Engelsche ülootmanoeuvres - De winnaars van den Parijschen Zesdaagsche LËiDSCH DAGBLAD Tweede Bfad 79sie iacrgsr^ FEUILLETON Het Groote Avontuur WILLY CORSAIU de bekendo schrijfster vertrok gisteren van Schiphol naar Kopenhagen. De schrijfster voor het vliegtuig. DE AANKOMST VAN DEN NIEUWEN BRITSCHEN GEZANT IN CHINA sir Archibald Clark Kerr (rechts) te Sjanghai. Naast hem do bevelhebber der Britsche troepen aldaar, gen.-maj. Telfer-Smollet OOK GRAVE KRIJGT EEN GARNIZOEN. Van Dinsdag a.s. af zullen in Grave militairen van het 15de regiment infanterie worden ingekwartierd. Het voormalige hospitaal wordt verbouwd tot kazerne. Luitenant kolonel G. Land, commandant van het 15e regiment infanterie, stelde zich gisteren persoonlijk van den toestand op de hoogte. Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 44) De neger had zich over hem heen gebo gen en vroeg ln gebroken Fransch of hij wou drinken. Gulzig dronk Riefenberg het koele water, dat hem in een holle vruch tenschelp aan de lippen werd gezet. Het drong tot hem door, dat hij op won derbare wijze aan den dood was ontsnapt. Waar ben ik? vroeg hij. Gered. De blanke moet rusten, fluis terde de Inlander. Riefenberg sloot de oogen en sliep dade lijk in. Toen de nacht kwam, was de koorts gestegen. Riefenberg lag te rillen onder een zware deken. Hij ijlde en staarde met opengesperde oogen naar den koepel van de hut, waartegen de weerschijn van een houtvuur danste. De tranen liepen over zijn gelaat. Ik wil weg, weg uit dit rotte land, huilde hij De neger naast hem was verdwenen. Het was een zachte vrouwenhand, die de deken over hem schikte. Hij greep die hand, keerde zich op zijn zijde en met zijn koorts- oogen was het hem alsof daar een vrouw, een blanke vrouw zat. Hij richtte zich woest op, greep die slanke handen en keek naar het gelaat, dat dicht bij het zijne was. Het schemerde voor zijn oogen. Wat dat Ada Iljen niet? In een visioen met dooi el kaar wentelende beelden herleefde hij op een oogenblik al zijn avonturen. Ada, riep hij, Ada, eindelijk heb ik u gevonden. Zeg dan toch iets, huilde Riefenberg, laat me uw stem hooren, dan weet lk, dat dit geen koortsdroom is. Maar er kwam geen antwoord. Opnieuw stond de neger naast hem en hield hem bij de schouders om hem te bedwingen, want hij wou weg. Ik ben gek, Ada, jammerde hij, of het is uw schim die hier rondzweeft. Even later dwong dezelfde slanke hand hem een poeder in te nemen en te drinken. Toen werd hij rustiger en sliep in. Hoe lang hij had geslapen, wist hij niet, maar toen hij opnieuw wakker werd, voel de hij dat de koorts was gewekenHij lag alleen in de hut. Het was warm en aan de schaduw, die hij door de deuropening ontwaarde, leidde hij af dat een nieuwe dag reeds ver was gevorderd. Hij was zoo uitgeput, dat hij zich nauwelijks kon op richten. Zoo zat hij daar, steunend op zijn handen, toen ln de deuropening de vrouw verscheen, die hij in zijn koortsvisioen had meenen te zienMet grenzelooze ver bazing keek hij haar aan en streek met de hand over het voorhoofd. Gezichtsbedrog was ln zijn prauw in elkaar gezakt op het die nu vlak bij hem stond, was inderdaad Ada Iljen. Gaat het een beetje beter? vroeg zij. Nee. sprak Riefenberg, vergissen kan ik me niet. U is toch Ada Iljen? Ze knikte bevestigend. En u. vroeg ze, wie is u? U komt uit een richting vanwaar ik weinig goeds ver wacht. Zij zag dat Riefenberg zich op wond. Met moederlijke zorg schier boog zij zich over hem. Och kom, dat alles heeft voorloopig geen belang. U lijdt aan een zwaren aanval "an malaria en moet dien eerst te boven komen. Naderhand zal ik wel vernemen of U bent eekomen als vriend of als vijand Riefenberg greep haar hand. Als vriend, geloof me, als een groot vriend, zei hij onstuimig. Daarop nam Ada Iljen afscheid.... Van avond kom ik terug, glimlachte zij, als de koorts wegblijft kunnen we dav nader kennis maken. De neger, die hem had verzorgd, kware spoedig te voorsohijn met een kom melk ej enkele heerlijke vruchten. Daarna vroeg Riefenberg, of hij zich even kon verfris- schen. De inlander hielp hem en toen de journalist zijn eigen gezicht in een zak- spiegeltje zag schrok hij geweldig: ten eer ste van zijn vreeselljken baard en ten tweede van zijn uitgemergeld, geel gelaat. Toen de nacht was Ingetreden en het houtvuur knetterde, kwam Ada Iljen, zooals zij had beloofd. Riefenberg had ongeduldig liggen wachten. Hij voelde wel dat zijn tem peratuur lichtelijk was gestegen, maar zijn hoofd was helder. Ada Iljen kwam bij het hoofdeinde van zijn primitief bed zitten. ZU vertelde hem eerst op welke wonderbare wijze hij aan een tragischen dood was ont snapt. Enkele dagen geleden hadden een paar negers in een kreek de prauw gevon den waarin hij als levenloos lag uitge strekt. Riefenberg herinnerde zich niets meer van het oogenblik af dat hij werd meegesleurd naar den afgrond. Zijn stuur- looze prauw was eenvoudig meegesleurd geworden langs den stellen bergwand aan de rechterzijde van den stroom. Op een honderdtal meters afstand van den water val springt het water langs een gleuf in de rotsen het land binnen. Door een gelukkig toeval was de prauw in die afwijkende stroomlng terechtgekomen en dan lang zaam voortgedobberd. Het was een weg die trouwens vaak door de visschers werd gevolgd en ten einde meer veiligheid bij het manoeuvreeren te bekomen, hadden zij op dit gevaarlijke scheldlngspunt zware rots blokken in den stroom gekanteld. Dit be- vordere de tegenstrooming. waaraan Rie fenberg zijn leven had te danken. En zoo is u bij mij aangeland, besloot Ada Iljen. En nu zou ik graag willen weten wie u bent en wat u in dit afgezonderde ge bied komt zoeken? Riefenberg had Ada's hand in de zijne genomen. Hoe moet ik u bedanken voor uw goe de zorgen? Hij keek haar in de oogen en liet dan de blikken langs haar gestalte glijden. Hoe vreemd, vervolgde hij, dat ik u zoo terugvind. De Ada Iljen, die hij hier zag, was niet de kunstig geschminkte en prachtig ge- kleede tooneelspeelster, die hij kende van de foto's en schilderijen. Zij droeg thans een oud japonnetje, primitieve sandalen, vermoedelijk ter plaatse gemaakt en had bloote beenen. Het donkere haar was ge groeid en golfde breed over de schouders. Op haar gelaat, nu zij hem verwonderd en ernstig aankeek, vond hij de trekken terug, die hem in het kleine huisje hadden be koord. Ada Iljen zeide na een oogenblik: Het is toch de eerste maal, dat u me ziet? Dat zou u denken, glimlachte Riefen berg. Ik heb geleefd ln het kleine huisje, dat eens het uwe was en waar alles nog van u spreekt. En toen zei hij wie hij was en welke avonturen hij had doorgemaakt. Hij ver telde ook met voorzichtige woorden wat zijn leven was geweest ir. het huisje van de geheime nederzetting te midden van de voorwerpen, die haar hadden toegehoord. Begrijpt u nu, vroeg hij, waarom het mi] is alsof ik een ouden vriend heb terug gevonden? Ada Iljen keek strak voor zich uit, toen Riefenberg met zijn verhaal klaar was en zij hem ontroerd had bedankt. Dus in Europa denkt men, dat ik dood ten, fluisterde zij eindelijk. Iedereen is daarvan overtuigd, ant woordde Riefenberg. zooals iedereen in het geheime kamp overtuigd is, dat gij bij de eerste watervallen zijt omgekomen. Voor mij persoonlijk zijt gij dus tweemaal gestorven en tweemaal verrezen. Ik ben ervan over tuigd, dat u nu wel ongeveer onsterfelijk is geworden. Ada Iljen vertelde dan haar tragische lotgevallen. Toen zij te Wahenia had ont dekt, welke feitelijk de „groote zaken" van haar man waren, had zich tusschen haar en Reading een bewogen tooneel afge speeld. Sedert dien liet de Amerikaan haar angstvallig bespieden; dat was haar later duidelijk geworden. Het was nog tot een heftige botsing gekomen te Loepoeta, toen bij haar had gedwongen mee op bezoek te gaan bij den directeur-generaal van de goudmijnen zelf. Het was daarna dat zij besloot naar een uitweg te zoeken en zij had toen gedacht aan de eenige trouwe ziel, die zij in Europa kende: Demet. Ik herinner me thans alles heel goed, zei Ada Iljen, ik heb dat briefje geschreven op een namiddag te Loepoeta zelf, toen Reading was uitgegaan. Alleen een van onze boys was in huis. Ik heb een paar uur geaarzeld, eer ik den brief verzond. Het kan niet anders of de boy heeft ervan kennis genomen en Reading op de hoogte gebracht. Ik heb nog een tweeden brief klaar gemaakt, maar die werd mij door mijn man ontnomen. Sedert dien leefde ik om zoo te zeggen opgeslotentot Rea ding mij op een dag dwong mee op de jacht te gaan. Terwijl hij met enkele heeren een stuk wil achtervolgde werd ik eenvoudig door een paar van zijn aanhangers over rompeld. Ik heb den weg gedaan, dien U van de Avakoebihoeve af hebt gevolgd tot in het geheime kamp en werd er met de meeste voorkomendheid behandeld. Mijn man is een misdadiger, maar hij hield van me. Ik vroeg naar een van mijn negerbedienden, dien te Wahenia zeer aan mij gehecht was. Die kwam. Ik regeerde om zoo te zeggen in de nederzetting en het was mij niet moeilijk alles gereed te maken voor den tocht, die mij tot hier zou voeren. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). ONGEWOON SCHOUWSPEL TE AMSTERDAM. Een boot voor do ,,His\va"-tcntoonstelling, welku Vrijdag a.s. wordt geopend. DREIGENDE KANONNEN OP DEN ATLANTISCH EN OCEAAN. De 15 inch kanon nen van het Engelsche oorlogsschip Revenge" gericht op den .vijand" tijdens oefeningen DE POOLSCH—LITAUSCHE GRENS WEER GEOPEND NA IS JAREN. Na de aanne ming van het Poolsche ultimatum door Litauen. Poolsche grensbewakers openen de grens. DE PARIJSCHE ZESDAAGSCHE is door do Belgen Kaers en Billiet gewonnen. Billiet wordt omhelsd door Paulette Duboat, „Koningin van den Zesdaagsche". Links Kaers.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5