LAATSTE BERICHTEN Het economisch beleid van minister Steenberghe LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 30 Maart 1938 Oordeel der Kamer Eerste VRAGENRUBRIEK Binnenland Buitenland BEURSOVERZICHT WAIKT |fe. IliltlITIN^! Vereenigingen voor Ziekenhuis- verpleging in Nederland. Jaarlijkschc algemeene vergadering van het Streekverband ..Bloembollenstreek". Het Streekverband Bloembollenstreek" van Vereenigingen voor Ziekenhuisverple- ging in Nederland hield gisteravond in In den Vergulden Turk" alhier zijn jaar- iijksche algemeene vergadering onder lei ding van den voorzitter van het Streek verband. den heer P. P. de Koning alhier. De heer De Koning opende de vergade ring met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot de heeren C. Stolk en J. W. Buyze, resp. voorzitter en secretaris van de Federatie van Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Ne derland. Na het openingswoord van den voorzit ter werden door den secretaris, den heer C. H. Steenwinkel Jr., van Llsse de notu len der vorige algemeene vergadering ge lezen, vtelke werden vastgesteld. Hierna volgde het Jaarverslag van den secretaris, waarin deze mededeelde, dat in het atge- loopen jaar wederom een drietal vereeni gingen tot het Streekverband is toegetre den, n.l. de vereenigingen „Ziekenzorg" te Sassenheim, „Voorzorg" te Katwijk aan den Rijn en „Draagt Elkanders Lasten" te Valkenburg. In totaal zijn thans bij het Streek verband aangesloten 14 plaatselijke vereenigingen uit de Bloembollenstreek met een totaal aantal van 10.000 ver zekerden. In het jaarverslag werd mededeeling gedaan van de instelling van het Instituut „Controleerend Geneesheer". Tot contro leerend geneesheeren werden benoemd dr. H. den Boer te Noordwijk en dr. F. J. Ras- sers te Leiden. Het is aan de vereenigin gen geheel vrij aan dezen controledienst deel te nomen. Het Instituut heeft prac- tisch reeds zeer heilzaam gewerkt, gezien het. resultaat dat door de verschillende vereenigingen reeds bereikt werd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat door het Streekverband in samenwer king met het Streekverband „Rijnland" getracht wordt voor de aangesloten veree nigingen speciale contracten af te sluiten met de particuliere ziekenhuizen, specia listen en chirurgen. De conferenties over deze materie zijn nog niet geheel beëin digd, doch er wordt een gunstig resultaat verwacht. In dit verband werd door den heer Tibboel van Llsse opgemerkt, dat er veel patiënten in het Acad. Ziekenhuis worden afgewezen wegens plaatsgebrek, doch dat hier eigenlijk meer gesproken moet worden van een gebrek aan beschik bare bedden en niet van ruimte. Op zijn voorstel zal deze zaak ln handen gegeven worden van het hoofdbestuur der Federa tie, welke deze zaak ter kennis zal bren gen van den Minister met verzoek hierin verbetering te brengen. Ingekomen was nog een schrijven van zuster C. Corver uit Leiden, die speciaal belast is met de maatschappelijke zorg van Ziekenhuispatiënten. In dit schrijven werd het doel en streven van deze Instelling omschreven en er op gewezen, dat dit werk ook voor de buitengemeenten van gioot belang is te achten en deswege fl- nancieele steun zeer aan te bevelen is. Na de pauze werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der Fede ratie te Utrecht ln behandeling genomen, waarbij de secretaris der Federatie, de heer Buyze, de noodlge toelichting gaf. Voorts werd hierbij ook het woord gevoerd door den heer C. Stolk, voorzitter der Federatie, die speciaal het voorstel tot het instellen eener fraude-verzekering belichtte en er op wees, dat hier een groot belang voor de toekomst op het spel staat met het oog oo het voortbestaan der vereenigingen, meer speciaal de kleinere vereenigingen. Hij wekte op tot eendrachtige samenwer king in deze. Op voorstel van den heer Tibboel van Lisse zal in samenwerking met het Streek verband „Rijnland" getracht worden eeni- ge verruiming te verkrijgen van het aan tal bezoekdagen in het Acad. Ziekenhuis alhier en tevens om het bezoekuur thans van 1 tot 2 uur een uur te ver laten, waardoor het voor bezoekers van buitenaf gemakkelijker zal zijn de pa tiënten te bezoeken. Nadat dc heer Tibboel den voorzitter en het bestuur dank had gebracht voor hun vele werkzaamheden, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. alleen voor Europa, ook Amerika speelt in dezen „evenwichtsstrijd" een belangrijke rol Juist door de enorme hoeveelheid grondstoffen, die dit land ter beschikking staan. Neutraliteit van heden, aldus spr., is een vaag beginsel en ln de toekomst alleen te handhaven door landen, die tot de tanden toe gewapend zijn. Neutraliteitsrecht is uit den tijd en vervallen; iets anders is er tot heden niet voor in de plaats gekomen. Nederland bevindt zich dus in een moei lijke positie: het wil neutraal blijven; de vrijheid daartoe is minder groot dan in 1914, de totale oorlog kent geen verschil tusschen militairen en burgers. Uitvoerig besprak spr. vervolgens de statengroepeering van de laatste vijftig jaar, daarbij opmerkend, dat de geschiede nis leert, dat elk land, dat een functie naar buiten, maar niet naar binnen heeft op den duur weggevaagd wordt. Wat zijn de functies van binnen? Dat is niet het begrip „Democratie" of „sociale" of poli tieke gesteldheid van een land. Dit zijn uitwendige zaken, die alleen waarde krij gen als wij rusten op de geestelijke waar den van eeuwen. Alleen dit geeft het in nerlijk bestaansrecht van een land weer. Nederland heeft zulk een bestaansrecht gevonden; niet de uitwendige zaken maken haar uiteindelijk groot, maar wel de god delijke wet. die Staat en individu gelijke lijk oordeelt. Voor die innerlijke waarden, zullen ook, indien noodig, offers gebracht moeten worden om ze ongerept aan het nageslacht over te leveren. Een gcdachtenwlssellng volgde op dit referaat, waarna men zich nog gerulmen tijd bezig hield met de bespreking van de agenda voor de komende algemeene verga dering op 20 April te Amsterdam. Nadat nog een drietal afgevaardigden voor deze vergadering was aangewezen, sloot de heer Jac. Wilbrink met gebed. NEDERLAND TE MIDDEN DER POLITIEKE SPANNINGEN. Mr J. J. Schokking spreekt voor de Chr. Hist. Unie. Op ultnoodiging van de Chr. Hist, Kies- vereeniging sprak mr. J. J. Schokking, van Wassenaar over „Nederland te mid den der politieke spanningen". Na een inleidend woord van den voor zitter, de heer Y. Tynstra, verkreeg mr. Schokkmg het woord, die begon met te wijzen op het berustend optimisme van ons volk nu de defensie van ons land ver beterd wordt. Daarin zit een gevaar want daaruit blijkt, dat ons volk de gevaren van de internationale spanningen niet vol doende doorziet, Juist door den sluier, die de groote mogendheden, in het bijzonder de autoritair geregeerde landen, geworpen hetiben over hun bedoelingen, blijft waak zaamheid geboden. Duitschland schijnt momenteel het ZO. van Europa het be: langrijkste te achten; Engeland, hoewei nog aarzelend aangaande nieuwe verplich tingen, wapent zich geducht en schijnt zich zoo noodig op den strijd op drie iron- ten voor te bereiden. Nederland, aldus spr., zal bij een bot sing. zeer ln de knel komen, zoowe wat het luchtverkeer als wat het handelsver keer betreft, terwijl wij er militair, door de versterkte grens België—Frankrijk, anders voor staan dan in 1914. Hierna stond spr. een oogenblik stil bij Nederlands positie in 1914-1918; vooral de jaren 1916 en 1911 waren zeer critlek. De moeilijkheden van die jaren zullen zichbij een nieuwe botsing herhalen. Wel blijft volgens tracts ten de handel voor neutrale staten vrij, evenals de doorvoer naar ooi - lcgvoerende landen maar 1914 heeft ge toond dat er in dc practljk niets van te recht komt en dat de handel zeer belem merd wordt. De rechtspositie van Neder land staat niet vast. omdat de collectivi teit geen neutraliteit kent eerder aan de bedoelingen in den weg staat. Het woord „evenwicht" is ook niet van dc lucht, maai men bedoelt „overwicht". Dit geldt niet ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer J. W. Th. Bosch (Bllthoven) en voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde de heer D. W. van Krevelen (Rotterdam); idem wiskunde de heer P. Beimers (Lei den). „DE WIJZE KATER". Een nagenoeg geheel gevulde Schouw burg heeft gisteravond warme hulde ge bracht aan Jan Musch, die op zijn tournée rond de 500ste voorstelling van „De wijze Kater" vanzelfspekend de Sleutelstad niet vergat. Zoowel Musch als Constant van Kerckhoven, welke laatste een zeer ko mische uitbeelding gaf aan de rol van den veel-geplaagden koning, oogstten herhaal delijk „open doekjes". Na afloop der voor stelling overhandigde de voorzitter van het Schouwburgbestuur, prof. mr. E. M. Meyers den vertolker van de titelrol een fraaie krans, daarbij zijn bewondering uitspre kend voor de wijze, waarop Musch aan het prachtige toor.eelwerk van Herman Heyer- mans volledig recht doet wedervaren. Dc heer Musch dankte prof. Meyers voor zijn waardeerendc woorden, welke, komen de uit den mond van een rechtsgeleerde met wereldreputatie, hem de desapprecia tie die hem als jurist ln .het tooneelspel ten deel valt, volledig doen vergeten! Het talrijke publiek juichte den filosofi- schen „kater" langdurig toe. (Vergadering van heden). van het Aan de orde zijn de begrootingem economische zaken, alsmede die van Landbouwcrisisfonds. De heer van Rappard (Lib zegt het de naar spr. uiteenzet, b.v. door standaardi- gevolgde loonpolitiek ongunstige en afwij- seering. Vele ondernemers zijn echter be kende verhoudingen heeft geschapen in krompen als het gaat om het collectieve De heer de la Bella (S.D.) had van dezen minister een economische politiek verwacht geheel afwijkend van de tevoren gevoerde. Spr. constateert verbeteringen, maar mist krachtige aantasting van de werkloosheid. T.a.v. den export is de minister nog al optimist, spr. betoogt dat die moet worden uitgebreid. Op een dajing van de kosten van levens onderhoud mag men niet meer rekenen; vele arbeiders leven op de uiterste grens. Door ordening is er nog veel te bereiken, verschillende bedrijfstakken. De loonen in de agrarische bedrijven steken wel zeer on gunstig af-tegen die In andere. Ock is er te groot verschil, tusschen arbeidsloonen bedrijf: steenbakkerijen, broodbakkerijen rubber-industrie, sigaren-industrie. schoe nen-Industrie enz. Spr. vestigt in dit ver band de aandacht op het nut van bedrijfs- en de inkomsten gemiddeld van den boer. raden Spr. erkent, dat vergelijkingen tusschen en De arbeiders hebben te weinig Invloed met Iconen uiterst moeilijk zijn, maar de op den gang van zaken. Waarom geeft men eindprijzen der landbouwproducten moeten hun niet het Initiatief-recht om zaken bij zoodanig zijn. dat de beer er mede uit kan de overheid aanhangig te maken? Zelve komen. Moet er met de landbouwcrisiswet geving niet verder worden gegaan, dan een minimum-bestaan te waarborgen? Ophef fing der Land'bouw-erisisbemoeiingen acht spr. thans onmogelijk en ongewenscht. Spr. wijst inzonderheid op de moeilijkhe den van den rogge-boer. De roggeprijs is in verhouding tot den tarweprijs te laag. Een verhooging van monopolierechten zal wel onvermijdelijk zijn. Spr. betreurt, dat de minister de aardappelen-teeltregeling niet wil verbeteren. De minister houde meer rekening met de adviezen der landbouw organisaties en neme ruimere maatregelen ook als gevolg van het mond. en klauwzeer. Er worde meer contact g-houden met ande re. ons omringende landen om tot een ge meenschappelijke bestriidingsmethode te komen. Spr. keurt het af, dat in 1937 15372 ton vleesch uit Denemarken is ingevoerd voor een waarde van f. 5.1 millioen. Is die invoer om verschillende redenen onver mijdelijk, dan geschiede ze toch meer ge leidelijk verdeeld over het geheele jaar. Spr. dringt aan op een mengverbod van boter en margarine, en wijst er op dat het melk- veehoudersbedrijf nog steeds niet renda bel is. Spr. brengt den minister hulde, wijl er meer op de begrooting Is uitgetrokken voor lager landbouwonderwijs en bepleit eem betere subsidie-regeling voor de paarden fokkerij. alsmede een betere organisatie van den landbouw-voorlichtingsdienst. moet deze ook meer initiatief ontwikkelen. De practijk van vier jaren ordening is eigenlijk bedroevend. De werkgevers gunnen elkaar niets, zelfs niet het verlies Da arbeiders moeien met volle rechten mede kunnen oordeelen ln het bedrijfsleven. De indirec'e lasten drukken zwaar od het volk. De heffing od margarine en spijsvetten moet worden verlaagd, doch de regeering schijnt dit niet mogelijk te ach ten. Nu de boter tot een groothandelsprijs van f. 1.30 Is teruggebracht, is de orijsver- houding onjuist geworden. Het is verkeerd, dat de magarineverbruikers 28 millioen per jaar moeten opbrengen om de verliezen op de boter te dekken: dit drukt voorna- melij'.c op de minst draagkrachtigen. De heer Hiemscra (s,d betoogt dat er een be'ere verhouding moet komen tus schen de loonen in agrarische en andere bedrijven. Spr. schetst de gevolgen der onvoldoende loonen (en plarielande De regeering kan zich niet op het standcunt stellen: daar heb ik nie's mede te maken. De landbouw crlsiswet geeft den minister het recht, verder te gaan. dan hij doet. Spr. zegt. dat alles moet worden gedaan om de kwaliteit van het product te ver beteren. Spr. acht het. onbillijk, dat in de pachtcommissle de bond van landpachters is uitgefloten. De vergadering wordt te 1.15 uur een half uur geschorst. VER. VAN VRIENDEN VAN HET LEIDSCHE GYMNASIUM. Dezer dagen is hier ter stede opgericht de „Vereeniging van Vrienden van het Leidsche Gymnasium", waarvan de grond slag werd gelegd bij de inwijding van het nieuwe Gymnasium in Januari j.I. Tot voorzitter werd gekozen prof. dr. Ph. S van Ronkel; tot secretaris-penning meester dr. H. G. S. Snijder, belden alhier. LEIDSCHE BROODFABRIEK N.V. In dei hedenmiddag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Leidsche Broodfabriek werden de balans en verlies- en winstreke ning onveranderd vastgesteld. Besloten werd om, evenals het vorige jaar, geen dividend uit te keeren. De periodiek-aftredende commissaris dr J. J. van Eek werd herkozen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, dat aan de commissie, aan welke ln 1938 wordt opge dragen het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, tevens wordt opgedragen het examineeren van hen. die dit jaar de akte van bekwaamheid wensclren te verkrijgen, tot het geven van lager onderwijs in de wiskunde. Tot leden der commissie zijn o.m. be noemd dr. J. Droste, dr. W. H. Keesom, dr. A. E. van Arkel. dr. J. H. Oort en dr. W. van der Woude, hoogleeraren. en dr. H. D. Kloosterman, lector te Lelden. Voorts de heer G. A. Janssen alhier en ir. Ph J Stok te Wassenaar. Tot lid en ondervoorzitter der subcom missie K IV, welke alhier zetelt. Is dr. B. G. Escher benoemd en tot leden dr. L. G. M. Baas Becking en dr. H. Boschma. allen hoogleeraar hier Ier stede. Niet de dames, doch dc heeren Spronk, de Vries en Penseel slaagden voor den Haagschen textielcursus. De politie heeft den 44-jarlgen nacht- verblijver A. de W. aangehouden, gedomi cilieerd te Amsterdam, die nog één week gevangenisstraf moest ondergaan. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn gesl. de dames D. C. Klein (Rotterdam), L. M. Wouters (Voor burg) en de heeren M. van Oosten (Den Haag) en K. W. J. Dambrink (Den Haag). Onze stadgenoot P. Kortmann behaal de het einddiploma der R.-K. Tulnbouw- winterschool te Beverwijk. C. K. te K. - De zittingen van den politie rechter zijn openbaar. Publicatie is dus over het algemeen niet te voorkomen. C. B. te Z. De uitgever van het tijd schrift „Het witte doek" is ons niet bekend. Vestigingswet-kleinbedrijf. Examens voor het middenstandsdiploma algemeene handelskennis. Door de drie Nederlandsche midden standsbonden zullen in Juni voor het eerst de examens voor het middenstandsdiploma algemeene handelskennis worden afgeno men. De deelneming aan deze examens staat open voor een ieder, ongeacht de opleiding, welke werd genoten. Het afnemen der exa mens geschiedt onder rechtstreekse!) toe zicht van het departement van economische zaken. Deze examens bestaan uit het normaal examen ia), waaraan door een ieder vrij kan worden deelgenomen, en het speciaal examen (b), waaraan alleen kunnen deel nemen zij die op 1 Juli a.s. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en op dien datum reeds vijf jaar in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn. Het normale examen bestaat uit een schrif telijk en een mondeling gedeelte, af te ne men resp. op 1 Juni en van 22 Juni a.s. af. Het speciale examen voor ouderen houdt bijzonder rekening met de ervaring, welke reeds in de practijk van het bedrijfsleven werd opgedaan en wordt alleen mondeling afgenomen. Dit examen sluit onmiddellijk aan bij het mondeling gedeelte van het nor male examen en zal dus op een of meer dei- laatste dagen van Juni plaats vinden De examens worden bij voldoende deel name namens de middenstandsbonden af genomen In de navolgende plaatsen des lands: Leeuwarden. Groningen. Emmen. Apel doorn, Amsterdam en Rotterdam door het instituut voor middenstandsontwikkeling (Kon. Ned. Middenstandsbond); Zwolle, Enschedé, Nijmegen. Roermond. Tilburg, Utrecht. Alkmaar en 's-Graven- liage door de onderwijscentrale N.R.K.M. (Ned. R.K. Middenstandsbond); Arnhem, Middelburg. Amersfoort en Dor drecht door de onderwijscommissie van de Christelijke Middenstandsbond. De mogelijkheid wordt verder overwogen om het examen bovendien nog te doen af nemen in Assen, Terneuzen en Eindhoven. Voor de inschrijvingen voor het examen, welke tot 15 April e.k. kunnen geschieden, is door de Middenstandsbonden met mede werking van het departement van economi sche zaken een centraal secretariaat der examens gevormd, dat gevestigd is 2de van den Boschstraat 40 te 's Gravenhage. Ver dere inlichtingen omtrent de examens zijn uitvoerig vermeld op de inschrijf formulie ren, welke gratis verkrijgbaar zijn aan de navolgende adressen: Instituut voor Middenstandsontwikkeling, Mauritskade 33 b, 's Gravenhage; Bureau Onderwijscentrale N.R.K.M., Mauritskade 23 DE „BAUD" VERLOREN? Aneta meldt uit Batavia: Tengevolge van het steeds slechtere weer. gepaard met hoo- ge zee, is de „Baud" gedurende den afge- loopen nacht hooger op het rif geslagen, waar het schip in den nacht van Zaterdag op Zondag j.I. Is gestrand. De gezagvoerder heeft heden bij hoog water een poging ge daan om het schip vlot te brengen, hetgeen niet gelukt is. De omstandigheden, waarin het schip verkeert, alsmede het weer, zijn van die naard dat van verdere pogingen tot vlotbrengen geen succes mag worden ver wacht. In verband hiermede heeft de ge zagvoerder van de „Baud" instructies ge kregen om het schip, dat als verloren moet worden beschouwd, te verlaten. Alle men- schen die nog aan boord waren zijn over gegaan op de „Albatros". De post en pas sagiersgoederen zijn reeds gisteren in vei ligheid gebracht. De Roemeensche regeering afgetreden. De regeering van Roemenië is afgetreden. Fatriarch Cristea heeft in een schrijven aan den koning de redenen van het af rieden zijner regeering uiteengezet. In den brief wees hij erop, dat zijn re geering een overgangsregeering was. wel ker het zou zijn. belangrijke hervormin gen, o.a. de wijziging van de grondwet, te verwezenlijken. Het land heeft de nieuwe grondwet vrijwel eenstemmig aangenomen, (le begrooting is goedgekeurd, de regeering nceft in haar huidigen vorm derhalve geen reden van bestaan meer. De strijd in Spanje. Franco's troepen op 12 K.M. van Lerida. Begunstigd door schitterend weer hebben de recht-:che troepen voor Fraga heden ochtend den opmarsch aan beide zijden van den Rio Segre voortgezet. Om negen uur bevond de voorhoede van het leger van Yague zich op !2 K.M. van Lerida. Franco leidt zelf operaties in Aragon. Generaal Franco heelt persoonlijk het opperbevel op zich genomen over do rechtsche strijdkrachten in Aragon. De rechstche troepen hebben hedenoch tend vasten voet gekregen op den we,g van Alcanlz naar Mcrella op 17 K.M. ten zuiden van Alcanlz. ZIJ zijn hemelsbreed nog 45 K.M. van Tortosa verwijderd. Het leger van generaal Aranda, dat vasten voet gekregen heeft in de Sierra san Mar- ----- cos, in het N.W. der provincie Oastellon, 's Gravenhage; Bureau Christel. Middenst - bevindt zioh 45 K.M. van de haven Vinaroz. bond. Dr. Kuyperstraat 3. s-Gravenhage en £»e gevechten, die zioh gisteren in deze beide Centraal Secretariaat der examens Midden- sectoren hebben afgespeeld, waren buiten- otnisricrimlnmo A 1 rr uonrin clrnnnio vrio von AMSTERDAM. 30 Maart. Het Internationale rubber-reguleeringscomité heelt in zijn gisteren te Londen gehouden ver gadering het uitvoer-contingent voor het 2de kwartaal van dit jaar onveranderd gelaten en, tegen de verwachting in, zich nog niet uitge sproken over de uitvoerquota voor het derde kwartaal. In vele kringen had men gemeend, dat het comité de quota voor de periode April- Juni tot 50 pCt. van de standaard-productie zou hebbep teruggbracht. hetgeen dus een nieuwe beperking van 10 pCt. zou hebben bc- teekend. In deze opvatting werd men versterkt door het feit. dat de ramingen voor het Amerikaan- sche verbruik in het loopende kwartaal gedaald zfjn van 110.000 tot 35.000 ton. en tevens door de omstandigheid, dat de rubberprijzen den laatsten tijd een scherpe daling hebben onder gaan. Noch het een. noch het ander is echter geschied en het valt aan te nemen, dat over wegende bezwaren het comité er toe gebracht hebben om de quota van het tweede kwar taal onveranderd te laten. Immers, de rubber- ondernemingen, die het vorig: jaar op 90 pCt. mochten produceeren, zouden tot ontslag van werkvolk op groote schaal moeten overgaan, indien de restrictie plotseling weer zou worden verscherpt. Klaarblijkelijk wil men nog eens afwachten, hoe het verbruik, met name in de Vereenigde Staten, zich ontwikkelt, en of er wellicht eenige vermindering komt in de we reldvoorraden. De noteering van rubber-loco op de Londensche markt daalde gisteren bij slot tot 5 3/4 en Batavia meldde hedenmorgen een prijs van 13 cents voor rubbersheets. In de vergadering van gisteren heeft het internationale rubbercomité tevens den voor- loopigen tekst van het rubber reguleerings- schema voor de komende vijf jaren definitief vastgesteld, teneinde dit ter goedkeuring aan de regeeringen der betrokken rubberlanden voor te leggen. In dit schema zijn de nieuwe basis quota vastgesteld, welke geacht worden onge veer in overeenstemming te ziin met de onder linge relatieve productie-capaciteiten gedurende de komende restrictie-Deriode van vijf jaar. Voor Nederlandsch-Indië bedragen de basis quota als volgt: 1939 631.500 ton. 1940 604.000 ton. 1941 645.000 ton, 1942 109.500 ton en 1943 110.000 ton. Deze cijfers beteekenen een verhooging ten opzichte van de vroegere quota en zijn, toen zij de vorige maand door het comité werden aanbevolen, in Nederlandsche rubberkringen met instemming ontvangen. De ontwikkeling van de rubbersituatie wordt op de effecten- markt uiteraard verder met belangstelling be schouwd. De middagbeurs. Wallstreet heeft, overeenkomstig de verwach tingen. op de aanneming in den senaat van dc wet op de bestuursreorganisatie, met een flauwe stemming geantwoord. Meer dan Europa, waar tot voor kort de politieke gebeurtenissen op do markt drukten, is thans Amerika het zorgen kind der beurs geworden, en wel uitsluitend wegens gebeurtenissen van economischen aard, waartoe ook bovenvermelde wet gerekend mag worden. De goederenmarkten bleven een voortdurende dalende richting volgen en door dat zich feitelijk geen lichtpunten voordoen, heeft men voor de naaste toekomst geen bijster hoopvolle verwachtingen. Het kon dan ook niet anders, of de Amster- damsche markt, hoewel gisteren reeds scherp in reactie, onderging den invloed van de sombere tendens van New York en zag haar koersen op nieuw op een lager niveau belanden. Toch was er eenig verschil met gisteren, inzooverre, dat de stemming hier alles wel beschouwd betrek kelijk meeviel. De markt scheen eenigen grond te hebben gekregen en wist het peil van he denmorgen weldra te overschrijden. Nadat bij opening verliezen van 5 k 10 pet. en meer ge noteerd waren, kwam op dit verlaagde peil eenige vraag los, welke in de beperkte markt al weldra tot een geleidelijk aantrekken dei- koersen leidde. De scherpste daling ondergin gen de Rubberfondsen, waarvan het hoofd fonds al terstond 15 inboette, ingevolge de opnieuw lagere noteering van rubber te Lon den (hedenmorgen loco 5 7/16). De handel kwam hier later meer tot uitge breidheid. waarbij het herstel van Amsterdam Rubber zich niet handhaafde en ook andere soorten meerendeels op gevoelig lager peil be landden. De prijzen voor bieden en laten lagen vaak ver uiteen. Koninklijke Olie opende op 288% tegen giste ren 296% om zich tot 290'i% te herstellen. Veel ging hier niet om, aangezien tegenover de geringe vraag het aanbod staakte. Wat de andere afdeelingen betreft, Tabakken bewogen zich tenslotte op vrijwel hetzelfde peil. Industrieelen waren kalm en lager. Philips opende op 240f; tegen gisteren 251% om tot 244% te herstellen. Unilever kwam na eenige fluctuatie op 136 Ook A.K.U. was iets luier. Suiker- en Cultuurwaarden waren flauw, in het bijzonder Java-Cultuur. maar ook hier ont stond een correctie op den blijkbaar te laag in gezetten openingskoers. Scheepvaarten aangeboden. Amerikanen lie pen na de openingspryzen niet verder terug. Over het algemeen bleven de koersen, met uit zondering Van Rubbers, die een gedecideerd flauw verloop hadden, na het lichte herstel, onveranderd gehandhaafd. De beleggingsmarkt was algemeen een fraotle luier. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 <8.97 1/16»; Berlijn 72.47 <72.50); Parijs 5.50 (5.52); Brussel 30.51 (30.50); Zwitserland 41.41 (41.41); Kopen hagen 40.05 <40.05); Stockholm 46.25 (46.25) Oslo 45.10 (45.10); New York 1.80''t (1.80 3/8); Praag 6.31'/: (6.31); Oost. Bank papier 22 3/4; Lire Bankpapier 7.85. Prolongatie 1Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 351/:. Crediet Sperrmar- ken 14. Effectensperrmarken 11. Reismar ken 49V.\ Bankpapier 33 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van. gisteren. standsdiploma Alg. Handelskennis, 2de van den Boschstraat 40, 's Gravenhage. Aan deze adressen zijn op schriftelijke aanvrage, onder bijsluiting van 15 ct. aan postzegels, tevens verkrijgbaar een exem plaar van de exameneischen en van het 1 examenreglement. gewoon hevig. De regeering stroepen doen wanhopige pogingen om den opmarsch der troepen van Franco te stuiten en onder nemen tot dit doel aanval op aanval. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 30 Maart. Ter veemarkt aan gevoerd: 220 vette kalveren: 1ste kwal. 73—70 ct., 2de kwal. 6270 ct.. 3de kwal. 5060 ct. per KG. levend gewicht. 5 Nuchtere kalveren. f.58.50 per stuk. 95 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 KG. 6667 ct., zware varkens 6566 ct., vette varkens 63—64 ct., alles per KG. slachtgewicht. KOUDEKERK A. D. RIJN. - K.R.E.V. Aan voer 1054 eieren, boter 90 pond. Prijs kipeieren f. 2.70—3.00; eendeieren f. 2.00—2.10; boter f. 0.48 0.55: kaas 27—31 ct.; konijnen f.0.22—1.50. NIEUWVENNEP, 28 Maart. 18880 kipeieren, f 2.503.00, 420 eendeieren, f. 2.003.00 p. 100 st. RIJNSBURG. 29 Maart. Bloemenveiling Tulpen: Copland 13—16 ct.; Bartigon 1417 ct.; Elisabeth 20—24 ct.; Californië 15—18 ct.; Deenc 1315 ct.; Tosca 21—24 Ct.; Rijzende Zon 17 23 ct,; Gele Prins 13—16 ct.; Murillo 1014 ct.; Peach Blossom 1517 ct.: Cramoisie Erilland 10—12 ct.; Prins van Oostenrijk 12—15 ct.: La Reine 1417 ct.: Pelikaan 20—24 ct.; v. d. Hoeff 1416 ct.; Theeroos 12—16 ct.; Goudvink 28—33 ct.; Castor 13—16; Duo de Berlin 10—12, WOERDEN, 30 Maart. Aanvoer 44 partijen kaas. Prijs met rljksmerk 1ste kw. f.22—23, 2d* kw. f. 19.50—21. Handel traag. 31

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3