LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 30 Maart 193$ Jaarlij ksche uitreiking van diploma's der Ambachtsschool De voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, schetst de lotgevallen der school Zij telt thans 1152 leerlingen VEREEN IGDE - V/A55CHERIJEN VITTE -SINGEL-13- LEIDEN. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Inaugureele rede van den p ra es es collegii. De nieuwe praeses collegii van het Leidsch Studentencorps, de heer F. E. Vlielander Hein, heeft hedenmiddag in het groot auditorium van het academiegebouw een inaugureele rede gehouden, waarin hij er in de eerste plaats op wees, dat wat ooi: de toekomst mag brengen, het corps steeds zal staan als e?n rots voor Oranje; een rots die niet zal wijken, omdat zij rust op een basis van innig historisch contact. Spr. gewaagde verder van de goede ver houding tusschen het corps en de burgerij. Een corpslid voelt zich Leidenaar. Leiden vertrouwt het corps, maar spr. waarschuwt, dat het den student verleende crediet niet eindeloos rekbaar is. Het dringt er dan ook op aan. dat ieder corpslid zal waken tegen misbruik van dit vertrouwen opdat den leveranciers niet ondoordacht onnoodige zorgen en eindelooze moeiten worden be rokkend. Spr. herinnert verder er aan. dat de groote klok in het carillon van Leiden's nieuwe stadhuis een geschenk van het L.S.C. zal zijn, als een schoon en klinkend symbool s'oor de plaats van het corps in Leiden. Na gewezen te hebben op de goede ver houding met de academische autoriteiten betoogde spr. dat de organisatie van stu- dentensport. ook uit internationaal oog punt de volle aandacht van het L.S.C. be zit. Als dagelijksch testuur van de Alge- meene Senaten Vergadering wil het col legium krachtig streven naar een verruim de aanraking met het buitenlandsohe studentenwezen, in de vaste overtuiging echter, dat nimmer contact mag worden gemaakt met eenige organisatie, die een politiek doel nastreeft. De heer Vlielander Hein hield vervolgens een beschouwing over het interne leven van het corps ln zijn sub-vereenigingen. Er schijnt een andere geest te zijn geko men. Een geest van doen instede van praten, met een inslag van moderniteit en zakelijkheid. Er heerscht een tijd van mutatie. Niet de bloei van het corps wordt bedreigd, slechts de kleur zijner vruchten. Hij wekte daarom op te waken voor de kleur van het corps, gevormd door vriend schap, respect en traditie, welke beginselen co den voorgrond moeten treden in den groentijd, nog steeds een der karakte ristiekste en nuttigste instellingen van het corps, mits op juiste wijze geleid en ge voerd. Spr. wees verder op de noodzakelijk heid van een verdere financieele versobe ring en wees er tenslotte op, dat het laatste jaar voor het eeuwfeest van het L.S.C. Ieders persoonlijke aandacht en werkkracht zal eischen. opdat het volgende jaar de reünisten zullen kunnen zeggen; ..Veel is gebleven; veel is veranderd. Maar zoo is het goed". In afwijking van de gewoonte had de jaarlij ksche algemeene vergadering van de Ver. ,.De Ambachtsschool" en de uitreiking van diploma's aan de „afgestudeerde" leer lingen ditmaal niet plaats in de bovenzaal van de voormalige Kweekschool voor Zee vaart doch ir. de groote Gehoorzaal, waar behalve het bestuur, de directeur en lee raren ock de voornoemde leerlingenschaar aanwezig was. Mede waren tegenwoordig de wethouders van onderwijs en van sociale zaken mr. A. F. L. M. Tepe en de heer J. J. van Stralen, de directeur van het Genootschap M.S.G.. ir. J. van Dijk benevens vele ouders. De voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek heette allen welkom en bracht vervolgens verslag uit over het afgeloopen jaar. Het volgende is er aan ontleend: Belangstelling voor onze school en voor band met het tegenwoordige enderwijs, ge steld mogen worden. De werkplaats voor auto- en motorherstellers is te klein. Deze biedt zeer onvoldoende ruimte voor het on derbrengen van de werkobjecten en de leer werkstukken der leerlingen. Het onderwijs ondervindt hierdoor veel stagnatie; ook zijn verschillende teekenzalen te klein om het gewenschte aantal leerlingen onder te brengen. Bovendien zijn ruimten oorspron kelijk bestemd als bergzolder als lokaal in gebruik genomen. Het bestuur heeft plannen in voor bereiding om in het een en ander te voorzien en tot betere huisvesting te komen. Reeds is door den Minister van O., K. en W. de voorloopige toestem ming verleend en opdracht gegeven tot indiening van plannen. Ook dit is ge schied en thans worden besprekingen over de nadere uitwerking en uitvoe ring gevoerd. Binnen niet te langen tijd hoopt het het nijverheidsonderwijs in het algemeen is "T"t, van Tppr vvnnto v,r,A mo.r He nvpr_ bestuur de resultaten van een en ander te VOORDRACHT VAN PROF. H. PERNOT. Over de Cité Universitaire te Parijs. Ter gelegenheid van de conferentie van de International Student Service heeft prof. H. Peraot, hoogleeraar aan de Sor- bonne te Parijs en buitenlandsch lid van de Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen gisteravond in het la boratorium voor Tropische Hygiëne een lezing met lichtbeelden gehouden over de „Cité Universitaire te Parijs". Cnöer de talrijke aanwezigen waren af gevaardigden van vrijwel alle alhier geves tigde studentenvereenigingen en eenige hccgleeraren. D? voorzitter van het Nederlandsen Ccmité van de International Student Ser vice pro', dr. N. van Wijk leidde den spre ker in en wees er onder meer op, dat prof. Perngt een groot vriend van ons land is. Te 7amon met onzen gezant in Parijs jhr. Loudon heeft pro". Pemot zeer veel gedaan vcor de totstandkoming van het Neder- landsch paviljoen in de Cité Universitaire. Prof. Pemot schetste vervolgens de moeilijkheden, welke aan de uitvoering van het mooie plan, de oprichting van een Cité Universitaire te Parijs, overwonnen moes ten werden. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat het rrimairo doel is om hiermede de verbroedering der studenten van de geheele wereld tc bevorderen. Er is geen sprake van. dat het feit. dat de Cité Universitaire in Parijs gevestigd is, zou beteekenen, dat het doel zou zijn propaganda te maken voer Frankrijk, maar omdat aan de Uni versiteit van Parijs het grootste aantal bultenlardsche studenten studeert, was dit deel jui't daar het beste te bereiken. Vcorel voor Nederland is het uiterst ge- werscht. dat het een werkzaam aandeel ln de Cité Universitaire neemt, omdat het b--!d, dat men zich van ons land en van den Nederlander gemeenlijk schept, m'cstal verkeerd <s. Op het oogenblik hebben twintig landen hun pavilioen in het Cité Universitaire; eenige zijn nog in oprichting. Duitsch- Hnd heeft zich tot heden afzijdig gehou den. Zou dit land ertoe besluiten ook een paviljoen op te richten, dan zou dit slechts weden toegejuicht. uitvoerig schetste sDr. het vele, dat aan ■Tohn D. Rockefeller Jr. te danken is. o.a. c'e gebouwen vcor den centralen dienst. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de organise tie en van het beheer van de Cité Universitaire, waarna spr. het bouwwerk ven Do.dok van het Nederlandsche pavil joen besprak, dat uitmunt door licht en practische bruikbaarheid. Hollanders hebben vaak verschillende bezwaren tegen het wonen in de Oité Uni versitaire te Parijs. De vrees wordt uitge sproken. dat de studenten ln het Neder- lanösche paviiicen te veel in eigen milieu zouden blijven. Het is onjuist omdat in elk paviljoen juist studenten van verschillende nationaliteit, cok Franschen worden onder gebracht. Spr. somie voorts de voordeden cp van een verblijf m de Cité Universitaire boven het verblijf bij Fransche families, dat vooral ln dezen tijd weinig vroolijk voor den student is. Dat de Cite Universi taire voer den student een soort kazerne zou ziin is ten eenenmale onjuist, daar voor ziin de reglementen, waaraan de stu dent zich te houden heeft, te soepel. Tenslotte herinnerde spr. aan de enorme propaganda, welke van het Nederlandsch paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Pariis voor Nederland is uitgegaan en op gelijke wijze kon er zulk een propaganda uitgaan van het Nederlandsch pavilioen in de Cité Universitaire. Spr. wekte de stu denten ten slotte op naar dit paviljoen te kernen; dat is nuttig vcor u zelf en ook voor uw land, aldus besloot spr. Met tal van lichtbeelden werd deze lezing verduidelijkt. In de Nederlandsche taal. welke prof. Pernot zeer goed verstaat, sprak prof. van Wijk een woord van dank. van zeer groote waarde; hoe meer de over, tuiging veld wint, dat eon goede practische en theorethische opleiding der jeugdige ar beiders van het grootste belang is voor de Nederlandsohe industrie en dus voor het welzijn van ons geliefde Vaderland, hoe grooter de kans is, dat de vakopleiding, het nijverheidsonderwijs, de belangstelling en de binnen het kader der beschikbare geld middelen mogelijke financieele medewer king der Regeering zal behouden. Dat wij heden bijeenkomen in een groo- tere zaal dan andere jaren het geval pleeg de te zijn. is niet het gevolg van een ver wachte grootere belangstelling van onze le den of van de familie onzer leerlingen, doch vloeit voort uit het feit, dat heden zoowel aan jongens van den nu verder mis schien tot het verleden behoorenden drie jarigen cursus als aan jongens van de voor twee jaren van regeeringswege ingevoerde twee-jarige cursussen het einddiploma uit gereikt zal worden. kunnen mededeelen. Aan het einde van zijn verslag deelt spr. nog mede, dat de plannen tot het instellen van een avondcursus voor tex tielarbeiders in vergevorderden staat van voorbereiding zijn gekomen. Het bestuur hoopt de zich daarbij voordoen de moeilijkheden te overwinnen, opdat aldus een begin zal kunnen worden ge maakt met het onderwijs aan een be langrijke groep werknemers uit deze stad, een begin waaruit bij voldoende belangstelling der betrokken industrieën wellicht een volledige lagere textiel school zal kunnen groeien, mits daar inderdaad behoefte voor zou blijken te bestaan. Hierna richtte spr. de gebruikelijke ge- lukwenschen en aansporingen tot de leer lingen en ging hierna over tot de uitreiking der diploma's. De e id diploma's. Het aantal leerlingen dat de driejarigen cursus der Ambachtsschool met diploma verlaat bedraagt: 168 t.w. de van de daartoe door de Regeering Timmerlieden: <25) A. v. d. Bogaard, A. geboden mogelijkheden, het leerlingen-v. Breda, J. H. A. Brugmans, C. L. v. Dam, stelsel te bevorderen. Hierdoor zal het B. M. v .d. Does, H. v. Driel. C de Groot, J. i j i v. v Hanselaar. D. Hazenoot, J. C. Th. Hooger- volgende jaar de gelegenheid bestaan "„„j* H. Huysman, C. Ketel. C. Koerts, G. om na de twee-jarige ambachtsschool- Kooihaas. P. Kuivenhoven, H. v. d. Leek, B. opleiding een opleiding van twee jaren v. Leeuwen. W. v. Leeuwen, A. v. d. Meij. M. in een bedrijf te genieten, waarbij de W. Meijer, N. Outshoorn, G. de Vries, J. theoretische kennis wordt opgedaan op Worms. H. Th. Wijsman, J. C. Zuyderduyn. tneoretiscne kennis worat opgeaaan op Mcubelmakers(12) j. Bekooy, B. Broers. winteravondschool, verbonden aan de j A Kalkman G q. van den Kerkhof. C. Ambachtsschool. Lens, J. Meel, J. C. v. d. Meer, P. W. Reij- gersberg, H C. v. Rooden, H. Sasburg, C. De leerlingen betalen hiervoor een klein j. verbiest, W. P. Verwoert. Ten einde op andere wijze aan het gemis van het derde leerjaar tegemoet te komen, trachten wij. gebruik maken schoolgeld, terwijl zij van hun patroon een loon ontvangen. De patroon ontvangt daar tegenover een vergoeding voor zijn be moeienissen. Een en ander wordt voor el- ken leerling bij contract geregeld ten over staan van het Bestuur der Ambachtsschool. Hierna kwam spr. tot de lotgevallen der school. Schilders: (11) H. A. Brandt, J. A. v. d. Burgh, L. G. de Gunst, J. Hortenslus, C. v. d. Kraalj, C. A. Knijnenburg, M. G. Kool haas, J. H. D. v. d. Kwast, I. v. d. Nat, J. N. v. d. Reyden, H. Th. Reljn. Machinebankwerkers; (73) M. Baak, K. v. Beusekom. C. F. Blermann, J. H. A. Brede- wold, D. Coster, D. J. v. Duyvenbode, J. v. De door spr het vorige Jaar geslgnaleer- D1jkj j Fakkel, H. Goossens. L. Haasnoot, de grootere belangstelling hield stand. Ook D Hartman G v. d. Horst, J. Jansen, A. nu weer een belangrijke toename van het j josemans P c KettenLs, G. Ketting, W. aantal begunstigers, zij het dan ook ten j KIootwijk, J. J. Kuitems. L. Leenheers, J. koste van een geringer verlies aan leden. I w v d Meer L. j. Nieuwenhulzen, J. Tuk- Het aantal leerlingen der dagschool be- y Verhoog A. v. d. Berg. G. v. d. Dool, °?- 1??7 507Lóp I^aar' H W. Hoogduin, A. Krotje. P. de Laaf, H. 1937 verlieten 132 leerlingen de school met y Meygaarden, H. Piket, G. R Remus, J. C. een einddiploma, voor den cursus 1937/38 werden 269 nieuwe leerlingen ingeschreven, waarvan er 173 konden worden toegelaten. Op 31 December 1937 bedrceg het aantal leerlingen 512; 325 dezer waren in Leiden woonachtig, de overigen kwamen uit 32 gemeenten in de omgeving. Het aantal leerlingen, dat de school met einddiploma gaat verlaten, bedraagt 275. De Vakavondschool telde op 31 Decem ber 1937 483 leerlingen, waarvan er 291 in Leiden woonden, de overigen kwamen uit 27 omliggende gemeenten. Aan 71 leerlin gen ken een einddiploma worden uitgereikt. Het gestaag groeiende aantal leerlingen, dat nu in totaal 1152 bedraagt, is voor allen die hun krachten aan de school wijden een zeer groote voldoening en vooral voor den directeur geldt dit. Men moet er niet gering over denken de leiding te hebben over een school van een dergelijken omvang, met een zoo groot aan tal uiteenloopende vakken; een school, die van 's ochtends tot 's avonds laat, dag in dag uit doorwerkt, als de dagploeg naar huis gaat, komt de avondploeg al bijna weer op. de leerlingen wisselen, de Directeur blijft en zijn werk, u begrijpt het, is meer dan een dagtaak. Mijnheer de Directeur, u weet het, aldus vervolgt spr., de bestuursleden steken het niet onder stoelen of banken, dat zij uwe, steeds op de aangenaamste wijze gegeven, adviezen zeer van noode hebben en dat zij waardeeren het van u zoo vaak uitgaande zeer gelukkige initiatief. Voor al hetgeen u ock weder dit afgeloopen schooljaar in het belang van het nijverheidsonderwijs in het algemeen en in het belang onzer school in het bijzonder hebt verricht betuig ik u namens het geheele bestuur mijn zeer grooten en bijlonderen dank Ook u. heeren leeraren, geef ik de ver zekering, dat hetgeen door u allen voor onze school is gedaan, op hoogen prijs wordt gesteld. Na een en ander over de ambtswoning van den directeur te hebben gezegd, die, zcoals bekend in de diepte is komen te lig gen. zegt spr., dat de zoo doelmatige verbe tering van den Haagweg ter plaatse voor hem en voor onze school zeer onaangenaam is. Het verkeer tusschen de beide aan weers zijden van den Haagweg gelegen schoolge bouwen wordt er door bemoeilijkt, de lig ging van de school is er niet door verfraaid. Doch onze huisvesting geeft meerdere reden tot klagen, want het gebouw voldoet aller- Reijngoudt, H. Rol, B. W. de Roo, J. Schep, J. D. Schoof, J. Schreuder. A. v. Staden. W. v. Strlen. L Telle, P. M. Thorn, J. A. Vens, W. A. Verhoogt, S. M. van de Vlsch, J. H. A. Vooren, A. de Water, J. de Wolf, W. Th. Aniba, P. v. As, W. A. Barten, W. van den Bos L. S. Gras. W. v. Erkel, J. B. H. Gro tenhuis, H. Haasnoot, J. Kleft, P. W. v. d. Kiaauw. J. Kooien, P. J. v. Leeuwen, B. v. Maanen, J. v. d. Meij, J. Opden Velde, A. Ouwerkerk. H. S. Prins, W. Sloos, J. J. M. Smldt, H. W. Stormer. G. G. Thomas, J. J. Vermeulen. K. Vreeken, Ph. Wassenaar. H. M. de Water, H. P. v. Zoest. Aan 1 leerling kon het diploma niet wor den uitgereikt. Electriciens-instrumentmakers: (24) J. J. Aartman, A. A. Betcke, J. Burgerhout, C. F. Fruman, J. C. Harteveld, V. J. Hellendoorn, H. v. Iterson. J. Kanbier, Y. v. Keulen, L. v. Leeuwen. W. F. Louwrier, J. J. Molenaar, C. Noort, J. Parlevllet, F. J. Schild, A. J. Schrijvers, M. Segaar, G. J. E. v. d. Spek, G. A Trouwee, C. F. Verschoor. D. W. Wan- sink. W. J. Webber, J. D. v. Weeren, D. van de Wetering. Auto- en motorherstellers: (23) P. S. Bou wer, H. Durieux, F. G. v. Duuren, C. v. Dijk, J F. Hageman, J. M. v. d. Hoeven. C. van 't Hoog. H. v. d. Horst. J. L. Kanbier, J. M. v. d. Meij. H. Middelkoop, W. Mourik, W. Noorlander, W. v. Oorde, J. A. Ch. Oplaat, A. den Ouden, J J. P. v. d. Post, P. F. Raaphorst, A. J. Rozier, J. S. Tierolf. W. J. Tulen, C. Wassenaar. C. J. Wijnstekers. De volgende leerlingen hebben den twee jarigen cursus met vrucht doorloopen. Een aantal hunner zal gedurende een derde iaar zijn vakkennis od de school vergrooten. Timmerlieden 18: C. G. J. v. Diest. G. A Eikelenboom. J. L. Eradus. P J. Grin. A. P Hakkenberg. W. M Hopstaken, A. de Jong. C. P. J. Klein. J. Kool. G. J. Kriek. H. J. Niersman. H. Th. v. Noort. D. J. Plaf- zier. J. N. van de Ruit. Th. W. M. Sluijs, A. Vermeij. L. v. Werkhoven, J. Zitman. 3 leerlingen voldeden hieraan niet. Meubelmakers 7: G. W. de Beer, V/. J. Brakel. A. H. Corpel. W Hannaart. O. F v d. Heuvel. J. W. de Joode. F. v. Reijn Schilders 5; C D. Kloos. W. Smit. J. Voorzaat. P. Wetselaar. N. Zandvliet. Machinebankwerkers 43: N. P l'Ami. W. v d. Berg. A. Binnendijk. G. Blok. P. J Blokzül. J P de Boer. J. H. Bonarius. C. A. Buvsen. J. J Derné. K. M L. Doove. J. minst aan de eischen welke hieraan, in ver-v- mum, J. O Eradus. J. H. Fieseler, J. P. Glasbergen. E. de Graaf. D. Gijsman. J. de Bree, A. C. Dieben. J. Hakker, G. M. v. Harskamp. E A. Homberg, J. Jasperse. M. v. Lieshout. J. v. d. Linden. C. P Omtzigt, C. v. d. Putten. H. A. v. Riet. M. C. Rijn beek. Joh. Rijnsburger. Jan Rilnsburger. A van Schie. F. Th. v. Schooten, K. ter Schuur. J A. v. Thiel. W. Timmer. J. Tui- nenburg. J. G. Tijssen. J. A Voskuil. J. v. Weeren. C v. Weerlee. J. W. Wessel. W v. Wiik. B. Zwaan. 17 leerlingen voldeden hieraan niet. Electrlclens 9: J. de Lange. J Langeler, H. v. Leeuwen, L. Neuteboom, J. Ober. H. W. v. d. Reyden. N. A. Roozendaal. S. Taverne. A. Wourerlood, 1 leerling voldeed hieraan niet. Instrumentmakers 11: J. Altlnk, B. Boon. J. v Dijk, J. Glasbergen. W. D. A. de Gunst. H. J. Hagemans. P. v. Klaveren. J C. Ligt- voet, J. J. Nieboer, C. Vogelaar. H. v. Weizen. Auto- en motorherstellers 14: K, v. d. Bijl. W. M. Bijnsdorp. J. Devilee. J, Fisser, J. J. v. Ginneken. C. Harteveld. G. Z. de Jong, A. W. Kammeraat. C. Kapaan. A. v. d. Meij, W. A v. d. Meti. P. Reichwein, G, Rozier. P. Vet. 8 leerlingen voldeden hier. aan niet. De bevorderingen. Timmerlieden: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 29 leerlingen. I. Arnoldus. J. Bediin. L. M. P. v. Berge Henegouwen. G. H. Beugelsdfjk. J. A. Bogcrd, C. J Borst, G. A. v. Dorp. M. H. M. Heemskerk. W. v. Hemsbergen, H. Jansen. P. Kikkert. J. Th. M v Ovost. J. Splinter. C. G. v. Kenpel. W. J. Kriek. N. Liebert. P. v. Lith. C P J. Paardekooper, L. J. de la Rie. J. Schelvis, C. Smit. K. M Smits. G. Teijn, H. J. Wall- sink. P. C. v. d. Wei.iden, A, H. v. d Wiel, J. v. Wieringen. I. Wygoda. J. Zandee. Voorwaardelijk: H. Kuyvenhoven, H. J. Overdijk L. G. M Walenkamp. Niet bevorderd: 9 leerlingen. Meubelmakers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 7 leerlingen. M. N. A. v. d. Berg. P. W. Dekker. B. de Graaf. P. v. Heijningen. C. J. v. Leeuwen, A. C. Vreeken. J. Vreeken. Schilders: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 8 leerlingen. H. Cornet. J. F. v. Druten, A. de Jong. M Kikkert, F. v. Nierop, Chr. Rie.kerken. J. G. Vreeswijk, Chr. de Wolf Voorwaardelitk: A. Hortenslus. Niet bevorderd: 1 leerling. Machinebankwerkers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 55 leerlingen, M. v. d. Berg. R. v. d. Berg, L. C. Bik, A. Brou wer. W. de Bruin, M. DaalmeUer. W. G. Deckers. M. D. v. Egmond, J. J. Guldemond, P A. Harteveld, P. v. Hemert. J, W. A. v. Heijst, J. van 't Hocg. J. H. Huisman. J. J. N. Hüter. L. Immink. L. Korswagen, M. F. Nieboer. J. v. Hees. B. v. Ispelen, J. M. Josemans. J. M. Koevoet. J. M. Kret, P. Lagrand. J. v. Leeuwen. J. H. v. Leeuwen, G. N. Lemmerzaal. A. Linschooten. J. Ma- der. P. v. d. Mei). I. Mieremet. A. Nasveld. C. N. Noordermeer. J. Overduin, J. Petiet, C. H. J. v. d. Plas, J de Roo, H. G. de Ru. A. H. Andreas. F. J. P. Baars. W. Gaastra, J. Romanesko, G. J. v Rooij. M. P. Schip pers. J. Schoonenber'g. I. Sieval. M. Sjardijn. J Tiaberings. H. C. Trap. P J. Uljee. H Varkevisser, H. L. Vos. T. H. Vos. A. de Vrind. F. N. J. v Wijk. Voorwaardelijk: D. I Boom. W. Clements, J Driessen. A J. v d. Linden, W. J. Smit. Niet bevorderd: 16 leerlingen. Electriciens: bevorderd van de lc naar de 2e klasse: 11 leerlingen. H. Beurze. J. F. Burghouwt. D. Butter. A. v. Duim, A. v. d. Kniiff. C. A. Mank, J. v. d. Meer. H. Ouwer kerk. W. v. d. Ploeg. J. Stavleu. A. de Wit. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Instrumentmakers; bevorderd van de le naar de 2e klasse: 10 leerlingen. J. Bemel- man C. J. de Cler. S. v. Denderen. P. Ha genaar, J. A. v. d. Kiaauw. J. Kukler. J J. Louwrier, W. Moerer, M. J. de Vos. p. v. Weeren. Voorwaardelijk: C. M Zitman. Niet bevorderd: 1 leerling Auto- en motorherstellers: bevorderd van de le naar de 2e klasse 18 leerlingen: H. Ciere, J. M. v. Elk, M. S. Gibbon, C. A, Glas bergen, C. Hoogeveen, L. J. Hug, L. Klink hamer, J. J. Korswagen, J. de Kruis, H. F. Luiten, A. Moeliker, H. W. A. Mol, P. van Polanen, J. Teske, F. Treur, J. Veenstra, N. J. Verdegaal, H. J. Vierbergen. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Vakavondschool. Leden, die voor een diploma in aanmer king komen: Bouwkundig teekenen: H. Aanen, Leiden; S. J. Beurze, Leiden; C. L. de Bree, Leiden; H. J. v. Eijgeh, Leiden; C. H. v. d. Haar. Stompwijk; I. Hensen, Leiden: J. van dei- Hoeven, Zoeterwoude; J. Klinkhamer, Lei den; K. Ouwerkerk, Leiden; H. P. Panne- koek. Leiden; C. H. Rozier, Leiden; J. Schrier, Warmond; C. N. Stikkelorum, Lel den; G. Uljee, Leiden. Meubelteekenen: J. C. v. Kempen, Leiden; N. J. M. Kriek. Leiden. Stoffeeren: G. Buis, Katwijk a. Zee. Hout-, marmer- en decoratieschilderen M. Fontein, Leiden; J. Klinkhamer. Leiden; J. Koste. Leiden; D. Munnik, Leiden; L. v. Werkhoven, Lelden. Vakteekenen voor metaalbewerkers: A. de Bree. Lelden; H. v. d. Doe, Lisse; A. L. Friesema. Leiden; L. P. Lammersen, Leiden; G. de Vogel, Hazerswoude. Motorentechniek: Ph. T. Bakker, Sassen- helm; L. D. Barthen, Leiden; W. J. Berends, Lelmulden: F. H. Betcke, Leiden; J. v. d. Blom, Leiden; A. van den Bosch, Stomp wijk; C. Compeer. Katwijk a. d. Rijn; H. J. de l'Ecluse, Leiden; D. Gillebaart. Katwijk aan Zee; J. A. Kempeneers, Leiden; P. J. de Klerk, Lisse: G. W. v. d. Kraan. Oegstgeest; H. Laman, Leiden; W. Lissenburg, Leimui- den; P. Logemann, Leiden; W. J. v. d. Lubbe, Leiden; A. Maas, Lelden; H. v. d. Meij, Lei den; K Mulder, Leiden; J. Nieuwenburg, Leiden; W. J. Nieuwenburg, Leiden; S. Poot, Leiden; J. A. M. Rietveld, Leiden; N. W. Schouten, Roelofarendsveen; G. Slats, Was senaar; M. v. Toren, Leiden; K. F. v. Vene- tiën, Noordwijk; W. Verhoeven, Leiden; A. C. Verhoogt, Leiden: H. J. Visser, Leiden; L. v. d. Voort, Sassenheim; J. A. Willemsen, Hazerswoude; J. v. Zeijst, Lelden. Autogeen lasschen: J. G. Berends. Lelmui- den; M. J. v. d. Berg, Leiden: N. A. C. den Haan. Oegstgeest; W. v. d. Reijden, Leiden; G. de Vogel, Hazerswoude; L. C. J. A. Volkers Leiden. Electrisch lasschen: H. J. Grimbergen. Rijnsburg; J. Ouwerkerk, Leiden; J. G. v. d. Zeeuw, Lelden. Electrotechniek: Th. A. v. d. Heijden, Lisse; I. Starre, Leiden. Bijzondere prijzen wegens betoonden ijver en aanleg werden tenslotte onder hartelijk applaus der overige scholleren uitgereikt aan: 8560 <Ingcz. Mod.) J. C. v. d. Meer, meubelmaker (stalen schaaf). J. J. Kuitens, machinebankwerker (schuif- maati. J. A. Vens, machinebankwerker (schuif- maat). J. J. M. Smidt, machinebankwerker (schuifmaat). W. M. Bijnsdorp, auto- en motorhersteller (diktemaat). C. v. Dijk, auto- en motorhersteller (dikte- maat Nadat de diploma's waren uitgereikt, ver kreeg de directeur, de heer G. E. E. Kuyntjes het woord, die wees op de groote moeilijk heid voor het onderwijzend personeel om de leerstof van drie jaar in twee jaar te com- primeeren. De leeraren hebben als het ware gewedijverd om zich zoo goed mogelijk van die taak te kwijten. Spr. besloot met een opwekking tot de scheidende leerlingen om zich niet tevreden te stellen met hetgeen zij in de afgeloopen jaren geleerd hebben, doch te blijven streven naar vermeerdering van hun kennis, waarbij directeur en leeraren altijd bereid zijn om van advies te dienen. Hij wenschte den Jongens ten slotte geluk met het behaalde diploma en veel goeds op hun verderen levensweg, waarbij hij de aan dacht vestigde op het bestaan der oud-leer- llngen-vereenlging. Namens de leerlingen sprak J. A. Vens woorden van welgemeenden dank tot be stuur, directeur en leeraren voor de aan hen besteede moeite en zorgen en de prettige wijze, waarop zij het onderwijs hebben ver strekt. Ook namens de ouders werden nog woor den van dank gesproken en wel dobr de heeren C. F. Fruman alhier en Vooren uit Sassenheim. Laatstgenoemde wekte de ouders der ge diplomeerde leerlingen op de Ver. „De Am bachtsschool" naar vermogen blijvend financieel te gedenken, terwijl hij den wensch uitsprak, dat ook de besturen der 32 gemeenten, vanwaar jeugdige ingezetenen de Ambachtsschool in Leiden bezoeken, bij de vaststelling van hun begrooting 1939 daadwerkelijk zullen doen blijken van hun waardeering jegens het zoo bij uitstek nut tige onderwijs, dat hier verstrekt wordt. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst, nadat hij nog de ouders had opgewekt tot een bezoek aan de schoolgebouwen. Van deze gelegenheid werd een druk ge bruik gemaakt, waarbij de leeraren deskun dige toelichting gaven. SCHIETWEDSTRIJD BIJZ. VRIJW. Landstorm. De prijsuitreiking. Onder groote belangstelling zijn gister avond in de v.m. Gemeenteschool te Oegstgeest de personeel© schietwedstrijden gehouden voor korpsleden van den B.V.L., waaraan hebben deelgenomen de afdeelin- gen Leiden, Leiderdorp, Rijnsburg, Valken burg, Katwijk en Oegstgeest. Onder de aanwezigen merkten wij op: burgemeester Van Gerrevink, van Oegst geest; burgemeester Brug, uit Leiderdorp, overste Juta, overste Boots, aangew. com mandant van den B.V.L. Zuid-Holland West en kap. Karres. Van de 51 schutters waren er 49 opge komen. Zooals wij reeds meldden, werd de zilveren, wisselbeker, beschikbaar gesteld door overste Boots, gewonnen door de af- deeling Katwijk. De medailles werden toe gekend als volgt: Medaille van de gemeente Katwijk, aan de afdeeling Katwijk; de medaille van de gemeente Oegstgeest aan de afd. Oegst geest; de medaille van het „Leidsch Dag blad" aan de afdeeling Leiden; de me daille van de „Leldsche Courant" aan dé afd. Leiderdorp; de medaille van de ge meente Rijnsburg aan de afd. Rijnsburg; de medaille van de gemeente Leiderdorp aan de afd. Valkenburg. De commandant van de afd. Oegstgeest dankte de autoriteiten voor hun welwil lendheid om op dit late uur nog hier aan wezig te willen zijn. De bedoeling van de gehouden wedstrijden n.l. om elkander be ter te leeren kennen, mogen wij zeer ze ker als geslaagd beschouwen. Spr. bracht overste Boots dank voor den door hem be schikbaar gestelden wisselbeker en hulde aan de afd. Katwijk voor haar schitteren de prestatie. Hij verzocht overste Boots om de prijzen te willen uitreiken. Overste Boots sprak daarop zijn groote vreugde uit om te kunnen vertoeven on der ..het neusje van den Zalm" van onze Landstorm. Hij dankte beide burgemeesters voor hun aanwezigheid en medeleven in den B.V.L. eu bracht hulde aan den heer Sanders voor de schitterende organisatie en ontvangst. Met voor iederen schutter een passend woord, reikte spr. daarna de talrijke prij zen uit aan 37 deelnemers. De heer Sanders dankte daarop overste Boots en kap. Karres, hun medeleven ten voorbeeld stellende. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze avond besloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Gebrs. van Egmond, Noordemde 8b, Al phen a. d. Rijn. Aarlanderveen; garage bedrijf en reparatie-inrichting. Door uittreding van den vennoot J. N. J- van Egmond is de vennootschap onder firma met ingang van 1 Januari 1938 ont bonden. Het bedrijf wordt voortgezet door A. A. van Egmond. terwijl de uittredende ven noot toestemming heeft verleend dat d» naam Gebrs. van Egmond blijft gevoerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2