BINNENLAND Het conflict in Eenheid door Democratie 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Maar! 1938 Derde Blad No. 23923 KRUSCHEN SALTS Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Moeilijke samenwerking met den heer Ritmeester Herklasseering van kanton gerechten. Kantongerecht te Alphen in een hoogere klasse. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot herklasseering van kantongerechten wordt het volgende ontleend: De met ingang van 1 Jan. 1934 ingevoer de nieuwe rechterlijke indeeling heeft een dusdanige wijziging in de onderlinge ver houding der onderscheidene kantonge rechten gebracht, dat de bestaande classi ficatie op vele punten herziening behoefde Deze herziening kon niet langer achter wege worden gelaten en naar de meening van den minister komt dit wetsontwerp aan de bezwaren der huidige klasseering In belangrijke mate tegemoet. Tegenover die leden, welke er de aan dacht op vestigden, dat het wetsontwerp weer ten deele de bezuiniging opheft, die uit de ontbinding van 39 kantongerechten is voortgevloeid, moge worden opgemerkt, dat de aan de herklasseering verbonden kosten van f. 25.000— tegenover de met die ontvinding verkregen vermindering van uitgaven van rond f. 250.000 (zonder reke ning te houden met de wachtgelden), toch wel een betrekkelijk gering gewicht in de schaal leggen. Bovendien was reeds aan stonds met reden te verwachten, dat, als gevolg van de concentratie, onderling min der juiste verhoudingen zouden ontslaan. Destijds ontbraken echter de gegeven voor ae vaststelling der nieuwe verhoudingen. Nu daarover wel wordt beschikt, mogen maatregelen om tot meer juiste verhou dingen te geraken, niet langer uitblijven. Dit wetsontwerp moet dus niet worden ge zien als een gedeeltelijk terugkomen op. doch als een noodzakelijke, geenszins on voorziene, aanvulling van de in 1934 plaats gehad hebbende concentratie van kanton gerechten. In het algemeen kan thans wel worden aangenomen, dat de fungeerendc kanton rechters een normale ambtstaak hebben. Hiervan uitgaande, is het alleszins rede lijk, dat men de beslissing over de vraag of het kantongerecht gerubriceerd dient te te worden in een hoogere dan de derde klasse, doet steunen op het getal der be handelde zaken en het zielental. Een ver mindering van de arbeidstaak der kanton rechters kan in de naaste toekomst niet worden verwacht. Naar zich laat aanzien zai de arbeidsvermeerdering, voortvloeien de uit de invoering der nieuwe pachtwet, ruimschoots opwegen tegen de verminde ring van de zaken ingevolge de crisis pachtwet en de andere crisiswetten. De mi nister ziet geen reden om toe te geven aan de in het voorloopig verslag gegeven drin gende suggestie tot terugnemen van dit wetsontwerp. Evenmin kan er voor hem een bijzondere aanleiding zijn, juist in ver band met de voorgestelde nieuwe indee ling, langs anderen weg compensatie te zoeken voor de meerdere uitgaven, welke bij aanvaarding daarvan ten laste van de Justitiebegrooting zullen komen. Een voor stel tot opheffing van de rechtbanken te Dordrecht en te Zutphen is dan ook van hem niet te verwachten. Bij nadere overweging is een wijziging gebracht in de klasse-indeeling van het kantongerecht te Alphen aan den Rijn, hetwelk van de derde naar de tweede klas se is overgebracht. De Maartsche zomer. Temperaturen zooals De Bilt nog nooit waarnam. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt deelt ons mede: Op 20 en 21 Maart is te De Bilt de maximum temperatuur hooger geweest dan sedert het begin der waarnemin gen, in 189T, zoo vroeg in het jaar is voorgekomen. De maxima zijn geweest 19.8 gr. Celsius op den 20sten en 20.6 gr. op den 21sten. De vroegere hoogste temperatuur tot den 20stcn bedroeg 18.9 gr. Celsius, tot den 21sten 19.9 gr. Celsius. DE WERKLOOSHHEID TE ROTTERDAM. Nadat gedurende verscheidene jaren de werkloosheid te Rotterdam steeds was toe genomen, werd in Februari 1936 het aantal bij de gemeentelijke arbeidsbeurs als Werk zoekenden ingeschreven bereikt van 53.577. Sedertdien vertoonde zich een daling van gemiddeld 300 werkzoekenden per week, zoodat op 29 Mei 1937 het aantal was ver minderd tot 44.319, dus met 9258 afgeno men. Helaas is de verwachting, dat de op leving in de bedrijven een verdere vermin dering van de werkloosheid ten gevolge zou hebben, niet vervuld. In het tweede half' jaar van 1937 viel weder toeneming te eonstateeren, zij het in niet zoo sterke mate als in de vorige jaren. In de laatste weken is gelukkig weder een verbetering waar te nemen. Uit een onlangs opgemaakt overzicht omtrent den stand der werkloosheid in de vier grootste gemeenten van Nederland in de Jaren 1934 t.m. 1937 blijkt het percentage werklcozen naar het aantal inwoners te Rotterdam het hoogst. Op 19 Maart j.l. be droeg het aantal armlastigen 12.59G, het aantal bijzondere armlastigen (als venters, kleinhandelaren enz.) 5.685. het aantal ongeorganiseerde werkloozen 15.504, het aantal georganiseerde werkloozen 13.929. Dit laatste aantal volgens opgave van 5 Maart JJ. In de week. eindigende op 19 Maart j.l. werd aan steun uitbetaald een bedrag van f 311.400, tegen f. 502.900 in 1937 Een belangrijke wijziging in de steun regeling is, dat sedert September 1937 aan gezinnen met werklooze kinderen, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, of over schreden, en d;e zelf reeds eenigen tijd een loon hebben verdiend, een extra bijslag wordt toegekend van f. 2. Het Nederlandsche padvindstersgilde. Jaarvergadering te Rotterdam. Gisteren heeft het Nederlandsche pad- vipdstersgilde haar 22ste jaarvergadering in de voormalige officieren-societelt in het Park te Rotterdam gehouden. In haar openingsrede deed de presidente, mevr. E. van den Boschde Jongh. uitkomen, dat padvinderij op breede basis moet worden opgezet, zooals Lord Baden Powell dat steeds heeft bedoeld, zoodat allen er in kunnen worden opgenomen. Uit het jaarverslag der secretaresse, mej. E. H. Piepers, bleek, dat het werk zich uitl breidt en dat het aantal leden in 1937 in Nederland met ruim 1200 steeg en in Indië mei. ruim 800. Het verslag der penningmeesteresse. mevr. M. Boele van HensbroekWijnhoff, vermeldde, dat de rekening sloot mei. een klein nadeelig saldo, de begrooting stelde echter een klein batig saldo voor het vol gende jaar in het verschiet. De twee periodiek aftredende hoofdbe stuursleden, mevr. E. van den Boschde Jong en mevr. M. van HasseltHamaker werden bij acclamatie herkozen. Bij monde van de vice-presidente, mevr. D. BoerlageIJzerman, werd de presidente dank gebracht voor al het werk. dat zij in de afgeloopen jaren had verricht. Namens liet hoofdbestuur werd haar de zilvervisch uitgereikt. In de plaats van de secretaresse, die haar taak aan een ander wenschte over te dragen, werd gekozen mevr. T. van MeursBueninck, terwijl mej. Piepers het internationale secretariaat zal blijven be houden. Staande de vergadering werden tele grammen gezonden aan H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, de Bescherm vrouwe van het gilde. Rheumatische pijn, spit, Jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten In Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- orqanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG 8115 (Ingez. Med.) Voor onze weerbaarheid. Vrijwillige bijdragen blijven binnenkomen. De minister deelt mede, dat wederom ver schillende giften voor de versterking der defensie werden ontvangen. In verband met de plaatsruimte is het niet wel mogelijk de begeleidende brieven, welke alle bliik geven van offervaardigheid en vaderlandsliefde, in htm geheel te pu- bliceeren. Ontvangen werd: f. 11.25 in hulde en dank aan de vrouw, die iedere oprechte Nederlandsche den weg wees. om haar land van niut te zijn. Een Nederlandsche. f. 10 Een druppel in de zee. maar hopelijk een prikkel voor anderen. Van een oude dame. f. 350. Voor het fonds van vrij,willigen en daadwerkelüken steun voor 'landsverdedi ging. Vrijwillige steun, elkeen naar ver mogen uit het volk-aan de regeering. Nederlander, f400. En kleine bijdrage voor de defensie ■van ons land. Een Nederlandsche vrouw, f2000. Een ouderpaar, dat door arbeid in Indië f. 50.000 heeft kunnen sparen voor de toekomst van vijf nog jonge kinderen en dat krachtig pacifistisch van aanleg is, is van meening. dat thans de toekomst van deze kinderen voor alles eischt de militaire beveiliging van ons land en van ons Indië. In de hoop. dat het Nederlandsche volk oo duidelijke wijze zijn wil zal toonen. sluit het f.2000 van de f 50 000 in. terwijl het verder voor elke f. 5.000.000 die vrijwil lig wordt bijeengebracht., opnieuw f 1000 zal storten, tot een maximum van f. 10.000 Voor een volk. dat de beschikking over zeg vijf milliard vermogen heeft en per jaaf bijv. veel meer dan f. 100.000.000 aan tabak uitgeeft, is f. 5.000.000 een kleinigheid, waar het gaat om ons volksbestaan. f.5. Bijdrage voor versterking en bewa king grenzen. N N. f. 15. Met de gedachte, dat ik geen f 1500 maar wel f. 15 kan missen, zend ik u dit bedrag uit vaderslandsliefde. 25 JAAR ARMENRAAD IN ONS LAND. De heer Snoeck Henkemans treedt af als voorz. der Alg. Armencommissie. Ter herdenking van het gedurende 25 jaar in werking zijn van de armenwet-1912 heeft de Algemeene Armencommissie gis termiddag In Pulchri Studio te Den Haag een plechtige vergadering gehouden, waar bij de voorzitters en secretarissen van de verschillende armenraden in het land aan wezig waren. Ook de minister van Binnen- landsche Zaken, de heer J. van Boeyen, woonde de vergadering bij. De voorz.. de heer J. R. Snoeck Henke mans. die sinds 25 jaar lid van de com missie is, herdacht in zijn openingswoord De heer Louwes uitgenoodigd als tijdelijk voorzitter heen te gaan. Over de beginselverklaring bestaat éénstemmigheid. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie heeft te Amsterdam een bijeenkomst ge houden met de voorzitters der afdeelingen. Van de 62 afdeelingen waren er 55 ver tegenwoordigd. De vergadering werd ge presideerd door prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. Deze bracht in zijn openingswoord al lereerst verslag uit over de tevoren ge houden vergadering van het hoofdbestuur. Hierin is een brief ter sprake gekomen van den vice-voorzitter, den heer H. D. Louwes, waarin deze schrijft, dat hij, nu ir. W. Ritmeester niet bereid is op de in de vorige hoofdbestuursvergadering gestel de voorwaarden, zijn taak op het secreta riaat voort te zetten, besloten is, zijn lid maatschap van het hoofdbestuur neer te leggen, met den dag van de eerstkomende algemeene vergadering i.e. 14 Mel as. Het hoofdbestuur heeft tevergeefs ge tracht den heer Louwes op dit besluit te doen terugkomen. Toen evenwel vaststond, dat de heer Lou wes bij zijn besluit tot aftreden wenschte te blijven, sprak de grootste meerderheid van het hoofdbestuur als haar oordeel uit, dat de leiding van de vereeniging niet twee maanden lar.g kon blijven berusten bij een persoon, die het met den gevolgden koers oneens is. Zij noodigde dus den heer Louwes uit. het vice-voorzitterschap neer te leggen. De heer Louwes. hieraan gevolg gevend, vond in dit verzoek tevens aan leiding terstond te bedanken voor het lid- maatschiJD van het hooidbestuur. Prof. Goudriaan heeft zich daarop be reid verklaard, het vice-voorzitterschap op zich te nemen tct 14 Mei as. Spreker gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van de motieven die tot het aftreden van de heeren Ritmeester en Faber hebben geleid. Van verschillende zijden heeft men aangedrongen op meer openbaarheid, maar de moeilijkheid is jnist, dat er 00 weinig te openbaren valt. Spre kers indruk is, dat de kern van het conflict ligt in een in den loop van vele maanden steeds slechter gewor den persoonlijke verhouding tusschen den heer Ritmeester en vele af dee- lingsbestuurders. Van cenig zakelijk verschil ten aanzien van het door E. D. D. te voeren beleid, is daarbij niets gebleken. Over de zeven punten der beginselverklaring bestaat volstrekte eenstemmigheid. Met een vrijwillige onderschikking aan een goede democratie en discipline gaan alle leden en alle afdeelingsbestuurders accoord, maar zij hebben er recht op, op het Centraal bureau te Utrecht een be hoorlijke ontvangst te vinden voor hun klachten en verlangens en behoorlijke antwoorden op hun vragen. Aan den toon van deze ontvangst en deze beantwoording heeft in het verleden veel ontbroken. Daarbij kwam, dat, toen alsnog pogingen gedaan werden om den heer Rit meester voor het bestuur te behouden, deze den eisch stelde, dat aan zijn secretaris schap een bepaald salaris zou worden ver bonden. Op zichzelf is de eisch van sala ris te billijken, maar artikel 26, eerste lid van de statuten, sluit uitdrukkelijk sala- rieering van een bestuurslid uit. Een voor stel tot wijziging van dit artikel is in het verleden op groote tegenkanting in de be weging gestuit. Voor een zoo kleurig ge schakeerde beweging als E.D.D. is sala- rieering van een hoofdbestuurslid tevens leider van het centraal bureau ook niet aanbevelenswaardig. Het tegenwoordige hoofdbestuur is niet bereid, opnieuw een voorstel daartoe te doen. Zoo blijft dus eventueel alleen de mogelijkheid over den heer Ritmeester een functie als gesalarieerd directeur van het bureau aan te bieden. Alvorens dit aan bod te doen, wilde het hoofdbestuur zich eerst vergewissen of de heer Ritmeester bereid was eventueel deze functie te aan vaarden. De heer Ritmeester heeft deze vraag ontkennend beantwoord en Zaterdag j.l. medegedeeld ook als lid van de commissie van redactie van het orgaan en als lid van E.D.D. te bedanken. Hiermede is elke mogelijkheid van ver dere samenwerking verbroken. In de vacature-Louwes zal worden can- didaat gesteld de heer D. W. Stork Jr. te Hengelo. Ds A. van der Heide te Voorburg zal voorloopig het secretariaat blijven waar nemen. De candidaatstelling van prof. ir. W. Schermerhorn uit Delft als voorzitter en van dr. H. Faber als bestuurslid, vond in de vergadering algemeene instemming. Alle sprekers hebben zonder uitzonde ring hun instemming met de genomen be sluiten betuigd. Tot tweemaal toe heeft de vergadering haar vertrouwen uitgesproken in het thans zittende hoofdbestuur. Na afloop heeft het hoofdbestuur m overeenstemming met een op de vergade ring uitgesproken wensch nog beslo ten bij de aanhangige statutenwijziging uitbreiding van bet aantal leden van net hoofdbestuur mogelijk te maken, teneinde een beter contact met de verschillende deelen des lands te verzekeren. de ontwikkeling van de Armenwetgeving ln ons land. Aan het einde van zijn openingswoord deed de heer Snoeck Henkemans mededee- ling van zijn aftreden als voorzitter. Mr. J. Everts, secretaris van den Armen raad hield een lezing over de geschiedenis van de Armenwet 1912. Minister van Boeyen deelde mede dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den voor zitter van den Armenraad te Rotterdam, mr. A. Nelemans, en den secretaris van den Armenraad te Amsterdam, mr. J. Everts, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Een dezer dagen kwam het hoofdbestuur van de Hanze in het bisdom Haarlem ter maandelijksche vergadering bijeen. O.m. werden besproken de agenda en dagorde voor den as. voorjaars-centralen raad, welke op Woensdag 18 Mei te Den Haag zal worden gehouden. Vervolgens kwamen ter sprake de voorontwerpen van de wet van minister Romrne in zake kin derbijslagverzekering en de wettelijke regeling voor de verzekering tegen gelde lijke gevolgen van werkloosheid. De con clusie van deze bespreking zal aan den Ned. R.K. Middenstandsbond worden ken baar gemaakt. Hierna kwamen aan de orde twee rap porten van de door het hoofdbestuur inge stelde commissies betreffende het oprich ten en/of exploiteeren van vacantieoorden en betreffende ziektekostenverzekering. Beide commissies werden ingesteld naar aanleiding van voorstellen, behandeld in den voorjaars centralen raad 1937. Het rapport in zake vacantieoorden werd door het hoofdbestuur aanvaard en zal met belangrijke financieele offers door den bond worden gestuwd, terwijl het rapport in zake ziektekostenverzekering in de vol gende hoofdbestuursvergadering nog nader zal worden besproken. De propaganda voor het vacantieoord zal met spoed ter hand worden genomen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR DEN RUBBERHANDEL BESTAAT 25 JAAR. De heer Burger onderscheiden. De Nederlandsche vereenging voor den rubberhandel. heeft gisteravond met een feestmaaltijd in hotel „De Doelen" te Am sterdam haar zilveren jubileum herdacht, waarbij tevens de 70ste verjaardag van den voorzitter, den heer J. N. Burger, is ge vierd De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, behoorde tot de genoo- digaen. Namens de leden bood de tafelpresident, de heer W. F. Pahud de Mortanges den voorzitter een zilveren sigarendoos met bijbehoorende sigarettendoos aan. Burgemeester de Vlugt deelde mede, dat het II. M. de Koningin heeft behaagd den heei Burger te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Verder werd o.m. nog gesproken door de heeren J. F. de Beaufort, directeur der Ned. Banken oud-voorzitter der Ver. voor den Rubberhandel, E. Enthoven, directeur der Deii-Maatschappij. NEDERLANDSCH-DEENSCHE OVEREENKOMST. Voorloopig verslag der vaste commissie inzake handelspolitieke aangelegenheden. Aan het voorloopig verslag van de vaste commissie voor overleg met de regeering in zake handelspolitieke aangelegenheden over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten tarief verdrag wordt het volgende ontleend. Van de gelegenheid tot het inzenden van opmerkingen werd gebruik gemaakt door den heer De Marchant et d'Ansembourg. Zijn opmerkingen komen hierop neer, dat de verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rundvleesch, welke bij het thans ter goedkeuring aangeboden verdrag is toe gestaan, aan onzen landbouw groote schade berokkent, en dat compensaties voor de vergrooting van den uitvoer van bloembol len naar Denemarken niet gegeven hadden mogen worden op het gebied van den land bouw. Wat het laatste punt betreft, wenscht de commissie dadelijk op te merken, dat het niet aangaat te eischen, dat tegenover een prestatie op het gebied van den tuinbouw geen contraprestatie op dat van den land bouw mag staan. Er is geen enkele reden om den landbouw bij onderhandelingen met het buitenland te bevoordeelen boven andere takken van bedrijf. Elke bedrijfs tak heeft er even veel recht op, dat zijn belangen bij onderhandelingen met het buitenland worden behartigd. Bij het on derhandelen zal geval voor geval moeten worden nagegaan, welke concessie Neder land zal kunnen stellen tegenover con cessies van het buitenland. Zou men daar bij het gebied van den landbouw te voren aanwijzen als een terein. waarop geen con cessies gedaan mogen worden, dan zouden de onderhandelingen dikwijls tot misluk king gedoemd zijn. Wat betreft de schade, die de Nederland sche landbouw door de verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rund vleesch zou hebben geleden, daaromtrent zal de commissie gaarne nadere inlichtin gen van de regeering ontvangen. Voorts zal de commissie gaarne uiteen gezet zien, waarom de verdragsregeling ten gevolge heeft, dat Deensch vleesch niet meer op compensatiebasis tegen zeer lage prijzen kan worden ingevoerd. LOONOVEREENKOMSTEN IN MIJN BEDRIJF MET HALF JAAR VERLENGD. In de gisteren te Heerlen gehouden ver gadering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf zijn de mijndirecties aan het verlangen van de arbeidersafgevaardigden te gemoet gekomen, door de thans bestaan de loonsovereenkomst vanaf 1 April a.s. in plaats van met drie, met zes maanden te verlengen. Bij de verdere besprekingen om trent het herziene collectief arbeidscon tract, werd bij de meeste nieuwe bepalingen overeenstemming bereikt. De verkorting van den arbeidsduur der continu-arbeiders werd door de directie in nader beraad gehouden. Voor de mijn arbeiders. die bij het bereiken van den 60- jarigen leeftijd den dienst verlaten en voor wie de thans bestaande pensioenregeling niet geldt, omdat zij niet lid van het Alge meen Mijnwerkersfonds zijn. zullen nadere voorzieningen getroffen worden. WIJZIGING MAXIMUM-FORMATIE VAN GERECHTSHOVEN EN RECHTBANKEN Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der maximum-formatie van ge rechtshoven en rechtbanken, wordt het volgende ontleend. De zienswijze der leden, die opheffing van tie classificatie en gelijkstelling in rang van alle arrondissementsrechtbanken be pleitten. kan de minister niet deelen. Bij het Gerechtshof te Amsterdam is in de afdoening der zaken een niet onbelang rijke vertraging ingetreden. In verband hiermede wordt thans voorgesteld het ma ximum-aantal advocaten-generaal bij dit gerechtshof van 2 op 3 te brengen, waar- oij nochtans niet de bedoeling voorzit eventueel aan zoodanige uitbreiding een permanent karakter te geven. Verder is bij nota van Wijziging bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage het maxi mum-aantal raadsheeren van 15 gebracht op 16 en het maximum-aantal advocaten- generaal van 2 op 3, waardoor de formatie van dit hof gelijk wordt aan die van het hof te Amsterdam. DE ZWITSERSCHE DAG OP DE JAARBEURS. Bijzondere zitting van de Utrechtsche Kamer van Koophandel. Ter gelegenheid van den Zwitserschen dag op de Utrechtsche jaarbeurs is gster- middag de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht in bijzondere zitting bijeengekomen. Zoowel van Zwitsersche als Nederland sche zijde bestond voor deze bijeenkomst groote belangstelling. Als waarnemend voorzitter van de kamer van koophandel heeft de heer A. A. Frijlink de Zwitsersche gasten begroet. De kamer van koophandel verheugt zich er over. dat onze Nederlandsche jaarbeurs de directe aanleiding tot dit bezoek vormt en dat dit instituut opnieuw tot versterking van de vrindschappelijke betrekkingen tusschen beide landen bijdraagt. Spr. wees verder op de groote beteekenis van de Zwitsprsche zoowel als van de Nederlandsche jaarbeurs voor het handelsverkeer tusschen Zwitser land en Nederland. Vervolgens is gesproken door dr. H. Gschwind, voorzitter van het dep. van binnenl. aangelegenheden van het Kanton Baselland en dr. T. P. van der Kooy, chef van den econ. voorlichtingsdienst. BELEEDIGING DER BOEREN BEVOLKING? De heer Weitkamp stelt den minister vragen over de keuring van miliciens. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den minister van defensie de volgen de vragen gesteld: Is het waar, dat dezer dagen te Beilen (Dr.) bij de aldaar gehouden keuring voor de militie landbouwers door een of meer der met bedoelde keuring belaste artsen zijn bejegend op een wijze, die niet alleen voor de betrokkenen doch voor het land bouwend deel der bevolking in het alge meen als beleedigend moet worden be schouwd? Indien de voorgaande vraag in beves tigenden zin wordt beantwoord, is de mi nister dan niet van oordeel, dat een der gelijk optreden, als zijnde geenszins be vorderlijk aan de vooral in de huidige om standigheden zoo noodige goede stemming ook onder de tot het genoemde deel der bevolking behoorende miliciens hoogst on verantwoordelijk moet worden genoemd? Indien ook deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, aan de daarvoor in aanmerking komende on der zijn departement ressorteerende func tionarissen te doen weten, dat zij zich van voor de boerenbevolking beleedigende uitingen hebben te onthouden? VERSPREIDE BERICHTEN. Blijkens een mededeeling van het Duitsche gezantschap te Den Haag zijn de consuls-generaal van Oostenrijk te Amster dam en te Rotterdam, resp. mr. J. P. van Tienhoven en mr. M. E. Kronenberg en de consul van Oostenrijk te Maastricht, de heer E. van Oppen, met ingang van 15 Maart-, van hun consulaire fuctiën onthe ven. De Duitsche consulaire ambtenaren hier te lande hebben zich voor zooveel hun res sort betreft, belast met de behartiging van de belangen der voormalige Oostenrijksche onderdanen in Nederland. Met ingang van gisteren zijn te Den Haag bij wijze van proef tien verkeers agenten op verschillende plaatsen in de stad met een nieuw hoofddeksel getooid. In plaats van den tot op heden gebruikelijken helm heeft men hen van een platte pet voorzien, waarop aan de voorzijde hun dienstnummer is aangebracht. De Raad van Beheer der N V. Neder landsche Ford Automobiel Fabriek te Am sterdam benoemde den heer B. H. C. Hun- telaar tot onderdirecteur dezer Vennoot» sohap.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9