LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 23 Maart 1938 Stadsnieuws Binnenland RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT Buitenland MARKT FRANKRIJK Pyrrhus-overwinning voor Blum Troncoso veroordeeld. De Fransche Kamer heeft gistermiddag de bespreking van het wetsontwerp tot de organisatie van het land ln oorlogstijd on derbroken om het wetsontwerp in behan deling te nemen, waarbij het voorschot van de Bank van Frankrijk aan de schatkist met 5 milliard wordt verhoogd, evenals het ontwerp waarbij een eerste storting kan worden gedaan ten behoeve van de defen- siekas. De financieele Kamercommissie had het eerste wetsontwerp aangenomen met. 13 tegen 7 stemmen en het tweede, be treffende de aanwending van de winst van het egalisatiefonds ten gunste van de autonome defensiekas, met 14 tegen 4 stemmen. In radicaal-socialistische kringen was tegen het eerste ontwerp nogal verzet. Daarna verdedigde Blum de ontwerpen. Hij verklaarde, dat men ter voorziening iri de behoeften der defensiekas eerst een groote leening wilde uitgeven. De interna tionale toestand maakte dit zeer moeilijk. Het Europeesche kapitaal stroomt nu naar het andere continent en de spaarders wen- schen hun geld liquide te houden of dit slechts op korten termijn te beleggen. Een leening uitschrijven, welke geen succes had, 70ii funest voor de landsbelangen zijn. Daarom zijn deze twee wetsontwerpen op gesteld. Blum meende, dat er een maxi mum kans was, dat de verhooging der voor schotten een minimum terugslag op de markt zou hebben. Wat de storting in de defensiekas door middel vam het egalisatiefonds betreft, deze is overeenkomstig den wil van het parle ment ten aanzien van de aanwending van het fonds, aldus Blum. De dekking van den franc vermindert er met geen centime door. Spr. erkende, dat het om een voorlooplge oplossing in verband met de tegenwoordige omstandigheden gaat, maar dit is geen maatregel van een regeering, welke zich aLs een voorlooplge regeering gevoelt Ten slotte deed Blum een beroep op de Kamer om zich eenstemmig voor deze maatregelen uit te spreken. Verscheidene leden der oppositie, onder wie Fernand Laurent en Flandin, becriti- seerden heftig het eerste ontwerp, daarbij opmerkend, dat het om inflatie ging. De communist Berlioz verklaarde dat zijn par tij voor de ontwerpen zou stemmen. De soc -radicaal Chichery verklaarde hetzelfde maar vroeg om een spoedige behandeling van het ontwerp ter saneering der finan ciën Zijn partijgenoot Briquet verklaarde tenslotte, dat een aantal soc.-radicalen tegen de ontwerpen zou stemmen. Hij ver klaarde dat Blum het volledige ontwerp niet kon voorleggen, omdat dan het ge- heele land achter hem zou moeten staan. Onze stem heeft tot doel de vorming van een kabinet van nationale eenheid moge- Hik te maken, aldus spr. Er ls reeds te veel tijd verloren. Daarna 'werd het eerste ontwerp in zake verhooging der voorschotten van de Bank van Frankrijk aan de schat kist, aangenomen met 343 stemmen voor en 243 tegen. Het tweede ontwerp, inzake de storting ten behoeve van dc autonome defensiekas werd eveneens met 379 stemmen tegen 137 aange nomen. Nu de Senaat! Daar verwacht men nog Srooter verzet en reeds gaan er geruchten, dat Blum's dagen geteld zijn De discussie over de bultenl. politiek ls op verzoek van Daladier met 398180 stemmen opnieuw uitgesteld. Er is thans uitspraak gedaan in de zaak betreffende den Spaanschen onderzeeër C2. De commandant. Troncoso, Grandain en Seratz zijn veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het in hun bezit nebben van oorlogstuig. Voorts zijn zij ver oordeeld tot vijf dagen wegens het dragen van verboden wapenen. BELGIË Verklaring van Spaak. In de Kamer heeft minister Spaak ver klaard, dat er geen sprake nog kan zijn van erkenning der regeering Franco in Spanje. °e niet-lnmenglngspolitlek zal worden voortgezet. Wat de kwestie der oorlogsrech ten betreft, daaraan kan slechts worden ge dacht, als alle vreemde troepen het land hebben verlaten. Spaak protesteerde tegen de barbaarsche aanvallen op Barcelona. Hij deelde mede, dat Frankrijk en Enge land hem bij lederen stap tegen luchtbom bardementen aan hun zijde zouden vinden, «nigen tijd geleden heeft hij verschillende legeeringen hulp gevraagd ten gunste van humanitaire Inmenging voor de burgerbe volking. Aan dit beroep werd geen gehoor Begeven. Sprekende over de gebeurtenissen in Oos tenrijk zeide Spaak, dat België niet alleen een waarborg heeft ontvangen van Hitler, doch ook van Frankrijk en Engeland. Een der sprekers had gevraagd, of, in ge val van een aanval op Tsjecho-Slowaklje, België Franschen troepen doortocht zou verleenen. België, aldus de minister, is in dit opzicht aan niets gebonden. Artikel 16 van het Volkenbondspact spreekt over door- Sangsfaclliteiten, doch het facultatieve karakter daarvan werd erkend. Spr. betreurt, dat niet, gelijk in Zwitser land, alle partijen zich om de regeering scharen. TERAARDEBESTELLING K. F. H. VAN HIELE. Op de begraafplaats aan de Groenesteeg is hedenmiddag het stoffelijk overschot van den heer K. F. H. van Hiele in leven administratief ambtenaar bij den Dienst van Gemeentewerken alhier ter ruste gelegd. Onder de aanwezigen merkten wij be halve verschillende collega's van den over ledene o. m. op ir. A. M. de Blauw, hoofd van den dienst van Gemeentewerken, waarbij de heer van Hiele werkzaam was, ir Bogert, adj.-directeur bij dien dienst, den heer Hartigh, administratief hoofd ambtenaar, den heer D. van Lith, oud commandant van de Leidsche brandweer, waarvan de overledene jarenlang onder commandant was, den heer G. Kiers, In specteur der volksgezondheid en oud directeur van Bouw- en Woningtoezicht, bij welken dienst de heer van Hiele gerul- men tijd werkzaam was. Het Algemeen Nederlandsch Verbond van gemeenteambtenaren was vertegenwoor digd door den voorz. van het dagelijksch bestuur, den heer Lekkerkerk en het hoofd bestuurslid, den heer Donker. De afd. Lei den en den Haag waren met alle leden en de afd. Rotterdam met enkele afgevaar digden aanwezig. Nadat de met verschillende bloemstukken bedekte kist in de groeve was neergelaten, trad. ir. A M. de Blauw naar voren om als hoofd van' den dienst waarbij de overledene werkzaam ls geweest, een woord van af scheid te spreken. Spr. schetste de groote ontsteltenis, die de mare van het versohelden van den heer Van Hiele onder zijn collega's had verwekt, waaruit bleek hoe hoog hij bij hen stond aangeschreven. In den korten tijd, dat de heer Van Hiele bij spr.'s dienst werkzaam was, heeft hij hem leeren kennen als een trouw en Ijverig ambtenaar. Naast zijn ambtelijk werk heeft de over ledene zich steeds gewijd aan meerdere zaken van algemeen belang, waarvan spr. speciaal het vele werk verricht voor de pl. afd. van het Algemeen Verbond noemde. De familie van den overledene gaf spr. de verzekering, dat zijn nagedachtenis bij zijn collega's steeds in eere zal blijven. Verder werd nog gesproken door den voorz. van het Alg. Verbond van Gemeen teambtenaren, den heer Lekkerkerk en den voorz. van de Leidsche afd., den heer v. d. Laan. Namens de familie werd een dankwoord gesproken door een zoon van den over ledene. Consumptie-aardappelen oogst 1938. van f. 2.50 bij den landbouwcrisis-organl- de beschikking betreffende den verbouw van consumptie-aardappelen oogst 1938 al komen. Zooals reed.s bekend werd gemaakt, is in deze beschikking bepaald, dat de teelthef fing f. 50 per h a. zal bedragen. Voorts ls nog een belangrijke wijziging ten aanzien van de verzoeken om restitutie van teelt heffing aangebracht. Voor of bij het indienen van dergelijke verzoeken tot gehcele of gedeeltelijke restitutie der teeltheffing, hetgeen voor 1 Juli 1938 moet geschieden, dient een bedrag van f. 2.50 bij den landwouwcrisis-organl- satie, of, wanneer het bedrag waarover restitutie wordt gevraagd grooter is dan f. 25. bij de Nederlandsche akkerbouw - centrale, te worden gestort, welk bedrag wordt terugbetaald, indien het verzoek van den teler gegrond wordt bevonden. Tegen de afwijzende beslissing kan bin nen 14 dagen na verzending dezrf beslis sing bij den minister beroep worden inge steld. Restitutie van teelthefifing kan o.a. wor den verzocht, wanneet kennelijk een ver gissing wend begaan bi) het invullen van het aanvraagformulier voor een teeltver- Kiunning. wanneer door bijzondere omstan digheden minder kon worden uitgepoot dan," werd aangevraagd, in gevallen van misoogst of overstrooming e.d Overigens ziin ten aan/zien van de vorige regelingen viujwel geen wijzigingen aange- braoht. HONGARIJE Activiteit van de Nationaal-socialisten. Graaf Alexander Festetics, de leider der Hongaarsche nationaal-socialisten, wordt jandaag te Weenen verwacht waar hij met nooge nationaal-sccialistische persoonlyk- "tdzn besprekingen zal voeren. Het blad Neueste Wiener Nachrichten meldt, dat de vertegenwoordigers van de Hongaarsche nationaal-socialistische party 'n Oostenryk een groote activiteit zijn gaan ontwikkelen. MEXICO Het petroleum-conflict. In tegenstelling met de berichten, die in het buitenland verspreid zyn, hebben de petroleum-maatschappijen geen beroep aangeteekend tegen het nationalisatie- decreet en ook niet het voornemen te kennen gegeven, dit te doen. Het blad ..Ultimas Noticias" verneemt uit Tampico, dat de petroleumarbeiders ver scheidene hooge functionarissen van de ..Huesteca Petrolium" hebben opgesloten. De redenen hiervoor zijn niet bekend. De consul der Vereenigde Staten te Tampico heeft den Amerikaanschen ambassadeur en de autoriteiten van het district gewaar schuwd, teneinde de vryiating der gevan genen te bewerkstelligen. De raad van beheer der petroleum industrie zal gepresideerd worden door Efrain Buenrostro, den minister van eco nomische zaken. Tot leden van den raad van beheer behooren de president en de afdeellngsleider van de vakvereeniging van arbeiders ln de petroleum-Industrie. Op last van Cardenas heeft de minister van financiën Suarez de buitenlandsche '-etroleummaatschappijen medegedeeld, dat bii bereid was met hen de vergoeding en de wijze van betaling te bespreken voor de in beslag genomen petroleumvelden. De petroleum-maatschappyen hebben zich tot de regeeringen van Amerika en Engeland gewend. CONSUMPTIE-MELK-CENTRALE (C.M.C.) De consumptie-melk-centrale heeft haar eerste buitengewone algemeene vergade ring gehouden ln ..Pulchrl-Studlo" te Den Haag. In zyn openingsrede heette de voor zitter, de heer A. J. de Goey, ir. H. G A. Leignes Bakhoven, als vertegenwoordiger van den directeur-generaal van den land bouw, dr. ir. P. N. Boekei als vertegenwoor diger van den regeeringscommissarls voor den akkerbouw en de veehouderij en de vertegenwoordigers van de centrale land bouworganisaties hartelijk welkom. Hierna het woord richtend tot lr. T. P. Huisman, dankte spr. dezen voor de hulp, welke de C.M.C. van hem heeft mogen ont vangen by de voorbereiding en de totstand koming der C.M.C. Vervolgens gaf spr. een historisch over zicht van de consumptie-melkregeling se dert 1933, alsmede van de wordingsgeschie denis der C.MC. Vervolgens was het woord aan ir. H. G A. Leignes Bakhoven, die dit grootsch op gezette werk een ordenings-experiment noemde. Dit experiment moet slagen, aldus spr., anders zouden de gevolgen funest zyn voor den landbouw. Dr. P. M. Boekei, daarna het woord ver krijgend. deelde mede, dat hy zeer veel be lang ln de vereeniglng stelt, omdat hy van het begin der consumptiemelk-maatregelen bemoeiingen heeft gehad met de kwall- teits-verbcterlng van de melk. In deze ver betering ls een belang van den consument gelegen. Het systeem van kwaliteits-beta- llng heeft tot resultaat, dat men met trots de veestallen kan laten zien. De heer van den Heuvel, namens de cen trale landbouw organisaties sprekend, was verheugd over hetgeen hier vandaag ge beurde. Het streven van de regeering om de crisismaatregelen over te hevelen naar de desbetreffende organisaties juichte hij toe en hy was van meening, dat het slagen van dezen arbeid van. groot belang is voor den landbouw. Hij eindigde met zyn warme hulde en groote bewondering namens de centrale landbouw organisaties uit te spre ken voor de enorme hoeveelheid arbeid, welke het bestuur der C.M.C. ln de laatste maanden heeft verricht. Hierna ging de vergadering- in huishou- deiyke zitting over. ,,h Coupeeren van honden strafbaar. Principieele uitspraak van het Amsterdamsche Hof. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag arrest gewezen in de princi pieele kwestie het coupeeren van hon den ooren etreffende. LANDBOUWORGANISATIES VRAGEN VERHOOGING MONOPOLIEHEFFTNG De drie centrale landbouworganisaties hebben een telegram gericht aan den mi nister van economische zaken, waarin zij ln verband met de voortdurende daling van de pryzen der voedergranen op de Gronin ger beurs, dringend verzoeken, door ver hooging van de monopolieheffing op den invoer van buitenlandsche voedergranen de prijzen van rogge,q<gerst en haver op loonend peil te brengen. OPDRACHT VAN DE K. N. S. M. AAN GEBRS. POT TE BOLNES. De K. N. S. M. heeft aan de N-V. Scheeps werf Gebr. Pot te Bolnes opdracht gege ven tot het bouwen van vier motorvracht schepen, zusterschepen van het door deze N.V. gebouwde motorschip.; ..Dido". De hoofdafmetingen zijn 57.52 x 9Q7 x 5.18 M. De voortstuwing zal geschieden door een achtcylinder Storkmotorinstallatie van 570 P-K. «|v WAGENBESTUURDERS BIJ DE SPOORWEGEN. 45 ondermachinisben, die geslaagd zijn voor het examen van wagenbestuurder, zijn door de directie der Ned. Spoorwegen met ingang van 15 Mei benoemd tot wagenbe stuurder, terwyl 30 ondermachinisten, die in anciënniteit op de benoemde 45 volgen voorloopig zullen worden tewerkgesteld als d.d. wagenbestuurder. Deze 30 ondermachi nisten zullen naar Rotterdam verplaatst worden om bij ziekte en verlof als wagen bestuurder der Electrische tractie dienst te kunnen doen. Het Hof veroordeelde een inwoner van Amersfoort, die de ooren van drie Duitsche doggen had gecoupeerd, tot één gulden boete wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken. De politierechter te Utrecht had den man tot f 40.boete veroordeeld. By de behandeling voor het hof eischte de procureur-generaal veroordeeling tot f. 1.boete. Het Hof overwoog on. dat verdachte heeft aangevoerd, dat hij het verkleinen der oorschelpen, heeft bewerkstelligd met een redeiyk doel, n.l. om in het belang der honden te voorkomen, dat zü later ooront steking zouden krygen. dat de oorschelpen zouden stukslaan en dat de punten daar van ln de oogen zouden hangen. Dit ver weer wordt echter door het hof verworpen, omdat uit het onderzoek niet is gebleken en door den deskundige is weersproken, dat het lichameïyk belang der honden door het coupeeren wordt gediend. Voorts overwoog het hof. dat door verd. is betoogd, dat het coupeeren voornamehjk is geschied met het redelijk doel om het aesthetisch voorko men der honden en hun handels- en ten- toonstelllngswaarde te verhoogen Ook dit verweer werd verworpen. Het Hof is van oordeel dat het aesthetisch inzicht en het economisch voordeel de verminking niet tot redeiyk doel kunnen stempelen, teminder nu niet gebleken is, dat de nuttigheid of bruikbaarheid der honden daardoor wordt verhoogd. Het Hof legde een geringe geld boete op, omdat het hier een principieele questle geldt en niet is gebleken, dat ver dachte noodeloos hardvochtig heeft gehan deld. NEGENTIENDE VERJAARDAG VAN DE FASCES. Ter gelegenheid van den negentienden verjaardag der oprichting van de fasces ls op de Piazza Venezia te Rome een be tooging van zwarthemden gehouden. Om streeks twaalf uur kwam Mussolini op het balkon van het Palazzo Venezia. Hij hield de volgende toespraak: De dag van heden is een dag van feest en roem voor de zwarthemden en voor het Italiaansche volk. Negentien jaar geleden traden de Italiaansche fasces op In den naam lag het program Het Italiaansohe Volk weet en de geheele wereld moet weten dat wij nog steeds dezelfden zyn (allen roepen: ja), bereid tot den vrede, maar als het moet zullen wy stryden (allen roepen: ja, ja). Wanneer wij zullen stryden, zullen wij overwinnen allen roepen: ja, ja) voor de tegenwoordige en toekomstige grootheid van het Italiaansche volk. By K. B. Is aan H. E. Wempe, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Westzaan, UIT NED. OOST-INDIË ONTHULLING MONUMENT WIJLEN DS. THENU. KOKTARADJA, 23 Maart. (Aneta/A.N.P.) In de Protestantsche Kerk te Koetaradja heeft heden onder zeer groote belangstel ling de onthulling plaats gehad van een monument voor wijlen den bekenden sol daten-predikant ds. Thenu. De onthulling geschiedde door de weduwe Thenu. De voorzitter van het comité, majoor Doup, hield een herdenkingsrede, welke werd beantwoord door den voorzitter van den kerkeraad, ds. Van Wyck Jurriaanse. Hierna hielden de resident en de gewes- telyk militair commandant, kolonel Go- senson een toespraak resp. namens de Atjehsche burgerij en namens het Ko- ninkiyke Ned.-Indische leger. Verder voer den verschillende vooraanstaande Ambon- neezen het woord. Kolonel Gosenson leg de namens het leger een krans bij het mo nument, waarna verschillende andere ver- eenigingen en corporaties op deze wyze de nagedachtenis van wylen ds. Thenu huldigden. Het was een indrukwekkende plechtig heid. die besloten werd met een défilé van de verschillende deputaties. EEN HORST WESSEL-KERK. De Evangelische- kerk te Bremen eert den nationaal-socialistischen martelaar Horst Wessel door het bouwen van een „Horst-Wessel-kerk". De vorige week is in de St. Nicolaaskerk te Berlijn een gedenk steen ter eere van Horst Wessel onthuld. BARBAARSCHE WRAAKNEMING. In het Poolsche dorp Mickirwiecze in het gebied van Wilna heeft een aantal boe rend omgens des nachts het huis van den dorpsschout in brand gestoken om zich te wreken wegens de reguleering en samen voeging van grondbezit, waarbij zij zich benadeeld gevoeldep. Toen de leden van het gezin van den schout en zijn drie gasten uit het brandende woonhuis wilden vluchten, kwamen de boerenjongens hen met mestvorken tegemoet en verwondden den dorpsschout, zijn vrouw en dochter ernstig. Tijdens het gevecht was het vuur overgeslagen op acht andere boerenhof steden. die met levende en doode have in de asch gelegd werden. AARTSHERTOG JOSEF FERDINAND GEARRESTEERD. De 64-jarige aartshertog Josef Ferdinand van Toscane, is te Mondsee gearresteerd omdat hij zich beleedigend over het natio- naal-socialisme heeft uitgelaten. Naar Havas aan de Voelkischer Beobach- ter ontleent zou de aartshertog hebben gezegd: ,4k zal mij de krachtige woorden van Goetz von Berlichingen in de hand laten griffen, zoodat, wanneer ik iemand groet, deze dit citaat zal kunnen zien." OUD-MINISTER ISAAC OVERLEDEN. Auguste Isaac, die minister van handel was in het Fransche kabinet-Millerand en oud-voorzitter van de Federatie Republi- caine, is overleden. GOERING NAAR OOSTENRIJK. Minister-president, generaaJ-veldmaar- schalk Goering vertrekt morgenavond naar Oostenrijk. Hij zal Zaterdag, 26 Maart, in Weenen een redevoering uitspreken en daarbij het groote economische politieke opbouwprogram afkondigen. In aansluiting aan deze demonstratie te Weenen zal Goering in de daaropvolgende dagen nog in Graz, Klagenfurt, Salzburg en Mautern- dorf het woord voeren. AMERIKAANSCHE VLOOT- MANOEUVRES. De marineautoriteiten van Honoloeloe hebben voor den duur van de groote vloot- manoeuvres in de nabijheid van Hawaii van 30 Maart tot 1 Mei voor alle Japan- sche visschersbooten en voor pleizierjach ten den toegang tot Pearl Harbour ver boden. Bovendien hebben de legerautori- teiten voorbereidingen getroffen om be halve de 22.000 op Hawaii gestationneerde militairen ook de civiele bevolking te or- ganiseeren tot actieve deelneming aan de p-~noeuvres. AMSTERDAM, 23 Maart. De Fransche Kamer heeft twee wetsontwer pen aangenomen, welke dienen ter voorziening in de dringende behoefte aan contanten van de Fransche schatkist. In de eerste plaats wordt de grens voor de ongedekte voorschotten van de bank van Frankrijk aan den staat met 5 milliard francs verhoogd tot 30 milliard francs en vervolgens wordt aan de pas opgerichte autonome defensie-kas de winst toegewezen, die het wisselcontrolefonds tot dusverre heeft gemaakt. Deze maatregelen hebben ongetwij feld een inflationistisch karakter en kunnen aan de beoordeeling van-het Fransche staats- crediet moeilijk ten goede komen. Het kabinet Blum durfde echter niet ter dekking van de geldbehoeften tot de uitgifte van een nationale leening over te gaan. Dit wijst erop, dat de positie van de tegenwoordige regeering aller minst sterk is, hetgeen ten aanzien van de algeheele situatie in Frankrijk evenmin in gunstigen zin kan worden geinterpreteerd. Dat de wetsontwerpen in kwestie zijn aangenomen, was met het oog op den toestand van de schat kist onvermijdelijk. In breeden kring was men erop voorbereid dat het Fransche kabinet on der tegenwoordige omstandigheden zijn toe vlucht zou moeten nemen tot maatregelen, die op zichzelf een funesten invloed moeten uit oefenen. De zwakke houding, die den laatsten tijd door den Franschen franc op de internationale wis selmarkt aan den dag is gelegd, was reeds een weerspiegeling, van de voorgevoelens, welke men met betrekking tot de te volgen financieele politiek koesterde. Het is dus niet onmogelijk, dat de consequenties, welke aan de bewuste maatregelen verbonden zijn. reeds bij voorbaat door de recente daling van het Fransche devies waren verwerkt. Of aan het kabinet Blurn een lang leven beschoren zal zijn. is niet waar schijnlijk, doch hoe dit ook zij, in ieder geval zal het voor iedere Fransche rq^eering een moeilijke opdracht zijn. de Fransene financiën op een gezonden grondslag te plaatsen. De middagbeurs« Op de Amsterdamsche effectenbeurs bestond heden een flauwe stemming. De ongerustheid omtrent de politieke situatie is ondanks de in getreden ontspanning niet geweken en vooral schijnt men bezorgd omtrent de situatie in Oost-Europa. De financieele maatregelen van de Fransche regeering werden ten opzichte van de positie van Frankrijk niet gunstig uitgelegd en bovendien werkte de reactie in Wallstreet verstorend. Op de beleggingsafdeeling waren de Neder landsche Staatspapieren aanvankelijk prijs houdend. De nieuwe 3 tot pCt. B obligatiën werden zelfs afgedaan tot 110 3/16 pCt, Onder invloed echter van de uitgespreken zwakke tendenz op de locale aandeelenmarkt werd ook de stem ming voor onze nationale schuldbrieven luste loos. zoodat vrijwel allerwegen een neergaande lijn werd gevolgd. De Fransche staatspapieren waren algemeen aangeboden, doch kooporders waren daarentegen vrijwel niet voorhanden. Van de Duitsche fondsen liepen de obligatiën uit de Young-leening onder beurstijd iets ach teruit. Van de locale fondsen trok in de eerste plaats de flauwe tendenz voor cultuurfondsen de aandacht. H.V.A.'s bleven ten opzichte .van oe vorige slotkoersen een 17-tal punten ten ach ter. Ook de overige soorten werden lager geno teerd. Op de Rubber af deeling verloren Amster dam Rubbers een goede tiental procenten. De minder couranten werder^ zonder uitzondering lager genoteerd en in sommige gevallen moesten groote nadeelige verschillen worden opgetee- kend. De Tabakken brachten het er niet beter af. De Sumatra aandeelen verkeerden zonder uitzondering in reactie. Vooral Senerrjbah's moesten een veer laten. Industrieelen hadden van aanbod te lijden. De Philips aandeelen zagen meer dan 10 punten van hun koers ver loren gaan. Unilevers moesten zich wederom een opoffering getroosten. Fokker aandeelen waren bij de opening prijshoudend, doch kon den zich niet handhaven en passeerden later op den middag de 300 pct.-grens in beneden- waartsche richting. Ook Koninklijken waren de dupe van het flauwe beurssentiment en kregen een verlies van eveneens een tiental punten op hun rekening. Scheepvaartpapieren waren.bij de opening reeds onmiddellijk lager en zakten tij dens de middaguren nog enkele procenten in. De Amerikaansche shares hadden over de' geheele linie een zwak voorkomen. De affaire was overigens klein. Alleen Anaconda's en de Staalaandeelen gsven nu en. dan flinke bewij zen van aanwezigheid. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 3/8 (8.971/!). Berlijn 72.50 (72.51). Parijs 5.51 (5.48l/ï). Brussel 30.42'/» (30 43'/j). Zwitserland 4146l/s. (41.46'/«), Kopenhagen 40.071/* (40.07'/*). Stockholm 46.25 146.25). Oslo 45 10 (4512>/i). New York 180 13/16 <1.80 7/8). Praag 6-32 (6.33). Oost. Bankpapier1 26'/: (27). Lire Bankpapier 740 (7.20), Prolongatie Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4. Registermarken 35'7;. Credrefc Sperrmarken 14. Effectensperrmarken 9 3/4. Reismarken 49'/2. Bankpapier' 33 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. KROFTA SPOORT AAN TOT MATIGING. De minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije heeft hedenochtend in een verklaring voor de buitenlandsche journalisten verzocht matiging te betrach ten en zich objectief te toonen, daar zij anders de betrekkingen van Tsjecho-Slo- wakije met zijn naburen zouden schaden. KOUDEKERK a. d. RIJN. Aanvoer 7871 st. eieren; 44 p. boter. Kipeieren f. 2.402,80; Eendeieren f. 2,30—2,50 per 200 st.; Boter f. 0.65 0.70; Kaas f. 0.280.30 p. p.; Kippen f. 0.60 0.80 per stuk; Hanen f. 1—1.50 idem: Konijnen f. 0.38—1.38 idem. BENTHUIZEN, 22 Maart Aanvoer 2248 kip- eieren pr. f. 3.4C—2r0 per 100 VEUR. 23 Maart. Aangevoerd: 27992 kippen eieren f. 2.703.30; 900 Henneneieren f. 2.55 2.70; 1128 Eendeieren f. 2.552.90; 4 Ganzen eieren 0.09; 230 kippen 0.100.85; 24 Eenden 0.350.45; 47 Konijnen 0.352.10. 15 Duiven 0.1O—0.20. LEIDSCHENDAM. 22 Maart. Kropsla. Ie soort 3—6.50; idem 2e soort 1.20—3.50; Stoof sla 711; Spinazie 4 K.G. 1930Seldery 801.40. WESTLAND. 22 Maart. Sla 260—5.60; Radijs 1.603.40; Kelen 901.00 alles per 100; Spinazie 5—7 ct. per K.G.: Andijvie 2742 et. per bak. Snijbloemenveiling: Hortensia 35—90 ct; Azalea 20—90 ct; Hexen 1539 ct; Cineraria 1547 ct; Walla 1637 ct; gemista 3565 ct; Melani 3555 ct; Bromelia 1820 ct; Geranium 11—13 ct; alles per pot; Madelieven 2032 ct; Violen 21—37 ct; Primula Vera 32—38 ct; Pri mula Wanda 5070 ct; alles per bak; Copland 10—16 ct; Bartigon 12—18 ct; Will. Pitt 11—18 ct; Elisabeth 18—26 ct; Yellow 15—17 ct; Vera 1618 ct; Freesia 57 ct; Buttercup 815 ct; Anemonen 714 ct; Irissen 1118 ct. alles per bos. WOERDEN. 23 Maart. Aanvoer 31 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. f. 23—24.50; idem 2e kw. f. 21.5022.50. Handel matig. AMSTERDAM. 22 Maart. 200 Vette kalveren: le kw. 72—78; 2e kw. 62—70; 3e kw. 54—60 per K.G. levendgewicht; 146 Nuchtere kalveren f- 47 per stuk; Vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 6768; Zware varkens 6566; Vette varkens 63—64 per K.G. slachtgewicht. 3—1'

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3