Na de Anschluss Blum vormt in Frankrijk een kabinet LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 14 Maar) 1938 LUCHTVAART en Uit socialisten radicaal-socialisten Hitier naar Weenen Binnenland Eén ding staat vast: de hoop, welke ge vestigd was op de Engelsch-Duitsche be sprekingen in de naaste toekomst, met be trekking tot de hangende vraagstukken, is thans vervlogen. Het behoeft thans niet meer verheeld te worden, dat de besprekin gen, welke te Londen door von Ribbentrop, Chamberlain en Halifax werden gehouden voor de Oostenrijksche Crisis, een zeer te leurstellend verloop hadden. De houding van von Ribbentrop was oorzaak van een breede kloof tussehen de standpunten der beide landen en bood ook weinig vooruit zicht op een compromis. Van den aanvang af heeft von Ribbentrop het standpunt in genomen, dat Engeland geen belang had bij de Midden-Europeesche vraagstukken. Ook ten aanzien van de Duitsche koloniale eischen waren de besprekingen teleurstel lend. De toestand is thans nog slechter ge worden. Maar met Italië gaan de besprekingen voort. Lord Perth had te Rome reeds weer een onderhoud, met Ciano. In politieke kringen te Parijs werd gister avond verzekerd, dat Georges Bonnet ge roepen zal worden om Frankrijk te Rome te vertegenwoordigen, wanneer een overeen komst zal zijn tot stand gekomen tussehen Italië en Groot-Brittannië inzake de er kenning van de verovering van Ethiopië en zoodia de Volkenbond zich bij den nieuwen stand van zaken zal hebben neergelegd. Hetgeen ook van Fransche zijde een op rechte verzoeningspoging met Italië zou beteekenen Nog enkele persstemmen: Eerst Engelsche: In een commentaar op Oostenrijk schrijft de Times: alles wat gebeurd is, was een onverbloemde tentoonspreiding van macht en willekeur. Nergens kan men het oneens zijn met het standpunt der Britsche regee ring, dat het „storenden invloed" moet hebben op de Britsch-Duitsche betrekkin gen en op het vertrouwen van het publiek in Europa. Er is echter de moraal, dat geen land. en Engeland het minst van alle. in een valsch gevoel van veiligheid kan in dommelen, terwijl deze methoden op het nabije vasteland hoogtij vieren. Zoo er ten aanzien van de kolossale hoogte van de Britsche defensie-begrooting eenige twijfel mocht hebben bestaan, dan zal er toch 11a de gebeurtenissen van de afgeloopen week geen tegenzin bestaan om haar aan te nemen Er zou' sprake geweest zijn van een Brltsch protest, indien het proces van de inlijving van Oostenrijk bij het Duitsche rijk, zich langs natuurlijken weg door toene mend vertrouwen en wederzijdschen goe den wil had voltrokken. Wat hier, en overal in de beschaafde we reld, zoozeer betreurd wordt, is, dat het om der wille van het prestige van den dictator noodzakelijk geacht is, het geheele proces om te keeren. door gebruik te maken van de physieke kracht van den donderaar, en daardoor andere hoopgevende bewegingen raar een duurzamen vrede tot staan te brengen. De ..Daily Telegraph" zegt in zijn com mentaar: noch Engeland, noch Frankrijk, en feitelijk geen enkel land. dat zijn be trekkingen met andere mogendheden ba seert op andere voorwaarden dan het af wisselen van bedreigingen en den knuppel, kan de methoden, waarmede de Nazi's dc onderwerping vari een bevriend en weerloos nabuurvolk tot stand hebben gebracht, met gelijkmoedigheid beschouwen. Volgens de ..News Chronicle" dient Enge land 'plechtig te verklaren, dat, indien Tsjecho-Slowakije overweldigd wordt, en Frankrijk het te hulp snelt, Engeland aan hun zijde zal worden gevonden. Zulk een verklaring zou de eerste beslissende stap zijn voor den wederopbouw van de collec tieve veiligheid. Indien wij thans niets doen, zou dit. ernstige gevolgen kunnen heb ben voor het Britsche rijk. De „Daily Herald" is van oordeel, dat het heengaan van Eden een sein was voor Rome en Berlijn. Zij hebben niet gewacht met handelen. Dan Fransche. De verwezenlijking van den Anschluss heeft volgens de Petit Pa- risien overal gewerkt, als een alarmklok. Met Tsjecho Slowakije, dat in de eerste piaats wordt bedreigd, houdt men zich in het bijzonder bezig. Het Foreign Office en de Qugi d'Orsay zijn bezig met het op stellen van een verklaring, die de grenzen van hun geduld ten aanzien van het op treden van Duitschland zal vaststellen, en het geval zal bepalen, waarin Engeland en Frankrijk er met daden op zullen ant woorden. De Echo de Paris schrijft: indien Frank rijk zou mobillseeren om Tsjecho-Slowakije te verdedigen, zou het naar het oordeel van alle bevoegde kringen niet lang duren of Engeland zou zich aan zijn zijde scha ren. Doch opdat de vrede bewaard blijft, zcu het venschelijk zijn. dat het kabinet tr T :n bij voorbaat in het openbaai' zijn beleid vastlegt. RUSLAND Het vonnis in het groote Moskousche proces. DUITSCHLAND VON PAPEN LID DER N.S.D.A.P. Ds. Niemoeller. De nationaal-soclallstische partij-cor respondentie meldt: de Fuehrer heeft am bassadeur Franz von Papen uit waardee ring voor diens kostbare medewerking in de N.SJD.A.P. opgenomen en hem het gouden eereteeken verleend. In de kerken, waar aanhangers van de Belijdende Kerk voorgaan, is gisteren een gerechtshof der Sovjets heeft vastgesteld, bi krachtige bewoordingen gesteld manifest Achttien beklaagden ter dood veroordeeld, Rakowsky krijgt 20 jaar, Pletnef 25 en Bessonof 15 jaar. Het militaire college van het hoogste dat alle beklaagden schuldig zijn aan het ten laste gelegde: zij hebben gehandeld op rechtstreeksche instructies van buiten- la.ndsche spionnagediensten. verraad en terreur gepleegd, een oorlogsoverval van vreemde staten op de Sovjet-Unie geprovo ceerd om het gebied te verdeelen met als einddoel ten val brengen van de ln de Sovjet-Unie bestaande socialistische maat schappij- en staatsorde en herstel van het kapitalisme en de macht van de bour geoisie in de Sovjet-Unie. voorgelezen over het opsluiten van ds. Niemoeller in een concentratiekamp. In het manifest werd gezegd, dat hij het vonnis van de rechtb2M*k werd vastgesteld, dat ds. Niemoeller niet heeft gearbeid tegen het welzijn van het volk. Hoewel de straf was uitgeboet in het voorarrest, is hij toch niet in vrijheid gesteld, doch ln een concentra tiekamp opgesloten voor onbepaalden tijd. Voor ombepaalden tijd zal hij dus niet in staat zijn zijn taak in zijn parochie uit te oefenen. Zijn iiivloed was ver buiten zijn moei Ier. parochie verbreid. De kerk dankt God. dat Derhalve heeft het militaire college haar een waar leeraar van het evangelie is tot de hoogste straf den dood door gegeven in den persoon van Martin Nie- den kogel alle beklaagden veroor deeld. met uitzondering van Rakowsky. die 20 jaar. Pletnef, die 25 jaar en Res- sonow, die 15 jaar gevangenisstraf krij gen. Den laatsten drie beklaagden zijn bovendien alle politieke rechten ont nomen voor den tijd van 5 jaar na het einde van hun straf. POLEN Lithausche incident. Het Italiaansche agentschap Stefani ver neemt uit Stockholm, dat daar van welin gelichte zijde wordt vernomen, dat maar- De Poolsche regeering heeft krachtig ge protesteerd bij de regeering van Lithauen In verband met een incident aan de grens, waarbij een Poolsch soldaat werd doodge schoten. De Poolsche regeering heeft ge- eischt, dat een einde zal komen aan de anti-Poolsche provocaties van Lithauen. VEREENIGDE STATEN Father Coughlin laat weer van zich hooren. Fabher Charles Coughlin heeft in zijn wekelijksch radiopraatje de wenschelijkheid uiteengezet, van de Vereenigde Staten een corporatieven staat te maken, waarin alle politieke partijen zouden worden afgeschaft en waarin elke stand zijp vertegenwoordiger in het congres zou hebben. Voorts opperde hij het denkbeeld om den president niet door een stemming onder het volk. maar door het Huis van Afgevaardigden te laten kiezen. De immlgratiecommissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft een gunstig verslag uitgebracht over een wet, welke bedoelt om aan buitenlandsohe communisten en natio- na al-socialisten het Amerikaanse he staats burgerschap te onthouden. Maarschalk Blücber. DE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikte de „Wielewaal" Singapore, de „Nandoe" Jodphur en de „Ibis" Alexandrië. Op de thuisreis landden de „Buizerd" te schalk Blücher, de opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, met Bagdad een groot aantal officieren van zijn staf Het Indië-vliegtuig „Emoe" is gister gearresteerd zou zijn. avond te 17.21 uur op Schphol geland. BELGIË De minister van oorlog bij de reserve officieren. De minister van landsverdediging heeft het woord gevoerd in de vergadering van de nationale vereeniging van reserve-offi cieren en belangrijke wijzigingen aange kondigd in de wijze, waarop het reserve kader voortaan zal worden opgeleid. E; minister verklaarde met name: „Wij lsvsn thans in een tijd van tragische ver troebeling, waarin alle dagen opnieuw wordt aangetoond, dat de edelmoedige 1 aspiraties der menschheid voor meer rust, ord; en vrede ongelukkigerwijze slechts de opvattingen zijn voor een toekomst, welke nog veraf is. Zeer zeker wil België slechts zijn recht, maar een recht, dat niet geba seerd is op kracht, is onder de tegen woordige omstandigheden slechts een theoretisch en utopisch recht. Wij hebben daarom een machtig leger noodlg, krachtige en goed onderrichte ka ders, Ik verzoek U ons deze te geven. Ik ben er ztker von, dat gij m.'jn beroep bevesti gend zult beantwoorden. De vergadering antwoordde hierop met „ja, Ja". Den minister werd een langdurige en zeer hartelijke ovatie gebracht. 66 Léon Blum is tenslotte geslaagd in de vorming eener nieuwe regeering. Nadat gebleken nas. dat deelneming der commu nisten uitgesloten was wegen6 den tegen stand der overige bii de besprekingen be trokken partijen, besloot Blum te trachten een regeering te vormen onder socialistische leiding, waaraan zou worden deelgenomen door de radicaal-socalisten en die door de communisten zou worden gesteund. In een bijeenkomst van parlementsleden en leidenden figuren der radicaal-socialistische partij werd besloten deel te nemen aan de door Blum voorgestelde regceringsformaïie De radicaal-socialistische partij heeft dit besluit tot onvoorwaardelijke deelneming aan de regeering. die Blum bezig was te vormen, genomen na een krachtige tus- schenkomst van Daladier. die het vertrou wen der partij kreeg voor de onderhande lingen met Blum over de voorwaarden der samenwerking. Daarop is volgend kabinet in elkaar gezet: Coördinatie van het presidentschap: Vin cent Auriol (soc.) zaken: Max Dormoy komen. Léon Blum. de Minister-president en minister voor rr.iatkis.: Léon Blum isoc Minis'er voor het budge': Scinasse (soc.) Ministers van staat: Paul Faure (soc.) Sarrau' (rad. soc.). Violette (link? demo craat). Steeg (rad. soc en Frossard (link.'-- dem.). Buitenlandsohe zaken: dem.j. Binnenlandsche (s oc.l. Justitie: Rucart (rad. soc.). Landsverdediging: Daladier (rad. soc.). Oorlogsmarine: Campinchi (rad. soc,). Luchtvaart: Guy la Chambre (rad. soc.). Opvoeding: Jean Zay1 (rad. soc.). Landbouw: Monnet isoc.). Openbare werken: Jules Moch (soc.). Arbeid: Serol (soc.). Handel: Pierre Cot (rad. soc.). P.T.T.: Lebas isoc.l. Pensioenen: Riviere (soc). Gezondheid: Gen tin (rad. soc.). Koloniën: Moutet (soc.). Verder zijn twaalf staatssecretarissen benoemd Li totaal hebben in de nieuwe regeering zitting vijftien socialisten, vijftien radicaal, socialisten, alsmede drie leden van de iinksdemocraten. Bovendien heeft een onafhankelijk linksche zitting in het kabi net. Het is het honderdvijfde van de derde republiek en het tweede, dat is gevormd door Léon Blum. Sarraut is belast met de zorg voor de coördinatie in Noord-Afrika. Frossard met de propaganda De nieuwe Fransche minister-president heeft een toespraak tot het Fransche volk gericht door middel van de radio. Hij zeide oa.: „Ik heb zoo juist de nieuwe regeering aan den president der republiek voorge steld. De nieuwe regeering zal zich Donder dag a s. aan Kamer en Senaat voorstellen en op het oogenblik stel ik de regeering voor aan alle Frairechen. die luisteren". Blum wees erop. dat de nieuwe regeering niet is. zooals de openbare meening dit verlangde, doch zöoals de omstandigheden het bevalen. Dit blijkt duidelijk uit de moties, welke de politieke partijen hebben aangenomen De nieuwe Fransche minister-president Thans wordt officieel medegedeeld, dat Hitier vandaag te Weenen zal aankomen. Er is order gegeven, dat hedenmiddag op alle kantoren en in alle fabrieken de ar beid moet worden gestaakt teneinde het volk in staat te stellen, deel te nemen aan dc verwelkoming van den Fuehrer bij zijn intrede in de Oostenrijksche hoofdstad. Voorts wordt medegedeeld, dat de beurs tot nader order is gesloten, doch met het no- teeren der bultenlandsche wisselkoersen zal worden doorgegaan. Weenen treft voorbereidingen om Hitier een luisterrijke ontvangst te bereiden. De Fuehrer is om kwart voor elf per auto ver trokken uit Linz, gevolgd door 22 auto's en 13 politieauto's. Ofschoon de reis normaal orie uur duurt, verwacht men, dat Hitier als gevolg van de betoogingen pas tussehen vier en vijf uur te Weenen zal aankomen.' De hotels, restaurants en bioscopen hebben eveneens opdracht gekregen, het personeel vrijaf te geven. De Joden in Oostenrijk. De Daily Herald meldt uit Weenen dat de Oostenrijksche douanedienst thans in handen is van S. A. en S. S.. die duizenden Joden en anderen, die naar het buitenland wilden uitwijken, hebben teruggezonden. Politiebeambten zijn te Weenen van deur tot deur gegaan en hebben er den bewo ners laten weten dat „Joden niet de swa stika-vlag mogen voeren". De Daily .Telegraph heeft van particu liere zijde bericht ontvangen, dat jongens en meisjes van 16 en 17 jaar, die roode swastika-armbanden dragen, in de treinen de paspoorten hebben opgevraagd der pas sagiers en hun hebben gevraagd, hoeveel geld zij bij zich hadden. Eén reiziger werd tot driemaal toe zeer scherp door de jon gelui ondervraagd: Duitsche soldaten wa ren bij de controle aanwezig. De nationaal socialisten hebben het gebouw der Zionisten te Weenen bezet. Dc fondsen zijn in beslag genomen. De vertegenwoordigers werden gearresteerd Het gebouw werd vervolgens gesloten en verzegeld. Honderd Joodsche ban kiers en vooraanstaande kooplieden werden aangehouden en in de gevan genis opgesloten. In de Joodsche buurten is het voor de banken zeer druk van menschen, die hun geld wenschen te ontvangen. Verdere maatregelen. Hoewel geen officieele cijfers worden genoemd over het aantal personen, dat in Schutzhaft is gesteld, gelooft men algemeen, dat dit aantal op 500 is te schatten. Tot de jongste maatregelen die na de in lijving van Oostenrijk zijn genomen, be hoort o.a. het uitzenden van gemeenschap pelijke programma's door de Oostenrijksche en Duitsche radiostations. Het socialistische arbeidsfront is ontbonden. De Oostenrijk sche sport- en gymnastiekvereenigingen komen onder nationaal-socialistische lei ding en de Joden worden uitgesloten. Ten- siotte mogen slechts arische artsen bij de eerste-hulporganisaties in dienst zijn. In den loop van den nacht zijn te Wee nen wederom colonnes gemotoriseerde troe pen met groote en kleine tanks aange- Zwitserland versterkt de grenzen. De Daily Telegraph meldt, dat in het Zwltsersche grenskanton van St. Gall de infanteristen uit dat gebied zijn gemobi liseerd. De grenspassen en bruggen, welke naar Oostenrijk leiden, staan onder bewa king. Op alle belangrijke punten is de po litie en de douane versterkt. Vluchtelingen vinden een vriendelijk onthaal, doch zij die niet aan de voorwaarden tot toelating voldoen, worden teruggestuurd. Von Papen en von Ribbentrop naar Weenen. Ambassadeur von Papen heeft zich van daag naar Weenen begeven. De rijksminister van bultenlandsche za ken von Ribbentrop, heeft zich vanmiddag met eenige ambtenaren van het ministerie van bultenlandsche zaken per vliegtuig naar Weenen begeven. Financieclc maatregelen. Officieel wordt medegedeeld, dat de bondsregeering ter verhindering van de politieke kapitaalsvlucht een wet heeft aangenomen op grond waarvan de bonds- minister voor de financiën in overleg met den bondsminister voor justitie en den bondsminister voor handel en verkeer voor crediet- en verzekeringsondernemin gen beperkingen van de uitbetalingen voor het binnenland kan vaststellen. Voor de ten uitvoer legging dezer wet hoeft de bondsminister voor de financiën een verordening uitgevaardigd, welke na dere bepalingen inhoudt inzake de na tuurlijk slechts tijdelijk uitgevaardigde beperkingen. Binnen een week mogen niet meer dan 1000 schellingen worden uitbetaald of over geschreven, met uitzondering van dienst en loonbetalingen. Evenwel kan over spaar gelden en rekening-courant-saidi, die na 13 Maart zijn ontstaan door de betaling in baar of de crediteering van valuta en deviezen op leder oogenblik vrij worden beschikt. Effecten, gekocht met geld. dat aan beperkingen onderhevig is. moeten bij de geld- of crediet-onderneming, die bij den aankoop haar bemiddeling heeft ver leend. in bewaring worden gelaten. De opbrengst van verkochte effecten mag niet worden uitbetaald. Overtredin gen dezer beperkende bepalingen worden gestraft met boeten van ten hoogste 100.000 schellingen en vrijheidsstraffen van ten hoogste een jaar. Ook pogingen lot overtreding zijn strafbaar. De positie der Evangelische kerk. De Oostenrijksche Evangelische kerk wordt met de Duitsche samengevoegd. Het consistorie der Protestantsche kerk in Oostenrijk onderhandelt hieromtrent met de kerkelijke autoriteiten te Berlijn. Joodsche rechters afgezet. Bij decreet van den minister van justitie zijn alle Joodsche rechters en procureurs bij de Oostenrijksche rechtbanken afgezet. Hitler zou verscheidene dagen te Weenen blijven. Men verwacht, dat Hitler verscheidene dagen te Weenen zal blijven alvorens naar Duitschland terug te keeren. Naar medegedeeld wordt, is het Oosten rijksche ministerie van bultenlandsche zaken opgenomen in den Duitschen diplo- matleken dienst. Telegram van Mussolini aan Hitler, In antwoord op het telegram van Hit ler aan den Duce heeft de chef der Ita liaansche regeering telegrafisch geant woord „Hitier, Weenen. Mijn houding is be paald door de door de as bezegelde vriendschap tussehen onze beide lan den. Mussolini". Arbeidsfront opgericht. De Landesfuehrer der N.S.D.A.P. ln Oos tenrijk, majoor Klausner, heeft giste ren van het „Huis van den Fuehrer" een toespraak tot de bevolking gericht, waar in hij verklaarde te hebben bepaald, dat in Oostenrijk het Duitsche arbeidsfront moet worden opgericht. Zestien tot zeventienduizend gulden verduisterd Reiziger aangehouden. De Zaandaimscihe politie heeft, als gevolg van een klacht van de benadeelde firma, aangehouden een vroegeren employé van de firma Kamphuijs en van Pelt, grosslerderij ln kruideniers- en grutterswaren aldaar, onder verdenking zich schuldig gemaakt te hebben aan verduistering vam een bedrag van zestien tot zeventien duizend gulden. De aangehoudene was in dienst als rei ziger, terwijl hij tevens de gelden inde^ voor hetgeen hij verkocht had. Naar het schijnt verschafte deze dubbele functie hem de gelegenheid verschillende posten niet te verantwoorden. Ged. AANBESTEDING. Staten van Zuid-Holland hebben verklaarde verder, dat hij bereid ls opnieuw heden aanbesteed het maken van een ge- te pogen een regeering te vormen, welke de deelte weglichaam. van een duikerbrug en een grondduiker, benevens het verrichten van bijbehoorende en bijkomende werken. openbare meeninc verlangt, zoodra deze erin geslaagd zal zijn. den tegenstand welke spr. onbegrijpelijk is. te overwinnen Onder- tusschen ls in de huidige regeering even wel de meerderheid van hét land ver tegenwoordigd. Het oogenblik Is gevaarlijk, zoo zeide Blum vorder en de regeering zal de situatie, waarin Frankrijk is geolaatst. bestudeeren en haar plicht doen met voorzichtigheid en wijsheid en rustige vastberadenheid Het ioel blijf' he'zelfdo al; in Juni 1936: te firma Wassink uit Wierden geraakt. De Jongen viel en kwam met het hoofd juist voor een achterwiel terecht. Hij werd op slag gedood. Een kleine jongen, die in de laadbak van den driewieler had. gezeten en naar rechts was gevallen bleef ongedeerd. Politie en justitie waren terstond aan wezig -teneinde een onderzoek in te stellen naar de schuldvraag. Een tragische bijzonderheid was, dat de vader van het slachtoffer even na het on geval passeerde. De man moest geheel over stuur naar het ziekenhuis worden overge bracht ten behoeve van den aanleg van den weg Batavia naar Amsterdam, te Rangoon DE A.S. BOSKOOPSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Ter gelegenheid van de Bloemententoon stelling die van 14 tot en met 30 April t« Boskoop gehouden zal worden, zullen er 60 treinverbindingen per dag zijn met Lei denUtrechtden HaagRotterdam, enz. Tijdens de tentoonstelling zullen in ver band met het te verwachten drukke reizi- gersvervoer de motortreinen Leiden—Al phenGouda door Dieseltrienen worden vervangen. DE „PELIKAAN" BLIJFT TE RANGOON. De K.L.M. deelt mede, dat het Indic- vilegtuig „Pelikaan", dat op weg was van nieuwe Rijksweg Oegstgeest. Haarlemmer meerpolder, Sassenheim in de gemeente Sassenheim. Laagste inschrijver was C. J. Kiebert te Sassenheim voor f. 67.776. ONDER VRACHTAUTO OP SLAG GEDOOD blijven staan wegens ongesteldheid van den gezagvoerder, den heer S. A. Steinbeck, en van den 2den bestuurder, den heer H. C. M. Hakkenberg van Gaasbeek. Smirnoff, die morgen uit Batavia zou vertrekken, is reeds heden van TjilUitan met de Douglas „Gier" opgestegen om Rangoon post en passagiers van de ..Peli kaan" over nemen. Hierdoor zal het thuis komende vliegtuig een vertraging van on- Vanmorgen te omstreeks twaalf uur is Ir rewlizen. da*, een r"ecr!ng van het Volks- liet Groot Weezenland te Zwolle, ter hoogt front kan en moet zijn een regeerinz tot van hrt R K Ziekenhuis, de 17-jarige loop- "eveer 24 uur ondervinden, algemeen welzijn, vertrouwen kan rreven jongen J. Nijboer uit Zwolle, die met een Op Dinsdag 15 dezer zal inplaats van de Boncour (links- aan het werkende Frankrijk en aan het driewielige bakfiets reed, door een passee- „Gier", de „Valk" naar Nederland vertrek- I vreedzame Europa. j rende zeswiellge truck met oplegger van de j ken, met den heer Bax in de stuurhut. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2