BINNENLAND MODI STER LEiDSCH DAGBLAD - Derde BEad De lichting 1938 KARSOTE voorkomt griep en verkoudheid door ontsmetting van neus- en keelholten. Door 't gansche land: Rookers-Feest! TABAK RECHTZAKEN Contingent met 4600 man verhoogd. Bij Kon. besluit is het getal tot gewoon dienstplichtige te bestemmen perso nen voor de lichting 1938 gebracht op 30.517 man. alzoo 4600 man hooger dan aanvankelijk was bepaald. Dit extra-contingent wordt gevormd uit ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1938 die reeds op 1 Januari 1538 als buitengewoon dienstplichtige bij de land- en zeemacht zijn ingelijfd. Zij worden, naar door den minister van De- fensie van den lndeellngs-distrlctscom- mandanten als gewoon dienstplichtigen ingedeeld bij de zeemacht of bij een korps van de landmacht. Van een nieuwe inlijving is alzoo ten aanzien van deze personen geen sprake. Wel worden omtrent hen lnlijvingsstaten en inlijvlngslijsten opgemaakt, zooals gebrui kelijk zijn ten aanzien van nog in te lij ven personen. Met deze stukken handelt de korpscommandant op de gewone wijze. Ook is het de bedoelin, dat de opkomst geschiedt, alsof het een opkomst ter In lijving geldt, zoodat de indeellngsdlstrlcts- commandant hierbij de taak vervult, welke in het algemeen op hem rust met betrek king tot de opkomst ter inlijving. Het ligt in het voornemen om dit extra contingent dienstplichtigen als volgt in te deelen: Voor officiersopleiding: bij de Infanterie in ploeg 1. 22 op 21 Maart 1938; bij de Compagnieën geneeskundige troepen bij ploeg 2, 13 op 1 Juni 1938; bij den Vete- rinairen dienst bij ploeg 2, 1 op 1 Juni 1938; bij het Regiment Genietroepen, bij de le ploeg 5 op 4 October 1938; voor op leiding tot onderofficier-administrateur; bij de Infanterie bij ploeg 1. 38 op 7 Juni 1938; bij het korps Luchtdoelartillerie bij ploeg 1, 5 op 7 Juni 1938. Overigens: bij de Infanterie (rond 164 man per regiment)bij ploeg 2, 3849 op 31 Maart 1938. Reg. Wielrijders bij ploeg 2, 16 op 31 Maart 1938. Korps Motordienst, bij ploeg 3, 106 op 19 September 1938 Korps luchtdoelartillerie bij ploeg 3. 402 op 19 December 1938. Reg. Genietroepen le bataljon, bij ploeg 2, 43 op 21 Juni 1938. Korps Pontonniers en Torpedisten by ploeg 2. 20 op 21 Juni 1933. Zeemacht by ploeg 2, 80 op 1 September 1938. Wijziging van de Suikerwet. De wijze van gehalte-bepaling. Bij nota van wijziging zijn in het wets ontwerp tot wijziging van de suikerwet 1924 eenige veranderingen voorgesteld. Van belanghebbende zijde zijn bezwaren ingebracht, tegen het bepalen van het ge halte in tienden van percenten nauwkeu- ring. Men heeft er op gewezen dat de sa menstelling van sommige soorten van bas terd en ruwe suiker zoodanig is, dat bij het monsteronderzoek het begaan van Keine onnauwkeurigheden onvermijdelijk is Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, verdient het aanbeveling, het ge halte te bepalen tot in halve percenten nauwkeurig. De voorgesteld wijziging in de suikerwei. van de bepaling van het gehalte van ruwe suiker, zal als gevolg hebben, dat bij tot standkoming van die wijziging de ruwe sui ker een hooger gehalte krijgt dan bij de thans gevolgde wijze van gehaltebepaling het geval is. Dientengevolge zullen verschillende soor ten ruwe suiker, die thans een gehalte van minder dan 98 percent hebben een gehalte van 98 percent of hooger krijgen. Derhalve zullen zoodanige soorten ruwe suiker vallen onder het compenseerend invoerrecht van f. 2.40 per 100 kilogram. Hiertegen is geen bezwaar, voor Zoover de .suiker voor directe consumptie bestemd is. Doch zulks moet niet gelden voor de ruwe suiker, welke wordt ingeslagen in raffinaderijen, om daarin te worden geraf fineerd. Bij de invoering van het bovengenoemd compenseerend invoerrecht hij de wet van 1 Augustus 1930 is het uitdrukkelijk de be doeling geweest om ruwe suiker, in het bijzonder ruwe Indische suiker, welke hier te lande wordt geraffineerd, buiten het compenseerend invoerrecht te houden. Men wilde juist door het compenseerend in voerrecht den raffinaderijen een zekere vergoeding geven voor de lasten, die zu hebben van de accijnsheffing op geraffi neerde suiker. De minister van financien is daarom van meening, dat het criterium ten aan zien van de heffing van compenseerend invoerrecht van ruwe suiker, welke hier te iande zal worden geraffineerd, niet moet worden veranderd. Voor deze suiker moet derhalve de wijze van gehaltebepaling zooals deze thans is, blijven. KARL KAUTSKY IN ONS LAND. Met zijn echtgenoote uit Oostenrijk gevlucht. Met het Tsjechische Douglas-vliegtuig uit plaag is gistermiddag te ruim half vier op S-hiphol aangekomen de Oostenrljksche socialist, theoreticus en geleerde Karl Kautöky. vergezeld van zijn echtgenoote. In verband met de Jongste gebeurtenissen in Oostenrijk hebben de 83-jarige grijsaard cn zijn 73-jarige vrouw, die na hoc veTbie- den van de socialistische partij in Oosten- riik onder hec regiem van Dollfuss en Schucehnigg rustig in hun woning te Wee- ften hun wetenschappelijken arbeid, welken de schrijver ondanks zijn hoogen leeftijd to? met groote regelmaat verricht, konden voortzetten, thans definitief Oostenrijk moeten verlaten om als ballingen een veilig tehuis in het buitenland te zoeken. Terstond na de afkondiging van de .An schluss" vertrokken Kan ucky en zijn vróuw N?ar Praag, vanwaar zi.i gisteren hun raar Amsterdam hebben voorree Verscheidene oude vrienden uit de soc- cem -beweging waren ter begroeting op Schiphol aanwezig. 7963 (lngez. Med.) UITVOERING VAN DE CRISISINVOERWET. Uitbreiding van de commissie van advies. De Regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: Zooals de regeering tijdens de behande ling van de wijziging der crisls-lnvoerwet in de Staten-Generaal, in de laatste maan den van het vorige jaar, reeds te kennen gaf, lag het ln haar voornemen, bij tot standkoming van de voorgestelde wijzigin gen een uitbreiding te bevorderen van de commissie, welke de regeering inzake de uitvoering van die wet van advies dient (Commissle-Belzer). Dc uitbreiding zou verband houden met de vergrooting van de handelspolitieke mogelijkheden, welke de gewijzigde crlsis- lnvoerwet zou medebrengen, alsmede met de wenschelijkheld, ln de commissie op meer speciale wijze de Import-, resp. im- porteursbelangen te doen vertegenwoordi gen. Nu inmiddels het wetsontwerp tot wet is verheven en de crisis-lnvoerwet met in gang van 1 Januari 1938 in den gewljzig- den tekst van kracht is geworden, zijn, ter uitvoering van bovenvermeld voornemen, bij Ko: besluit van 14 Maart 1938 tot le den van de genoemde commissie benoemd, de heeren ir. A. Plate, algemeen voorzit ter der Scheepvaartvereenlging Zuid te Rotterdam, en W. Graadt van Roggen secretaris-generaal van de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland, te De Bildt. INTREKKING BEWERKINGSPREMIE VOOR VLAS. Antwoord van minister Steenberghe op vragen van den heer Hilgenga. Op vragen van den heer Hilgenga betref fende de intrekking van de bewerkings- premic voor vlas, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord: Het is juist, dat dat minister besloten heeft voor den oogst 1938 geen bcwerkings- premie voor vlas in uitzicht, te stellen. Het intrekken van deze bewerkingspre mie heeft plaats gehad op grond van de overweging, dat de vlasteelt. met inbegrip van de bewerking, loonend moet worden geacht. De minister kan de opvatting, als zou het niet verleenen van een bewerkings premie een belangrijke vergrooting van het getal werklooze-landarbeiders en daardoor verzwaring van de financleele lasten ran een aantal gemeenten ten gevolge hebben, niet deelen. Hij verwacht, dat de intrekking der bewerkingspremie niet zal meebrengen, dat meer onbewerkt vlas de provincie Fries land zal verlaten dan tot nu toe het geval ls geweest, althans niet ln zoodanlgen omvang, dat dit op de werkgelegenheid der arbeiders een beteekenenden invloed zal uitoefenen. De vlasbewerking toch. waarop in deze vragen gedoeld wordt, is zoo nauw verbonden aan het landbouwbedrijf, dat het al dan niet bestaan van een geringe bewerkingspremie niet den doorslag geeft bij het .stopzetten dezer bewerking. De minister ls niet van meening, dat mede in verband met hetgeen hiervóór werd opgemerkt, de arbeid van de op mo derne leest geschoeide warmwaterroterijen bemoeilijkt zal worden. De huidige toestand ls van dien aard, dat de minister niet overweegt voor den oogst 1938 alsnog een bewerkingspremie toe te staan. H. M.'s. GELDERLAND UIT DE WEST TERUGGEKEERD. Gistermiddag om vier uur is H. M.'s. Gelderland de haven van Nieuwediep bin- nengeloopen. Het vertrek en de aankomst van een oorlogsschip na langen reis in verre gewesten is altijd een gebeurtenis, die ondanks zijn veelvuldigheid, een steeds nieuwe attractie blijft behouden. De „Gelderland" ls een opleidingsschip voor kanonniers, maar dezen keer was het geen opleidingsreis, die het schip gemaakt heeft, maar een trip naar de West om een schakel te vormen in het Nederlandsche vlagvertoon in de West-Indische wateren. Sinds den overval van generaal Urbina ver- loeft er steeds een Nederlandsch oorlogs schip in deze verre kolonie om preventief ons bezit te beschermen. Lange jaren deed hier dienst de Johan Maurits van Nassau Deze oorlogsbodem moest eohter dienst doen ln de Spaansche wateren en hij werd vervangen door dc O 12 en de 0 14. De Gelderland nu ging deze onderzeeërs aflossen en vertrok 28 October van het vorige jaar van den Helder naar de West, onder commando van kap. lult. ter zee P. B. M. van Straclen. Na een verblijf van vier maanden ln de West werd de Gelderland afgelost door een flottielje onderzeebooten, de O 13 en de 0 15. die 26 November van het vorige jaar onder commando van luitenant-ter-zee der eerste klasse H. C. Moorman van den Helder vertrokken waren. EEN UITING VAN VADERLANDSLIEFDE. Het departement van defensie deelt ons mede: Gistermorgen heeft een onbekende dame san het departement van defensie een enveloppe afgegeven, bevattende een be drag van f. 500, benevens een schrijven van den voleenden 'nhoud: „Dit ls de bijdrage van een Nederland sche vrouw voor versterking van de grens bewaking naar aanleiding van de gebeur tenissen in Oostenrijk, in antwoord op de radiorede van dr. H. Colljn. Het. vrije woord, de vrijheid van geest, het behoud van het Nederlandsche recht, de erfenis van Willem, Vader des Vader- I inns- en Page de Groot, zijn wel een offer waard ter navolging". De minister van defensie stelt een bewijs van dergelijke daadwerkelijke belangstel ling ln 's lands defensie op hoogen prijs. BEDRIJFSCOMMISSIE IN HET KLEEDINGBEDRIJF. Op initiatief van de werkcommissie tot bestrijding van de werkloosheid is op het Departement van Sociale Zaken een verga dering gehouden met de organisatie van werkgevers en werknemers in het kleeding- bedrijf, ten einde te komen tot instelling van een bedrijfscommissie. welke heeft na te gaan op welke wijze het bedrijfsleven kan bijdragen tot verruiming van de werk gelegenheid De vergadering besloot tot instelling van een bedrijfscommissie over te gaan. Van de werkcommissie waren op de bij eenkomst aanwezig de voorzitter, secretaris en adjunct-secretaresse, t.w. de heeren ir. R. A. Verweij en Meijer de Vries en mej. mr. Hackslroh en de waarnemers van de werkcommissie, die voor het bedrijf zijn aangewezen: de heeren mr. H. J. Morren en H. M. Roos. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Blijkens oen mededeeling van het hoofd bestuur in het Propaganda-Orgaan van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie van 19 Maart stellen eenige le den van het hoofdbestuur vóór, prof. ir. W. Schermerhorn te Delft te benoemen tot voorzitter en dr. H. Faber te Schiedam tot lid van het hoofdbestuur. Zooals men weet, is dr. Faber onlangs als voorzitter afgetreden en door den heer Louwes vervangen. Het hoofdbestuur is voorts, naar uit dc onderhavige mededeeling blijkt, voorne mens een directeur te benoemen voor de leding van het Centraal Bureau te Utrecht. Ir Ritmeester daartoe aangezocht, heeft zich niet bereid verklaard, deze functie te aanvaarden. JHR. MR. G. C. VON WEILER. t In den ouderdom van 76 jaar is in Den Haag overleden Jhr. mr. G. C von Weder oud-voorzitter van den Pensioenraad. Jhr. von Weller werd geboren op 15 December 1861 Van 1 Juli 1339 tot 14 Maart 1893 was hij werkzaam als gemeenteambtenaar te 's-Gravenhage. Van 15 Maart 1893 tot 1 April was hij ln rijksdienst respectievelijk als commies griffier van de Tweede Kamer, als referen daris en later als administrateur bij het departement van financien, en tenslotte van 1 Juli 1922 tot 1 April 1927 als voorzit ter van den Pensioenraad. De regeering erkende zyn verdiensten door zijn benoeming tot ridder m de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 21 Maart om half twaalfop de algemeene begraafplaats aan de Kerk hoflaan te 's-Gravcnhage. HOOVER OP SCHIPHOL. Met het k.LM.-toestel uit. Kopenhagen is gistermiddag omstreeks balf drie op doorreis naar Londen od Schiphol aange komen de oud-president der Vereentgde Staten Herbert Hooyeqryóie .in de afgelo pen weken, op uitacgcQgmg yam eenige Europeesche regeering-en, verschillende lan den heeft bezocht. v-m.,», Hii vertelde vijftien landen te hebben bezocht en circa drie honderd menschen, waarmee hij bedoelde regeenn/gspersonen en andere officieele persoonlijkheden, te hebben gesproken. In Londen blijft hy tot den 23sten. waar na hij met de „Normandië" naar de Ver- eenigde Staten terugkeert. Het ls ruim twintig jaar geleden, dat hy eveneens een kort bezoek aan Nederland heeft gebracht. Hij wilde slechts zeggen dat de internationale tóestand sedert dien wel zeer veel veranderd was. Nederland maalt te op hem echter een indruk even sterk, vreedzaam en rustig te zijn gebleven. Politieke verklaringen, zoo zeide hij. wilde hii slechts afleggen op Amerikaanse heil bodem Op een schertsend gegeven verze kering. dat hier in Nederland nog volkomen vrijheid van woord en geestesvrijheid heerschte, antwoordde hij: „dan kunt u zich gelukkig prijzen, uw land is nog een van de weinige eilanden van vrede en vrijheid". Met het vliegtuig, dat een kwartier latei- naar Londen vertrok, zette oud-president Hoover, die vergezeld was van een secre taris, srïjn reis voort. MUTATIES HOOGERE LEGERRANGEN. Bij de genie en de artillerie. Met 1 Mei zal tot inspecteur der genie, tevens hoofd van de Ve afdeeling van het departement van Defensie worden be noemd kolonel der genie F. A. Vaillant, commandant in het le genie commande- ment. Hit zal alls zoodanig worden opge volgd door luit.-kolonel der genie C W. van Dooden. eerst-aaniwezend ingenieur te 's Gravenhage. die dan tot kolonel zal worden bevorderd. In verband met de 1 Juni a.s. op te richten brigade luchtdcelarDBlerie. zullen tot. regimentscommandanten resp. te Utrecht en Amsterdam worden benoemd luit.-kolonel A J. Maas van het korps luchtdoelartillerie en majoor A. Cram- winekel. hoofdinstructeur bij het 4de reg. veldartillerie, laatstgenoemde met bevorde ring tot lult.-kolcnel. Eveneens zal bot- luit-kolonel worden bevorderd majoor der artillerie A. van der Waag toegevoegd aan den directeur van materieel der landmacht. tl] Goed nieuws moet snel worden bekend gemaakt! Op kantoren, ln fabrieken, banken, winkels ver tellen zij het elkaar, die van pijptabak verstand hebben: Niemeijer's rijpe Roode Ster Tabak nu ook ln pakjes van 6 en 10 cent per half ons! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" volkomen gehandhaafd, óók bij deze nieuwe soorten No. 6 en No 10. Nu weet het iedereen! Nu feest men algemeen! NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons. „De Sier op hei pak garantie voor rijpe iabakl" 7961 (lngez. Med.) Het ongeluk met de „Ooievaar" EEN NATIONALE VRIJZINNIG PROTESTANTSOHE LANDDAG. In September van dit jaar zal het 12'/j laar geleden zyn. dat de V.PR.O werd opgericht Het V P R.O -bestuur koestert het voornemen, om op Zondag 25 September de leden van dezen omroep samen te roetten op een grooten nationalen Vrijzinnig Pro- testantschen landdag in de gebouwen van Houtrust te Den Haag. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewe zen in de zaak van mevrouw D. Young, wed. van ir. Ch. A. A. Baudart, tegen de Kon. Luchtvaart-Maatschappij. Bij de ramp met de „Ooievaar" op 6 De cember 1S31 te Bangkok ls ir. Baudart om het. .'even gekomen. Zijn nabestaanden wed. Baudart en de twee zoons i spraken de K.L.M. in rechten aan ter verkrijging van schadevergoeding, doch rechtbank en hof te 's-Gravenhage wezen deze actie af, voornamelijk op grond, dat lr. Baudart bij het kooper. van zijn passagebiljet van elke actie tot schadevergoeding had afgezien. De nabestaanden stelden daarop cassatie beroep in. waarbij o.a. gesteld werd, dat hoewel iemand afstand kan doen van een hem door de wet toegekend recht, hij niet kan beschikken over zelfstandige aanspra ken van zijn nabestaanden. De Kooge Raad heeft in zijn arrest over wogen. dat. waar vaststaat, dat in dezen het Siameesche recht toepasselijk ls, de vraag wat hier naar Nederlandsch recht geldt nu het Hof niet spreekt over mo gelijken strijd van het Siameesche met het Nederlandsche recht van geen belang is en de al of niet juistheid van het door het Hof ten aanzien van het Nederlandsche recht ingenomen standpunt niet ter toetse behoeft te komen. Het gaat hier niet zegt de Hooge Raad om den plicht van den man en vader tot onderhoud van zijn nabestaanden, doch om de verplichting van de werkgeefster om bij de beweerde grove schuld van haar be stuurder aan die naibestaanden schadever goeding te geven en van de toepassing van de Siameesche wet, die een afwijkend ce ding mogelijk en geldig acht, niet gezegd kan worden dat zij een gevolg teweegbrengt, dat de Nederlandsche rechtsorde niet toe laat. Ter bestrijding van 'shofs arrest was voorts een beroep gedaan op bepalingen van Nederlandsch recht omtrent het ge volg van overeenkomsten tegenover der den. De Hooge Raad acht dit beroep on gegrond omdat de vraag, of aan de onder havige aanspraak van de nabestaanden van Baudart de tusschen hem en de K. L. M. gesloten overeenkomst in den weg staat, haar beantwoording niet vindt ln evenvermelde bepalingen, doch in de wets bepalingen, waaruit die aanspraak voort vloeit en deze Siameesche rechts voorschriften naar de lncassatle onaan tastbare opvatting van het hof in het on derhavige geval zoodanige aanspraak uit sluiten. welke uitsluiting, zooals reeds ge zegd. niet onvereenlgbaar ls met de Ne derlandsche openbare orde. Op deze gronden verwierp de hooge raad het cassatieberoep. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK- Nederlandsche zulvelcentrale. 20 tot 26 Maart. ConsumpMemeïk regeeringscontraet taxegedeelte 7.25 cent. eventueel verhoogd met premie verminderd met kwaütoits- afdracht. Overmelk regeerings-minimum- prijs 5.50 een' Afdracht bii lever Ine in consumptie van andere dan taxemelk 2 50 cent. DE RADIOREDE VAN MINISTER COLIJN OVER OOSTENRIJK. Naar aanleiding van de radiorede van Minister Colljn over Oostenrijk op 15 Maart j.l. heeft het lid der Eerste Kamer. mr. A J. van Ves.sem (NB.B.I vragen gericht onderscheidenlijk tot den Minister van Defensie en tot den Minister van Buiten- landsehe Zaken en deze ter doorzending aan den Voorzitter der Eerste Kamer doen toekomen. De griffier van de Eprste Kamer deelt thans mede dat de president op grond van „overwegend bezwaar" deze 'vragen niet aan voornoemde bewindslieden heeft mee- gedeeld. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Mishandeling. In de verdachtenbank namen plaats eeu 20-jange veehouder en zijn 23-Jarlge broer, bel den uit Haarlemmermeer, verdacht van mis handeling. De jongste verdachte zou op den Nieuwe Meerdijk by de Sloterbrug den 21-jari- gen timmerman J. J. S. uit Haarlemmermeer ln het gezicht hebben geslagen en zijn broer zou hem hebben geschopt. Beide verdachten l ontkenden. Na het hooren van den mishandelde en een getuige décharge eischte de officier van justitie tegen den eersten verdachte een geldboete van f. 8, subs. 4 dagen hechtenis en tegen laatstgenoemde een geldboete van f. la subs. 8 dagen hechtenis. De Politierechter ver- oordeelde den oudste tot f. 7,50 subs. t> dagen hechtenis en den jongste tot f. 12 subs. 9 dagen hechtenis. Laatstgenoemde teekende direct hooger beroeo aan. Voortgezet werd de zaak tegen een 19-jarigen bakkersknecht uit Nieuw-Vennep. die reeas eerder terecht heeft gestaan wegens mishande ling. Verd. had zijn patroon, de bakker M. de M. uit Hillegom een ijzeren gewicht naar het hoofd gegooid. Het over verdachte uitgebrachte reclasseeringsrapport luidde gunstig. De offi cier van justitie pesisteerde bij zijn eisch, n.i. een geldboete van f. 8, subs. 4 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd verdachte ver oordeeld. „Wie van de heeren dacht, dat de bief stuk taai was?!" 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11