Werkgevers over de sociale politiek der regeering LEfDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 19 Maart 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS WEERBERICHT. Ernstige critiek op het beleid van minister Romme AGENDA Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het loopt nu zoo langzamerhand naar de drukke voorjaarsmarkten en gaandeweg nemen de aanvoeren dan ook toe. Ook het bezoek be weegt zich in stijgende lijn en zoowel de melk veehouders als veeweiders toonen zich meer geïnteresseerd. Doch desondanks blijft een vlotte handel nog steeds achterwege. De hoogc vraagprijzen vormen een geduchte belemme ring. maar het goede vee vooral is overal zeer moeilijk koopbaar en men kan dus de veekoop lieden moeilijk een verwijt maken, dat men de vraagprijzen zoo hoog stelt. Het vee zit dus duur in handen en de tijd nadert dat de wel ders moeten inslaan. De groote weiders vooral zijn genoodzaakt een begin te maken met den inslag en deze brengen dan ook wat leven ln den handel. De goede soorten, jong en van goed model, worden het eerst verkocht en aanvan kelijk spreekt men dan ook van een vluggeren handel, maar als de beste kwaliteit er uit is. dan toonen de koopers zich zeer gereserveerd en men is op lager prijzen gericht. Te meer daar men de toekomst van de veeweiderij niet bepaald gunstig inziet. Wat de noteeringen aangaat, zien we voor de goede tot beste soor ten van f. 175—225 en ook nog wel wat meer besteden. We zagen op de Leidsche markt gis teren nog enkele beesten van 237,50 per stuk. De kooper hoopt dat ze door elkander geno men tot 750 pond geslacht konden groeien er. als de prijzen van het slachtvee op eenzelfde niveau blijven als op het oogenblik. kan op een opbrengst van f. 280 worden gerekend. Na aftrek van onkosten ziet het er dus inderdaad niet naar een behoorlijke winst uit. aldus onze zegsman. De mindere soorten varieeren in prijs van f. 170. f. 160. f. 165 per stuk. maar ook daarmee zijn de perspectieven niet bepaald gunstig; doch wat men ook probeert, men kan niet goedkooper terecht. Voor gebruiksvee zijn de prijzen ook vrij hoog. f. 180300 per stuk en hoewel een remmende handel wordt toch alles geregeld geplaatst. De slachtveemarkt was bh matige aanvoeren in de afgeloopen week kalm gestemd, met zoo goed als geen prijsverschil. 6076 ct. per Kg. ge slacht. slechts een enkel heel mooi exemplaar kan iets meer opbrengen. Vette kalveren liepen nog al sterk m prijs terug. 22—36 ct. per pond levend gewicht. Nuchtere f. 4—7 per stuk. De wolveemarkt was kalm. maar hoewel er gisteren op de Leidsche markt een groot aanbod was. viel de handel niet tegen. Men kocht vooral voor België vrij veel. De varkensmarkt toonde zich deze week vrii vast. De aanbiedingen zijn deze week even wel wat terug gehouden en daar dient men rekening mee te houden. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 773. Hedenmiddag 2 uur: 771. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.9 te Muenchen. Laagste barometerstand 740.1 te Vardö. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Zuide lijke wind. Aanvankelijk licht tot half bewolkt, Later toenemende bewolking. Weinig of geen regen in het Noorden en Westen. In het Zuiden en Oosten droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Later wellicht iets kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk en zomer- temperaturen tot hoog in de Alpen blijft het gehsele vasteland bedekken. In het Noord westen en Westen ligt een langgerekt strook- vormig gebied van lagen luchtdruk, dat reikt tot aan de Azoren. De minima trekken van Zuid west naar Noordoost langs Ierland en Schot land. het passeeren gaat gepaard met kort du rende, doch hevige stormen. De depressie-invloe den reiken echter niet tot de Oostzijde der Noordzee. De warmeluchtmassa's stroomen door tot in het Oostzeegebied en veroorzaken abnor male warmte in Zuid-Zweden en het Oostzee gebied. Op IJsland daalde de temperatuur. In de Alpen is het weer onbewolkt, met groote droogte. De nulisotherm ligt er even boven 2500 meter.' De neerslag blijft sterk tot een strook- vormig gebied van Ierland. Schotland en de Noorsche kust tot Noord-Zweden. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: O.Z.O.. 1 gr. C.. mooi. Londen: Z., 6 gr. C., mooi. Berlijn: Z.W.. 9 gr. C.. goed. Nice: windstilte, 6 gr. C., goed. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. (47 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 15 gr. C. (59 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 5.08 min.; nam. te 17 u. 22 m. Voor Maandag. Voorm. te 5 u. 46 m., nam. te 18 u. 01 m. LICHT OP VOOR FIETSERS. Zaterdag: 6.39 n.m. tot 5.36 v.m. Zondag: 6.41 n.m. tot 5.34 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 19 Maart op: 22 u. 30: onder- 7 u 01 20 Maart op: 23 u. 23: onder: 7 u. 31 m. Circa 40 a 50 millioen nieuwe sociale lasten per jaar. In een druk bezochte, buitengewone algc- meene ledenvergadering in de Statenzaal van het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht, heeft het Verbond van Nederlandsche werkgevers gisteren de sociale politiek van het huidige kabinet in cogenachouw genomen. De algemeen voorzitter, de heer H. P. Gelderman Cmzn. opende de vergadering met een woord van hartelijke gelukwensch tot den algemeen secretaris mr. A. N. Mole naar, die sedert de vorige vergadering tot bijzonder hoogleeraar is benoemd. Voortgaande wees spreker er op dat het Verbond van Nederlandsche werkgevers een a-politieke organisatie is, waarbinnen de verschillende wetsvoorstellen op hun zake lijke merites worden beoordeeld. In de achter ons liggende crisis periode is het nadeel van verstarring van arbeidsvoorwaarden en vooral van loonen maar al te zeer is gebleken, speciaal in de beschutte bedrijven. De opleving na de devaluatie heeft in de meeste bedrijfstakken reeds plaats ge maakt voor een inzinking. Niettemin zijn loonen en kosten na de devaluatie verhoogd, zonder dat de regeering de op het bedrijfsleven drukkende lasten heeft verlaagd. Minister Romme gaat evenwel te werk met een voortvarend heid. die het bedrijfsleven met zorg vervult. Eenerzijds door een aantal voorwerpen bij den Hoogen Raad van Arbeid in te dienen (verbod van arbeid van gehuwde vrouwen, verplichte kin derbijslagverzekering en werkloosheids verzekering!, anderzijds door de onder nemingen te dringen in een kunstma tige bedrijfsgewijze ordening in be- drtjfsraden. waardoor een gelijkschake- lingspolitlek wordt bevorderd, die de kracht van den individueelen onder nemer ondermijnt. Spreker wees in dit verband op de propaganda voor bedrijfsraden en de voorgenomen uit breiding van de bevoegdheden van dergelijke colleges. Zij leidt tot een collectiveering van het bedrijf, die de bewegingsvrijheid van de samenstel lende deelen der ondernemingen ernstig moet belemmeren. De verbindendverklaring b.v. van het collectieve contract in de bouwvakken houdt uiteraard de prijzen hoog. Het zelfde geldt voor de verbindendverklaring van collectieve contracten in de typografie De onbeschutte bedrijven, die op de buiten- landsche markt moeten concuiTeeren. on dervinden daarvan den nadeeligen terug slag. De mogelijkheid van aanpassing aan de buitenlandsche markt wordt daardoor geremd en belemmerd. Van de voorgenomen sociale lasten is nog moeilijk een definitieve berekening te ma ken. omdat nog volkomen in de lucht hangt wat de minister verstaat onder een z.g. ..normale werkloosheid", die door het bedrijfsleven zou moeten worden bekostigd. De minister meent, dat voor de ontworpen verplichte werkloosheidsverzekering een premie van lVi a 2 pet. van het loon vol doende zal zijn. De voorgenomen verplichte kindertoeslagverzekering zal circa 1 pet. van het loon kosten, tezamen derhalve 2'/« a 3 pet. van het loon. Uitgaande van het feit, dat 1 pet. van het loon circa 18 millioen per jaar verte genwoordigt. komt men dus op een bedrag aan nieuwe lasten van 45 a 54 millioen gul den Wel zal de helft van de kosten van de werkloosheidsverzekering verhaald worden op het arbeidsloon, doch ook dit loon moet ten slotte door het bedrijfsleven worden opgebracht. Op het totaal bedrag kan hoogstens slechts in mindering worden ge bracht hetgeen van arbeiderszijde momen vrijwillig aan de werkloosheidsverzekering wordt betaald, nl. circa V/t millioen gulden. Het eindresultaat is dan nog een lasten- verhooging van circa 40 a 50 millioen gul den per jaar. Rekimeerende meende spreker, dat het hoog tijd wordt, zich omtrent de kosten van de sociale politiek van het huidige kabinet reken schat) te geveh. Zoo bijzonaer goed gaat het de industrie werkelijk met. Spre ker betreurde dit te moeten zeggen, doch onder de huidige omstandigheden is het niet anders mogelijk. (Luid applaus). Bedrijfsorganisatie. Hierna was aan de orde een bespreking over het streven naar bedrijfsorganisatie. Een 5-tal stellingen door het bestuur voorgesteld werden rondgedeeld. De algemeen-secretaris, prof. mr. A, N. Molenaar, gaf een toelichting op het standpunt van het bestuur. Spreker stond stil bi] de plannen van de regeering, om aan de bedrijfsraden advi- seerende bevoegdheid op economisch ge bied toe te kennen en schetste de voor nemens van de regeering. om aan de be drijfsraden een eerste plaats bij de uitvoe ring van de sociale verzekeringswetten toe te kennen. Daar naast blijven voornamelijk de soci alistische en roomsch-katholieke vakbewe ging op het toekennen van verordenende bevoegdheid aandringen. Zoowel de weg, dien de regeermg thans on gaat. als de verdere doeleinden, die de vakbeweging nastreeft, acht het verbonds- bestuur bedenkelijk. Het verbond aanvaardt ten volle het in gemrenschappelijke samenwerking tot sta* nrengen van loonen en arbeidsvoor waarden door de in aanmerking komende organisaties van werkgevers en arbeiders. Het bondebestuur bepleit, waar zulks pas geeft, een cordiale samenwerking met de arbeiders in de onderneming. De uitvoe ring van de ziektewet levert verder het bewijs, dat in dezen kring tegen het ge- meensehanpelijk met de vertegenwoor digers van de arbeiders uitvoeren van ver zekeringswetten niet alleen geen enkele bedenking bestaat, maar dat dit zelfs ten volle wordt toegejuicht. Het verzet geschiedt thans echter op practische gronden, omdat wij aldus spr. gegeven de ontwikkeling van de bedrijfsvereenigingen, het ongewenscht achten, dat er naast de bedrijfsvereeni gingen en de aanvullende verzekering van de rijksverzekeringsbank nu ook nog een derde uitvoeringsorgaan, de bedrijfsraad, wordt ingeschakeld. Principieele bedenkingen heeft het be stuur tegen een medezeggenschap van vertegenwoordigers van arbeidersvakbon den in commercieele en economische aan gelegenheden. Zulks is, gegeven de huidige maatschappelijke verhoudingen, met de verantwoordelijkheid van de bedrijfsledlng niet te vereenigen. Naar aanleiding van de door het bestuur ontworpen stellingen, volgde een discussie, waaraan door verschillende sprekers werd deelgenomen. Gesproken werd door de heeren G. van der Muelen (directeur N.V. Kon. Stoom weverij te Nijverdal). J. F E Regout (ge delegeerd bestuurder N.V. Kristal-, glas- en aardewerkfabriek ..De „Sphinx" te Maas tricht), A. K. baron van Harden'oroek van Ammerstol (directeur der Kalkzandsteen fabriek .Arnaud" te Hillegom). mr. L. Sil- levis (directeur N.V. Vlamoren, Utrecht), A E Duynstee (directeur Stoomsteenfa- brieken en Kiezelexploitatie Belvedere te Maastricht'. M Smith (voorzitter Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland), dr. G. C. A. van Dorp, (directeur N.V. Chemi sche industrie ..Katwijk") en Ir. G. A. Kesrier (directeur Kon. Ned Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden) De algemeen voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.Mzn.. de debatten samen vattende. constateerde groote eenstemmig heid. Een tee amendementen werden gaarne door het bestuur aanvaard. Met algemeene stemmen werden daarop met Instemming van de vergadering de geamendeerde stellingen aanvaard, lulden- de als volgt: 1. De algemeene vergadering stelt voorop, dat zij in de onderneming een loyale samenwerking tusschen de lei ding en de arbeiders voorstaat. 2. De algemeene vergadering gaat er voorts van uit, dat de onderneming en niet de bedrijfstak het levendwek- kende element in het productieproces vormt en dat deze gedachte uit een oogpunt van algemeen belang richt snoer moet zijn bij het regecrings- beleid. 3. De algemeene vergadering stelt met groote ongerustheid vast, dat de regeering langs „verschillende wegen aan bedrijfsraden. zooals die zijn inge steld krachtens de bedrijfsradenwet 1933, een steeds ruimere taak wenscht op te dragen. 4. De algemeene vergadering betreurt dat de regeering bij de uitvoering van de sociale verzekeringswetten met ver dringing van de uit het maatschappe lijk groeiproces voortgekomen bedrijfs vereenigingen en fondsen, kassen van bedrijfsraden als in de eerste plaats in aanmerking komende uitvoeringsorga nen op den voorgrond plaatst. 5. De algemeene vergadering verzet zich tegen het voornemen van de re geering om aan de bedrijfsraden advi- seerende bevoegdheid op economisch gebied toe te kennen, waardoor een nieuwe schrede zou worden gezet op den weg naar de medezeggenschap van vertegenwoordigers van vakbonden op een terrein, waar uitsluitend de be drijfsleiding der onderneming deskun dig en verantwoordelijk is. Het voorontwerp personeel- fondsenwet. Vervolgens hield mr. B. C. Slotemaker, secretaris van het verbond van Nederland sche werkgevers, een inleiding over het voorontwerp personeelfondsemvet van den Hoogen raad van arbeid. Spr. herinnerde er aan. dat het voorontwerp niet handelt over een verplichte pensionneering. doch uitsluitend wil bevorderen, dat eenmaal inderdaad zullen worden besteed tot ver- ■voor pensioen bijeengebrachte geiden ook wezenlij king der opgewekte verwachtingen. Deze doelstelling kan niet anders dan worden toegejuicht. Hlet aanvankelijke voorontwerp, zooals het boj den Hubgen Raad van arbeid was ingediend, hield naar sprekers meeninv te weinig rekening met de praktijk van "het leven, hetgeen hij nader uiteenzette. De Hooge Raad kwam later met een gansch omgewerkt voorontwerp, dat. alleen zal gelden voor uitdrukkelijk schriftelijk gedane pensioentoezeggingen. Dit stuit natuurlijk niet uit eventueele civiele acties voor het geval mondelinge pensioentoezeggingen zijn gedaan. Doet de werkgever een dergelijk schriftelijke pen sioentoezegging, dan moeten de uitkeerin- gen gewaarborgd worden hetzij door een rechtspersoonlijkheid bezittend fonds, waarvan de gelden overeenkomstig het wetsontwerp veilig moeten worden belegd en het beheer op een bepaalde wijze moet worden gevoerd, hetzij door aansluiting bij een levensverzekeringmaatschappij of bij de V.O.V.. hetzij door aansluiting bij een zg bedrijfspensioenfonds. Het voorontwerp heeft geen betrekking op den inhoud van pensioentoezeggingen. Beoogd wordt slechts eenmaal bijeengebrachte of bijeen te bren gen gelden gescheiden te houden ran het vermogen van de onderneming of het privé- vermogen van den werkgever, ter voor koming van ongelukken als zich bij de Koninklijke Hollandsche Lloyd in Mei 1935 hebben voorgedaan Een leemte acht spr. het. dat bil aansluiting bii een levensver- zekerlngmaa* schappij niet is bepaald le wiens nar» de polis moet worden gesteld. Geschiedt dit ten name van den onder, j nemer, dan kan toch weer vermenging plaats hebben van vermogens. Spr. behandelde verder uitvoerig de fi guur van een zelfstandig beheerd pensioen fonds en achtte de dienaangaande in het voorontwerp gesteld elschen over het al gemeen aannemelijk. Slechts meende hij. dat het aangewezen belegglngsveld voor dergelijke fondsen, die veilig genoeg ls. De gouden rand van het risico moeten kunnen verdeelen, niet staats-, provinciale, en gemeente papieren is vooral in de .afgeloopen periode wel eenigszins verbleekt, De balegigingswee achtte spr. op dit punt eenigermate verouderd en hij pleitte op zakelijke gronden voor groote fondsen ge lijkstelling met z g. bedrijfsfondsen, die hun gelden mogen beleggen in vaste goederen, in schuldvorderingen, voldoende door per soonlijke of zakelijke zekerheid gedekt, en pandbrieven of in andere effecten, daarbit door het fondsreglement ln het algemeen aangewezen. Wat de dispensatlemogelijkheden en de overgangsbepalingen betreft ls er naar gestreefd de bepalingen zoo soepel mogelijk te stellen, teneinde langs lijnen van gelei delijkheid op den duur het beoogde doel te bereiken Zoo worden b.v. beleggingen, die in het verleden zijn gedaan, n.l. voor dat de wet ln werking zal treden, met rust gelaten. Verder zal ten aanzien van be staande fondsen de wet alleen gelden voor stortingen, gedaan ten behoeve van arbei ders, die op het moment 'van het Inwer kingtreden van de wet jonger zijn dan 30 jaar. Bil het oprichten van nieuwe fondsen zal de wet niet gelden voor stortingen ten behoeve ran arbeiders, die op dat oogénblik ouder zijn dan 40 jaar. De wet zal-ook gelden voor spaarfondsen (rechtspersoonlijkheid, veilige belegging, enz.) Zil is alleen geldig voor ln Nederland werkende arbeiders. Het bestuur van het Verbond van Ne derlandsche werkgevers heeft na ernstige overweging van het voor en tegen en af gezien van critiek op enkele detailpunten, het voorontwerp zooals het thans luidt, in het algemeen aanvaardbaar geacht, aan nemende. dat bij de wetsultvoering en speciaal voor wat betreft het onderzoek van verslagen, op een redelijke wetstoepassing mag worden gerekend. De algemeen voorzitter sloot na deze In leiding de vergadering met een woord van dank aan de inleiders en voor de groote belangstelling, blijkende uit de ruime ge- dach tenwisseling. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 20 MAART. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. O. L. van der Veen van Amsterdam. Egllse Wallonne: dix heures et demie, mr. E. Michelln, pasteur k La Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf. ds. Mak kink. Rem. Geref» Gem.: Voorm. halfelf, ds. W. R. Noordhof f van Arnhem. Ver. van Vrljz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf. ds. B. J. Aris van A'dam. Vrljz. Kinderkerk «Gerecht 10): Nam. half een de heer F. van der Heyden. Hooglandsche Kerk: Voorm. half elf ds. M. J. Punselie (Jeugddienst). Geref. Kerk in H.V, (Gerecht 10)Nam. 5 u.. ds. Kroon. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19)Voorm. half elf, Gez. Mis. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. G. Th. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam half zeven, ds. Moolhuizen. Alphen aan den Rijn Ncd. Hcrv. Kerk (Oudshoornsche weg)Voorm. 10 uur, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer A. J. Dekker. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. half tien, ds. Stehouwer (Bed. H.D.)nam. half zeven. ds. Scheers. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. half zeven, ds. J. de Bruin. Kinderker „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer A. van Berkel. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. 6 uur. ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. 10 u„ ds. Bosch; nam. 6 uur. de heer Blum. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 u., de heer Blum; nam. 6 uur, ds. Bosch. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk, Dorp: Voorm. 10 uur, ds. J. de Vries van Nieuw-Vennep; nam. 6 uur, ds. van der Linde. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur, ds. van der Linde; nam. 6 uur, ds. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, prof. dr. J. W. Geels van Apeldoorn. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. (Bed. H.D.) en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Haspers van Koudekerk; nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Meijering. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie, ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Tichelaar; nam. 5 uur (Jeugddienst), ds. G. A. den Hertog van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 u., dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, leesdienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie, leesdienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, leesdienst. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer van Scherpenzeel. Noordwijk Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes. ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. Bondt van Den Haag. Ned. Prot. Bond (Lindenplein)Voorm. hail elf, ds. Pattist van Den Haag. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Bouma. Geref. Kerk in H.V. (Egbert de Grootstraat) Voorm. 10 uur, ds. Kroon; nam. 5 uur, leesdienst. Oegstgeest Groene Kerkje; Voorm. 10 uur, de heer J. Streefland. 8 uur nam. HEDEN. Evang. Gem.: Dankstond te 81/4 uur nam. Stadszaal: Gymnastiekuitvoering v. „Donar". Zondag. Evang. Gem.Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 1/2 uur nam. Jeruël: Samenkomsten tc 10 uur voorm. en 61/2 uur nam. Leger des Heils: samenkomsten te 10 uur v.m. en 7»/i uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 5 urn- nam. Schouwburg: Fritz Hirsch Operette „Griifin Maritza". 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Uitvoering turngroep N.A.S.B., 8 u, nam. Oegstgeest <W. de ZwiJgerkerk)Gemeente Gods, 8 uur nam. Maandag. Gerecht 10: Leidsche Esperantistenvereen. „Pacen". Spr. Sig. Pragano. 8 uur nam. Jeruël: Bidstond te 8»/» uur nam. Oud-Hortuszicht: Leidsche Radiover., 81/4 u, nam. Woensdag. Kagerstraat: Jaarvergadering Chr. H.B. S 8 uur nam. Nomattig (le Binnenvestgr. 21): Bijbellezing M. Heymans, 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9V*11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam 'sDonderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (lste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen diphtcrie. 3«/j uur »s middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De weg terug". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam., Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „Tango Notturno". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theatcr. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Mrs. Cheyney's verdwijning". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam- „Het geheim van de schorpioen". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. Rex-theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2>/< uur nam. en 8 uur nam.: „Muiterij op de Bounty". Zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 19 t.m. Vrijdag 25 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix. Rapenburg 9. tel. 807 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschhcid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De Geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, de Graaff, de Jager en Renaud. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur (koor), ds. Jansen" Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden (Willem de ZwiJgerkerk): Voorm. halfdrie, dr. Boersema. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie (Voorb. H.A ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Heyn. Rijnsburg' Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. J. P. E. C. Eerhard van Hillegom: nam. 5 uur. ds. G. Oorthuys van Amsterdam. Kerkzaal: Voorm. half tien ds. Oorthuys: nam. 5 uur, ds. A. Verwaal van De Kaag. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. Broekstra: nam. 6 uur. ds. v. d. Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien, ds. v. d. Loo: nam. 6 uur. ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, leesdienst. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Voorschoten Ver. v. Vrijz. Hervormden (Gymn. zaal Raadhuis)Voorm. half elf, ds. J. Kalma van Zandvoort. NED. HERV. KERK. Aangenomen; naar Mastenbroek (toez.) J. H. Kuypers te Wanswerd (Fr.). CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Groningen: W. Kramer te Leeu warden en J. Tamminga te Harderwijk. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen: naar Wormerveer P. v. d. Meu- len te Veenwouden (Fr.). BOND VAN MEISJESVEREENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. Prop. commissie in Zuid-Holland. In verband met den groei van den bond is de Prov. Propaganda-commissie van den Bond van Meisj esvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland in Zuid-Holland in tweeën gesplitst, aan welke splitsing het bondsbestuur zijn goedkeuring gehecht heeft. De commissie is gesplitst in een Prov. commissie Zuid-Holland en Zuid Holland- Noord. De commissie van Zuid-Holland-Zuid omvat de kringen Delfshaven, Maassluis, Flakkee, Voorne en Putten, Oost-IJssel- monde, Pernis, Kinderdijk, Rotterdam- Linker-Maasoever. Hoeksche Waard, Dord recht, Zwijndrecht, Kralingcn, Rotterdam - Rech ter-Maasoever, Giessendam en Go- rinchem. Als presidente treedt op mej. G. Akkerhuis te Maassluis. De commissie van Zuid-Hoi- land-Noord omvat de kringen Den Haag- Rijswijk, Den Haag-Loosduinen, Scheve- ningen, Delft, Rijnsburg, Leiden, Rijnland, Ter Aar, Alphen a. d. Rijn. Sassenheim» Woerden, Boskoop. Gouda. Pijnacker. Vlaardingen, IJsselstreek. Westland-Binnen en Westland-Buiten. De presidente van deze commissie is mej. B. de Wilde te Scheveningen. 2-2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6