STADSNIEUWS 79 sfe Jaargang DINSDAG 29 MAART 1938 No. 23929 Leidsch garnizoen naar Weert HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctï. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zij Hf per 3 maanden f. 2.3S per week 1:irti f.O.UÊ Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokostenJ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>; Foto Van Vliet. International Student Service. Hedenmorgen om 10 uur 26 vertrok het tweede bataljon van het 4e regiment in fanterie per extra trein naar Weert, waar het de tweede helft van zijin verdubbelden diensttijd zal doorbrengen. De regiments commandant. overste H. D. Buurman en de kapitein-adjudant Ravelli maken de reis mede. doch keeren ovgr eenige dagen naar hun Leidsche eamizoen terug. Hierboven ziet men den troep op zijn marsch naar het station. De trein vervoerde 10 officieren. 315 on derofficieren en manschappen. 12 paarden. 3 vierradige voertuigen. 2 vuurmonden (6 Veld). 15 tweeradige voertuigen. 16 rijwie len en 20.000 KG. bagage, waarvoor drie wagons noodig waren. Het a.s. regeeringsjubileum van Militair gespan op hol geslagen. H. M. de Koningin. Sensationcele rit langs het Rapenburg. De tentoonstelling der Meer-Werk-Actie. Zooals wij reeds eerder mededeelden is het Meer-Werk-Actie-comité voornemens om als onderdeel van de in Augustus- September as. ter gelegenheid van het 40- jarig regeeringsjubileum van H, M. de Ko ningin te organiseeren feestelijkheden in de Stadsgehoorzaal een tentoonstelling in te richten op het gebied van handel, in dustrie en middenstand, terwijl daarnaast plaats zal worden verleend aan een afdee- ling van de vakpatroons-organisaties, de vakopleiding in den meest ultgebreiden zin van het woord, de werkloozenzorg en een afdeeling van den dienst van Gemeente werken. Een en ander komt tot stand in samen werking met het bestuur van de Vebo, en de Jubileumcommissie 1938, samengesteld door de Contactcommissie der vereenigin- gen op nationalen grondslag, welke orga nisaties te zamen het Centraal Jubileum comité 1938 vormen. Het comité voor de tentoonstelling in de Gehoorzaal heeft ter verwezenlijking van zijn plannen contact gezocht en verkregen met de Ver. van Leidsche Industrieelen, waarvan een dertigtal leden zich princi pieel bereid verklaarde tot medewerking. Gisteravond- is in de receptiekamer der Gehoorzaal een bespreking gehouden met een aantal belanghebbenden en belang stellenden. in welke bijeenkomst de voor zitter van het comité, de heer D. L. Land man, de plannen aan de hand van teeke- ningen en plattegronden heeft toegelicht. De secretaris der Ver. van Leidsche In dustrieelen, mr. F. J. J. Trapman, deed voorlezing van de ingekomen adhaesiebe- tuigingen. waarna besloten werd het ten toonstellingscomité. uit te breiden door daarin op te nemen de heeren mr. J. Pel en Levisson Jr. Vermoedelijk zal binnen kort nog eenige uitbreiding met vertegen woordigers der industrie plaats vinden. m In min of meer rechtstreeksch verband met deze expositie staat het plan tot het houden van een reclame-optocht, waarvan bloemen de hoofdversiering zullen zijn, in combinatie met een bloemencorso. Hiervoor worden aanzienlijke geldprijzen beschikbaar gesteld. De heer N .van Gin- kcl werd uit het tentoonstellingcomite toe gevoegd aan de hiervoor reeds eerder in het leven geroepen optochtcommissie. De voorzitter van het Centraal Jubileum, comité, de heer ir. P. C. Lindenbergh, deel de nog verschillende bijzonderheden mede over de andere onderdeelen der feestweek, welke aanvangt op Dinsdag 30 Augustus, zooals de ruiterfeesten der Vebo. vuur werk, enz. Een daarvan is het houden van een mu zikale gondelvaart c-oor de Leidsche sin gels in den avond van Vrijdag 2 Septem ber waaraan alle vaartuigen kunnen deel nemen, mits zij verlicht en niet hooger dan 1.25 M. zijn. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 20-jarige fabrieksarbeider J. v. d. M. al hier op de Haarlemmerstraat door ver schillende verkeerscomplicAties voor het achterwiel van een zware, rijdende vracht auto terecht gekomen, waardoor hij over eenigen afstand werd werd meegesleurd. Wonder boven wonder kwam hij er met een bloeduitstortin" in het linkerdijbeen goed af. Gistermiddag tegen 3 uur is een span paarden, gespannen voor een fouragewagen van het 4de regiment infanterie, toen het van de Morschstraat komende, de Blauw- poortsbrug wilde oprijden, geschrokken van een bij een besiratingswerk geplaatst rood vlaggetje, waardoor het op hol sloeg. De wagen werd bestuurd door M. B.. terwijl naast hem op den bok gezeten was C. H„ beiden van 6 R VA. Voorts hadden op den wagen plaats genomen de sergeant-capitu- lant P J. D S. en de soldaten J. J. de J. en W. A. F. M.. allen van 4 R.I. In woeste vaart renden de paarden langs de Prlnsessekade en het Kort Rapenburg. Tevergeefs probeerde B. de paarden het Noordeinde in te sturen, de angstige dieren holden den verkeersagent voorbij, die ter nauwernood op zij kon springen en sloegen het Rapenburg Oostzijde in. waarbij de hevig slingerende wagen tegen een ver. keerspaal van den AH.W.B. botste, waar van het bord eraf kraakte en juist op het hoofd van den aldaar staanden 69-jarigen timmerman H. S. terecht kwam. Door den schok Sloegen ook de drie in fanteristen van den wagen. Nog was het niet mogelijk de dieren te grijpen en tot stilstand te brengen: eerst aan het einde van het Rapenburg nabij de Heerensteeg botste de wagen tegen een hek en konden de paarden door onzen stadgenoot, den veearts J. van Zijveiden. die het hollende gespan per fiets was ge volgd. worden gegrepen. Ook de bestuurder B. was tijdens dezen dollen rit van den bok geslingerd, terwijl H, kans gezien had er af te springen. De sergeant S bleek niet-ernstige verwondin- den te hebben bekomen aan neus en knieën, terwijl de timmerman S hoofd wonden en een lichte hersenschudding bekwam. Beiden konden, na in het Acad. Ziekenhuis verbonden te zijn huiswaarts keeren. 40-JARIG JUBILEUM. Van den Stationschef den heer W. C. Legerstee. Den heer W. C. Legerstee, Stationschef 1ste klasse A, der Ned. Spoorwegen op het station alhier, zal Vrijdag 1 April as. den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Maatschappij tot Exploi tatie der Staatsspoorwegen te Utrecht. Op 1 December 1935 werd de heer Leger- see benoemd tot stationschef 1ste kl. B. te Delft en op 1 Sept. 1936 werd hij aan gesteld tot stationschef 1ste klasse A, te Leiden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Wed. Johan Pronk (Beperkende Bepa lingen). Hoogstraat 8. Katwijk aan Zee. Kuiperijbeörijf. De zaak is met ingang van 25 Februari 1938 omgezet In een vennoot schap en commandite onder den naam: Gebrs. Pronk en Co. Beh. Venn.: C. Pronk. A. Prink, Adr. Pronk en J. Pronk, Katwijk aan Zee. Aantal vennooten bij wijze van 'geldschieter: Één, Nederlander. J. C. van Dijk, Rijksstraatweg 360, Ha- zerswoude, Melkhandel. Overleden eige naar: J. Chr. van Dijk. Wijz. handelsn. in: Chr. C. van Dijk. Nieuwe eigenaar: Chr. C. van Dijk, Hazerswoude. Conferentie over de problemen der opvoeding vandaag begonnen. De conferentie van de International Student Service over de problemen der opvoeding is vandaag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier geopend. Daartoe is een aantal geleerden, w.o. hoogleeraren uit Nederlandsch- en Britsch-Indië en velen uit ons land gisteren en vandaag naar hier gekomen Verschillende memoranda, behandelend den historischen groei van het onderwijs in Nederlandsch. en Britsch- Indië zijn den deelnemers aan de confe rentie toegezonden, welke in den loop dei- bijeenkomst in discussie zullen komen. De conferentie werd geopend met een toespraak van prof. dr. N. van Wijk. voor zitter van het Nederlandsch IS S.-comité, waaraan het volgende is ontleend: Het is de taak van International Student Service, het contact te bevorderen tus- schen groepen van intellectueelen, die ge meenschappelijke belangen en belangstel ling hebben. Het. lag dus od den weg van I.S.Smeer speciaal van haar Nederlandsch comité om deze conferentie voor te berei den en de voorzitter van dit comité heeft de aangename taak Ier verwelkoming eenige woorden te zeggen. Het Nederlandsch Comité, waartoe ver tegenwoordigers van alle groote studenten, organisaties behooren. heeft binnenlands de samenwerking der geheele academische wereld mogelijk gemaakt; er behooren ook een Indonesische en een Chineesche stu dent toe, die de in Nederland wonende studenten dezer ethnische groepen ver tegenwoordigen en wij allen zouden ons verheugen, wanneer het mogelijk mocht blijken, ook in Nederlandsch-Indië de ban den tusschen de studenten-groepen hechter te maken. Het spreekt dus wel vanzelf, dat het Nederlandsch Comité zich over de samenwerking van Engelscnen. Britsch- Indiërs. Nederlandsch-Indiërs en Neder landers op deze conferentie zeer verheugt. De conferentie van heden is de logische voortzetting eenerzijds van de conferenties op Woudschoten onder leiding van baron van Asbeck gehouden, anderzijds van soortgelijke bijeenkomsten, in Engeland gehouden. De belangstelling voor deze conferentie was van den aanvang af zeer groot onder onze professoren en studenten De groote en zeer representatieve delegatie, die uit Engeland gekomen is. bewijst, dat het daar evenzoo was. Wii hopen, dat onze gasten zich in Ne derland zullen thuis gevoelen, dat de con ferentie hen zal bevredigen en dat het ons gelukt, metterdaad te toonen. dat wij een gastvrij volk zijn. Het Nederlandsch comité van IS.S en zeker ook alle aanwezigen zijn dankbaar gestemd tegenover het Curatorium der Universiteit en den directeur van het Mu seum voor Volkenkunde voor hun vriende lijke medewerking, waardoor de conferentie in dit pas geopende Museumgebouw, waar op geheel Leiden trotsch is. plaats heeft. Moge de arbeid der conferentie succesvol zijn! Moge de geest van vriendschap en wedefzijdsch begrijpen, die op IBS. confe renties pleegt aanwezig te zijn. de resul taten van uw samenkomsten lang doen nawerken! In I.S S.-kringen is men geneigd tot optimisme. Hoe treurig het er in de wereld ook moge uitzien, wii gelooven. dat de vriendschappelijke samenwerking van personen van verschillende nationaliteit en ras een invloed ten goede heeft op de ontwikkeling van het nationale en inter nationale leven. Onmiddellijk na deze openingstoespraak werd met de werkzaamheden aangevangen De conferentie werd officieel in het Leid sche Academiegebouw ontvangen, waar de rector-magnificus prof. dr. J. A. J. Barge een begroetingsrede uitsprak. Aan deze rede ontleenen wij het vol gende: De rector der Leidsche Universiteit waar deert het buitengewoon een enkel woord van welkom te mogen spreken in deze oude zaal, waar zooveel groote mannen, die een rol speelden in de ontwikkeling der weten schap. ons omringen. Dit was altijd een' goede gewoonte van alle rectoren en er zullen weinig bulten- landsche bezoekers aan hun aandacht zijn ontsnapt. Zoo ben ik op mijn beurt heel gelukkig, dat ik hier het congres mag ont vangen van de zoo welbekende Internatio nal Student Service. Er is wel geen actie, die van studenten uitgaat, en die zoo zeer wordt gewaardeerd door de universiteiten, als deze beweging. Naar mijn overtuiging om twee redenen. In de eerste plaats omdat de I.S.S. een uiting is van den geest van „zelfhulp" en het de belangrijkste taak is voor iedere universiteit haar leerlingen te vormen tot zelfstandige persoonlijkheden, in staat hun wetenschap te beoefenen en te ontwikkelen en zelf te zorgen voor hun eigen belangen. De tweede reden ligt in het internatio nale karakter der beweging. Wie spreekt van internationaal en van internationa lisme veronderstelt daarbij nationaal en nationalisme. Ligt in nationalisme nood zakelijk een kwaad? Het kan gevaarlijk schijnen in deze dagen antwoord te geven op deze vraag. Ik spreek echter als mijn meening uit. dat ik nationalisme allerminst een kwaad acht Integendeel, onze natio nale krachten zijn de beste krachten die wij hebben. Het is onzen plicht ze te oefênen en ontwikkelen in dienst van ons eigen volk in de eerste plaats, maar niet in dienst van ons eigen volk alleen. Neen, wij moeten onze nationale krachten ook geven aan andere volkeren. Wij moeten eikaar geven van ons beste bezit en alleen langs dezen weg zal de menschheid in staat zijn haar groot vermogen en zede lijke kracht volledig te ontwikkelen. Spr. hoopt, dat de werkzaamheden in deze dagen den congressisten veel voldoe ning zullen schenken en zullen bijdragen den waarachtigen geest van internationa lisme aan te kweeken, die de wereld noodig heeft, juist op dit 'oogenblik. Namens de gasten heeft Sir George An dersen bedankt voor de ontvangst, daarbij zijn vreugde uitsprekende, dat dit congres wordt gehouden in Nederland, voor welk land hij zooveel waardeering heeft. Mede ter gelegenheid van het congres der International Student Service zal het Rijksmuseum voor Volkenkunde op Don derdag 31 dezer bij avondbelichting voor het publiek toegankelijk zijn. van hallacht tot tien uur. In de zalen is voor belang stellenden deskundige voorlichting ver krijgbaar. HEILIGE GEEST- OF ARME WEES- EN KINDERHUIS. Het Huis is veel te groot. Het bestuur van bovengenoemde instel ling heeft besloten het vroeger gebruike lijke jaarverslag te vervangen door een mededeelïng voor belangstellenden, welke telkens ais daartoe aanleiding bestaat, met eenige jaren tusschenruimte wordt gepu bliceerd. De eerste dezer mededeelingen na het jaarverslag van 1931 is dezer dagen rondgezonden. Het volgende is eraan ont leend Het aantal verpleegden bedraagt op het oogenblik 48. voor het meerendeel opge nomen volgens contract. Wij hebben nJ. gemeend tegenover het steeds afnemend aantal eigenlijke weezen. die opname be hoeven, een poging te moeten doen om onze inrichting toch zooveel mogelijk aan haar doel te laten beantwoorden door de verpleeggelden voor halfwezen enz. zoo laag mogelijk te stellen. Deze maatregel heeft gemaakt, dat het in de laatste jaren voortdurend dalende getal opgenomenen thans weer een stijging vertoont. De bekende roode bies van de jongens pakken is verdwenen, evenals de ouder- wetsche petten, terwijl ook de kleeding der meisjes is gemoderniseerd. Het college van regenten is bezig overeenkomstig den al- gemeenen wensch gaandeweg de uniform- kleeding af te schaffen, waarvan de en kele voordeelen niet opwogen tegen het verlangen om binnen de grenzen van het bereikbare de verpleegde zoo min mogelijk te doen verschillen van kinderen uit ge wone gezinnen. Natuurlijk is daarvan niet het gevolg, dat ieder naar eigen fantasie gekleed mag gaan; voor een gepaste so berheid wordt zorg gedragen. Ook is iets nieuws, dat wij den afgeloopen zomer voor het eerst onze verpleegden onder toezicht van het personeel eenige weken hebben doen vertoeven te Katwijk aan Zee. waar een geschikt verblijf kon worden gehuurd. Deze maatregel, met vreugde begroet, is dank zij de medewerking van alle betrok kenen uitnemend geslaagd. De in de afgeloopen jaren geopperde mogelijkheid om onze instelling uit het voor een zooveel grooter aantal inwonen- aen berekende Huis naar elders over te brengen, heeft niet tot resultaat geleid, zoodat wij thans geneigd zijn ons zoo ge riefelijk mogelijk in te richten in de be schikbare ruimte en wat er overschiet zoo veel doenlijk te verhuren. Een aan moderne opvattingen beant woordende vernieuwing zal wellicht op den duur bijzondere eischen stellen aan onze financiën, welke op het oogenblik tot geen bezorgdheid aanleiding geven; eveneens is het mogelijk, dat de plannen tot het in voeren van een pensioenregeling voor het personeel, welke wij aan de bevoegde auto riteiten overlegden, tot extra uitgaven zul len nopen. Indien het voorbeeld van dege nen. die in vroeger tijd door legaten en schenkingen onze geldmiddelen hebben ge maakt tot wat ze zijn. ook thans meer werd gevolgd, zouden wij met te grooter vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Ook in de laatste jaren hebben velen ons werk gesteund door giften, hetzij in geld, hetzij in den vorm van versnaperingen, boeken, muziek en speelgoed. INSTITUUT PONT. Onderstaande leerlingen slaagden te Den Haag voor Machineschrijven: de dames J. P. de Kort. J. Persant Snoep te Leiderdorp, M. J. v. Buuren, J. J. v. d. Kamp te Katwijk, C. Root. E. Muller en de heeren J. F. v. Asselen te Oegstgeest, H. Arnoldus en P. Marijt te Noordwijk; Ned. Stenografie (130 lettergr.ide dames M. Karreman te Voor schoten, S. van Ispelen te Oegstgeest, J. Persant Snoep te Leiderdorp, C. Root, J. Vermeulen en de heer B. Daalmeyer; Dui. Stenografie (130 lettergr.i: de dames J. Kukler, B. Lagas en G. Bertel: Boekhou den: de dames J. Sandmann. G. Ouds hoorn te Warmond en de heeren J. Pols, N. Jansen te Oegstgeest; Duitsche Han- delscorr.: de dames C. Plouvier. M. Wij- t.enburg en de heer K. Lubach te Oegst geest; Engelsche Handelscorr.mej. J. v. Konijnenburg te Oegstgeest; Fransche Handelscorr.: mej. M. A. van Dam te Zoe- terwoude. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Breestr. 89a alhier. BINNENLAND. Nog geen overeenstemming in de sigaren- industrie. (Binnenland, 3e Blad). Wilde achtervolging van een automobilist te Zwolle. (Gemengd, 4e Blad). Bij een brand te Dwingeloo zijn 49 stuks vee in de vlammen omgekomen. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Franco blijft steeds nog oprukken. (Ie Blad). De overwinning der Chineezen aan den Tientsin-Poekau-spoorweg. (le Blad). De verklaring der Oostenrijksche bisschop pen. (Buitenland, le Blad). Rond de partij-groepeeringen in Tsjecho- Slowakije. (Buitenland, le Blad). Overleden is Wilson's vertrouwde, kolonel House. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. In onze omgeving zal het weer voorloopig zacht blijven, terwijl de bewolking niet zal wijken. MONDACCORDEONVEREENIGING „V. O. G." Eerste uitvoering. Gisteravond trad de onlangs opgerichte Mondaccordeonvereeniging „V.O.G." voor de eerste maal in het openbaar op. De be langstelling voor deze eerste uitvoering was zeer groot, de concertzaal van „Zomerlust" was overvol. Een welkomstwoord werd gesproken door den voorz., den heer Houps. die dank bracht voor de medewerking, die men bij de organisatie van dezen avond van alle zijden heeft ondervonden en die herinner de aan de oprichting van „V.O.G." en haar snellen groei. De ruim 30 man sterke V.O.G.-band opende "net programma, dat in een zeer vlot tempo werd afgewerkt, met een drie tal nummers, die op uitstekende wijze ten gchoore werden gebracht en dan ook een dankbaar applaus oogstten. Nadat de di recteur. de heer G. J. Schrijer, onder ademlooze stilte een aantal opera-melo dieën en een serenade had gespeeld, trad de accordeonist, de heer A. Chaudron, voor het voetlicht om een aantal popu laire wijsjes voor te spelen. De gebr. Ottehof brachten een alleraar digste potpourri en een wals. die door hen zelf was samengesteld. Het muzikale gedeelte van het program ma voor de pauze werd besloten met het optreden van de heeren Den Ouden en. Koster, die met veel vuur enkele jazz-me- lodieën ten gehoore brachten. Het cabaretgezelschap Smécri hield ten slotte de aanwezigen een halfuurtje aan genaam bezig en verhoogde de stemming niet weinig door de tallooze grappen. Na de pauze traden de bovengenoemden nogmaals op en ook nu was het succes groot cn hadden zij een langdurig en warm applaus in ontvangst te nemen. Het eerste optreden van „V.O.G." is on getwijfeld een groot succes geworden, waarop men met het grootste genoegen kan terugzien. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Hartkamp, chef de bureau ter Inspectie der Directe Belastingen te Leiden 2e Afd., in 's Rijks dienst trad.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1