BUITENLAND Hitier heeft Weenen verlaten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 Maart 1938 Hedenmiddag intocht in Berlijn Fey pleegt zelfmoord SPORT VRAGENRUBRIEK VEREENIGDE - VA55CHERUEN VITTE -SINGEL-13- LEIDEN. Oostenryksche executieve. In het tijdperk 1934 tot 1935 bezette hij de posten van minister van binnenlandsche zaken en Gistermiddag om twee uur is te Weenen een groote parade van Duitsche en Oosten rijksche troepen gehouden op den Hel- denplatz. De defileerende troepen bestonden uit afdeeiingen uit Pruisen, Beieren, Wurtem- berg en Oostenrijk. Vooraan kwam een pele- ton cavalerie, aan het hoofd waarvan gene raal von Bock reed, de bevelhebber over de militaire troepen op het geheele Oosten ryksche gebied. Alle wapens namen aan het défilé deel. Onder de Duitsche troepen viel vooral op het regiment „Generaal Goering" en de tweede brigade tanks. De lij fwacht van Hitler in zwarte uniform met witte handschoenen, besloot den stoet. De parade, die van 2 tot 4 uur duurde, werd door de menigte begeleid met een voortdurend ,.Sieg Heil". Terwijl de Oosten- rij ksche afdeeiingen zwak bewapend leken, kon van een waar Duitsch wapenvertoon gesproken worden. De Duitsche luchtmacht nam een groot aandeel in het militaire feest. Een kwartier lang was de lucht vervuld van het gebrom der vliegtuigen, die in formaties boven el kaar over de stad vlogen. Voor den aanvang der plechtigheid heeft Hitier een krans gelegd bij het heldenmo nument. Hitier keerde na afloop naar het hotel ..Imperial" terug, om kort daarop naar Muenchen te vertrekken. Hij is per vliegtuig onverwachts ver trokken, nadat eerst was gemeld, dat li ij zou blijven. Ook von Ribbentrop ging naar München. De Fuehrer arriveerde om 7 uur gister avond in de Beiersche hoofdstad, door weermacht en partij plechtig ontvangen. De rijksstadhouder van Beieren, generaal von Epp, hield een korte begroetingsrede. Vijftien duizend fakkeldragers stonden op gesteld aan weerskanten van den weg. wel ken de Fuehrer bij zijn intocht volgde. Hitier zal zich hedenmiddag 5 uur naar Berlijn begeven. In verband met de aan staande volksstemming zal de rijkskanse lier ln een aantal plaatsen in Oostenrijk het wcord voeren. Te Graz zal hij zijn eerste rede uitspre ken. Rijksminister Goebbels heeft de bevol king der Duitsche hoofdstad uitgenoodigd den rijkskanselier een feestelijke ontvangst te bereiden. Sluit de bedrijven en de win kels, aldus de oproep, geen woning, geen gebouw mag zonder vlag zijn. De pers geeft reeds hooggestemde dank- arttkelen, de klokken der evangelische ker ken zullen luiden Direct na zijn aankomst te München heeft Hitier gedurende eenige uren gecon fereerd met zijn plaatsvervanger Rudolf Hess. Hij gaf daarbij de richtlijnen aan voor de heroprichting der N.S.DA.P. ln Oostenrijk. De volksstemming. Het bureau van de bondskanselarij heeft de volgende voorloopige bepalingen bekend gemaakt voor de komende Volksstemming: 1. „Stemgerechtigd zijn alle, uitérlijk op 10 April 1918 geboren mannen en vrouwen, die het Oostenrijksche bondsburgerrecht bezitten en niet van het kiesrecht zijn uit gezonderd of uitgesloten. Van het kiesrecht uitgezonderd zijn de Joden. 2. De kieslijst moet krachtens het bevol kingsregister worden opgesteld. De kies lijsten moeten van 27 Maart tot 31 Maart ter Inzage worden gelegd. 3. Met de voorbereidende werkzaamheden moet terstond een aanvang worden ge maakt". De tekst van het stembiljet, dat wordt uitgegeven voor de op 10 April te houden volksstemming luidt: „Spreekt gij u uit voor onzen Fuehrer Adolf Hitler en daarmede voor de op 13 Maart 1938 voltrokken hereeniglng van Oostenrijk met het Duitsche rijk?" Kardinaal Innitzer bezoekt Hitier. De aartsbisschop van Weenen. kardinaal Innitzer. heeft Hitier gisteren een bezoek gebracht en uiting gegeven aan zijn vreug de over de vereeniging van Oostenrijk met Duitschland en aan den wil der Oostenrijk sche roomsch-katholieken, daadwerkelijk aan het Duitsche opbouwende werk mede te helpen. Na het onderhoud heeft de kardinaal een mandement uitgevaardigd, waarin hij het volgende verklaart: De katholieken moeten zich het woord van Christus herinneren, dat men den kei zer moet geven wat des keizers is en Gode wat Godes is. Priesters en geloovigen moe ten zonder voorbehoud den Grootduitschen staat steunen en ook den Fuehrer, wiens strijd tegen het bolsjewisme en voor de macht en de eer en de eenheid van Duitschland beantwoordt aan bedoelingen van de voorzienigheid. De priesters moeten zich van iedere poli tiek onthouden en zich alleen met hun religieuze taak bezighouden. De kardinaal noodigt de leiders van de Christelijke Jeugdorganisaties uit, hun in lijving in de staatsjeugdbeweging te ver gemakkelijken. De kerk zal haar trouw jegens den staat niet berouwen, deze woor den heeft de Fuehrer tot den kardinaal ge richt Dit is voor den kardinaal een garan tie. dat de kerk haar taak zal kunnen ver vullen. Het mandement draagt tot titel „eed van trouw van de kerk aan het Duit sche volk". Majoor Fey pleegt zelfmoord. Ms "oor Fey, de oprichter en leider van de Ilc'.mwehr, heeft met zijn echtge- noote en zoon zelfmoord gepleegd. Majoor R. Emil Fey was in 1933 minister voor openbare veiligheid geworden; tot Juni 1934 bekleedde hij de functie van vice- bondskanselier en hoofd van de geheele Wijlen majoor Fey. commissaris voor economische aangelegen heden. In het. burgerlijke leven terugge keerd, werd hij president van de Donau Dampf schif f ah rtsgesellschaf t. Schacht te Weenen. Gisteren is de president van de Duitsch^ Rijksbank Schacht in gezelschap van staats-secretaris Relnhardt te Weenen aangekomen. Havas meldt, dat goud en deviezen van de bank van Oostenrijk, tot een bedrag van 410 millioen schillingen, in den loop van de week naar Berlijn zullen worden overge bracht. Ook Darre is te Weenen. Prof. Neumann in arrest. De „Times" meldt, dat professor Heinrich Neumann, de vermaarde Joodsche oor- en keelspecialist te Weenen, gearresteerd is. (Prof. Neumann heeft den Hertog van Windsor, toen hij nog koning Eduard VIII was, en vele andere vorstelijke personen in zijn klinieken behandeld). Ook eenlge leiders der legitimisten zijn gearresteerd, Tal van Joden gearresteerd Bosel, een der rijkste Jcden in Oostenrijk is, teen hij het land wilde verlaten, ge arresteerd. Naar men zegt, ls behalve Bosel nog een aantal andere Joden ge arresteerd, die het land met grocte sommen geld wilden verlaten. Concentratiekampen vullen zich Uit Weenen wordt aan de Excelsior ge meld. dat dr. Kuhnwald, de Joodsche eco nomist. die financieel raadsman is geweest van alle Oostenrijksche bondskanseliers van mgr Seipel tot Schuschnigg, heden ochtend dood in zijn woning is gevonden. De Tiroolsche grootindustrieel Jenbacher, eigenaar der Jenbacher staalfabrieken, heeft zich door zijn dochter laten dooden. die het wapen vervolgens op zichzelf richtte. De concentratiekampen, die Dollfuss in Oostenrijk voor de Nazis heeft ingesteld, beginnen zich te vullen Bedreigde persoon lijkheden die niet op tijd gevlucht zijn, kunnen het grondgebied niet verlaten. Sedert Zaterdag zijn de grenzen voor de Oostenrijkers gesloten. Duitsche en Oostenrijksche munt in vaste verhouding. De koers van den rijksmark is vastgesteld op twee schellingen De Oostenrijksche nationale bank is reeds in staat geheel aan de exporteurs de credieten uit te betalen, welker liquidaties door middel van de clearing een groote vertraging hadden ondergaan. 7774 (Ingez. Mrd.t VOETBAL FRANKRIJK—OOSTENRIJK GAAT DOOR. Het sportblad „L'Auto" bericht, dat de voet balwedstrijd FrankrijkOostenrijk, welke op 24 Maart te Parijs zal worden gespeeld, door gang zal vinden met dien verstande, dat Oos tenrijk speelt onder controle van het Fachamt Fussball van den Reichsbund fuer Leibesue- bungen. G. G. K. te L. U kunt het jasje reinigen met een mengsel van water en amoniak. H. de H. te L. - Het kantoor van de Scheepvaart-inspectie te Amsterdam is geves tigd Oude Brugsteeg 11. De heer v. d. Boom is inspecteur v. de scheep vaart te Amsterdam. Zijn kantooruren zijn ons niet bekend. D. C. te L. - Probeert u eens met abso- luten alcohol en daarna wasschen ln koud water «zonder zeep). DE ALGEMEENE TOESTAND Zorg om Tsjecho-Slowakije. Onverwachts heeft Hitier Weenen gister avond verlaten en is naar München terug gekeerd om heden plechtig in Berlijn te worden ingehaald. Onwillekeurig vraagt men zich af.' welke motieven daartoe heb ben geleid Intusschen begint voor Tsjecho-Slowa kije de toestand precair te worden. Men zie elders de eischen der Sudeten-Dultsohers De nieuwe Fransche minister Paul Bcncour heeft bij een onderhoud met den ambassadeur van Groot-Brittannië echter duidelijk gepreciseerd, dat Frankrijk vastbesloten is, indien noo- dig, Tsjecho-Slowakije, op grond van het verdrag, dat beide landen vereenigt en dat onder alle omstandigheden zat worden gestand gedaan, hulp te ver- leenen. Ook de sovjets zullen te hulp snellen als Frankrijk woord houdt In Engeland neemt de pressie op de re- geerirjg toe, om ook kleur te bekennen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain ontkennend geantwoord op een vraag van Attlee, of hij in staat was. een nadere ver klaring af te leggen over de regeeringspoli- tiek ten opzichte van buitenlandeche zaken, aangezien het Lagerhuis hieromtrent geen duidelijk beeld gekregen heeft. „Er is", aldus voegde Chamberlain aan zijn ontkenning toe. „een nieuwe toestand ontstaan, die de aandacht van de regeering zal krijgen, maar ik zou mij niet gaarne binden aan een nieuwe, bepaalde en niet te wijzigen politiek". Maandag a.s. zal de conservatief Adams den eersten minister de vraag stellen, of hij een bepaalden waarborg wil geven van de Tsjeoho-Siowaaksche onafhanfcelij kheid Vier conservatieve Lagerhuisledcn heb ben voorts medegedeeld, een motie te zul len indienen, waarin de regeering gevraagd wordt „een openbare verklaring al te leg gen ter bekendmaking van haar vastbeslo tenheid, om met anderen tegen iedere daad van agressie in het Zuid-Oosten van Europa gelijk aan den gewapenden inval van Duitschland in Oostenrijk, verzet te bieden" Morgen is een verklaring van Huil te verwachten. In gezaghebbende Amerikaansche krin gen is men van meening, dat Huil zal trachten het juiste evenwicht te zoeken tusschen de opvattingen van hen, die van meening zijn, dat een compromis met de dictaturen moet worden gevonden en de opvattingen van hen, die een krachtige houding eischen der Amerikaansche regee ring, welke moet leiden tot een diploma tieke manifestatie tegen het jongste ini tiatief van Hitier. Opmerkelijk is, dat de Britsch-Itallaan- sche besprekingen middelerwijl voortgaan. Gisteren heeft het derde onderhoud plaats gehad tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, en den En- gelschen ambassadeur, lord Perth, Vernomen wordt, dat bij de besprekin gen goede voortgang werd gemaakt. Ver klaard wordt, dat het onderhoud in een hartelijke atmosfeer heeft plaats gevon den. De volgende ontmoeting is bepaald od Vrijdagavond. Het staat thans definitief vast, dat het bezoek van koning Carol van Roemenië aan Groot-Brittannië zal worden uitge steld. Henry Pichot, voorzitter van de federale unie van Fransche oud-strijders, heeft Baldur von Schirach, leider van de Hitler- jeugd, een brief gezonden, waarin hij na mens de unie een uitnoodiging aan 1000 jonge Franschen, kinderen van oud-strij ders, tot een bezoek aan Duitschland, af zegt In den brief verklaart Pichot, dat de internationale gebeurtenissen, welker ernst niet kan worden ontkend, hiertoe hebben geleid. Opdat geen misverstand moge ont staan als gevolg van dit besluit en opdat men het niet zal toeschrijven aan een on juist geïnterpreteerde houding, verzeker Ik, aldus Pichot, dat onzerzijds de begeerte tot toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland geheel blijft bestaan, doch te gelijkertijd willen wij den vrede ln Europa, welken wij zooveel jaren hebben gesteund. ITALIË. De vlootbegrooting. De Italiaansche begrooting van marine is nog gisteravond door de Kamer aange nomen. Volgens de ochtendbladen heeft admiraal Cavagnari verklaard: Italië zal na het tegenwoordige vlootbouwprogram in 1941 rond 700.000 ton oorlogsschepen bezitten, waarvan de oudste eenheden 12 jaar in dienst zijn. Van deze 700.000 ton zijn 240 000 ton linieschepen en slagschepen. 160.000 ton kruisers. 190 000 ton lichtere eenheden en 100.000 ton dulbooten. Italië bezit derhalve de sterkste duikboot/vloot ter wereld, zonder daarmede de maximum, grens van zijn mogelijkheden bereikt te hebben. ZUID-AFRIKA Rede van Smuts. Smuts heeft in een rede gezegd, dat geen land zich minder kan verdedigen tegen een modernen oorlog, dan Zuid-Afrika met zijn handvol bewoners. Smuts wees op Abessy- nië en Oostenrijk, deze landen hadden verdragen om ze te verdedigen. Oostenrijk had het woord van Duitschland, dat zijn onafhankelijkheid zou worden gehand haafd. Zuid-Afrika heeft een mandaat over een van de voormalige Duitsche koloniën. Wan neer Duitschland Zuidwest-Afrlka op zou eischen, dan heeft Zuid-Afrika God zij dank vrienden in deze wereld. Smuts spoor de aan niet te denken aan den onzin van neutraliteit en vast te houden aan de vriendschappen, welke de eenige bescher ming zijn, welke Zuid-Afrika heeft en welke het beschermen tegen een lot, als Oostenrijk en Abessynië ten deel is ge vallen. TSJECHO-SLOWAKIJE De Sudeten-Duitschers eischen. De afgevaardigde Frank van de Henlein partij heeft gisteren in de Kamer een ver klaring afgelegd van de Sudeten-Duitsche partij. Hij zeide o.m.: Twee staten hebben zich in overeenstemming met den wil van het Duitsche volk vereenigd. Dc aaneen sluiting van Oostenrijk bij Duitschland ls binnen eenige uren, langs legalen weg en zonder dat er bloed gevloeid Ls tot stand gekomen. De partij van de Sudeten Duit- schers wil en kan deze gebeurtenis niet laten voorbijgaan zonder van deze tribune af aan het Duitsche volk e-n het nieuwe rijk zijn broederlijken groet te zenden en zijn hartelijke wenschen. Op dit buitengewoon belangrijke oogenblik moet de Sudeten Duitsche party zich tot de verantwoorde lijke leiders van het Tsjechoslowaaksche volk wenden. Het Sudeten volk koestert den krachtigen wensch om te leven en het heeft de partij der Sudeten-Duitschers gesticht als politiek instrument in dezen strijd. De leiders van den Tsjechoslowaakschen staat hebben te genover deze realiteit altijd een schyn ge steld. Inplaats van de wettige eischen van de Sudeten-Duitschers te vervullen en hen daarmede voor den staat te winnen, heb ben zij een politiek gevoerd die de betrek kingen met de Sudeten-Duitschers steeds meer gespannen en de politieke en volken kundige realisaties steeds meer onzeker maakte. De partij der Sudeten-Duitschers verklaart dat het van meer gevoel voor de realiteit blijk zou geven en daardoor betere politiek zou zijn, wanneer men zich minder bezig hield met het lot van het Duitsche rijk en met het lot van dat deel van het Duitsche volk, dat buiten de grenzen van Tsjechoslowakije woont en een stand van zaken zou scheppen welke geen enkel motief voor klachten overlaat. Wij verklaren plechtig, dat wij het niet alleen niet eens zijn met den Tsjechoslowaakschen nationalen staat, doch ook, dat wij ons niet tevreden stellen men den schijn van de overeen komst van 18 Februari 1937 en dat wij gedwongen en vastbesloten zijn, op nog grooter schaal te strijden voor onze cultureele vrijheid en voor onze sociale en economische waarborgen. ENGELAND De luchtvaartbegrooting. De conservatieven bijeen. 7749 (Ingez. Med.) RUSLAND De doodvonnissen te Moskou voltrokken. Actie tegen de regeering. De onderstaatssecretaris voor de lucht vaart, Mulrhead, heeft in het Lagerhuis de begrooting voor de luchtvaart inge diend. Dc uitgaven worden geraamd op 103 millioen pond sterling, waarbij lijn inbegTepen do dertig millioen van dc verdedigingsleening. Dit bcteekent een vermeerdering der uitgaven met 25'/i in vergelijking met het vorig jaar In de begrooting is rekening gehouden met de voorzieningen voor verdere uit breiding boven het huidige programma. Behalve de 123 eskaders der luchtmacht v.elke voor het Vereenigd Koninkrijk be stemd zijn, zijn er 26 eskaders in de ge bieden over zee en 20 eskaders marine vliegtuigen. „Wij zijn, aldus verklaarde Muirhand, wat onze toestellen van de eerste linie betreft, thans gekomen tot een aantal, dat ongeveer het midden houdt tusschen de 1500 toestellen, welke wij in Maart '37 hebben moesten en de 1750, welke in Maart 1939 gereed moeten zijn. Er is reden' te gelooven, dat zoowel ons personeel als ons materiaal beter zijn dan van eenige buitenlandsche mogendheid". De begrooting is met 24392 stemmen goedgekeurd. Heden komt het comité voor buiten landsche zaken van de conservatieve partij bijeen, ter behandeling van de vol gende punten: Ten eerste: de collectieve veiligheid moet worden uitgedrukt in een verdrag van wederkeerigen bijstand tusschen de ianden van Europa om zich te verzetten legen lederen niet ultgelokten aanval. Ten tweede: Engeland moet zijn hou ding ten aanzien van Tsjecho-Slowakije nauwkeurig omschrijven in nauwe samen werking met Frankrijijk. Ten derde: het land moet alles ln het werk stellen om een luchtmacht te schep pen, welke sterker is dan die van ieder ander land. Ten,vierde: iedere overeenkomst met Rome moet ondergeschikt zijn aan het algeheele terugtrekken van alle Italiaan sche vrijwilligers uit Spanje. Uit deze punten blijkt dat het, opti misme in parlementskringen gedaald is sedert het goedkeuren van de re- geeringspolitiek na het vertrek van Eden. Men zoekt evenwel niet naar verantwoordelijkheden^ doch richt j zich op de toekomst. De mijnwerkers van Zuid-Wales heb ben voor Zondag a.s. vergaderingen be- iegd om te protesteeren tegen de buiten-1 landsche politiek van de regeering. Het bestuur van de mijnwerkers-orga nisatie heeft een resolutie aangenomen waarin het aftreden van de regeering Chamberlain wordt geëischt. Deze moet worden vervangen door een regeering, die nauw samenwerkt met Frankrijk, Rus land, de Vereenigde Staten en de andere democratische landen. Na onderhandelingen tusschen de mijn eigenaars en de mijnwerkers-organisatie in Noord-Wales werd besloten den mijn werkers een jaariyksche vacantie van een week toe te staan, met behoud van loon. In de vliegtuigfabriek te Brookland, waar de nieuwste vliegtuigen worden ge fabriceerd, zijn driehonderd arbeiders in staking gegaan, zy willen slechts werken met georganiseerden. Nieuwe processen. Naar Reuter uit Moskou meldt zijn de ter dood veroordeelden in het proces te Moskou gisteren gefusilleerd. Naar alle waarschynlükheid zullen nog drie processen voorkomen. Allereerst een proces tegen elf linksche communisten en revolutionnalr-socialisten, onder wie zich o.m. tJssinsky, Nicolaleva, Matseff en eenige andere getuigen uit het laatste proces bevinden. Voorts zitten In de gevangenis mannen als Roetsoetak, Meilaoek, Antipoff. Boeb- noff, Krylenko, Kaminski, Ljoedinoff, allen personen, die hooge functies, zooals volks commissariaten, bekleed hebben, diploma ten als Bogomoloff, Joereneff, Davtian, Karsky, Jakoebovitsj, Stein, Asmoeb, Rei- senberg, Antono Covseenko, enz. Tenslotte zal voor het gerecht gedaagd worden een groep militairen, die waar- schynlijk in een proces met gesloten deu ren zullen voorkomen: drie oud-vice-com- missarissen der defensie, nl. maarschalk Jegoroff, generaal Alsknis en admiraal Orloff. Men weet niet, wat er geworden is van de generaal Bielof en Dybenko. POLEN Het conflict met Lithauen. Te Warschau biyven de studenten zich weren, eischend, dat tegen Lithauen scherp zal worden opgetreden. Uit Duitsche bron komen voortdurend berichten over een door Polen te stellen ultimatum, doch dat is alles voorbarig. Voor Beck's terugkeer hij is Weenen reeds gepasseerd zal niets worden beslist: De pers zegt: „Wij kunnen niet dulden, dat de Lithau- sche grondwet Wilna de hoofdstad van Lithauen noemt, dat Kaunas het Poolsche element, dat even autochthoon is als het Lithausehe, vervolgt en schryft, dat er een einde moet komen aan den toestand, die noch oorlog, noch vrede ls en dat het poli tieke testament van maarschalk Pllsudski moet worden uitgevoerd. ZUID-SLA VIË Begrooting aangenomen. De Skoepsjtina heeft gisteravond met 196 tegen 92 stemmen de ontwerp-begroo- ting aangenomen. De nieuwe leening tot een bedrag van 4 milliard dinar zal, naar de minister van financiën mededeelde, voor een vierde be stemd zijn voor de landsverdediging. Voor den aanleg van spoorwegen zal anderhalf milliard en voor den aanleg van straat wegen een half milliard worden gebruikt. Het overbhj vende milliard zal voor de helft voor drooglegglngswerken en voor de an dere helft voor het oprichten van natio nale gebouwen worden gebezigd. HONGARIJE Reactie op Oostenryk. De „Turul", de federatie van Hongaar- sc'ne afgevaardigden, heeft hedenmorgen een belangrijke vergadering belegd in de groote concertzaal te Boedapest ter vie ring van het nationale feest van den 99en verjaardag der revolutie voor de Hongaar- sche onafhar.keiykheid. De verschillende sprekers, die levendig toegejuicht werden, eischten een verster king van de Duitsch-Hongaarsche betrek kingen, een energieke hervatting van d- revisionistische propaganda, plechtige uit roeping van de rechtsgeiykheid op bewa- peningsgebied, versterking der Hongaar sche bewapening en herziening van Hongaarsche burgerschap, waarbij tot low zou moeten worden teruggegaan. Nationaal-soclallstische betoogers neo- ben ter gelegenheid van den Hongaarsene nationalen feestdag op straat hun leiae majoor Szalassy, toegejuicht. Het aan i betoogers bedroeg naar schatting M-|JW 1 de meesten behoorden tot den bond studenten. De politie moest versc*le„nn. I malen handelend optreden, om de cicm I stranten uiteen te dryven. j.;I Van officieuze zyde verzekert I het overdreven zou zyn, aan deze j>e gingen een bijzonder karakter te j" j I Het schynt, dat geen enkele arre I vastgehouden ls. 2-1 het

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2