STADSNIEUWS Buitenland DINSDAG 22 MAART 1938 No. 23923 HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAN HEDEN 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 'ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per per Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.» 3 maanden f.2.35 week f.'.'.'.'i.'&fej f.0.18 De legering van 4 R. I. te Weert. Majoor J. F. W. Hendriksz benoemd tot commandant van het tweede bataljon. Ter voorbereiding: van de legering: van het lie Bataljon van het 4e Regiment Infanterie, vertrekt morgen een deta chement kwartiermakers naar Weert, onder commando van den len Luite nant J. P. F. v. d. Horst; voorloopig zal de troep bij de ingezetenen worden in gekwartierd zonder voeding. Maatregelen worden getroffen om deze wijze van legering voor zeer korten tijd te doen zijn; naar wij vernemen zal met spoed worden overgegaan tot het bouwen van barakken. Tot commandant van het 2e bataljon van het 4e R. I. te Weert is benoemd de majoor J. F. W. Hendriksz, van den staf der Ve Infanterie Brigade. Op 31 Maart a.s. zullen bij het 4e Regi ment Infanterie alhier pl.m. 300 man dei- lichting 1938 lie ploeg voor eerste oefening worden ingelijfd. De kapitein A. J. v. d. Blom van het 4e R. I. Is benoemd tot majoor, commandant van het 11-21 R. I. te Amersfoort. Synode over de belijdenis en zou het mo gelijk kunnen zijn, dat de hervormden den eenen dag nog hervormd, door een Sy nodebesluit een volgenden dag b.v. doops gezind zijn geworden. Ds. Llngbeek kwam tenslotte tot de con clusie. dat hij het aannemen van het re organisatie-ontwerp ziet als een sprong ln het duister. Als wij dit ontwerp aannemen, hebben wij later ook geen recht van kla gen. 3pr achtte het bestaande algemeen reglement van 1816 dan ook minder ris kant dan het nieuwe voorstel. Na een korte pauze was er gelegenheid om met spreker van gedachten te wis selen. DE REORGANISATIE DER NED. HERV. KERK. Rede van Ds. C. H. Lingbeek voor de H. G. S. De Hervormd (Geref.) Staatspartij hield gisteravond ln het gebouw Rehoboth een openbare vergadering, welke zeer druk bezocht was. Als spreker voor dezen avond was uitge- noodigd het oud-lid van de Tweede Ka mer, ds. C. A. Lingbeek. voorzitter van de H.G.S. in Nederland, die het onderwerp behandelde: „De reorganisatie der Nea. Herv. Kerk." De voorzitter van de afd. Leiden, de hcer Bouman, sprak een kort inleidend woord, waarbij hij aantoonde, dat er tweeërlei wijze van reorganisatie bestaat en wel een reorganisatie, waarbij God en een reorga nisatie waarbij de mensch het te zeggen heeft. Bii de reorganisatie der Ned. Herv. Kerk, zooals thans is voorgesteld, dient men er volgens spr. wel voor te waken, dat men niet het hiërarchisch stelsel, zoo als men dat bij Rome vindt, toepast. Niet de mensch, maar God zal het, ook in de Ned. Herv,. Kerk te zeggen hebben. Ds. Lingbeek hierna aan het woord ko mend, begon met een korte beschrijving te geven van de thans door de Ver. tot Kerkherstel ingediende en door de Synode voorloopig overgenomen reorganisatievoor stellen der Ned. Herv. Kerk. Spr. wees er op. dat de bezwaren van de Vaderen der reorganisatie twee dingen raakten: den vorm van kerkregeering en het belijdende karakter der Hervormde Kerk. Hun bezwaren tegen den huldigen kerkvorm was, dat hij in den grond niet presbyteriaal maar episcopaal was, dus de kerk niet. wordt geregeerd door de verga deringen van alleen aan elkaar gelijke „opzieners", maar door vrije besturen over de opzieners. Dat bezwaar nu, aldus spr.. wordt door het nieuwe ontwerp niet geheel weggenomen, aangezien ook volgens dit ontwerp de in Synoden bijeenkomende op zieners aan geenerlei instructie van de genen, die hen benoemden, zullen zijn ge bonden en ook geen verantwoording zul len schuldig zijn. Het tweede bezwaar tegen de bestaande organisatie was, dat art. 11 wel spreekt van een handhaving der leer, maar dat van een voortgaand belijden en van een daartoe gemeenschappelijk gebonden zijn aan Gods Woord geen sprake is. De kerk werd daardoor een Kerk, die vroeger beleden had en nu stil stond. Ook aan dit bezwaar, aldus spr., wordt door art. 8 van het ontwerp niet tegemoet ge komen. Er staan in dat artikel vele kos telijke woorden, maar wat van elk woord op de plaats waar het staat, de preciese waarde is, is niet duidelijk. Daardoor zal dit artikel wel als bron van twist, niet als onderpand voor het behoud van het histo risch karakter der Hervormde Kerk kun nen dienen. De in het reorganisatie-ontwerp voorge stelde kerkvisitatoren en de Moderat,or zijn volgens spr. vermomde superinten denten, een ambt. dat de Ned. Herv. Kerk nooit heeft erkend en dat dient te wor den verworpen, wijl ze een taak ontvan gen. v/elke alleen aan de opzieners toe komt. Spr wees er met nadruk op dat dit ont werp ons een Synode zou geven, onafhan kelijker en met meer bevoegdheid dan de Ned Herv. Keri: ooit heeft gehad, vóór en na 1816; n.l. om onafhankelijk van de ge meenten ons een belijdenis te geven of onze belijdenis te wijzigen. Hiertegen richr, spr. zijn hoofdbezwaar, war.t zou deze re- eeling worden aangenomen, dan beslist de BERUCHT INBREKER AANGEHOUDEN. In den afgeloopen nacht bemerkten be woners van de Dwars Koornbrugsteeg, dat op een van de naburige daken een man liep, hetgeen hun op dit ongebruikelijke uur verdacht genoeg voorkwam om de po litie te waarschuwen. Deze verscheen direct ter plaatse en ar resteerde den nachtelijken klauteraar, die bleek te zijn de 31-jarige J. van E. alhier, die reeds een negentiental vonnissen we gens inbraken e.d. achter den rug heelt. Van E. gaf als reden van zijn aanwezig heid op, dat hij eenige dakpannen wilde stelen, zoodat de politie hem wegens po ging tot diefstal achter slot en grendel zette. Jhr. A. J. B. Six t In den ouderdom van 85 jaar welken leeftijd hij juist gisteren bereikte is he den alhier overleden jhr. A. J. B. Six, gepen- sionneerd luitenant-kolonel der veld-artille- rie. Jhr. Six was gedurende eenige jaren on bezoldigd ambtenaar bij den Burgerlijken Stand te dezer stede, speciaal belast met het voltrekken van huwelijken. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdag middag om 1 uur op „Rhijnhof" worden ter aarde besteld. LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. CENTRALE NED. AMBTENAARSBOND. Jaarverslag der afdeeling Leiden. Gisteravond hield bovengenoemde afdee ling in het Volksgebouw haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voor zitter op den internationalen toestand en den daaruit voortvloeienden terugslag in Nederland. De algemeene actie van het N.V.V. ter versterking van het ledental en de acties gevoerd door den Ambtenaars- bond zelf hebben tot resultaat gehad, dat de stilstand gebroken is en de ledentallen weer stijgende zijn. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden weder onder dank aan deze functionarissen goedgekeurd. Bij de behandeling der congresvoorstellen bleek uit de discussie, dat bij velen het besef leeft, dat door de veranderingen in het organisatieleven, door het verschijnsel, dat vele ambtenaarsbelangen binnenkamers behandeld worden, de propaganda enz., daarop gericht dient te worden. Als candidaat voor den groepsraad ge meente-ambtenaren werd in plaats van den heer H. van Woudenberg aangewezen de heer J. W. Schneider en als candidaat voor den raad van advies hooger onderwijs personeel de heer C. J. Plena in plaats van den heer M. Verwey. Met een opwekking om den bond te ver sterken, sloot de voorzitter deze vergade ring. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend Het jaar werd aangevangen met 202 le den. Een en veertig ambtenaren traden toe als lid. dertig bedankten er, waaronder een en twintig leden die de gemeente verlieten of uit den dienst met wachtgeld of pen sioen werden ontslagen. Het jaar eindigde dus met 213 leden, t.w. 136 ambtenaren in Rijksdienst en 77 in gemeentedienst. Het ledental van den geheelen bond be droeg op 1 Januari jl. 10.517. De samenwerking tusschen het bestuur en de leden en de bestuursleden onderling liet ook dit jaar niets te wenschen over. De oud-secretaris, de heer J. G. van Hees. verliet noodgedwongen den ambtelijken dienst en daarmede de afdeeling, waaraan hij zoovele jaren zijn krachten heeft gewijd. Er werden verscheidene vergaderingen „ehouden van het Georganiseerd Overleg voor de gemeente-ambtenaren en voor het personeel der Leidsche Duinwater Mij, van de dienstcommissies voor het belasting- personeel. voor het P.T.T.-personeel en voor het personeel bij de Lichtfabrieken. Tenslotte wordt uitvoerig melding ge maakt van de werkzaamheden der verschil lende vakgroepen. Lezing over de toonfilm. Gisteravond gaf de heer Kloos (P.A.o.K.L.) voor bovengenoemde vereeniging een lezing over de toonfilm. Weinige theater-bezoekers, zoo zeide spr., weten, welke technische moeilijkheden moe ten worden overwonnen voor men voor de vertooning en het ten gehoore brengen der toonfilm gereed is. Spr. gaf een duidelijk inzicht van de oudere methodes, hoe op verschillende wijze synchronisatie van beeld en geluid werd ver kregen. door speciale hiervoor ontworpen schakelingen, zooals bijvoorbeeld fexible koppeling van film-projectie en draaitafel, zoomede afzonderlijke opstelling der beide met daarvoor speciaal ontworpen start-in richting voor de draaitafel. Spr. gaf voorts een verklaring van de di verse opname-methodes van het geluid op de film zelve, en van de daaraan verbon den voor- en nadeelen. Spr. zeide voorts, dat aan de moderne toonfilm zeer hooge eischen gesteld kunnen worden en besprak uitvoerig het thans gebruikelijke systeem, waarbij bijv. het ruischen, zoo niet geheel verdwenen, tot een minimum beperkt is. Ook de weergave-versterkers en luidspre kers nam spr. nog onder de loupe. Op de hem gestelde vragen gaf spr. een bevredi gend antwoord. De voorzitter was de tolk der aanwezigen toen hij den heer Kloos dank bracht voor de buitengewoon interessante lezing. DE ALGEMEENE TOESTAND Nieuwe Engelsche verklaring te verwachten. R.-K. STAATSPARTIJ. Jaarvergadering der afd. Jongeren. In café-rest. „De Doelen" werd gister avond ae jaarvergadering gehouden der Jongerenafdeeling van de R.-K. Staats partij afd. Leiden. De voorzitter de heer W. van Noort, deed mededeeling dat het jaarverslag door om standigheden tot de volgende vergadering moest worden aangehouden. Het financieel verslag wees een batig saldo aan van f. 12.67. Hierna had de verkiezing plaats van drie bestuursleden, waaronder een voorzitter. Zoowel de voorzitter de heer Van Noort als de penningmeesteresse en 2e secreta ris resp. mej. Broerse en de heer Van der Meel, stelden zich niet herkiesbaar. In de vacature van voorzitter had het bestuur den heer M. M. Horkx candidaat gesteld, die als zoodanig werd gekozen. Voor de overige bestuursvacatures waren geen candidaat gesteld, zoodat een vrije stemming plaats vond. De heeren A. M. Janssen en J. Kok ver kregen beiden een meerderheid. De be stuursfuncties werden na afloop der ver gadering verdeeld zoodat het bestuur er nu als volgt, uit ziet: M. M. Horkx, voor zitter, A. M. Janssen, secretaris, J. Sleg- tenhorst, penningmeester. W. Devilé, vice- voorz., mej. B. Stijnman. 2e secr., J. Kok, 2e penningm. en Steph. Menken, afgev. R.K. S.P. afd. Leiden. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE. SOLDATENMENAGES 6e R.V.A. Door den commandant van het 6e R.V.A. is gistermiddag een onderhandsche inschrij ving gehouden voor de levering van de sol daten menages, over het tijdvak van 26 Maart t/m 24 Juni 1938. Do levering is gegund aan de laagste in schrijvers. t.w.: kruidenierswaren. Albert Heijn N.V. f. 498.03; krentenbrood, E. R. Beulink, f. 62.50; speculaas, A. G. Epskamp, f. 92.00; visch. v. Oterendorp en Co., te IJmuiden, f. 156.50; eieren, fa. D. Warring en Zn., f. 172.80; varkensvleesch, A. van Leeuwen, f. 653.00; fijne vleeschwaren, G. W. Zandvoort, f. 880.00; groenten, H. Zwaan f. 997.90; melk, firma Kingma, f. 118.50; ont bijtkoek, J. v. Steen, f. 228.00. Gedurende het tijdvak van 25 Maart I93S t/m 31 Maart 1939 is het weghalen van de spoeling en vleeschbeenderen van het 4e R. I. en 6e R. V. A. verpacht aan P. Schrama te Zoeterwoude. Jaarvergadering Bestuurdersbond Leiden. Genoemde bestuurdersbond hield zijn jaarvergadering in café „Central". De voorzitter, de heer B. Leenstra was wegens familieomstandigheden verhinderd de vergadering bij te wonen. De 2e voor zitter de heer J. G. Valkenburgh, nam zijn plaats in en heette de aanwezigen met een kort woord welkom. Na lezing van de notulen bracht de se cretaris. de heer H. H. Harmsen, het jaar verslag uit. Het financieel verslag gaf aan leiding tot eenige bespreking. Over verschillende punten, o.a. de Leid sche Belastingophaaldienst en het Gem. Bureau voor Sociale zaken werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De vergadering hechtte er haar goedkeuring aan, dat de heer Valkenburgh in laatstgenoemde in stelling weer den Bestuurdersbond verte genwoordigt. Van een door de Alg. Ned. Vakcentrale uitgeschreven vergadering over het ontwerp Werkloosheidsverzeke ring, werd door den heer Valkenburgh ver slag uitgebracht. De aftredende bestuursleden de heeren M. Galjaard. H. H. Harmsen, G. Schoppen en J. G. Valkenburgh, werden-allen her kozen. In de kascommissie werden benoemd de heeren P. J. Pont en L. .Segaar. In het bestuur van de stichting „Eigen Getouw" werd gekozen de heer L. Segaar. Besloten werd van het kassaldo van 1937 een bedrag te storten in het fonds „Eigen Gebouw". Na rondvraag volgde sluiting. Oostenrijk uit den Volkenbond. Donderdag zal Chamberlain opnieuw in het Lagerhuis een verklaring afleg gen over de buitenlandsche politiek. Het plenaire kabinet zal vandaag en morgen vergaderen. Men zal speciaal aan dacht besteden aan de Britsohe verplich tingen in het buitenland. De parlementaire correspondent van Reuter verneemt, dat het niet waarschijnlijk is, dat Chamberlain iets over nieuwe Britsche verbintenissen in Europa zal zeggen. Ook de Dominions zijn, naar men verneemt, voorstanders van een dergelijke politiek. In wélingelichte poli tieke kringen gelooft men, dat de ministers Chamberlain daarbij eendrachtig zullen steunen. Men zal het standpunt verdedi gen, dat de Britsche verbintenissen reeds een ernstige last beteekenen, die niet ver zwaard moet worden. Havas meldt nog, dat de Britsche minis ters de Tsjechische aangelegenheid uit twee oogpunten willen beschouwen: het poli tieke en het strategische. Het kabinet zal moeten beslissen of het voor Groot-Brit- tannië mogelijk is een definitieve verbinte nis tegenover Praag aan te gaan. In par lementaire kringen is men ervan overtuigd dat Chamberlain geen enkele formeele ver plichting zal aanvaarden en alle ministers zijn het met hem eens. dat een dergelijke verplichting niet gerechtvaardigd zou zijn door de omstandigheden van het oogenblik. Toch geloot men niet, dat Chamberlain een isolationistische verklaring zal afleggen. De premier zal dan de verplichtingen van Frankrijk ten aanzien van Tsjecho-Slowa- kije op den voorgrond stellen en de ern stige gevaren, welke in dat verband zouden voortvloeien uit een gewelddadig optreden tegen Praag. Daarbij zou hij dan tevens den wensch tot uiting brengen tot een ac- coord tusschen Praag en Berlijn op het stuk der minderheden en men verwacht, dat ook de Britsche diplomatieke dienst in dien zin zal werkzaam zijn. Ten aanzien van Spanje verwacht men geen belangrijke wijziging ten opzichte van de verklaringen door den eersten minister verleden Woens dag afgelegd. In het Lagerhuis heeft Chamberlain, in antwoord op een desbetreffende vraag, ver klaard, dat de Britsche regeering het Rus sische voorstel tot het houden van een con ferentie der belangrijkste mogendheden ter bespreking van de annexatie van Oosten rijk ontvangen heeft en het bestudeert. Op de vraag, of met Amerika besprekin gen gevoerd werden over de recente ge beurtenissen in Europa, heeft Chamberlain geantwoord, dat de Britsche regeering in algemeenen zin de Vereenigde Staten in kennis heeft gesteld van haar houding. Tijdens een vergadering van den conser vatieven bond Sint George te Londen heeft de eerste lord der admiraliteit. Duff Cooper verklaard, dat Engeland zal blijven samen werken met de landen die boven alles den vrede wenschen en die Genève aanvaar den als plaats van samenkomst. Bovendien zal Engeland zich ge reed maken o mniet alleen het leven en eigendom van het Britsche volk, dat over de geheele aardbol verspreid is, te bi- schermen. doch ook om materieelen steun te verleenen aan hen, wiens leven en vrij heden worden bedreigd door de brute kracht van een aanvaller. Dat klinkt toch iets anders HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen. Metsel- en Betonbedrijf I. Mooten en C. S. Kleinman (B. P.i. Timorstraat 54 en 56 Leiden. Vennooten: I. Mooten en C. S. Kleinman, Leiden. N.V. Bouw- en Handelmaatsch. „Usse linexstraat", Heereweg 41. Warmond. Afkomstig uit 's-Gravenhage. Wijzigingen. J. W. Rodenburg. Dorpsstraat 54, Alphen a. d. Rijn. Kruidenierswaren. Overleden eigenaar J. W. Rodenburg. Nieuwe eigenaresse: Wed. C. Rodenburg van Winkel, Alphen a. d. Rijn. Hotel „Hof van Holland". Voorstraat 79, Noordwijk-Binnen. Hotel, café. restaurant. Uittredend eigenaar: J. Oehl, dd. 15 Maart 1938. Nieuwe eigenaar: W. F. J. Oehl. Noord wijk-Binnen. Wijziging handelsnaam in: „Het Hof van Holland", hotel, café, restaurant. BINNENLAND. Het conflict in „Eenheid door Democratie" (3e Blad). Vergadering: der vereen. Nederlandsch Pad- vindersgilde (Binnenland, 3e Blad). Herclasseering van kantongerechten; me morie van antwoord aan de Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). Plannen voor een schaakmatch Euwe Capablanca met Kerstmis (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Donderdag weer een verklaring van Cham berlain over Engeland's buitenlandsche politiek (Buitenland, le Blad). Oostenrijk uit den Volkenbond (Buiten land, le Blad). Een regeeringscrisis in Lithauen? (Buiten land, le Blad). De vreemde hulp in Spanje (Buitenland, le Blad). Splitsing in de Hongaarsche oppositie (Bui tenland, le Blad). Mexicaansche gewapende arbeiders op de petroleumvelden (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD In onze omgeving zal ook mor gen het weer nog zeer mooi zijn, doch de temperatuur zal vermoe delijk iets minder hoog worden. UITKEERING GEMEENTEFONDS. Uit het Gemeentefonds zal over het tijd vak 19361937 aan onze gemeente een uit- keering worden verstrekt van f. 836.100. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie: de heer F. Bobeldijk Amster dam i en voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren G. N. Muilwijk (Rot terdam) en Y. v. d. Wielen (Den Haag). De Duijsche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volken bond een nota doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat Oostenrijk, daar het opgehouden heeft ais souve- rcine staat te bestaan, niet langer als lid van den Volkenbond beschouwd kan worden. Het Volkenbonuspact voorziet niet in de verdwijning van een staat, doch slechts in zijn uittreden met een opzeggingstermijn van twee jaren. Artikel 2 van het pact schijnt in dit geval niet van toepassing te zijn, daar het voor den duur van twee jaren het bestaan zou veronderstellen van een Oostenrijksche regeering. Regeeringen van volkenbondsleden zullen dus, indien zij dat gepast achten, moeten protesteeren tegen de omstandigheden, waaronder de aansluiting een feit werd of tegisn de schending van het verdrag van St. Germain of de protocolen van 1922 en 1932 en eventueel deze aangelegenheid brengen voor den raad of de assemblee. De Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi, is teruggekeerd uit Rome. waar hij heeft deelgenomen aan de Engelsch-Ita- liaansche besprekingen. In gezaghebbende kringen te Rome wordt volgens Havas verklaard, dat de Ita- liaansch-Engelsche onderhandelingen op zeer bevredigende wijze voortgang hebben. De Poolsche ambassadeur te Washington Pctocki, heeft tegenover journalisten als zijn meening te kennen gegeven, dat Hitier eerlijke bedoelingen heeft en tevens ver klaard, dat Polen niet zal toelaten, dat Sovjet-Russische troepen zijn grondgebied passeeren om een aanval op Duitschland te doen. Potocki zeide voorts, dat de bijlegging van het gischil tusschen Pelen en Lithauen het mogelijk maakt, dat Polen het initia tief neemt tot het vormen van een neutraal statenblok, dat zich uitstrekt van de Witte Zee tot de Zwarte Zee en waarvan Finland, Estland, Letland, Lithauen. Polen en Roe menie deel uitmaken, doch alleen door twee zijdige verdragen, want, zoo veegde de ambassadeur eraan to? „wij hebben nooit aan de doeltreffendheid van de collectieve veiligheid geloofd". De New York Times meldt voorts: Potocki verklaarde bovendien, dat Polen in Lithauen niet naar gebiedsuitbreiding streeft, want 't is tevreden met zijn tegen woordige grenzen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1