJaa(*5"d J' G' Van Eeden nict °P naam van den Zwitserschen kooper, 2. Mededeehneen maar op dien van Zilversmid en Pinto. Uit deze envelop zijn twee vorderingen tot geldenden marktprijs van 40 cent en dan moest bovendien de factuur door de Cen trale zélf wordenult geschreven ten name van den Zwltaerschen afnemer. De zaak ging dan ook niet door. De Deterdlng-envelop" bracht later aan het licht, dat nadien door of via de firma Zilversmid en Pinto duizenden varkens naar Zwitserland zijn uitgevoerd, echter niet voor 40. doch voor 34 en 32 cents per kilo. benevens nog vier kilo korting per varken Bovendien stond de „verdwaalde" factuur 2. Mededeelingen 3. Ingekomen stukken. i Wctctoiiir.» i .1.vciud /jijii Lwetf vorderingen lo 4. Vaststelling notulen schadevergoeding tegen de Veehouderij 5. Verslagen: a commissie van toezicht op het L.O.; b. vleeschkeuringsdienst. 6. Voorstel tot toekenning van weezen- rente. 7. Goedkeuring rekening weeshuis 1937. 8 Voorstel Inzake verzoek om subsidie voor uitzending kinderen naar vacantieko- lonie, 9. Voorstel tot deelneming in het waar borgfonds voor een schaaktournooi. 10. Voorstel tot vermindering van de centrale ontstaan, In de eerste Dlaats. een van dr. Deter- ding. Deze kreeg naar ons blad bleek prompt f. 112.000 uitbetaald. In de tweede plaats een vordering van Ge'or De Wijze wegens gemaakte onkosten en gederfde winst. Wü vernemen thans, dat minister Steen- berghe persoonlijk in deze aangelegenheid heeft ingegrepen en ook aan de firma De pacht voor de consumptietent op het strand k\ een belangrijk bedrag heeft aange- over 1937. 1 W,n 11. Voorstel tot verhuur van land aan den Heerenweg. 12. Voorstel tot wijziging van het besluit tot aankoop van grond nabij den vuurtoren en eventueel: voorstel tot het tijdelijk in erfpacht nemen van dezen grond 13. Voorstel inzake electrificatie vuur torenplan en verbetering van den stroom toevoer naar Noordwljk aan Zee. 14. Crediet voor het maken van een mu- zlekpodium 15. Voorstel inzake uitbreiding straatver legging. 16 Crediet voor aanschaffing van een olietank bij het pompstation der waterlei ding. 17. Voorstel inzake verzekering van ge meentegelden. zeer operette-achtig aan doen en in 'deze «en dorpkom te geraken, met vermijding armoedige omgeving eerder op den lach- van lintbebouwing. Tien bezwaarschriften lust v/erken. Is het wonder, dat in deze waren ingezonden. Voor het punt in be- achleraf-landen waar de menschen ondei handeling kwam werd de vergadering 7C" elkaar reeds zoo'n sterk wantrouwen aan schorst om de teekening te bezichtigen, den dag leggen, de vreemdeling extra ge- heer van Lierop noemde het plan te wantrouwd wordt? In zulke contreien grootsch; het kon zijn steun niet bekomen, heeft een buitenlandsch journalist drie waarop de voorzitter het voorstel verde dagen noodig om de autoriteiten er var. te overtuigen, dat hij geen spion in. In dezen uithoek van Europa schijnt men hui verig te zijn voor alles wat over de ge heiligde grenzen komt. De volkomen dwaze tolpolitlek en het veel te dure tarief voor buitenlandsche paspoorten, zoodat welbe wust de burgers in deze landen opgesloten blijven, getuigen van dien angst. Hier zoekt men liever zijn heil ln Isolement, zij het dan ook een isolement, dat op armoede cn domheid is uitgeloopen, die men met een zwierig chauvinisme verbergt. Het probleem der nationale minderhe den heeft groote moeilijkheden met zich medegebracht. De (Wit)-Russen, Polen, Duitschers en Joden laten zich als zeer sterke groepen gelden. De Lithauer, een typische binnenlander en agrariër, onge schikt voor handel en Industrie, beschouwt deze menschen met zijn overdreven aan gewakkerd nationalisme als parasieten op zijn eigen land. zonder de beseffen, dat Juist in een land, waar handel en Slaat zoo weinig op elkaar zijn ingesteld, van de minoriteiten een opbouwende kracht kan uitgaan. Lithauens nieuwe grondwet de vijfde reeds die nu het midden houdt tusschen de democratisch-parlementalre constitutie, welke Lithauen, na zijn wedergeboorte als zoovele jonge staten na den wereldoorlog aanvaardde, en de autocratische grond- óigde Dit deed ook de heer Fijma, die waarschuwde voor een verwijt van het na komelingschap. D» heer van Zanten liad kleine, echter overkomenlijke bezwaren, Ier wijl de heer van Dam ook bezwaren bleek te hebben. Daarop kwam de heer Loerakker met een voorstel om de bezwa ren schriftelijk in te dienen, waarop B. en W. advies zuilen geven, en dan nog eens extra er voor te vergaderen. De voorzitter raadde dit voorstel sterk af, tenslotte waren B. en W. bereid het punt een paar weken aan te houden. Daar toe is besloten met 8 st. voor en 7 tegen. Het uitbreidingsplan komt dus later nog eens aan de orde. Na een mededeeling van den vooizlttcr over de ligplaats van woonschepen is de begrooting van den schoolartsendienst de finitief goedgekeurd, en een verklaring afgelegd betreffende den rijksonderstand 1938. In de rondvraag beantwoordde de voor zitter schriftelijke vragen van den heer van Dam over waterverllec en een be schoeiing bij de Beekbrug. Weth. Klaver kwam terug op de benoe ming van een tuinman en verklaarde dat de Katholieken den strijd waarover ge sproken is, zullen aanvaarden. Nog niets is bekend over de goedkeuring van den aankoop der pastorie op den hoek der van den Endelaan. Wenschen over de straat- I TER AAR. GEMEENTERAAD. Vergoeding scholen - Wijziging Politiever ordening - Regeling der bebouwing t Ver betering ziekenfondsregeling werkloozen - Geldleening. De Raad vergaderde. Een verzoek van den gemeente-opzichter om een bijdrage door de gemeente in de kosten van een telefoonaansluiting, willigde 18. Voorstel tot wijziging van de veror- raad in tot een bedrag van f, 15 p. j. dening op het behefr der bedrijven. 1 Volgde vaststelling der voorschotten op 19. Voorstel tot wijziging der Bouwveror- exploitatievergoeding voor de bijz. scho- dening. len, de R.K. School f. 7080.59. de Ned. Herv. 20. Voorstel tot wijziging van de verorde- School f. 1956 en de Chr. Nat. School ning op de heffing van schoolgelden. 21. Voorstel tot toekenning van een bij drage aan de school voor buitengewoon L.O „St. Lidulna" te Lelden. f. 1501.83. Over het jaar 1935 stelde de raad de vergoeding op f. 14.58 per kind. In verband met klachten over niet aan de eischen der zedelijkheid beantwoordende 22. Voorstel tot het heffen van opcenten kleeding van watersportbeoefenaars werd op de hoofdsom der gemeentefondsbe- besloten, de verordening in dien zin aan te lasting. vullen dat het, naast het zich bevinden in 23 Advies inzake voorste] centrum-ge- badcostuum op openbare wegen en voor het meente Vleeschkeuringsdienst tot wijziging publiek toegankelijke plaatsen, verboden zal van het keurloon, zijn zich op openbare wateren en van 24. Voorstel tot wijziging van de verorde- daar zichtbare plaatsen op wegen ning Gemeentepolitie Noordwljk. enz. te bevinden in een kleeding, die uit een 25. Voorstel tot wijziging van het besluit oogpunt van welvoeglijkheid niet aan rede tot geslotenverklaring van wegen voor het lijke eischen voldoet. verkeer. Nadat eenige artikelen waren opgenomen 26. Voorstel tot wijziging en aanvulling betreffende het weren van ontsierende re- van het Ambtenarenreglement. clames binnen de bebouwde kommen, het 27. Voorstellen tot wijziging van de alge- tegengaan van het kalken enz. op wegen en meen politieverordening: a. in verband met particuliere eigendommen en het sluiten mobilisatie: b. in verband met verkoop van café's bij oorlogsgevaar en opkomst on- ;ekleurde bloemen der de wapenen, besloot de raad bij de Bank van Ned. Gemeenten een geldleening aan kunstmatig gc Voorstel tot wijziging van de gem- 28 begrooting 1938 en verhooging opcenten personeele belasting. (Voorstel no. 32) 29. Wijziging van de gemeentebegrooting 1937. Exploitatie Parkeerterrein aan N. Boulevard Naar wij vernemen hebben B, en W. be sloten de exploitatie van het parkeerterrein aan den Noord Boulevard voort te laten zetten door den heer Jan van Kan Jr., op dezelfde wijze als waarop wijlen zijn vader zulks exploiteerde. De werkloosheid. Op 30 Maart jl, bedroeg het aantal bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschrevèn werkioo- zen 507, dit is 54 minder dan 14 dagen daar voor en 15 minder dan verleden jaar om streeks dit tijdstip. wet, die tijdens de regeering van Wolde- verlichting kwamen los van de heeren maras werd uitgevaardigd voorziet dan 1 Kijne, Paase, Meskers en van Lierop. De ok niet in garanties voor de nationale minderheden. (Nadruk verboden) openbare vergadering is besloten met een vraag over een controleerend geneesheer cn diverse reglementen, waarvan de raads leden afschriften verlangen. Na de openbare ls nog een geheime ver gadering gehouden. RIJNSBURG. Propaganda-avond „Deo Vojente". In de smaakvol versierde kerkzaal gaf de Chr gem. zangvereen. .Deo Volente" een gedachtenis-, tevens propaganda-avond ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Na opening door den heer De Bruin brachten verschillende sprekers hun geluk- wensohen over, o.a. ouderling W. Kralt en de consulent ds. Fortgens. Voorts werden voordrachten enz. gehouden en volgden verschillende attracties. „Deo Volente" kan op een zeer geslaagden avond terugzien. LISSE. Pluimvee-Vcrceniging „LIss«'\ onder lekuiv; m den heer W. F. Dandey. De notulen "n rien secr., den heer E. Luik werden vas ^asl/Oid Besloten werd in December een Nationale V n. ror Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) te gaan, groot f. 11670 a 3'/Wo. Dit bedrag is benoodigd tot dekking der Woningbouwte- korten en de kosten van de aangelegde woonwagenstandplaats. De Woningbouwvereeniging verzocht de gemeente de woningen over te nemen. B. en W. achtten in het algemeen belang over name door de gemeente gewenscht. De ex ploitatie zouden B. en W. in handen willen stellen van een daartoe te vormen stichting. De raad besloot in beginsel tot overname in den geest van het voorstel van B. en W. De begrooting 1938 is door Ged Staten teruggezonden, onder opmerking dat geen goedkeuring kan worden verleend alvorens de geraamde noodlijdenheidsbijdrage ad f. 6900 als begrootlngspost ls geschrapt. Ge adviseerd werd dekking te vinden in een post ad f. 4800, zijnde het netto rekenings saldo van den dienst 1936. verlaging van den post steunverleening aan armlastigen met f. 1000 en verdeeling van een drietal uit gaafposten over twee dienstjaren, Aldus aangenomen. Hierna volgde de vaststelling van de bebouwde kom, bedoeld in de nieuw- ontworpen bouwverordening Mede in ver band met de opdracht aan het Instituut „Stad en Landschap" stellen B. en W. voor om als bebouwde kommen aan te wijzen een gedeelte nabij Aardam en de Noord westzijde van Langeraar van de R.K Kerk tot de Leidsche Vaart. Na bespreking werd het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen, alsmede het besluit ingevolge art. 36 der Woningwet goedgekeurd, waarbij verklaard wordt, dat een regeling van de bebouwing in de ge meente wordt voorbereid. Na nog een aanvullende regeling te heb ben gesteld van de betaling door de ge meente van zlekenfondsby dragen, waar door de groote gezinnen tijdens werkloos heid niet meer dan 40 cent voor premie be hoeven te betalen, dankte de heer Verboom voor de voorbereiding der wijzigingen in de politieverordening op het punt der open bare zedelijkheid De heeren de Leeuw, v. d. Weijden, L. Hoogervorst. P. Hoogervorst en Volgering bespraken verkeersbelangen. ver- nleeing hulpbehoevenden, aansluiting der - chingsgebouwen aan de waterleiding en rattenbestrijding. Hierna sluiting. 3—5

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19