LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 26 Maart 1938 Financieel-Economisch Weekoverzicht De politieke storm nam in kracht af BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Doch de onrust op beurzen en markten bleef Uit de Omstreken AGENDA Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. ,,Het regent gras" hoorden we gistermorgen ©p de Leidsche markt en om dit aloude spreek woord te completeeren. voegde men er aan toe „en kievitseieren". Inderdaad is de regen den boeren welkom, hoewel de natuur wel wat kou der is. Bovengenoemde uitdrukking was stellig een uiting van tevredenheid. Andere voorjaarsboden zijn, dat de paaschveetentoonstellingen weer zijn aangevangen en wel j.l. Donderdag te Rhe- nen. waar door enkele bekende mesters uit de omgeving van Leiden groote en vele successen werden geboekt. Een kampioenschap van de al- gemeene klasse werd behaald door den heer A. Pruissen te Haarlemmermeer. De heer van Sloo- ten behaalde een kampioenschap van een aparte klasse en vele prijzen werden behaald door de heeren C. Bulk. Gebr. Knoop en A. Pruissen. allen uit de Haarlemmermeer, elk met een fraaie collectie, die in deze volgorde de collect ieprij zen lste, 2e en 3e mee naar huis namen. De bekende mester A. Rijnsburger te Leider dorp was te Rhenen als jurylid benoemd. De heer Rijnsburger deelde ons mede dat zijn stal zeer door het mond- en klauwzeer heeft geleden en hij dus dit jaar slechts weinig zal exposeeren. De heer O. de Kok uit de Haarlemmermeer die ook zeer veel goed mager vee voor zijn stal regel matig op de Leidsche markt aankoopt, moet ook een buitengewone collectie Paaschvee voor radig hebben en zal volgende week te Eist (O.B.) exposeeren en aldaar zeer zeker groote concur rentie bieden aan de Betuwsche beste koeien. Op de veemarkt was op het einde van deze week weer flink aanbod en een behoorlijke handel, met vaste prijzen. Vooral op de Leidsche markt werd voor verscheidene weidestreken veel vee aangekocht. De slachtveemarkt verliep ook behoorlijk en prijshoudend. Op de wolvee- afdeelingen was bij een tamelijk ruim aanbod een zeer kalme stemming, doch de prijzen wa ren niet direct lager. Voor export kocht men hier ter plaatse voor het noorden van Frankrijk en wat voor België. De varkensmarkt liep prijs houdend af. Gisteren werd te Leiden aan de grossiers aangeboden voor 28'4 cent per pond en 29 cent, te leveren volgende week. vanaf boerderij. GEBOREN: Annake. D. van A. van Wijk en B. J. de Vries Cornelis Willem. Z. van Th. Elderltbrst en M. S. Zitman Cornelis. Z. van C. den Ufcl en J. v. d. Neut Maria Jacoba Cornelia. D. van A. P. Ruijgrok en P. C. Duivenvoorde Willempje, D. van G. Messemaker en W. Zwa nenburg Johanna Catharina Maria. D. van J. Th. Schrama en C. J. Uitendaal Johan Herman. Z. van J. H. Groos en W. v. Klaveren Johannes Hendrikus, Z. van A. J. Haverkort en C. M. F. v. d. Voort Eduard. Z. van J. Nieuwenhuis en T. K. v. d. Stoep Theresia Maria Aleida. D. van A. L. v. Berge Henegou wen en A. Jansen Dorothea Maria, D. van Th. M. Biegstraaten en M. v. Polanen Jaco bus. Z. van J. Filippo en G. F. de Korte Alida Maria, D. van G. J. Visser en M. E. Helders Alida. D. van P. Dozij en A. van Beek. ONDERTROUWD. W. Budding Jm. 26 j. en E. C. v. d. Berg jd. 24 jaar. OVERLEDEN: J. v. d. Berg. Wedn. 68 j. M. de Groot— Hoogenboom. Wede. 68 j. A. Singeling, M. 46 j. J. F. Montanus. Wedn. 75 j. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 763. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767,2 te Valentia. Laagste barometerstand 740,8 te Hernoesand. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige, Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt: nog kans op regenbuien. Koude nacht; overdag iets zachter. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De depressie in het Noordelijk deel van het waarnemingsgebied trok naar het Oosten, een afzonderlijke kern ontwikkelde zich over de Botnische Golf. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk, welke tot in de Poolzee reikt en waardoor koude lucht uit de Poolstreken zich over geheel West-Europa verbreidt. In Zuid-Duitschland en Oost-Europa is de koude lucht nog niet doorgedrongen; hier waaien nog krachtige Zuidelijke winden met regen. In het overige deel van het waarne mingsgebied is de temperatuur aanzienlijk ge daald, er waait een krachtige Noord-Westelijke wind. met regen-, sneeuw- of hagelbuien, af gewisseld door felle opklaringen. De tempèra- tuur is in dit gebied onder de normale gekomen. Behalve op IJsland is de temperatuur ook in Midden- en Noord-Scandinavië weer onder het vriespunt gedaald. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: N.W., 5 gr. C.. half bewolkt. Londen: W., 2 gr. C.. mooi. Berlijn: N.W., 3 gr. C., regen. Nice: Windstilte, 11 gr. C.. zw. bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin.4^ gr. C. (40 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 6M: gr. C. (44 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 11 uur 57 minuten. Voor Maandag. Voorm. te 0 u. 40 min.; nam. te 12 u. 48 min. LICHT OP VOOR FIETSERS. Zaterdag:: 6.52 nam. tot 5.19 voorm. Zondag: 6.54 nam. tot 5.17 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 26 Maart: op 12 u. 37; onder 3 u. 14. 27 Maart: op 13 u. 44; onder 3 uur 41. (Van onzen financieelen medewerker). De politieke stormen hebben zich iet wat gelegd en, voorloopjg althans, heeft de beroering, die Oostenrijkss annexa tie tot in de uiterste hoeken der we reld heeft gewekt, plaats gemaakt voor een kalme berusting. Doch onder die berusting roert zich de nieuwe vraag: „Wie volgt?". Het is deze vraag, die voor onafzienbaren tijd een druk op het psychische en materieeie welzijn der menschheid zal moeten uitoefenen. Op elk energiebetoon wordt onmiddel lijk de domper gezet, want waar vrees en wantrouwen regeeren, daar ontbre ken gelegenheid, tijd, geld, behoorlijke voedingsbodem, voor werken van op bouw en vrede, voor doelbewuste ver hooging van den levensstandaard, en voor verhooging van het materieeie geluk der volkeren. Wie zijn oor te luisteren legt aan het zieke hart van den handel (In den ruim- sten zin des woords), die ontdekt terstond, dat het deze geest van voortdurende be duchtheid is, die dit voornaamste orgaan der wereldeconomie in zijn behoorlijke functionneering belemmert. Alleen de pa- rasiteerende gezwellen, waarvan de bewa peningsindustrie het voornaamste is, ont wikkelen een ontzaglijke levensvatbaar heid, doch ondermijnen daardoor feitelijk nog meer het kranke gestel van den pa tiënt. De doktoren staan met de handen in het haar. De eenige oplossing is: laten uitzieken. En hierbij Is één hoopvolle ge dachte: de zieke is onsterfelijk, hij kan kwijnen, uitteren, maar sterven zal hij nooit. Zoolang de wereld zal ronddraaien, zal er handel zijn, zullen er .beurzen be staan. Dit Is een, zij het zeer schrale, troost. De beurzen en markten hebben, na de opwinding der voorafgaande week, zich door den in den aanhef kort getypeerden gedachtengang laten leiden. Had men in de eerste week na den „Anschluss" een paniek weten te vermijden, liquidaties en kapitaalverschuivingen waren toch niet uitgebleven. In de tweede, thans afgeloo- pen week, hebben de liquidaties zich nu eens in sterker dan weer in zwakker mate voortgezet, doch ditmaal was het niet zoo zeer de politiek, die de stemming bedierf, doch waren het de berichten uit de Ver. Staten, die tot verkoopen leidden en een ivoorloopig?' einde maakten aan de kapi- taalvlucht over den Oceaan. De storm over den gulden heeft dan ook maar kort gewoed. Hij is wel heel even van krachtigen aard geweest, doch het is thans wel gebleken, dat de positie van den gulden zoo sterk ls, dat hij met hautaine minachting de vlagen over zich heen kon laten gaan. Het Egalisatiefonds heeft, zelfs niet behoeven in te grijpen, van officieele zijde heeft men geen goud behoeven af te staan en in den weekstaat der Neder- landsche Bank is de „storm" slechts tot uiting gekomen in een vermindering der rentelooze saldi van derden met 6.3 mll- üoen tot 820.3 millloen. een bagatel. De geldmarkt zelf heeft niet den minsten In vloed van de gebeurtenissen ondervonden: geld blijft in overvloed beschikbaar en de geldkoersen blijven onveranderd op hun abnormaal laag peil. Het is slechts op de kapitaalmarkt dat zich een wijziging heeft voorgedaan, waar van wij echter nog betwijfelen of zij van blljvenden aard zal zijn: voorloopig is het rentedalingsproces tot stilstand gekomen. Een tweetal 3 pCt. emissies mislukte, een tweetal andere werd bijtijds teruggetrok ken (een zeer zonderlinge en weinig fraaie methode overigens!) De koersen onzer staatsleeningen ondergingen een reactie, die speciaal hevig was voor het 2Vi pCt. type. Inmiddels is echter weer een belang rijk herstel ingetreden, zoodat de 33V« pCt. leening, welke even tot den koers van uitgifte was gedaald, weer aanzienlijk bo ven parti noteert. Hoewel men nu van meening kan ver schillen of de gebeurtenissen der vo rige week al dan niet een voorbijgaand karakter hebben gedragen, zoo mogen wij toch niet den psychologischen in vloed geringschatten, die er van deze plotselinge en hevige koersdaling on zer goudgerande waarden is uitgegaan. Wen heeft thans aan den lijve gevoeld, hoe dit door staat, lagere publieke or ganen en banken den Nederlandschen beleggers opgedrongen, ja als het ware in de keel geforceerde bezit aan laag- rentende fondsen in een periode van onrust tot zwaar kapitaalverlies kan leiden. De houders van thans, die zich reeds met een inkomstenverlaging van c.a. 25 pCt. hebben moeten tevreden stellen, kunnen op de vingers uittellen, dat zij binnen korten of langeren tijd een aanzienlijke afschrijving op hun kapitaal zullen moeten verrichten. Het is deze ondervinding gedurende de „Anschluss"-week. die wellicht de moge lijkheid zal scheppen, dat men voortaan niet meer alles zal slikken, wat staat, ge meenten en banken ons volk gelieven voor te zetten. Het „Beleggersfront" slaat zich nu manmoedig op de borst, bewerend, dat de reactie gedeeltelijk aan zijn actie is te danken geweest. Wij zijn zoo vrij dit te ontkennen. Het zijn de natuurlijke om standigheden zelf, die den rentedalings- stroom hebben gesperd en het ls te hopen. dat de opgedane ervaring er toe zal mee werken, althans den stroom In rustiger banen te lelden, mocht de stroomversper- ring weer worden opgeheven. De Vereenlging voor den Effectenhandel helpt thans een handje mee In deze rich ting. Hoewel zij, gelijk vanzelf spreekt, te genover de actie van het Beleggersfront een volkomen neutrale houding heeft aan genomen. heeft zij niettemin nu maatre gelen getroffen om aan aflosslngsmisbrui- ken paal en perk te stellen. zy eischt voortaan by elke nieuwe boven pari uitge geven guldensleening de opneming van een clausule, waarby aflossing binnen 13 jaren niet mag geschieden dan met ge- ïyktydige uitkeering van het geheele agio resp. 2/3 of 1/3 van het agio, terwyi bo vendien by elke aflossing binnen een jaar <>en vergoeding van 1 pCt. moet worden betaald (eventueel te verminderen met het uitgifte-dlsagio)Wy juichen deze be palingen van harte toe en hopen dat hiermede de huidige machtsewellust van den debiteur binnen de perken der rede- lykheid en welvoegelykheid zal worden gehouden. De aandeelenmarkten zyn, geiyk ln den aanvang aangeduid, ondanks de Ietwat ge luwde politieke spanning, niet tot rust kunnen komen, omdat thans weer de ln- ternationaal-economische misère alle aan dacht schqnt op te elschen. Ook te Am sterdam hebben liquidaties van vry groo- ten omvang plaats gevonden, grootendeels vrywilllge verkoopen, waarin de ontmoedi ging ten aanzien van de door zoo velen voorspelde, doch nog steeds niet doorge zette voorjaarsopleving tot uiting komt. Deze week daalde de gemiddelde koers tot een nieuw laagterecord voor 1938 en tal van fondsen hebben thans weer een peil bereikt, dat ligt onder dat van vóór de devaluatie van den gulden. Het Nederlandsche en Ned.-Indische be- drqfsleven heeft felteiyk slechts een klein jaar van deze devaluatie kunnen profi teered thans doen zich helaas velerlei teekenen voor van een nieuwe kenterings periode. wy wyzen op de onverminderde werkloosheid, op de klachten van de zqde van den middenstand, wy wyzen ander- zyds op de nieuwe ernstige daling Van de goederenpryzen (rubber, oliën, vetten, me talen i. die niet slechts de herkregen ren tabiliteit van vele ondernemingen opnieuw ondermijnt, doch tevens de wereldkoop kracht belangryk vermindert. Daarnaast komen de vele invloeden uit het buitenland, invloeden, die. helaas, van deprimeerenden aard biyven. De berichten uit het Amerikaansch zakenleven zijn verre van opwekkend en hebben aldus, zooals gezegd, een tegenwicht gevormd tegen de roerselen der Europeesche politiek, d.w.z. hebben de Europeesche kapitaalvlucht in haar loop gestuit .Weliswaar is een lang zame stijging der staalproductie merkbaar, doch ook thans nog werkt men ln deze in dustrie op verllesbrengende basis. De kunstzy deny verheid ziet zich elndeiyk ook genoodzaakt haar productie, ln ver band met de groote voorraden, aanzieniyk in te krimpen. De automobielindustrie ver toont slechts een zeer matige voorjaars opleving. De omzetten ln den kleinhandel zijn onbevredigend. Ter beurze zyn vele posities bevroren, zoodat men tot gedwon gen liquidaties ls moeten overgaan. Het oude Amerlkaansche vertrouwen en opti misme zyn verdwenen. De spoorwegsituatie biyft groote zorg baren. En Roosevelt met zyn Administratie sluiten de oogen voer deze noodlottige ont wikkeling. Opnieuw klampen zy zich vast aan de New Deal-principes, aan koop- krachtverhooglng, aan het geforceerd tot- standbrengen van sociale verbeteringen (ln den vorm van minimumloon en maximum- arbeidsduur) aan het practlsch natlonall- seeren van vermogens en winsten (getuige het verwerpen der door den Senaat voor gestelde wyzigingen ln de belasting op onverdeelde winsten). Zij zien slechts één enkel doel: de levensomstandigheden der groote massa te verbeteren, doch vergeten, dat (zoo als ten duideUjkste is gebleken) dit inderdaad voorname oogmerk in een land. dat zulk een grooten socialen achterstand heeft, niet met geforceerde middelen kan worden bereikt, doch vla het scheppen van algemeen vertrouwen in het bedrijfsleven. Wij zijn de over tuiging toegedaan, dat Roosevelt's een zijdige politiek slechts kan leiden hetzij tot inschrompeling van de levensvat baarheid van het Amerlkaansche be drijfsleven (met alle gevolgen van dien) hetzij tot inflatie. De zwakheid van Frankrijk's politieke lichaam, een symptoom, dat latere ge- schledschryvers waarschüniyk terecht mede verantwoordelqk zullen stellen voor de jongste .revoluties" en hergroepeerin gen op het Europeesch continent, ls een ander blok aan het been van wereld-eco nomie en wereldhandel. De arme franc is een speelbal geworden van het armzalig politiek spel der Fransche partyen en snakt als het ware naar de rust, die hy eindeiyk hoopt te vinden in de veel te lang uitgestelde vorming van een nationaal kabinet. Inmiddels ls de regeering-Blum met het bekende lapmiddel komen aandra gen: verhooging der ongedekte voorschot ten der Bank van Frankrijk aan de Schat kist met 5 milliard tot 20 milliard. Boven dien stelt zij voor de winsten van het Egalisatiefonds te bestemmen voor de nieuwe Defensiekas. Is Frankrijk dan Windgeslagen, dat het zich met dergelijke „saneeringsmaatregelen" tevreden zou moeten stellen, terwyi de eigen volkshuis houding inmiddels wegkwijnt onder on draaglijke lasten? Met zorg cn ervaring kiezen wij Uw objec ten voor beleggging, behandelen wij hypo theken en verzekeringen, behceren wij Uw vaste goederen, voeren wij opdrachten uit voor bouw en verbouw. VAN DER DRIFT Co. OUDE VEST 29 - TELEF. 513 Bijk. Oegstgcest, Emmalaan 9 - Tel. 3904 615 (Ingez. Med.) Mexico heeft deze week met waariyk Mexicaansche verve voor de ware sensatie in het circus der economie gezorgd. President Cardenas, gedreven door de te voren door hem opgezweepte volksmachten, heeft be sloten, alle roerende en onroerende goede ren der bultenlandsche petroleummaat- schappyen te „onteigenen". Hij zal ln tien jaren uit de opbrengst der geconfiseeerde petroleum verkregen vergoeding ultkeeren, maar het Mexicaansch crediet ls nu niet direct van dien aard, dat men dezen „wis sel" gemakkeUjk zal kunnen verdlscon- teeren. Wij willen hier niet op de détails van dit belangrijke conflict Ingaan. Vermeld zy slechts, dat het het resultaat ls van een Jarenlangen stryd. waarin de arbeiders met telkens driester eischen .kwamen aan dragen, eischen die niet slechts betrekking hadden op het loon. doch tevens op werk- tyd. ziekteverlof, betaalde vacanties, enz. enz. De maatschappijen verklaarden in de volslagen onmogeiykheid te verkeeren aan deze exorbitante eischen te voldoen. De regeering en hooggerechtshof (sterk onder bolsjewistlschen invloed) stonden echter pal achter de vakvereenigingen.en zoo is de bom thans gebarsten. De groote vraag is nu, of de regeering in staat zal zyn, de velden zelf naar behooren te exploiteeren en voor de olie een afzetgebied te vinden. Wij durven dit niet te beoordeelen, doch zijn er van overtuigd, dat onder regee- ringsexploitatie de arbeiders zeker niet die voorwaarden zullen genieten, welke zy van de particuliere maatschappüen hebben ge- eischt. Mocht geen compromis te elfder ure worden gevonden, dan beteekent het verlies van Mexico voor de Koninklijke (die daar door de Mexican Eagle was vertegenwoor digd) een aanzienlijke verliespost. De Mexicaansche productie beliep 13 pet. van de totale productie der Koninklyke in 1936. Men kan echter verwachten, dat het con cern zich, indien het inderdaad het vol dongen feit zal moeten aanvaarden, met te meer energie op de exploitatie cn exploratie van andere gebieden zal toe leggen. Nadruk verboden). AALSMEER. Raadsagenda. De gemeenteraad komt op Maandag as., des nam. te 3 uur byeen. De agenda ver meldt om.: Benoeming van een 6e en 7e leerkracht aan de openbare ULfl. school; voorstel B. en W. in principe te besluiten medewerking te verleenen voor den bouw van 17 arbeiderswoningen aan jle Spoor- laan ln Plan-Zuid door de bouwvereeniging „Goed Wonen" alhier; voorstel van B. en W. Inzake stichting van een getoouw van gemeentewege, ter verkrijging van een poststation in het centrum van Aalsmeer- Oost Oosteinderweghoek Machineweg praeadvles ln verband met eventueele ver nieuwing van de Jaap BaUenbrug. Een 4- tal aanvragen om voorschotten voor stich ting landarbeidersplaatsjes komt in be handeling. HAARLEMMERMEER. Een ware uitkomst. De overvloedig gevallen regen was voor de vele bouw en weilanden en tuingronden ln Haarlemmermeer een ware uitkomst. De landbouwers, veehouders en tuinders hebben hun verlangen naar deze heeriyke verfrlssching ln ruime mate bevredigd ge zien. De ongesteldheid van den burgemeester. Naar wy vernemen is de toestand van burgemeester mr. A. Slob, die sinds 18 Januari 1938 het raadhuis nog niet heeft bezocht, vooruitgaande. Wanneer de beterschap blijft toenemen, mag worden verwacht, dat hy weldra ge durende een paar uren in de week het raadhuis zal kunnen bezoeken, doch het zal nog wel geruimen tijd duren, alvorens de burgemeester op het raadhuis personen zal kunnen ontvangen of deelnemen aan be sprekingen. Op de te Amsterdam gehouden ten toonstelling van de door de leerlingen van de vakschool voor banketbakkers aldaar. In de afdeellng jnarsepijnbewerking" ver vaardigde kunststukken, behaalde de heer A. J. van Gent te Hoofddorp den len prys. Voorwaar een mooie prestatie. In de Beurs te Hoofddorp gehouden vergadering van de afdeeling Noord-Hol land-Zuid van den Nationalen Bond „Land bouw en Maatschappywerd besloten tot oprichting van een Jeugdclub. HILLEGOM. EEN BELANGRIJKE SCHADEPOST. 4500 liter melk verloren! Een met 25 bussen melk beladen auto is gistermorgen op de Veenenburgerlaan in een bloembollentuin gevallen. Deze tuin ligt 4'/» M. lager dan de weg. De slappe berm van den wag was oorzaak van dezen val. De kleeding van beide lnzitenden, een vader en zoon uit Haarlemmermeer, werd doordrenkt met benzine, die uit het reser voir van de auto stroomde. 4500 liter melk is verloren gegaan. Voorts werd schade toegebracht aan de weghelling, een ijzeren hek en aan de bollen, die op het land stonden. De auto was slechts weinig be schadigd. De inzittenden kregen zoo goed als geen letsel. Raadsagenda. De Raad komt op Donderdag as. des nam. te 2 uur byeen 1. Vaststelling notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Voortel tol wyziging van de verordening op de heffing van de besmet telijke ziektengelden; 4. Voorstel tot het HEDEN. Evang. Gem.: Samenkomst te 8 1/4 uur nam. Stadszaal (foyer): Nut en Vermaak. Opvoe ring van „Vluchtelingen", 8 1/4 uur nam. Zondag. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 u. voorm. en 6'/j uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 61.* uur nam. Langebrug 12: Zondagsschool West-Hill- klasse. 12 uur. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 5 u. nam. Ned. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijger-kerk): Gem. Gods. 8 uur nam. Maandag. 2de Binnenvestgracht 15: Tentoonstelling banketbakkerscursus. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Herv. Radio-Omroep. Sprf ds. v. Rennes en ds. Groot Enzerlnk, 8 uur nam. Dinsdag. Schouwburg: 500ste voorstelling „De Wyze Kater" door Jan Musch. 8.15 uur nam. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Riele Que- ling-kwartet, 8.15 uur nam. MUSEA. Academisch Historisch Museum: 'sDlndagsen 's Vrijdags van 1012 1/2 en 25 uur. Toegang kosteloos. Stedelijk Museum „Do Lakenhal", Oude Sin gel. Geopend ln Januari. November en Decem ber van 10—3 uur in Februari, Maart, April. Mei en October van 104 uur en in Juni, Juli. Augustus en September van 10—5 uur; op de Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink sterdagen. den Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen vanaf 1 uur. Het museum ls ge sloten op den dag waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en feestdagen bovengenoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 105 uur. 1 Oct.—1 Nov. 104 uur. 1 Nov.—16 Febr. 10—3 uur. 16 Febr.—1 April 104 uur. 's Zondags van 1—3,. 4 of 5 uur. Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat Hist., v. d. Werffpark, ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.30—12, 1.30— 5 uur; 's Zaterdags 8.3012 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dagelijks van 912.30 en 2—5.30 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus: tijdelijk gesloten, NederL Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 1—4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.30—4.30 uur nam. 's Zon dags gesloten. Kosteloos. Tot 1 Mei tentoonstelling van boekillustraties uit 16de eeuw. Werkdagen 11/241/2 uur kosteloos. Rijksmuseum van geologie en mineralogie (Garenmarkt lc): Op werkdagen van 9—12 en 11/24 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat). Geopend alle werkdagen van 103 uur (1 Nov. —16 Febr.) van 104 uur (16 Febr.—1 April en i Oct.—Z Nov.), van 10—5 uur (1 April—1 Oct.) Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag. - Maandag f 0.25; alle ovorlge dagen f.0.10. DAGELIJKS. LakenhalLeidsche Kunstver. Tentoonstel ling grafiek en plastiek. (Tot 18 April). Van 104, Zondags 14. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 91/j11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 'sDonderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (lste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen diphterie. 3»/» uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De weg terug". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 27 uur doorL voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „Het geheim van dr. Felgentreu". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Adieu Parijs". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 27 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam~ „De man met de wassen beelden". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. Rex-theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2>/< uur nam. en 8 uur nam.: „Massa-justitie". Bounty". Zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 26 Maart t/m. Vrijdag 1 April aa.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel'. 274. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 3 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruijne, Kortmann, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. aangaan van een gemeenschappelijke re geling met de gemeente Haarlemmermeer inzake toelating van leerlingen uit die ge meente tot de openbare U.L.O. school alhier; 5. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer W. J. Buurman. Aanbevolen worden: 1. W. J. Buurman, Wilhelminalaan alhier; 2. J. Jansen, Stationsweg alhier; 6. Reclames plaatse lijke belastingen; 7. Comptabiliteit^beslui ten; 8. Benoeming opzichter der plant soenen ter voorziening ln de vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan E. Aay. Aanbevolen worden: 1. J. A. Nieuwenhuizen te Hillegom; 2. D. Okma te Utrecht; 9. Voorstel tot vaststelling van de vergoedingen aan de bijzondere lagere scholen ingevolge artikel 101 der Lager- onderwijswet 1920; 10. Voorstel tot het treffen van eenige regelingen ingevolge de jongste wijziging van de Gemeentewet; 11. Voorstel tot algeheele herziening val 27

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6