DE POLITIEKE CRISES IN FRANKRIJK LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Maart 1938 Derde Blad Ho. 23927 m BUITENL. WEEKOVERZICHT Dste Jaargang John Buil: Zou ze niet te véél doctoren raadplegen? RECHTZAKEN VOOR EN ACHTER DE SCHERMEN. Het heeft uiterlijk allen schijn, dat er een geduchte ontspanning is ingetreden, nu althans de rechtstreeksche aanleidingen voor botsingen afgewend lijken, maar toch is de lucht nog niet zuiver. Men zou kun nen zeggen, dat aan de oppervlakte van het water de rimpels zijn verdwenen, ter wijl onder water het nog kolkt en woelt. De aansluiting van Oostenrijk bij het Derde Rijk wordt door niemand meer aan gevochten. al blijft men de methode, waarop dit werd bereikt, afkeuren. Ook de rede van den Fuehrer in den Duitschen Rijksdag bracht daarin geen verandering, zij was voor hen, die niet door een ge- kleurden bril zien, slechts een zwakke poging om goed te praten, wat krom was. En daarmede is als het ware de vinger ge legd op den ondergrond van het smeulend gevaar in ons werelddeel! Niet zonder be zorgdheid vraagt men zich toch af. wat er nu verder zal gebeuren van Duitsche zijde, speciaal het oog gericht houdend op de nog niet-bevrijde Duitschers elders. En het Is natuurlijk, dat men dan in de eerste plaats denkt aan Tsjecho-Slowakije, waar de Sudeten-Duitschers plotseling, onder druk van het voldongen feit van den An schluss van Oostenrijk, steun erlangen der overige Duitsche partijen, die totdusver de regeering steunden en slechts dachten aan het verwerven van gelijkwaardige rechten binnen direct staatsverband. Steeds krach tiger klinkt de toon van Henlein,, die druk doende is zijn organisatie geheel op te bou wen in den geest van het nationaal-socia- lisme in de „Heimat". Nog heet deze actie legaal, nog worden geruststellende ver klaringen van Duitsche zijde afgegeven overigens was wel merkwaardig, dat In zijn rede Hitier zich niet over Tsjecho- Slowakije uitliet! maar de vraag rijst: wat zal de Duitsche houding zijn, zoo Henlein ..Oostenrijkje" gaat spelen? M a.w. zal Hitier. zoo Henlein op een gegeven mo ment poogt door te slaan en een beroep op het Duitsche leger doet, niet wederom op dezelfde wijze reageeren als toen Seyss Inquart Berlijn te hulp riep? En, helaas, de kans op onverwachte wen dingen is niet uitgesloten, daar het jonge rijk van Masaryk en Benesj op het huidige cogenbllk de zwaarste crisis van zijn kort stondig bestaan doormaakt. Naast de actie der Duitschers staat immers die der Slo- v/aken onder Hlinka. die eveneens een soort zelfbestuur nastreven. De republiek beeft op zijn grondvesten. Slechts de Tsje chen zijn thans volkomen regeeringsge- trouw Gelukkig bewaart de regeering totnutoe een houding van rust en kalmte en ont houdt zij zich angstvallig van alles, wat ook maar eenigszins provoceerend zou kunnen werken, doch zij tracht zich van allen steun te verzekeren, die gevonden kan worden. Op Frankrijk kan zij rekenen Boncour heeft het nog pas ronduit ver klaard; of moeten wij zeggen: nog reke nen, gelet op het feit, dat juist in deze kritieke periode Laval, die zich langen tijd op den achtergrond had gehouden, weer van zich doet hooren en een geluld doet hooren. dat allesbehalve geruststellend voor de Tsjechen mag heeten! In Frank rijk voelt men immers de crisis. De re geering Blum tracht zich op de meest hardnekkige wijze te handhaven, doch ls feitelijk al demissionair. Slechts de om standigheid, dat de vorming van een na tionale regeering nog moeilijkheden op levert. die niet te overzien zijn, waarvoor do partijen uit een soort zelfbehoud ten koste van het landsbelang terugschrikken, doet Blum zich nog handhaven. Zelfs een "evoelige nederlaag in den Senaat liet Blum zich aanleunen, zonder daaruit de consequenties te trekken. Maar, zooals ge zegd. zijn dagen zijn geteld—-. Daarnevens mag men de Kleine Entente als vrijwel ter ziele beschouwen. Noch Zuid-Slavië. noch Roemenie voelen er iets voor om den band uit te strekken tot een opkomen voor de rechten van hun mede lid tegenover de Duitsche aspiraties^ Te gengaan van een herstel der Habsburg- dynastie was nog het samenvattend ce ment nu de zaak der Hahsburgers door den Anschluss in Oostenrijk verloren ls. vervalt dit. Wil Frankrijk echter zijn laatste gezag Ir. Midden-Europa niet verloren zien gaan, call zal het zijn woord tegenover Tsjecho- Slowakije gestand moeten doen; zelfs La- val kan daaraan niets veranderen! Het is de stroohalm. waaraan dit land zich moet en zal vastklampen. Te meer, nu Engeland de sfinx blijft, die het altijd in midden-Europa was. Uit de jongste rede van den Engelschen premier. Chamberlain. Ls opnieuw gebleken, dat Engeland geen nieuwe verplichtingen meer bij degene, die het reeds heeft te torsen, op zich wil nemen, doch dientengevolge treedt niet duideliik genoeg naar voren waarvoor Brittannië desnoods vechten wil! Deze politiek laat ruimschoots den weg open voor vergissingen als in 1914 Wei heeft de Britsche premier Tsjecho-Slowa- kije niet geheel los gelaten, doch ander- zijds toch ook niets beloofd, zoodat spe ciaal de verovering van binnen-uit kansen op succes zou bieden voor wie den moed heeft, toe te slaan. Neen, nog altijd draaien we in den vi- cieuzen cirkel rond van optreden eener- ziids bij verrassing en terugwijken ander zijds en dat zal zoo blijven voortgaan, tot emdelijk de puntjes op de i gezet zullen zijn en de wereld precies, zonder eenigen omweg weet, waaraan zij toe is. Eerst dan ook zal er weer kans zjjn op een versterking van het lichaam, dat Vol kenbond heet. Zwaar, zwaar ziek is het. misschien zelfs wel doodelijk; zoo niet spoedig medicijn van beter gehalte wordt toegepast dan tot dusverre, medicijn die rechtstreeks op het doel afgaat: behoud van den vrede door de grootst mogelijke zekerheid. Dat en dat alleen kan Europa o i. houden buiten een oorlogsramp. Is voor de schermen rust. daarachter «luurt de onrust voort. Het conflict tusschen Polen en Lithauen is opgelost door het Poolsche ultimatum. Lithauen heeft moeten bukken en tus schen beide landen worden thans nor male betrekkingen hersteld. Op zich zelf is dat ten zeerste toe te juichen, doch de wijze, waarop dit is doorgedreven, is we derom verre van fraai. Bij goeden wil van weerszijden kan in dezen hoek van ons werelddeel heel wat verbetering intreden. Oud zeer zal begra ven moeten worden, te veranderen ls er toch niets meer. Dagbladreclame geeft schitterende verkoopsresultaten. De Moxie Company, fabriek van een alcoholvrije drank, is vorig jaar in Oost-Amerikaansche staten uitgebreid en uitsluitend ln dagbladen gaan ad verteeren en wel met betrekkelijk kleine advertenties, die echter vrijwel iederen dag werden geplaatst. Vorig jaar, zoo verklaarde de directie, beleefden wij daardoor het beste jaar uit onze historie; het laatste kwar taal toonde alleen reeds een vooruit gang van 25 op de overeenkomstig» periode in 1936. Gezien het pracht-resultaat zal de Moxie Company in 1938 haar budget voor dagbladreclame dan ook ver dubbelen. 8365 Voor dit artikel maken de reclame- tosten vrljiwel het geheele bedrag der verkoopskosten uit. Vandaar dat de juiste keuze van het reclamemiddel van enorm belang is. Waar de Moxie Company vroeger ook andere reclame-middelen gebruikte, kan dit bedrijf haar keuze van dag bladreclame ongetwijfeld volkomen motiveeren. Zij vond. dat dagbladreclame het meest efficiente en het snelste resul taten gevende reclame-middel ls. de Staatsloterij worden aangekocht, doch in de praktijk kwam dat al weer op de auDieuze „Felicitas"-loten neer. Mr, Gelinck eischte hier dezelfde straf fen als in de vorige zaak n.l. drie maan den hechtenis en een geldboete van f 3000 subs. 6 maanden hechtenis. Mr. Dubbink pleitte op dezelfde gronden nietigverklaring var. de dagvaarding subs. 1 vrijspraak meer subs, ontslag van rechts vervolging. Zaterdag 2 April zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Verzekeringsbank en Loteri)"- kantoor. llooge straffen geëischt. Een schoonmaakster als directrice. In Februari van dit jaar heeft de Haag- sche politie een Inval gedaan in een pand aan de Regentesselaan, te Den Haag, waar gevestigd was de Onderlinge Verzekerings bank „Arona" en de N.V. Centraal Admi nistratie-Kantoor voor Hypotheken. Bij de zen inval werd op de geheele administra tie van de genoemde ondernemingen be slag gelegd, om. op eenlge duizenden z.g. contro-kwitanties, door de politie be schouwd als verkapte loterij-briefjes van de Felicitasbank te Antwerpen. De inval was een gevolg van het feit. dat deze banken, niettegenstaande de beide directeuren, de heeren B. B. en diens zoon H. J. B. in December van het vorig jaar door de rechtbank in hooger beroep tot hooge geldboeten zijn veroordeeld, zijn blijven doorgaan met den verkoop der ver kapte loterijbriefjes. Deze zaak werd gistermiddag voor den Haagschen kantonrechter, mr. Fontein, be handeld. De beide verdachten waren niet verschenen. Voor hen trad op mr. C. W. Dubbink te 's-Gravenhage. In Spanje blijft Franco met succes ope- reeren in Aragon. zoodat het er voor Bar celona donker gaat uitzien. Den strijd bij Huesca zien wij echter meer als een bevei liging van Franco's frontlijn meer Zuide lijk dan als een poging tot aanval op Ca- talonië. Bij Huesca hadden de republikei nen een gevaarlijk uitvalsfront ln het front bij Teruel en die poort is nu geslo ten. Zal Franco nu trachten Barcelona en Valencia te scheiden? Aan B. B., directeur van de inmiddels gefailleerde verzekeringsbank „Arona", was in een zeer uitvoerige dagvaarding ten laste gelegd, dat hij de deelneming in ver boden loterijen had opengesteld en bevor derd door bij de bank de mogelijkheid te openen een soort overlijdensverzekering te sluiten, terwijl als attractie doch in we zen ging het juist daarom de bank voor haar cliënteele een twintigste staats lot aankocht, of een lot met gelijke winst kans, wat in de practijk op een „Felicitas"- •.ot neerkwam. Dit lot werd aangekocht door het Centraal-Admlnistratiekantoor, dat het voor Arona bewaarde. Arona gaf aan haar cliënteele kwitanties af, welke echter geen recht gaven op uitbetaling van een even tueel op een lot gevallen prijs. Dit ge schiedde eerst na legitimatie. Deze rege ling was gemaakt om te voorkomen, dat men de kwitantie ais „certificaat" in den zin van art. 2 sub 3 van de ioterijwet zou beschouwen. Voorts was verdachte ten laste gelegd, dat hij gebruik had gemaakt van de trek kingen der Staatsloterij, hetgeen volgens art. 19a der wet op de Staatsloterij ver boden is. De ambtenaar van het O. M., mr. Ge linck. wilde de kwitanties niet als certifi caten beschouwen, hoewel de rechtbank c.at wel had gedaan. Voorts meende spr. dat verdachte wei gebruik had gemaakt van de trekkingen der Staatsloterij, mis schien wel niet direct, maar zeker wel in direct, omdat de Felicitas-loten blijkbaar op de Staatsloterij trokken. De kennisge vingen van den aankoop der loten zijn niet anders te beschouwen dan als aandeelen in een door verdachte opgezette loterij. Spr. achtte verdachte schuldig aan over treding van de ioterijwet en van de wet op de Staatsloterij en vorderde daarvoor een principale hechtenisstraf van drie maan den en een geldboete van f. 3000 subs. 6 maanden hechtenis. De verdediger en gemachtigde, mr. C. W. Dubbink. wijdde in zijn uitvoerig plei dooi allereerst eenige aandacht aan de dagvaarding, welke volgens hem. wegens onvoldoende omschrijving van de feiten, nietig zou zijn. Tot de kern van de zaak komend, ont kende pleiter, dat Arona de deelneming in een verboden loterij had opengesteld of bevorderd. De cliënten, die een verzeke ring afsloten, gaven opdracht tot aankoop van de loten, aan welke opdracht Arona voldeed. Arona was alleen tusschenper- soon. Wat het „enten" op de Staatsloterij betreft, betoogde pleiter, dat niet eik „ge bruik maken" van de trekkingen der Staatsloterij strafbaar is. Alleen als men dit ten behoeve van een zelf georganiseer de loterij doet en dat was volgens pleiter hier niet het geval. Pr. concludeerde derhalve tot nietigver klaring van de dagvaarding, subs, tot vrij spraak. meer subs, tot ontslag van rechts vervolging. „Wist u," zoo vroeg de kantonrechter na het pleidooi aan mr. Dubbink, „dat de Felicitas-bank te Antwerpen met een bedrijfskapitaal van. 3500 Bel gische francs werkt en dat de direc trice van die bank een schoonmaak ster is, die nauwelijks lezen „en schrij ven kan en handelt voorzoover zij daartoe in staat is in opdracht van de heeren B.?" Mr. Dubbink zeide dit niet te hebben geweten. Vervolgens werd een gelijksoortige zaak tegen H.J.B.. directeur van het „Centraal Kantoor" behandeld. Het verschil met de vorige zaak was, dat het kantoor loten aankocht, zonder dat men daarbij nog een verkapte? verzekering behoefde te sluiten. De loten warden np afbetaling ge kocht en voor de afbetalingen kreeg men kwitanties, welke, evenmin als in het vori ge geval, eenig recht op uitkeering van een prijs gaven. Ook hier zouden twintigjes in DE ZAAK-HANSEN. Het oud-Tweede Kamerlid, mr. G. A. Boon. zal de verdediging van den journa list Hansen voeren, wiens zaak op 5 April as. voor de Haagsche rechtbank zal die nen. Terroristen staan terecht. Zij maakten zich schuldig: aan brand stichting en inbraak. Zes jaar geëischt. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gistermiddag terecht gestaan de 23-jarige landarbeider W. van D.. wonende in Rot terdam, thans gedetineerd, die in 1937 in Charlois een ware terreur heeft uitge oefend. Op 15 Mei 1937 had hij ten nadeele van K. de Vries, die in een woonschuit aan het Balkengat te Rotterdam woont, een fiets gestolen. Op 10 Augustus d.a.v. had hij in een strooschelf, toebehoorende aan T. Groene- veld, staande aan de Quarantainestraat ta Rotterdam brand gesticht, met het gevolg dat de schelf, die 15.000 k.g. stroo ter waar de van f. 200 bevatte, totaal afbrandde. Op 2 September van het zelfde jaar had hij brand gesticht in een tarweschelf nabij het Balkengat en eigendom van L. J. A. Cornelissen De schelf brandde met zijn in houd, zijnde 3000 kg. ongedorschte tarwe, geheel af. In den nacht van 11 op 12 September d.a.v. had hij uit wraak de schuur van T. Koster in brand gestoken, toen hij er een sproeimachine wilde stelen en tot de ont dekking kwam, dat ze er niet stond. De schade hierdoor veroorzaakt bedroeg f. 4000. Het laatste, wat hem ten laste werd gelegd, is het feit, dat hij in November de melkkoe van zijn werkgever A. Koster had gedood uit wraak. Als tweede verdachte stond terecht de vriend van van D.. de 32-jarige A. J G., zetschipper. wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, die in den nacht van 7 op 8 Augustus 1937 brand had gesticht in de schuur van F Koster staande aan den Uiterdijk onder Pemis. na verschillende gereedschappen daaruit ontvreemd te hebben. Bij het verhoor bekende van D den diefstal van de fiets en de brandstichting bij zijn baas. maar de overige brandstich tingen ontkende nij ten stelligste. Bij het vooronderzoek heeft hij echter alles toe gegeven. G. ontkende het hem ten laste gelegde De officier van justitie, mr. Reumer, achtte het ten laste gelegde bij beide ver dachten bewezen. Hij meende, dat een flinke straf on zijn plaats was en eischte tegen ieder een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar. Mr. H. C. J de Groot, pleitte clementie voor van D.. terwijl mr. J N. van Houten vrijspraak vroeg voor G. Hierna stond van D. nog eens terecht wegens een ooging tot inbraak in vereeni- ging bij J. Langstraat te Rotterdam Het O. M. eischte hiervoor twee maan den gevangenisstraf. Uitspraak in deze zaken 8 April as. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Te hard gereden. Wegens overtreding der maximumsnel heid stond een chauffeur uit Hillegom te recht. Te Hilievm had hij met zijn auto te hard door de Wcererteinstraat gereden (pl.m. 80 K.M.). De ambtenaar eischte een geldboete van f. 15 subs. 5 dagen hechtenis De Kantonrechter veroordeelde verd. tot een geldboete van f. 10 subs. 5 dagen hecht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9