Hitier vraagt nog vier Jaar G cl; VICTOR HUGO ers ets zéér bijzone jet nieuwe merk: 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Maart 1938 Vierde Blad No. 23921 Grenzen van Frankrijk en Italië opnieuw gegarandeerd Sxcelleni Buitenlandsch W eekoverzicht Weenen ligt geisoleerd Dagbladreclame •ill Stilzwijgen over Tsjecho-Slowakije De vraag: Oorlog of Vrede Vraagteekens is niet te vervangen Hitier heeft gisteren te Berlijn in den Rijksdag zijn aangekondigde rede gehou den en nu officieel medegedeeld dat het geheele rijk op 10 April a s. mèt Oostenrijk zal deelnemen aan een volksstemming over de op 13 Maart 1938 voltrokken hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk. Hitier. De Rijksdag wordt d.d. 9 April a.s. ontbonden, teneinde den Duitschen volksgenooten in Oostenrijk de hun toekomende vertegenwoordiging in den Groot-Duitschen Rijksdag mogelijk te maken. Tegelijk met de volksstemming zullen daarom op 10 April nieuwe ver kiezingen plaats vinden voor den Rijksdag van het groot-Duitsche volks rijk. Ik heb u doen bijeenroepen, aldus begon Hitler zijn Rijksdagrede, om u met een be- j wogen hart verslag uit te brengen over ge- 1 beurtenissen, welker beteekenis gij allen I begrijpt. Bovendien moet ik u in kennis stellen van besluiten, die het Duitsche volk en den Duitschen Rijksdag zelf betreffen. Hitier wierp dan een terugblik op de ont wikkeling van het nationaliteiten-beginsel in de vorige eeuw. De wereldoorlog en zijn afloop hebben de Duitsche verdeeldheid vergroot en schenen, bij al het andere, dat ons zoo zwaar trof, het leed van de schei ding der kostbaarste bestanddeelen van de natie van het moederland te vereeuwigen. In plaats van het zelfbeschikkingsrecht dei- volken kwam de brutaalste nationale over- j weldiging van nüllioenen Duitsche volks genooten. Er zijn in Europa staatkundige con structies, die het karakter van bewust en gewild nationaal onrecht zóó zeer in zich dragen, dat op den duur haar handhaving slechts mogelijk kan zijn door het brutaalste geweld. Zoo was bijvoorbeeld de vorming van den niéuwen Oostenrijkschen rompstaat een maatregel, welke op een flagrante schen ding van het zelfbeschikkingsrecht van 6»/s millioen menschen, die tot het Duitsche volk behooren, was gebaseerd. Ik zeg dat niet, in de meening op de de mocratische „Weltbiedermaenner" daar mede indruk te maken. Zij kunnen rustig toezien, dat ln Spanje een half millioen menschen wordt afgeslacht, zonder dat zij daarbij ook maar in het minst bewogen zijn. Maar zij kunnen, zonder blozen, een éven diepe verontwaardiging huichelen, wanneer te Berlijn of te Weenen aan een Joodschen ophitser een werkvergunning wordt ont nomen. Recht moet evenwel recht zijn, óók wanneer het Duitschers betreft. Wie wil zich er nu over verwonderen, dat volken, wien men dit recht halsstarrig weigert, zich eindelijk gedwongen zien, zich zelf hun menschenrechten te halen? Naties zijn een schepping van den wil van God en van eeuwigen duur. De Volkenbond evenwel een hoogst twijfelachtige con structie van menschelijke onvolkomenheid, van menschelijke belangen en hebzucht. Duitschland is weer wereldmogendheid geworden. Welke macht ter wereld zou het op den duur rustig verdragen, wanneer voor haar poorten een millioenenmassa van tot het eigen volk behoorende menschen op de bitterste wijze wordt mishandeld? Daarom had ik onlangs besloten, het u bekende onderhoud te Berchtesgaden tot stand te brengen met den toenmaligen bondskanselier Schuschnigg. Ik heb dezen man met den diepsten ernst uiteengezet, dat een regiem, dat iedere legaliteit ont beert en dat, in den grond genomen, alleen door middel van geweld regeert, op den duur in steeds grooter conflicten zal gera- k: met den wil van het volk, dat diame traal tegenover zijn bedoelingen staat. Ik verzocht den heer Schuschnigg Duitsch- Oostenrijk, het Duitsche rijk en zichzelf een situatie te besparen, die vroeg of laat zou moeten leiden tot de ernstigste botsingen. Ik stelde hem in dien zin een weg voor, Welke tot èen geleidelijke binnenlandsche ontspanning en als gevolg daarvan tot een langzame verzoening zou kunnen leiden, niet alleen tusschen ue menschen in Oosten rijk zelf, doch ook tusschen de beide Duit sche staten. Ik maakte den heer Schuschnigg er even wel op opmerkzaam, dat het de laatste po ging zou zijn, van mijn kant en dat ik vast besloten was, ingeval die poging faalde, de rechten van het Duitsche volk in mijn „Heimat" met die middelen te behartigen, welke op deze aarde van oudsher steeds slechts dan nog overgebleven zijn, wanneer het menschelijke inzicht ontoegankelijk is voor het gebod der normale gerechtigheid. Op Dinsdag 8 Maart kwamen de eerste beweringen over een voorgenomen „volks- befragung". Zij kwamen ons zóó ongeloof waardig voor, dat zij slechts als geruchten werden beschouwd. Woensdagavond kregen wij kennis van een „aanslag" niet alleen tegen de tusschen ons gesloten overeenkomsten, doch vooral tegen de meerderheid van 't Oostenrijksche volk. Ik was toen vastbesloten aan de ver dere overweldiging van mijn „Heimat" een einde te maken. Het ultimatum, waarover de wereld plotseling begon te klagen, bestond uit niets anders dan uit de harde verzeke ring, dat Duitschland een verdere on derdrukking van Duitsch-Oostenrijk- sche volksgenooten niet meer zal dul den en derhalve in de waarschuwing geen weg in te slaan, die automatisch tot bloedvergieten zou hebben moeten leiden. Dat deze houding juist was, wordt be wezen door het feit, dat mij bij de ten uitvoerlegging van het dan toch noodig geworden ingrijpen binnen drie dagen de geheele „Heimat" tegemoet ijlde, zonder dat ook slechts één enkel schot en daarmede een enkel offer was ge vallen, naar ik veronderstel zeer zeker tot het leedwezen van onze internatio nale pacifisten. De heer Schuschnigg en zijn aanhan gers kunnen God danken voor mijn in grijpen, want slechts mijn kracht om besluiten te nemen heeft waarschijn lijk hem en tienduizend anderen het leven gered, een leven, dat zij door hun schuld aan den dood van tallooze Oostenrijksche slachtoffers der bewe ging al lang niet meer verdienen, dat de nationaal-socialistische staat hun evenwel, als souvereine overwinnaar, schenkt. Overigens ben ik gelukkig, daarmede thans de voltfekker te zijn geworden van een hoogsté historische opdracht. Achter mijn beslissing staan thans 75 millioen menschen, voor haar staat van nu af aan de Duitsche weermacht. Het is bijna tragisch, dat tegenover deze gebeurtenis, die toch in den diepsten grond slechts een op den duur ondraaglijke midden-Europee- «che spanning terzijde stelde, juist onze democratieën staan met een waarlijk on begrijpelijke eensgezindheid. Haar reacties waren ten deele onbegrijpelijk, ten deele beltcdigend. Een aantal andere staten heeft zich, ech ter reeds bij voorbaat als gedesinteresseerd verklsard, of ook zijn warme toestemming tot uitdrukking gebracht. Dit zijn niet al leen de meeste der Europeesche kleine lan den, doch ook een groot aantal groote sta ten. Ik noem daarvan slechts de voorname en van begrip getuigende houding van Polen, de hartelijke toestemming van Hon garije. de in hartelijke vriendschap afge legde verklaringen van Zuid-Slavië, zoo mede de verzekeringen van de meest op rechte neutraliteit van de zijde van een aantal andere landen. In het bijzonder noemde Hitier Italië, waarbij hij herinnerde aan zijn brief aan Mussolini, waarin hij de verzeke ring heeft uitgesproken, dat in de hou ding van Duitschland tegenover Italië niet alleen niets zal veranderen, doch dat Duitschland juist, zooals jegens Frankrijk, ook jegens Italië verklaart, de thans bestaande grenzen als vast staande te beschouwen. „Wij weten, wat de houding van Musso lini in deze dagen voor Duitschland heeft beteekend. Wanneer de betrekkingen tus schen Italië en ons nog hechter konden worden, dan ze reeds waren, dan is deze consolideering nu een feit. Het land en de grenzen van dezen vriend zijn voor ons onacmtastbaar. Ik herhaal het: dat ik deze houding van Mussolini nooit zal vergeten. Het Italiaansche volk mag evenwel weten, dat achter mijn woord de Duitsche natie staat. Zoo heeft ook ditmaal de spil, die onze beide landen verbindt, den vrede der wereld den hoogs ten dienst bewezen. Duitschland zelf wil slechts den vrede. Het wal anderen landen geen leed berokkenen. Het wil zelf evenwel onder geen omstan digheden een leed dulden en vooral: het is bereid voor zijn eer en zijn bestaan te allen tijde tot het uiterste op de bres te staan. Hitier besprek tenslotte de reacties in Duitschland. Niet een enkel deel van ons volk. verklaarde hij, kan geroepen zijn door zijn toestemming, de geweldige gebeurtenis van de uiteindelijke stichting van een waarlijk groot Duitsch volksrijk te beves tigen. Daarom moet op 10 April voor den eer sten keer in de geschiedenis de geheele Duitsche natie aantreden en haar plechtige belijdenis doen. Niet. 6V2 millioen zullen de vraag moeten beantwoorden, doch 75 mil lioen. TTehalve vcor dit elsbrciet roep ik de 50 millioen stemgerechtigden van ons volk thans op vcor nieuwe verkiezingen en ik verzoek hun, mij een Rijksdag te schenken, waarmede het mij onder de genadige hulp van Gcd, Onzen Heer, mogelijk zal zijn de nieuwe groote taken, die ons wachten, op te lossen. Zooals ik in 1933 het Duitsche volk heb verzocht, met het oog op den voor ons liggenden arbeid, mij vier jaren tijd te geven voor de oplossing van de In kipjes van 25 en 50 stuks In kartonnen doozen van 10 stuks è6(U 7940 (Ingez Med.) (Van omzen specialen verslaggever! Passau. Vrijdagavond per telefoon. Precies een week geleden trok ik op met een massaal leger naar de Oostenrijksche grenzen, die. als men de Duitsche kranten leest, niet meer bestaan. En vandaag reis ik weer met een trein vOl officieren en manschappen, die evengoed met verlof kun nen gaan als met welke andere bestem ming ook onderweg zijn. Misschien ben il: al oorlogscorrespondent geworden zonder het zelf te weten En ook hier treft men die verbijsterende geheimzinnigheid. Ik zei het reads eerder: de Duitsche officieren zijn zoo correct als men zich officieren maar voorstellen kan. Een excuus voor mijn ratelende schrijf machine.... een charmant antwoord, toch vooral door te werken. Welk een schoone gelegenheid voor iemand, die wat te weten wil komen, om een gesprek aan te knoopen. Want de Duitsche officieren praten op een allerbeminnelijkste manier over het weer en desnoods ook over de drukte in den trein, maar het is nutteloos, een ander onderwerp aan te snijden, immers, met dezelfde hoffelijkheid pareeren zij alle aanvallen enzwfigen. Met de grenzen zijn intusschen de grens- moeilijkheden niet verdwenen. Men moet minstens een rekenwonder en tegelijk tele- paath zijn om met den van uur tot uur veranderenden wisselkoers vast te stellen, hoeveel geld men nu precies noodig heeft voor betaling van hotel- en reisbiljet, om met het poovere restant net niet als devie- zensmokkelaar te worden gearresteerd. Wanneer de internationale postregeling het niet mogelijk had gemaakt, dat telefoon gesprekken naar het buitenland door den opgeroepene kunnen worden betaald, dan zou ik niet in staat zijn geweest, den in houd van dezen brief naar Holland door te krijigen. want dat men in Duitschland als vreemdeling toch ook wel eens zou kunnen moeten telefoneeren. daar houden de de- viezenbepalingen. die thans voor Oostenrijk gelden, geen rekening mee. Een wonderlijke ervaring ondergaat men, waneer men van het rumoerige Oostenrijk in het nu rustige Duitschland terugkomt. Daar is niets van de nervositeit te hespeu ren, waardoor men in Weenen wordt gehyp notiseerd, Daar bestaan de grenzen nog, evenals een wëek geleden. Daar werken nog dezelfde beambten en daar gelden nog dezelfde bepalingen. Er is geen Duitscher, die de Oostenrijksche grems zonder pas of nationaliteitsbewijs kan passeeren en geen Oostenrijker, die het omgekeerde zou durven probeeren, ook al zijn de beide landen thans één geworden Het lijkt alsof Berlijn en Weenen in elkaar gegroeid zijn. maar de twee kleine grensstations schijnen ver der dan ooit van elkaar verwijderd. On de meest hoffelijke manier wordt er gevraagd, of. en zoo ja. hoeveel geld men bij zich heeft en van alle alarmeerende bepalingen, die in Weenen zelfs in de offi- cieele kranten zijn opgenomen, schijnt hier vrijwel niets waar te zijn. Men zou slechts 20 Schilling mee kunnen nemen. Het bleek me echter vannacht, dat. men gevoegelijk 200 Schilling hier bij zich kan hebben, zonder dat iemand er aanmerking op maakt. De eenige drukte in deze grens plaats wordt slechts veroorzaakt door de Duitsche soldaten, die hun geld wisselen om Schillingen in Marken om te zetten de koers werd heden officieel vastgesteld om Duitschland weer binnen ie kunnen komen. En alleen het feit, dat de soldaten geen papieren behoeven te toonsn, is voor den vreemdeling het bewijs, dat de twee landen inderdaad samengesmolten zijn. Nadruk verboden. Dat de tijd snel gaat in ons heden- daagsgh leven, och, we zijn er aan gewoon geraakt. De mensch heeft zich daarbij aan te passen, anders wordt hij een misluk keling in de branding der levenszee. Maar op het moment neemt de tijd zulke zeven mijlslaarzen aan, dat het zelfs voor dege nen, die todusver mee konden komen in het jachtende gebeuren, bedenkelijk wordt. Men krijgt gewoon geen seconde om zich te bezinnen, men moet voort, voort, in wilden ren en wie durft thans met vol slagen zekerheid voorspellen, waarheen die ren zal leiden? Het is een tasten en zoe ken, doch daarmede is alles gezegd. In één week tijdsruimte is Oostenrijk van de wereldkaart verdwenen, opgeslokt door het Derde Rijk. Men mag zich eenigs- zins met verbazing de oogen uitwrijven, het droeve feit ligt nu eenmaal daar Zoo bejubelde Weenen Schuschnigg bij zijn pogingen om Oostenrijk's onafhanke lijkheid althans nog te redden, een paar dagen later haalde hetzelfde Weenen Hit- Ier met enthousiasme in als nieuwen Fueh rer en werd met oorverdoovend Siegheil de officieele aansluiting bij het Nazi- Duitschland begroet. In één slag, als een kaartenhuis, verzonk wat eens heette j „felix Austria" (gelukkig Oostenrijk» in de armen van wat voortaan zal heeten het Groot-Duitsche Rijk De propaganda van de nationaal-socialisten is wederom on weerstaanbaar gebleken en het binnenruk ken der Duitsche troepen deed de rest Oostenrijk zal als gouw van dit rijk zijn naam nog handhaven, ais tenslotte ook daaraan nog niet wordt getornd. Volledig wordt immers nu het regiem der Duitsche nationaal-socialisten in het wingewest doorgevoerd: de actie tegen de Joden, het vier-j aren-plan, arbeidsdienst, wat niet al. De kopstukken van het Derde Rijk zijn behalve Goering. die Hitier moest vervan gen, toen déze in eigen persoon bezit kwam nemen van het vroegere Oostenrijk, reeds vrijwel alle geweest om hun instruc ties te geven en gehoorzaam worden hun bevelen uitgevoerd. Oostenrijk is verdwenen Zooals te voorspellen was, wordt van Duitsche zijde de idee gepropageerd, dat de Oostenrijkers zelf niets liever begeer den en dus geheel en al hun zin hebben gekregen. De meest doodeenvoudige kwes tie dus, een zelf-beschikkingsrecht van het volk! Deze voorstelling is echter toch wel wat al te simplistisch en behalve in de kringen der nationaal-socialisten en aan hang in het buitenland wordt deze ge- dachtengang dan ook niet gedeeld. Welis waar tracht men er achteraf nu nog een bewijs voor te leveren door een op 10 April as. bepaalde volksstemming, maar wie zal daaraan, ook al erkent men, dat Schuschnigg reeds een fout beging in dit opzicht door zijn stemming niet onpartij dig over alle linies te stellen, veel waarde hechten, wanneer de vloedgolf van pro paganda en tevens onderdrukking van an dere meeningen over het land zal zijn ge gaan? Dergelijke stemmingen hebben veel weg van het gerust-stellen van eigen ge weten, de historie zal ze niet erkennen! Van Duitsch standpunt uit bezien, heeft Hitier zijn slag prachtig geslagen, al wa ren diverse toevallige factoren in zijn voordeel. Los van de vraag, of Italië al dan niet volledig op de hoogte is geweest van de annexatie-plannen zeer verschil lend wordt daarover geoordeeld er bleef den Duce weinig anders over dan zich te- vreden naar buiten te toonen. Bij verzet zou immers de as Rome-Berlijn zijn ge broken en zou Italië geïsoleerd hebben ge staan en zoodoende overgeleverd aan de zwaarste eischen, hem van andere zijde <*esteld Bovendien heeft de Fuehrer het Mussolini zoo aangenaam mogelijk ge maakt om zich neer te leggen bij den gang van zaken. Garantie van den Brenner en van Tirol, eeuwige dankbaarheid, verzeke ring van wederdienst, wanneer dit noodig mocht blijken, wat kan men meer begee- ren? In Frankrijk bestond bovendien geen re- peering die eenige kracht kon ontwikke len En' het laat zich aanzien, dat, al is er dan weer een regeering gevormd, deze situatie nog weinig is veranderd. Opnieuw heeft de enge politiek gezegevierd; feite lijk zou men kunnen zeggen, dat het zoo rampzalige eerste Volksfront-kabinet Blum is teruggekeerd, en dat in een periode, dat zoowel naar binnen als naar huiten de grootste krachtsontwikkeling eisch is. Blum's pogen, een nationaal ministerie te vormen zelf erkent hij de noodzakelijk heid daarvan! was tot mislukken ge doemd, daar toch tevoren vast stond, dat met dé communisten een dergelijke regee- ring niet mogelijk was. Breken met de communisten durven de Fransche socia listen niet meer, daarvan vreezen zij een te zwaren terugslag op het kiezerscorps Halsstarrig heeft Blum toen vastgehouden aan zijn opdracht van kabinetsformateur om niet zelf ook door een ander te wor den „overgeslagen"en het is hem gelukt. Zelfs heeft hij yoor het parlement den eersten slag gewonnen, d,och niettemin staat zijn spoedig verdwijnen als premier wel vast. Arm Frankrijk, dat in tijden van de grootste hoogspanning zulk een bewind aan het roer ziet,... En Engeland? Daar heeft men volstaan met de scherpste afkeuring uit te spreken groote taken, zoo moet ik thans voor den tweeden keer verzoeken. Duitsch vc!k: geef mij nog eenmaal vier jaren, opdat ik de uiterlijk thans voltrokken aaneensluiting tot zegen van allen ook innerlijk kan verwezenlijken. Na afloop van dezen termijn zal dan het nieuwe Duitsche volksrijk tot een onver brekelijke eenheid vergroeid zijn, vastge- voegd in den wil van zijn volk, politiek geleid te worden door de nationaal-socia listische partij, beschermd door zijn jonge weermacht, rijk in den bloei van zijn economisch leven. over de toepassing van de meest ouder- wetsche machtspolitiek. Men erkent fei telijk, dat Eden het bij het rechte eind heeft gehad, maar wat baat dit achteraf? Overigens legt men zich bij het voldongen feit neer! Austria is verloren Echter is tengevolge van dit alles het vooruitzicht van besprekingen tusschen Engeland en Duitschland natuurlijk van de baan. Engeland heeft de Duitsche po litiek. die recht op het doel afgaat en ner gens voor terugdeinst, thans doorzien. De positie van Chamberlain is daardoor ech ter ook bedenkelijk aangetast en in eigen partij begint men te rebelleeren, speciaal, waar Chamberlain weigert zich verder te binden inzake steun-verleening bij een herhaald optreden van Duitsche zijde. Want levert de Oostenrijksche affaire geen direct gevaar meer op voor den vrede, in de overwinningsroes vqn het oogenblik heeft de Duitsche pers zich laten verlei den, om een tipje op te lichten van de verdere eischen, die nog gesteld zullen worden, neerkomend op een bevrijding van diverse Duitsche onderdanen van de on derdrukking door de huidige bezitters! In de eerste plaats zijn dat de drie millioen Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije en hun leider Henlein laat reeds dreigende taal hooren. eischend rechten, die op den duur als van zelf moeten leiden tot een herhaling van Oostenrijk.Nu is Benesj, de Tsjechische president, in de eerste plaats geen figuur als Schuschnigg, die thans een trap achterna krijgt, is hij in tegendeel „opgevoed in de politiek", en is in de tweede plaats Tsjecho-Slowakije .niet zoo'n „zacht eitje", maar zonder hulp kan ook dit land het niet af. Frankrijk heeft dien toegezegd, en zich daarbij aan sluitend ook sovjet-Rusland, maar Enge land wil zich nog niet binden. En dat is het beslissende criterium! En juist daarop dringen in Engeland velen van Chamber lain's aanhang aan, wijzend op 1914 Van Duitsche zijde geeft men momen teel allerlei geruststellingen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije, doch al te hoog zijn deze niet aan te slaan, want hoe, als Henlein eens zou willen doorzetten, al heet het tegen Berlijn in? Steeds meer nadert het oogenblik van wei-overdacht kleur bekennen voor de groote mogendheden en dat kan slechts zijn in het belang van den vrede, dien ieder zegt voor ee staan. Weinig geruststellend in dit verband zijn ook de acties van Nazis in Eupen en in Zuid-Sleeswijk, ook al behoeft men daar aan nog geen al te groote beteekenis toe te kennen; niettemin teekent het zeer duidelijk de mentaliteit, die in onze dagen onder de Duitschers heerscht, en die vrees wekt tot zelfs in Zwitserland. Ook de rede van den Fuehrer zal niets wijzigen vooral niet waar juist over Tsje cho-Slowakije wordt gezwegen. En het plebisciet en Rijksdagverkiezingen in Duitschland zijn alleen maar binnenland sche symptomen van machtsgevoel! Opgehelderd is er niemendalDe vraag: oorlog of vrede blijft hangen! Is het toeval of bedoeling, dat juist te midden van deze spanningen Franco m Aragon een offensief ontketende, dat Bar celona in groot gevaar heeft gebracht? Weet Franco de zee te bereiken, dan heeft hij het Barcelona-Spanje in twee gedeel ten gescheiden en Madrid in een positie van uithongering gebracht. Dit heeft m iinksche kringen, vooral in Frankrijk, groote bezorgdheid gewekt en reeds spreekt men van Italiaanschen invloed, doch dit is geCTiszins bewezen. Zal Franco nu ein delijk kunnen doorzetten? We zullen moe ten afwachten. En daarnevens rees plotseling nog een vevaar voor den Europeeschen vrede: ten gevolge van een grensincident stelde Polen Lithauen een ultimatum! Wil Polen dan de voetsporen der Duitschers inzake di recte actie drukken? Ongetwijfeld was de verhouding tusschen beide landen een on houdbare. doch het recht was daarbij niet aan de zijde van Polen! Zal Lithaueji moe ten buigen? Wanneer het geen toezeggin gen krijgt der sovjets, dan mag dit zonder meer worden aangenomeh; erlangt het die wel. dan zal Polen moeten inbinden Weer macht tegenover macht zonder re- kening te houden met het recht zonder meer! Begraven lijkt het recht, te meer waar zij, die dit nog aanvoelen, terugdeinzen voor de verdediging daarvan. Zie ook de rede van den Amerikaanschen minister Huil, die slechts platonische betuigingen daarvoor beteekent al wordt de gelegen heid voor ingrijpen niet geheel uitgesloten Macht en nog eens macht beheerscht opnieuw de wereld, die zich dan ook over geeft aan een ware bewapeningsorgie. Als straks de rekening zal worden ge presenteerd DUITSCHLAND DRESDEN* vrus- LAND P O L E N KRAKAU ^^5 r-'óO OSTEN R IJ K J H O N G A R IJ E/ ROEMENIË Du/fschers Hongaren Tsjechen 15/cnrahen Roe/henen De nationaliteiten in Tsjecho-Slowakije.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13