LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 Maart 1938 Binnenland Buitenland SPORT BEURSOVERZICHT TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN IIEER J. M. v. d. MOOLEN. Hedenmorgen vond onder groote be langstelling vooral uit de kringen der die renbeschermers op „Rhijnhof" de teraar debestelling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. M. v. d. Moo- len, die dezer dagen na een korte onge steldheid alhier op 52-jarigen leeftijd over leed Onder de aanwezigen merkten wij o.a. cp: bestuur, leden en oud-leden der Leld- sche Geltenfokver., den heer H. Roest, uit 3rielle voorz. van den Bond van Geitenfok kers in Zuid-Holland, den heer H. v. d. Hoeven uit Oegstgeest, namens de afd. Oegstgeest der Geitenfokver. en tevens al:, hoofdbestuurslid, den heer C. J van Tol uit Llsse namens die afd., W. C. Vis, voorz. der afd. Voorschoten, H. W. van Zijp, oud- ,oorz. der afd. Leiden, de heeren W. Koops en dr. W. Emmens en mevr. O. Emmens, bestuursleden der afd. Lelden der Ned. Ver. uit Bescherming van Dieren, den heer A. van den Eelaart directeur van het Post kantoor (de overledene was vroeger hier ter stede bij de Posterijen werkzaam) en veie vrienden en kennissen van den over ledene. Toen de kist in de groeve was ne- dergelaten, trad onze stadgenoot dr. W. Emmens naar voren, die namens de afd. Lelden der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren woorden van dank sprak voor alles wat de overledene als dierenvriend ln het algemeen gedaan had. De heer H. Roest uit Brlelle dankte den overledene op deze plaats voor het vele sociale werk, dat de overledene verricht heeft. De heer C. van Leeuwen, voorz. der Leidsche Geitenfok ver. sprak ook zijn dank uit voor alles wat de overledene voor de afd. deed. Een zwa ger dankte namens de familie voor de be toonde belangstelling, in het bijzonder den sprekers. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid. TRAGISCH ONGEVAL. Tweejarig meisje door draaiorgel overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks 3 uur is het ruim 2-Jarig dochtertje van den heer C., wonen de ln de Tiboel Slegenbeekstraat, op den hoek van die straat en de v. d. Brandeler- kade met haar autoped omgevallen, waar bij zij met haar hoofdje precies voor het achterwiel van een passeerend draaiorgel terecht kwam. De begeleider van dit orgel liep voor zijn Instrument naast het paard en bemerkte dus niets van het ongeval met het droevige gevolg, dat het wiel het arme kind over het hoofd ging en de kleine op slag werd gedood. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Leiden vergadert. De zaal was gisteravond goed bezet, toen de voorzitter van de afd. Lelden en Om streken den aanwezigen op deze voorlaatste vergadering een hartelijk welkom toeriep en wel in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer C. Schoen, controleur bij den Plantenzlektenkundigen Dienst, die zich bereid verklaard had een voordracht met lichtbeelden te houden over zijn indrukken tijdens zijn ambtsreis naar Argentinië en Buenos Aires. Tevens memoreerde de voorzitter de prettige sa menwerking met de Ver. v. Oud-leerlingen der tuinbouwcursussen en het succes, dat de firma G. Lubbe Thz. en Zoon had be haald op de Wlnterflora te Haarlem. Vervolgens had voorlezing der notulen plaats, die ongewijzigd werden gearresteerd Na het behandelen der Ingekomen stukken en het balloteeren van eenige nieuwe le den, werd een voorstel van het bestuur om mede te werken aan een eventueele verslering van het Paleis door het hoofd bestuur der Mij., bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin, eonder stemming aangenomen. Bij het beantwoorden van een op de vorige vergadering ln de bus gevonden vraag „wat de oorzaak is dat op de meeste plaatsen de Jasminum nudiflorum (win terjasmijn) zoo weinig met bloem bezet is, wees de inleider, de heer Joh. Jonker, erop dat deze wlnterbloeier vrijwel steeds zeer goed bloeit, tenzij deze op een te vochtige of donkere plaats wordt geplant. Zij komt van de bergen ln China. Tegen een zuid muur komt de Jasminum nudiflorum het meest tot haar recht, waar zij reeds in December-Januari haar mooie gele bloemp jes ten toon spreidt. De heer Jonker vertelde voor de pauze nog een en ander over de door de gemeen telijke kweekerij ingezonden bloemtakken van in het voorjaar bloeiende heesters. Na de pauze was het woord aan den heer Schoen, die van de regeering op dracht had gekregen Argentinië en Uru guay te bezoeken in verband met den ex port van bloembollen. Per trein ging de reis via Parijs naar Cherbourg, vanwaar met een Engelsche boot de reis vervolgd werd tot Lissabon. Aldaar werd een uitstapje per touringcar gemaakt in de omgeving. De tweede lan dingsplaats was Madeira. Na tien dagen niets dan water gezien te hebben, arri veerde men te Rio de Janeiro. Na een dag van lossen werd de reis voortgezet via Santos, Montevideo, naar Buenos Aires Aan de hand van een groote serie licht beelden, lichtte de heer Schoen op aange name wijze het vele interessante toe, dat hij op die reis heeft beleefd. Na afloop dezer mooie lichtbeeldenreeks Werden verschillende aan den spreker ge stelde vragen tot aller voldoening beant woord. Het dankwoord van den voorzitter hl het applaus der aanwezigen vormden een welverdiende belooning voor het genot van het reisje, dat men onder leiding van tien heer Schoen in gedachten door dit htooie werelddeel had gemaakt. Met woorden van dank aan den spreker m aan de vele aanwezigen voor hun be langstelling. werd deze mooie avond door 4'n voorzitter gesloten. Makelaar wegens verduistering gearresteerd. Er zou een groot bedrag mee gemoeid zijn. De Rotterdamsche politie heelt gear resteerd en in verzekerde bewaring gesteld dên 51-jarigen J. O. S. administrateur en beeedigd makelaar ln huizen te Rotterdam, die ten nadeele van zijn opdrachtgever O. F. G. uit Den Haag gedurende eenige jaren gelden heeft verduisterd. Men. heeft nog niet kunnen vaststellen om hoeveel het hier gaat. maar vermoedelijk betreft het een aanzienlijk bedrag. In verband met het onderzoek kunnen nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Wil vernemen echter dat de ad ministrateur voor zijn opdrachtgever reeds sedert jaren huurgelden inde. Wanneer de gelden eenmaal in zijn bezit waren wist hij met de administratie zoodanige mani pulaties te verrichten, dat hli minder geld aan zijn opdrachtgever afdroeg, dan hij van de huurders ontving. S. heeft, voor zoover thans is gebleken, op dit gebied zulk een geraffineerde manier weten toe te passen, dat hij ongeveer eedurende twee en een half jaar ongestoord met zijn prak- tllken kon voortgaan. Daarnaast heeft hij bovendien zijn on- kostenrekeningen, welke hij op gezette tij den indiende, veel hooger opgevoerd dan zlin werkelijke uitgaven waren. Aangezien het hier een groot aantal kleinere en grootere afzonderlijke zaken en zaakjes betreft, moet elk daarvan apart worden onderzocht en de politie heeft momenteel met het onderzoek dan ook de handen vol. Mede door de gecompliceerdheid van de manipulaties kan op het moment nog bij benadering niet worden aangegeven, om hoeveel geld het gaat. Men neemt echter aan dat de verduisteringen een groot be drag omvatten. Jaarlijksche vergadering van den Ned. Tuindersbond. Regeeringspolitiek scherp becritiseerd. In „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft de Nederlandsche Tuindersbond heden zijn algemeene jaarlijksche vergadering gehou den onder leiding van den heer W. J. Kam pen uit Voorburg. Deze zette uiteen, dat de toestand van den Nederlandschen tuin bouw nog steeds zeer veel te wenschen overlaat. Dit vloeit voort uit een gebrek aan export. Wil de bond de sociale en eco nomische behartiging van de belangen der leden ln de toekomst volledig verrichten zoo zeide spr. dan zal het noodig zijn dat de contributie wordt verhoogd. In ver band met het feit. dat het hoofdbestuur in deze vergadering niet een voorstel tot ver- fiooglng zou komen, deed de voorzitter een beroep op de leden, dat zij zich dit kleine offer zullen getroosten. De financieele en economische poli tiek van de Nederlandsche regeering heeft op den afzet van de Nederland sche tuinbouwproducten een funeste uitwerking gehad. Een groot gedeelte van het afzet-gebied is door deze poli tiek verloren gegaan. Nederland zoo merkte spr. op is in hoofdzaak een agrarisch land en wanneer de regee ring niet spoedig tot een andere econo mische politiek overgaat, zal het land te gronde gaan. De voorzitter wees o.m. op de noodzakelijkheid van ordening. De maatregelen, welke de regeering denkt te nemen, achtte hij echter niet ingrijpend. Het vraagstuk moet breeder worden gezien. Met lapmiddelen komen we er niet. De arbeid van vrouwen en kinderen in het tuindersbedrijf noemde bij sociale misstanden, waaraan ter stond een einde dient te worden ge maakt. In het jaarverslag werd gemeld, dat het aantal afdeelingen, evenals ln 1936, 89 be draagt. In Zuid-Holland steeg dit met 2, elders werden er echter 2 opgeheven. Voor 1937 wordt het aantal betalende leden ge raamd op 3820. Het financieele verslag over 1937 noteert een winst van f. 103.47. De begrooting over 1938 sluit met een bedrag van f. 6200. De begrootir.g voor 1938 gaf aanleiding tot eenige óiscusrie en wel naar aanleiding van het voorstel van het hoofdbestuur no pens contributie verhooging. Voorgesteld werd de verplichte contributieafdracht aan den bond per lid op f. 1.50 te brengen. Dit beteekent een contributieverhooging tot f. 3. Gezien het groote bezwaar, dat in som mige districten tegen verhooging bestaat, wenscht het bestuur de afdeelingen de vrij heid te geven zelfstandig maatregelen ts nemen, mits aan de verhoogde bonds- afdracht wordt voldaan. Namens de afd. Loosduinen werd een voorstel ontwikkeld waarbij wordt bepaald contributie te hef fen naar de grootte van het bedrijf volgens CENTR. NED. AMBTENAARBOND. De vakgroep Hooger onderwijs-personeel heeft haar jaarvergadering gehouden, wel- goed bezocht was. Bij de bestuursver- ring werd de heer C Dcij Kaptcin- Hr 34 gekozen tot secretaris en C. Picna 'Is lid van de Commissie van advies. Hoofdbestuurder Schipper sprak over de Positie van het Overheidspersoneel, welke kzing een aandachtig gehoor had. Te half •taalt sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Firma Ingenhoes. en Bloot, Galgewater 18, Lelden; fabriek van jams en vruchten- conserven. Bovengenoemde vennootschap onder firma is mei ingang van 25 Februari 1938 ontbonden. ..Dc Farm". Hooigracht 33'33a, Leiden; automatiekbeprijf Het filiaal Steenstraat 12, is bij boven genoemde zaak ondergebracht. Leidsche Stoomerij en ververij „Stoeke", Voldersgracht 23, Leiden. Vestiging filiaal (winkel) Kort Rapen burg 12. Leiden. de teeltvergunning. In overweging werd, ge geven eén grondbedrag vast te stellen van f. 1.50, daarboven per H.A. koudegrond- cultuur f. 0.80 en per 1000 M2. glas f0.40. Tegen het voorstel Loosduinen werden bezwaren geopperd omdat een dergelijk systeem scheeve verhoudingen in de hand werken. Het voorstel werd tenslotte zii-st. aanvaard. Echter werd een commissie be noemd welke het voorstel Loosduinen ln studie zou nemen. Ook de begrooting werd goedgekeurd. Een voorstel van het hoofdbestuur, waarin de tuinders zich verklaren vóór af schaffing of beperking van vrouwen- en kinderarbeid met een positief verbod van arbeid voor leerplichtige kinderen, werd na ampele besprekingen spontaan aangeno men. Enkele afgevaardigden wezen op de moei lijkheden, die van een dergelijken hoe wel heel goeden maatregel het gevolg zullen zijn. Men wenschte eerst de moge lijkheid en dan de toepassing. De voorzitter bestreed dit standpunt en stelde de vraag of de tuinbouw alleen Ls te redden dank zij vrouwen- en kinderar beid. Neen, zoo is het niet aldus zeide hij we moeten het goede voorbeeld ge ven en de regeering voor de consequenties stellen. Zij dient dan wel maatregelen te nemen, waardoor in het tekort aan ar beidskrachten op de gewenschte wijze wordt voorzien. De heer H. J. J. A. Smeets. Benoemd tot burgemeester van Zoeterwoude. Naar wij vernemen ls bij Koninklijk Be sluit van 16 Maart 1938 met in gang van 1 April a.s. benoemd tot burge meester der gemeente Zoetenyob'de de heer Henricus Johannes Josephus Alphonsus Smeets. tot nu toe secretaris dier ge- meente. rrer. De heer Smeets werd geboren te Poster- holt op 19 Oct. 1895 en wast aanvankelijk werkzaam op het kantoor van zijn vader die van 3 April 191423 April 1925 secre taris en gemeenteontvanger diet gemeen te was. In April 1915 kwam de heer Smeets iri militairen dienst tot 1 Januari 1916. Van 1 Januari 1916—1 Mei '16 was hij volonlaii ter secretarie te Waalwijk, van 1 Mei 1916 i Aug. 1918 ambtenaar ter secretarie te Oudheusden en Elshout alsmede te Herpt en Bem Van 1 Aug. 1918—15 Juni 1920 fungeerde de heer Smeets als hoofdamb tenaar ter secretarie te Asten, alsmede als loco-secretaris en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Op 15 Januari 1920 werd hij benoemd tot gemeente-secretaris van de gemeente Zoe- ■erwoude. welke functie hij tot nu toe uit oefende in langjarige samenwerking met burgemeester Wap." Van 1 Sept. 1920—8 Aug. 1921 was hij tevens waarn. gemeente ontvanger van Zoeterwoude. Voorts is hij in die gemeente ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, correspondent der Ar beidsbemiddeling. secuetaris van Bijzon dere Nooden. secr. van het Steun-comité B. secr-penningm. van de Kleine Crone- steynsche of Knotterpolder, secr. van het Wlt-Gele Kruis, voorzitter der afd. E. H. B. O., hoofdbestuurslid van den Z. H. Bond van het Wit Gele Kruis, enz De veie functies die de heer Smeets bekleedt, be wijzen wel, dat men in. hem een energiek burgemeester zal hebben. De heer Smeets kent de gemeente Zoeterwoude, haar be langen en die van de Inwoners door en door. hetgeen mede een getukwensch waard is. Hij ls gehuwd,en vader van twee kinderen. WIJ wenschen den heer Smeets, die sinds vele jaren ook, als correspondent van ons blad optreedt,ten zeerste geluk met deze eervolle benoeming! Na de Anschluss. De voorbereiding van de volksstemming. Men is reeds druk bezig met de voorbe reidingen voor de a.s. volksstemming. Voor de volksstemming zijn nauwkeurig voorschriften opgesteld omtrent de wijze van stemming. De stemhokjes zullen zoo opgesteld worden, dat de kiezer zijn stern biljet zal kunnen invullen zonder bespied te worden. Hij kan het stembiljet ln een eveloppe afgeven. Hitier beschermer van Llnz De BZ. am Mittag meldt uit Linz, dat Hitier het beschermheerschap over de stad op zich genomen heeft. Ter bestrijding dar werkloosheid heeft hij na overleg met- deskundigen uit Llnz reeds besloten, dal een groote brug over de Donau zal worden gebouwd. Bovendien zal een aantal mo numentale gebouwen in de stad worden opgetrokken en zal een begin gemaakt worden met den aanleg van een rijksauto weg van Salzburg naar Weenen. Streng toezicht aan de grenzen. Sedert gistermiddag zijn alle Oosten- rljksche grenzen gesloten. Joden en perso nen van Joodsche afkomst mogen niet passeeren, doch vreemdelingen over het algemeen'wel. Naar medegedeeld ls, vinden de Duitsche ras- en huwelijkswetten onmiddellijk toe passing. Alle riet-Arische advocaten heb ben order gekregen, hun praktijk neer te leggen. De leider van den 300.000 leden tellenden Oostenrijkschen boerenbond is gearres teerd. DR. FENTENER VAN VLISSINGEN NAAR INDIE. Hedenmorgen vertrok de voorzitter van de Kon Ned. Jaarbeurs, dr. F. H Fentener van Vllssingen, vergezeld van zijn echtge- noote met de Nederland express van het centraal station te Utrecht naar Neder- landsch-Indlë. DE BELANGSTELLING VOOR DE JAARBEURS. Het bezoek aan de jaarbeurs bedroeg op den eersten dag 48 pet. en op den tweeden dag 64 oct. meer dan od de corresDondee- rende dagen der voorjaarsbeurs 1937, BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 81 cent per K.G. Barcelona opnieuw gebombardeerd. De luchtmacht van Franco is om kwart voor acht hedenochtend weder met het bombardeeren van Barcelona begonnen. Volgens de eerste schattingen zouden een honderdtal dooden en talrijke gewon- e-:n zijn gevallen. Vijf minuten achtereen Volgden krach tige ontploffingen elkaar op, doch om acht uur had de stad weder haai' normale aan zien herkregen. Het aantal geworpen bom men is aanzienlijk. Een ervan kwam neer bij een der ingangen van de Metro, juist toen de bevolking toesnelde om daar een schuilplaats te vinden, waardoor talrijke dooden en gewonden vielen. Fen andere bom kwam op de markt terecht en maakte daar eveneens talrijke slachtoffers. Om half elf hedenochtend hebben weer vier rechtsche vliegtuigen de stad gebom bardeerd. Dezen keer vielen er veertig dooden. Een oproep van Henlein. Het orgaan van de Sudeten-Duitsche; partij, „die Zeit", publiceert een op— ro-ep van Conrad Henlein) gericht „aan allen, die nog niet zijn opgenomen in de gelederen van de eenheidsbeweging van de Sudeten-Duitschcrs. Blijft niet nicer terzijde staan. Het bestaan van afzonderlijke onderdeelspartijen is niet meer gerechtvaardigd. Allen naar den strijd onder de vaandels van de partij der Sudeten voor het levensrecht en de eer van ons volk". Sovjet-unie wenscht confe rentie der mogendheden. Vandaag zal de regeering der sovjet unie tot alle groote mogendheden een uitnoodiging richten, de maatregelen te bespreken, die noodig zijn geworden door de bezetting van Oostenrijk en de bedreiging van Tsjecho-Slowakije. Deze mededeeling heeft Litwinoff aan de buitenlandsche Journalisten gedaan. De uitnoodiging is. naar Litwinoff nog verklaarde, niet tot Duitschland en Japan gericht.„daar het geen zin heeft met den aanvaller over agressie te praten". Tenslotte zeide Litwinoff; „de sovjet unie zal ook alleen weten op te treden, indien gézamenlljkè settle zou mislukken". De bedoeling der sovjet-unie is. naar Ha- vas nog weet te melden, de conferentie hetzij in, hetzij buiten het kader van den Volkenbond te houden. Morgen, aldus Litwinoff, zal het misschien te laat zijn. doch thans is het misschien nog tlid. indien alle staten, vooral de groote mogendheden, ten aanzien van het vraag stuk van het collectieve welzijn en den vrede een krachtige en ondubbelzinnige houding aannemen. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Thveede Blad. VOETBAL EMMA-U.V.S. Voor dezen zeer belangrijken wedstrijd komt U.V.S. met een invaller uit voor Kramp, die tegen H. van Holland een ongeval opliep. Deze strijd wordt in beide kampen met veel span ning tegemoet gezien en de U.V.S.-ers zullen hun uiterste best doen om een gunstig resul taat te bewerkstelligen. De opstelling van het elftal luidt «dus als volgt: Doel: J. Onderwater; achter: J. Delfos en P. v. d. Plas; midden: H. W. Swanenburg, B. v. Duijl en C. v. d. Reijden; voor: T. Oosterom. L. Platteel, J. Fasel, W. v. Weerlee en N. van Leeuwen. LUGDUNUM II—U.V.S. II. Het reserve-elftal van U.V.S. komt tegen Lugdunum II in de volgende opstelling uit: Doel: S. Robbers; achter: G. Burgy en A. J. Graafmans; midden: A. v. d. Berg, P. Hansen en A. Lepelaar; voor: W. v. Weizen, I. Beek man, A. v. d. Laan, C. Mooten en J. Onvlee. U.V.S. III—L.D.W.S. II. Het derde elftal der blauw-witten komt Zon dag met de volgende opstelling tegen L.D.W.S. II in het veld: Doel: H. Bosboom; achter: F. van Es en G. den Daas; midden: C. Vermeulen. A. Leune en A. Arbouw; voor: J. J. Nijeboer. P. C. Onvlee, A. van Egmond, B. Knul en D. Jongerheld. FRANKRIJK—„OOSTENRIJK" AFGELAST. Op instignatie van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken deelt de Fransche Voetbalbond mede. dat het in de huidige om standigheden wenschelijk is, den wedstrijd Frankrijk—„Oostenrijk", welke het vorige jaar reeds was vastgesteld en op 24 Maart zou plaats vinden, niet te laten doorgaan. AMSTERDAM. 17 Maart. De politieke verwikkelingen in Europa hebben overal ter wereld de noodige onrust veroorzaakt. Gisteren heeft zich te New-York een scherpe reactie voltrokken, die naar gemeld, grooten- deels verband hield met de flauwe stemming op de Europeesche beurzen. Doordat de situatie in ons oude werelddeel groote zorg baarde, werd de belangstelling voor andere factor ;n eenigszins op den achtergrond gedrongen. LV? daling op de beurs te New-York heeft echter doen uitkomen, dat er ook nog andere aange legenheden zijn. waarmede op de beurs terdege rekening dient te worden gehouden. Nu is de inzinking.die zich in Wallstreet voltrok, niet alleen veroorzaakt door de gebeurtenissen in Europa, want de economische verhoudingen ln de Ver. Staten laten nog veel te wenschen over. De depressie heeft zich aan den overkant van den oceaan diep in het bedrijfsleven ingevreten en allerwegen ondervindt men daarvan de uit werking. Tal van ondernemingen, waaromtrent verleden jaar hoopvolle verwachtingen werden gekoesterd, zijn thans weer in een ongunstige positie komen te verkeeren. In dit verband kan vooral worden gewezen op de spoorwegmaatschappijen, waarvan de exploitatie-uitkomsten onbevredigend zijn. De tariefverhooging, waarin de Interstate Com merce Commission heeft bewilligd, kan geens zins een compensatie vormen voor de vermin derde ontvangsten en de grootere exploitatie kosten. De Amerikaansche regeering is dan ook van plan zich met deze aangelegenheid te bemoeien. Over de regeeringsinmenging ls men in de Ver. Staten overigens weinig gesticht. Want de resultaten, welke de overheidsbemoei ingen hebben opgeleverd, stemmen niet bepaald optimistisch. In enkele takken van bedrijf valt op het oogenblik in Amerika een kleine verbe tering te bespeuren, doch wanneer rekening wordt gehouden met de gebruikelijke seizoens invloeden, welke zich in dezen tijd van het jaar steeds doen gelden, dan heeft die verbe tering nog maar weinig te beteekenen. Alles bijeen genomen moet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de situatie in de Ver. Staten nog zeer veel te wenschen overlaat. Wat de koers- beweging op de Amerikaansche beurs aangaat, zoo is het onmogelijk zich dienaangaande een goede voorstelling te vormen. Wel echter kan worden vastgesteld, dat de koersen op een sterk verlaagd peil zijn gekomen en dat vele slechte factoren geacht kunnen worden, daarin grootendeels te zijn verwerkt. De middagbeurs. Hoewel de internationale toestand iets min der zorgwekkend beoordeeld wordt, in zooverre men niet voor onmiddellijk wapengeweld be vreesd is, wordt de situatie toch nog steeds ernstig genoeg beoordeeld. Dat het gevoel van onzekerheid nog geenszins is verdwenen, werd heden helder weerspiegeld door de flauwe stem ming op de beleggingsafdeling voor de Neder landsche staatsfondsen. Alle Nederlandsche schuldbrieven alsmede de Nederlandsch Indische obligatiën waren wederom aan aanbod onder hevig, zoodat over de geheele linie verliezen werden geleden. De spoorweg-drieën daalden tot 96 procent. De nieuwe 33Vi procents obligatiën zakten een oogenblik zelfs tot 99 7/16 procent en kwa men daarmede een fractie beneden de emisse- koers. Ook de Oude Schuld was zwak gestemd en vooral Intgralen hadden van aanbod te lij den. Door de krachtige rijzing was de technische positie van de markt der Nederlandsche staats- obligatiën zeer eenzijdig geworden, zoodat men zich over een reactie in dezen tijd van sterke politieke spanning niet behoeft te verwon deren. Duitsche obligatiën waren prijshoudend, het geen voornamelijk bleek uit de noteeringen van de obligatiën uit de Youngleening. De Fransche guldens-obligatiën waren aangeboden; de Fran sche rentes evenwel prijshoudend. Het zaken verkeer op de locale aandeelenmarkt droeg een kalm karakter. De stemming was onbereken baar. Bij de opening bewogen de meeste fond sensoorten zich op ongeveer het peil van de vorige slotkoersen. waarna bijna allerwegen een verbetering kon worden waargenomen. Later op den middag echter kwamen de verkoopers weer in de meerderheid en werd een naar beneden gerichte lijn gevolgd. De Philips-aandeelen. die tot 80 procent waren gestegen, zagen zich daar na weer eenige procenten ontgaan. Op de Rub- berafdeeling kwamen Amsterdam Rubbers be neden de 200 pCts. grens. De meeste minder courante soorten werden lager genoteerd, waar bij hier en daar vrij groote nadeelige verschillen moesten worden opgeteekend. Tabakken hadden een onregelmatig verloop. Van de Suikerfondsen kregen H.V.A.'s een verlies van verscheidene procenten op him rekening. Scheepvaartaan- deelen boden verhoudingsgewijs vrij goed weer stand. Koninklijken traden na enkele schom melingen op ongeveer de vorige slotkoersen uit de noteering. De Amerikaansche Waarden gedroegen zich in overeenstemming met de koersbeweging in Wallstreet. Het meest ging nog om in de Staalaandeelen en Anaconda's, die beneden de vorige prijzen werden afgedaan. WISSELKOERSEN. Londen 8.98-3/8 O.OOV2). Berlijn 72.60 (72.05). Parijs 5.64 (5.53). Brussel 30.44 (30.4C). Zwitserland 41.54 <41.61». Kopen hagen 40.10 (40.20) Stockholm 46.30 <46.40) Oslo 45.15 <45.25). New-York 1.81 (1.811/8) Praag 6.33 (6.35). Oost. Bankpapier 25Vj (23 3/4). Lire 7.25 (7.30). Prolongatie Vs. Part. disc. 1/&—3/16. Daggeld 1/4. Registermarken 35 3/4. Crediet Sperrmar- ken 14. Effectensperrmarken 91/8. Reis marken 49Vs. Bankpapier 32l/s. Tusschen haakjes zijn de koersen van 'gisteren. *1 LEIDEN, 16 Maart. Groentenveiling enz. - Roode kool f. 7.107.30; Savoye kool f. 1.90 3.20; Boerenkool f. 24; Prei f. 4.105.90; Kro ten f. 3.70; Kroten, gekookt f.49; Uien f 12.80; Peen f. 3.506.60; Spruiten f. 29; Andijvie f 11 —15; Sla f. 3—10; Witloof f. 4—11; Spinazie f. 5—12. alles per 100 KG. Salade f. 1.10—8; Knolselderle f. 1—2.40, alles per 100 stuks. Pie terselie 80190 ct.Radijs f.24.40; Selderie 5090 ct.; Rabarber f.89; Raapstelen 60100 ct., alles per 100 bos. GOUDA, 16 Maart. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1436 stuks, waarvan 32 slachtvarkens vette van 2728 ct. per pond, levend met 2 pCt. korting; 283 magere varkens; prijs f. 30—50 p. stuk; 621 biggen, f. 17—21 per stuk; Gelder- sche biggen f.2125 per stuk; 8 runderen f200 —250 per stuk; 485 nuchtere kalveren f.46.50 per stuk; 7 bokken en geiten f.26 per stuk; handel matig. Algemeene markt. Aange voerd 118 partijen kaas. 1ste kwal. met rijks- merk f. 2525.50, 2de kwal. met rijksmerk f. 23 24; handel traag. 399 ponden boter. Goeboter 70—75 per pond; weiboter 65—70 ct. per pond. Aangevoerd 212.000 eieren. Kipeieren f2.30 2.75 per 100; eendeieren f.22.50 per 100; han del matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. Aangevoerd 122.000 kipeieren. Prijs 56-58 KG. f. 2.40—2.45: 58-60 f. 2.45—2.55; 60-62 f. 2.55—2.65; 62-66 f2.65 —3.00, 58-68-68 f. 2.65—3.50 per 100 stuks. Aan gevoerd 500 eendeieren: prijs f. 2.202.60 p. 100. RIJNWETERING. 16 Maart. Veiling R.P.V. Aangevoerd 5592 kipeieren, prijs f. 2.303.10 p. 100; 420 eendeieren f. 2.10—2.70 per 100: 15 konijnen, prijs f. 1.05—1.60 per stuk; kippen f. 0.35 per stuk; druiven 10 ct. per stuk; kaas 34—54 ct, per KG. TER-AAR, 16 Maart. Centrale Veiling. Spi nazie 2049 ct.. Andijvie 55—58 ct.. Slavellen 50 ct... alle per kist van 4 KG. Breekpeen f4.90; Spruitkool f. 7-9: Witlof f 8—9.80 per 109 KG. Radijs f. 1*9— 2.40 per 100 bos: Peen 11—13 ct.; Prei f.4—4.70. Sla f. 5.19—6.30 per 100 stuks. Petsrseli? f. 1.50—2.70; Selderie f. 1.C0—1.6C; Knolselderle f. 1.40. VOORSCHOTEN. 16 Maart 1938. Veiling V. P.V. Kippeneieren f. 2.103.20 per 100 Een deneieren f. 2.703.20 per 100 Ganzeneieren f. 0.06 per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3