Oostenrijk sluit zich bij Duitschland aan 10 een volksstemming over deze beslissing Goering bejubelt de eenheid Duitsche LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 Maart 1938 Vierde Blad No. 23916 Hitier hoofd van het Oostenrijksche bondsleger 79sie Jaargang Heden komt hij naar Weenen. Het leger zal verder worden versterkt De Oostenrijksche regeering heeft op plechtige wijze den „Anschluss" bij Duitschland geproclameerd. De wet inzake den „Anschluss" luidt als volgt: Artikel 1: Oostenrijk is een land van het Duitsche Rijk. Artikel 2: Zondag, 10 April 1938 zal een vrije en geheime volks stemming worden gehouden over de wedervereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk. Hieraan zullen alle Duit sche mannen en vrouwen in Oostenrijk, ouder dan twintig jaar, deelnemen. Artikel 3: Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Artikel 4: De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet zullen bij decreet worden vastgesteld. Artikel 5: Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondi ging. Met het uitvoeren wordt de bondsregeering belast. Voorts heeft Hitier de opperste leiding van het Oostenrijksche bondsleger op zich genomen en het volgende bepaald: „De Oostenrijksche Bondsregeering heeft zoo juist door een wet de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk besloten. De Duitsche regeering heeft heden bij een wet dit besluit erkend. Ik bepaal op grond hiervan dat het Oostenrijksche Bondsleger als onderdeel van het Duitsche leger met ingang van heden onder mijn bevel komt. Met de bevelvoering van de nieuwe Duitsche weermacht in Oostenrijk belast ik den generaal der infanterie von Bock, commandant van het achtste leger. Alle leden van het Oostenrijksche Bondsleger moeten onverwijld door den opperbevelhebber beëedigd worden, zij zullen den eed aan mij afleggen. Generaal von Bock moet onmiddellijk de noodige maatregelen nemen." Hitier heeft gouwleider Buerckel van de Saarpfalz met de reor ganisatie van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk belast. Ook moet hij de voorbereiding van de volksstemming treffen. Gouwleider Buerckel is gemachtigd de maatregelen te nemen, welke hij voor zijn taak noodig oordeelt. 'resident Miklas afgetreden. Op verzoek van bondskanselier Seyss Inquart, heeft president Miklas zijn functies neergelegd. Seyss Inquart zal de ambtsbevoegdheden van Miklas overnemen. Langs den geheelen weg van Branau naar Linz. viel Hitler in alle steden en dorpen, welke hij passeerde, een enorme ovatie ten deel. In de stad Linz waren de kreten „Steg- heil" en „ein Volk, eln Reich" niet van de lucht. Honderden oorlogsvllegtulgen cirkelden boven de stad. Op het balcon van het raadhuis voer den verschillende personen het woord voor de microfoon. In de begroetingsrede, waarmede Hitier door den nieuwen bondskanselier. Seyss Inquart, op het stadhuis te Linz werd ont vangen en welke door de Weensche radio werd uitgezonden, werd o.a. gezegd: Eindelijk is het Duitsche volk één ge worden en heeft den weg gevonden om als één volk te bestaan. Thans is er in werkelijkheid: één volk, één rijk, één Fuehrer. Na een zwaar en hard en offervol be staan, is Oostenrijk nu tot het bewustzijn gewekt, weer een levend volk te zijn. Het heeft een Fuehrer, die bereid en ln staat is. het uit den toestand van de diepste geslagenheid te redden, de natie te lelden in den strijd voor eer. vrijheid en recht. Oostenrijk heeft thans de zijde van den Fuehrer gekozen (langdurig gejuich en Heil-geroep). Duitsche soldaten zijn onder het geest driftig gejubel der bevolking Oostenrijk binnengerukt, als een bevestiging van den wil. het Duitsche volk te helpen, het Duit sche recht te waarborgen en te verzeke ren. (Eindeloos geroep van Slegheil). Het volks-Duitsche rijk van orde en van vrede ls ons doel en Adolf Hitler is van dit rijk de Fuehrer (hernieuwd bijvals- gcroep). Namens millioenen Oostenrijkers werd aan den Fuehrer dank gebracht voor zijn hulp aan Oostenrijk. Hierna nam de Duitsche Fuehrer en rijkskanselier, Adolf Hitler, zelf het woord om op de eerste plaats uiting te geven aan zijn diepe bewogenheid over het ver loop der gebeurtenissen, die Oostenrijk tenslotte tot het beoogde doel gevoerd hebben. Het bereikte resultaat moet aan de we reld bewijzen, dat alle pogingen om dit volk te verdeelen vergeefsch zullen zijn. Na gewezen te hebben op de bescher mende rol der Duitsche soldaten, die Oos tenrijk binnenmarcheerden en op de een- JH heid van het groote Duitsohe volk, die j'tuwe Oostenrijksche bondskanselier, dl'.1 thans zich zoo schitterend manifesteert :s Inquart, in gezelschap van den op- en geschraagd wordt door de macht van ta Duitschen politiechef. Hlmmler,1 het Duitsche rijk, eindigde Hitler met een Miklas. Miklas werd op 15 October 1872 gebo- '<n. Reeds op Jeugdigen leeftijd sloot hij Wl bij de christelijk-sociale beweging JM. Vele jaren had hij zitting in den «nddag en verder is hij gedurende 5 Ja- •?n voorzitter van het parlement geweest, 'n December 1928 werd hij tot Bonds- "esident gekozen, welke functie hij tot •Meren onafgebroken heeft vervuld. Hitler in zijn vaderland. Iiterdag is Hitier naar zijn vaderland 'Wrokken en via Branau, zijn geboorte- '■-ïts. waar hij zijn geboortehuis bezocht enthousiast zong de menigte 't Dultsch- arid-lied! naar Linz gegaan, waar de ueber Alles" en het Horst Wessel-lied ge zongen werden. Hitler heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan het graf van zijn ouders te Leonding. Hij vertoefde eenige minuten bij hun graven en legde er bloemen neer. Vervolgens ontving hij hooggeplaatste au toriteiten. o.m. Seyss Inquart. die eveneens den nacht te Linz had doorgebracht. Heden komt Hitler per vliegtuig naar Weenen, waar het plein voor het raadhuis reeds Adolf Hitler-Platz is gedoopt. De intocht der Duitsche troepen. Steeds meer Duitsche troepen rukken Oostenrijk binnen. Van Duitsche zijde spreekt men van 40.000 man, Reuter gaat zelfs tot een 250.000 man. Bij het verschijnen aan den Brenner, begroette de Duitsche commandant de Ita- liaansche troepen aan de overzijde van de grens en hij wisselde met den comman dant hartelijke woorden. Tenslotte ls slechts een grenspost gehandhaafd. Gemotoriseerde troepen rukten Weenen het eerst binnen, waarna andere troepen volgden. Aspern is één groot militair vlieg kamp geworden. Overal worden de Duitschers ingehaald met feestbetoon. De bedoeling schijnt te zijn, dat spoedig Oostenrijksche troepen naar Duitschland zullen gaan. Steeds meer leidende figuren komen in Weenen aan. Daaronder was ook Baldur von Schirach, de jeugdleider. Schuschnigg nog te Weenen. In een persconferentie is legatie-raad Lazar. vroeger lid van den staf van de Oostenrijksche legatie te Berlijn, aan de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers voorgesteld als de nieuwe leider van den bondspersdienst. Hij deelde vervolgens mede. dat de bondsregeering er den nadruk op legde, dat alle gebeurtenissen zich langs legalen weg hebben afgespeeld en dat zij ener giek alle geruchten over onwettigheid zou bestrijden. Op een vraag inzake de geruchten omtrent Schuschnigg deelde Lazar mede. dat Schuschnigg zich in goeden welstand in zijn woning ophoudt. „Het spreekt vanzelf, dat dr. Schuschnigg zich op vrije voeten bevindt." Naar vernomen wordt heeft dr. Schuschnigg geweigerd Oostenrijk te verlaten en zou hij gezegd hebben: „Dit is mijn land". Een oproep van kardinaal Innitzer. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal Innitzer, heeft gisteren een oproep ge- rich tot de Oostenrijksche katholieken van den volgenden inhoud: .Vandaag worden de katholieken van het bisdom Weenën uitgenoodigd Gode dank te zeggen, dat Hij wel heeft willen toestaan, dat de groote politieke wijzigin gen in Oostenrijk zonder bloedvergieten verloopen zijn en te bidden voor een ge lukkige toekomst van ons land. Het ligt voor de hand, dat alle bevelen der autoriteiten vrijwillig en van harte worden opgevolgd." Bonne mine a mauvais Jeu Italië's houding. Na afloop van de zitting van den groo- ten fascistlschen raad is de volgende of- ficieele verklaring afgegeven: ,De groote fascistische raad, na een ver slag van den minister van buitenlandsche zaken over de Oostenrijksche gebeurtenis sen te hebben aangehoord en kennis te hebben genomen van de door onze ver tegenwoordigers in het buitenland toege zonden omvangrijke en nauwgezette rap porten. op grond waarvan men de ont wikkeling van de situatie tot in de meest preciese bijzondreheden van dag tot dag heeft kunnen volgen, vestigt de aandacht erop, dat de Oostenrijksche bondsregee ring de Italiaansche regeering eerst na het voldongen feit van het onderhoud te Berchtesgaden en van de initiatieven, welke daarop zijn gevolgd, in kennis heeft gesteld. Bovendien was de Italiaansche regee ring harerzijds om evidente redenen vast besloten. op geenerlei wijze in te grijpen in de Oostenrijksche politiek en in de ont wikkeling van een beweging met nationaal karakter, waarvan men het tragische na spel gemakkelijk kon voorzien. De groote fascistische raad vestigt in het bijzonder de aandacht er op, dat het onverwachts door bondskanselier Schusch nigg uitgeschreven plebisciet niet alleen door de Italiaansche regeering niet gesug gereerd werd, doch, zoodra zij er kennis van kreeg, duidelijk werd afgeraden, zoo wel om de wijze waarop, als om den in houd en den vorm. De groote fascistische raad beschouwt hetgeen in Oostenrijk gebeurd is als het resultaat van een tevoren bestaand feit en als een duidelijke uitdrukking van de gevoelens en den wil van het Oostenrijk sche volk. op ondubbelzinnige wijze be vestigd door de openbare manifestaties, waarmede de gebeurtenissen werden be groet. De groote fascistische raad neemt met diepe belangstelling acte van een schrij ven, dat de Fuehrer d.d. 11 Maart aan den Duce heeft gericht over de Oostenrijksche gebeurtenissen met betrekking tot de Ita- liaansch-Duitsche betrekkingen. Hitier heeft daarin de grens aan den Brenner gegarandeerd. Hitier zegt o.a.: „Mijn actie in Oostenrijk moet slechts worden beschouwd als een daad van nationale verdediging. Op een kritiek uur voor Italië heb ik u de hechtheid mijner gevoelens bewezen. Ge behoeft er niet aan te twijfelen, dat in dit op zicht niets zal veranderen. Wat ook het gevolg mag zijn van de komende gebeurtenissen: ik heb de Duitsche grens met Frankrijk definitief vastge steld en bepaal thans definitief de gTens met Italië, den Brenner. Aan dit besluit zal nooit getornd worden. Ik heb het niet genomen in 1938, maar onmiddellijk na den grooten oorlog". De groote raad nam bovendien acte van een door de fascistische regeering uitge sproken weigering ten aanzien van een Fransche uitnoodiging. om een actie door te voeren, welke, daar zij zonder grondslag en zonder doel was. alleen ertoe gediend zou hebben den internationalen toestand moeilijker te maken, en keurt, de door de fascistische regeering ten aanzien van de Oostenrijksche gebeurtenissen aangeno men gedragslijn goed, welke gedragslijn werd ingegeven door een realistische be oordeeling van den toestand met betrek king tot de Italiaansche nationale belan gen". Hitier heeft aan Mussolini tenslotte nog het volgende telegram gezonden: „Aan Zijne Excellentie, den Itallaanschen mi- '■"is per vliegtuig was gearriveerd, ten- „Slegheil!" voor Duitschland, dat tot in '«tie den leider van het Duitsche rijk te i het oneindige door de toehoorders her- "Welkomen. haald werd, waarna het „Deutschland Te Berlijn heeft Goering een rede gehou den. Hij zeide o.a.: Duitschland is weer een geworden, weer een volk onscheidbaar verbonden ln nood en leed. in geluk en vreugde. De Führer had alles in het werk ge steld om het Duitsche volk in Oostenrijk den blnnenlandschen vrede te geven, maar reeds na enkele dagen brak Schuschnigg zijn woord. Waar bleef toen het zelfbe schikkingsrecht der volken? Het Duitsche volk ln Oostenrijk stond als een man op. Bij monde van den huldigen bondskanselier vroeg het om Duitsche broederhulp. En zoo zetten eenheiden van de Duitsche weermacht uit leger en lucht- wapen den opmarsch in 'het Oostenrijksche land in. Zij kwamen niet ais veroverraars, niet als vijanden. Zij werden bejubeld. Thans kan de wereld zien. dat het volk in Oos tenrijk eeuwig Duitsch was en eeuwig Dultsch zal zijn. Wie heeft hier het recht tot inmen ging, wanneer Duitschers met Duit schers willen samengaan. Welke staat is hier geraakt of benadeeld? Hier heeft slechts het Duitsche volk in zijn geheel alleen te beslissen. Thans wordt het Duitsche volk in Oostenrijk voor de eerste maai sedert de vreeselijke vredesverdragen de gelegenheid gege ven zich vrij en eerlijk en in volle openbaarheid zonder eenige beperking voor de geheele wereld uit te spreken hoe het zijn leven wenscht te vormen. Duitschland Hoe echter ook zijn uitspraak zal uit- en beschermheer van alle Duitschers, ook vallen, de wereld die dit gejubel hoort en buiten de grenzen van het rijk deze heilige ontroering beleven kan, weet Duitschland heeft derhalve besloten zijn het reeds. i weermacht verder te versterken en sterk te Onscheidbaar zullen wij verbonden blij- houden als waarborg voor den vrede. ven. Geen macht ter wereld kan ons schei den. Het zou denkbaar zijn, dat Duitsch land ondergaat. Ondenkbaar echter zal het zijn, dat het zich ooit weer uiteen laat scheuren. Voortgaande sprak Goering over het standpunt van Italië tegenover de een wording van het Duitsche volk. Wederom, zoo zeide hij o.m., voelt het Duitsche volk zich met den Duce van Italië in oprechte dankbaarheid verbonden. Hij heeft de woorden van trouw en vriendschap, die hij verleden jaar tot ons sprak in een lichten de daad omgezet. Zijn ridderlijke houding en zijn hoog begrip zullen nooit vergeten worden. Goering noemde verder den driehoek BerlijnRome—Tokio en herdacht hen, die ln Spanje het leven op het spel zetten voor de overwinning van de cultuur op de vernielende krachten der wereldrevolutie. Als voorbeelden van dergelijke verdra gen noemde Goering de overeenkomst met Polen over de minderheden en de vloot- overeenkomsten met Engeland. Duitsch land. zoo zeide Goering verder, juicht het streven tot toenadering der frontstrijders- organisaties ten behoeve van een vreed zame overeenstemming warm toe, evenals het streven der jeugd toh wederzijdsch be grip. Het verheugt er zich oprecht over dat de in het buitenland levende volksgenoo- ten in den zin van overeenstemming en vrede meer en meer worden tot schakels tusschen de naties. Duitschland wil en zal zich niet mengen in de toestanden van een ander land. Vast gesteld moet echter ook worden, dat zich beschouwt als behoeder nister-president en Duce van het fascis tische Italië, Benito Mussolini. Ik zal dit nooit van u vergeten, Adolf Hitler." Protesten afgewezen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: De Britsche en Fransche regeeringen heb ben, onder verwijzing naar zekere haar uit Weenen geworden berichten door haar am bassadeurs protest ingediend tegen de z.g. door Duitschland op de ontwikkeling in Oostenrijk uitgeoefenden dwang. De Duit sche regeering heeft dit protest als ontoe laatbaar van de hand gewezen en tegelij kertijd de door beide regeeringen ontvan gen onjuiste informaties rechtgezet. Tsjecho-Slowakije gerust gesteld. De Duitsche gezant te Praag heeft de Tsjecho-Slowaaksche regeering de verze kering gegeven, dat de Duitsche regeering de rust. welke in Tsjecho-Slowakije heerscht, op prijs stelt en slechts welwil lende gevoelens jegens dat land koestert. Intusschen beginnen de Sudeten-Duit- schers zich te roeren. Duitsche vliegtuigen hebben ln Noord- Bohemen boven Tsiecho-Slowaaksch grondgebied gevlogen. De Tsjecho-Slo- waaksehe regeerine werd direct gewaar schuwd. Zij heeft te Berlijn laten protes- teeren. Generaal Goering heeft direct verklaard, dat het vliegen boven Tsjecho-Slowaaksch grondgebied door Duitsche vliegtuigen ge schied was in strijd met de orders der mi litaire autoriteiten van het rijk Hij ver zekerde. dat dit incident geen politieke of militaire beteekenls heeft en dat alle maat regelen zullen worden genomen om een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. De Balkan. Te Boekarest is een bespreking gehou den tusschen de gezanten van Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije en den minister van buitenlandsche zaken ad interim. Tata- rescu, den ondersecretaris van buitenland sche zaken, Commen en den minister van oorlog. Antonescu. De bespreking had be trekking op den toestand in Oostenrijk, in verband met de omliggende landen der Kleine Entente. Officieel is te Belgrado -.astgelegd: Ten eerste: de vereeniging van Oosten rijk met Duitschland wordt door Zuid-Sla- vië beschouwd als een zuiver binnenland- sche aangelegenheid van het Duitsche volk. waarin Zuid-Slavië zich niet mengt. Ten tweede: Zuid-Slavië is steeds een voorvechter van het beginsel van de ver eeniging van alle stammen van één volk in één staat. Het blijft trouw aan dit beginsel. Ten derde: Zuid-Slavië staat in vriend schappelijke betrekkingen met het Duitsche rijk. Door deze vriendschap wordt ook thans zijn houding geleid, nu het rijk zijn onmiddellijke buur is geworden. Van welingelichte zijde wordt verder ver klaard, dat Zuid-Slavië van deze gebeur tenissen een vergTooting van zijn uitvoer en een verbetering van het vreemdelingen verkeer verwacht. De Roemeensche Tegeerlng besloot giste ren de grens tusschen Roemenië en Tsje cho-Slowakije, Hongarije en Zuid-Slavië te sluiten, ten einde Joden, die uit Oostenrijk viuchten, te beletten naar Roemenië uit te wijken. Groote betooging te Londen Laat in den middag heeft gisteren de in ternationale liga voor den vrede In Trafal gar Square te Londen een massa-betooging georganiseerd, waaraan duizenden perso nen deelnamen. Na een aantal redevoerin gen te hebben aangehoord, nam de verga dering een motie aan. waarin de meening wordt geuit, dat alleen een onmiddellijk optreden van de Britsche regeering, waar bij zij haar aanhankelijkheid aan den Vol kenbond en de internationale wet betuigt, een einde kan maken aan de ooriogen. welke op het oogenblik worden gevoerd en nieuwe daden van aanval kan voorkomen. In de motie wordt de Britsche regeering verder aangespoord zich categorisch te verzetten tegen iederen vorm van inmen ging in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, zich te verbinden de onafhankelijkheid van deze staten te handhaven, ieder crediet aan Italië te weigeren, aan te dringen op het algeheele terugtrekken van de buiten landsche troepen en deskundigen uit Spanje en een einde te maken aan iedere samenwerking met Japan. Vervolgens werd een optocht gevormd, welke naar de Duitsche ambassade trok. Een aanzienlijke politiemacht belette de massa het gebouw te naderen. Drie betoo- gers kregen verlof een brief af te geven aan de ambassade. Later deden zich vechtpartijen tusschen politie en betoogers voor. waarbij een der- igt-al politiemannen op een gegeven oogen blik moest chargeeren om een van hun collega's te ontzetten. Arrestaties worden niet verricht. Gedenktcekcn voor Dollfuss vernield. Het gedenkteeken voor Dollfuss is gisteravond omvergeworpen en kapot geslagen. Volgens verdere berichten »Un nog ongeveer dertig gedenkteekc- nen in Stiermarken eveneens vernield. Starhemberg in Zwitserland. Het Zwltsersch telegraaf-agentschap ver klaart. dat het gerucht volgens hetwelk prins Starhemberg aan de Oostenrijksche grens gearresteerd zou zijn. onjuist is. Starhemberg en zijn gezin hebben hun in- rek genomen in een hotel te Davos. Emigranten naar Hongarije en Polen. Op het landgoed van graaf Esterhazy in Hongarije zijn talrijke Oostenrijksche aristocraten aangekomen, o.a. aartshertog Ernest van Habsburg. Voorts zijn aartsher togin Adelaide en aartshertog Fellx ven Habsburg die zich op Hongaarsch gcb.ed bevonden, naar België gereisd, om zich daar bij hun familie te voegen. Zij reizen

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13