LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 14 Maart 1938 Gemeenteraad van Leiden De strijd in Spanje WARIKI Stadsnieuws Buitenland RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW SPORT BEURSOVERZICHT MARINE-MUTATIES. Bij K. B. Is lo. de kapitein ter zee K. W. F. M. Doorman eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. kruiser „Sumatra" en belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser „Java"; de kapitein-luitenant ter zee L F. Klaassen eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Java" en belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser „Sumatra"; 2o. bepaald, dat de overgave en overname van het bevel dezer kruisers zal plaats heb ben te Colombo op een door den oudsten commandant te bepalen datum. geheime distilleerderij ontdekt. Te Delft hebben rijksambtenaren in samenwerking met de politie een in bewer king zijnde geheime distilleerderij ontdekt in een leegstaand pand aan de Van der Madenetraat. Een Vlaardlnger bleek de leider van dit bedrijf te zijn. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. De Duitsche consul te Rotterdam, dr. A. Windecker,, heeft heden burgemeester Dioogleever Fortuyn, op het stadhuis be recht. om hem het grootofficierskruis der orde van den Duitschen adelaar te over handigen, hetwelk de Duitsche rijkskan selier den burgemeester heeft verleend. De hooge onderscheiding moet worden tcschouwd ais een symbool van de nauwe economische verbondenheid en de goede veistandhouding tusschen de haven van Rotterdam en Dultschland. UIT NED. OOST-INDIE. DE REIS VAN DEN GOUVERNEUR- GENERAAL DOOR SUMATRA. MEDAN, 14 Maart. (Aneta-A.N.P.). De aankomst en de ontvangst van den Gou verneur-Generaal is onder zeer groote be langstelling geheel volgens het programma verloopen. Er waren veel vlaggen in de stad. GROOTEBRAND; SCHADE f. 200.000. PALEMBANG, 14 Maart. (Aneta/A-Ni>.). Op den Passar van Moeara Doea, op circa 250 k.m. van Palembang. zijn gisteravond 29 toko's en een groot woonhuis afge brand. De schade bedraagt ongeveer f. 200.000 en is grootendeels niet door ver zekering gedekt. De oorzaak van dezen brand is vermoe delijk onachtzaamheid. PRIVAAT-DOCENTEN. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr D. G. van der Vat, te Alkmaar, tot wederopzeggens toegelaten ais privaat docent bij de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de Engelsche letter kunde; is dr. L. D. Brongersma, alhier, tot vederopeeggens toegelaten als privaat docent bij de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de systematiek der vertebraten. Bij K B. van 12 Maart is benoemd en aangesteld; bij het wapen der infanterie tot kapi tein bij het 4ste regiment infanterie, de eerste luitenant J. Holtrust van dat regi ment. BOUW VAN EEN NIEUW LUCHTSCHIP IN AMERIKA. Ben in Amerika pas opgerichte maat schappij, de Interocean Dirigible Corp., kondigt den bouw aan van een luchtschip van nieuwe constructie. Over drie maanden zal met dezen bouw vorden begonnen te Richmond. De constructie kenmerkt zich door het feit. dat zich in het midden een holle ruimte bevindt, die van voor- tot achter steven loopt en waarin de vier motoren achter elkaar zullen worden opgesteld. Deze motoren zouden in het inwendige van dezen luchttunnel de lucht aanzuigen en daardoor een luchtledige ruimte schep pen en den scheepsromp van achteren aan drijven. De besturing zou geschieden door middel van verbindingsstukken, die aan belde uiteinden van de luchttunnel zijn aangebracht. De nieuwe stuurinrichting zal bet luchtschip in staat stellen loodrecht op te stijgen en te Landen. De huid is geheel uit metaal vervaardigd. De cellen worden met helium gevuld. Aan boord is accomodatie voor veertig passagiers tien ton vrachtgoederen. De maatschappij heeft toestemming ver zocht een leening van 16 1/4 millioen dol lar te mogen uitgeven. AMERIKA ZAL VERDRAGSGRENS VAN TONNAGE DER SLAGSCHEPEN OVERSCHRIJDEN. De correspondent van de New York Herald Tribune te Washington verneemt, dat het ministerie van buitenlandsche za ten definitief heeft besloten, gebruik te riaken van de ..escalator clause", de clau- fJle. die onder bepaalde omstandigheden bet overschrijden van de tonnagegrenzen ?an het Vlootverdrag van 1936 toestaat Amerika is bereid, de tonnages voor slag- {chepen te overschrijden, zelfs indien Jtogeland en Frankrijk niet tegelijkertijd hetzelfde willen doen 0VFI~DRACHT VAN ARCHIEF DER ROMF5I TCHE LEGATIE. Berger Waldenegg. die nog Oostenrijksch taant te Rome is, heeft instructie gekre- tai, de archieven van de kanselarij der jBatie aan den Duitschen ambassadeur te "T6rhandigen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Dc motor-kwestie. Nadat enkele malen betreffende verduis tering van een motor door een inwoner uit Leiden was aangehouden om hem gelegen heid te geven den motor terug te geven, werd thans vonnis gewezen. Het bleek dat de motor In orde was, om welke reden de Officier f. 25 boete subs. 25 dagen vroeg. De Politierechter legde deze boete voor waardelijk op met een proeftijd van een Jaar. De bos wortelen. Te Oegstgeest hadden twee veldwachters een jongeman bevolen te blijven staan, omdat zij meenden dat een bos wortelen, dat hij in zijn hand had, gestolen was van het land waar hij vandaan kwam. De jon geman stopte niet. doch fietste weg. waarbij hij later per auto door de politie werd achterhaald. Wegens niet voldoen aan een bevel der politie, stond thans de jongeman uit Den Haag terecht. Hij zei de politie niet te hebben gehoord. De Officier vorderde twee weken gevange nisstraf, doch de Politierechter zal om een princlpieele reden, nader schriftelijk vonnis wijzen. Een inwoner van Voorhout had aan B. eveneens te Voorhout medegedeeld, dat hij een schuit met mest te Noordwij kerhout moest lossen, doch daarvoor zou hij de beschikking over een andere schuit moeten hebben. HU vroeg daartoe f 30 terleen. die later terug gegeven zou worden. Daar kwam ech ter niets van terecht en het bleek dat ver dachte zich aan oplichting had sohuldig gemaakt. De officier wilde over verdachte eerst een rapport hebben en vroeg daartoe aanhouding. De politierechter besloot hiertoe. Winket-dief^al. Terzake van diefstal van goederen in een groot magazijn te Leiden, stond een bewoonster uit die gemeente terecht. ZIJ had daar om. kaas. pudding, jam. thee en een stoffer weggenomen De juffrouw meende dat het zoo erg niet was. doch de officier dacht er anders over. omdat het rapport over haar ongunstig is. en meende daarom dat. onvoorwaardelijke gevangenis, straf noodzakelijk zal zijn. Om nog wat meer Inlichtingen over verdachte ln te winnen, hield de politierechter de beslis sing nog aan. De dief in bet kippenhok Een arbeider uit Ter Aar had zich schul dig gemaakt aan diefstal van .eieren uit het kippenhok bij V. De Officier zei het geval niet zoo licht op! te nemen en eischte twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. 'Verdachte, die het ten laste gelegde had bekend, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van di'ir jaar.-> - Gewichtige diefstal. Een chauffeur uit Leiden stond terecht wegens diefstal van ijzeren platen. Er was over verdachte een ongunstig rapport uit gebracht en de Officier deelde mede, dat groote hoeveelheden ijzer zijn verdwenen, voor een waarde van f. 100.Daarom werd drie maanden gevangenisstraf tegen ver dachte geëischt. De Politierechter wilde verdachte, die thans in militairen dienst is, nog een kans geven, en legde vijf maan den gevangenisstraf voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar. Verduistering. Een reiziger uit Alphen a. d. Rijn had voor een firma gelden geïnd, doch dat slechts voor een deel afgedragen. Ook van een koopman uit Rotterdam had verdachte zich geld toegeëigend. De Officier zeide, dat de reclasseering tot een voorwaardelijke straf had geadviseerd, om. onder voorwaarde, dat het geld zal worden terugbetaald. De boekhouder der benadeelde firma ver klaarde evenwel, dat deze het geld niet terug wilde hebben. De Politierechter vonniste tot vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en opdracht binnen twee maanden het geld aan de be nadeelden, behalve dan de betrokken firma, terug te betalen. Scheldpartij. Tusschen een familie uit Leiden en een inwoner van Voorschoten, wilde het niet erg vlotten, hetgeen een scheldpartij tot gevolg had, hetgeen thans tot gevolg had, dat het hoofd van de Leidsche familie als verdachte terecht stond. De Officier deelde mede, dat de ruzie over een lang tijdvak liep, verdachte is las tig en brutaal, en vroeg daarom f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis, en nog voorwaar delijk zes weken gevangenisstraf. Verdachte vond dat hij onschuldig werd veroordeeld, en „nam het niet". De Politierechter „gaf" toch, en legde f. 25 boete subs. 50 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. En toen zei verdachte: „Dank U". DE NALATENSCHAP VAN RAMSAY MAC DONALD. De „Daily Telegraph and Morning Post'" meldt, dat de nalatenschap van Ramsay Mac Donald 25.418 p. st. heeft bedragen, waarop 2.561 p. st. aan successierechten is betaald. Alle brieven, dagboeken en documenten met het copyright daarop zijn voor Malcolm Mac Donald, den minister voor de domi nions, aan wiens discretie het wordt over gelaten daaruit publicaties of anderszins te doen. BRUG OVER HET ALBERTKANAAL INGESTORT. De groote brug over het Albertkanaal nabij Hasselt is hedenochtend ingestort- De brug brak in drie stukken en het mid dengedeelte kwam ln het water terecht. Gelukkig zijn er geen slachtoffers te be treuren. De genie wordt hedenmiddag ter plaatse verwacht voor het slaan van een schipbrug. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter is de burgemeester, mx. A. van de Sonde Bajkihuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer dr. Key Na goedkeuring der notulen volgt lezing der ingekomen sbufcken, w.o. missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten en een dankbetui ging van H.M. de Koningin voor de door den raad gezonden gelu'kwcnschen bij de geboorte van Prinses Beatrix. De heer Gcslinga krijgt verlof tot het stellen van zijn vragen inzake Schoolkin- derkleeding, zulks na afloop der gedrukte agenda. De VOORZITTER dankt iid/nens het col lege den heer Wilbrink voor dc wijze, waar op hij tijdens de ziekte van den heer Splin ter diens wethouderschap heeft waargeno men en met groote toewijding de gemeente belangen heeft behartigd. (Applaus). AGENDA. lo. Praeadvies op het verzoek van H. D. Vriesema om ontslag als hoofd van de o. 1. school aan de Haverstraat. (42) Conform besloten. 2o. Benoeming van een hoofd van de o. i. school aan de Haverstraat. (43) Benoemd wordt nr. 1 der voordracht, de heer J. G. Wilterdink met 30 stemmen. Nr. 2, de heer R. de Groot, verwierf 1 stem. 3o. Praeadvies op het verzoek van mejuf frouw E. A. W. Broes van Dort om ontslag als leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (44) Conform, besloten. 4o. Praeadvies op het verzoek van C. W. Huibregtsen om ontslag als hoofd van de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Drie Octoberstraat. (45) Conform besloten. 5o. Voorstei tot het wijzigen van een tweetal raadsbesluiten inzake het verhuren van resp. het bovenhuis Drie Octoberstraat No. 27a en het woonhuis Heerenstraat 62. (46) Z. h. st. goedgekeurd. 6o. Voorstel tot Tiet verhuren van het perceel Pieterskerkgracht No. 5 aan A. Metz, alhier (47) Z. h. st. goedgekeurd. 7o. Voorstel tot het aankoopen van een strook grond nabij de Dc Sitterlaan. ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit; (48) •Z, h. st. goedgekeurd. 8o. Voorstel tot het aanvaarden van een legaat van wijlen den Oud-Burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. (49) Z. h. st. goedgekeurd. 9o. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de N.V. Gekro, te Overschie, inzake de destructie van afge keurd vee en vleesch. (50) Z. h. st. goedgekeurd. 0 lOo. Voorstel tot het wijzigen van de op 31 Juli 1928 met de'brovincie Noord-Hol land gesloten overeeökomst betreffende de stroomvoorziening van het eiland „de Kaag". '\l j (51) Z. h.' st. goedgekenPr llo. Voorstel inzake het vaststellen van de exploitatievergoeding en vergoeding voor vakonderwijzers ex art. 101 (oud) der La ger Onderwijswet 1920, over het jaar 1935. Z. h. st. goedgekeurd. - 12o. Voorstel tot het vaststellen en uit- keeren van de bijdrage ln de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over het jaar 1935. (53) Z. h. st. goedgekeurd. 13o. Voorstel inzake het vaststellen en uitkeeren van de voorschotten op de ver goeding, bedoeld bij de artt. 101 en 101 bis der Lager Onderwijswet 1920. ten behoeve van bijzondere scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1938. <54) Z. h. st. goedgekeurd. 14o. Voorstel tot het vaststellen van een njeuwe verordening, voor de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Leiden. (55) Z. h. st. .goedgekeurd. 15o. Voorstel Inzake het toekennen van een vergoeding aan het Plaatselijk Arbeids Secretariaat Leiden in de kosten van con trole op de middels de. bij hem aangesloten organisaties gesteunde werkloozen en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. <56) Z. h. st. goedgekeurd 16b. Praeadvies op de motie van den heer van Weizen inzake het voor de gas- en electriciteits tarieven ontwerpen van een regeling, waarbij de minimum-inkomens van f.1200 'sjaars van elke verhooging worden vrijgesteld. <34) De heer VAN WELZEN dankt het college voor den spoed, waarmede zijn motie is behandeld, zoomede de minderheid in de Cie voor de Lichtfabrieken voor den ont vangen steun. De door B. en W ter afwijzing aange roerde argumenten zijn naar spr. meening op vele punten aanvechtbaar. Zoo onder schrijft spr. geenszins de „uitspraak, dat uitermate mpeilijk is om door de vaststel ling van speciale tarieven van gas en elec. triciteit voor de minstbedêelden sociale voorzieningen te treffen en dat dit zoo noodig. op andere wijze dienï te geschieden. Dat de gemeente daarvoor f. 6000 inkom sten zou derven, mag geen reden zijn om zich alleen op grond daarvan tegen spr.'s voorstel te verzetten. O110 De bezwaren, welke door B. en W. tegen de redactie zijner motie naar voren ge bracht, kunnen evenmin steekhoudend worden genoemd B en W. wijzen de motie af zonder aan het beginsel tegemoet te willen komen Den heer VAN ECK is de strekking der motie ln hooge mate sympathiek. Het eer ste argument van B en W. kan spr niet deelen; z.i. heeft de gemeente hier wel degelijk een taak. doch wel erkent spr. de moeilijkheid om over betrouwbare cijfers te beschikken. Op grond van praetische overwegingen zal spr., hoewel sympathiek staande tegen over het denkbeeld van den heer v. Weizen, dus het prae-advies van B. en W. volgen. De VOORZITTER bestrijdt tegenover den heer van Weizen, dat het college zijn motie zonder meer afwijst. Laat de voor steller zijn motie dan scherper omlijnd formuleeren. Van een klaarblijken onwil, zooals de heer v. Weizen zeide, is geen sprake. De heer VAN WELZEN blijft vertrouwen stellen ln de mogelijkheid van een regeling, welke méér gaat ln de richting van zijn wenschen dan de tegenwoordige. Z. 1. is daarvoor in overleg met den Gem. Dienst voor Sociale Zaken onmiddellijk een basis te vinden. De heer MANDERS acht het wel moge lijk de beschikking te krijgen over een op gave van alle inkomens beneden f. 1200. zoodat op grond van dit argument afwij zing alleen niet gemotiveerd is. De motie van den heer van Weizen wordt verworpen met 27 tegen 7 stemmen. (Voor de heeren Snel. v. d. Voort, Schüi- ler, Dubbeldeman, Manders, Bergers en van Weizen). (De vergadering duurt voort) Franco's troepen rukken verder in Aragon. De opmarsch der troepen van Franco aan het front van Aragon wordt voortge zet. Gemiddeld bedragen de vorderingen 30 kilometer over een front van 85 kilometer. 37 dorpen bevinden zich ln handen van de rechtschen. Naar Reuter meldt hebben de rechtschen Hijar, ten Z.O. van Saragossa en ongeveer 100 k.m. van de Middeliand- sche Zee gelegen, genomen. Ook is de stad Montalbau hun in handen gevallen. Bij het vallen van den nacht waren de troepen van generaal Franco in de Ebro- vallei onder commando van generaal Yague doorgedrongen tot op dertien kilo meter van Caspe. Sedert het begin van het offensief Woensdag J.l. zijn deze troepen dus tachtig kilometer opgerukt, een record in den Spaanschen burgeroorlog. BEMESTING. Wanneer we over dit onderwerp iets schrijven, denken we in hoofdzaak aan den moestuin, vruchtboomen en den bloemen tuin. Geen van bovengenoemde drie af- deelingen kan het zonder mest stellen, wanneer we behoorlijke resultaten willen verkrijgen. Alle drie worden op verschil lende manier gemest en deze manieren kunnen op de onderscheidene grondsoor ten, welke we in ons land aantreffen, weer zeer ulteenloopen. Toch kunnen we in dit zoo ingewikkelde probleem een zekere lijn uitstippelen, waaraan de amateurtuinders een houvast hebben Voorop dient gesteld, dat we om ver schillende redenen mesten, dus niet alleen om voedsel voor de planten aan te bren gen. We mesten ook en vooral om den bo dem met humus te mengen. Humus wordt cok wel teelaarde genoemd en is een over blijfsel van vergane, organische stof. Het js bruin van Meur en heeft een groot ver mogen om water oo te nemen en vast te houden. Bovendien is de donkere kleur oor zaak, dat lichte gronden donker worden en daardoor beter de warmte van de zon opnemen en vasthouden. Vooral voor tui nen. waarin de planten meestal korten tijd hebben om te groeien is dit van veel be lang. vooral ook omdat humus met het hooge watergehalte een spoedigen hergroei verzekert. Vandaar dat vooral de groenten- tuin veel behoefte heeft aan humus-vor- mende mestsoorten. Vandaar dat we deze daar jaarlijks gebruiken en hiervoor ko men alle organische soorten in aanmer king. dus stalmest, kompost, bagger, beer. afval van het abattoir en vischafval. Van al deze soorten gebruikt men niet spoedig te veel: 1 kub. Meter per 100 vierk. M. is een matige bemesting. Deze mest wordt liefst met behulp van een vork onderge werkt. zoodat de specie dus goed onder de aarde komt. Op lichte gronden bij voor keur goed verteerd, op zware gronden kan men het minder vergaan gebruiken. Wij spitten dezen mest steeds in het vroege "oorjaar onder. Doet men dit in het na jaar, dan moet de grondoppervlakte in het voorjaar met behulp van een vork worden losgewerkt, omdat ze gedurende den win ter dicht slaat door de regens. De voeden de bestanddeelen van dezen ondergespitten mest zijn in het vroege voorjaar niet di rect voor de planten opneembaar. Van daar dat wij den moestuin na het spitten bezaaien met kunstmest, welke daarna wordt ingeëgd of geharkt. Bij voorkeur ge bruiken we hiervoor gemengde korrelmest, en dan wel A.S.F-korrels in de samenstel ling 12 x 10 x 18. Het eerste cijfer geeft aan de procenten stikstof, het tweede die van het fosforzuur en het derde die van de kali. Per 100 M2 strooien we gemiddeld 5 kilo van dezen mengmest. Door het eggen wordt de mest met de aarde gemengd en tevens worden de kluiten verbroken en de oppervlakte meer gesloten, wat een uit drogen in het voorjaar tegenhoudt op lichte gronden. Mag dit eggen of harken op zware, natte gronden in het voorjaar na het spitten niet wenschelijk zijn met het oog op het hooge vochtgehalte van den grond, dan is het praktisch geen be zwaar genoemden korrelmest gelijk met den natuurmest in te spitten. Naar aanleiding van ingekomen vragen dienaangaande wij zen we er op, dat het onderspitten van boombladeren ook uitstekend is voor humus vermeerdering. Bladeren van eiken en beu ken verteeren evenwel niet gemakkelijk, zoodat men deze soorten eerst een paar jaar boven den grond in hoopen houdt en deze hoopen een paar maal per jaar om zet. Bovendien bevatten deze bladsoorten nogal wat looizuur, zoodat op gezette tij- aen de kalkbemesting niet mag worden vergeten. Op onzen lichten grond geven wij om het andere jaar kalk aan den moes tuin en wel telkens 20 kilo gebluschte kalk per 100 vierk. Meter. Deze kalk wordt in- geschoffeld of geharkt, blijft dus niet aan de oppervlakte liggen. Ook Mppenmest is zeer goed voor den moestuin; deze specie is evenwel zeer samenhangend en dient door het hooge voedselgehalte over de oppervlakte gelijkmatig te worden verdeeld om het daarna onder te spitten. Kippen mest laat zich gemakkelijk regelmatig ver- deeien als men het op een hoop verzamelt en er telkens wat tuinaarde door mengt. Asch uit de kachel bezit, evenals roet. cenige bemestingswaarde. Men kan het voor dit doel gebruiken, hoewel het den na tuurmest niet kan vervangen, hoogstens ten deele den kunstmest. Voor de vorming "an humus is vergane, met strooisel ver mengde mest te verMezen boven met wa ter dun gemaakten koemest. Deze laatste is, met het oog op de voeding, van goede waaide. KORFBAL. NOORDERKWARTIER IIFLUKS IV 0—4. Fluks IV is er ingeslaagd op kranige wjjze revanche te nemen en wel met een 40 over winning. De N.K.-reserves hadden maar 10 spelers. Bij de rust had Fluks een 30 voor sprong. Na de thee wisten de Fluksianen een maal de korf te vinden, zoodat de eindstand op 40 kwam. De heer van Bossen leidde goed. AMSTERDAM. 14 Maart. De laatste dag van de achter ons liggende week heeft ten aanzien van de positie van ae Amsterdamsche effectenbeurs aan het licht ge bracht. dat men aan het Damrak goed bestand is tegen buitenlandsche politieke verwikkelin gen, indien niet de vrees bestaat dat Nederland onmiddellijk in een conflict zal worden betrok ken. Tevens kan voorden afgeleid, dat het fona- senmateriaal zich bevindt in handen van sterke houders, die zich niet door bijzondere omstan digheden. al zijn die dan ook van min of meer alarmeerenden aard, van streek laten brengen. Evenwel is ook duidelijk gebleken, dat de be- leggingsmarkt op het oogenblik vrij kwetsbaar is. De Nederlandsche staatspapieren, die de laatste weken geregeld een stijgende lijn had den .gevolgd, kregen plotseling van aanbod te lijden en vooral de papieren, die het meest van de stijging hadden geprofiteerd, werden het zwaarst getroffen. In dit verband behoeft slechts te worden gewezen op het koersverloop van in tegralen. Tegelijk met de voortgaande daling van den rentevoet zijn de obligatiën met een matig of een laag rentetype gestegen tot een peil. dat voor een verdere verhooging niet goed vatbaar meer is. De bezitters dezer papieren krijgen dus niet alleen slechts een geringe ren tevergoeding. doch worden bovendien bedreigd door een koersdaling, indien zich onvoorziene gebeurtenissen mochten voordoen. Intusschen ziet het er naar uit. dat de reactie der eerste klassebeleggingsfondsen, die zich aan het einde van de afgeloopen week voltrok, slechts van voorbij gaanden aard zal zijn. In den werkelij- ken toestand van de geldmarkt en van de kapi taalmarkt is geen verandering gekomen, zoodat. indien geen nieuwe politieke verwikkelingen ae atmosfeer vertroebelen, het proces, dat zich ae laatste maanden aan het voltrekken was, wel verder zal worden voortgezet. De middagbeurs. De politieke toestand stond in het centrum van de belangstelling, doch werd ter beurze blijkbaar niet ongunstig beoordeeld, tenminste van nervositeit -was geen sprake meer en de stemming was goed prijshoudend. De koersen op de locale aandeelenmarkt verschilden over het algemeen niet zooveel bij die van den vori- gen beursdag. doch meerendeels konden toch kleine koerswinsten worden gemaakt. Op de beleggingsmarkt waren de Nederlandsche Staatsfondsen veel beter gedisponeerd. Inte gralen stegen ongeveer een procent boven den vorigen slotkoers. De 3 pCt. obligatiën 1937 wer den hooger genoteerd, evenals de 33«/2 pCt. obligatiën uit de jongste groote conversielee- ning. De oude 3 pet. obligatiën en certificaten wer den wat lager afgedaan, doch hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat Zaterdag voor deze beide fondsen geen noteering tot stand was gekomen. Ook de gemeentelijke en pro vinciale obligatiën waren over het algemeen prijshoudend. De obligatiën uit de Younglecning kwamen in doorsnee iets hooger te liggen. Fran- sche fondsen waren aangeboden, doch de markt was stroef en transacties konden niet gemakke lijk worden afgesloten. Van de locale fondsen waren Amsterdam- Rubber in doorsnee vrijwel onveranderd. Voor de meeste minder courante soorten kwamen hoogere noteeringen tot stand. De tabaksaf- deeling had een kalm verloop. In het bijzonder waren Deli Batavia's en Senembah's vast ge stemd. Van de industrieelen bewogen de Philips- aandeelen zich in hoofdzaak op ongeveer het hoogste peil van den vorigen beursdag. Aku's verkeerden in herstel. Unilevers waren goed prijshoudend. De Fokkeraandeelén konden een vrij aanzienlijke koerswinst behalen. Suiker- fondsen bewogen zich op den achtergrond. H.V.A.'s waren vrijwel onveranderd. De scheep vaartmarkt was stil en vast gestemd voor Kort Booten en Nederl. Scheepvaart Unies. In petro- leumaandeelen ging weinig om. Koninklijken be wogen zich binnen nauwe grenzen, waarbij zij tenslotte gemiddeld iets hooger kwamen te lig gen. Op de Amerikaansche markt was niet veel te doen. De stemming was echter vast. Staalaan- deelen, koperwaarden en Public Utilities wer den algemeen hooger afgedaan. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7/8, Berlijn 72.25. Parijf 5.5672. Brussel 30.26. Zwitseland 41.45. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.25. Oslo 45.10. New-York 1.79 7/8. Praag 6.33. Oost. Bankpapier 25. Lire 7.35. Prolongatie Vt. Part. dis. 1/83 16 Daggeld 1/4. Registermarken 361/8. Crediet Sperr- marken 12 5/8. Effectensperrmarken 8 7/8. Reismarken 50. Bankpapier 33 3/8. AMSTERDAM, 14 Mrt. Veemarkt. Aangevoerd 421 vette koeien. Prijzen: le kw. 7479. 2e kw. 6572. 3e kw. 5664 per K.G. slachtgew.; 65 melk- en kalfkoeien 180240 per stuk; 56 vette kalveren le kw. 6066. 3e kw. 5053 per K.G. lev. gew.; 175 nuchtere kalveren 58.50; 27 schapen 2730 per stuk; 434 varkens: vleesch- varkens, weg. van 90—110 K.G. 68—69; zware varkens 46—68; vette varkens 64—66 per K.G. slachtgewicht. ROTTERDAM. 14 Mrt. Totaal 1754. Vet te- runderen 557. vette kalveren 253, nuchtere kal veren 3, schapen en lammeren 505. varkens 436. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 74, 2e kw. 64, 3e kw. 50—54; vette ossen 68. 62. 50—52; vette kalveren 100, 90. 60—65; varkens (levena gewicht) 56, 55. 54; schapen 50. 45. 40; lamme ren 60. 55. 50. Prijzen per stuk: schapen 28, 25, 20; lammeren 21. 18. 15. ROTTERDAM. 14 Maart. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de RottercL Graanbeurs bij minstens 5 last. gezond, boordvrij). Stemming; prijshoudend. Rog ge (per 100 K.G.) N. Russische 76/77 disp. f. 8.25. Z. Russische 76/77 disp. f 8.20. Am. No. 2 disp. f7.60. Gerst (per 2000 K.G.) La Plata 65 66 disp. f 151, stoomend f. 1497* Poolsche 68/69 disp. f. 151. geladen gest. f. 149. Turksche 65/66 stoom. n. aankomst f. 146/143. Amerik. No. 2 disp. f.148. Ka- roon disp f. 145. Idem No. 3 disp. f. 146. Idem No. 4 disp. f. 143. 19 Maart te ver trekken f. 141. Z. Russische 66 67 disp. f.153. Haver (per 100 KG.) La Plata Clipped 55 56 aangekomen f. 6.05. Mais (per 2000 K.G.) Gele La Plata disp. f.150, stoomend f. 150. Z. Afrik. No. 2 disp. f. 132 Idem No. 3 disp. f. 13172. Gele Am. No. 2 aangekomen f. 128. stoomend f. 128. Mixed Am. No. 2 disp. f. 128. stoomend f. 128. Gele Am. No. 3 stoomend f127. Gele Braziliaan - sehe disp. f. 140. Boekweit per 100 K.G.) Am./Can. aangekomen f. 8.85, stoo mend f. 8.85. Poolsche Herrschats disp. f. 8.60 Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f.66.70. Gerst Chevalier f. 7.25 7.75. Rogge tot f. 7.40. Peul vruchten (per 100 K.G.) Erwten, klein# groene f. 8.5010.75. Schokekrs f. 1114- Bruine Boonen f. 810.75. Extra kwaliteit daarboven.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3