TRIUMPH 101 ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 19 Maart 1938 Naaimachine C. F. MEERPOEL Th. J. VAN DER HEIJDEN GEBOUW VOOR CHR. SOCIALE BELANGEN. Een vereeniging tot exploitatie opgericht. Zooals bekend heeft het Chr. Nat. Vak verbond in Nederland als eigen gebouw voor den Leidschen Chr. Besturenbond een pand aan den Oude Singel aangekocht. Teneinde dit gebouw, dat binnenkort zal worden geopend, te exploiteeren. is een vereeniging tot exploitatie opgericht. Op initiatief van den Leidschen Chr. Bestu renbond kwam daartoe een aantal afge vaardigden van aangesloten vereenigin- gen bijeen, teneinde hiertoe de noodige stappen te nemen. In deze vergadering werden huishoude lijk reglement en statuten besproken en werd tenslotte besloten tot oprichting van een Vereeniging tot Exploitatie van het gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Alle aan wezige afgevaardigden traden als lid toe. Op een eerstvolgende vergadering zal een dagelijksch bestuur worden gekozen. 7966 (lngez. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is vcor het candidaatsexamen Nederlandsche taal- en letterkunde mej. M. A. Knüppe i Rotterdam i. Doctoraal examen rechten: de heer D. van Deern. Koudekerk (Z.) en de heer C. P. C Fabius. Wassenaar. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: De Chineezen te Batavia en de troebelen van 1740. de heer J. Th. Vermeulen, geboren te den Helder. Eevorderd tot doctor in de geneeskunde, oo proefschrift getiteld: Over het veelvul dig voorkomen van achteroverkanteling van de baarmoeder bij de inheemsche arbei dersvrouw ter Oostkust van Sumatra, de heer C. van Lankeren. geboren te Utrecht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Comm. Vennootschap Peka Jam- en Vruchtenconservenfabriek der firma J. R. Blcot en Zonen, Galgewater 18, Leiden. Beheerend vennoot J. R. Bloot, Leiden. Aantal vennooten bijwijze van geldschie ters: één. Wijzigingen A. H. Visser. Haarlemmerstraat 268, Lei den: slagerij. Het filiaal Haarlemmerweg 1, te Leiden, is do 1 October 1936 overgegaan aan W. H. Visser. Motor'oootdienst „Rijnland", Pr. Hendrik straat 114. Alphen a. d. Rijn. Bijv. uitgeoef. 'oedr groothandel in oliën, vetten, dekkleeden enz. onder den naam Cleanoiine Oil and Greases Import. rechtskundig adviseur, H. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3105 Besprekingen 's avonds. 1941 (lngez. Med.) Bevorderingen en overplaatsingen bij 4e R. I. In verband met het vertrek van het 2de bataljon naar Weert. Bij beschikking van den Minister van Defensie dd. 18 Maart 1938 zijn met ingang van 26 Maart 1938 overgeplaatst in hun rang: De adjudant onderofficier administrateur J. M. H. Begas van 2 R.I. naar 4. R.I. te Weert. In het genot gesteld van de aan hun rang verbonden jaarwedde: de sergeanten majoors adm. F. G. Siliakus van 4 R.I. bij 4 R.I. te Weert; M. v .Kooy van 4 R.I. bij 10 R.I. te Ede en H. C. Jacobs van 17 R.I. bij 4 R.I. te Weert. De sergeanten majoors Instructeurs H. v. Daalen van 4 R.I. bij 4 R.I. te Leiden: E. C. de Jager van 4 R.I bij R.I. te Leiden; J. F. Lingeman van 4 R.I. bij 7 R.I. te Zwolle en J. Blokker van 4 R.I. bij 4 R.I. te Weert. De adj. O.O. Instr. W. v. Arnhem van 4 R.I. bij 4 R.I. te Weert. De sergt. maj. instr. C. C. Verheul van 3 R.I. bij 4 R.I. te Weert en A. v. Tienhoven van 3 R.I. bij 4 R.I. te Weert. Bevorderd tot sergt. majoor administra teur de fourier le kl G. F. van Bovene van 4 R.I. bij 7 R.I. te Harderwijk. Bevorderd tot adjudant ond.-off. instr. de sergt. majoors instr. M. Gibbon van 4 R.I. bij 22 R.I. te Ede en J. W. Dekker van 2 R.I. bij 4 R.I. te Weert. (lngez Med.» LEGATEN VAN WIJLEN JHR. MR. DR. N. C. DE GIJSELAAR. Aan de Ned. Herv. Gemeente. Wijlen jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, oud-burgemeester van deze gemeente, heeft aan de diaconie der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede een bedrag van f3000 gelegateerd, belast met vruchtge bruik. Ook aan de Gemeente-Commissie heeft de overleden oud-burgemeester on der dezelfde voorwaarden een belangrijk legaat vermaakt. STUDENTEN-FACULTEITEN. Het bestuur van de Juridische Faculteit der Leidsche Studenten heeft zich voor het Academiejaar 1938'39 als volgt samen gesteld P. R. Beelaerts van Blokland, praeses; J. L. Kranenburg, ab-actis, Breestraat 41; P. R. M. de Kuyper, quaestor: jkvr. E. de Ma- rees van Swinderen, assessor I; J. P. Hus- tinx, assessor II; K. J. Quist, assessor III. Het bestuur der Philosophische Faculteit is als volgt samengesteld: C. Weurman, praeses; R.'de Wit, ab-actis; mej. C. L. v. d. Hanétël, .quaestrix: J. Ph. Steller, assessor I; mej. J. Th. Keesom, assessor II; L Bakema, assessor III. Het sedert 13 jaar aan, de Heeren straat 20 gevestigde Aquariumhuls van den heer J. de Rijk Jr. is met ingang van he den verplaatst naar een nieuw gebouwd winkelpand aan het Levendaal 82. Behalve alle benoodigdheaen voor de in richting en bevolking van aquaria, vindt men er een groote "keuze in vogelkooien en -zaden, tuin- en bloemzaden en verder alles wat op het gebied der hengelsport te koop is. DE VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dc voorjaarsvergadering. De Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken heeft in hotel „Den Burcht" de voorjaarsvergadering gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer J. Zitman, werden de notulen van de vergadering van 18 November ongewij zigd goedgekeurd. De voorzitter deelde naar aanleiding van met de directie der N.V. Leidsche Duin water Mij. gevoerde correspondentie mede, dat aan afnemers, die het water over den meter betrekken en automatisch het ver schuldigde van hun postgiro-rekening laten afschrijven, elk kwartaal na de opname van den stand van den meter, een nota zal worden gezonden, tijdig voordat het bedrag van de postrekening wordt afgeschreven en dat op verzoek van afnemers, die controle op het waterverbruik wenschen te houden, een meterkaart zal worden verstrekt, welke bij den meter wordt gehangen en waarop de opnemer den meterstand regelmatig zal noteeren. Het jaarverslag over 1937, door den secre taris. den heer P. T. de Jong samengesteld, werd onder dankbetuiging goedgekeurd. Uit dit verslag deelen wij mede: De ongunstige omstandigheden voor de wo ning-exploitatie duurden voort, het ver huren van woon- en winkelhuizen ging met steeds grootere moeilijkheden ge paard. De huurdaling van woningen blijkt tot stand te zijn gekomen, maar de toe nemende ongunstige resultaten van de bedrijven heeft het risico bij het verhu ren van winkelhuizen belangrijk doen toenemen. D? verwachting, dat het nieuwe Ministerie verlaging van lasten zou bevorderen, vervloog, toen Minister (lngez. Med.) Steenberghe aan de 2e Kamer mededeel de: „De Regeering is niet bereid om wet telijke maatregelen te nemen op het ge bied van de vaste lasten". De moeilijk heden met hypotheken houden voor velen aan, doordat eenerzijds aflossingen van loopende leeningen worden gevraagd, welke niet uit de exploitatie kunnen wor den opgebracht en anderzijds alleen nieuwe leeningen tegen een wel lager rentetype kunnen worden gesloten, maar tot bedragen van maximum 50 a 60°/o van de getaxeerde waarde van de te verbin den eigendommen. Hoewel de algemeene rentevoet belangrijk is gedaald, heeft dit voor de op te brengen hypotheekrente geen of maar een geringe ontspanning gebracht. Twee adressen werden verzonden. Een aan den Raad van Leiden inzake den bouw van arbeldersjvpnlngen. waarbij met genoegen werd geconstateerd, dat de Raad in den geest van het verzoek zijn besluiten heeft genomen. Het andere re quest werd aan den Raad van Oegstgeest verzonden, toen bij de behandeling van de begrooting voor 1938 het voorstel in uitzicht werd gesteld om een straatbelas- Ung in te voeren. Uitvoerig werden de nadeelen zoowel voor de gemeente als voor de huiseige naren aan het invoeren van een straat belasting verbonden, betoogd en met erkentelijkheid werd vermeld, dat in de vergadering van 9 December j.l. de Raad van Oegstgeest besloot om niet tot het in voeren van een straatbelasting over te gaan Van leden van den Bond werden te Lel den, Rijnsburg en Wassenaar woningen onbewoonbaar verklaard en voor zoover zulks binnen den werkkring van den Bond lag, werd aan leden, die zich tot het be stuur hebben gewend, steun verleend en ue weg gewezen om bezwaarschriften bij Ged. Staten of bij de Kroon in te dienen. Met den directeur van de N.V. Leidsche Duinwater Mij. werden de belangen van de leden inzake de waterlevering enz. be sproken en voor zoover zulks mogelijk was. gaf de directie aan gevraagde wenschen gehoor Tot het lidmaatschap werden 67 nieuwe leden toegelaten, zoodat het leden aantal aan het einde van het verslagjaar G86 bedroeg. Het kantoor van den Bond behandelde 1223 klachten. Aan huurders of onderhuur ders. die een woning wenschten te huren, werden 1298 toestemmingsbriefjes uitge reikt en aan oude huurschuld werd f. 2812.02 voor de leden ontvangen, waar onder schulden van meerdere jaren oud. In het huizenregister waren 7267 woningen ingeschreven. Aan huurders werden 141 huuropzeggingen uitgebracht, waarna 37 huurders de woningen verlieten. Voor tot woningontruiming werd gedagvaard, wer den 53 huuropzeggingen wegens schikking of anderszins ingetrokken. Met 2 huurders werden schikkingen getroffen na de dag vaarding. Nadat vonnis was gewezen, ver lieten 26 huurders vrijwillig de woningen en werd met 17 huurders eerst na het uit spreken van het vonnis geschikt: van 3 huurders moesten de woningen gerechtelijk worden ontruimd. In behandeling zijn nog 3 zaken. In de hiervoor in aanmerking ko mende gevallen heeft de Bond een groot Wenscht gij een prima tegen een matigen prijs? Bij ONS kunt U de diverse merken vergelijken! Neemt geen risico maar koopt bij: Levering uit voorraad van LADA ADLER PFAFF. DURKOPP HUSQVARNA. ALLÉÉN: Breestraat 171 - Tel. 2657 Stand Jaarbeurs 1027. 8027 (lngez. Mod.) geeft meer; vraagt minder! reserve voor aflossing van hypotheken groot f. 1000.van de balans af te voeren en op ae onroerende bestuursverkiezing werden bij enkele candidaatstelling de heeren ~.T. ran der Steen als penningmeester, H D. van Weizen als 2e voorzitter. C. G. J. Alke made Jr. en B. J. Huurman als commissie leden herkozen. In een vacature als com missielid werd voorzien door de benoeming van den heer A. C. M Beukering De chef de bureau bracht dank aan het personeel van het kantoor voor de richtrte wijze waarop het het vorige jaar voor den Bond werkzaam is geweest Hij deelde me de. dat door een nieuwe relatie, het Bonds- kantoor thans in de gelegenheid is om voor verlaagde prijzen informatie's naar huur ders die elders in het binnen- en buiten land woonachtig zijn zelfs op korten ter mijn in te winnen. Bij de rondvraag werd door leden uit Noordwijk en Voorhout de wenschelijkheid geuit, dat de Vereeniging van Huiseigena ren te Sassenheim, wier rayon eveneens deze gemeenten bestrijkt, hare werkzaam heden in deze plaatsen zal verrichten in overleg en in belang en gemeenschap met den Leidschen Verhuurdersbond. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. (lngez Med.) gedeelte van de kosten vergoed. Het ver slag eindigt met den wensch. dat alle eige naren van onroerend goed in Leiden en Omstreken mogen begrijpen, dat het voor hen een plicht is. om lid te zijn of te wor den, van den verhuurdersbond. De indiening van de balans met de Ver liesrekening over 1937 door den penning meester, den heer J. van der Steen, ge schiedde met een uitvoerige toelichting. Nadat enkele vragen beantwoord waren en het gunstig rapport van de kascommis- sie bekend was gemaakt, werd den pen ningmeester onder dankbetuiging voor zijn beheer, décharge verleend. Op voorstel van den penningmeester werd met algemeene stemmen besloten om de FABRIEK CORRECTUMS" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 9664 (lngez. Med.) (lngez. Med.) Om twee .uur hedenmiddag heeft de firma Kreymborg haar filiaal aan de Haar lemmerstraat 143 heropend. Speciaal de parterre van dit groote pand heeft een grondige wijziging ondergaan. Er is een nieuwe vloer gelegd, de verlichting is ge moderniseerd. betimmeringen zijn ver nieuwd, terwijl het geheel evenals de gevel en de eerste verdieping van een nieuw laagje verf is voorzien. De etalages zijn vergroot en wel zoodanig dat het licht van alle zijden kan binnenvallen Verder is de trap naar de eerste verdieping verbreed en verfraaid. De eerste verdieping zelve Is niet noemenswaardig veranderd, slechts hier en daar zijn enkele verbeteringen aange bracht. Ter gelegenheid van. de opening ontving de fa. Kreymborg talrijke bloem stukken. Casino-Theater. Bert Wheeler en Ro bert Woolsey heeten de fameuze filmko- mi.ken. wier prestaties zich in steeds stij gende! lijn voortbewegen. In „Het geheim van de schorpioen" zijn ze al heel goed op drec.'. Hun humor vertoont een specifiek Amenkaanschen inslag, maar ze lanceeren hun grappen toch zóó amusant, dat ge niet vaak een dergelijk vroolijken avond beleeft. Ia deze rolprent dan heeft Wool- sey een leugenmachine uitgevonden, een vernuftig geconstrueerd apparaat, dat lederen leugenaar dwingt de waarheid te vertellen. En deze uitvinding komt hem goed van pas. want er wordt iemand ver moord. die reeds ettelijke dreigbrieven ont vangen heeft van „den Schorpioen". Nu is de schijn tègvn Wheeler. Dat zit zoo: Wheeler is verheid op de charmante se- c'.'.prcsse van den heer, die vermoord wordt. Bij toeval is het meisje in het bezit ...:;ncn van een revolver: ze dacht een trouwring te winnen en won een revolver. En datzelfde moord verktutg wordt gevon den op de schrijftafel van den vermoorde, even nadat Wheele. een strubbeling met hem heeft gehad. Go begrijpt. En nu zal de ware moordenaar ontmaskerd wor den. Gedachtig aan den regel, dat een mis dadiger naar de plaatj van zijn misdaad terugkeert, zetten Wheeler en Woolsey de apparatuur in den stoel van den vermoor den en ziemaar neen, verder ver klappen we dit staaltje van energiek de tective-onderzoek niet. Dat kunnen Whee ler en Woolsey beter zelf doen. Betty Grable, het ideale meisjes-type, staat hen trouw terzijde. Vooraf hcudt Tom Tylcr, een zraag-ge- zienc cowboy-figuur, ons bezig in „De Vechtersbaas". Trianon-Theater. Dit is dan de vier de film van Pola Negri na haar terugkeer in Filmland en tevens de vierde voortref felijke. ook al vermag „Tango Notturno" evenmin haar .Mazurka" te overtreffen. De uitwerking van „Tango Notturno" ver toont overigens wel gelijkenis met „Ma zurka"; ook thans begint de film met het eind van het leven van de beide hoofd- figuren, om daarna de voorgeschieedenis weer te geven. En om nog een punt van vergelijking te noemen. Pola Negri heeft ook in deze rolprent denzelfden partner van „Mazurka" Albrecht Schönhals en deze combinatie sluit weer bewonderenswaardig goed. Deze „Tango Notturno" is eigenlijk te verdcelen in drie phases; Pola Negri als ambitieuze zange res en verliefde vrouw, als overgelukkige moeder en als door het noodlot gegrepen, afgestompte vrouw. Zoodra zij, na een iet wat langen inzet, aan de handeling deel neemt. verkrijgt de film niveau en diepte en zij speelt niet de zangeres Mado Dou- cet, maar zij is het. Haar gevoelens voor den componist Gerard, wiens lied zij met warme en donker getimbreerde stem ex pressief voordraagt en haar ontluikende liefde voeren tot een gelukkig huwelijks leven, dat met een kind gezegend wordt. Doch het geluk wordt verduisterd door de komst van een vroegeren minnaar, wiens leven ze, met alle goede bedoelingen, een nieuwe toekomst wil inblazen. En Juist tij dens haar afwezigheid gebeurt er iets vreeselijks: haar kind valt van de trap en wordt dood opgenomen. Behalve de vader was ook de moeder niet thuisHet noo'dlot grijpt haar en zij verlaat haar man. die alles probeert om haar terug te vinden. Hij vindt haar terug, maar zij is een wegkwijnende vrouw geworden, die verslaafd is aan cocaïne en het geloof in zichzelf en in een betere toekomst verlo ren heefteen vrouw, die geen uitweg meer zag Zoo diep-tragisch eindigde dit opbloeien de en later door het lot weer naar beneden gedrukte leven, dat Pola Negri's veelzij digheid op duidelijke wijze demonstreert. Lloyd Bacon, de regie-kunstenaar, die zoo'n juist begrip van tempo heeft, heeft van „San Quentin", de film voor de pauze, een prachtige rolprent gemaakt. Plaatsge brek verhindert ons, van „San Quentin", de bekende strafgevangenis en haar uit stekende methodes meer te schrijven. Maar een enthousiaste aanbeveling voor deze waarlijk mooie film is hier zeker op haar plaats. Pat O'Brien en Humphrey Bogart spelen hoofdrollen. Rex-Theater. Het zeewezen van een anderhalve eeuw geleden met zijn statig uitgeruste driemasters, die de wijde zeeën bevoeren, en zijn muiterijen van on- menschelijk hard behandelde zeelui, biedt een bij uitstek dankbare stof voor een filmverhaal. En wanneer dan bovendien de keuze valt op .en historische gebeurtenis, zooals de muiterij op de „Bounty", kan inen er verzekerd van zijn, dat de opzet van dit grootsche gebeuren tot in de fines ses met bijzondere toewijding is uitge werkt. Aan de kunstzinnige samenwerking van de kopstukken der filmindustrie dan ken we een grandioos werk: „De muiterij op de Bounty". Het leven op dit majes tueuze schip wordt er met scherpte ge- teekend. Daar hebt ge allereerst den ka pitein William Bligh. hardvochtig, wreed, valsch en een duivel voor zijn onderge schikten, een kerel, wiens grootste genoe gens blijkbaar liggen in de harde straffen, welke hij zijn matrozen kan toedeelen. En Charles Laughton speelt dezen wreedaard meesterlijk; een enkele blik, een enkel ge baar, weet zijn karakter te accentueeren. Ge huivert voor dezen machtswellusteling, die na de muiterij als een hulpbehoevend wezen in een kleine boot gezet werd en zoo toch nog den weg naar huis vond. En ook in deze oogenblikken toont Laughton over duidelijk zijn groot en machtig talent. Maar nóg imponeerender is de eerste stuurman van Clark Gable en wel om deze reden dat hij nooit op de planken gestaan heeft, zoodat bij hem geen spoor van too- necllnvloed te bespeuren valt. En daarom is in deze film Clark Gable's filmtechniek zoo duidelijk op te merken. Franchot Tone tenslotte is de derde figuur in dit epos, dait Frank Lloyd met bijzondere capaci teiten heeft in scene gezet Verder bewon dert ge de mooie fotografie in deze suc cesvolle film. Bela Lugosi is een acteur, die zich steeds met een sfeer van geheimzinnigheid om hult. Bij den titel „Het spookkasteel" is verder commentaar haast overbodig. Lido-Theatcr. Vlot, frisch en amusant is de film „De verdwijning van mrs. Chey- ney". waarin, naast het knappe spel, ook de geestige dialoog hoogtij viert. Als wij het wél hebben, is dit de laatste film ge weest van den regisseur Richard Boles- waski en deze heeft in deze moderne co- medie den steun gevonden van een trio uitstekende acteurs, t.w. Joan Crawford, Robert Montgomery en William Powell, die zich hier in de rol van gentleman-boef wat op den achtergrond beweegt, maar desniettemin toch door zijn rustig en iet wat ironisch optreden de aandacht trekt. Dan: niet te vergeten de comische acteur Frank Morgan, die voor veel vroolijke no ten zorgdraagt. Het zal niet iedere vrouw gelukken, als lid van een oplichtersbende, zich te drin gen in de voornaamste Londensche krin gen, met de bedoeling de kostbare parels van een Hertogin te ontfutselen. Het valt Joan Crawford, dank zij haar distinctie, charme en geest, niet moeilijk op uitste kende voet te komen met eenige Lords, die al spoedig het hart aan haar verliezen. Het wordt de dievegge, die eigenlijk onder Prf£"le gehandeld, zeker niet gemak kelijk gemaakt haar booze plannen ten uitvoer te brengen, temeer omdat zij eigpnlijs een dievegge is met een „fat soenlijk" hart. Toch draait het er tenslotte op uit, dat zij haar daad volvoert, zij het dan ook dat de charmante oplichtster op het laatste moment betrapt wordt door den man van wien zij tijdens de tijdelijke periode in de hoogere kringen, waarlijk is gaan houden. Hoe het haar gelukt den dans te ontsprin gen en toch nog in het huwelijk te treden met den man, die haar ontmaskerde, is een geschiedenis apart, even genoeglijk uitgewerkt, ais de gansche film. In de Amerikaansche films verstaat men het bij uitstek voor de noodige spanning zorg te dragen en al worden zij, die iets op nun geweten hebben, er meermalen te mooi in afgebeeld, de humor en de ironie ligt er zoo dik boven op. dat het hier ge geven voorbeeld eener geraffineerde op lichting wel niemand tot navolging zal aansporen! Men verheugt zich over den goeden afloop, temeer omdat Joan Craw- lord als mrs. Cheyney tenslotte verdwijnt, om plaats te maken voor laten wij het hopen een vrouw, die voortaan de pa den der deugd blijft bewandelen. In hoe verre de partners uit de onderwereld haar voortaan met rust zullen laten, is een andere vraag, maar dit vroolijke verhaal is tenslotte ook maar comedie en wel een allergenoeglijkste, gekruid met een leven- digen dialoog! Het geroutineerde spel de zer Amerikanen is een genot op zichzelf! I.uxor-Theater. In een tijd, waarin heel de wereld door oorlogsgeruchten tot het alleruiterste geladen is, komt Luxor met de film „De weg terug", het bekende vervolg op de even bekende roman van Erich Maria Remarque" ,,Im Westen nichts Neues", die ook als film waarlijk overstelpende belangstelling getrokken heeft Dc weg terug! Heeft het zin iher nog den inhoud te schetsen van dit drama tische na-oorlogs-verhaal. dat in een ont zaggelijke oplaag over de wereld is ver spreid en algemeen bekend mag worden verondersteld? De kreet van afschuw, die dóór en na den oorlog met al zijn gruwe len, weerklonk bij alle beschaafde volke ren, vond men in woorden omgezet in den roman „De weg terug" en ook de film, welke aan de hand van deze gegevens vervaardigd werd, kan moeilijk anders ge zien worden dan als één lange, vlijmscher pe aanklacht tegen den volkerenkrijg en tegen hen, die hem met kennelijken opzet ontketenen. De weg terug! Hier ziet men in enkele treffende beelden nog de verschrikking van den zinloozen oorlog. Dan volgt de wapenstilstand en den terugkeer der ver bijsterde soldaten naar hun woonplaatsen, naar hun gezinnen en familieleden, naar alles wat hun eens dierbaar was en dat zij thans nauwelijks meer kunnen ver staan. Aan hun lot overgelaten, zonder leiding, zonder eenigerlei nuttig advies, keeren deze uit het lood geslagen soldaten terug in het door revolutie bewogen va derland en zij voelen zich vreemd en on wennig. Zij kunnen niet praten over het leed, dat de oorlogsjaren over hen bracht, zij kunnen niet werken en niet vergeten En hun in de loopgraven verstaalde cyni sche» geest kan zich niet aanpassen aan de opvatting der „burgers" dat het niet hetzelfde is of men aan het front dan wel in de bewoonde wereld, gedurende vredes tijd, iemand neerschiet! Het moet voor den regisseur dezer film, den Amerikaan James Wale, een ongewoon zware opgave geweest zijn, de strekking dezer roman realistisch, overtuigend en toch zonder overdrijving weer te geven. Dat hij nochtans daarin slaagde, zal ieder erkennen, die de film op het zilveren doek heeft aanschouwd en onder den diepsten indruk gekomen is van die tallooze scènes van dood en' verderf, zoowel als van de geestelijke en moreele ellende, welke na den oorlog der overlevenden heeft aange grepen. Even doet het misschien vreemd aan dat deze, in wezen Duitsche film, in het Engelsch opgenomen werd. doch het feit dat „De weg terug" in Duitschland verboden is, zal daarvoor wel het meest sterke, te weten: zakelijke, argument zijn geweest. Niettemin verliest zij weinig of niets van haar sfeer, haar strekking, haar niet te miskennen spanning en voortref- felijken zij het dikwijls: wrangen humor. Het minst geslaagd lijkt ons dat deel. waar de revolutie in beeld is ge bracht en de ensceneering meer dan eens het carracatureele zeer dicht benadert. Overigens is deze film sterk en gaal, met uitstekend spel en een suggestieve beeld montage. De meest opvallende figuren zijn ongetwijfeld „Slim" Summerville (TJa- den). die ook in de film „lm Westen nichts Neues" heeft meegespeeld, en Andy Devine tWllly), maar acteurs als Maurice Murphy (Albert) en John Emmery (kapitein Von Hagen I verdienen eveneens een eer volle vermelding, zoowel als John K'n3 (Ernst) en Richard Cromwell (Ludwig). Het Luxor-program brengt als tweede hoofdfilm een geestige Duitsche operette „De Oesterprinses", waarin Theo Lingen en Hermann Thlmig de voornaamste rol len vervullen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2