BINNENLAND A Ons Kort Verhaal LEiDSCH DAGBLAD - Derde Bled Zaterdag 26 Maart <938 COOPVAERT K ARSOTE tast de oor zaak van griep of ver koudheid aan door ver nietiging der bacteriën VRAGENRUBRIEK GEVEILDE PERCEELEN Berichten vorige oplage Het meisje in de dancing STADSNIEUWS. JKIJN/T EN LETTEREN Belangen van dienstplichtigen. Kostwinnersvergoedine en uitstel van resteerenden diensttijd. De Minister van Defensie heeft per leger order eenige aanwijzingen gegeven omtrent de wijze, waarop rekening moet worden gehouden met de belangen der dienstplich tigen. wier eerste oefeningstijd door de bekende regeeringsmaauegelen onlangs is verlengd. Het gevai, aldus de minister, kan zich voordoen, dat de verwanten van een dienst plichtige door het langer veroüjven in wer- k Blijken dienst in ernstige ongelegenheid zouden geraken wegens hei gemis van de verdiensten van den dienstplichtige indien deze n.l. in den lijd van het verlengde ver blijf als hun kostwinner of als medekost- wiimer had moeten optieden en daartoe inderdaad gelegenheid zou hesben bestaan. In zulk een geval zal getracht worden door toekenning van kostwinnersvergoeding, die 'bij den burgemeester moet worden aange vraagd, aan hun belangen tegemoet te komen. Mocht zich het geval voordoen, dat de persoonlijke aanwezigheid van een dienst plichtige noodzakelijk is voor het in stand houden van het middel van bestaan vah zijn verwanten, dan zal worden overwogen de moeilijkheden zooveel mogelijk op te heffen door het laatste gedeelte van de eerste oefening op een anderen tijd te laten vervullen af desnoods d tor gedeeltelijke vrijstelling te verleenen Het spreekt wel vanzelf, dat dergelijke gevallen tot de uit zonderingen dienen te behooren. Dienstplichtigen, die in Nedenlandsch- Indië gaan wonen, zullen zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld den wer- keliiken dienst te verlaten, indien zij aan- toonen, dat zij reeds spoedig daarheen zul len vertrekken of dat het althans vaststaat, dat zij bestemd zijn om binnen niet te langen tijd daarheen te worden uitgezon den. Zij moeten echter rekening houden met twee bijzonderhedenten eerste, dat zij geen vrijstelling, doch aileen uitstel kunnen krijgen van het nog niet volbrachte deel van de eerste oefening en ten tweede, dat zij. in Nederlandech-Indië dienstplich tig wordende zonder in Nederland lang ge noeg voor eerste oefening gediend te heb ben. daar nog een deel van deze oefening zullen moeten volbrengen Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven daft waarop zij hadden gerekend, hadden uit zicht. dat zij bij vertrek met groot verlof in een burgerbetrekking zouden kunnen terugkeeren of spoedig werkgelegenheid zouden vinden. De langere afwezigheid maakt het onzeker of elke werkgever in staat zal ziin. tot het einde van den oefe ningstijd de voor den dienstplichtige be stemde plaats open te houden Er is echter een beroep gedaan op de goede eezindheid van de werkgevers om zooveel in hun ver mogen ligt in hun bedrijf de maatregelen te willen treffen die ertoe kunnen leiden, da' de dienstplichtige landgenooten. als zij esn'ge maanden later uit dienst komen, zoo weinig mogelijk nadeelen van de ver plichtingen. welke zii in het algemeen be lang hebben te volbrengen, ondervinden. VEREENIG ING VAN SCHEEPSWERK- TUIGKUNDIGEN. Zilveren jubileum. Ter gelegenheid van het vijf- en twin tigjarig bestaan op 1 Januari jj. heeft het bestuur van de Vereeniging van Scheeps- werktuigkundlgen gistermiddag in Kras- napolsky te Amsterdam een receptie ge houden. nadat Zaterdag j.l. reeds een re ceptie werd gehouden te Rotterdam, om de Rotterdamsche scheepvaart- en andere relaties in de gelegenheid te stellen het bestuur geluk te wenschen. In den loop van den middag hebben verscheidene bezoekers hartelijke woorden tot het jubileerende bestuur gesproken o.a. de heer Van der Boom. Inspecteur van de scheepvaart te Amsterdam, de heer J. Veenhuizen, de heer B. J. van Trotsen- burg. de heer S. D M. Valstar, directeur der K.N.S.M. als voorzLtter van den z.g. Lynenbond, waarbij verschillende reede- rijen zijn aangesloten, alsmede de heeren J. van der Meulen. mr. G. Serret. A. Wi- gertsema en J. Eering. namens de Neder- landsche Vakcentrale. De voorzitter der vereeniging. de heer L. Veenstra, dankte namens het bestuur voor de vriendelijke woorden. T.ANDHEELKUNDIGE VERZORGING VAN ZIEKENFONDSLEDEN. Studiecommissie ingesteld. De centrale commissie voor het zieken fondswezen bestaande uit vertegen woordigers van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, den Centralen Bond van Ziekenfondsen, den Bond van R.-K. Ziekenfondsen, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen. het Chr. Nationaal Vakverbond en het R.-K. Werkliedenverbond heeft een commissie van deskundigen, onder voor zitterschap van dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem ingesteld, ter bestudeering van de tandheelkundige verzorging der zieken fondsleden in Nederland. Gistermiddag is de commissie te Am sterdam door dr. Kersbergen geïnstalleerd. COMITÉ VOOR HULPVERLEENING AAN DE BURGERBEVOLKING VAN CHINA. Het initiatief-comité voor Hulpverleening aan de Burgerbevolking van China heeft een dezer dagen een vergadering gehou den. waarbij een Centraal Comité is ge vormd. bestaande uit: Prof. dr. J. J. L. Duyvendak voorzitter; dr. M. van Blankenstein, vive-voorzitter mej. Wv L. Sonneveld, secretaresse; J. H. Sohuller tot Peursum 'onderdirecteur N.V. Bankierskantoor van Lissa en Kann), pen ningmeester; dr. J. P de Gaay Fortmann; P J van Boxel: A. Hamzali; jhr. A. W. van Holthe tot Echten; J. H Kann; mevr J. Noto Soeroto; prof. dr. B. Schrleke: Sie Soe Giang. lid van het dagelijksch bestuur; mevr. M. E. van Renesse-d'Harvant; mej. T. de Vries, lid van het dagelijksch bestuur. Het comité, dat in 7 steden zijn plaatse lijke comité's heeft, heeft tot nu toe ruim f. 10.000 aan giften kunnen Inzamelen. Daardoor en mede door de welwillende medewerking van de Holland-Oost-Azië- lijn is het comité in staat zijn eerste zen ding verbandstoffen voor te bereiden, die in den loop van de maand April naar Hong kong zal worden verscheept. Deze zending zal door den oud-gezant mr. Thorbecke ln China over burgerlijke ziekenhuizen wor den verdeeld. DE LIMBURGSCHE MIJNEN. Het totaal aantal arbeiders der geza menlijke steenkolenmijnen ln Limburg be droeg op 1 Maart: ondergronds 20.866, bo vengronds 11.244. De totale netto-productie der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand Februari 1.041.432.347 ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het be drijf gedurende de maand Februari regel matig werd uitgeoefend bij de onderschei dene mijnen bedroeg: Domaniale Mijnmij. 23. mijnen Laura en Ver. 23, Oranje Nassau mijnen 23. mijnen Willem-Sophla 23, Staatsmijnen in Lim burg 23. Voor het nationale weerbaarheids- geschenk. Verantwoording van de vrijwillige bijdragen. In totaal thans f. 30.000 ontvangen. Gisteren zijn bij het departement van defensie de volgende bijdragen ontvangen: f2.50, kaderopl. Soesterberg; f.5.— v. d. L., Rijswijk: f- 100.van B. den Haag: f.25.twee Gebroeders. Amsterdam; 1.12.P.. Aerdenhout; f.5.— Kn. v. N. den Haag: f.25.— Sch. C. C. den Haag; f.100.K. van H.. D. van L., den Haag; f.10.—, B. Heerlen: f. 2.50, O. te Eind hoven: f.100.—. voor Vorstin en Vaderland. Dordrecht: f.10.L. J. H.. Amsterdam: f.50. F. C. H. H.. Aerdenhout: f. 10 Mr. L.. Amster dam; f.10.— A. H. B.. den Haag: f.5.— D. H.. Amsterdam: f.100.— N. J. R. R„ den Haag; f.100.— N.V. H. en K.. den Haag; f.25.— T. N.. den Haag; f.20.— mej. C. den Haag; f.25 B P.. Hilversum; f. 10.mevr. H. de K. den Haag; f. 10.mevr. K. A. den Haag; f. 20.M. H. den Haag; f.5.J. J. H. de R Amsterdam; f.5. Sp.. Amsterdam; f.15.kantoorbediende. Am sterdam; f. 2.50 K., den Haag: f.15.— S. H.. Bloemendaal; f.5.K. L., Leiden; f.25.— mevr H. V.. Leeuwarden; f 1000.Nederlander, Am sterdam; f.10.oud-leerares H.B.S.. Leiden; f.250.— dr. H.. Den Haag; f.100.— G. W. B. Velp; f. 0.25, een Moeder. Alkmaar; f.0.30 Oranje-gardist; f.50.N. B.. den Haag: f.1. werkloos reserve-officier. Dordrecht; f.50.— een ingenieur, den Haag; f. 250.Ouderpaar. Voor burg; f.500.Dames C. te Oosterbeek; f.100. I. D.. Amsterdam: f. 100 Dr W.. Zeist;; f.25.— J. M., Assen; f.1.Nederlandsch student, den Haag; f.5000.W. B. te Vaassen; f.50 f.50.een bejaarde dame; f0.25 N. N.; f. 0.25 scholier; f. 0.25 een zieke werlclooze, Apeldoorn; f. 1.82'-s, Vaderlander, Maassluis; f.10.— mevr. de V. F.. Wassenaar; f.5.een vrouw, die niets dan goeds van Holland ondervonden heeft; f. 240.60 A. H. V., den Haag; f.50.een Neder landsche vrouw; f.25.M. L.. Almelo: f. 0.50 een verkenner. Dordrecht; f.1.een jeugdige, anti-revolutionnaire. Dordrecht; f. 1.80 J. H. M.. Amsterdam; f.100.H. G. van B.. den Haag; f. 100.O. S.. Scheveningenf.20.J. C. B.. Delft; f. 10.O. O. Th.. Rotterdam; f. 10.van oud-res. officier. Den Helder; f. 10.M. Th. den Haag; f.2.50 N. van D.. Groningen; f.5.mevr. wed. F. de K„ Utrecht; f. 1.10 6-jarige Jan, Arnhem; f. 1.50 N. N., den Haag; f.10.gena turaliseerde dame. Alkmaar; f. 2.50, Nederlander Apeldoorn; f.2— N.N.. Nijmegen; f 7.50 P. L. H.. den Haag; f. 25.W. de S. Hilversum; f. 0.60 schooljongen, den Haag; een goud muntstuk, K. te Terneuzen; f. 10 J. J.. den Haag. De motto's zijn slechts daar vermeld waar dit voor een duidelijke verantwoording noodzake- lijk was. In totaal werd t/m 25 Maart aan vrijwillige bijdragen ontvangen een bedrag van f 30.100.21 K. KLEEDING VOOR HET VELDLEGER. Vragen van het Tweede Kamerlid mej. de Jong beantwoord. De minister van defensie en van sociale zaken hebben op de vragen van het Tweede Kamerlid mej de Jong betreffende het in stellen van esn onderzoek naar de voor waarden van inschrijving en de prijzen voor de levering van kleedimg voor het veld leger. benevens naar de loonen. welke door de loonconfec tionneu rs (zg. tusschenper- sonen) aan de bij hen in dienst zijnde ar beiders en arbeidsters worden betaald, nog het volgende geantwoord; Het is de regeering bekend, dat de con fectie van de bedoelde kleeding te Amster dam overeenkomstig de ter zake geldende voorschriften wordt aanbesteed. De gun ning heeft niet plaats aan tusschenperso- nen. doch rechtstreeks aan de inschrijvers, dat zijn corafectionneurs, die over' een alles zins goed ingericht en geoutilleerd atelier moeten beschikken. In de desbetreffende contracten komt het beding voor. dat de goederen niet in huisarbeid worden ver vaardigd. De prijzen, waartegen laatstelijk is aangenomen, ziin voor enkele kleeding- stukken wel laag. doch in vergelijking met vroegere priizen niet buitensporig laag. De confectionneurs schrijven vrij willig in. Het is der regeering niet bekend, dat degenen, aan wie het werk gegund wordt, zich door de lage prijzen, waartegen zij inschreven, genoodzaakt zien hun arbei ders en arbeidsters buitengewoon lage loonen te betalen. De minister van defensie voegt hieraan toe. dat zijnerzijds geenerlei invloed in de richting van lage prijzen wordt geoefend. 8362 Clngez. Med.) GESCHENKEN VAN „DE PRINCEVLAG" Eerglstermlddag heeft de voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging „De Prlncevlag", de heer Joh. G. L Berlott. ten paleize Noordeinde to Den Haag de geschenken van „De Princevlag" aangebo den. bestemd voor H. M. de Koningin, het Prinselijk Paar en de moeder van Prins Bernhard. De geschenken bestaan uit de herinne- rings-plaquettos, geslagen ter gelegenheid van de geboorte van H.K.H. Prinses Bea trix, welke plaquettes zijn bevestigd op statuen van onyx marmer. De secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, Jhr. mr. C. Dedel. heeft de geschenken in ontvangst genomen en namens de Ko ninklijke Familie hiervoor dank betuigd. E. K. H. te L. U gaat uit van die veron derstelling dat de „uitgewekenen om ras en geloof", waarover het Prot. Hulpcomité zich interesseert, menschen zijn die geen geld bezitten. Voor die meening is echter geen enkele aanwijzing, zoodat er ook geen reden is voor de bewering, dat vreemdelingen wel en Nederlanders niet kunnen emigreeren naar een land. waar geen werkloosheid heerscht. J. B. te L. Leiden, Amsterdam. Hilversum 82 K.M. Leiden, Utrecht, Hilversum 72 K.M Geen tollen. tV. B. te L. Leiden. Zuid-Laren 239 K.M. Leiden. Olsterwijk 117 K.M. In de door U ge vraagde route naar België kunnen wij den naam van de Belgische plaats niet lezen. L. H. te L. Een huisgenoot behoort tot het gezin en een inwonende niet. P. W. te L. De belasting voor beide aan slagen werd juist berekend. Ten overstaan van notaris H. M. Markusse te Leiden Weiland te Oegstgeest aan den Haarlemmer- straatweg langs trambaan nabij Postbrug in bod f.2300.—, kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Leiden voor f. 2900. Huizen en erven Pancrassteeg 6 en 8 samen in bod f. 1.610.kooper de heer E. van Starken- burg q.q. te Oegstgeest voor f. 1780.—. Winkelhuis en erf Middelweg 8 hoek Moriaan- steeg in bod f. 1575. kooper de heer L. J. v. d. Poel te Leiden voor f. 1575. Huis en erf Zuidsingel 26 in bod f. 710.koo per de heer J. Zitman q.q,te Leiden voor f. 710.-. Ten overstaan van notaris C. J. F. Dolk te Leiden. Huis met tuin van Oldcnbarneveldstraat 29 in bod f.3940. kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor f.3944.—. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. Een Leerling-Degenslikker. PRODUCTIEBEPERKING IN DE DIAMANTINDUSTRIE? In de gistermiddag te Amsterdam ge houden buitengewone algemeene vergade ring van de Algemeene Juweliersvereeni- ging is met- zoo goed als algemeene stem men in beginsel besloten, mede te werken met de andere centra tot productiebeper king in de diamantnijverheid. Naar men weet. heeft de Belgische af- deeling van de Internationale commissie in haar Maandagmiddag j.l. gehouden ver gadering besloten een voorstel te doen om het werken in de industrie gedurende zes maanden te beperken tot vier dagen per week. zonder verbod van personeel-uit- breiding. Naar wij vernemen zal de Internationale commissie voor het nemen van een defi nitief besluit waarschijnlijk op Maandag 4 April as. te Antwerpen bijeenkomen. HET POSTVERVOER TUSSCHEN ENGELAND EN NEDERLAND. ALLE ELECTRISCHE TREINEN STOPPEN TE VOORBURG. Met de huidige dienstregeling der Ned. Spoorwegen stoppen te Voorburg niet meer dan 8 locaaltreinen, wat voor de talrijke forensen die te Voorburg wonen een ern stig bezwaar was. Meermalen zijn daarom verzoekschriften aan de directie gericht om meer treinen te doen stoppen. Dit zal nu belangrijk verbeteren daar met ingang van 15 Mei as. Zomerdienstregeling), alle olectrische treinen 'ook de sneltreinen) er zullen stoppen. In dit verband zullen alle in- en uitgangen verbeterd en ver breed worden. Een gedeelte zal aan dc K.L.M. worden overgedragen. Met ingang van 28 Maart as. zullen de Engelsche posterijen ertoe overgaan de voor Nederland bestemde poststukken zon der heffing van luchtrecht te verzenden. Bovendien heeft het General Post Office besloten een deel van het postvervoer van Engeland naar Nederland aan de K.L.M. toe te wijzen Ingevolge deze beslissing zal de Engel sche post tot en met 9 April as. voorzoo ver zij ter verzending gereed ligt. met het vliegtuig van de KI.M, dat om 8 u 50 des morgens uit Londen vertrekt, naar Neder land worden vervoerd. Na 9 April, dus met ingang van den Engelschen zomertijd, zal het vervoer geschieden met den dienst van de K.L.M. van 8 u. 45 des morgens uit Londen. GOUDEN JUBILEUM NEDERLANDSCHE BANK VOOR ZUID-AFRIKA. Op 6 April as. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika te Amsterdam haar be drijf begon. Tot de oprichters behoorden de heeren R. W. J. C. van den Wall Bake, mr. W. H. de Beaufort en H. J. Schimmel. Thans staat drs. S. Posthuma aan het hoofd van het bedrijf. Door J. P BALJÉ. De avond bracht vérkoeling na den broel- heeten dag en Bert Wenink genoot zicht baar achter zijn schuimend glas bier. Op het houten plankier van de openluchtdan cing bewogen enkele dapperen zich op de tonen der muziek schuifelend voort, maar de meesten gaven er de voorkeur aan, rus- tig aan hun tafeltjes te blijven zitten. Een paar groote booglampen en een lange rij kleine, electrische peertjes zorgden voorde verlichting van den tuin. Juist hapte Bert Wenink weer in het witte schuim van een nieuw glas gerste nat, toen zijn oogen als onwillekeurig naar den ingang van den tuin gelrokken werden. In een omlijsting van groen stond een jong meisje. Ze maakte een gejaag- den. onzekeren indruk en keek een paar maal schichtig achter zich, Toen staarde ze den tuin in en haar blik richtte zich op Bert. die het dichtst bij haar zat. Ze had heel donkere oogen. Ze droeg een zwart rokje en een licht blousje, dat haar frissche armen vrij liet. en ze was bloots hoofds. Een paar seconden bleef ze zoo staan, toen kwam ze met haastige stap pen recht op Bert af. Toen ze bij zijn ta feltje was, bukte ze zich licht naar hem over. Haar adem ging gejaagd, en Bert zag nu, dat haar oogen angstig stonden. „Dans met me!" zei ze, en ondanks het gebiedende van het zinnetje, was cr eer der iets smeekends in haar stem. „Dans met me!" Haar roode mond bleef half open. als ln verwachting, en haar blik Het Bert's, oogen geen oogenblik los. Hij stond op en haastig nam ze zijn arm. Terwijl ze naar het houten vloertje liepen keek ze nog eens snel om. „Ik wil graag met u dansen", zei Bert. „maar ik vraag me af...." „Straks!" weerde ze af, „straks. Als we weer zitten." Het avontuur was niet onaardig. Het meisje zag er bekoorlijk uit, ze was zeker niet ouder dan twintig en Bert was een vrijgezel die lang niet ongevoelig was voor vrouwelijk schoon. Dit meisje had een bij zondere charme, een charme, die moeilijk te omschrijven was. En bovendien kwam daar nog de bekoring van het avontuurtje bij. Het is nu eenmaal niet „gewoon", wan neer oen Jong, aardig, meisje op je afstuift en bijna eischt, dat je met haar dansen zult. Glimlachend schoof hij met haar voort. Ze had het gezicht even naar hem opge heven en Bert constateerde met genoegen, de ze, „maar ik wist te ontsnappen. Deze hield niet van dikbeschilderde gezichten. Dit v/as een „natuurkind" frisch en onge kunsteld en ze had blijkbaar een impul- sieven aard. Bert hield van impulsiviteit Nu en dan keek ze scherp om zich heen, eenmaal zelfs maakte ze een beweging van schrik, maar ze herstelde zich direct en lachte hem toe. „Bang?" vroeg hij alleen. Ze knikte. „Ze zitten me na", verklaar de ze. maar ik wist te ontsnappen. Deze dancing was een uitkomst, hier zoeken ze me misschien niet." De muziek hield op Bert geleidde haar naar zijn tafeltje. „Wilt u Iets drinken?" vroeg hij. Ze scheen te aarzelen maar bestelde dan kwast. Ze scheen geen haast te willen ma ken met haar verklaring. „Kan ik u helpen?" stelde Bert voor. Ze schrok op en keek hem verward aan. Dan haalde ze een beetje moedeloos de Schouders op. „Ze willen me dwingen een man te trou wen. dien ik verafschuw", zei ze zach', „mijn voogd ls een tiran. Ouedrs heb ik r.iet meer en ik woon bij hem in. Als ik trouw, krijgt hij geldIk heb geweigerd, en al een maand houdt hij me nu opgeslo ten. Vanavond- kon ik ontsnappen Maar ik weet niet, waarheen lk moet. Ik heb niemand Haar liggen trilden verraderlijk. Bert keek haar ernstig aan. Het verhaal klonk zeer onwaarschijnlijk In de ooren. Bestond er zooiets nog ln deze tyden? Was dat niet een verhaal uit een slecht feuilleton? ,U gelooft me niet", snikte het meisje, „niemand zal me natuurlijk gelooven, Juist omdat het zoo afschuwelijk is...." „Het klinkt vreemd", gaf Bert Wenink toe, „maar toch wil ik u helpen, Als ik eens Maar hij kwam niet verder, want plotse ling uitte het meisje een zachten kreet. Bert volgde haar blik en hij zag twee mannen den tuin Inkomen. Het meisje beefde. „Dat zijn de „stillen", die hy op me af stuurt", zei ze vlug, „mijn bewakers, die ik ontsnapt was. Bescherm me, alsjeblieft, bescherm me." Ze liep op hem toe en Bert stond op. De mannen stonden nu by het tafeltje. „Kom mee", zei de langste, en hy keex het meisje aan. „En maak geen scènes hier." Het meisje deed nog een stap dichter naar Bert toe. „Bescherm me", fluisterde ze weer, terwijl ze zich aan hem vastklem de ei: het gezichtje naar hem ophief. In haar oogen zag hy een blik, die hem aan een opgejaagd dier deed denken. „Laat het meisje met rust!" De man, die het woord voerde, maakte een r.ydige beweging. Hy kwam wat dicli- terbü en scherp beet hy Bert toe: „Ik voel weinig voor scènes, maar ik raad u aan, zich hiermee niet te bemoeien. Dit is een recalcitrant kind, dat zich met hand en tand verzet tegen haar voogd, die het beste met haar voor heeft. Als ze doet, wat hy zegt, en trouwt, zou ze het best hebben. Maar de stomme meid wil niet.." Dus het zonderlinge verhaal was tóch v/aar. Even keek Bert weer naar het meis je. dat nog altijd tegen hem aanleunde. Hy was besluiteloos. „Kom" herhaalde de man weer. „ons geduld is afgeloopen. En u, meneer, be moeit u zich er niet mee. Dit meisje ls minderjarig en als u zich in deze zaak mengt., zullen we proces-verbaal moeten opmaken. De wet laat niet met zich spot ten". „Zeg me, waar Je woont", vroeg Bert haar. „ik zal mijn best voor je doen, ik zal je voogd opzoeken. Nu ben ik mach teloos." Als in wanhoop liet ze hem los. Dan schudde ze teleurgesteld en droevig het hoofd. „Het zal tevergeefsch zyn", bracht ze uit. Gelaten volgde ze de mannen. Hun voestappen knarsten op het grind, toen Bert hen nastaarde. „Gekke geschiedenis", mompelde hij, terwijl hij zyn glas leegdronk. Een beetje melancholiek staarde hij naar het onaan geroerde glas kwast, dat op het tafeltje stond. Beroerd dat hy het kindje niet kon helpen. Het was werkelyk een aardig ding. iief, zooals ze zich als een angstig vogeltje aan hem vastklemde. En tochhij be greep het niet heelemaal. Een uurtje later begreep Bert Wenink het beter. Toen miste hy nameiyk zyn por tefeuille, waar nog een paar bankbiljetten in gezeten hadden (Nadruk verboden.) (Auteurserecht voorbehouden), LIEVER IN HET ZIEKENHUIS DAN IN DE GEVANGENIS. In het Gemeentelijk Ziekenhuis in Den Haag wordt momenteel een Leidsche inbreker verpleegd, die teneinde buiten de muren der gevangenis, te blijven, gedurig yzeren voorwerpen, zooals vorken, lepels en sleutels inslikt. Reeds dertienmaal hebben de doctoren operatief moeten ingrijpen om dc voorwerpen uit de maag var- dezen adspirant-degenslikker to verwijderen, doch telkens weer weet de man dergelijke onverteer bare voorwerpen tc bemachtigen en naar binnen te werken. De veertiende maal kon de operatie niet op de normale wyze geschieden en moest een opening in den rug worden ge maakt! De doctoren zijn thans dezen patiënt moe en hebben inplaats van een verpleegster een rijksveld wachter naast zijn bed neergezet, die moet toezien, dat de patiënt behalve de drankjes ook niet tevens de flesschen inslikt!! HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL RAPENBURG 23. Jaarverslag over 1937. Aan het in de ledenvergadering- uitge brachte Jaarverslag van de school der Ver eeniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken", ontleenen wil het volgende Het bestuurslid aan de beurt van af treding mevr. C. J. J. Hoogenfooom- Thomas werd herkozen. De dames H. G van Arkel-Adriani en L. Bakhuyzen van den Briruk-Cnoop Koop- mans. traden tot het bestuur toe. In April werd het 20 Jarig bestaan der vereeniging herdacht. Aan de school waren, behalve de directrice. 22 leerkrachten ver bonden. Eind Juli zijn 138 diploma's en getuigschriften uitgereikt aan huishoud kundigen. hulpen in de huishouding, kin derverzorgsters, costuummaaisters. coupeu ses, leerlingen van den 2-jarigen dagcursus en der 2-jarige huish. avondopleiding. Onder leiding der leerkrachten werden door. de opleidingsklassen instructieve ex cursies naar fabrieken en musea gemaakt. De leerplichtige leerlingen stonden onder regelmatig toezicht van de schoolarts dr. Catfh. Hovens Grève. Van wege het Over voorde-fonds konden 12 leerlingen een week op de Veluwe door brengen. Op initiatief van het Comité inzake huis houdelijke voorlichting te Leiden werden in de scnool gedurende 1937 2 naai- en 1 kook cursus .gegeven, totaal aan 62 vrouwen Medewerking is verleend aan het ver vaardigen van 8 complete baby-uitzetten voor het Cc-maté „Oranje en Nederland". De school werd van 1 Januari1 Septem ber bezocht door 288 dagleerlingenvan 1 September31 December door 263 dag- leer langen. Aon de verschillende dag- en avondcursussen namen 449 leerlingen deel. Aan de afdeelingsschool te Alphen a. d. Rijn waren 3 leerkrachten verbonden. De school werd bezocht door gemiddeld 46 dag leerlingen en 40 oursusleerlingen BINNENLAND. DE EERSTE GRASBOTER. De eerste grasboler is gisteren aan H. M. de Koningin aangeboden door den veehoe der G. Dekker Jzn. te Papendrecht. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: N.V. Noord-Hollandsche Uitgevers Mij. t* Amsterdam: Deel II van „Hoe werkt de Ves tigingswet Kleinbedrijf door S. de Hoo en mr. C. A. S. M. Martens. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10