Uit de Rijnstreek Y&ikeiiulteid-qrrèp, Aspirin LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Biari Woensdag 23 Maarr 1932 hale 1 nelgen beheer door aanschaffing van een vuilnisauto exploitatie-mogelijkheden biedt, hetgeen de voorzitter ontkennend beantwoordde. Hiervoor ls de gemeente te klein en zouden de kosten veel te hoog zijn. Na benoeming van diverse commissies volgde een onbelangrijke rondvraag en sluiting. Tijdens de verstrekking van het laatste warme maal ln dit seizoen door het comité .Kindervoeding", dat zulk mooi sociaal werk verricht, was het voltallige comité aanwezig in de voorm. zusterschool De penningmeester, de heer J. Heitlager heeft het woord gevoerd en o.a. dank ge bracht voor hun medewerking aan den pastoor, aan dr Walenkamp, den heer Breedijk, aan de directrice mej. Heemskerk onder overhandiging van een Beatrix- lopeltje. De burgemeester dankt het comité voor zijn vele en mooie werk. Mevr. Ketelaar reikte aan de kleuters nog chocoladereepen uit. Een woord van hulde zij nog gebracht aan den heer Slager, die geheel belangloos zijn diensten aan het Comité beschikbaar heeft gesteld, door als bij uitstek deskun dige toezicht op de spijsbereiding te hou den. WASSENAAR. Wassenaarsche Postdulvenclub. Door bovengenoemde vereenlglng werd een alg. ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer K. X. Waas dorp. De secretaris bracht verslag uit van de tentoonstelling, welke met een batig saldo was geëindigd van f. 45.84. Op voorstel van het bestuur werd z.h.st. besloten de kasvluchten per wedvlucht met f. 1 te verhoogen. Ook tegen de wijze van verdeeling dier prijzen had geen der leden bezwaar. Hlesrop werden de oefenvluchten en het vluchtprogramma vastgesteld. Overgegaan werd tot benoeming van le den der inkorfcommissie Gekozen werden de heeren Bouwmans. Brouwer, Pennaarts en Versteeg en voor de rekencommissie de heeren Bouwmans, De Kleine, Versteeg en Waasdorp. Voorts werd besloten dit jaar ook voor de 2de kampioenschappen medailles be schikbaar te stellen, terwijl werd besloten de prijzen voor wedvluchten beneden 500 K.M. toe te kennen 1 prijs op 4 vogels en boven 500 K.M. 1 prijs op 3 vogels. Hierop deden verschillende leden toezeg gingen voor extra eereprijzen. o.a. be staande uit een sigarenstandaard, een klokje, een lauwertak, diploma's voor de drie eerste prijswinnaars gedurende het geheele seizoen, twee medailles, schemer lamp en een prima jonge duif Verder werd besloten wederom dit Jaar een z.g. Paaschvlucht te organiseeren, waaraan ook naast de leden de vldegdona- teurs zullen kunnen deelnemen. Inplaats van de gebruikelijke te winnen taarten zul len eieren worden uitgekeerd Voor dezen wedvlucht zal slechts één duif van lederen deelnemer mogen worden gecon stateerd. Ten slotte werd besloten tot aanschaffing van 2 automatische tellers voor het inkor- ven. Aanrijdingen. Gisteravond te ongeveer 6 uur werd ter hoogte van het Viaduct de 16-j. loopjon gen H., die onvoorzichtig den weg over stak, aangereden door een uit de richting Leiden komenden motorrijder. H. werd over den weg geslingerd, doch kwam overigens met den schrik vrij. De motorrijder kreeg een diepe wond boven het oog en diverse wonden aan handen en beenen. Motor en rijwiel werden geheel vernield. Ongeveer een half uur later is ter hoogte van den Deyl de 17-j. wielrijder v. E. door een auto uit Overijssel gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij beliep eenige wonden aan zijn been en klaagde over pijn in den rug. Lezing over „Bemestingsleer". In het „Wapen van Leiden" hield de afd. Wassenaar van den Ned. Bond van Ver. van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursus- sen haar maandelljksohe ledenvergadering. De voorzitter, de heer H. Sohipper, heette speciaal welkom lr. K. Inla, leeraar der Tuinbouwschool te Lisse die vragen zou behandelen over bemesting en grondon derzoek. Deze behandelde eerst de voornaamste bestanddeelen van bladaarde en wat het verschil is van eikenblad en beukenblad, en of er ook voedingswaarde aanwezig is in turf strooisel. Aan de hand van tabellen liet spr. per projectielantaarn zien wat de voornaamste bestanddeelen zijn. Eikenblad bevat 100 eenh. stikstof, 2,3 kali en 21.2 kalk, zoodat belden wat gehalte betreft ongeveer gelijk staan, terwijl turfstrooisel bevat per 100 eenheden, 5.2 stikstof, 0.7 kali en 2.9 kalk het geheel dus practisch neerkomende op nihil. Hierop behandelde spr. de vraag of het aan te bevelen is uitgegierde stalmest eerst te laten drogen, alvorens deze onder te spitten. Spr. moet dit ten sterkste ontra den, want dan verliest deze mest practisch alle bevattende stikstof, en dit ls juist onze duurste meststof. Verder behandelde spr. het gehalte van joaarden mest en rundermest, wat betreft de daarin voorkomende fosfoorzuur, kali en kalk. Op de vraag of van een gebruikte volledige meststof, alle stoffen gebruikt worden moest spr. ontkennend antwoor den. Slechts een gedeelte is voor de plan ten opneembaar en de rest, of het bind middel, blijft als ballast in den grond on verteerbaar achter. Vandaar dat in de kweekerljen met kassen op den duur de grond moe wordt of verzout. Op de vraag, of onder de z.g. „bouwvoor" nog veel voed sel voorkomt, antwoordde spr. dat dit in den regel zeer weinig is. Kalk kan onder de bouwvoor veel voorkomen, doch kali niet. In verband met de vraag, of het te zien ls aan de planten dat ze gebrek hebben aan een bepaalde meststof en waaraan men kan zien of de bodem rijk of arm is aan een of meer bepaalde meststoffen, gaf spr. een uitvoerig, met vele lantaarnplaatjes verduidelijkt betoog. Voorts behandelde spr. welke organische meststoffen de structuur van zandgrond verbeteren, n.l. bij kleigrond de kalk en stalmest voor de zandgronden. Kunstmeststoffen die de structuur van zandgrond verslechteren, zijn voorts alle snelwerkende kalkmeststoffen omdat deze de humus stoffen aantasten en 'het ver- teeringsproces sterk versnellen. Langzame ALPHEN. Mooie uitvoering van „Artl". De Chr. muziekver. „Arti et Religioni" gaf in de Nutszaal haar JaarlIJksche uit voering; de zaal was slechts matig bezet. Een groot deel der uitvoering werd o.m. bijgewoond door den burgemeester den heer P. A. Colijn. De opening werd ver richt door den eere-voorzitter den heer Job. Verduijn, die de jongelui opwekte als lid van Arti toe te treden en inderdaad zou een versterking van sommige partijen zeker zijn toe te juichen..Na gebed werd gemeenschappelijk gezongen: „Lof zij den Heer", waarna tot de afwerking van het programma werd begonnen. Ingezet werd met den burgemeester van Sonsbeek- marsch van H. .T. Tiebosch, die een goede inzet bleek te zijn. Ook de andere num mers werden zeer goed gespeeld; een en ander getuigde van ernstige studie, zoodat, dank zij de bekwame leiding van den di rigent den heer W. J. Smolders op een mooien avond kan worden teruggezien. De bekende declamator de heer Feijten uit Utrecht, trok als steeds aller aandacht. De goed geslaagde avond werd gesloten met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 96. Jaarvergadering „Alphia". De A.V. en A.V. „Alphia" hield in hotel „Toor" haar jaarlijksche algemeene leden vergadering. waarvoor zeer groote belang stelling bestond. De heer Mulder opende en memoreerde de voornaamste gebeurte nissen van het afgeloopen Jaar. De notu len werden zonder eenige opmerking on veranderd vastgesteld. Uit het keurige jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental opnieuw is toegenomen (thans 82 leden) en van een goed gezond vere nigingsleven mag worden gesproken. Ook het uitvoerig jaarverslag van den penning meester getuigde daarvan en hoewel de financiën in opwaartsche richting gaan, blijft gepaste zuinigheid geboden. De kas- comrnissie bracht bij monde van den heer Jansen verslag uit. Den penningmeester werd onder hartelijk applaus dank ge bracht en décharge verleend voor zijn keu rig beheer. De heer R. Munsterman bracht verslag uit over de athletiekcommlssie, die ook krachtig en gezond ls en 27 leden telt. De voorzitter werd bij accl. als bestuurslid herkozen, alsmede de penningmeester de heer P. Bouthoorn, terwijl tot nieuw be stuurslid de heer A. Jansen werd gekozen. Het bestuur is thans als volgt vastgesteld". C. P. Mulder, vóorz., R. Munsterman, secr.; P. Bouthoorn, penningm.; R. Pijpers, 2e voorz.; A. Jansen, A. Samplmon en W. v. d. Vis comm. Als leden van de kascommissie werden gekozen: W. Costerus, J. v. Loon en W Broere. Nadat de contributie was vastgesteld, volgden besprekingen omtrent het verzoek om weder een elftalcommissie te benoemen, dat werd aangenomen. Be noemd werden hiervoor R. Pijpers P. Bouthoorn en J. de Jong, Na mededeeling van den voorzitter dat het de bedoeling is dit jaar een tocht te organiseeren met als doel Vlissingen. volgde sluiting. 1 April as. hoopt de heer A. F. Ruijz- zenaars, lid van den raad voor de r.k. frac tie, zijn 25-jarig jubileum te vieren als lid van den Ned. R.K. Volksbond. Nieuw collectief contract. In „Concordia" werd door den Chr. Land en Tuinarbeidersbond, R.K. Land- en Tuln- arbeidersbond, de Chr. R.K. Land- en Tuinbouwbond en de Holl. Mij. van Land bouw een gecombineerde vergadering ge houden tot vaststelling van een nieuw collectief arbeidscontract. Vastgesteld en aangenomen werd het loon van vaste arbeiders bij een dienst betrekking van 1 jaar te bepalen op f. 17.50 per week; voor losse arbeiders met een werktijd van 66 van 15 Febr. tot 15 Octo ber op f. 2.75 per dag; in den hooibouwtijd f. 3.50 per dag. terwijl voor de wintermaan den met een werktijd van licht tot donker het loon werd vastgesteld op f. 2.50 "er dag, gedurende het tijdvak 15 Oct.-15 Februari. De overige bepalingen zijn onveranderd ge bleven. Jaarvergadering Wilskracht. De R.K. Sportver. „Wilskracht" hield in het gymnastieklokaal haar Jaarvergadering onder leiding van den secr. den heer A. v. Leeuwen Bzn zulks door het bedanken van den voorzitter den heer C. Y. Ponsioen. De secretaris dankte den heer Ponsioen j voer hetgeen deze in het belang der vcr- ceniging heeft verricht. Uit de jaarversla gen bleek, dat het 'edental thans 120 be er aagt en het afgeloopen jaar met een klein nadeelig saldo moest worden gesloten. I Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren H. v. Deuren en J. Sim- merman. De per. aftr. bestuursleden mej. Frankfoor! en den heer P. v. Engelen wer den beiden herkozen. Dit jaar zal Wils kracht haar 4e lustrum vieren, welk feit op feestelijke wijze zal worden herdacht. 7 April as. hoopt onze plaatsgenoot de heer W. Dekker zijn 25-jarig jubileum te vieren ln dienst van de inrichting voor gemeente-administratie N. Samsom N.V. alhier. De bouw van het nieuwe jongens paviljoen in de Martha-Stic'nting is thans reeds zoover gevorderd, dat dit over eenige weken in gebruik zal kunnen worden gesteld. voorbeeldigen IJver en nauwgezetheid het penningmeesterschap heeft vervuld. Na rondvraag eindigde de eere-voorzitter, de heer D. de Bruijn met dankgebed. Mej. v. d. H. alhier had het ongeluk door een auto aangereden te worden, met gevolg dat zij een hoofdwond opliep. De automobilist, blijkbaar een medisch student, verleende onmiddellijk hulp. Gevonden op'19 Maart 1938 op den Rijksstraatweg bij de Bruggestraat onder deze gemeente, een portemonnale met een bedrag van f. 15 84. Inlichtingen ter ge meente-secretarie. Melkpropaganda-actie in Engeland een succes. In de eerste 10 maanden van 1937 steeg de verkoop van melk meer dan 23.000.000 gallon, dank zij de intense propaganda van de Mtilk Marketing Board. 8161 Dagbladreclame heef t een groote rol gespeeld in deze campagne. kalkmeststoffen daarentegen zijn practisch onschadelijk, zooals mergel ohilicakalk en dergelijke. Een inzending versche groente, bestaan de uit rabarber, raapstelen, spinazie, snij- boonen, sla. radijs en dunsel werd gekeurd door een jury, bestaande uit de heeren N. Wensveen, J. Gros en P. Kelderman, waar voor vele hooge punten werden toegekend. Inzender was de heer G. Verlind. De voorzitter dankte den spreker harte lijk voor diens leerzame lezing. Als afgevaardigde naar de 13e alg. bonds vergadering bracht de heer W. C. van Zet ten een keurig schriftelijk verslag uit, waaruit bleek, dat de heer G. Verlind was bekroond met een len prijs voor een onder motto getiteld Dubbele Montagne Inge zonden opstel over de cultuur van perziken. De voorzitter feliciteerde den heer Verlind met dit succes. Hierop sluiting. ZEVENHOVEN. Raadsagenda. De Raad vergadert morgenvoorm. om kwart voor tien uur ten Raadhuize. 1 Notulen. 2. Ingek. stukken en mede- deelingen. 3. Nadere behandeling der ge- meentebegrooting 1938 in verband met schrijven van Ged. Staten. 4. Huur Nood- slachtplaatsfen). 5. Verwa arbor ging ge meentegelden. 6. Wijziging G.E.B. begroo ting 1937. 7. Idem gemeentebegrootlng 1937. Eind les Landbouwcursus. De uitslag van de eindles van de 2-j. land bouwcursus in de v.m. O.L. school, leeraar de heer B. Jonker, hoofd der O.L. school te Ter-Aar luidt als volgt: C. v. d. Vaart, G. Verburg (met zeer veel vrucht), T. v. Wou denberg, A. Woudenberg, D. v. Baren. A. F. Kool, G. Oliemans (met veel vrucht), A. Rijlaarsdam, A. Verburg, J. v. Leeuwen, M. v. Tol (met vrucht), Een candidaat ont ving geen diploma. Het woord werd gevoerd door de heeren de Groot, rijkslandbouwconsulent, H. Kar- seme ij er, rijks vee arts, namens de Holl. Mij. van Landbouw; C. v. d. Vaart namens de leerlingen. De heer B. Jonker sprak het slotwoord. De bijdrage '"-r Geref. Kerk voor de classis Woerden bedraagt f. 108. KOUDEKERK AAN DEN RITN. Doodelijk verkeersongeluk. Maandagavond omstreeks half 7 kwam het 9-jarig zoontje van den fabrieksarbei der Th. de Vwonende in de Hoogewaard alhier, bij c!e fabriek van de Gebr. Opps- laar met zijn rijwiel te vallen, Juist op het moment dat een tr.Yler met oplegger voor bij reed. Het ventje viel tegen den oplegger, met het gevolg dat het bovenbeen brak en in wendig ernstig werd gewond. Na voorlcopig door dr. H. alhier te zijn behandeld, is de jongen naar het Ac. Zie kenhuis te Leiden overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht ls overleden. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder, die juist bij die fabriek moest laden en reeds langzaam reed, niet de minste schuld. Bovendien had hij het ongeval niet opge merkt. In de vergadering van de stemgerech tigde ingelanden van den Lagenwaardschen en Bruimaatschen Dolder werd de rekening over 1937 vastgesteld. In ontvangsten f. 3205,29 en uitgaven If. 2723,52. Batig saldo f. 481.77. De begroo- ting over 1938 werd vastgesteld in ontvan- sten en uitgaven op f. 3151,09. De omslag werd geraamd op f. 6 per HA. BOSKOOP. Naar aanleiding van de vraag van den heer Noest in de vorlgë'raadsvergade ring. zeggen B. en W.. diit zij van oor deel zijn. dat de eisch van een minimum- betaling door de verbruikers ven electri- schen stroom van 30 K.W.U. per jaar voor eiken geplaatsten meter behoort te wor den gehandhaafd. Uit de practijk toch is gebleken, dat velen aansluiting van hun perceelen aan het electriciteitsnet vragen, alleen ten be hoeve van een radiotoestel. Indien de eisch van een minimum-be taling zou worden losgelaten, zouden velen slechts eenige K.W.U. per jaar gebruiken voor hun radiotoestel, waardoor de ten laste van het bedrijf blijvende f. 25 wegens aansluitingskosten onrendabel zouden wor den. Dc heer Q. C. Mulder, adj. commies bij de posterijen alhier, is met ingang van 1 Mei as. in gelijke functie benoemd te Delft. Het 4-j. zoontje van den heer B. al hier, had het ongeluk om aan de Rozen- laan in de Wetering te geraken. Het kind, dat al zinkende was, kon door den heer V., die zich gekleed te water begeven had. ge red worden. HAZERSWOUDE. Bijtijds gered. Gisteravond geraakte een kind van den veehouder Droogh, wonende ln de Bent in een onbewaakt oogenblik te water. Op het hulpgeroep van de speelmakkertjes, snelde de heer L. v. Z. toe. sprong gekleed te water, en mocht het genoegen smaken, het ventje dat reeds drijvende en bewusteloos was. op het droge te brengen. Dr. Zoete, die spoedig op de plaats des onheils was, wist het knaapje met een zuurstofappa raat bij te brengen. Reciteerclub „Oefening zij ons Doel". De Chr. Reciteerclub hield haar jaarver gadering onder leiding van haar voorzitter, den heer M. Jansen, hoofd der Herv. School, dié opende met schriftlezing en gebed. Na lezing der notulen, behandelde de heer W. van den Toorn den 24sten psalm. Daarna werd diezelfde psalm door den heer J. Kroon berijmd gelezen. De secr. las zijn jaarverslag, waarna wedstrijden in voordrachten en Improvisaties gehouden werden, waarvoor eenige prijzen beschik baar waren gesteld. Nadat de voorzitter gewezen had op het nuttige en leerzame dat de club nastreeft, en den juryleden dank had gebracht volgde sluiting met dank gebed. De Ver. voor Geref. Schoolonderwijs, vergaderde in een der lokalen achter de Gereformeerde Kerk. De voorzitter, de heer IJ. Bol, opende met gebed en schriftlezing, waarna hij wees op de groote voorrechten genoten in het afgeloopen jaar. De secr., de heer A. v. d. Linde lasi de notulen eii bracht een uitgebreid jaarver slag uit, waaruit bleek, dat de heer IJ. Bol, gedurende 25 jaar zitting heeft mogen hebben in het schoolbestuur. Deze heeft zich gedurende dat tijdvak doen kennen als een warm voorstander van het Christe lijk onderwijs. Het financieel verslag, van den boek houder gaf redenen tot tevredenheid. In de plaats van de heeren D. van Klaveren en W. van der Spek, die niet her kiesbaar waren werden als bestuurslid geko zen de heeiren C. van Klaveren en N. van den Bosch Azn. Tot leden van de Oudercommissie wer den gekozen de heeren P. Slootweg, W. van Zwieten en J. Harkes Dzn. en herkozen de heer A. van Staveren. Als commissieleden voor het controleeren van de boeken van den penningmeester over het jaar 1938 werden benoemd, de heeren J. van Beek Jaczn. en W. J. Dekker. De vacature van W. Tom. die, staande ter vergadering bedankte als lid der ouder commissie, zal dit jaar niet. worden ver vuld. Het schoolhoofd, de heer B. Offringa, sprak het afgetreden bestuurslid, den heer W. van der Spek. waardeerend toe en me moreerde, hoe deze gedurende 19 jaar met NIEUWKOOP. In het Parochiehuis werd de laatste cursusavond gehouden vanwege den R.K. Volksbond. Inleider was de heer J. M. Steinmetz. lid van de Tweede Kamer en lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Na een ln'eicllng van den voorzitter de heer Alb. van Houten besprak de heer Steinmetz den R.K. Volksbond gedurende de halve eeuw van zijn bestaan als bescha- vinzsfactor. De geheele geschiedenis werd gerele veerd: thans kan de Volksbond in het Bis dom Haarlem wijzen op 125 afdeelingen met tal van bicelende instituten. De pcus roept Ouadragesimo Anno de arbeiders in den Volksbond op tot aposte- lenwerk. Spr. sloot met de woorden van wijlen mgr." Ei"enraan: voor .God en kerk, vcr'tin en land". Na gedachtenwisseling volgde sluiting. NIEUWVEEN. Dc luchtbeschermingsdienst. Ook onze gemeente zal zeer binnenkort een luchtbeschermingsdienst bezitten. De Eurgemeester heeft den heer J. J. Rcovers eenige weken geleden belast met de organisatie en voorbereiding van dezen dienst. Van dezen vernamen wij. dat deze organisatie „op papier" momenteel gereed ls en dat weldra met het formeeren van de ontworcen hulpdiensten begonnen zal worden. Daarbij wordt de verwachting uitgesproken, dat van de daarvoor in aan merking komende personen, alle mede werking zal worden verkregen. De lucht beschermingsdienst zal de navolgende af deelingen bevatten: een waarschuwings- en alanneeringsSienst; een uitkijk- en ftiisterdienst; een ordonnansendlenst; een opruimings- en herstellingsdienst; een geneeskundigen- en ontsmettingsdienst; en ten slotte een politiedienst. De functie van Hoofd van den genees kundigen dienst zal worden uitgeoefend door den heer B. Nout arts alhier. De Ver. „Melkcomblnatle", Nieuwveen en Zevenhoven, vergaderde in café Schreu- der. Na opening door den voorzitter den heer A. J. de Groot werden de notulen onveranderd goedgekeurd. De penningmeester deed verslag van den den stand der kas. De inkomsten waren f. 38.34. uitgaven f. 24.86. Wegens vertrek van het bestuurslid W. Elijleven werd gekozen de heer J. v. Leeu wen. Besloten werd om de melk bij in schrijving te verkoopen. De voorzitter sloot met den wensch, dat er een goede prijs voor de melk verkregen mag worden. WADDINXVEEN. Aan dc kerkvoogdij en diaconie der Ned Herv Kerk. werd door de fam. van Bergen aan elk f.500 gelegateerd. In de Ned. Herv. Kerk werd in de eerste helft van Maart gecollecteerd voor de diaconie f. 256 88 en voor de kerk f. 188.21. Door Ged. Staten van Zuid-Holland werd de begrooting dezer gemeente en die der bedrijven over 1938 zonder wijziging goedgekeurd. Van den ontvanger der belastingen is door de gemeente ontvangen f. 190.80. dat aan gewetensgeld was gestort. De rekening van het zwembad in deze gemeente sluit oo een totaal van f. 1358.05 met een nadeelig slot van f. 265.85. Er werden in het geheel 13622 baden genomen. Een werklooze die in het bezit was van spaargelden, had van de gemeente steeds steun getrokken. Dit is thans door de gemeente terug geëischt; ook is ont vangen het bedrag van f. 619 85, zijnde het bedrag dat hij had ontvangen. ZOETERMEER. Zanguitvoering „Apollo". In het Spaarbankgebouw gaf de zangver. „Apollo" te Zevenhuizen ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan een uitvoering onder leiding van haar directeur den heer K. J. Beun De voorzitter dc heer C Muit. opende, dankte burgemeester Middelberlg voor de ondervonden medewerking en gaf een re- één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemen! het beproefde geneesmiddel bij oriepi 20 tabletten in een buisje 75 cent. 8150 (Ingez. Med.) sumé van de afgeloopen 55 jaar, waaruit blijkt dat de vereenlging zich ondanks moelijke rijden heeft weten te handhaven. Onder leiding van den directeur zong het gemengd koor Avondstemming. Ave Maria. Kerkklokje. Nieuw Leven en den Zangers- marsch die goed weraden weergegeven en algemeen applaus oogstten. De heer en mej. Karreman zongen eenige liederen, alsook de heeren W. v. d. Haak en van Kralingen. Zij oogstten veel aoplaus. Na de opvoering van eenige tooneelstukjes. die veel succes hadden, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Het dienstbodenvraagsi.uk. Naar wii vernemen is er gelegenheid voor meisjes welke den 16-jarigen leeftijd hebben bereikt, geen lichamelijk of gees telijke gebreken hebben, van onbesproken gedrag zijn en liefde en aanleg voor huis houdelijke vakken hebben en een goede gezondheid genieten zonder kosten opge leid te worden tot dienstbode. De voor waarden zijn dat zü het voornemen hebben, na afloop van den cursus dadelijk een be trekking als dienstbode te aanvaarden, waartoe men zich verplicht door het teeke nen van een verklaring. Meisjes die haar betrekking opzegden od den cursus te vol gen worden tot den cursus niet toegelaten. Werd men echter ontslagen wegens gebrek aan kennis van zaken dan kan men op den cursus worden eeülaatst. Meisjes die haar betrekking op kantoor of fabriek voor een huishoudelijke willen veranderen worden eveneens tot den cursus toegelaten. Voor dienstbodenopleiding is een algemeen in ternaat. als een Internaat op Prot. Christel, of R K. grondslag opgericht. Het verblijf in het internaat brengt geen kosten met zich mede. De duur van den cursus is 3 maan den. De eerstvolgende cursus vang' aan na Pasohen: inlichtingen zijn ten eemeen'.e- huize te bekomen. Propaganda-avond voor de Lucht bescherming. Voor een geheel gevulde zaal werd de Luchtbeschermingsavond gehouden ln het Gymnastlefcgebouw. Burgemeester Mlddelberg voorzitter van de afdeeling Zoetermeer der Ned. ver. voor Luchtbescherming opende en dankte voor de goede opkomst. Hij deelde mede. dat het niet mogelijk is dat elk huis door het nationale leger kan worden beschermd te" gen de luchtaanvallen. In verband hier mede heeft de regeering een luchtbescher- mingswet vastgesteld waarin is bepaald dat de Ned. Ver. voor Luchtbescherming ln alle gemeenten in den lande een afdeeling moet hebben om de bevolking van voor lichting te dienen bh het nemen van voor zorgsmaatregelen ln eigen huis of in de nabije omgeving daarvan. De spreker van dezen avond, de heer Muller voelde zich allereerst gedrongen om het hoofd van den Luchtbeschermings dienst geluk te wenschen met de groote opkomst van hen. die naar hy hoopte, niet uit nieuwsgierigheid waren opgekomen, doch waren gedreven door verantwoorde lijkheidsgevoel. De belangstelling voor de luchtbescherming aldus spr. is in de laat ste dagen zeer toegenomen in verband met de gebeurtenissen in den laatsten tijd. Deze toonen ons aan. hoe onverwachts alles kan geschieden. Het meest gevreesde oorlogs tuig is wel het luchtwapen. dat geen tfid geeft maatregelen te nemen. Daarom is het zoo verkeerd te wachten met het nemen van maatregelen wanneer het gevaar daar is. Wij moeten klaag zijn en hebben slechts rekening te houden met mogelijke vergis singen. Spr besprak alle noodlottige om standigheden van eventueele luchtaan vallen. Hierna schetste spr. de uitwerking van brisantvuur Welk projectie een gewicht heeft van 100 en 200 K G de uitwerking van een voltreffer heeft niet te oveiziene gevolgen. Ook besprak hij het gevreesde mosterdgas. Om de bevolking te demorali- seeren neemt men in tijd van oorlog toe vlucht tot den brandbom. Dit gevaar mag geenszins onderschat worden, doch het ca tastrofale karakter van deze aanvallen kan tot een minimum beperkt worden, indien de bevolking alle voorzorgsmaatregelen r.eemt om de vuurhaarden doeltreffend te bestrijden. De medische hulp in eigen huis cn de verduisteringsoefeningen werden breedvoerig behandeld, waarna spr. ein digde met den wensch dat al deze maat regelen nooit noodig zullen zijn, doch dat ook nimmer verzuimd worde deze te nemen. Burgemeester Middelberg dankte den spr. voor zijn leerzame mededeelingen en wekte allen op lid te worden van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. De vertooning van lantaarnplaatjes werd toegelicht door den heer Muller. Hierbij werd duidelijk aange toond de gevolgen van het blaartrekkende mosterdgas, het aanleggen van openbare en particuliere schuilplaatsen, enz. Burgemeester Mlddelberig dankte den heer Muller voor zijn belangrijke rede. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7