BINNENLAND Wat de Defensie versterking zal eischen 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 April 1938 Vijfde Blad No. 23932 Verhooging van personeele- en omzet-belasting overwogen DAGBLADRECLAME Instelling van nationaal Defensiefonds Afscheid van Mr. Besier. Als procureur-generaal van den Hoogen Raad. In een plechtige buitengewone ple naire zitting van den Hoogen Raad. heeft gistermiddag, onder buitenge woon hartelijke en talrijke blijken van belangstelling de procureur-generaal mr. L. Ch. Besier, wien met ingang van 1 April op de meest eervolle wijze ont slag uit deze functie is verleend, in tegenwoordigheid van familieleden af scheid genomen van ons hoogste rechtscollege. Jhr. mr Ph Feith, president van den Hoogen Raad sohetste uitvoerig de groote verdiensten van mr. Besier. Spreker wenschte mr. Besier geluk met de hem verleende onderscheiding, nl. de be noeming tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Na in den breede de taak van den pro cureur-generaal te hebben geschetst, be sloot spr., zich richtende tot mr. Besier „Allen, die het voorrecht hebben gehad gedurende jaren met u samen te werken, zijn als vanzelf onder de bekoring van uw OPgeruimden geest en uw vriendschappe- ïjken omgang moeten komen. Het zijn dan ook niet slechts ambtgenoo- ten die gij verlaat, het zijn allen vrienden die hun scheidenden collega een vaarwel toeroepen. Gelukkig behoeft deze band met het beëindigen van de ambtelijke loopbaan niet te worden verbroken, en namens alle vrienden spreek ik daarom den wensch uit, dat wij u nog vele jaren van uw otiumcurn dignitate zullen zien genieten." Vervolgens was het woord aan den nieuw- benoemden prooureur-generaal mr. W J. Berger. Na de loopbaan van mr. Besier te hebben geschetst tot aan zijn benoeming tot advo- •aat-generaal bij den Hoogen Raad, ver delgde mr. Berger: „Ik zal het niet wagen om uit te weiden over de wijze, waarop gij dit ambt gedu rende ruim twintig jaren hebt bekleed. Nog minder mag ik mij vermeten dit te doen over uw helaas te korte ambtsver vulling als procureur-generaal. Elk woord van mij toch zou slechts een al te zwakke weerklank kunnen zijn voor hetgeen in welspreken door stilzwijgendheid omgaat in de hier vereenigde leden van den Hoogen Raad. bij dit afscheid van u. den procureur- generaal, wiens naam onafscheidelijk met den Hoogen Raad was, en laat ik er aan stonds bijvoegen, trots dit afscheid, zal blijven verbonden, want bestudeering van de arresten van den Hoogen Raad is im mers ondenkbaar zonder bestudeering van de conclusies van Besier". Tenslotte werd nog gesproken door jhr. mr. E. C. U. van Doorn, deken van de orde van advocaten. Zeer onder den indruk dankte mr. Besier. Thans f. 61.000.voor het Weer baarheidsgeschenk. Extra hulp aan werkloozen. Ook nu in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. De minister van sociale zaken heeft, in overleg met den minister van economische zaken, een circulaire gezonden aan de ge meentebesturen betreffende extra hulp aan werkloozen 1938. Blijkens dit rondschrijven zal, evenals voor het afgeloopen dienstjaar, ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen kunnen worden verstrekt in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. Voor deze steunverleening komen in aan merking de arbeiders, die hetzij uitkeering genieten ingevolge een steunregeling, hetzij bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst. Tevens komen hiervoor in aanmerking de kleine grondgebruikers, die kunnen worden gerangschikt onder de z.g. b- en c-groepen. Werkloozen, die uit een werkloozenkas trekken, kunnen, indien en voor zoover zij daaraan dringende behoefte hebben, even eens voor de hierbedoelde extra hulp in aanmerking komen. In het algemeen zul len slechts die kastrekkers voor extra hulp ln aanmerking komen, die kastoeslag ont vangen, of steun zouden genieten, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In aansluiting op een vroegere circulaire merkt de minister nog het volgende op: De steunverleening b is een vorm van extra hulp afhankelijk van de individueele behoeften en niet een aanvullende steun, waarvan ieder, daarvoor in beginsel in aanmerking komend gezin, een evenredig aandeel toekomt. Aangezien nu deze be hoefte aan extra hulp over het algemeen grooter zal zijn naarmate het gezin grooter is en de inkomsten geringer zijn, is de b-.steun in de allereerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid of langdurige economische bedrijfsmoeilijkheden. mede gelet op bijzondere omstandigheden als ziekte, gezinsinkomsten enz. met betrek king tot het aanschaffen van kleeding, dekking en schoeisel, zoodanige achter stand is ontstaan, dat verstrekking van extra hulp noodig is. Voor ieder geval afzonderlijk zal de be hoefte door middel van huisbezoek moeten worden vastgesteld. Hierbij wordt opge merkt dat bij de beoordeeling dezer be hoefte geen rekbning mag worden gehou den met de spaarregeling voor b-steun. Evenals het afgeloopen jaar, behoudt de minister zich het recht voor, den b-steun geheel of gedeeltelijk niet in geld. doch in nahirn. te verstrekken. Er dient, op te worden gelet, dat de goe deren, welke worden verstrekt, voor zooveel mogelijk zijn van „Nederlandsch fabri kaat". VERANTWOORDING VAN DE VRIJWILLIGE BIJDRAGEN. Gisteren is ontvangen: f. 0.78^ B. J. G. M. Apeldoorn; f.20 G. M. Wageningen; f.1 N.N.; f.50 gep. O.I. ambtena res; f.25 een O.I. ambtenaresse; f.20 N.N. Bus- sum; f.10 van een Nederlandsche vrouw. Gro- I ningen; f.5 een gezin uit de prinsenstad; f. 1.95 fam. v. Haarlem; f.5 mej. J. R. Oosterbeek; f.5 alle beetjes helpen, Rotterdam; f.1 oud land weerman, Hoorn; f.5 M. B. Nijmegen; f. 100 van rasecht Nederlander, Terborg; f.2 J. M. en W. S., Rotterdamf20 burgemeestersvrouw ben. 't IJ en mej. E. M. E. den Haag; f. 10 een va- derlandsche den Haag; f.2.50 E. B. Utrecht; f.100 J. H. J. van A. v. d. L.. Wassenaar; f.10 J. D. Wassenaar; f. 10 van een kapiteins-weduwe den Haag; f2.50 kaartclub Hoogeveen; f.100 een Nederlandsche den Haag; f. 1 B. F. C. M. I. H. Baarn; f. 3.50 H. W. Sm. Groesbeek; f.10 van een moeder, Hilversum; f. 0.25 van een schooljongen. Amsterdam; f. 2.50 P. A. M. E. G. Tilburg; f. 1 ir. A. L. K. Amsterdam; f4.50 van zes Nederlanders, den Haag; f. 10 gep. O.I. amb tenaar Oegstgeest; f.25 G. J. H. geb. C. M. v. H, Beverwijk; f.20 mej. I. M. K. Apeldoorn; f.10 dr. N. v. d. W., Antwerpen; f. 2.50 J. H. R. van D. Amsterdam; f.250 N.N. Bussum; f.101 ir. J. H. A. W. G. van H. te E. Amsterdamf20 van twee onderwijzeressen. Rotterdamf10 H. J. G. H. M. Zeist; f.5 M. M. A. B. B. Aerdenhout; f. 1 A. van der B. den Haag; f2.50 B. J. M. den Haag; f.5 L. van D. Rotterdam; f. 1 J. H. S. V. Rotterdam; f.100 mevr. de wed. P. B. geb. W. S. B. Laren; f.25 A. C. Zeist; f. 0.33 ontv. dir. bel. Nijmegen i.o. H. S. den Haag; f.10 A. V. Scheveningen; f.1 J. W. A. P. Hengelo, (O.): f.5 N. N. Haaksbergen; f.6 leerlingen mulo school Voorburg; f.10 ir. M. K. den Haag; f.50 J. H. Voorburg; f.2.50 H. H. den Haag; f.50. mej. L. M. K. den Haag; f.10 jkvr. F. F. Am sterdam; f.100 F. J. H. C. Hierden; f.2.50 mevr. G. A. S. van S. Heemstede; f.25 N. N. Leiden; f. 7.50 mej. M. E. H. en H. G. H. Utrecht f.10 oud-off. M. S D. Wassenaar; f.45 N.N. Dordrecht; f. 1 J. T. W. den Haag; f.2 M. de H. Bergen op Zoom; f.75 N.N. Goes; f.2.50 den vaderlant ghetrouwe, de Heurne bij Dinxperlo; f.6 E. T. R. en zoon. Assen; f. 100 Joh. W. A. N. den Haag; f.10 M. B.C. Rotterdam; f.2.50 gepenslonneerde Beverwijk; f. 10 dankbare Ne derlandsche Scheveningen; f.25 J. C. G. v. d. G— C. Scheveningen; f.50 H. C. F. Bilthoven; f.1 N.N. den Haag; f. 1.000 J. K. Zeist; f. 1.000 M. K. H. B den Haag; f.10 mej. J. W. P. C. L. Arnhem; f.10 A. van H. Leiden; f.10 P. J. J. D. Zaandam; f. 10 N.N. den Haag; f. 100 mevr. P. F. B.—C. den Haag; f.2.50 gep. o.off. Haarlem; f.10 J. A. W. Hilversum; f.10 afge keurde dienstplichtige den Haagf 10 moeder a.s. soldaat den tHaag; f.50 mej. C. C. V. Am sterdam; f.10 M. H. den Haag; f.1 mevr. V. Breda; f.10 mej. W. van H. Oosterbeek; f.5 mevr. P. A. B. geb. J. A. C. Haarlem; f.25 N.N. den Haag; f. 10 W. v. d. Z. Scheveningen; f.40 ietsje. Hilversum; f.10 S. van C. Wasse naar; f.25 fam. M. Utrecht; f.5 N.N. den Haag; f.10 W. C. M. B. den Haag; f.10 leeraar R. H.B.S. Hoorn; f.10 M. C. Putten; f.2 C. W. V. den Haag; f.10 J. H. Zwolle; f.25 G. J. H. Beverwijk, f.10 G. C. A. M. Wassenaar; f.10 van B. te G.; f.2.50 S. H. Zwolle; f.50 C. T. te G.; f.10 G. B. van B. van H. N. van P. den Haag; f.20 A. S. Amsterdam; f.25 N.N. Rot terdam; f.5 mej. P. C. L. den Haag: f.10 van een werkende vrouw den Haag; f. 10 een vee voederhandelaar, Leeuwarden; f. 10 N.N. Am sterdam; f.1 mej. C. E. den Haag; f.10 naar draagkracht Berg en Dal; f.25 H. C. Z. Rotter dam; f.1 C. A. van B. Arnhem; f.10 mevr. S. M. H. Amsterdam; f.10 N.N. Amsterdam; f.10 E. N. J. W. Amsterdam; f.5 H. G. P. Amster dam; f.2.50 H. H. N. Amsterdam; f.6 Th. J. B. Voorburg; f.25 N.N. Hilversum; f.20 X. Y. Amsterdam; f.10 mej. A. J. S. Amsterdam; f10 J. P. een goed vaderlander, den Haag f.50 N.N. den Haag; f.10 N. H. D. den Haag; f.25 H. G. M. den Haag; f.500 echtpaar P. te O.; f.100 M. C. O. Nijmegen; f.100 A. S. Am sterdam; f.5 C. S. R. Haarlem; f.50 O. S. fa. C. S. Utrecht; f.1 Kees Utrecht; f. 1.50 uitge spaard rookgeld Zeist; f.5 weduwe rijksambte naar, Arnhem; f.300 dr. J. P. T. Gouda; f.10 weermacht, Eindhoven; f.2.50 J. A. B. Hattem; f. 3.50 N.N. Veenhuizen; f.1 R. F. Groningen; f.50 wees paraat, Heemstede; f.2.50 H.B.S.-er den Haag; f.10 dr, F. L. van M. den Haag; f. 10 D. K. Rotterdam; f. 10 G. P. B. Rotterdam; f.125 J. J. van S. Rotterdam; f.5 W. J. H. den Haag; f.10 J. B. Hlllegersbergf. 1.000 mr. M. van R. A. Amsterdam; f.1 M. Ph. M. Antwer pen; f.10 vaderlandslievende den Haag; f.50 N.N. Nice; f. 10 gep. werkende vrouw den Haag; f. 2.50 M. D. G. den Haag; f. 7.50 zeventien Alk maar; f.10 drie watergeuzen, den Haag; f.2 N.N. den Haag; f.1 N.N. den Haag; f2.50 N.N. den Haag; f. 10.60 inwonenden Zutphen; f.2.50 militair kind. Vaassen; f.10 S.A.S. Rot terdam; f.1 4 kinderen. Drachten: f.0.50 N.N. Genum; f. 0.62 vijf Flakkeesche dames; f.10 mevr. M.de V.. den Haag; f 1.000 B. H. B. Loenen aan de Vecht; f.15 N.N. Arnhem; f.5 fam. van R. Rotterdam; f.2.50 N.N. den Haag; f. 10 Nederlandsche den Haag; f. 10 gep. onder luitenant K.N.I.L. Arnhem: f.10 N.N. den Haag; f.1 P.T.T. personeel. Aalsmeer; f.5 J. S. Gin- neken; f.2 geref. knapenvergadering. Baarn; f.5 M. H. D. den Haag; f.50 Hilversumsche; f5 C. W. C. Hilversumf5 A. van T. T. Dordrecht; f.5 N.N. Zeist; f.2.50 J. P. Rotter dam: f. 10 H. Rotterdam; f.25 C. H. B. Tiel; f. 1 M. P. Utrecht; f. 1 A. C. Amsterdam; f. 0.25 vita nova Mijdrecht; f.2.50 mej. P. W. Twello; f.6 twee vriendinnen. Enkhuizen; f. 1 drie patri otten, Leimuiden; f.1 D. van V. Utrecht: f. 82.10 leeraren en leerlingen H.B.S. Rotterdam: f.2.50 B. H. K. den Haag: f.25 twee Leidsche meisjes studenten f50 N.N. Amsterdamf. 10 mevr. A. S. de V. Amsterdam: twee bedragen totaal f0.15. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f.61.302,73';. ^^oedkooper dan Koffie Hag, dat kunnen wij ook! Onze coffeïne- vrije Sanka-koffie kost slechts 44 ets. per pakje. Maar beter dan handelsverkeer met frankrijk. Woensdagavond ls de heer A. Th. Lam ping, dlreteur der handelsaocoorden. uit Parijs in Den Haag teruggekeerd. Naar ons ter oore kwam heeft de heer Lamiping met de Fransche regeering be sprekingen gevoerd over eenige moeilijk heden ten aanzien van het handelsverkeer tusschen beide landen. Naar wij vernamen U,„ J,«. Lpctaat nipt' Rii zullen de besprekingen binnenkort worden N0Uie na?' aat ^Staat niet. DIJ voortgezet. pjag het niet alleen de fijne federatie van brokkenhuizen. kwaliteit van uitgezochte hoog- keXifh^te mre£ht landkoffie, maar vooral ook de van br°k" 30-jarige bedrijfservaring en het Het doel van deze bijeenkomst was een wpvLnrnrédé Dus Koffie band te leggen tusschen deze instellingen unieKe werKprOCeae. UUS rvome waarvan er een groot aantal in ons land n,_ i_ IJl gevestigd 1; en voorts te komen tot een na5' OOK voor u gezamenlijke actie het ophalen van goe deren. Er waren op de vergadering aanwezig vertegenwoordigers van 14 brokkenhuizen. waarvan de meesten instemden met het plan tot oprichting van een federatie van brokkenhuizen in Nederland In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen vertegenwoordigers van brokken huizen uit Groningen. Rotterdam Hilver sum en Middelburg. N.V. KOFFIE HAG MIJ. - AMSTERDAM 8683 (Ingez. Med.) De vereeniging voor nationale veiligheid heeft sinds de vorige opgave f.465.ontvangen. In totaal is In de laatste dagen bij deze ver eeniging binnengekomen f. 5.111.98. De a.s. Bloemententoonstelling te Boskoop. De werkzaamheden vorderen goed. In de groote hal van het tentoonstellings gebouw te Boskoop, is men in verband met de as. Bloemententoonstelling thans druk BOND VAN PROVINCIALE ASSURANTIE KANTOREN. COLLECTIEVE CONTRACTEN BOEK DRUKKERS. EN BOEKBINDERS BEDRIJF. In de te Utrecht gehouden buitenge wone vergadering van den Nederlandschen Grafischen Bond, is de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de typografie en het rasterdiepdrukbedrljf, alsmede die voor het boekbinders-, papierwaren- en enve- loppenbedrijf. niettegenstaande een aantal bezwaren tegen niet-ingewilligde verlan gens, met groote meerderheid van stem men door de leden aangenomen. VERGADERING VAN KRUIS" .het ivoren Gisteren hield de bond van provinciale assurantiekantoren zijn 16e jaarvergade ring in .kasteel Oud-Wassenaar, onder voorzitterschap van den heer Jac. Post te Groningen. Behalve een groot aantal leden waren mede aanwezig het voltallige bestuur, de eere-voorzitter de heer Jasper Warner en de afgevaardigde van den Nederlandschen bond van makelaars, de heer J. Ype. In de morgenvergadering werden de huislioudelijike zaken behandeld en ver schillende vakbelangen besproken Bijzondere aandacht werd gewijd aan het aan het werk. Onder leiding van den heer j feit. dat nog steeds allerhande personen 'ZZ'"' lYTn''nwriingswoörd de oD- IV* richting eener af<Lli£ N^rd-Holland en ..Het Ivoren Kruis", de Nederlandsche vereeniging voor mond- en tandhygiëne, hield dezer dagen in het hotel Bristol- Coomans te Rotterdam haar jaariijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. J. Backer Dirks, den bezig, de verschillende perken, vakken anderen, op assurantiegebied werkzaam en paden, omzoomd door graszoden, gereed ziin en daarin een nevenfuntie vinden te maken. I Aan een vakkundige bediening van het De reeds verrichte werkzaamheden laten publiek komt deze toestand niet ten goede, nu al zien, dat. wanneer straks de bloemen Verder kwamen aan de orde de. volgens en heesters in de perken en vakken zijn de vergadering, slappe wijze, waarop de opgesteld, een en ander een schitterend geheel zal vormen. Voorts zij medegedeeld, dat, nu de aan leg, vlak gehouden zal worden, met aan het einde van de hal een kleine heuvelachtige verhooging men hier door bij het binnen treden der tentoonstelling dadelijk een overweldigend overzicht van de enorme bloemenpracht zal krijgen. Het in bloei trekken der planten en hees tergewassen in de kweekkassen verloopt zeer gunstig, zoodat alles op tijd gereed zal zijn. maatschappijen den afstand van provisie afstand toepassen, alsmede de vraag, op welke wijze het best samenwerking met andere organisaties zou kunnen worden verkregen. Uit het door den seretaris. mr G. H A. GTOsheidë, uitgebrachte jaarverslag bleek een sterke toeneming van het ledenaantal en een veelzijdige activiteit van den bond. In de middagvergadering werd na een inleiding van den voorzitter over de positie van den provincialen assurantiebezorger, het standpunt ingenomen, dat de leden hebben te streven naar een positie, die hen door onafhankelijkheid tegenover de maat schappijen in staat stelt de belangen van de verzekerden, volledig te behartigen. Daarna werd besproken de houding, welke de leden hebben aan te nemen tegenover het handelsregister PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Door den voorzitter van het centraal stembureau is benoemd verklaard tot üd der Prov Staten van Zuid-Holland, prol dr. J. H Veraart, zulks in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van mr. A. P. C Peters De heer Veraart, die als nummer een op de candidatenlijst in 1935 tot eenigen vertegenwoordiger der KPD in de Staten van Zuid-Holland werd geko zen heeft reeds toen voor deze benoeming bedankt, waarna in zijn plaats werd be noemd mr. Peters, de voorzitter der partij. Ook thans zal hij. naar men mag aanne men. geen zitting nemen in de Staten. Als kwamen nog ter sprake, nummer 3 op de candidatenlijst komt hier- Te ongeveer 5 uur sloot de voorzitter voor dan in aanmerking de heer F. Evers. - deze zeer geanimeerde vergadering. Besloten werd. dat de leden inschrijving zullen bevorderen voorzoover zij als gevol machtigde agenten optreden en te bevor deren. dat rij. die het assurantiebedrijf als nevenbedrijf uitoefenen, eveneens in het j handelsregister worden ingeschreven Ook de opleiding voor het assurantie- bedrijf en de verplichte W A -verzekering zeide vervolgens overtuigd te zijn van da noodzakelijkheid eener versterkte actie, met het doel meer algemeen de belang stelling voor de vraagstukken sociale tand heelkunde te wekken. Het jaarverslag maakte melding van de ook dit jaar gevoerde propaganda voor schooltandverzorging en van de aangename samenwerking, die op dit terrein met de betreffende commissie vanwege de Neder landsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de Rotterdamsche tand artsen vereeniging had bestaan. Met vol doening werd tevens gewag gemaakt van een door de jaarvergadering van de Zuid- hollandsche vereeniging ..Het Groene Kruis" genomen besluit tot het instellen van een studiecommissie inz. het invoeren van schooltandverzorging ten plattelande. De penningmeester, de heer F. J. Mlncfc Blok, deed rekening en verantwoording van zijn beheer, waaraan de vergadering haar goedkeuring hechtte. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen. V/ oncentreer op het krachtigste reclame-middel BELANGRIJK VOORDEEL VOOR ROTTERDAM. Geen noodoffer en geen weerbelasting. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke voorzie ning tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot ge deeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. Het volgende is eraan ontleend Het reëele tekort der vastgestelde be grooting voor het jaar 1938 moet worden becijferd op f. 85.1 mlllloen. Dit tekort is uiteraard mede veroorzaakt door de stij ging van de defensie-uitgaven. Deze uit gaven toch zijn. vergeleken met 1937. met niet minder dan circa f. 13.7 millioen ge stegen. Daarbij is er nog rekening mede te houden, dat in de primitieve begroo ting 1938, in afwachting van het met Ne- derlandsch-Indië nader te plegen overleg over de verdeeling van de kosten der ma rine, de bijdrage deswege aan dat gebieds deel pro memorie was uitgetrokken. Het laat zich thans aanzien, dat de kosten- verdeeling, zooais deze voor 1938 zal gel den. het budget van het moederland nog met circa f3.7 millioen zal belasten. De wijziging van de dienstplichtwet (uitbrei- contingent en verlenging eersten Het staat thans vrijwel vast, dat de drie groote schepen van den Norddeutschen Lloyd te Bremen, de „Gneisenau", „Pots dam" en „Scharnhorst". in het vervolg op i ding de uitreis naar Oost-Azië, Rotterdam zul- oefentijd i zal voorts voor 1938 nog beslag len aandoen in plaats van Antwerpen. Dit leggen op circa f 9.4 millioen. Hierin zijn beteekent voor de Rotterdamsche haven dan nog niet begrepen de kosten, veroor- een belangrijke aanwinst, doch voor Ant- zaakt door de vervroegde Invoering van de werpen is het een pijnlijk verlies. (Tel.) verlenging van den eersten oefentijd, waartoe onlangs besloten is. Deze kosten zijn thans nog niet te overzien, doch wor den zeer ruw geschat op f. 8 millioen. Recapituleerende kan derhalve ge zegd worden, dat het rijk voor 1938, in vergelijking met de begrooting 1937 voor een meerdere uitgaaf voor defen siedoeleinden staat van circa f. 34.8 millioen. Dit bedrag zal dan in de eerstvolgende jaren nog stijgen: we gens renten en aflossing van de kos ten voor moderniseering van het ma terieel der weermacht en kosten voor de kazerneering in verband met de wijziging der Dienstplichtwet (bere kend tegen 3 pCt. rente en aflossing in 40 jaren) met f.9.9 millioen; we gens meerdere aanbouwkosten van de marine met f. 1.5 millioen wegens meer dere exploitatiekosten en vervanging materieel f. 15.8 millioen tezamen f 27.2 millioen. Men kan aannemen, dat deze stijging zich geleidelijk zal voltrekken, totdat zij op de begrooting voor 1942 ten volle tlrukt. Daarna zal het totaal-bedrag wegens meer dere defensie-uitgaven zeer geleidelijk als gevolg van de regelmatige aflossing van de schuld, aangegaan voor de modernisee ring van het materieel der weermacht, dalen. Op de begrooting voor 1939 zai, we der vergeleken met 1937, f. 44.8 mil lioen meer drukken. Op die voor 1940 f 52 millioen meer, op die voor 1941 f 60 millioen meer en op die voor 1942 f.60 millioen meer en op die voor 1942 f. 62.1 millioen meer. Voor al deze uitgaven is thans geen dekking beschikbaar. Wanneer dan voorts in acht wordt genomen, dat overigens dus geheel afgescheiden van de niet ge dekte meerdere defensie-uitgaven de begrooting 1938 een reëel tekort op den gewonen dienst vertoont van circa f. 71.4 millioen (f. 85.1 millioen reëel teijort vast gestelde begrooting minus defensie-accres ad f. 13.7 millioen) dan is de omvang van de uitgaven, welke dekking vereischen, in beeld gebracht. Bezuiniging in de eerste plaats. Naast belastingverhooging kan uitgaven beperking een middel zijn tot beperking van de tekorten. Wat dit laatste middel betreft, handhaaft de minister zijn stand punt, dat het noodzakelijk is den bezuini- gingsarbeid voort te zetten. Met deze nood zaak voor oogen heeft hij zich verzet te gen voorzieningen, welke de staatsbe moeiingen weder aanmerkelijk kostbaar der zouden maken. Op dezen weg behoort naar zijn oordeel verder te worden ge gaan. Het is echter de plicht van ons volk de handen ineen te slaan om de offers te brengen, welke de defensie thans ons land extra oplegt. Met groote vreugde heeft de minister dan ook kennis genomen van de offers, waar toe reeds verscheidenen zich geheel vrijwillig de laatste dagen gedrongen gevoelden, in welke uitingen hij symp tomen ziet van het algemeen bij ons volk aanwezige gevoel, dat de tegen woordige omstandigheden van elk on zer zware offers vorderen. De nieuwe uitgaven waarvoor thans dekking moet worden gevonden, zullen naar raming beloopen voor 1938 f. 17.4 millioen, voor 1939 f. 25.9 millioen, voor 1940 f. 33.1 millioen, voor 1941 f. 14.1 millioen cn voor 1942 f. 43.2 millioen. Indien nog meerdere uitgaven noodzake lijk blijken, zullen deze hieraan nog moe ten worden toegevoegd. Men kan zonder overdrijving constatee- ren dat het als een eerezaak voor ons ge- heele volk moet worden beschouwd er voor zorg te dragen, dat de extra-lasten, welke de bijzondere internationale verhoudingen thans in het belang van ons volksbestaan noodzakelijk maken, ook worden opge bracht. De gedachten van den minister gaan op grond van deze overweging in de richting van een afzonderlijke finan ciering van de bedoelde uitgaven door middel van een nationaal defensie- fonds. Aldus zou voor de financiering van deze voor het geheele volk hoogst belangrijke zaak een vorm kunnen worden verkregen, welke een ieder in. staat stelt zich daaromtrent een vol ledig oordeel te vormen. Om het noodzakelijke evenwicht tot stand te brengen, overweegt de minis ter een verhooging van het percentage der omzetbelasting, eventueel nog aan gevuld met een matige verhooging der personeele belasting. Nu voor 1938 gerekend moet worden op een extra-uitgaaf wegens de vervroeging van de verlenging van den eersten oefen tijd. waartoe dezer dagen werd besloten, overweegt de minister een spoedige in diening van de voorstellen betreffende de nog te treffen belastingmaatregelen, op dat deze nog voor een deel ten bate van den dienst 1938 zullen kunnen strekken. Inzake het voorgestelde noodoffer in den vorm van een heffing ineens, sluit de minister zich aan bij de meening van andere leden, die van oordeel zijn, dat dit voorstel om verschillende re denen moet worden afgewezen. AI moge voor de toekomst het financieel aspect der rijksfinanciën weinig rooskleu rig zijn, een zoo radicale en, gezien den aanzienlijken teruggang in het nationaal vermogen en inkomen als gevolg van de laatste crisisperiode, zoo harde maatre gel, welke bovendien tal van economisch ongewenschte repercussies ten gevolge zou hebben, acht hij onder de huidige om standigheden volkomen onaannemelijk. De spoedige indiening van de aanvul- iingsbegrooting voor defensie zal zooveel mogelijk worden bevorderd. In het algemeen kan de regeering wel meegaan met de geuite gedachte, dat een, verbetering van 's lands financieelen toe stand te verwachten is van een toeneming van de bedrijvigheid. Overigens vestigt zij er in dit verband nog de aandacht op, dat ook deze defen sie-uitgaven hetzij direct, hetzij indirect de bedrijvigheid hier te lande zullen sti- muleeren en dientengevolge de werkloos heid zullen verminderen. Reeds aanstonds nadat de noodzake lijkheid van versterking van de defen sie was gebleken, heeft de regeering aan het denkbeeld van een weerbelas ting haar aandacht geschonken. Zij heeft echter na bestudeering van het in 1915 ingediende, doch later inge trokken ontwerp van wet tot heffing van een weergeld en van de wijze, waarop het denkbeeld in enkele andere landen, met name in Duitschland en Zwitserland, is uitgewerkt, van toepas sing van dit denkbeeld moeten afzien.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17