STADSNIEUWS 79 sfe Jaargang WOENSDAG 30 MAART 1938 No. 23930 Blijde incomste" van 4 R.I. te Weert HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De bevolking begroette den troep geestdriftig Dil nummer bestaat uit DRIE bladen FFRSTE BLAD verwacht Aanvulling van hei oüicierskader der marine LEIDSCH DAGBLAD M PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week 1IttrTTÏf'. f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J De commandant der le divisie Jhr. Alting von G-eusau en de burgemeester van Weert mr. W. Kolkman Inspecteeren den troep op de Markt te Weert; geheel links op de foto de commandant van 4 R.I., overste H. D. Buurman. (Van een bijzonderen medewerker). De historische gebeurtenis van de in trede van het garnizoen te Weert, werd gistermiddag gadegeslagen door dui zenden toeschouwers die zelfs tot ver uit Midden Limburg waren gekomen. Onder het commando van majoor Hendriks trokken de manschappen van het tweede bataljon, 4e Reg. Infanterie oin lialf vier des namiddags de aloude veste Weert binnen om zich hier blij vend te vestigen. Op stormachtlg-enthousiaste wijze heeft Weert haar soldaten begroet. Een begroe ting die reeds zeer duidelijk sprak uit de vlagversierlng der huizen, maar zeer zeker uit de belangstelling van alle ingezetenen en zelfs van zeer velen uit de omgeving. Het feit, dat vele huisgezinnen vrijwil lig inkwartiering van soldaten aanbo den en zelfs van 5 en meer, bewijst, dat men ook daadwerkelijk wenschte mede te werken om dit garnizoen bin nen de gemeente te krijgen. De aankomst te Weert. Reeds een uur voor de aankomst van den specialen trein, stond een groote me nigte aan het Stationsplein in afwachting der soldaten, en geleidelijk vulden zich ook de Stationsstraat, de Langestraat en de dubbele Emmasingel met massa's belang stellenden. Omstreeks halfdrie arriveerde de troep alsmede de Koninklijke Militaire kapel uit Den Haag. zoodat er tijdens de opstelling op het stationsemplacement een drukke bedrijvigheid heerschte. Om halfvier begon de feestelijke marsch doo.- de stad, waarvan het Marktplein het eindpunt vormde. Rondom de afzetting verdrong zich een kolossale massa belangstellenden. Op het bordes van het stadhuis hadden de autoriteiten plaats genomen. We merk ten o.m. op generaal jhr. Alting von Geu- sau. commandant der 1ste divisie. Overste H D. Buurman, commandant van het 4e Reg. Infantie, aalmoezenier Hujjs en den leger-predikant ds. Nauta. Voorts burge meester mr. W. F. W. Kolkman van Weert, hurgemeesters van omliggende gemeenten, leden van den gemeenteraad, deken J. M. Souren van Weert e.a. De inspectie. Nauat de troepen zich in carré hadden opgesteld, verzocht generaal jhr. Alting von Geusau den burgemeester van Weert de troepen te Inspecteeren. De muziek speelde den inzet van het Wilhelmus, gevolgd door een pittigen marsch. Na de inspectie trad de garnizoens commandant majoor Hendriks naar voren en sprak burgemeester Kolkman toe. Een luidsprekers-installatie zorgde er voor, dat het gesprokene voor allen ver staanbaar was. De majoor zeide, de eer te hebben hier te mogen voorstellen het tweede bataljon van het 4e Reg. Infanterie, dat In Weert la garnizoen is gekomen. Het is spr. be kend. dat de burgemeester reeds jarenlang moeite heeft gedaan om in Weert garni zoen te krijgen. Door de uitbreiding van bet leger is de vestiging van een garni zoen in deze gemeente een jaar vervroegd, waardoor zeer zeker de wensch van den burgemeester is vervuld. Spr. is er van overtuigd, dat Weert trotsch zal zijn op het bezit van dit gar nizoen en ook dat, indien er offers ge bracht zouden moeten worden, men dit met graagte zal doen. De verhouding tus- schen de soldaten en de burgers, zal daar door zeer goed zijn en de soldaten zullen hier prettig verblijven. Met de hoop. dat men lange jaren vreedzaam moge werken fot welzijn van het land, besloot spreker. Hierna heeft burgemeester Kolkman het woord gevoerd. Na een herinnering aan de blijde gebeurtenis in het Vorstenhuis, toen hij van deze zelfde plaats de burgerij toe sprak, wees hij op het groote nut van een innige verknochtheid van het Nederland- sche volk aan Oranje. Spr. wees verder op de noodzaak van vestiging van garnizoe nen, voor beveiliging der grenzen en riep tenslotte allen, officieren en minderen een hartelijk welkom toe in Weert. Spr. gaf daarbij de verzekering, dat geheel Weert hen met open armen ontvangt. Na een dankwoord aan den commandant van het garnizoen, bracht hij hulde aan de soldaten, de mannen van het Nederland- sche leger. SDrekende tot de manschappen zeide hij: Gij staat daar wel in oorlogs tenue, met geweren, sabels, revolvers, mi trailleurs. kanonnen enz., doch ik weet wel, dat gij een ideëel doel nastreeft, n.l. de verdediging van de vrijheid van ons va derland. Wij, Nederlanders zijn geen veroveraars, die er op uit trekken om anderen iets in den weg te leggen. Wel eischen wij met rust gelaten te worden. Als er zich lastige gevallen voordoen kent gij uw plicht. Gij zult tot het uiterste vechten voor het be houd van de onafhankelijkheid van ons vaderland. Moge de vestiging van dit gar nizoen bijdragen tot behoud van den vrede en moge het tenslotte aan H. M. de Ko ningin gegeven zijn onder God's onmisba- ren Zegen het land te besturen in vrede en eendracht. De generaal spreekt. Vervolgens sprak generaal majoor Al ting von Geusau ongeveer als volgt: Burgers - soldaten! Ik wil niet in ge breke blijven om mijn dank te betuigen aan den burgemeester en het gemeentebe stuur van Weert voor deze hartelijke ont vangst. Officieren, onder-officieren en soldaten, ik draag u op, dat u zich in het nieuwe garnizoen ontwikkelt tot goede soldaten van het Nederlandsche leger. Dat gij u bekwaamt in' militaire kracht en met het volk van Weert in goede verstandhouding leeft., tot heil van Koningin en Vaderland! Nadat het Wilhelmus was gespeeld en voor de autoriteiten was gedefileerd, was de intocht ten einde. De receptie. Om 6 uur werd ten stadhuize een recep tie gehouden. Burgemeester Kolkman heeft na een welkomstwoord er op gewezen dat de ves tiging van dit garnizoen een wrangen bij smaak heeft. Immers deze vestiging is een noodzaak, gezien de internationale poli- LAATSTE KUNSTKRING-CONCERT. Het „Riele Queling"-kwartet. Voor het laatste concert van den „Kunst kring voor Allen" in dit seizoen, was aan vankelijk het Buöapester strijkkwartet ge- engageerd, dat echter pas kortgeleden be richt gezonden had, dit seizoen Europa niet te kunnen bezoeken. Een ons onbekend ensemble, n.l. het Riele Queling-kwartet, bestaande uit de dames Riele Queling (le viooli. Lotte Heli- wigJasten (2e viool), Gerda van Essen (alt-viooli en Ilse Bernatz (cello) heeft echter het genus der Budapesters grooten- deels vergoed door de uitstekende vertol kingen van drie befaamde werken, n.l. Schubert's kwartet in a moll, Reger's kwartet in Es dur en Mozartês kwartet in D dur, waarmee het ons eenige uren van hoogstaand muzikaal genot heeft ge schonken. Merkwaardig was het, te constateeren, hoe deze vier dames zich op bijzondere wijze wisten te onderscheiden ten opzichte van de vele bekende, „mannelijke" ensem bles, die wij gewoon zijn hier te hooren. Was aanvankelijk, in het beroemde Schu- bertkwartet, de vrees gewettigd, dat dit spel eenlgszins te veel zou overhellen naar het „vrouwelijk-gevoelige", waartoe het sterk romantische karakter dezer compo sitie op zichzelf reeds bijdraagt, in Reger bleek echter welk een energieke span kracht er ook van dit ensemble uitgaat. Reger: te weinig hier gehoord, werd ge openbaard in al zijn superieure veelzijdig heid en bezonken diepte. Welk een knap beheerschen van den vorm, welk een uit muntend contiapunctist met zijn groote voorliefde voor Bach, welk een gevoelige, bewogen-muzikale persoonlijkheid óók, is hier aan het woord. Opzet en doorwerking, bijv, van de geniale slotfuga zijn subliem. Vooral deze is met een uitzonderlijk knap J begrip vertolkt. Wij zouden eigenlijk niet weten, wélk deel van dit kwartet het hoogst te prijzen was: zoowel wat compositie als weergave ervan betrof. De dames hadden zich dit werk volkomen tot geestelijk eigendom ge maakt en droegen het voor met een ver heugend rijp technisch kunnen en een brillantc vaardigheid. In Schubert en vooral ook in Mozart vielen de voortreffelijke klankhoedanighe- den op: dit viertal vormde een harmo nieus en zéér welluidend klinkend geheel, waarbij ts prijzen vie! de mooie streek der met veel stuwkracht spelende eerste vio liste, tegenover wie de tweede violiste zich echter in het algemeen wel wat te beschei den hield. De artiste heeft een fraai, zacht donker klinkend instrument, dat vér draagt en zij bespeelt het met groote kun de en nobele muzikaliteit. Ook de celliste is een artiste, die o.a. met groote gevoe ligheid en zuivere intuïtie haar belang rijke partij in het verrukkelijk melodieuze Mozart-Mer.uet met sonore toonvorming vertolkte. Er mogen nog soms enkele klankonevenwichtigheden zijn, over het geheel is door dit met ernstige toewijding spelend ensemble reeds een hoogen graad van uitgebalanceerde kamermuziekverfij- ning bereikt, veelal gedragen door een boeiende emotioneele intensiteit. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat dat kwartet zijn weg zal vinden en nog vee) van zich zal laten spreken! Als een gelukkig resultaat zij in dit be gripvolle samenspel nog gememoreerd de over het algemeen perfecte beheersching der vele technische „voetangels en klem men". die in de drie gespeelde verwonder! lijk schoone kwartetten besloten liggen. Dat het auditorium de prestaties dezer dames naar waarde heeft geschat, bleek uit de groote aandacht en het hartelijk applaus. Het Riele Queling-kwartet, dat tevens uitmunt door de lichte vrouwelijke gratie en soepelheid, moge zich hier nog eens laten hooren. Dit optreden beteekende voor het Kunstkring-bestuur een succesvol en verblijdend besluit der concerten-serie. Aan Riele Queling is tot dank een fraaien ruiker bloemen overhandigd. BINNENLAND. Maatregelen tegen ontduiking van belasting? (3e Blad). Samenstelling van het Belgische voetbal elftal (Sport, 3e Blad). De Njordploegen voor het komende seizoen (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De troepen van Franco blijven onder dien$ commando oprukken (3e Blad en Laat ste Berichten, le Blad). De Roemeensche regeering is afgetreden (Laatste Berichten, le Blad). De Japanners herstellen zich aan den Tient- sin-Poekau-spoorweg (3e Blad). De actie der minderheden in Tsjecho-Slo wakije (Buitenland, 3e 31ad). Debat in het Engelsche Hoogerhuis over de buitenl. politiek (Buitenland, 3e Blad). De Mexicaansche president roept het parle ment bijeen (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving is aanhou den van het sombere doch zach te weer, met weinig of geen regen, waarschijnlijk. Het „Riele Que ling"-kwartet. tieke ontwikkeling. De regeering kon niet lijdelijk toezien, dat de internationale toe stand verscherpte en ging over tot uit breiding van het leger en daardoor kreeg Weert dit vervroegde garnizoen. Spr. herinnerde er voorts aan, dat Weert reeds in de middeleeuwen met de steden Roermond en Grave zeer sterke vestingen v/aren. Ook op het gebied van den handel had Weert een groote bekendheid. Door belegering, brandschatting, plundering en epidemieën werd de gemeente ten slotte in het begin van de 19e eeuw zoodanig verwoest, dat het nog slechts een onbe langrijk dorp was. Geleidelijk kwam er verbetering en thans staan we aan den vooravond van den wederopbloei van onze aloude veste. Daarom heet spr. de offi cieren en manschappen van harte welkom en hij geeft de verzekering van den steun der gemeente. Met den wensch. dat God's beste zegen moge rusten op het werk van dit garni zoen besloot spr. Spr. deed vervolgens onder instemming der aanwezigen mededeeling dat het vol gende telegram aan H.M. de Koningin wordt verzonden: „Bij gelegenheid van den feestelijken intocht van Uwe Majesteit's troepen in Weert bieden ondergeteekenden namens de geheele bevolking van Weert hun oprech te gevoelens aan van verknochtheid en aanhankelijkheid en bidden God, dat Hij Uwe Majesteit voor Volk en Vaderland moge sparen". (w.g.) De garnizoenscommandant Hendriks. De burgemeester van Weert Kolkman. Toespraak overste Buurman. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den commandant van 4 R. I., overste Buurman, die wees op de groeiende waar deering voor de Nederlandsche weermacht welke er niet is om een oorlog te ontke tenen, doch uitsluitend om te bescher men, hetgeen ons rechtens toekomt. Met den wensch, dat zijn tweede batal jon in goede harmonie zal mogen leven met de bevolking van Weert, besloot spr. zijn rede. Na nog een dankwoord van den burge meester was deze receptie ten einde en gingen het gemeentebestuur, de raad, offi cieren en genoodlgden naar Hotel de Engel, waar de gemeente een diner aan bood. De manschappen woonden een bios coopvoorstelling bij. aangeboden door de directie van het Scala-theater. DE CONFERENTIE DER INTERNATIONAL STUDENT SERVICE. De vlootaanbouw. Naar wij vernemen, wordt op het departement van Defensie naar een modus gezocht om te voorzien in het tekort aan officieren bij de Koninklijke Marine, dat zonder bijzondere maat regelen van het inhalen van den ach terstand aan materieel het gevolg zal zijn. De leeftijdsklasse, waarin zich het grootste tekort aan officieren voordoet is die, welke ongeveer samenvalt met de groep der luitenants ter zee der eerste klasse. Er wordt in verband hiermede thans gezocht naar een oplossing in dier voege, dat reserve-officieren van de marine voor langeren tijd in actieven dienst worden genomen. Bovendien zal de'opleiding te Wil lemsoord op de huidige uitgebreide schaal worden voortgezet. Kansen op snellere promotie voor het jonge offi cierenkader zullen van een -^n ander vermoedelijk niet het gevolg zijn. Naar wij tevens vernemen, ligt het in de bedoeling de artillerie-opleiding te intensiveeren door als regel het artil lerie-opleidingsschip Hr. Ms. „Gelder land" in de wintermaanden naar Cu rasao te dirigeeren. Wat den aanbouw van het nieuwe artillerie-opleidingsschip Hr. Ms, „Van Kinsbergen" betreft, kan worden ge meld, dat dit schip, thans bij de Rot- terdamsche Droogdokmaatschappij op stapel staande, in het najaar van 1939 te water zal worden gelaten. De bouw van den mijncnlegger, tevens instructieschip „Willem van der Zaan", bij de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amsterdam, verkeert nog in het allereerste stadium. Het schip zal in het midden van den komenden winter van stapel moeten loopen. De tweede dag. Na opening der conferentie werden de beide memoranda, die een historisch over zicht geven van de opvoeding in Neder- lanasch- en Britsch-Indië, besproken. Onder voorzitterschap van prof. Schrieke ontwikkelde zich daarna, ingeleid door Sir George Anderson, een geanimeerde dis cussie. Na een lunch in „Zomerzorg", bijgewoond door een groot deel der ruim 100 deelne mers, werden de discussies in het Rijks- I museum voor Volkenkunde hervat na een bijzonder duidelijke en interessante uit eenzetting van mr. C. F. Strickland over: „Education and rural communities". De standpunten en wenschen der ver schillende deelnemers bleken vaak uiteen te loopen, maar wederzijds werden vele vragen beantwoord en misverstanden op gelost. Na de thee volgde een inleiding van R. Soenito over: „The use and importance of the vernacular", op welke lezing, waarin het persoonlijk standpunt van den inleider duidelijk werd uiteengezet, principieele, theoretische en objectieve debatten volg den. De vrouwelijke studenten der over- zeesche landen lieten zich hierbij niet on- betuigd en vele persoonlijke meeningen eerden geformuleerd. De aanwezigheid van deskundige hoog leeraren en ambtenaren met jarenlange ervaring op dit gebied in de Indiën, ver hoogde uitermate de leerzaamheid en het nut dezer uiteenzettingen, waarvan ook een wederzijds beter begrip der essen- tieele verschilpunten het resultaat was. De dag werd besloten met een zeer in teressanten filmavond, waar dr. Leroux uitleg gaf bij een film van Bali, een zeld zaam interessante reportage van een uit barsting der Krakatau en de huwelijks plechtigheden aan het hof van Djokja karta. MILITARIA. De reserve kapiteins M. van Lokhorst en A. H. Goldberg van het 4de regiment infan terie zijn benoemd tot reserve-majoor bij dat regiment. De reserve-eerste-luitenants M. D. Bras- pot en G. de Vries, beiden van het 4e R. I. en de reserve-eerste-luit. mr, W. J. van Dijk van het regiment jagers, zijn benoemd tot reserve-kapitein bij het 4e R. I. Aan den reserve-eerste-luitenant J. H. Roelofïs van het 6e R. V. A, is met ingang van l April a.s. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1