Ons Kort Verhaal Speciale K.LNL-vlucht naar Zuid-Afrika Vrouwen LESDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 19 Maart 1938 F inancieel-Economisch Weeko'verzicht De gevolgen van de gebeurtenissen der laatste dagen Monetaire verhouding Amerika-Europa Met de Indiëlijn gaat het crescendo LUCHTVAART Indien in de jaren vóór den Grooten Oorlog of indien zelfs slechts enkele jaren geleden gebeurtenissen zich had den voorgedaan, zooals deze in de af- geloopen tien dagen de wereld hebben verrast, zou zonder twijfel een paniek beurzen en markten hebben aangegre pen en zouden koersen en prijzen in een bodemloos vat zijn gevallen. De „annexatie" van Oostenrijk, het fas cistisch machtsvertoon, de botte wei gering. op de Britsch-Fransche pro testen in te gaan, de gevaren die zich nu weer om Tsjecho-Slowakije opsta pelen, de hernieuwde spanningen tus- schen democratisch en fascistisch Europa, de alom in verscherpte mate tot uiting komende bewapeningswed loop. het aan het bewind komen van een op socialistische basis berustend, slap en zoowel nationaal als interna tionaal gezagloos ministerie in Frank rijk. de successen van Franco zouden genoeg geweest zijn, het menschdom zijn hoofd te doen verliezen en finan- cieele catastrofes teweeg te brengen. Niets van dit alles in het huidig tijds gewricht. Wij zijn blijkbaar volkomen im muun geworden voor schokken van poli- tieken en economischen aard. De wereld stond weliswaar verbijsterd en wreef zich de oogen uit., zich afvragend of zij waakte dan wel droomde doch van een paniek is geen sprake geweest. Wij willen niet na der ingaan op de oorzaken dezer immuni teit, doch slechts het feit constateeren. dat men het hoofd tamelijk koel heeft we ten te houden. Natuurlijk heeft de „histo rische gebeurtenis" van 11 en 12 Maart niet haar invloed op beurzen en markten gemist en Is het te verwachten, dat die invloed in vele opzichten een diepere na werking zal hebben. De eerste Invloed was natuurlijk een scherpe daling in de beurs koersen van Oostenrijksche en Tsjecho- Slowaaksche leeningen, de eerste opgrond van feitelijke waardevermindering, de laat ste op grond van vrees, Dat de Oosten rijksche leeningen, voor zoover zij „über haupt" bij gebrek aan koopers kunnen worden genoteerd, den bodem onder zich voelden wegzinken is begrijpelijk, nu Oos- tenrijk's financiën met die van Duitschland zullen worden samengesmolten. Het Oos- tenrijksch crediet. dat den laatsten tijd een behoorlijk herstel had vertoond, wordt thans gefusionneerd en gelijkgeschakeld met het Duitsche. Scherpe deviezen- restricties zullen nu ook voor de „Ost- mark" worden toegepast, de goudvoorraad is reeds naar Berlijn getransporteerd, het "eheele financleele en economische leven wordt in het Duitsche opgenomen, kortom, al deze maatregelen zijn wel zeer weinig geschikt om eenige Illusies te koesteren ten aanzien van het oud-Oostenrijksche crediet: de obligatiehouders zullen zich eerlang wel genoopt zien, zich met een „regeling" tevreden te stellen. De tweede impuls geïnspireerd door Hit ler's coup d'état was een plotselinge om- mekeer in de monetaire verhouding Ame- rlka—Europa. De stroom van ..hot money die zich over Engeland, Nederland. Zwit serland en de Scandinavische landen had uitgestort, is verstard en een tegenstroo- ming heeft zich eensklaps geopenbaard. Het kapitaal, dat Amerika was ontvlucht uit hoofde van den uiterst onzekeren eco- nomischen toestand in dat land, is begon- nen. ofschoon zeer zeker niet in veront rustende mate. naar New-York terug te keeren, terwijl ook Europeesch kapitaal weer Ls aangevangen een toevlucht in Amerika te zo3ken: een duidelijk bewijs voor de stelling, dat. wanneer het er op aankomt, niet rendement, doch zekerheid de kapitaalrichting beheerscht. De gulden was, feitelijk na 18 maan den van onafgebroken vastheid, voor de eerste maal eens uitgesproken flauw gestemd tegenover het pond en spe ciaal natuurlijk tegenover den dollar, terwij! reeds goudverschepingen naar Londen en New-York hebben plaats gevonden. Ware de oorzaak dezer plot selinge monetaire „revolutie" niet zoo diep-droevig, wij zouden ons feitelijk over haar moeten verheugen, aangezien wij op deze manier eigenlijk wellicht bevrijd zullen worden van den goud en geldlast, die nu reeds maanden achtereen een zwaren druk op Neder land uitoefent en de rentabiliteit en het inkomen ernstig bedreigt. De hevige daling van den Franschen franc was een derde uitvloeisel uit het samenstel van ongunstige politieke facto ren. In de allereerste plaats is deze da ling toe te schrijven aan het aan het be- wind komen van een nieuw ministerie onder leiding van den socialistischen idealist en financieel weinig gezaghebbenden Blum, met als medewerker aan Buitenlandsche Zaken den Volkenbond-verheerlijkenden en weinig energieken Paul Eoncour. Kan men van dit ministerie eenige definitieve oplossing van Frankrijk's financieel en economisch vraagstuk verwachten? Wij zijn overtuigd van niet: cte invloed der va'.'.vereenigingen op dit kabinet is zoo sterk, dat van eenig drastisch ingrijpen geen sprake kan zijn. noch ten aanzien van financieele saneerihg, noch ten aan- van opvoering der productie. In de tweede plaats is de autoriteit van dit ministerie op internationaal terrein blijkbaar zoo ge ring. dat in dezen tijd van spanningen het vertrouwen in haar politiek wel miniem moet zijn. Daarnaast komt dan, zoowel voor Frank rijk als voor Engeland en andere landen het steeds dringender vraagstuk der her bewapening. Men ziet de noodzakelijkheid in, 'thans met man en macht zich op de versterking der landsbewapening te wer pen en het geheele economisch leven hier aan ondergeschikt te maken. Opnieuw ziet Engeland zich verplicht, wijziging te bren gen in zijn bewapeningsplannen. Niet slechts de bewapeningsindustrie als zoo danig zal op volle kracht gaan werken, doch men zal ook eischen, dat andere industrieën, volgens het destijds opge maakte plan, een deel van haar bedrijf beschikbaar stellen voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal. Dat hiermede van het Engelsche volk groote offers zullen moeten worden geëischt, is duidelijk. Men vreest reeds voor een nieuwe „shilling per pound" op de inkomsten belasting, voor hoogere bier- en ta baksaccijns. terwijl tevens de waar schijnlijkheid bestaat, dat de regeering met een nieuwe defensteleening van minstens 400 millioen pond bij de be volking zal moeten aankloppen. Geen wonder, dat de beurs te Londen onder deze bedreiging een weinig opge wekt beeld vertoont. De staatsfondsen hebben er een leelijken knauw gekregen, terwijl de aandeelenmarkt. behoudens de bewapeningsaandeelen, zich niet aan de algemeene depressie kon onttrekken. Feitelijk ls de situatie in Nederland wei nig anders. Ook hier hebben de staatsfond sen een hevige reactie vertoond, met het gevolg, dat bijv. de 33"i pet. leening weer onder pari is aangeland. Ten onzent staat dit echter niet zoo zeer in, verband met de begrootingspositie. dan wel met het reeds boven gesignaleerde wegtrekken van bul- tenlandsch en binnenlandsch vluchtkapi- taal uit Nederland. Thans zal moeten blij ken, of de stelling van onzen Minister van Financiën Inderdaad juist is, dat de over vloed van geld in Nederland en de vaste tendentie van den gulden geheel is toe te schrijven aan het internationale vluoht- kapltaal. In elk geval zien wij wel reeds, dat wat het Beleggersfront met alle mogelijke middelen (faire en minder faire) tot dus ver tevergeefs heeft trachten te bereiken, door een enkele politieke gebeurtenis, waar bij Nederland zelfs geheel niet in het spel is, kan worden verwezenlijkt. Hoever deze ommezwaai zal gaan, ls natuurlijk nog een open vraag. Hoewel wij de overtuiging zijn toegedaan, dat Nederland zonder eenig bezwaar de helft van het thans hier geaccumuleer de goud (dat veel meer dan 2 milliard bedraagt) zou kunnen missen, zien wij toch waarlijk niet in, waarom men op het oogenblik In buitenlandsche waar den zou moeten vluchten. In de eerste plaats gelooven wij niet aan de moge- Met zorg en ervaring kiezen wij Uw objec ten voor beleggging, behandelen wij hypo theken en verzekeringen, beheeren wij Uw vaste goederen, voeren wij opdrachten uit voor bouw en verbouw. VAN DER DRIFT Co. OUDE VEST 29 - TELEF. 513 Bijk. Oegstgeest, Emmalaan 9 - Tel. 3904 615 (ïngez. Med.) lijkheid van den wereldbrand, in de tweede plaats is het vast en zeker, dat wanneer ooit Nederland in een con flict zou worden betrokken, het geld nergens ter wereld meer veilig zal zijn. Er is daarom niet de minste reden, om Nederlandsche aandeelen en obligaties op de markt te gooien en wij hopen, dat de Nederlandsche beleggers zoo ver- standig zullen zijn om het hoofd koel te houden en rustig op hun bezit te blijven zitten. De NederlafKÜóhfe „bewapeningsindustrie" zal natuurlijk uit de jongste ontwikkeling der internationale politiek haar voordee- len trekken. Wij rangschikken onder deze industrie niet slpehts bijv. de Nederland sche Staalfabrieken, de Nederlandsche Springstoffenfabrieken, Fokker, doch ook Werkspoor en de geheele scheepsbouw- nijverheid. De werven zien zich volop met opdrachten toebedeeld, terwijl ook de „zware industrie" de handen vol werk heeft. Duidelijk blijkt zulks uit het jong ste jaarverslag van Werkspoor, ten aanzien van welke onderneming thans eindelijk de zoo lang verwachte reorganisatie haar be slag zal krijgen. Dat het den Fokker fabrieken onder de huidige omstandig heden in alle opzichten naar den vleeze gaat, was reeds bekend. Toch heeft het totale dividend ad 25 pet. nog een welkome verrassing gebaard. Het is waarlijk geen kleinigheid, dat de aandeelen dezer onder neming, waarvan op 26 Mei 1937 500.000 gulden a 125 pet. werden uitgegeven, zich thans om en nabij de 300 pet. bewegen! De onderneming, die sinds haar oprichting in 1919 met een gemiddelde Jaarlijksche winst van 320.000 gulden heeft gewerkt, moet over 1937 ongetwijfeld een winst van ca. 800.000 gulden hebben behaald en op haar kapitaal van 2.500.000 gulden. Het ls geen wonder, dat Fokker thans tot de meest verhandelde aandeelen van onze beurs behoort. Het vluchtkapltaal zoekt zijn onderdak in de Ver. Staten, zich niet bekommerend om de nog steeds ongunstige economische positie en de weinig bemoedigende berich ten uit het Amerikaansche bedrijfsleven. Nog steeds hangt Roosevelt's zwaard boven het zakenleven, nog steeds kampt men er om om het recht van het particuliere be drijf. een behoorlijke winst te mogen in- casseeren. nog steeds vecht men er. om den ondraaglijken. verstikkenden belasting druk te verlichten, nog steeds strijden de spoorwegen om een bestaansmogelijkheid. Het naar New York vluchtende kapitaal zal er zeker niet toe bijdragen, dezen prlnci- pieelen strijd te beslechten, Het zal hoog stens de geldrulmte in Amerika nog doen toenemen en daardoor wellicht den grond slag kunnen leggen voor een zekere infla- tlonnaire beweging. Doch ook in de Ver. Staten zal ten slotte de mogelijkheid van herstel vol komen berusten op het Internationale en nationale vertrouwen. Zoolang in dit opzicht geen grondige verbetering is ingetreden en ook de goederen markten in het algemeen in hun de pressie en apathie blijven volharden, Tarieven binnenlandsch verkeer verlaagd. (Van onzen specialen verslaggever). Het einde van den winter ls nabij. Nog enkele dagen, dan is het lente. Een nieuwe lente, een nieuw geluid: het gaat ditmaal op voor de K.L.M., die zich alweer geruimen tijd geleden op de zomerdienstregeling '38 voorbereid heeft, waarbij dan ettelijke ver anderingen, tevens verbeteringen, ingevoerd zullen worden. De heer A. Plesman. directeur van de K.L.M.. die nog immer blijft gelooven aan de toekomst van de zeer groote vliegmachi nes, welke 24 uur per etmaal zullen vlie gen, heeft gisteren in een op Schiphol ge houden persconferentie mededeelingen ge daan over de plannen van de K.L.M. „Naar Zuid-Afrika, ter gelegenheid van Dingaansdag Het ls een van de eerste opmerkingen van den heer Flesman. „Een bijzondere vlucht, uitgevoerd met een D.C. 3, bestuurd door piloot Scholte. Op 8 December 1938 wordt ge start, via Cairo wordt naar Johannes burg gevlogen, waar men op 15 Decem ber zal arriveeren. 16 December is daar Dingaansdag, zoodat deze door het, naar de K.L.M. hoopt, maximum aan tal van 11 passagiers, meegevierd kan worden. In totaal zal het verblijf in Zuid-Afrika tien dagen duren. Voor Oudjaar zal de D.C. 3 weer terug zijn in Holland. Als de minister toestem ming geeft, als de post meevalt (de posterijen hebben inmiddels haar mede werking toegezegd) en wanneer er 7 passagiers medegaan een retourtje kost vijftienhonderd gulden dan kan de K.L.M. al tevreden zijn", aldus de heer Plesman. Voorts zal de K.L.M. in Den Haag een nieuw kantoor, ter hoogte van de Witte Brug, doen verrijzen. Zoodra de nieuwe weg van den Haag naar de hoofdstad gereed is, zal er een K.L.M.-busdienst ingesteld wor den van den Haag naar Schiphol. In de dienstregeling zijn wederom enkele wijzigingen aangebracht. Voor Indië blijft alles ongeveer bij het oude, d.w.z. er wordt van 29 Maart af weer via Halle/Leipzig en Boedapest gevlogen, zoodat Marseille en Napels als tusschenstatlons komen te ver vallen. De uitreis wordt weer van 61/: op 5": dag gebracht, de thuisreis blijft op 5'/= dag zoolang zal ook het naar Amerika ge vluchte kapitaal weinig kans hebben op behoorlijke renumeratie en waarde vermeerdering. (Nadruk verboden). door J. P. Baljé. Joop Alink zat een beetje soezerig achter z'n kopje thee over den strand- boulevard te kijken en hij peinsde cr Juist over. hoe hij deze maand de eindjes weer aan elkaar zou kunnen knoopen, toen een dandy-achtig heer op hem toestapte en hem een klap op den schouder gaf. „Hallo Joop", zei de heer met een breeden glimlach. Joop Alink keek den ander met ver wondering aan, maar dan kwam er e»n herkenningsglimlach om zijn mond. „Bert", zei hij, „ik zou je bijna niet meer herkennen". En dan keurend: „Nou. jij hebt blijkbaar goed geboerd". „Gaat wel. gaat wel", bevestigde de ander luchtig, terwijl hij aan Aiink's tafeltje plaats nam. „het had slechter ge kund". Maar in zijn toon was te hoorc, dat de bescheidenheid pose was en dat hij zich Inderdaad een man in bonis voelde. „Hoeveel jaren ls dat wel niet geleden? ging Joop Alink verder, „eens kijken, dat zal toch zeker wel twaalf, dertien Jaar terug zijn, dat ik je voor het laatst zag", zag". „Dertien", bevestigde Bert ter Hor«t. „precies dertien jaar. Al dien tijd ben ik in Amerika geweest en ik kom er nu kers- versch vandaan. Vorige week in Holland gearriveerd". Hij presenteerde een sigaret en besteld» „wat pittigs". Dan keken zijn oogen naar ae zee en hij verbeterde zijn gezegde van een paar minuten tevoren. „Ja" vertelde hij, „ik heb het werkelijk nog al goed geboerd. Het ls me voor den wind gegaan daarginds. Ik had al vlug een betrekking, niet zooveel zaaks, dat moet ik bekennen maar ik was aan den slag. Dat ik er zoo heelemaal bovenop ben gekomen, heb ik aan de vrouwen te danken". „De vrouwen?" vroeg Joop, en er was iets melancholiek» in zijn stem, „ja, jy en ue vrouwen. jij was altijd zoo'n...." „Meisjesgek!" lachte Bert ter Horst, „zeg het maar gerust, ouwe Jongen. Maar ik I zei het niet heelemaal goed, zooeven. Mijn succes heb ik eigeniyk maar aan één vrouw te danken. Norma Palmer bracht me het groote succes. Zie Je, ik had zoo nu en dan natuurlijk wel eens een onschuldige flirt gehad met het één of andere meisje, maar werkeiyk ernstig was het nooit geweest, En toen maakte ik met Norma kennis. Op een avondje van de groote biscuitfabriek waar op ik werkte. Ze zag me en het lieve kind was meteen smoor op me. Laat ik Je nu vertellen, dat ze de dochter van den di recteur was!" Weer keek hij zelfgenoegzaam naar de zee. „Amerika is een fijn land", ging luj verder, „ik was maar een eenvoudige kan toorbediende, maar Norma sprak met pa, en het was in orde. Twee weken later was ik procuratiehouder. De oude Palmer zag wat in me, hy maakte me verkoopchef, ik lanceerde een goede slogan, en ik was er. Pa had niet het minste bezwaar, dat ik een half jaartje later met Norma trouwde. Hy wist nu. dat er een business-man in me stak, en dat was voldoende". Joop Alink zuchtte „Boffer!" benijdde hij Bert. „Jou is het in het leven altyd voor den wind gegaan. Het gaat vreemd in de wereld: Jij maakt carrière door een vrouw. en ikwel, ik ben door een vrouw een mislukking geworden." Geïnteresseerd keek ter Horst hem aan. „Jij, Joop, door een vrouw?" Er was ver bazing in zijn stem. Joop knikte. „Mia Brand!" zei luj. „Mia Brand?" herinnerde Bert ter Horst zich. „Mia Brand? Was dat niet dat pit tige zwartje met die leuke krulletjes?" „Precies!" „Ik was nu eenmaal dol op Mia, en dat is myn ongeluk geworden. Mia was niet erg standvastig, op de HBS. wisselde haar voorkeur ook nogal eens, en telkens weer had ik hoop, dat ze eindeiyk ook eens van mij zou houden, en dat ik dan haar liefde zou weten vast te houden. Ik bleef hopen, ook toen ik al van de H.B.S. af was, en ik Mia veel minder zag. Een poosje scheen Mia er behagen in te scheppen, myn hoop voedsel te geven. Of ze op dat oogenblik geen andere preten denten in haar omgeving had. of dat zy het uit aangeboren behaagzucht deed, weet ik niet. Maar al spoedig verveelde het haar, en haar lachjes werden zeldzamer, haar vriendelyke woorden waren te tellen. Misschien ben ik altyd een vreemde ke rel geweest. Ik had steeds illusies, en Mia was daarvan de grootste. Ik kon van haar geen kwaad hooren. ik blééf haar heel lang zien als mijn ideaal. En toen my nader hand duidelijk werd. dat Mia eigeniyk een uxjuet, wuft wezentje was, brak dat mijn toekomst. Ik begon te drinken, kwam soms te laat op het kantoor en kreeg myn congé. Het liet me allemaal koud. Mia zat lu mijn kop, en de rest was voor mij byzaak Pas toen het te laat was,'gingen my de oogen open. Maar toen was de malaise al gekomen, en ondanks alle energie, die ik toen ontplooide, kon ik geen vaste be trekking meer krijgen. Mijn „staat van dienst" was niet onberispehjk, myn ge tuigschriften maar zoo-zoo". Joop dronk zijn glaasje leeg en Bert be stelde een ander. „Nu scharrel ik zoo'n beetje in agen turen". klaagde hij, „en het is meer armoe lyden, dan wat anders, jy bent een geluk kige. kerel Bert, je hebt alles, wat je hart begeert: een prachtige betrekking, geld, een vrouwtje, dat van je houdt. Je bent te benijden". Bert ter Horst glimlachte voldaan. Het is altijd prettig, iemand te ontmoeten, die het zooveel beroerder getroffen heeft, dan jy, ook al heb je dan natuurUjk medelyden met den stakker. Hy wilde net naar een troostwoord zoeken, toen op dat moment een schitterende reiswagen langzaam aan kwam rijden en voor het terras stilhield. Een elegant, klein handje drukte nydlg en nadrukkehjk op de claxon, die gehoor zaam rijn snerpende kreten over den keu- rigen boulevard zond. Bert ter Horst werd een tikje bleeker en zijn oogen zochten haastig naar den kell- ner. Het stereotiepe lachje om zyn mond verstarde een weinig, en tot Joop Alink ze: hij haastig: „Je moet me excuseeren, Joop, ik ge- ioof, dat mijn vrouwtje daar is." Zijn handdruk was vluchtig, en in ver wondering keek Joop Alink hem na, toen hij haastig op de auto afstoof. Toen noorde hij een heel nydlg stemmetje, dat met onmiskenbaar Amerikaansch accent riep: „Moet ik nu nog langer op je wach ten Je wist toch, dat ik om half vijf op den boulevard zou zyn!" En dan de zeer gedweeë stem v an Bert: Zeker, darling, zeker, maarre, zieje. eh De rst ging verloren, want nog voor het port'er dicht was, stoof de wpgen weg, en "iel Bert ter Horst onzacht in de kussens. (Nadruk verboden). (Autersrecht voorbehouden) gehandhaafd. De thuiskomende vliegtuigen zullen aan het einde van den vierden dag te Basra, inplaats van Bagdad, blüven. Het gaat tegenwoordig steeds cres cendo met de Indiëhjn. In November van dit jaar zal de 500ste Indië-retour- vlucht uitgevoerd worden. Op 13 Nov. vertrekt gezagvoerder K. P. Parmentler van Amsterdam met de „Torenvalk" en op 27 November vertrekt de „Reiger" met E. E. Hulzcbos als gezagvoerder, van Batavia. Wat de vcrvoersresultaten op de route AmsterdamBatavia be treft, deze stemmen tot voldoening. Het postvervoer steeg met 65Via/a, het pas sagiersvervoer met 41.31/, en het goede renvervoer met 44.3 De zomerdienstregeling voor het Europee- sche luchtverkeer omvat 8 dagelljksche ver bindingen van Nederland met Londen, drie met Parijs, drie met Beriyn, drie met Scan dinavië, twee met Praag, Weenen en Boe dapest en telkens één met Italië, Mldden- Engeland en Hamburg, terwyi ook de nachtpostdienst naar Keulen onderhouden wordt. Met de doorverbindingen en aan sluitende diensten zullen in 1938 van Neder land uit per vliegtuig, op denzelfden dag. 125 Europeesche steden te bereiken zyn. Dit uitgebreide net wordt bepaald: in het Oosten door Talinn, in het Westen door Dublin, in het Zuiden door Athene en in het Noorden door Stockholm. De relstyden zyn korter geworden. Een enkel voorbeeld mag genoemd wor den. Met den K.L.M.-dienst 880 zal men, vergeleken by '37, een half uur winnen op het traject LondenBerlijn. Met ingang van 27 Juni zal de K.L.M. haar ééndaagschen dienst naar Mldden- Engeland heropenen, waarbij van Amster dam uit, naar Duncaster. Manchester (het nieuwe vliegveld is hier thans gereed) en Liverpool gevlogen wordt. Daar Manchester nu ook bereikbaar is, wordt een geheel nieuw gebied van industrie handel en nyverheid voor het West-Euro- peesche luchtverkeer ontsloten. De diensten binnen onze grenzen worden uitgebreid. Dit jaar zullen 5 verbindingen onderhouden worden en wel: Amsterdam- Rotterdam-Haamstede-VI lssingen-Knocke; Amsterdam-Rotterdam-Eindhoven; Amster- dam-Leeuwarden-GroningenAmsterdam- Twente en Amsterdam-Texel. Een van de belangrykste feiten van de zomerdlenstre- geling binnenland is, dat het geheele net met het modernste metalen materiaal wordt gevlogen. De Douglas DC 2 en de Lockheed Super Electra zyn standaardvliegtuigen ge worden voor 't binnenlandsch luchtverkeer. Dit beteekent vooral voor Texel een groote vooruitgang, omdat op deze lyn in 1937 nog met Fokker F 7a vliegtuigen werd ge vlogen. Wat het luchtnet zelf betrfet, Leeuwarden zal gedurende drie maanden in het bin nenlandsch luchtverkeer worden opgeno men. De verbinding met Leeuwarden wordt op 1 Juli a.s. opengesteld, terwijl door de komst van de Lockheed op de locale lijnen kortere reistyden mogelijk zijn geworden. Zoo zal men van Amsterdam naar Texel in 25 minuten, naar Eindhoven in 35 minuten, naar Leeuwarden in 30 minuten, naar Gro ningen in 35 minuten, naar Twente in 35 minuten, naar Haamstede in 50 minuten, naar Vlissingen in 70 minuten en naar Knocke in 90 minuten vliegen. Ook zyn andere binnenlandsche verbindingen moge- ïyk. Zoo kan men om met een enkel voorbeeld te volstaan den afstand Gro ningenVlissingen binnen twee uur over vliegen. De tarieven op alle bjnen in het binnen landsch verkeer zijn verlaagd en op onge veer één hoogte gebracht met die van den 2de kl. trein. Bovendien worden dezen zo mer tienvluchtenboekjes uitgegeven, welke voor het eerst zonder beperkende bepalin gen algemeen gebruikt kunnen worden. De K.L.M. mag zich verheugen in het be zit van een uiterst moderne, snelle en ge riefelijke vloot, de grootste en fraaiste, waarmede ooit het zomerprogramma van de Nederlandsche burgerluchtvaart uitge voerd werd. De maatschappij heeft thans 69 vlieg tuigbestuurders in vasten dienst, waar van er 26 als gezagvoerder op de Am- sterdam-Batavia-route aangesteld zijn. Achttien hunner zijn thans luchtmil- lionnair, terwijl Smirnoff, Frijns, Tepas, Hondong en van Dijk reeds meer dan 30 vluchten naar Indië maakten. Het Vliegcomité Nedcrland-Indië zal hen op 8 April in de aula van het Koninklijk Instituut huidige nen hun een bronzen plaquette aanbieden. Een aardige ge dachte, waardoor men met deze 5 ge zagvoerders, het geheele personeel en de K.L.M. als organisatie, hulde brengt Nadruk verboden. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6.58 uur vertrok het K.L.M.- toestel „Reiger" van Schiphol naar Indië met gezagvoerder Sillevis. Medegenomen wordt 224.651 K.G. vracht. 459.663 K.G. briefpost en 17.540 K.G. pakketpost. Aan boord bevinden zich 3 passagiers. 1 voor Singapore. 1 voor Bandoeng en 1 voor Soera - baya, terwyi 2 passagiers de reis meemaken van Napels naar Alexandrië. De „Nandoe" is hedenochtend van het vlieg veld Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 251 K.G. pos»-, 4 K.G. pa'cket- post en 178 K.G. goederen. 4 Ken passagier is geboekt voor den toent Batavia-Amsterdam. Acht passagiers werden voor tusschen trajec ten ingeschreven. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10