BINNENLAND 7/sie Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 Maart 1938 Derde Blad No. 23924 Dagbladreclame KREYMBORG Rusland roeit de oude Communistenleiders uit KERK- EN SCHOOLNIEUWS is niet te vervangen alléén bij LAND- EN TUINBOUW DE NEDERLANDSCHE HAVENBELANGEN. Het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Een nationaal comité gevormd. Huldebetoon op 6 September te Amsterdam. Ter voorbereiding van het nationaal huldebetoon aan H. M. de Koningin bij Haar 40-jarig regeeringsjubileum heeft zich gevormd het „Nationaal jubileumcomité 1938", waarvan voor zitter is mr. L. J. A. Trip en secretaris de heer C. G. Vattier Kraane. Voorts hebben ln dit comité de navol gende personen daartoe aangewezen door de commissarissen der Koningin zitting genomen als vertegenwoordigers van de provincies, welke achter hun na men genoemd worden: Jhr. mr. A F. O. van Sasse van IJsselt, Noord-Brabant, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, Gelderland, mr. G. van Ba ren, Zuid-Holland, mr. S. H. Vening Mei- nesz, Noord-Holland, mr. dr. R. W. graaf van Lijnden, Zeeland, mr. H. Waller, Utrecht, jhr. mr. J. M. van Beyma, Fries land. mr. I. A. van Royen, Overijssel, mr. E J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, Groningen, mr. J. Bothenius Lohman, Drenthe, jhr. mr. G. A. H Michiels van Kessenlch, Limburg. H. M. de Koningin heeft Haar goed keuring gehecht aan het voornemen om Hare Majesteit op Dinsdag 6 Sep tember op den Dam te Amsterdam een nationaal huldebetoon te brengen. Het comité zal in de eerste helft van Mei bijeenkomen ter vaststelling van het programma voor het nationaal huldebe toon, waarna nadere mededeellngen kun nen worden gedaan. Het secretariaat van het „Nationaal ju bileumcomité 1938" is gevestigd: Sarpha- tlkade 2, Amsterdam C. tel. 35944 en 31808. Een nationaal Weerbaarheidsgeschenk. Naar aanleiding van het dezer dagen ge opperde denkbeeld inzake bijeenbrenging van gelden voor een nationaal weerbaar heidsgeschenk, wordt ons medegedeeld.dat de initiatiefnemers zich in verbinding heb ben gesteld met de vereenlging voor na tionale veiligheid, welke vereeniglng in be ginsel bereid is aan de verwezenlijking van dit denkbeeld leiding te geven. De nieuwe sluizen bij Vreeswijk gereed. Belangrijke verbetering voor de Amsterdamsche scheepvaart. Vandaag is het een belangrijke dag voor de scheepvaart door het Merwedekanaal, want het kanaalvak dat de verbinding vormt tusschen den Vaartschen Rijn be noorden Jutiphaas en de Lek beoosten Vreeswijk is vanmiddag voor het verkeer opengesteld. De dubbele schutsluis te Veeswijk. welke thans gereed is gekomen, maakt deel uit van de werken tot verbetering van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn (Amsterdam-Rijnkanaal). Het Amsterdam-Rijnkanaal zelf zal be staan uit het te verbreeden gedeelte van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht en voorts uit te graven kanalen van Utrecht naar Wijk bij Duurstede en van Ravenswaay naar Tiel. Het kanaal tusschen Amsterdam en Wijk bij Duurstede, wordt door een zü.tak met de Lek beoosten vreeswijk verbonden. Het is deze zijtak met een gedeelte van het hoofdkanaal, dat thans door de scheep vaart in gebruik kan worden genomen. De scheepvaart tusschen Amsterdam en de Lek zal voorloopig nog tweemaal moeten schutten en wel te Utrecht en door de nieuwe sluizen te Vreeswijk. Door de in- dienstelling van deze nieuwe sluizen zal de opstopping te Vreeswijk, welke jarenlang een ernstige belemmering voor de Amster damsche scheepvaart is geweest, geheel verdwijnen. Elk der beide schutsluizen te Vreeswijk heeft een breedte van 18 M. en een nut tige schutlengte van 225 M De schutslui zen zün van de meest moderne hulpmid delen voorzien. Zelfs bii de hoogste water standen. wanneer de sluizen een waterver- schil van rond 6 M. keeren. vordert het vullen of ledigen van de kolk slechts 8 minuten. De kosten van de werken, welke thans ln gebruik worden genomen, bedragen, met mbevrio van den grondaankoop rond f 6 090.000. Distributie van groenten. Vergadering van den Bond van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit. Gisteren vergaderde de Bond van Klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland in het vereenigingsge- bouw te Den Haag, onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. Mol uit Dordrecht. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, dat de algemeene toestand in de bedrijven van den kleinhandel allerminst rooskleurig is. De perspectieven tot verbe tering welke het vorig laar verwacht wer den, bleven uit. Veeleer werd de positie van de kleinhandelaren slechter. In het afge- loopen jaar ontmoette de kleinhandel nog vele moeilijkheden. Distributie van groen ten door de overheid was voor den klein handel in de volkswijken funest. De handelaren hebben bezwaar tegen de wijze waaroD de goedkoope groenten wor den verstrekt. De producten kosten den handelaren op de veiling dikwijls meer dan den prils waartegen de overheid deze dis tribueert. Kort geleden is een bespreking gehouden met den regeerings-commissaris nu dit jaar voor sommige producten de minimumprijzen zün verhoogd. De uitbreiding van volkstuintjes heeft in sommige gemeenten zoodanige afmetingen aangenomen, dat zij nadeelig wordt voor handel en tuinbouw. Nog steeds is een overbezetting in het bedrijf te constateeren, waardoor moeilijk wettelijke regelingen voor dit bedrijf gemist kunnen worden. Vestiglngseischen voor het kleinbedrijf ln aardappelen, groenten en fruit zijn alleen mogelijk, indien er een wettelijke regeling voor den markt- en straathandel tot stand komt. De bond ijvert hiervoor in samen werking met andere organisaties. Daar de crisis-organisaties zeer waarschijnlijk haar bemoeiingen zullen beëindgen. zal er al dus spr. van den bond ln het komende jaar veel gevergd worden. Adres aan den ministerraad. Het hoofdbestuur van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft aan den raad van ministers een adres ge zonden met betrekking tot de haventarie ven, zulks naar aanleiding van het besluit van de regeering om den steun, welke door de gemeente Rotterdam uit het werkloos- heidssubsidiefonds wordt genoten tot finan ciering van de vermindering van de haven- tarieven, dit jaar te doen afloopen. In het adres wordt er op gewezen hoe nauw de belangen der Nederlandsche ha vens verbonden zijn met tal van andere economische belangen van ons. Het welzijn van de havens, zoo zegt het adres, is geen plaatselijk, doch een nationaal belang. Herinnerd wordt aan de onlangs door mi nister Steenberghe uitgesproken rede, waar deze zeide, dat de Nederlandsche havens op de belangstelling der regeering kunnen re kenen. Met groote belangstelling werd kennis ge nomen van het besluit der regeering om de uitkeering van steun, die aan de gemeente Rotterdam de verlaging der haventarieven heeft mogelijk gemaakt, niet voort te zetten. De erkenning van het landsbelang, zoo meent het adres, had juist het tegenoverge stelde doen verwachten. Het hoofdbestuur herinnert in dit ver band den raad van ministers aan het rapport door de Maatschappij uitgebracht, over een havenschap, waarin het tot stand brengen van een zelfstandige organisatie tot exploitatie der zeehavens werd bepleit. Het is op grond van bovenvermelde over wegingen, dat het hoofdbestuur een beroep doet op den raad van ministers nogmaals de mogelijkheid te willen overwegen zoo lang geen meer afdoende definitieve rege ling is getroffen door verstrekking van steun door het rijk, waar deze noodig is, een exploitatie der havens mogelijk te maken, die deze meer vrij maakt van den toestand der gemeente-financiën en die het natio nale belang, dat de havens dienen, tot uit drukking brengt. VERSPREIDE BERICHTEN. In de te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.C. Nederlandsche spoorwegen is thans in de plaats van wijlen den heer ir. E. C. W. van Dijk met ingang van 1 Juni definitief tot directeur benoemd de heer prof. ir. J. Goudriaan. thans onderdirec teur N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Bij Kon. Besluit is op verzoek met 16 April aan J. van Herwijnen eervol ontslag verleend als notaris te Den Haag en is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Groningen ter standplaats Zuid broek R. Zwiers, cand.-not. te Zuidbroek. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi De waarborgtn van de Utrechtzijn ten bolwerk van rust en veiligheid voor ieder verzekerde! Eind 1936 bedroegen deze in totaal rond 134 millioen gulden! Vraagt inlichtingen. N.V. LeTeosrerrpkering Mij. „Utrecht" te Utrecht. 6584 (Ingez. Med.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. KON. INSTITUUT VOOR DE TAAL-, LAND- EN VOLKENKUNDE VAN NED.-INDIË. In de algemeene ver<gadering van het Kon. instituut voor de taal-, land- en vol kenkunde van Nederl.-Indië te 'sGraven- hage zijn tot bestuurslid benoemd de hee- ren: mr. E. E. Menten. prof. dr. Ph. S. van Ronkel. dr. Alb. C. Kruyt. prof. mr. F. D. Holleman. De samenstelling van het bestuur is thans als volgt: prof. dr. N. J. Krom. voorzitter; prof. dr. Ph S. van Ronkel. onder-voorzit ter; mr. E. E. Menten. penningmeesterdr. F. W. Stapel, secretaris; dr. Alb. C. Kruyt, prof. mf. J. van Kaai. prof. mr. F. D. Hol leman; prof, dr. J. Gonda. dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, dr. W. H. Rassers; R. A. Kern en prof. dr. J. P. B. de Jösseling de Jong. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Havas meldt uit Berlijn: Het besluit der Ned. rëgeering tot ver lenging van den eerste-oefeningstijd van de onder wapen zijnde lichting 1938 is voor de „Deutsche Allgemeine Zei tun g" aanlei ding te getuigen van de vredelievende ge voelens van het Rijk ten opzichte van Nederland „het land dat gemeend heeft het aanbod van een non-agressiepact of garanties niet in overweging te moeten nemen". Het blad verzekert, dat Groot-Duitschland de vriendschappelijke betrekkingen met Nederland wenscht te handhaven. Het fraaie zomersche weer en de daardoor vroeg groene weiden hebben reeds vele veehou ders er toe bewogen wat vee naar buiten te jagen. Door het mond- en klauwzeer is er heel veel vee dat slecht „stalt" door zwakke beenen en bovendien ook weinig melk geeft. Men neemt dus de gelegenheid waar, waarmede men ook vap de voederkosten af is. Er loopt zelfs reeds bijzonder veel vee ln de weiden en het is te hopen dat het weer nog mooi zal blijven, want anders kan dit experiment dé veehouders wel eens duur te staan komen, want het is feitelijk nog te vroeg in den tijd en we kunnen nog koude dagen genoeg krijgen. Intusschen worden ook de vetweiders aangespoord om de benoo- digde aankoopen te doen. Het ligt voor de hand dat het de laatste dagen op de markten dan ook aanzienlijk drukker was en vooral de groote weiders kochten zeer veel. De prijzen waren in het algemeen vast en voor het kalf- en melkvee had de handel over de geheele linie een slee- I pend duur verloop. De melkprijzen zijn op het oogenblik nogal bevredigend en de meeste boeren melken veel minder dan het vorig jaar. dus men kan nog wel een melkbeestje gebrui ken. Goedkooper vee is er dit voorjaar niet meer te verwachten. De slachtveemarkt verliep bij kortere aanvoeren begin dezer week wat vlugger met iets verhoogde prijzen. Vette kal veren waren eveneens wat duurder, doch nuch tere in het algemeen iets lager in prijs. Op de wolveemarkt heerschte een kalme stern- min. doch bij korte aanvoeren waren de prijzen niet direct lager. Op de varkensmarkt bleef de toestand overigens onveranderd. Van allerlei artikelen zegt men: goed, beter, best, maar van kleeding kan men gerust zeggen: goed, beter,... Waarborg-kleedingl 8167 (ineez. Med.) SPAAK OVER DEN GEZANT TE DEN HAAG. In de Belgische Kamer heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Spaak, op verscëhillende opmerkingen geantwoord. Hl] motiveerde de benoeming van Baron Herry tot gezant te Den Haag door te ver klaren. dat hij tegenstander is van het toe vertrouwen van diplomatieke posten aan politieke persoonlijkheden. De Belgische vertegenwoordiger in Nederland moet niet een vertegenwoordigr der Vlaamsche, doch der Belgische gevoelens zijn. De heer Herry was ongetwijfeld niet de diplomaat, die het beste Vlaamsch kent, maar hij voldeed aan de gestelde eischen. Hij heeft zijn ge loofsbrieven in het Vlaamsch overhandigd en bij ontvangsten heeft hij zich van de nederlandsche taal bediend. De nadere leden van net gezantschap kennen beide talen uitstekend. De diplomatieke of consulaire loopbaan staat open voor alle Belgen, of zij zich in het Fransch of wel in het Vlaamsch uit drukken. ZJjn de drie populairste maarschalken van het oogenblik. Boedjonny. Blücher en Woroshilov, thans ook in ongenade? Twee nieuwe massaprocessen worden in Moskou voorbereid.... (Van onzen Russischen correspondent). Het zoojuist geëindigde proces in Moskou waarbij 18 doodvonnissen zijn voltrokken, wekt in hooge mate herlneringen op aan de heksenprocessen uit de 17e eeuw In dien tijd bekenden honderden beklaagden met den duivel in eigen persoon in betrek king te staan en zij gaven toe zich schuldig gemaakt te hebben aan dingen, die de vrucht moesten zijn van een krankzinnige Dhantasie. De rol van den duivel, die de beklaagden in het proces te Moskou heeft verleid, werd óf door Trotzki. öf door den Duitsclien en Engelsehen Geheimen Dienst gespeeld. Toch is er een verschil tusschen de heksenprocessen van 300 jaar' geleden en het massaproces in Rusland, dat thans achter den rug is: vroeger waren het een- voudigen van geest die zich. ln hun waan zin. van de ergste dingen beschuldigden. Thans praten de eens ln den communisti- schen kring als leiders vereerde steun pilaren van partii en regeerlng net zoo lang tot zii hun hoofd verliezen (letterlijk in dit geval). Alle ter dood veroordeelden op een na hadden bii Kaünin een verzoek om gratie ingediend, maar deze vond het onmoodig van zijn recht tot begenadiging gebruik te maken ook ai betrof het hier zün vroegere partij genooten. Op 15 Maart werden in de Lubjankagevangenis te Moskou, 10 oude leiders der communisten, wier namen eens in Rusland en ook ln het buitenland een uitstekenden klank hadden, doodgeschoten. Hun familieleden werden voor den tijd van 10 jaar naar Oost-Turkestan verban nen. Drie beklaagden. Bessonov. Rakovsky en Pletnjev werden voor den tijd van 10 tot 25 iaar verbannen naar de Sölovetsky- eilanden in de Witte Zee. Daar is het kli maat echter zoo verschlkkelijk. dat de ge straften reeds na 5 j aar stervenVoorts werden Krestinki's echtgenoote en Rakovs- ky's dochter voor den tijd van 10 jaar naar Turkestan verbannen. De inkt van deze vonnissen is nog nau welijks opgedroogd, ol reeds worden twee, niet minder sensatiewekkende, processen in Moskou voorbereid. In het eene proces worden maarschalk Jegorov, de comman dant van het garnizoen te Leningrad, Dyb- jenko, de commandant van het garnizoen te Minsk, Bjelov, de commandant der in fanterie te Moskou. Kovalenko en 10 andere hooge qffcieren er van beschuldigd een op- s'and èn de vermoording van Stalin voor bereid te hebben. Nog geen jaar geleden fungeerde Dybjenko als openbare aanklager en maarschalk Jegorov als rechter tegen en over maarschalk Toechatschevsky en 7 andere generaals, die alle doodgeschoten zün. Het tweede massaproces, dat voor de deur staat is gericht tegen 16 Russische diplomaten: de voormalige Russische ge zanten te Berlijn en Tokio. Jurenjev. te Warschau Davtjan, in China Bogomolov. te Kopenhagen Tichmenev. te Helsingfors Asmus, te Oslo Jabubovitsch en anderen. Zij worden er aJllen van beschuldigd van de Russische gezantschappen in het bui tenland spionnen-centrales gemaakt te hebben. De vlucht van Boetjenko uit Boe karest heeft de positie van Litwinov ten slotte eveneens ondermijnd, want Boet jenko was zijn intieme vriend Het geheele volkscommissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou is door de geheime politie bezet en 63 ambtenaren, van hoog tot laag, zijn gearresteerd. Daarom mag men aan nemen. dat de Russische diplomatie thans vleugellam is. Stalin zou verklaard hebben, dat de nieuwe massaprocessen zoo snel mogelijk moeten beginnen, opdat Moskou, zonder door het bloedige spook van een ter- teur verschrikt te worden. 1 Mei kan vieren. De dictator schijnt zoo langzamerhand zenuwachtig te worden. Wij betwijfelen het echter of Rusland's grootinquisiteur Nikolai Ivanowitsch Jeshov den beul tijd zal laten om op adem te komen. Zijn 150.000 geheime agenten in Rusland en zijn 20,000 agenten in het buitenland brengen steeds nieiuwe slachtoffers aan, die' op de een af andere wijze misdaden hebben begaan, hebben willen begaan of er van verdacht worden deze te hebben willen begaan! Tja, welk normaal denkend mensch. welke Russische patriot zou nooit met de gedachte gespeeld hebben, hoe mooi het zou zijn, indien Sta lin uitgeschakeld kon worden, opdat aan het moordenaarsregime een eind kwam? Daarom kunnen wii niet gelooven, dat de wensch van Stalin. 1 Mei in vrede en met opgewektheid te vieren, in vervulling zal gaan. Nu reeds fluistert men in Moskou, dat de 3 poDulairste maarschalken van het roode leger. Boedjonny. Blücher en Woroshilov in ongenade zouden zün gevallen. Wie ziin deze volkshelden, die uit het niets te voor- sctüjn kwamen en die plotseling geroepen bleken te zün als legeraanvoerder een be duidende rol in de wereldgeschiedenis te spelen? Een man als Woroshilov b v. heeft tüdens den oorlog in een geweerfabrlek gearbeid. Toen de revolutie uitbrak werd hij bolsjewistisch agitator en in 1919 dook hij in Polen op als voorzit'er van den krijgsraad. Hoewel de veldtocht tegen Polen met een verschikkelijke nederlaag eindigde, klom Woroshilov toch langzamerhand op tot volkscommissaris van oorlog en opper bevelhebber van het roode leger. Lange jaren genoot hü het volle vertrouwen van Stalin, tot het proces tegen de maarschal ken Toechatsjevski en Jegorov aanhangig gemaakt werd. Woroshilov heeft, op een in het oog vallende manier, de beschuldigde maarschalken beschermd en pertinent verklaard, dat de discipline in het roode leger te lüden zou hebben van een veroor. deeling van zün populaire aanvoerders. Dit partij kiezen van Woroshilov voor de maarschalken heeft Stalin hem zeer kwalük genomen en de laatste schijnt vast besloten te zijn, zich op de een op andere wijze te ontdoen van den opperbevelhebber van het roode leger. Ook Boedjonny is een volksheld, zooals deze alleen bii een revolutie naar voren komt. Van korporaal heeft hij zich tot maarschalk opgewerkt. Zün dolle huzaren- rit tegen de Polen, in 1919. heeft hem be roemd gemaakt. Aan een alles en ieder tartende doodsverachting paart hij een ongelooflijke naïviteit cp strategisch gebied Hii is er ook nu nog heilig van overtuigd dat men een aanval met tanks door cava lerie tot staan kan brengen. Ook verkon digt hü nog altijd, dat rijn ruiters draad versperringen kunnen vernielen. Er doen vele anecdoten omtrent hem de ronde. De boeren vereeren hem, omdat hü ontzaghjk veel voor de oaardenteelt en -verzorging heeft gedaan. Blücher is de raadselachtigste van alle maarschalken in het roode leger. Uit den chaos van den revolutiestrüd in het Verre Oosten is zün naam plotseling naar voren gesprongen. Niemand weet. waar hü van daan komt en hoe hij oorspronkelijk heette. Maar Blücher wist het Russische grond gebied aan den Pacific, dat in 1919 verloren scheen, toen de Japanners en de anti communistische groepen er zich heer en meester voldoen, te behouden. Sindsdien heeft Blücher zün functie als beschermer van de republiek in het Verre Oosten en van het Russische-Chineesche grensgebied, behouden. HU heeft de Russisoh-Mandsjoe- rijsche grens onneembaar gemaakt en in Buiten-Mongolië een groot gedeelte geschikt gemaakt voor een eventueelen opmarsch van de Russische troepen. Blücher is eenvoudig niet te vervangen, ook al omdat het conflict tusschen Japan en China een kritieke situatie heeft doen ontstaan. Toch mag hü zich niet meer hl Stalin's gunst verheugen. Wie A zegt, moet ook B. C en D zeggen: wie Toechatsjevski aan den beul overleverde en maarschalk Jegorov van hoogverraad beschuldigde, moet ook de andere maarschalken, wie zii ook zün en hoe noode het roode leger en het vaderland hen ook missen kan. verplette ren Slalin kent de geschiedenis van Rusland niet. anders zou hü voorzichtiger zün. Rus. land's dictator schijnt nooit gehoord te hebben, dat Czaar Peter III en Czaar Paul I door hun generaals afgezet en od beest achtige wüze vermoord zün. De legeraan voerders van tegenwoordig zün heusch niet teergevoeliger dan in vroeger rijden, zoo als Orlov ten rijde van Katharina II en graaf Pahlen in het begin van de vorige eeuw. Toen de samenzweerders tegen Paul I nog aarzelden, verklaarde graaf Pahlen cynisch: .Pour faire une omele' e. on doit casser les oeufs". (Om een omelet te maken moet men de eieren breken). KARL TIANDER. (Nadruk verboden). R.K. Bond van Melkhande laren bijeen. De nieuwe consumptiemelkregeling gunstig ontvangen. In hotel Noord-Brabant te Utrecht vond gistermiddag een bondsvergadering van den R.K. Bond van handelaren in Melk en Melkproducten in Nederland plaats onder voorzitterschap van den heer G. J. Suiker. Een welkomstwoord werd gesproken door den voorzitter van de afdeeling Utrecht, den heer L. Baas, waarna de bondsvoor zitter een openingsrede hield. De heer Sui ker wees op het feit. dat de melkhande laren nu met iets meer optimisme de toe komst mogen zien dan voorheen. De nieuwe consumptiemelkregeling zal den melkhan del reorganiseeren en ordenen. De oude verkoopmethoden met een eenigszins wran gen nasmaak zullen verdwijnen om plaats te maken voor andere vormen, welke degelük gefundeerd, niet zullen nalaten haar gunstigen invloed uit te oefenen op het produet, op het bedrijfsleven voor den melkhandel en cok op een welvarend boerenbedrijf. De publiekrechtelijke organisatie voor den melkhandel, de A.M.V., staat klaar haar taak te gaan vervullen in het be lang van de melkhandelaren en de con sumenten. De A.M.V. zal de taak van de Nederlandsche zuivelcentrale overnemen en de organisaties krijgen nu volkomen zeggenschap wat betreft de consumptie- melkvoorziening. Zonder vergunning van de A(lgemeene) V(ereeniging) voor M( eik- voorziening) zal men geen melk meer kun nen verkoopen. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde de oprichting van 8 nieuwe afdee- lingen. Het verslag van den penningmeester sloot met een eindcijfer van f.3251. Voorts werd besloten, dat de volgende bondsvergadering in Mei as. in Noord-Hol- iand gehouden zal worden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. Compier te Leiden, P. Suyker te Schiedam en A J. van Schie te Delft werden bij acclamatie herbenoemd. De vergadering hechtte hierna haar goedkeuring aan het voorstel dat inhield den heer W. A. Janmaat als bestuurslid te benoemen inplaats van den heer J. Smith, die bedankte voor deze functie. Het ontwerp over de begrooting 1938 werd aangenomen en toonde een eindcijfer van f. 3200. Tot slot van deze vergadering volgde een uitvoerige gedachtenwisseling over de positie van den melkhandel waarin naar voren werd gebracht, dat de A.M.V. boven dien de practisohe verwezenlyking is van de doelstelling van den R.K. Bond van Handelaren ta Melk en Melkproducten in Nederland en als zoodanig, nog afgezien van andere factoren, juichte men de in werkingtreding van deze nieuwe rege ling toe. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Noordwtfk-aan-Zee Geref. Bond CJulina- weg 27)Nam. halfacht. ds. Remme van Am sterdam. VOOR DONDERDAG 24 MAART. Aarlanderveen Chr. Geref. Kerk: Nam. 1 uur, ds. Riekel van Delft. Alphen aan den Rtfn chr. Geref. Kerk: Nam. 7 1/4 uur ds. Smits van Slledrecht. Boskoop Geref. Gem.: Nam. halfacht. ds. Stuyvenberg van Benthuizen. Rijnzatenvoude Chr. Geref. Kerk: Nam. 6 3/4 uur, ds. van Doorn van Ouderkerk a. d. Amstel. NED. HERV. KERK. Beroepen te Deinum P. v. Wijnen te Ureterp; te Eemnes-Binnen A. v. d. Kooi te Maarssen. Aangenomen naar Jelsum C. W. Scholte te Oudeschild op Texel; te Bulnen P. A. Stapert te 's-Heerenberg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hoorn (als hulppred.) F. H. Kamphuis, cand. te Amsterdam; te Montfoort «als hulppred.) C. H. Appelo. cand. te Drieber gen. REM BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Vlaardingen W. J. H. Hubeck te Friedrichstadt. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Eist (Bet.) J. v. Dijk D. Jzn. te Oldenzaal. Ds. B. W. HUIZING. Ds. B. W. Huizing, predikant bij de Geref. kerk van IJsselmuiden-Graafhorst. heeft om gezondheidsredenen eervol emeritaat aangevraagd bij de classis Zwolle. Ds. Huizing werd 15 April 1887 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1906 candidaat werd. om 24 Juni van dat iaar te KoiHeke'k a. d R: n het predikambt, te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1911 naar IJmuiden om .1 1921 te Harlingen zijn intrede te doen. Sedert 25 Aug. 1929 dient ds. Huizing zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Huizing U vanwege de classis Zwolle deputaat voor d* zending en voor art 19 K. O.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9