5 HEEMAF Heesnaf Stofzuigers LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 Maart 1938 De studentenbanken in den Leidschen Schouwburg 100 jaar geleden werd de officieele erkenning verkregen In 1838 was er reeds sprake i "monde van den heer W. S. van Reesema, van een overoud recht H. DE NIE, Nieuwe Rijn 57, Tel. 1155 Verkrijgbaar bij: JAN DE NIE ZONEN, Korf Rapenburg 10, Tel. 25, Heerengracht 112, Tel. 1459, Leiden ELTAXBUS KORTE TRAJECTEN cent I vo nrvrvr uit van Viano er later nog eens een juridisch advies werd uitgebracht over de vraag of het corps In den Schouwburg in rechte handhaafbare rechten heeft. Over de verdere historie nog enkele aanteekeningen. In den winter van 1890 werd het 25-jarig bestaan van Leiden's herbouwden Schouw burg feestelijk herdacht,o.a. met een feest groetgedicht door J. Blankenaar. Spoedig daarop werden de financieele resultaten echter minder en ln de negentiger jaren is dikwijls ernstig sprake van liquidatie. Een nieuw bestuur treedt op en weet voor de hoog noodige verbouwing de gelden bij een te krijgen, waardoor de instelling voor ondergang wordt behoed. De laatste decennia is er -van orde hou- .rapport uit van hare onderhandelingen den door de Schouwburgcommissie weinig met de eigenaars van den Schouwburg, i sprake meer. Zij heeft echter nog een om- Tegelijk met de opvoering door „en leest een brief voor waarin deze de „verbintenis op zich nemen om het bezit- „ten der drie gevraagde banken uitsluitend het Leidsche Studententooheel van „aan het Studentencorps te verzekeren, en „Richard van Bordeaux", zal morgen- -dezelve met het opschrift van besproken avond het feit worde., herdacht dat "PIaatsen te voorzien. Deze voorslag aan- ncl lelt «orden, herdacht, dat „genomen, en dus het bestaande bezwaar honderd jaar geleden het recht van de studenten op de voorste drie rijen banken in den Leidschen Schouwburg officieel werd erkend. In de Virtus van 17 Mei 1937 lezen wij daarover verschillende aardige bijzonder heden, waarvan wij hier het een en ander laten volgen: ..Reeds vroegtijdig hebben de kweekelin- gen der Leidsche Hoogeschool blijk gege ven van hun belangstelling voor het too- neel. In 1598 vinden wij n.i„ op een ver zoek van studenten om hier Italiaansche comedianten te laten optreden, de volgen de beschikking van de stedelijke regee ring: „die van de Gerechte hebben opt „versouck van de toonders dies request on- „dergeteekent, hebben de Ital. comedian- „ten toegelaten binnen deser stede te mo- „gen spelenen dat al mits dat de „voors. somedianten op geen wijze „en zullen mogen spélen daerdoor de ge- „meene lessen van de Universiteijt eenich- „sins zullen worden verhindert". Of dl' uit den weg geruimd zijnde, worden de „leden van het Studentencorps door de „Commissie uitgenoodigd om zich dien „avond in grooten getale in den Schouw burg te laten vinden." En zoo vinden wij in den Almanak 1839 weer als Schouwburgcommissarissen ver meld: W. Siewertz van Reesema en N. Beets, terwijl onder het mengelwerk een gedicht is opgenomen, uitgesproken door den heer W Bingley (lid eener bekende artistenfamili" uit de dagen) bij gelegen heid van den herstelden Schouwburgvrede. Met dezen Bingley had Klikspaan ove rigens zeer weinig op; hij spreekt van hem als „le petit fils du grand homme, den ploert der ploerten". Met zijn tooneelcri- tieken is Klikspaan over het geheel geno men echter niet malsch, getuige bijv. en kele grepen uit beschrijvingen van actri ces: „De oude juffrouw Hoedt, de jeune -^première van den troep.... een uitge mergeld knekelhuis met een aamborstig „gegiegaag. Juffrouw Sablairolles, een ..kort en dik schuddegatjeeens leer- „ling van het geraamte." Dat het in den Schouwburg, dank zij de vangrijke taak. n.l. aandeel in de huldi ging van artisten." De Schouwburgcommissie van het Leidsch Studentencorps houdt morgenmiddag in de sociëteit „Minerva" een receptie, terwijl na afloop der voorstelling een souper wordt aangericht, waartoe alle oud-commissaris sen zijn uitgenoodigd. initiatief van studenten eenige vrucht ge dragen heeft vermeldt de historie niet. -. Zooveel is zeker, dat eerst in 1704 eene rmdenten, nog wel eens heet toeging, leert Rijndorp aan de stad verlof vraagt en een incident ln 1843: Eenige jongelui wa- krijgt om een Schouwburg op te richten i ren tijdens de voorstelling op het tooneel r .- (TOcr\rr\n rrois ct v\ mrtncfovi rv\>> aa» nnntol Modeshow bij Vroom en Dreesmann. Groote belangstelling. en Uw stofzuiger kunnen elkaar verdragen! De Heemai maakt een stofzuiger met den beroemden S.K%A. motor) Iedere electricien kan U vertellen, hoe be trouwbaar die ls. De eenige stof zuiger zonder kooiborstels. Vonken is uitgesloten, radiostoring dus on mogelijk! Als hij 'draait, kunnen buren en huisgenooten een Mengel berg concert genietenl Vraag demonstratie. STOFZUIGER op het erf van een afgebrande mouterij op de Oude Vest. Van dezen eersten ex ploitant valt niet veel te zeggen. Een char mante beschrijving van zijn dochter ech ter, die gedurende een twintigtal jaren in gesprongen en moesten door een aantal soldaten met geveld geweer verwijderd worden, waarbij bloed vloeide. Gezien dit feit was het dus heusch geen luxe, dat het reglement van orde en policie voor den den Schouwburg den scepter zwaaide, isSchouwburg den aanwezigen verbood tij- te merkwaardig dan dat ik haar den lezer zou willen onthouden: „Een oude Best van „2 a 73 jaar, gerimpeld van wezen, geel „van couleur, hetgeen zij door Blanketsel „tracht te verbergen. Men zegt dat zij door „het schreeuwen op het tooneel een Breuk „heeft gekregen." Overigens zal zij zich tegenover de studenten ook wel niet van haar beminnelijkste zijde hebben laten kennen, te oordeelen althans naar het optreden dezer heeren, gelijk ons dat uit een beschrijving van 1774 blijkt. Na te hebben geconstateerd, dat het grootste deel dér 200 aanwezigen uit studenten be stond. schildert een ooggetuige ons hel volgende tafereel van een Schouwburg voorstelling gaf: „Er was een geschreeuw, „geklap en gestoot. dat men niets ter wae- „reld hooren konde, zoodat de hoofdper soon op het toneel verscheen, en gulhar- „tigt versogt om audiëntie, of dat zij an- „ders zouden uitschijen: waarop verscheide „tegelijk riepen, dat zij dan haar geld we- „derom zouden moeten hebben: waarop hij „repliceerde, dat zij dat wel denken konde; „hierop wierd door een Joij den ander zit- „tend complot geantwoord, dat zij dan de „schouwburg zouden afbreeken; waar hij „weder antwoorde dat zij dat wel eens zien „zouden en dat hij 10 Ducaten verbeuren „wilde. Zoo er iemand was van de aan- schouwers, die tegens hem wilde speelen, „hetwelk van zoo een kruk, zeer verwaahd „gesproken was". Dergelijke tafereelen, die wel niet eenig ln hun soort geweest zullen zijn, maken maatregelen tegen ordeverstoring noodza kelijk. Het verbaast ons dan ook niet in den Almanak voor 1837 de eerste die Commissiën uit het Studentencorps ver meldt een Commissie voor de Comedie genoemd te zien van twee leden, waaron der N. Beets. Wanneer deze commissie ont slaan is. valt niet na te gaan. Wel is het waarschijnlijk dat het bestaan dezer Com missie er mede een steentje toe heeft bij gedragen, dat de eenheidsbeweging onder de studenten in kracht toenam, om ten slotte te culmineeren op 1 Maart 1839 in de vorming van het Collegium Civ. Acad. Lugd. Bat. Supremum van het allen om vattend Leidsche Studenten Corps. Vóór dezen datum werd echter nog eerst een schouwburgkwestie opgelost, die gedu rende bijna een jaar ten zeerste de gemoe deren had verhit. Slaan wij n.l. den Alma nak voor 1838 op, dan vindt men op de plaats voor de Commissie vermeld: „N.B. De Leydsche Comedie wordt door de Stu denten beschouwd als niet bestaande". Wat toch was het geval: gelijk Klik- dens de voorstelling met de tooneelspelen- den te discussieeren. Ook het, trouwens nu nog geldige, reglement voor de Schouw burgcommissie bedreigt de onruststokers met strenge straffen. Behalve door bezoek aan de voorstellin gen hadden de studenten nog wel meer contact met den Schouwburg. Zoo hield Semper er zijn concerten (in een bosch decor!), werden er wel collations gehou den en vond er een tijdlang de inauguratie plaats, totdat deze „wegens de groote bende" verboden werd. Sindsdien verhuls- de deze plechtigheid naar de Stadsgehoor zaal. Intusschen hadden er veranderingen plaats in het gebouw. In 1809 was de eer ste verbouwing. Verschillende eigenaren wisselden elkaar in den loop der jaren af. In de zestiger jaren zag het er financieel echter zeer somber uit, totdat in 1864 een combinatie het gebouw verkreeg. De Leid sche Schouwburgvereeniging, die aandee- len uitgaf, werd opgericht en deed na een grondige verbouwing den Schouwburg ln 1865 heropenen. Nog eenmaal kwam een ernstige kwestie de gemoederen verstoren. In 1390 achtte de Schouwburgcommissie zich door het optreden van den voorzitter der Schouwburgvereeniging beleedigd en verzochten de leden der Commissie dien tengevolge hun ontslag. Groote beroering volgde. De schoen bleek n.l. nog elders te wringen Het was der Commissie reeds lang een doorn in het oog. dat de verhou ding der studenten tot den Schouwburg (d.w.z. de rechten op de studentenbanken en de verhouding Schouwburgcommissie Burgerschouwburgbestuur) nergens was vastgelegd, weshalve van het bestuur me dewerking tot het opstellen van een regle ment gevraagd werd. Dit gaf echter wel de „eëischte satisfactie, maar wenschte niet in het tweede punt te treden. Een week na het gebeurde werd onder leiding van den corpspraeses. Herman Coster, een be- bewogen corpsvergadering gehouden, waar ^"gemoederen zoo zeer verhit bleken te zijn, dat eerst bij stemming de aangebo den excuses werden aanvaard. Naar aan leiding van een betoog namens de meer derheid der Commissie dat het haar on mogelijk was zonder reglement de orde onder de studenten in den Schouwburg te handhaven, werd op voorstel van een lid der vergadering besloten om de Schouw burgcommissie te schorsen teneinde pres sie op het bestuur te oefenen Ook dit middel bleek doeltreffend te werken. De eerstvolgende vergadering ont aardde in een afschuwelijk pandemonium en eenige dagen nadien bleek het Schouw- spaan schreef (in 1844) konden de studen- en e g lieren voor zijn geld gekozen ten al sinds onheuglijke jaren rechten burgmuur elerei-oor rege_ Hrvpr» orpiHpri ovi de voorste drie banken van I w, „nu aon ptVpti doen gelden op de voorste drie banken van e hebben e„ xwa, - en den „bak": de studentenbanken Ook de van In elf artikelen omschreven TA ren&g^etTecSr^ v^rechteA der leden van het L.SC, door ken zonder leuning! Of het nu kwam dat door overschildering de aanduiding op de bewuste banken verdween of dat door laksheid en slechte opkomst de studenten hun rechten op de banken niet handhaaf den, langzamerhand namen Leidsche bur gers de plaatsen in beslag en moesten zich de studenten tevreden stellen met on gemakkelijk te hangen tegen de beschot ten van het amphitheater, waartoe de de Commissarissen der Leidsche Schouw burgvereeniging. Met eenige beperkingen, in den loop der jaren aangebracht, is deze regeling nu nog geldig. Zij komt hi®rop neer. dat het corps recht heeft op de twee (event, drie) voorste rijen van het par terre tegen een lageren prijs. Bij nieu tijdige reserveering komen de niet geno men plaatsen ter beschikking van het uit- ten van- het amphitheater waartoe ae voerend g^cba^ Het toenmaals altijd eivolle zaal hen nood dam^Ujk om draaide) is dat een commissie zaakte' verdrieten en van ten hoogste zeven leden bijstand zal Dit ging den studenten verdrieten ei eenen voor de handhaving der orde men trachtte van de stadsregeering gedaan studenten. Zij hebben daartoe vrijen te krijgen om de banken weer van het epi- oMe^siu^ven. ^„^bure en IX ij g C 11 Ulll UX, theton ornans te doen voorzien. Men ont ving echter nul op het request, de heeren beweerden dat de studenten hun rechten verbeurd hadden. Nu namen de studenten een kloek besluit: aanvang 1837 werd in een algemeene vergadering besloten dat geen enkele student meer een voet in den Schouwburg zou zetten, totdat de zaak zou zijn opgelost. Men had succes! De eigenaars van den St*ouwburg moesten n.l. wel in hun eigen bel. ng bij de bestuurders der stad inter- j venieeren. Dientengevolg vermelden de no- tulen van de algemeene convocatie door het Corps Studenten te Leyden gehouden op 29 Jan. 1838. „Vervolgens brengt de „Commissie voor den Schouwburg, bij I >7332 toegang tot den geheelen Schouwburg en zijn alleen verantwoording verschuldigd aan het Collegium. Hiermede vervielen alle bekende of onbekende regelingen. Da; cesondanks nog wel eens kwesties rezen, kan men opmaken uit het feit, dat verkrijgbaar bij (lneez. Med.) Een bijzondere medewerkster schrijft ons: Gistermiddag deed de lente haar intrede bij Vroom en Dreesmann! Natuur en di rectie hadden samengewerkt om dezen in tocht tot een waar feest te maken, de eer ste door een stralende voorjaarszon te laten schijnen in de gezellige, lichte ver trekken. waar het talrijK damespubliek reeds in prettige spanning de show tege moet zag. de tweede door tegen de een voudige witte muren en pilaren een smaak volle versiering aan te brengen van teer- roze amandelbloesem, zoodat een décor geschapen werd, waartegen de fleurige toi letjes der mannequins bijzonder goed uit kwamen. Het eerste model, dat wij te zien kregen, was natuurlijk.... een tailleur! Want weet het goed. dames, dat wij dit voorjaar Tailleur met een hoofdletter schrijven, zóó „en vogue" is deze toch reeds overbekende dracht, welke echter door haar eenvoud en gtatie steeds weer de har ten tot zich trekt. En geen wonder, want welk costuum bifdt door zijn simpelheid en strenge lijnen' zóózeer de mogelijkheid om een oneindige variatie aan te brengen in de détails, die het geheel vervolmaken, zooals fijne blousetjes, fleurige sjaals en corsages, geraffineerd-nonchalant gedra gen vossen, om van dc sierlijke hoedjes en mooie, sportieve schoenen nog niet te spreken. Wij kregen deze goed zittende tailor- mades dan ook te zien in alle mogelijke soorten: meest in gladde heerenstoffen in bruin en vooral grijs, maar ook ln pastel tinten en sportieve ruitjes en zelfs en dit is op één na de grootste verrassing van de voorjaarsmode in Fransche impri- mé's, zoodat men bijna niet wist of men deze creaties met den naam „tailleur" dan wel met „japonnetje" moest betitelen. Wat de snit betreft het volgende: onbe rispelijkheid van coupe is natuurlijk eerste vereischte! Het manteltje wordt langer ge dragen dan vroeger zoo lang als een modern heeren-colbert het rokje daar entegen bijzonder kort en vrij nauw. De proporties zijn er daardoor m.i. niet op vooruit gegaan, want door het langere jasje lijkt het rokje nog korter dan het is. Het maakt zeer zeker niet slank, zoodat alleen ranke figuurtjes van deze nieuwig heid zullen profiteeren. (Ik denk hierbij aan Elisabeth uit de oude Schlager, die zoo verdrietig was, omdat de rokken lang wer denSic kann sich jetzt wieder freuen en haar minder bevoorrechte zusters op haar beurt laten treuren, omdat euvels, die de laatste jaren Succesvol verborgen bleven, nu weer in het licht zullen treden!) De pakjes, die-ons getoond werden, wa ren keurig en elegant, opgevroolijkt door sjaals in vroolijke, effen kleuren, die meer gedragen worden dan bont. Nóch de pakjes, nóch de jurkjes zouden echter het effect maken, dat ze inderdaad doen, als niet de hoedjes met recht de kroon op het Werk zetten. En nu ben ik aangeland bij frootste verrassing van de show: de snoezige, coquette hoedjes, die heel plat maar even op het hoofd schijnen te rusten, terwijl de Untgarnee- ring. van voren opstaand in een strik of een paar kwieke vlerkjes, den Indruk maakt van een vogel, die luchtigjes neerstrijkt op dat hellend plateautje.Bloemen ziet men ook veel en natuurlijk zijn de flat teuze voiletjes nog niet in den ban gedaan, die rondom het hoedje wazen of er in een ijl toefje achteraan zweven. Enkele boléro- modellen ziet men nog, ook nog een paar hooge bollen, die heel smal uitloopen. maar het overgroote gedeelte is plat en wordt op het hoofd vastgehouden door een cachepin of bandeau om het haar. Deze past weer precies in de rol van krul len. die als het ware de basis vormt, waar op deze hoedenmode is opgebouwd en die dan ook onontbeerlijk is voor het sierlijke, coquette geheel, dat ons ln allerlei va riaties getoond werd. Swaggers in effen, sprekende kleuren of met groote ruiten vormen blijkbaar nog steeds een geliefd onderdeel van de gar derobe. Zij zijn dan ook heerlijk voor op reis, voor koele avonden aan zee. of voor den tocht van en naar het tennisveld. Ik zag een leuk, sportlef exemplaar met groote witte, roode en donkerblauwe rui len op een donkerblauw rokje, terwijl een geestig blauw met rood punthoedje, een fel-roode sjaal en donkerblauwe sport schoenen met blezen van dezelfde kleur het geheel completeerden. Heel mooi waren de complets met hun geïmprlmeerd zijden jurkjes meest zeer kleurige bloemetjes op een donker fond met daarover een heel eenvoudige, rechte driekwart jas zonder kraag of revers die geheel of boven de taille gesloten wordt door een patentsluiting (óók een rage van dit seizoen) of geheel open valt, zoodat veel van het Jurkje te zien komt en de lintgarneering op den hoed zich kan aan passen bij het smalle, fel gekleurde cein tuurtje, dat meestal de eenige garneering van het japonnetje is. De combinatie marine-wit, die bijna iedereen flatteert, ontbrak natuurlijk in geen enkel genre en veel succes oogstte o.a. een fijn donkerblauw pakje met bor duursels in wit, rood en groen, waarbij een blauw-wit hoedje en dito schoentjes ge dragen werden. Tusschen den overgang van de vlotte 7815 7814 (Ingcz, Med.) tailleurs en jurkjes naar de meer gekleede complets, werd een Twilfit-intermezzo ge houden. Wat Twiifit is, kan ik u hier niet verraden, gaat u dat maar vragen bij Vroom en Dreesmann: het wordt u op lieftallige wijze gedemonstreerd. Bij de gekleede middagjurken ziet men heel veel applique's op tule en ook de soe pele Zwltsersche broderie-stoffen uit St. Gallen worden verwerkt tot elegante complets. Heel mooi was het blauw-groene toiletje, waarvan zoowel de mantel als de jürk versierd waren met op tule geappli- queerde motieven, terwijl het pastelblauwe jurkje met het vestje van zacht-roze aan den eenen en vleux-roze aan den anderen kant, te zamen uitloopend in een lange sjerp in die twee nuances, bijzonder jeug dig en lente-achtig aandeed. Tot slot kwamen natuurlijk nog eenige avondjaponnen In tule, kant en organdie, waarbij één toilet van fel-gebloemde, zware zijde met een langen sleep en een jasje van dezelfde stof bijzonder opviel. Toen de mannequin het jasje uittrok, bleek de japon een mouwloos bovenstuk te hebben van zwarte tule, die een mooi contrast vormde met het levendige bloem- dessin van de zijde. De andere jurken had den bijna zonder uitzondering pofmouw tjes en sloten nauw om de heupen om naar beneden toe zeer wijd en klokkend uit te vallen tot op den voet. Een bruid in witte, glanzende zijde vormde met haar eeredames de laatste groep in deze rij van fleurige, smaakvolle toiletten, waar de confectie-afdeeling van Vroom en Dreesmann veel eer me» inlegt en sloot daarmede een middag af, die mede door de smakelijke thee-complet, die vlot geserveerd-iF werd. voor het-,publiek niet anders dan bijzonder prettig geweest kan zijn. FEESTAVOND H. K. R. S. Station tot Noordeindsplein v.v. Noordeindspleln tot Koninginnelaan v.v. Konlnginnelaan tot Hooge Rijndijk v.v. Hooge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendnrtloplein tot Station v.v. 4556 (Ingez. MedJ LIBERALE STAATSPARTIJ. Ledenvergadering der afdeeling leiden. t>e afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij heeft in haar gisteravond ge houden ledenvergadering voorzien in de vacatures, welke waren ontstaan als ge volg van de bepalingen van het rapport van de reorganisatiecommissie van Lidth de Jeude, dat op de laatste partijvergade ring te Utrecht op 5 en 6 Febr. is aange nomen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer J. Heringa, een kort overzicht van het in deze vergadering behandelde. De Het negende lustrum herdacht. Ter gelegenheid van haar negende lustrum gaf de afd. Leiden en Omstreken van den Néderlandschen Bond van hotel-, koffiehuis-, restauranthouders en slijters gisteravond ln de groote zaal van „Zomer- lust" een feestavond. Des middags hield het bestuur der jubl- leerende vereeniging in de „Harmonie" een druk bezochte receptie. Behalve door tal rijke leden werden o.m. gelukwenschen aangeboden door den heer Staalman, se cretaris van het hoofdbestuur, den heer Weyers, inspecteur van politie, de firma Hartevelt en de heeren de Haas en Ham burger, die den Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel vertegenwoordigden. Een schat van bloemen, welke gister avond de zaal van „Zomerlust" opvroolijk- te, werd aangeboden. De feestavond werd geopend door den voorzitter, den heer J. B. de Mlnjer, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de oprichters der afdeeling, de heeren Van Brussel, van Haarlem en Van Hoos, den Bondsdirecteur den heer Miihlstaff en de vertegenwoordigers van de afdeellngen Den Haag en Gouda. De heer W. Maree, voorzitter van den kring den Haag hield vervolgens een korte propagandarede, waarin hij wees op het vele werk door den Bond voor de leden gedaan. Onder invloed van den Bond, al dus spr., zijn de bedrijven op een hooger peil gebracht. Langzamerhand begint dit ook tot het groote publiek, dat nog al te vaak met minachting op de café's, res taurants enz. neerziet, door te dringen. Nadat ook de heer G. B. Hofenk, lid van, de feestcommissie, enkele woorden had ge- sproken, werd met het feestprogramma, dat in een zeer snel tempo werd afge werkt, begonnen. Dory Schrama en Jac. Funny wisten er met een aardig lied, een praatje en een voordracht al heel gauw de stemming in te brengen. De Young Fellows, een pootig groepje, liet verrassende staaltjes van acrobatiek zien, terwijl het dubbel-man- nenkwartet „Sempre Avanti" onder leiding van den heer Joh. v, d. Broek op verdien stelijke wijze een viertal liederen zong. Veel succes oogstten ook de Melody Ma kers, die onder leiding van den heer Gé Hofenk, de muzikale show „come on" ten tooneele brachten. Na de pauze waren het vooral „het fiet sende wonder" Heller en The Young Fel lows, wier capriolen enorm succes had den. „Sempre Avanti" zong operetteliederen, terwijl Dory Schrama en Jac. Funny de lachers stormenderhand veroverden. Nog langen tijd bleef men op een ge animeerd bal onder leiding van Jac. Funny en met muzikale medewerking van The Melody Makers gezellig bijeen. LEIDSCHE HOUTSCHOOL. Ouderavond. In de gezellig ingericht» bovenzaal van deze school ls gisteravond een Ouderavond gehouden. De inrichting der zaal en de m- fleurige uitstalling van het werk der leer- bestuursverkiezing had tot resultaat, dat ungen, waarvan de handwerken en het werden herkozen: als voorzitter de heer J. teekenwerk bijzonder de aandacht trok- Heringa, als secretaris de heer A, L. Boot, ais penningmeester de heer R. A. v. Eecke en ais bestuursleden de heeren D. v. Eek, V,'. van der Laan, J. P. Maartense, Collin cn Is. Leman, terwijl in de vacature ont staan wegens het zich niet meer beschik baar stellen door mevr. Moolenburg werd gekozen mevr. BurgersdijkEerdmans. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van de Centrale Klesvereeniging werden geko zen de heeren Heringa, Boot. Moolenburgh, van Dorp, en van Eecke. Als voorzitter van de Centrale Klesvereeniging werd candi- daat gesteld de heer C. G. Roos uit Lek- kerkerk. als secretaris van de Centrale Klesvereeniging de heer H. H. Harmsen uit Lelden, als overige bestuursleden van de Centrale Kiesvereeniging de heeren: J. Leyen uit Bodegraven, prof. mr. A. N. Mo lenaar en de heer H. H. Harmsen. als een lid van het hoofdbestuur door de Al gemeene vergadering van de Centrale Kiesvereeniging te kiezen, de heer mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen te Gouda. Als voorz. van de partij werd candidaat ge steld. prof. mr. B. M. Telders, alhier. Prof Telders heeft zich bereid verklaard onder bepaalde voorwaarden deze candidatuur te aanvaarden. Als candidaten voor de ver kiezing van onder-voorzitters der partij werden gekozen Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en mr, H. de Boer. Als leden van het Dag. Bestuur van de partij werden can didaat gesteld de heeren C, G. Roos te Lekkerkerk, mr. N. J. C. Kappeyne van de Coppello. S. van den Bergh en S. H. Stoffel te Delft. Tot afgevaardigden naar de op 2 April a.s. te houden vergadering der partij wer den gekozen de heeTen Moolenburgh en Boot. ken. gaf een aangename sfeer aan het geheel. De openingsrede van den voorzitter, dr. G. Korthof, gewaagde van een gezonden toestand der schooi. Sedert de stichting der school, 6 jaar geleden, ls het leerlin genaantal verdubbeld. Wegens huwelijk verliet de onderwijzeres, mej. Steller, de school. Spr. herinnerde dan aan het offi cieele afscheid van deze onderwijzeres, waarbij opnieuw is gebleken dat ook deze school behoefte heeft aan een Oudercom missie, voor welker samenstelling hij een. korte aanwijzing gaf. Nadat de leerlingen van de hoogste klasse enkele zangnummers hadden doen hooren, gaven eenige leerlingen samen spraken ten beste. De hierop volgende gymnastlcknummers gaven het bewijs, da- ook aan de lichamelijke oefening goede zorg wordt besteed. Het hoofd der school, de heer SmellK, hield een inleiding over „Schoolreisjes Hij schetste de beteekenls van school reisjes voor de leerlingen, waaruit (evens een meer intieme verhouding tusscnen leerlingen en onderwijzend personeel kan ontstaan, hetgeen in zoo vele opzichten beiden partijen ten goede kan komen. Met een krachtige opwekking tot mede werking der ouders voor het tot stand ko men van schoolreisjes, besloot spr. zu causerie, waarna deze welgeslaagde ouder avond op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen rechten de heer G. P. Kortenhorst (De Haag). 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2