De verlenging van den diensttijd. 7> sfe Jaargang LE8DSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Maart 1938 Derde B!ad No. 23921 Ernstige critiek op minister Slotemaker de Bruine GEMENGD NIEUWS Minister-President Colijn: Ook gij zult „inzien, dat het treffen van voorzorgen in dezen tijd niet mag worden nagelaten". Zekerheid inzake de spelling gevraagd Vetwormpjes NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ OP DE FIETS. Aanrijding met doodelijken afloop te Aalten. Gistermiddag fietsten drie Aaltensche jongens, scholieren van de R.K. Muloschool, naar huis. Onder het rijden stoeiden zij met elkaar en daarbij stak de 14-jarige zoon van den garagehouder O. te Aalten plotse ling den weg over. Hij kwam hierbij vlak voor een uit de richting Aalten komende montage-auto met aanhangwagen van de P.T.T. terecht. De jongen werd door den bumper omhoog geworpen en kwam ver volgens tegen de voorruit terecht. Hij was op slag dood. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen, doch hierbij kwam de auto met een boom in botsing, waardoor zij ge deeltelijk werd vernield. De chauffeur kwam met den schrik vrij; de naast hem zittende monteur kreeg verwondingen aan het ge laat. brand in pakhuis te den haag. Kort voor middernacht is een brand uit gebroken in het perceel aan het Korten- bosch no. 11 te Den Haag, waarin een lom penpakhuis van den heer van g. was ge vestigd. De brand werd ontdekt door den sigaren winkelier op den hoek van Kortenbosch en Westeinde. die onmiddellijk de brandweer alarmeerde. De brand had reeds een fel karakter aangenomen, hetgeen in verband met de groote, in het pakhuis aanwezige, voorraden van oud papier, lompen e.d. niet te verwonderen viel. De vlammen sloegen dan ook spoedig het dak uit en er was zoodoende gevaar voor de belendende perceelen in dit dichtge bouwde stadsdeel. De brandweer wist ech ter door krachtdadig ingrijpen met twee motorspuiten erger te voorkomen, zoodat de schade bepaald bleef tot het eigenlijke pakhuis en de daarin aanwezige voorraden. Het dak van het pakhuis werd mede door de vlammen verteerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. duitsch schip op een mijn geloopen. Het Duitsche s.s. „Clauboege" is vannacht in de Noordzee op een mijn geloopen en binnen tien minuten gezonken. Het Zweed- sche s.s. ..Sverre" was spoedig ter plaatse cn wist de geheele uit 21 koppen bestaande bemanning behalve den kapitein te redden. massamoord van religieuze fanatici. Religieuze fanatici hebben een in het binnenland van den Braziliaanschen staat Bahia gelegen hacienda overvallen en twaalf personen, waaronder een zevenjarig meisje, vermoord en de lijken verminkt. De moordenaars zijn gearresteerd. autobus-ongeluk eischt twaalf dooden. Nabij het dorp Falgon in de Cubaansche provincie Santa Clara is een autobus in de langs den weg loopende rivier gestort. Twaalf personen kwamen door verdrin king om het leven. storm in zweden. Tijdens den storm, die den laatsten tijd ever geheel Zweden heeft gewoed, zijn te Aadalen in Norrland ongeveer 100.000 boo- men ontworteld. In het bosch van een en kelen zaagmolen werden 50.000 boomen het slachtoffer. Een landbouwer, die zijn auto verlaten had, om op het land te werken, vond bij zijn terugkomst zijn wagen ver pletterd liggen onder een 60-voet hoogen boom, die omgewaaid was. Collectieve reclame voor het Levensverzekerings bedrijf. Voor de zesde maal gaan circa 140 Amerikaansche levensverzekerings maatschappijen dit jaar een reclame campagne voeren, waarmede zij het publiek collectief zulen wijzen op het mooie „levensverzekeringsidee". Deze actie wordt geconcentreerd in een speciale „Levensverzekerings- week" in de maand Mei. Voor een serie advertenties, uitslui tend in dagbladen te plaatsen, heb ben de deelnemers 120.000 dollar bijeengegaard. 7959 Radiorede dr. Colijn. tffllN/T IN IITTCREN TIJDSCHRIFTEN. R.K. Bouwblad. In de laatste aflevering van het R.K. Bouw blad worden de volgende artikelen gepubliceerd: Drie nieuwe kerkgebouwen van prof. Bosslet; een kerk in volière-stijl; In Memoriam pastoor F. C. van Beukering. de zevende nederlandsche boekenweek. Van 2 tot en met 9 April zal de zevende Nederlandsche boekenweek worden gehou den. Deze boekenweek zal in een gala-avond in den Kon. Schouwburg te 's Gravenhage, waar o.m. de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. J. r. Slotemaker de Bruine, het woord zal voe ren, worden geopend. In verschillende gemeenten zullen feest avonden, lezingen, etalage-wedstrijden ezn. worden gehouden. Eerste Kamer over Onderwijs. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het hoofdstuk Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen der Rijksbe- grooting 1938 verklaarden sommige leden zich weinig ingenomen met het feit. dat de minister na zijn, huns Inziens min vruchtbare, voorafgaande ambtsperiode op nieuw is opgetreden in het vierde kabinet- Colijn. Zij gaven uiting aan hun vrees, dat ook in de toekomst de invloed van den minis ter In het kabinet gering zal zijn. Zij spreken er hun verbazing over uit, dat de r..-k. fractie in de Tweede Kamer, hoewel van deze zijde de scherpste critiek werd gehoord, toch voor de onderwijsbe- grooting heeft gestemd. Hiertegenover merkten andere leden op, zoodanig standpunt volkomen te kunnen billijken. Men kan, aldus deze leden, wel degelijk de noodzakelijkheid gevoelen, blijk te geven van zijn standpunt ten aanzien van het beleid van den minister, zonder het tegen de begrooting stemmen als con sequentie van de geoefende critiek en de naar voren gebrachte wenschen te behoe ven te zien. De mede verantwoordelijkheid van de r.-k. ministers voor het regeeringsbeleid, ook op het gebied van het onderwijs, ver klaarden zij trouwens hierbij geenszins uit het oog te verliezen. Intusschen meenden verschillende leden te moeten uitspreken, dat zij weinig vertrouwen hadden in dezen be windsman, zulks èn in verband met zijn antecedenten, als zoodanig èn op grond van dc ten aanzien van deze bcgrooting tot dusverre gewisselde stukken. Wat onder de leiding van dezen be windsman in de laatste jaren in de wet geving met betrekking tot het lager on derwijs heeft plaats gevonden, is. naar hun oordeel, zoo van elke groote lijn ge speend, zoo bij voortduring nederwaarts gericht geweest, dat deze leden meenden daaraan het recht te kunnen ontleenen om zeer sceptisch tegenover het beleid van den minister te mogen staan. Verscheidene leden kwam het voor, dat de critiek op het beleid van den minister, hier en elders tot uiting gekomen, niet in alle opzichten redelijk kon worden ge noemd. Voor het financieel beleid, met name de handhaving van de ongunstige leerlingen- schaal voor de scholen voor gewoon lager onderwijs, waartegen de critiek wel het scherpst is, moet het geheele kabinet aan sprakelijk worden geacht, en althans tot op zekere hoogte geldt dit ook ten aan zien van het vraagstuk van de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Eenige leden zouden den minister in overweging willen geven nog eens na te gaan. of en met het oog op de vijfjarige H.B.S. èn in verband met het uitgebreid lager onderwijs, herstel van de driejarige H.B.S. niet wenschelijk moet worden ge acht. Eindelijk zou men met klem willen aan dringen op een wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs. Verscheidene leden uitten klachten over huidonzuiverheden en puistjes lUROL doet ze verdwijnen! Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. 7953 (Ingez. Med.) het te intellectualistische karakter van het lager- middelbaar- en gymnasiaal onder wijs, die alle drie, doch de laatste twee takken in het bijzonder, gebukt gaan on der een cumulatie van vakken, waardoor oppervlakkigheid op elk gebied wordt be vorderd of uitgelokt. De begaafden, aldus deze leden, worden verdrukt onder de middelmatigheid. De lagere scholen, die opleiden voor het gymnasium en hoogere burgerschool, voe ren tal van leerlingen naar deze institu ten, die er niet thuishooren, den gang van het onderwijs aldaar belemmeren en ten slotte, na veel teleurstelling en verdriet voor hun ouders en zichzelf, de school ver laten, na herhaalde mislukking, al dan niet in het bezit van het eind-diploma, in het eerste geval veelal om dan „losgelaten" te worden op universiteit of hoogeschool. Zoo verschijnen aan den top dezer oplei ding studenten zonder wetenschappelijke aspiraties, aan wie ten eenenmale het fun- damenteele onderscheid tusschen univer siteit en vakschool ontgaat. Zelfs het gym nasium heeft men weten te ontwrichten. Over de resultaten van de ongeveer f. 140.000.000, welke uit de staatskas aan deze belangen des volks worden besteed, heerscht, naar deze leden opmerkten, een maar al te zeer gerechtvaardigde ontevre denheid. In verband hiermede werd de samen hang tusschen de gesanctionneerde spel ling- en taaimishandeling belicht; op z.g. paedagogische gronden heeft jarenlang een bijna ongeloofelijke laksheid toegelaten, dat hier het dictee, elders het opstel, daar het lezen, op een vierde plaats memori- satie en voordracht als onbelangrijk in de verdrukking kwam of verdween. Wat er op deze wijze van grammatica en spelling terechtkwam, is bekend. Ten aanzien van het middelbaar on derwijs werd de noodlottige invloed der diploma-zucht en van hetgeen daartoe aanleiding geeft scherp gelaakt. Nog andere leden betreurden, dat het onderwijs in het algemeen een eenzijdig intellectualisme bevordert. Door overheersching van het rationalis me ontbreekt vertrouwde leiding, waaraan de jeugd zoo dringend behoefte heeft; van daar de baldadigheid, de moedeloosheid, de genotzucht en het cynisme onder de jeugd. Het eenige juiste middel is tijdige selectie, reeds te beginnen bij het middel baar onderwijs. In zake de spellingsverwarring was het gevoelen van vele leden, dat aan de onzekerheid een einde moet komen en wel door een tijdelijken maatregel, welke op korten termijn het voortwoe keren van het kwaad beteugelt en zoo de gelegenheid schept tot een bezon nen regeling, welke de hooge goederen van orde, tucht, nauwkeurigheid, eer bied voor het wezen onzer schrijftaal, volledig beschermt en handhaaft. Naar het gevoelen van andere leden is het zeer gewenscht de eenheid van de nieuwe spelling algemeen te bevorderen en daarvoor een begin te maken met de in voering der nieuwe spelling op de regee- ringsbureaux. Daar de Nederlandsche taal ook België raakt, juicht men het contact, dat de mi nister met zijn Belgischen ambtgenoot had gezocht, algemeen toe. Daaraan werd de wensch verbonden, dat voor den Neder- landschen stam niet aanvaardbare radi- calismen niet in overweging zouden wor den genomen. Opgemerkt werd, dat de vrijheid van beslissing aan deze zijde der grenzen ten volle dient gehandhaafd te blijven. Sommige leden verklaarden zich ten aanzien van het regeeringsbeleid met betrekking tot dc spelling wel bijzon der crilisch gestemd. Zij merkten op, dat, daargelaten wat het eindbesluit van alle overwegingen, weifelingen, commissies, enz., zal zijn, van „beleid" waaronder toch moet worden ver staan een doelbewust volgen van een bepaalden weg om tot een goede uit komst te komen hier moeilijk kan worden gesproken. Zij herinnerden er aan dat, toen in 1934, op voorstel van minister Marchant, de ver eenvoudigde spelling bij het onderwijs en de examens werd ingevoerd, ook de hui dige minister van Onderwijs deel uitmaak te van het Kabinet, evenals de ministers Colijn en De Wilde. Ook toen werd Kabi- netspolitiek gevoerd. Deze drie bewinds lieden kunnen zich van de toen aanvaarde verantwoordelijkheid niet losmaken. In zonderheid geldt dit voor den tegenwoor- digen minister van Onderwijs. Het geheele onderwijs had recht te verwachten, dat binnen niet al te langen tijd de vereen voudigde spelling algemeen zou worden in gevoerd. Dat recht hadden ook degenen uitgevers en anderen die zich alvast op deze spelling gingen inrichten. Terugkeer is niet mogelijk; commissies hebben geen zin meer; uitvindingen, .als welke de minister meende te doen. toen hij sprak van „woorden, die een kenne lijk mannelijke zelfstandigheid aandui den". kunnen beter achterwege blijven. Te betreuren valt dat de band met Bel gië dan misschien zal worden verbroken, maar België kan ten slotte in dit opzicht aan Nederland den weg niet wijzen. Andere leden konden zich met deze laatste beschouwingen geenszins vereeni gen. Al was het vorige Kabinet eenstem mig van oordeel, dat de spelling-1934 moest worden ingevoerd, dan hebben toch de tegenwoordige ministers uit dat Kabinet volkomen het 'recht thans een ander ia- zicht te huldigerr.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9