Mussolini over de jongste gebeurtenissen Ex-Oostenrijk wordt nationaal- socialistisch ingericht LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 Maart 1938 Derde Blad No. 23919 79sfe Jaargang De as Rome—Berlijn heeft de proef doorstaan VRAGENRUBRIEK FAILLISSEMENTEN LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAART Een zeer snel tempo doorgevoerd In de Italiaansche Kamer heeft de Duce gistermiddag een uiteenzetting gegeven. Hij zeide o.a.: Mussolini. De politieke kaart van Europa. Deze dagen heeft zich een groote gebeur tenis voorgedaan, welke de politieke kaart van Europa heeft gewijzigd. Oostenrijk heeft opgehouden als staat te bestaan en is een deel geworden van Duitschland. Het plebisciet van 10 April zal wijding geven aan dit voldongen feit. Het Oostenrijksche drama is niet gisteren begonnen. Het begon in 1848, toen het kleine Piemont den Oostenrijkschen kolos sais durfde te trotseeren. Het drama duurde na den oorlog twintig jaar lang voort. De epiloog had een snel rhythme en verrast slechts de verstrooiden en onwetenden. Een snelle terugblik op deze twintig jaren doet ons duidelijk zien. dat hetgeen gebeurde noodwendig moest gebeuren en dat de stroom, ondanks dijken van papieren ver dragen. buiten zijn oevers moest treden. De geboorteacte van Oostenrijk dateert van 12 November 1918, d. w. z. enkele dagen na de ineenstorting van het Rijk, door de demo cratische constitutie van Bauer, die ver klaarde, dat Oostenrijk deel uitmaakte van den Duitschen staat met den naam van Duitsche republiek. Toen kwamen de vre- dpsverdragen van Versailles ren St. Ger main. die Oostenrijk oplegden dat is het woord aldus Mussolini, onafhankelijk te blijven. Dat was een absurd iets. Oostenrijk, en dat heeft de geschiedenis nog nimmer te zien gegeven, moest zijn onafhankelijkheid prijsgeven met toestemming van den Vol kenbond. Aldus is Oostenrijk zijn leven begonnen als onafhankelijken staat onder sociaal-democratisch regiem. Vervolgens kwamen de christelijk-socia- len, doch dat was niet voldoende en Oos tenrijk werd „onder de financleele voogdij van den Volkenbond gesteld". Mussolini gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van Oostenrijk op binnenlandsch politiek gebied tot dat het nationaai-sociAlisrne er aan de mach„ kwam. „In 1933 nam het nationaal-soclalis- me het bewind in Duitschland in handen. In Maart van datzelfde jaar heeft Dollfuss zijn regeering vernieuwd, map" hij noemde Oostenrijk een onafhankelijken. Christe- 1 ij ken, doch Duitschen staat. De strijd be gon tusschen de regeering en de nationaal- socialistische beweging. Dollfuss wordt in 1934 gedwongen een revolutie te onder drukken. Enkele maanden later doet zich een nationaal-socialistische putsch voor. Ik heb toen bevolen, dat vier divisies van het gebied van de Boven-Adige aan den Brenner moesten worden ge plaatst: een daad van elementaire voorzorg, gezien de onvoorziene bloe dige gebeurtenissen, waarvan men de mogelijke draagwijdte niet kon afme ten. Geen enkele Oostenrijker had ons ooit gevraagd, dat te doen. Geen enkele Oostenrijker heeft ons ooit er vóór be dankt, dat wij het hebben gedaan". De as RomeBerlijn. Mussolini gaf vervolgens een overzicht van de verschillende gebeurtenissen der Internationale politiek, met name de tot standkoming van de as Rome—Berlijn Hij voegde hieraan toe, dat de nationaal-socia- listlsche beweging zich in Oostenrijk snel ontwikkelde. Dat was het oogenblik, waar op Italië Oostenrijk aanried toenadering tot Duitschland te zoeken, omdat een staat, welke zich als Duitsch proclameert, niet kan bestaan in een anti-Duitsche functie. ..Tijdens mijn ontmoeting met Schusch- nigg. aldus vervolgde Mussolini, heb ik in April 1937 den bondskanselier duidelijk te verstaan gegeven, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk een kwestie is, welke in de eerste plaats den Oostenrijkers aangaat en dat de as Rome—Berlijn het fundament is der Italiaansche buitenlandsche politiek. De afgezant van bondskanselier Schuschnigg vroeg mij op 7 Maart om streeks het middaguur, voor den eer sten keer sinds eenige maanden, wat ik van het plebisciet dacht. Ik ant woordde hem op de meest afdoende wijze, dat dat een vergissing was. „Deze helsche machine zal in uw han den tot ontploffing komen". „In diplomatieke en journalistieke krin gen der gelieele wereld stagen onnutte Woorden van berouw op, die den loop der geschiedenis niet zullen tegenhouden. In min of meer officieuze kringen aan de overzijde der Alpen heeft men mij ge vraagd, waarom wij niet tusschenbeide zijn gekomen. Wij antwoorden, dat wij nimmer ver plichtingen hebben aangegaan, direct noch indirect, noch schriftelijk, noch mondeling. Oostenrijk heeft ons nim mer gewapende inmenging gevraagd om met geweld zijn eigen onafhanke lijkheid te verdedigen. Een land, dat militaire hulp noodig heeft tegen zijn eigen volk, is niet meer waard zich zoo te noemen. Hetgeen zich in Oostenrijk afspeelt, is het bewijs van den lnnlgen wensch van het Oostenrijksche volk om aansluiting te verkrijgen. Op alle argumenten, die het spoor dragen van zeker nationalisme, ant woorden wij, dat wanneer een gebeurtenis noodwendig is, het beter is, dat zij zich voordoet met u, dan ondanks u, of erger nog, tegen u. In waarheid is de nationale revolutie in snel rhythme voltrokken." Er zijn op de wereld individuen, die zoo oppervlakkig, zoo onwetend zijn van de omstandigheden van het fascistische Italië, dat zij meenen Indruk op ons te maken met een globaal cijfer van de millioenen Duitschers en met hun aanwezigheid aan onze grenzen. Italië laat zich niet gemak kelijk influenceeren door 52 landen, die daar ook niet in slaagden tijdens den Afri- kaanschen oorlog. Italië heeft een stalen wil en een stalen ziel en het volgt zijn weg. Wij zijn zoo weinig onder den indruk dat wij rustig toegeven, dat over eenige jaren de Duitsche bevolking langs den weg der natuur, zal zijn toegenomen tot 80 mlllioen zielen, terwijl wij dan een bevolking van 50 millioen zullen hebben. Voor ons, fascisten, zijn de grenzen heilig Men praat er niet over, doch verdedigt ze. Toen het Oostenrijksche drama plaats greep, meenden de tegenstanders van het fascisme op de wereld, dat zich eindelijk een goede gelegenheid had voorgedaan om den eenen totalitairen staat tegen den anderen op te zetten en hun solidariteit te breken door een schok, die, zeggen wij den pacifisten van professie, het voorspel zou zijn geweest van een nieuwen wereldoorlog. Deze berekening der democratieën, loges en derde internationale was onjuist. De hoop was volkomen kinderachtig en beleedigend, omdat zij een schaduw wierp op ons karak ter en op ons politiek inzicht. Maar waarom het niet te zeggen? Het uur is gekomen, van wat men zou kunnen noemen de op de proef stelling van de as. Welnu, de Duitschers weten, dat de as geen diplomatiek maaksel is, dat alleen doeltreffend is voor normale gelegenheden, doch zich vooral hecht betoond heeft in dit uit zonderlijke uur in de geschiedenis van de Duitsche wereld en van Europa. Twee naties, waarvan de formatie en eenheid parallel liepen, kunnen gezamenlijk opmarcheeren om ons be wogen'continent een nieuw evenwicht te geven, dat ten slotte een vreedzame en vruchtbare samenwerking der beide volken zal veroorloven Persstemmen. De Duitsche bladen noemen de gisteren cloor Mussolini gehouden redevoering een staatsstuk van het hoogste belang. Zoo schrijft de „Berliner Boersenzeitung": De Duce heeft zijn rede, welke een on voorwaardelijk „ja" beteekent tegenover de hereeniging van Oostenrijk met het Duit sche vaderland, opgebouwd op onweerleg bare bewijzen van historische en politieke beleekenis en voor de geheele wereld heeft hij op overtuigende wijze aangetoond, dat er tusschen Duitschland en Italië een vriendschap bestaat, welke niet slechts op materieelen, doch in het bijzonder op ethi- schen bodem rust. Dat is een bittere teleurstelling voor de tegenstanders van een nieuw evenwicht in Europa, waardoor een vreedzame en vruchtbare samenwer king van allen mogelijk wordt. De Italianen kunnen er staat op maken, dat ook wij klaar zullen staan, als het er om gaat voor deze vriendschap op te komen. De „Völkischer Beobachtér" schrijft: Deze rede bevestigt, hoe juist de volg orde was der groote politieke lijn, welke het nat. socialistische Duitschland en het fas cistische Italië stap voor stap zijn gegaan om Europa te beveiligen voor de bolsjewis tische bedreiging. Bourgues schrijft in de „Petit Parisien": Na Duitschland in Midden-Europa de vrije hand te hebben gelaten, kon de Duce niets anders doen, dan de overweldiging van Oostenrijk door Duitschland voor te stellen als een natuurlijk proces, gerecht vaardigd door de geschiedenis en gewenscht door de Oostenrijkers. Na den slag zonder blikken te hebben geïncasseerd wachtte hij zich er wel voor, dit te erkennen en toonde hij zich uit naam van de „as" een goede verliezer. Wij merken echter op, dat zijn woorden gisteren niet werden gespro ken op den toon der schaterende redevoe ringen, waaraan de Duce ons had gewend. In de „Figaro" schrijft d'Ormesson: Wij verlangen van Italië zeker niet, dat het zijn „as"-politiek wijzigt. Naast deze is echter plaats voor „zuivering" van de Fransch - Italiaansche betrekkingen. Een feit is. dat cc vergissingen der beide lan den elkaar de hand kunnen geven. Zullen zij elkaar niet de hand geven om eindelijk verstandige duigen t.e doen? In de „Echo de Paris" vraagt Perlinax zich af of Mussoini, nu Midden-Europa voor hem verloren is gegaan, compensaties zal vinden. Plotseling, zoo schrijft hij, richt de aandacht der kanselarijen zich meer dan ooit naar Spanje, de Middellandsche Zee en Noord-Afrika, Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voo rzi c h t i g zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) C. M. J. te L. Waarschijnlijk zal men TJ-ffe gewenschte adressen wel kunnen verstrekking aan het Bureau v Beroepskeuze. Garenmarkt'l. Het opleidingsschip „Pollux" heeft ligplaats te Amsterdam; of er meerdere zijn is ons niet be kend. Van L. te L. - Onder een voordracht, op- of uitvoering of voorstelling in het openbaar wordt mede verstaan eene in besloten kring, welke tegen betaling toegankelijk is, ook al geschiedt die betaling door de voldoening van een contributie of op andere wijze. U zult dus het verschuldigde wel moeten voldoen. Abonné te L. - Het erfdeel mag het vierde gedeelte van de goederen des erflaters niet te boven gaan. Uitgesproken: P. H. G. L. de Wan, koopman in manufac turen, Lisse, Heerenweg 145. R.-c.: mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Cur.: mr. F. H. Ger ritsen, Haarlem. Het edele natuurproduct verleent KING pepermunt die kenmerkende, heerlijke geur en smaak: Elke dag KING. Elke dag FIT! FIRMA TONNEMA. CIEV FABRIKANTEN VAN KIÖlG PEPERMUNT - SNEEK. 7819 (Ingez. Med.) Steun aan de kleine tuinders In bijzondere gevallen is verhooging mogelijk. De ministers van Economische en van Sociale Zaken hebben voor de kleine tuin ders eenzelfde regeling getroffen als voor de kleine boeren. In bijzondere gevallen kunnen op voorstel der plaatselijke com missie, gelet op den hoogeren levensstan daard in sommige centra van den intensie- ven tuinbouw, de grenzen der klassen on derling van de B- en C-categorieën van f. 7 en van f. 9 verhoogd worden tot een maxi mum van respectievelijk f. 9.25 en f. 11.25. De leiding van de steunverleening aan de kleine tuinders zal worden gelegd in han den van den inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs, dat bij dezen arbeid zal worden bijgestaan door een com missie van advies, waarin de vertegenwoor digers der organisaties zullen worden opge nomen en waarvan de directeur-generaal van den landbouw ambtshalve het voonrit- tersehap zal bekleeden. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe komt het. dat de bladeren van mijn Clivia in een week tijd geel geworden zijn? G. K. te K. a. Zee Antw.: Vermoedelijk heeft Uw plant gebrek aan voedsel. Misschien is de bloem op komst, waardoor de plant eenigermate wordt uitge put. Is de bloemknop zichtbaar, dan moet U flink water geven en om de veertien dagen in water opgeloste bloemenmest. Bloeit de plant niet, geef dan half April verschen grond. Giet tot dien tijd matig. VraagHierbij een blaadje van mijn plant. Hoe is de naam er van en wanneer bloeit ze? H. T. te Z. Antw.: Uw plant heet Impatiens, is beter be kend onder den naam van „Vlijtige Liesje". Deze naam dank dit gewas aan den overvloedigen bloei welke in Mei zal beginnen. Wanneer U geregeld water geeft, zal dit gewas gedurenden den ge- heelen zomer overvloedig bloeien. Vraag: Kunt U mij een middel aan de hand doen tegen onkruid? W. M. te L. Antw.: Om grond. bijv. een plein of tuinpad vrij van onkruid te houden, lost U op in 1 liter water 16 gram natriumchloraat. Deze hoeveel heid wordt, liefst bij regenachtig weer uitge- sproeid over één vierk. Meter oppervlakte. U zult dan het geheele jaar geen last hebben van onkruid. Dit middel dient elk jaar toegepast. Natriumchloraat is in den tuinbouwhandel of by den drogist verkrijgbaar voor dit doel. Vraag: Myn Clivia heeft een bloemstengel, maar deze blijft in het hart zitten, d.w.z. de bloemstengel groeit niet flink uit. Hoe hiermee te handelen? D. v. R. te L. Antw.: Zet de plant gedurende een half uur met den pot in lauw water, zoodat pot en grond beide door en door nat worden, mest daarna in opgeloste bloemenmest. Misschien zal de sten gel zich nog verlengen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw".- DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 7 uur is de „Oehoe" van Schiphol naar Indië vertrokken. Gezagvoerder is de heer Tepas. Medegenomen wordt 117.939 KG. vracht, 446,340 KG. briefpost. 30.520 KG. pakketpost. Er zijn elf passagiers aan boord. De ..Wielewaal" is hedenochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met medeneming van 278 KG. post, 13 KG. pakketpost en 197 KG. goederen. Eén passagier maakt den tocht tot Amster dam mede. Dertien passagiers zijn geboekt voor tusschentrajecten. (Van onzen specialen verslaggever.! WEENEN Woensdagavond per telefoon. Duidelijk merkbaar was vandaag, dat, met het vertrek van Hitier uit Weenen, ook de gematigdheid van de eerste dagen der omwenteling verdwenen was. Wel heeft men nog verschillende muziekcorp sen door de stad laten trekken, doch dit vermocht niet te verheimelijken, dat het uur der vergelding voor de Nationaal-So- clalisten thans is aangebroken. De men- schen, die werk hebben en de zaken voor zoover de eigenaars geen Joden zijn zijn vandaag weer aan den slag gegaan. An deren, die tot verleden week geen regel- matigen werkkring hadden, zijn thans te werk gesteld en vervullen de één of an dere rol bij de omwenteling van het systeem, die thans zonder Inschikkelijk heid en voor het oog van de wereld wordt doorgevoerd. Er siepert ook meer door van tot nu toe onbekende dingen. De zelfmoord van Majoor Fey en zijn familie was reeds vroeg in den morgen in Weenen bekend en de avondbladen geven nu verschillende be richten over soortgelijke gebeurtenissen in het land. Het zijn meest korte vermeldin gen, enkele regels groot, zonder rnmmen- taar. Het commentaar geven de Weeners zelf wel. en zeker zij, die hier niets dan een soort leer om leer zien toegepast en aan stonds een reeks van gewelddaden weten op te noemen waaraan de betrokkenen zich destijds jegens de toen illegale macht hebbers van thans hebben schuldig ge maakt. Meer en meer gaan dan ook de ge vangenissen open voor de eene partij en sluiten de celdeuren zich achter de aanhangers van de andere. Alleen met dit verschil, dat de krachten momen teel zeer ongelijk zijn verdeeld en de afloop voor de minderheid is dan ook zeer gemakkelijk te voorspellen. Wanneer men de Nationaal-Socialisten zoo bescheiden en tactvol als dit hier onder de gegeven omstandigheden ver- eischt wordt opmerkzaam maakt op het niet zeer verheffende beeld, dat Weenen vandaag te zien gaf, toen socialisten, com munisten en Joden gedwongen werden om de stemmings-propaganda voor Schusch nigg van de muren en de straten te was- schen, antwoordden zij: „Dat hebben wij ook moeten doen, toen zij de macht hadden"een argument, waartegen niet veel in te brengen is, be houdens dan, dat het toen wraak en nu weerwraak geldt. Er viel vandaag een grootere actie tegen de niet-arisclie zaken te consta- teeren. Vele zijn gesloten, andere ver laten, wachtende op nieuwe eigenaars. Verschillende warenhuizen die open wa ren in de hoofdstraten der stad, droe gen opschriften, voor andere werden biljetten uitgedeeld door bruihemden aan het publiek, om dat van koopen terug te schrikken. Een aantal groote café's en restaurants, gisteren nog in handen van niet-ariers. zijn heden al gelijkgeschakeld. En alles gebeurt in zulk een tempo en met zulk een door tastendheid. dat men daarbij gebruik moet maken van groote, met blauw potlood geschreven plakkaten, om het publiek van de vele veranderingen op de hoogte te kunnen stellen. Er was ook meer activiieit van de groote partij op de Ballhausplatz te bespeuren, waar weliswaar manschappen van Schuschnigg's lijfgarde nog op hun posten worden gehandhaafd, maar in wezen zijn zij slechts marionetten geworden. Er is daar een geren en gedraaf van S.S.-offi- cieren en -manschappen, een af- en aan rijden van auto's met manschappen met geweren in de handen op de treeplanken. Eenigen tijd later ziet men de fascisten in gezelschap van enkele burgers, die in de wagens hebben plaats genomen, terugkee- ren. Men kan slechts gissen wat hier aan de hand is, maar het beeld is duidelijk ge noeg. Hier wordt gehandeld volgens een vooraf duidelijk omlijnd plan. Officieel is van dit alles niets bekend en de kranten vermelden alleen datgene wat voor publicatie bestemd wordt. Slechts en kele autoriteiten weten wat er gebeurt. Vanavond was plotseling de Ring, waar de legerleiding is gehuisvest, voor een groot gedeelte afgezet. Alleen maar met de groot ste moeite en na het toonen van verschil lende legitimatiebewijzen heb ik mijn ho tel weer kunnen bereiken. Inmiddels was in het „Grandhotel" aan den Ring nog al wat consternatie ontstaan, daar vele gas ten begonnen te vermoeden, dat nu hun uur geslagen was en zij thans zouden moe ten verdwijnen, evenals dat voor enkele dagen in het hotel „Imperial" geschied was. Maar na enkele uren werd de grootq alzetting weer opgeheven. Zelfs de com- mandeerende politie-officier heeft niet ge weten. waartoe zijn menschen plotseling deze sterke afzetting moesten formeeren, evenmin als waarom zij. een paar uur la ter, weer moesten inrukken. Er moest biijkbaar iemand arriveeren Uw ver slaggever is nog te weten gekomen, dat er een compagnie moest worden opgesteld, maar wien al deze miatregelen betroffen vermocht niemand te achterhalen. Wij zitten dus nog in ons hotel, waarin de stemming begrijpelijkerwijs vrij nerveus is geworden, trouwens, vandaag is Weenen in hooge mate geagiteerd. De machine is nog niet weer oo toeren en voordat leder in het systeem der bewindvoerders is inge lijfd en dan alles weer normaal verloopt, zai er nog heel wat moeten gebeuren. Om half acht vanavond wist men nog niet welke schouwburgen wel en welke geen voorstelling zouden geven. Voor de vreemdelingen, die zich in het oude Weenen willen amuseeren. wordt het er niet ge- makkelüker op. Evenais gisteravond, was het ook hedenavond in de straten van Weenen ongewoon stil. Men ziet voornamelijk militairen en S.A.-menschen. Zij zijn het, die de café's bevolken. De officie ren, onderofficieren en manschappen gedragen zich in alle opzichten cor rect; zij geven alle gewenschte inlich tingen, die de vreemdelingen mochten vragen, zij zijn beleefd en beminnelijk. Hun houding is rustig en waardig. Zóó groot was de stroom van legerauto s, dat nog vanavond in verschillende deelen van de stad de wagenkampen stonden op gesteld, waarbij natuurlijk schildwachten den geheelen nacht de wacht houden. Men is nog steeds bezig om onderdak te vin den voor menschen en materiaal en zelfs in de hotels, waar de generaals verblijf houden, worden nog kamertjes voor de ge wone soldaten gerequireerd. De Duitsche soldaten gaan in hun vrijen tijd natuur lijk de „Prater" in en zij geven er 'n beetje leven aan, want de Wieners hebben na de feestdagen noch het geld, noch de energie om nog uit te gaan. In het beroemde Weensche plezierpark ziin thans ook ver schillende niet-Arische bedrijven met bil- ;etten gemerkt. De Duitsche soldaten moe ien die uiteraard miiden. De etablissemen ten van hen, die hier jarenlang hun be drijf hebben uitgeoefend en een boterham verdiend, zijn thans waardeloos geworden en den bezitters letterlijk ontnomen. Onder de verschillende Oostenrij kers, die ik sprak, wint de idee veld, dat het met deze aansluiting nog niet gedaan is. De Sudeten-Duitsehers in Tsjecho-Slowakije moeten volgens velen nog bij het groote Duitsche rijk wor den ingelijfd. De scholen gaan weer beginnen. Door de radio werden vanavond de liedjes gerepe teerd, waarvan hedenavond in alle kran ten de tekst en de muziek staat en die de schoolkinderen morgen moeten kennen om er hun les med? aan te vangen Ook druk ten de kranten vanmiddag een landkaart van Europa af, waarop het nieuwe Duit sche rijk van thans gearceerd is, in tegen stelling met de omliggende landen, die wit zijn. Het opmerkelijke daarbij is. dat Spanje op deze kaart niet voorkrmt en dat de Noordzee ter hoogte van ons land. juist ongeveer van Zeeland tot boven de Wad den-eilanden staat aan gegeven al- Das Deutsche Meer". Men moet aanneme" dat hiei een ver gissing is gemaakt. Maar dan toch een, dit nog al opvalt. En in deze dagen in het bijzonder! (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9