MAANDAG 21 MAART 1938 No. 23922 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De tariefsverlaging der N.Z.H. op de stadslijn 79 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD De Bilt Ondanks een stijging van het reizigersvervoer met ruim 40 is de opbrengst nog niet gelijk aan die van 1937 verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2900 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f. 2.35 per week V.V.'. f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.O.SO per 3 mnd.t Een onwaarschijnlijk gerucht. 6 R.V.A. zou naar Assen gaan. In de laatste dagen hebben wij meerdere malen het gerucht opgevangen als zou het 6de regiment, veldartillerie worden overge- plaats naar Assen. In verband daarmede hebben wij den regiments- tevens garnizoenscommandant, overste C. de Iongh. gevraagd in hoeverre deze geruchten waarheid bevatten. Overste de Iongh zeide. dat deze geruch ten ook hem en reeds bij herhaling ter oorc waren gekomen. Ofiicieel was hem echter niets bekend en hij achtte het ge rucht ook in hooge mate onwaarschijnlijk, omdat 0 R.V.A. met Den Haag een artil lerie-brigade vormt en hij voorshands niet kan aannemen, dat dit verband zou wor den verbroken. Instituut voor geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde te Leiden. Bestond Vrijdag j.l. 10 jaar. Vrijdag j.l. was het 10 jaren geleden, dat het alhier gevestigde Instituut voor geschie denis der GeneesNatuur- en Wiskunde werd opgericht. Deze stichting is uitgegaan van het Genootschap voor geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde en zij kwam tot stand op 18 Maart 1928. Uit het leit, dat dit jubileum thans onge merkt voorbij is gegaan, mag geenszins ge concludeerd worden, dat de werkzaamheid van het Instituut een herdeniking niet zou gerechtvaardigd hebben. Niets minder is het geval. Want van zijn oprichting af heelt het Instituut zijn eigen plaats in steeds sterkere mate veroverd. Met recht kan men zeggen, dat er hier te lande geen gebeurtenis op het gebied der wetenschap pen, waarmede het Instituut zich bezig houdt, voorvalt of deze instelling peemt daar voor het historisohe gedeelte deel aan. De directeur dr. F. W. T. Hunger. Dit geschiedt dan met middelen, waar over het Instituut als centrum van histo rische documentatie der genees-, natuur- en wiskunde in zoo ruime mate beschikt. Het materiaal daartoe is in hoofdzaak vastge legd in een uitgebreide, doch sterk gespe cialiseerde bibliotheek, alsmede, iri groote graphische verzamelingen, n.l. van portret ten en historische prenten op het gebied der geneeskunde en natuurwetenschappen. Dit Instituut is als zoodanig het eenige, dat voor dit doel In Nederland voorkomt, vandaar dat de aanvragen om voorlichting en hulp hier zeer talrijk binnenkomen. Maar men denke niet, dat zijn werkzaam heid uitsluitend nationaal is; daar verre van, want juist in de laatste jaren strekt het contact zich steeds meer tot het bui tenland uit. Het Leidsche Instituut onder houdt met soortgelijke instellingen over de geheele wereld een zeer nauwe samen werking. Bij de oprichting van dit Instituut werd als eerste directeur benoemd Dr. J. G. de Lint, die tijdens zijn leven zijn beste krach ten daaraan gaf. Van 1936 af is het direc toraat in handen van dr. F. W. T. Hunger, die zich ook alle moeite geeft om de onder rijn beheer staande instelling zooveel mo gelijk aan haar doel te laten beantwoorden. DE SPORTFONDSENKWESTIE. Aan de Leidsche Sportfondsen-spaarders kunnen wij, in antwoord op vele vragen, welke ons daaromtrent bereiken, mededee- len dat de nieuwbenoemde Raad van Toe zicht diligent is en weldra de spaarders nader op de hoogte hoopt te kunnen brengen. V "A.' BINNENLAND. Een nieuw handelsverdrag met Duitsch- land. (Binnenland, 4e Blad). Dc begrootingen van economische zaken en van het landbouwcrisisfonds. (4e Blad). Dreigende staking in de sigarenindustrie. (Binnenland, 4e Blad). Proeftocht van de „Nieuw Amsterdam" be. gonnen. (Binnenland, 4e Blad). Er zijn gisteren meerdere kievitseieren ge. vonden. (Binnenland, 4e Blad). Dc „Nieuw-Amsterdam" kiest voor het eerst zee voor een proeftocht. Het machtige schip op den Nieuwe Waterweg. Links de „Vienne", de nachtboot van den dienst HarwichHoek v. Holland. OPLICHTING VAN f. 1100 Door de politie is aangehouden, als ver dacht van oplichting van een bedrag van f. 1100, de 55-jarige H. J. H. alhier. Deze was in kennis gekomen met mej. N. alhier, die over eenige geldsmiddelen beschikte. Onder valsche voorwendsels wist H. haar een bedrag van f. 1100 afhandig te maken, zoogenaamd tot. aankoop van een effeci. Het is echter gebleken, dat hij het geld heeft opgemaakt. KORTSLUITING IN AUTOBUS. Gistermorgen te half elf ontstond op het Stationsplein kortsluiting in een autobus, bestuurd door den 36-j. A. R., waardoor brand ontstond. Omstanders snelden te hulp met zand en een minimax. De brand weer wist met een slang op de waterlei ding het vuur te blusschén. Er werd schade toegebracht aan auto en motor. BUITENLAND. Onteigening der petroleum-industrie in Mexico. (3e Blad). Terugkeer van de rust in Europa. (Buiten land, le Blad.) Itaüë's opvattingen over dc luchtmacht. (Buitenland, le Blad). Verdere Duitsche maatregelen in Oosten- rijk. (Buitenland, le Blad). Het herstel der betrekkingen tusschen Po len en Lithauen. (Buitenland, le Blad). Protesten bij Franco tegen het bombarde ment van Barcelona. (Buitenland, le Blad). MANDOLINEVEREEN. „KUNST EN GENOEGEN" Evenals vorige jaren organiseerde bo vengenoemde vereeniging een gezelligen avond voor de leden met hun dames in „Oud-Hortuszicht". Nadat het mandoline gezelschap een marsch gespeeld had, open de de voorzitter met een kort welkomst woord de bijeenkomst, waarna in een vlot tempo het mandolinegezelschap op voor treffelijke wijze verschillende nummers uitvoerde, welke een dankbaar applaus ocgstten. Voor versterking van de kas was er een bazaar met attracties georganiseerd die veel aftrek vond, zoodat de resulta ten voor de kas zeer gunstig waren. De avond, waarvan velen genoten hebben en waarop „Kunst en Genoegen" met genoe gen kan terugzien, werd met een dansje besloten. Mr. A. van der Eist t Oud-ambtenaar O.M. bij het Leidsche Kantongerecht. Op weg: naar Zuid-Frankrijk is Zater dag kort voor de aankomst op de plaats van bestemming plotseling overleden onze oud-stadgenoot, mr. A. van der Eist, oud-ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Leiden, welke functie hij gedurende bijna 36 jaren onafgebroken met eerc heeft bekleed ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Directie noemt de verlaging nog geen financieel succes. In ons Blad van 7 October 1937 deel den wij mede, dat sedert de op 1 Sept. cl. a. v. ingevoerde tariefsverlaging op de stadslijn der N. Z. H. T. M. een ver- voerstoename was geconstateerd van ongeveer 30°/o. Deze vermeerdering moest evenwel 40% worden, wilde de N. Z. H. T. M. evenveel geld ontvangen als voor de verlaging, terwijl eerst bij een stijging mot 50" betere finantieele resultaten zouden worden bereikt. Im mers, wanneer het vervoer zooveel grooter wordt, moet er ook met meer materiaal gereden worden, hetgeen uitteraard de exploitatie-uitkomsten weer drukt. Naar de directie ons desgevraagd mededeelde is thans bijna het stadium bereikt, waarin de ontvangsten onge veer dezelfde zijn als in de overeen komstige maanden van het vorige jaar. Onderstaand staatje leert zulks Percentsgewijze toe- of afname ten op zichte van de overeenkomstige maand in het vorige jaar: I II. m September 1937 31.® 6."' 8.® October 1937 -1- 35." 4.' 6.= November 1937 34.' 2.® 5.® December 1937 41.® 0 1.® Januari 1938 43." 2.® O.8 Februari 1938 44J +2.' 1 I. Aantal reizigers excl. abonnementen; II. Opbrengst reizigers'excl. abonnemen ten; III. Opbrengst inclusief abonnementen De directie teekent hierbij nog aan: „Uit dit overzicht blijkt, dat, het aantal gewone reizigers geleidelijk toonpemt, waardoc- thans cc-" kleine verhoeging der ontvangsten van deze reizigers is verkre gen. Bij de abonnementen is door de ver laging der prijzen en wellicht door af vloeiing naar de gewone biljetten eenige verlaging der ontvangsten gebleven, waar door de totale ontvangsten inclusief abon nementen toch nog eenigen achteruitgang vertoonen. Deze achteruitgang moet ver geleken worden met den vooruitgang, welke op andere stadslijnen in mindere of meer dere mate al naar gelang van den stand der werkloosheid ter plaatse, voorkomt. Hiermede rekening houdende is der halve uit een financieel oogpunt de tariefsverlaging nog geen succes. Voor morgen wordt voor ons land nog aanhouding van het mooie weer verwacht. Wijlen mr. A. van der Eist. Abraham van der Eist werd 4 Januari 1865 te Dordrecht geboren en bereikte dus den leeftijd van 73 jaar. Hij is op 4 October 1390 gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap, waarna hij eenige jaren als advocaat werkzaam is ge weest, om op 2 Mei 1899 benoemd te wor den tot ambt. van het Openb. Ministerie te Alkmaar. Ruim een jaar later. 23 Juli 1900, volgde zijn benoeming in gelijke functie te Leiden. Sedertdien is mr. v. d. Els; te Leiden ge bleven. Wat mr. v. d. Eist, in die jaren voor het Leidsche parket heeft gedaan is moei lijk onder woorden te brengen. Het. Kanton Leiden heeft altijd behoord tot een der belangrijkste Kantons der eer ste klasse E. waarin het volgens de wet van 5 Juli 1920, S 181, tot regeling van de sa menstelling der rechterlijke collegiën en kantongerechten is gerangschikt. Het aantal processenverbaal, dat in die jaren door de handen van Mr. v. d. Eist is gegaan beloopt enkele honderdduizenden. Hoezeer zijn werkzaomheden in den loop der jaren zijn toegenomen, blijkt uit het feit, dat in 1900 2200 verbalen stonden in geschreven, terwijl dit aantal ten tijde van zijn aftreden ongeveer 10.000 per jaar be droeg. Het aantal medewerkers, dat hem bij zijn arbeid ter zijde stond, werd daarente gen steeds kleiner! Met ingang van 1 Februari 1935 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Leiden, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Den 30sten Januari van dat jaar nam hij afscheid van zijn werkkring, waarna hij zich metterwoon te Noordwijk aan Zee vestigde. In het plaatselijke openbare leven be kleedde de heer van der Eist tal van func ties. Zoo was hij van 1900 tot 1916 lid van den Leidschen gemeenteraad, waar hij deel uitmaakte van de vrijzinnig-democratische fractie. In deze kwaliteit was hij lid van de commissies voor het Oud-Archief en de Ge stichten en voorzitter der Cie. voor de huishoudelijke verordeningen. Voorts was hij gedurende, meer dan 25 jaar de voortreffelijke en volijverige secre taris van het hoofdbestuur van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, penningmeester der Ver „De Leidsche Buitenschool", een van de oprichters jjer Leidsche Kunstvereeniglng bestuurslid van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". van de Ver. tot be strijding der Kwakzalverij, van de plaatse lijke afd. der Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, lid van den Voogdijraad en com missaris van Brouwer's Aardewerkfabriek to Leiderdorp. De eenvoudige opsomming dezer functies bewijst reeds welk een werkzame geest en een sociaal voelend mensch de heer van der Eist is geweest. Slechts zij, die van nabij hebben gadegeslagen op welkt: wijze hij al deze functies vervulde, zijn in staat om zijn werkkracht op de juiste waarde te schatten. Na zijn vestiging te Noorflwiik trok hii zich geleidelijk uit het Leidsche op-nbare leven terug, hoewel het Dlaatseliik gebeu ren zijn volle belangstelling bleef houden. Thans is ook deze werkzame mensch de 'euwige rust ingegaan. Hij ruste in vrede

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1