Duitschland verdedigt het optreden in Oostenrijk LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 12 Maart 1938 Redactie1507 Directie en Adminislr. 2500 WfciKï ECRICIITIN^^ Proclamatie van Hitier Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland Buitenland Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) BEURSOVERZICHT SPORT Hedenmiddag heeft Goebbels voor alle Duitsche zenders een proclamatie van Hit- lei voorgelezen. Deze proclamatie heeft den volgenden tekst: Duitschers: met diepen smart hebben vlj sinds jaren het lot van onze volksge- r.ooten ln Oostenrijk beleefd. Een eeuwige historische verbondenheid die eerst door het jaar 1866 losgemaakt werd, doch in den wereldoorlog opnieuw werd bezegeld, voegt Oostenrijk van oudsher In ln de Duitsche volks- en lotsgemeenschap. Het leed, dat dit land eerst van buiten en vervolgens ln het binnenland werd aan gedaan, gevoelden wij als ons eigen leed, zooals wij omgekeerd weten dat voor mil- lloenen Duitsch-Oostenrljkers het onge luk van het Dultsche rijk de oorzaak was van dezelfde bekommerdheid en deelne ming. Toen ln Duitschland de natie, dank zij de overwinning der nationaal-soclallsti- sehe idee. den weg weer vpnd naar het trotsche zelfbewustzijn van een groot land begon ln Oostenrijk een nieuwe tijd van leed, van de bitterste beproevingen. Een regime, dat lederen legalen op dracht miste, trachtte zijn door de overweldigende meerderheid van het Oostenrijksche volk afgewezen bestaan door de brutaalste middelen van ter reur, van lichamelijke en economi sche tuchtigingen en vernietiging in stand te houden. Zoo konden wij als groot volk bele ven, dat meer dan 6 millioen men- schen van onze eigen afkomst door een naar het aantal kleine minderheid werden onderdrukt, welke minderheid er eenvoudig kans toe gezien had, zich in het bezit te stellen van de daartoe noodzakelijke machtsmiddelen. Met de politieke ontrechting en kneve ling ging een politiek verval evenwijdig, dat in vreeselljke tegenstelling stond tot den bloei van het nieuwe leven in Duitsch land. Wie kon het dezen ongelukkigen rolksgenooten kwalijk nemen, dat zij hun blikken met helmwee naar het Duitsche rijk richtten? Naar dat Duitschland, waar mede hun voorvaderen door zoo veel eeuwen heen verbonden waren, waarmede ril eens in den zwaarsten oorlog van alle tijden schouder aan schouder streden, velks kuituur hun kuituur was en waar aan zij zelf ook op zoo veel gebieden zeer hooge, eigen, waarden hadden bijgedra- een. Deze gezindheid te onderdrukken zou niets anders beteekenen dan honderddui zenden menschen verdoemen tot het diep ste zieleleed, maar wanneer jaren geleden dit leed nog geduldig werd gedragen, met het stijgende aanzien van het rijk was ook de wil de onderdrukking op te heffen, steeds feller geworden. Duitschers, ik heb de laatste jaren getracht de leidende machthebbers in Oostenrijk te waarschuwen voor den door hen bewandelden weg. Slechts een waanzinnige kon gelooven door onderdrukking en terreur ln de men schen op den duur de liefde tot het volk, waarmede zij één stam vormen te verstikken. De Europeesche geschiedenis bewijst, dat in zulke gevallen slechts een des te grooter fanatisme wordt ge kweekt. Dit fanatisme dwingt dan de onderdrukkers tot steeds scherpere methoden van overweldiging hun toe vlucht te nemen en deze voeren op hun beurt den afschuw en den haat der daardoor getroffenen op. Ik heb verder getracht de daarvoor ver antwoordelijke machthebbers daarvan te overtuigen, dat het op den duur ook voor een groote natie onmogelijk, want ontwaar- dig is, voortdurend te moeten toezien, hoe menschen, die tot hetzelfde volk behooren, slechts om hun afstamming of om het feit, lat zij zich uitspreken voor deze afstam ming, of om hun verbondenheid met een tedachte, onderdrukt, vervolgd en in ker- kers geworpen worden. Ruim 40.000 vluch telingen heeft alleen Duitschland moeten opnemen. Tienduizend anderen hebben in lit kleine land in gevangenissen, kerkers en concentratiekampen gezeten, honderddul- Wnden zijn tot den bedelstaf gebracht, in diende gedompeld en verarmd. Geen natie ter wereld zou op den duur deze toestanden aan haar grenzen kunnen dulden, anders 'ou zij slechts verdienen zelf geminacht te korden. Ik heb er in 1936 naar gestreefd een weg te vinden, die de kans kon bieden om de tragiek van het lot van dit Duitsche broederland te verzachten, teneinde aldus misschien te kunnen ko men tot een werkelijke verzoening. De overeenkomst van den elfden Juli Wrd echter slechts onderteekend om reeds het eerstvolgende oogenbllk verbroken worden De rechteloosheid van de over weldigende meerderheid was gebleven, laar onwaardige positie als paria in dezen t werd in geen enkel opzicht opgehe- 5p). Wie zich openlijk uitsprak voor het Duitsche volk, bleef vervolgd, onverschillig hij een natlonaal-socialistisch wegwer- '!r of een oude verdienstelijke legeraan- 'aerder van den wereldoorlog was. Ik heb nu nog een tweede maal ge tracht een overeenstemming tot stand te brengen. Ik streefde er naar den ver tegenwoordiger van dit regime, die te genover mijzelf als den door het Duit sche volk gekozen Fuehrer, zonder eenig eigen legitiem mandaat stond, te doen begrijpen, dat deze toestand op den dnur onhoudbaar zou zijn, aange zien de toenemende verantwaardiging van het Oostenrijksche volk niet met toenemend geweld eeuwig onder de knie kon worden gehouden. Ik trachtte hem te doen begrijpen, dat hier van een zeker oogenbllk af het ook voor Duitschland onduldbaar zou zijn, nog langer stilzwijgend toe te zien bij een zoo danige overweldiging, want wanneer heden reeds koloniale oplossingen van problemen van het zelfbeschikkingsrecht der betrok ken lagere volksgeheelen afhankelijk gesteld worden, dan Is het onduldbaar, dat 6'/; mil lioen leden van een oud en groot cultuur volk door den aard van zijn regime, prac- tisch beneden deze rechten gesteld zijn. Ik wilde derhalve ln een nieuwe overeen komst ertoe komen, dat in dit land aan alle Duitschers dezelfde rechten toegewezen en dezelfde plichten opgelegd zouden wor den. Deze overeenkomst zou een vervulling zijn van het verdrag van II Juli 1936. Enkele weken later moesten wij helaas constateeren, dat de mannen der toenma lige Oostenrijksche regeering er niet aan dachten, deze overeenkomst naar den In houd na te komen. Ten einde echter voor haar voort durende inbreuken op de gelijke rech ten der Oostenrijksche Duitschers voor zich een alibi te verschaffen, werd nu een plebisciet verzonnen dat ten doel had de meerderheid van dit land defi nitief te ontrechten. De modaliteiten van dit optreden zouden in éénmaal afgehandeld worden. Een land waar sedert vele jaren in het geheel geen verkiezingen meer geweest zijn, waar alle bases voor het bereiken der stem gerechtigden ontbreekt, schrijft een verkie zing uit, die bénnen nauwelijks 3dag moet plaats vinden. Er zijn geen kieslijsten, er zijn geen klezerskaarten, er is geen mo gelijkheid de kiesgerechtigdheid na te gaan, er is geen verplichting tot geheimhouding der verkiezing, er ls geen waarborg voor de onpartijdige uitvoering der verkiezing, er ls geen zekerheid voor de telling der stem men, enz. Wanneer dit de methoden zijn om aan een regime het karakter van de legaliteit te geven, dan zouden wij. nationaal-socia- listen, in het Dultsche rijk vijftien jaar lang slechts dwazen geweest zijn. Honderd verkiezingscampagnes hebben wij mee gemaakt en wij hebben met moeite de in stemming van het Duitsche volk veroverd. Toen mij de overleden rijkspresident ein delijk aan de regeering riep, was ik de leider van verreweg de sterkste partij ln het rijk. rk heb sindsdien steeds weer ge tracht mij de legaliteit van mijn bestaan en van mijn handelen door het Duitsche volk te laten bevestigen en zij werd mij be vestigd. Wanneer dit echter de juiste me thoden zijn, welke mijnheer Schuschnigg wilde toepassen dan zou ook de stemming ln het Saargebied eens slechts een chicane zijn van een volk, dat men de terugkeer naar het vaderland bemoeilijken wilde. Wij zijn hier echter van een andere mee ning. Ik geloof, dat wij er allen trotsch op mogen zijn, dat wij juist ook ter gelegen heid van deze stemming in het Saargebied op zoo onaantastbare wijze van het Duit sche volk het vertrouwen hebben gekregen. Tegen deze unieke poging tot een verkiezingsbedrog is eindelijk het Duit sche volk in Oostenrijk zelf opgestaan. Wanneer echter ook ditmaal het regime nu weer het voornemen had. mpt middelen van geweld de protestbeweging eenvoudig neer te slaan, dan kon het resultaat slechts een nieuwe burgeroorlog zijn. Het Duitsche rijk duldt echter niet, dat in dit gebied van nu af aan nog Duitschers vervolgd worden wegens hun toebehooren tot onze natie of wegens het feit, dat zij bepaalde opvattin gen aanhangen. Ik heb derhalve besloten de millioe- nen Duitschers in Oostenrijk thans de hulp van het rijk ter beschikking te stellen. Sedert hedenmorgen roar- cheeren over alle grenzen tusschen Duitschland en Oostenrijk de soldaten van de Duitsche weermacht. Pantsertroepen, infanterie-divisles en de S.S.-organlsaties te land en het Dultsche luchtwapen in de blauwe lucht zullen zelf geroepen door de nieuwe nationaal- socialistische regeering in Weenen er de garant voor zijn. dat aan het Oostenrijk sche volk thans eindelijk in den korst mo gelijken tijd de mogelijkheid wordt gebo den door een werkelijke volksstemming zijn toekomst en daarmede zijn lot zelf te be palen. Achter deze organisaties echter staat de wil en de vastbeslotenheid van de ge- heele Duitsche natie. Ik zelf als Fuehrer en kanselier van het Duitsche volk zal gelukkig zijn, als Duit- scher en vrij burger dat land te kannen be treden, dat ook mijn vaderland is. De we reld echter moet er van overtuigd zijn, dat het Duitsche volk in Oostenrijk in deze dagen, uren van de zaligste vreugde en ontroering beleeft. Het ziet in de te hulp gekomen broeders, de redders uit diepsten nood. Leve het nationaal-socialistische Dultsche rijk, leve het nationaal-socialis- tlsche Duitsch-Oostenrijk. De voormalige bondskanselier Schusch nigg is in „schutzhaft" genomen en vertoeft in zijn woning. Een nader bericht van Havas meldt, dat de woning van Schuschnigg, welke ln het Belvedere-kwartier is gelegen, bewaakt wordt door een hondertal S.A.-lieden met het geweer aan den voet, en om den arm een band met het hakenkruis. In de nabij heid staat een politif-auto. Hij overlegt over zijn vertrek uit Oostenrijk. Hij heeft nog geen besluit genomen naar welk land hij zich zal begeven. Men gelooft, dat hem een vrijgeleide is aangeboden. Het Vadcrlandschc Front ontbonden. Het Vaderlandsche Front ls ontbonden. Vele arrestaties zijn verricht, o.m. ls de vroegere perschef. Adam, ln arrest gesteld. Hitier reeds onderweg naar Oostenrijk? Naar van semi-offlcleele zijde verluidt, is Hitier hedenmiddag per auto uit Mün- chen vertrokken. Reuter vernam nog van autoriteiten op het vliegveld te München, dat het niet waarschijnlijk is, dat de rijkskanselier van daag nog naar Weenen zou vliegen. Wel werd tegenover den vertegenwoordiger van Reuter de mogelijkheid genoemd, dat Hit- Ier later op den dag per auto naar Oosten rijk zou gaan. Hij zou zich dan begeven naar zijn geboorteplaats Braunau. in Ipper-Oostenrljk, waar hij een krans zou leggen op het graf van zijn ouders. Te Berlijn zijn de militaire verloven in getrokken; de kruiser ..Emden", <ife ln de Middellandsche Zee is, is naar huis terug geroepen. Te Linz zijn twee escadrilles Duitsche vliegtuigen geland. De Hongaarsche grens ls gesloten om vluchtelingen te weren. Maatregelen in Oostenrijk. Te Weenen zijn de dagbladgebouwen der clericale pers door S.S. en S.A. bezet. Men bevestigt de preventieve arrestatie van dl'. Schmitz, den oud-burgemeester van Weenen. Het gerucht doet voorts de ronde, dat de voormalige vice-kanselier en leider van den Heimatschutz, prins Starhemberg, op het oogenbllk, dat hij de grens wilde pas- seeren, gearresteerd is. Dit bericht ls evenwel nog niet bevestigd. Met nog een aantal andere persoon lijkheden is de bisschop van Salzburg gearresteerd. Persoonlijk schrijven van Hitier aan Mussolini. Gisteravond is te Rome, voor de bijeen komst van den grooten fascistlschen raad, een belangrijk persoonlijk schrijven van Hitier aan Mussolini ontvangen. In dit document geeft Hitier aan het hoofd der Italiaansche regeering een uit eenzetting, waarin hij de motieven opsomt, welke de houding van Duitschland ten op zichte van de gebeurtenissen in Oostenrijk, die plotseling rijp geworden zijn tengevolge van het overijlde besluit tot de volksstem ming, hebben bepaald. Het schrijven van Hitler is door Musso lini in den grooten fascistischen raad voor gelezen. Het heeft een diepen indruk ge maakt. ook reeds tengevolge van de gevoe lens van trouw en vriendschap jegens Ita lië. die daarin bevestigd worden. Goering practisch vice-kanselier? Bevoegde kringen zijn van oordeel dat de benoeming van maarschalk Goering tot plaatsvervanger van den Fuehrer ge lijk staat met de benoeming van een vice- kanselier. wiens taak het zal zijn, met de buitenlandsche mogendheden, of haar ver tegenwoordigers, te onderhandelen. Algemeen gelooft men, dat de thans ge nomen maatregel den weg zou kunnen ef fenen voor een reorganisatie der regeering. Men vraagt zich af of de oude plannen, Hitler tot Fuehrer van alle Duitschers te maken, en Goering te belasten met de functies, die op het oogenblik onder de competentie van de rijkskanselarij vallen, d. w. z. de functies van een werkelijken ministerpresident, niet spoedig weder ter sprake zullen komen. Gistermiddag is door den wind een spoorwegwagon op het emplacement aan de Witte Poort der Ned. Spoorwegen in beweging gekomen. Toen de rangeerder H. v. G., om een botsing met andere wagens te voorkomen, den wagen tot stilstand wilde brengen, kreeg hij zoo'n ernstigen schok van den wagen, dat zijn neusbeen brak en hij een lichte hersenschudding be kwam. Na voorloopig verbonden te zijn, is v. G. voor verdere verpleging naar huis overgebracht. De politie alhier heeft twee mannen van respectievelijk 25 en 20 jaar aange houden, die ervan worden verdacht ten nadeele van de firma B. alhier, een groote partij ijzer ter waarde van f. 400.te heb ben ontvreemd. Als verdacht van heling zijn twee Leidsche kooplieden aangehouden. Gisteravond omstreeks halfzeven .ge raakten de sturen van de rij vielen, waarop gezeten waren P. C. en A. D., beiden alhier, in eikaar verward, waardoor zij ter hoogte van de Zilverfabriek te Voorschoten kwa men te vallen. P. C. bekwaim een hersen schudding en is, nadat hem hulp was ver leend, per auto naar zijn woning vervoerd. AAN VERBRANDINGSDOOD ONTKOMEN. en toen dit zag wat binnen gebeurde waarschuwde het terstond de moeder, die de kleinch uit het inmiddels reeds fel brandende hok naar buiten bracht. Zij hadden reeds brand- en schroei- wonden aan gezicht en handen beko men en indien de moeder even later zou zijn gekomen, waren de kinderen zeker levend verbrand. De kleinen zijn onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht, waar hun de eerste hulp werd verleend. Hun verwondingen zyn niet van gevaar- Ui ken aard. Het hok is geheel in vlammen opgegaan. RONSELAAR AANGEHOUDEN. Een vrouw uit Nijmegen deed gisteren aangifte, dat haar man naar het Spaansche front getrokken was. De politie stelde on middellijk een onderzoek in en kon te Roo- zendaal den bewusten man en iemand, die in zijn gezelschap was, opsporen en naar Nijmegen terugbrengen. Bedde mannen be weerden, dat de 36-j. B. uit Nijmegen hen had overgehaald naar Spanje te gaan; deze was zelf echter thuis gebleven. B. is ver volgens door de politie gearresteerd, ver dacht van ronselartj. DOOR GASVERSTIKKING.OM 1ICT LEVEN GEKOMEN. Defecte gaskachel. Toen het personeel van den heer Mors- helm, die een kapperszaak in de Badhuis straat te Vllssingen heeft, hedenmorgen na herhaald bellen niet werd opengedaan, ver moedde men onraad. Nadat de politic zich toegang had verschaft, vond men in de hulskamer, geheel gekleed zittend, het echt paar M. in bewusteloozen toestand. Onmid dellijk ingeroepen geneeskundige hulp wist den man weer tot bewustzijn te brengen; de 30-j. vrouw bleek echter overleden te zijn. In het vertrek bevond zich een gaskachel, die blijkbaar defect was. Een vijfjarig doch tertje. dat in een ander vertrek sliep bleef ongedeerd. HET CONFLICT BIJ VAN HEEK EN ZONEN TE LOSSER Aanvaarding bemiddelingsvoorstel door Directie Hedenmorgen heeft te Losser een verga dering plaats gehad van het personeel der N.V. L van Heek en Zn., bijeengeroepen door de drie arbeiders-organisaties, in het R.K. W.V.-gebouw. De vergadering stond onder leiding van den heer A. Middelhuis. Deze maakte officieel bekend, dat er van den rijksbemiddelaar bericht was ontvan gen, dat de directie, evenals de arbeiders, liet bemiddelingsvoorstel had aanvaard. De besturen hebben zich daarop direct tot de directie gewend, om een regeling te treffen over het werk te hervatten, wat tot resultaat had, dat de arbeiders zich hier voor Maandag a.s. des morgens om half acht bij de fabriek kunnen vervoegen, zoo dat de staking, wanneer er niets tusschen komt, dan is opgelost. Drie kinderen op het nippertje gered. Dank zij het snelle ingrijpen van de moe der zijn gisteren in den laten namiddag, aan de Sanatoriumlaan te Zeist, drie kin deren van een wissen dood door verbran ding gered. Achter het huis van de familie de Rooy staat een konijnenhok van drie verdiepin gen. In dit hok speelden drie kinderen van het echtpaar de Rooy resp. 5, 3 en 2 jaren oud. Na het deurtje in het hok te heb ben gesloten, heeft een der kleinen blijkbaar een lucifer ontstoken waar door brand uitbrak. Deze brand was, doordat een sterke rook ontstond en de kleinen den uitgang niet meer terug konden vinden, den kinderen bijna noodlottig geworden. Het hok is zoo ver achter de woning gelegen, dat het gejammer van de kleinen in het woonhuis niet meer te hooren was. Gelukkig was nog een 4- jarig kindje buiten het hok gebleven VON RIBBENTROP NOG TE LONDEN. Von Ribbentrop bevindt zich nog steeds te Londen. Van de Duitsche ambassade kun nen geen aanwijzingen verkregen worden ten opzichte van het tijdstip, waarop hij naar Duitschland terue zal keeren. AMSTERDAM, 12 Maart. De financieel-economische vraagstukken wor den op het oogenblik op den achtergrond ge drongen door de politieke verwikkelingen ui Centraal-EuropaOnwillekeurig vraagt men zich af, welke consequenties aan de ontwikke ling van de situatie in Oostenrijk verbonden kunnen zijn. Vanzelfsprekend 1b een atmosfeer van onzekerheid te voorschijn geroepen. Nie mand kan zeggen hoe de toestand zich in de naaste toekomst zal ontplooien en welke reper cussies men op de effectenbeurzen en de inter nationale wisselmarkt van het een en ander zal ondervinden. Ook weet men niet. of door de jongste evenementen nieuwe kapitaalstroomin- gen of kapitaalverplaatsingen veroorzaakt kun nen worden. Waar de handel op de effecten beurs den laatsten tijd reeds van zeer geringe afmetingen was, daar kan moeilijk worden verwacht, dat de ondernemingslust thans groo ter zal worden. Bovendien weet men niet, waar aan men zich met betrekking tot de koersbe- weging in Wallstreet te houden heeft. Uit alles blijkt echter, dat men ook in de Ver. Staten het verloop van zaken in Europa met groote aandacht volgt en dienovereenkomstig een ge reserveerde houding aanneemt. De beurs van heden. De effectenbeurs te Amsterdam stond heden onder den invloed der politieke gebeurtenissen. De stemming was ongedecideerd. Aanvankelijk werd meerendeels op een verlaagd koerspeil af gedaan. doch daarna trad, zij het onder de noodlge schommelingen een herstel in. De handel was wel niet omvangrijk, doch er ging toch meer om dan de laatste dagen doorgaans het geval was. Naar verhouding van de om standigheden legde de markt een goed weer standsvermogen aan den dag. Dat de atmosfeer overigens met nervositeit geladen was, kwam goed tot uitdrukking op de beleggings-afdeeling. De Nederlandsche Staats fondsen hadden een uitgesproken zwak voorko men en kregen zonder uitzonderingen verliezen te boeken. Het meest opvallende verschijnsel was de drukke affaire, die zich in integralen ontwikkelde en die een aanzienlijk verlies te boeken kregen. Er vormde zich een open hoek. hetgeen, vooral voor een Zaterdagmorgen een zeldzame gebeurtenis is. Nadat de eerste trans actie was afgesloten tegen 861/- pCt. of circa 4 pCt. lager dan gisteren, had vervolgens een herstel plaats en tegen het slot werd afgedaan tegen 87 3/4 pCt. De Dultsche fondsen waren ongeveer prijshoudend. De obligatiën uit de Youngleening werden wat lager ingezet, doch konden zich reeds spoedig herstellen, zoodat zij tot 31 3/4 pCt. opliepen. Fransche fondsen waren aangeboden. Koopers en verkoopers konden elkander echter niet ge makkelijk vinden; waar transacties tot stand kwamen, moest met lager koersen genoegen worden genomen. Op de locale aandeelenmarkt openden Ko ninklijke enkele punten beneden het vorige slotpeil. doch nadien had een vrij krachtige ver betering plaats en na enkele fluctuaties bleven de hoogste koersen ongeveer gehandhaafd. Rubberaandeelen bewogen zich op onbereken bare wijze. De tabakken kregen zonder uitzon dering verliezen te boeken van verscheidene procenten. Op de afdeling der Industrieelen waren Phi- lips-aandeelen eenige punten beneden het laagste peil van gisteren Ingezet, doch onder beurstijd kon een krachtig herstel worden waar genomen. Unilevers en Aku's kwamen ietwat lager te liggen. De Fokkeraandeelen zagen zich eenige procenten ontgaan. De Suikerafdeellng was stil. H.V.A.'s bleven op peil. Scheepvaart- papieren bleken over de noodige veerkracht te beschikken. Amerikaansche waarden werden aanvankelijk op een lager niveau verhandeld, doch vrijwel onmiddellijk werd een opgaande lijn gevolgd en de slotkoersen kwamen ongeveer op het hoogste punt van den dag. WISSELKOERSEN. Londen 8.97'/: (8.96 7/8); Berlijn 72.35 (72.25); Parijs 5.72'/. (5.70); Brussel 30.28'/* (30.26); Zwitserland 41.48 (41.54); Kopen hagen 40.071/* (40.10); Stockholm 46.30 (46.20); Oslo 45.12V- (45,07'/.); New York 1.80 (1.79 1/16); Praag 6.32'/* (6.28*/*); Lire 7.45. Prolongatie Part. disc. 1/4; Dag geld V*. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. TENNIS. TILDEN—COCHET IN INDIË. Gisteren heeft wederom te Batavia een wed strijd plaats gehad tusschen Tilden en Cochet, waarbij eerstgenoemde won met 46, 810. 63, 62 en 61. Er waren 1200 toeschouwers, AUTOMOBILISME!. DE TERREINRIT VAN DE K.N.A.C. De uitslagen in de A- en B-klasse. Onder begunstiging van fraai weer is heden morgen voor de eerste maal een terreinrit van de Kon. Ned. Automobielclub gehouden over een circuit van 7'/* K.M. op den Woldberg in Ol- debroek. In de morgenuren werden de wedstrijden in de A- en B-klasse gehouden. De uitslagen luiden: Klasse A, automobielen met een cylinderin- houd tot en met 990 c.c., 5 ronden: 1. E. A. C. Cornelius (D.K.W.) 40 min. 36 4/5 sec.; 2. C. J. Rijshouwer (D.K.W.) 40 min. 46 4/5 sec.; 3. F. W. Breeman iD.K.W.) 40 min. 49 sec,; 4. dr. J. der Weduwen (DK.W.) 43 min. 23 1/5 sec 5. N. R. A. Vroom (DK.W.) 43 min 45 2/5 sec. Klasse B; Automobielen met cylinderinhoud boven 990 c.c. tot en met 1200 c.c., 5 ronden: 1. F. A. J. baron Van Heemstra (Flat); 2. M. Rosier (Hansa); 3. A. Rosier (Hansa); 4. D. S. Keizer (Hansa). BOKSEN. MAX BAER WINT OP PUNTEN VAN TOMMY FARR. Na een zeer hard gevecht is de vroegere we reldkampioen in het zwaargewicht Max Baer, er in de Madison Square Garden te New-York ln geslaagd den Britschen kampioen Tommy Farr na 15 ronden op verrassende maar vol komen verdiende wijze op punten te verslaan. LEIDEN, 11 Maart. Groen ten veiling. - Roodc Kool f. 7. Savoye Kool f. 2.303.00; Groene Kool f. 1.30—3.30; Boerenkool f. 1.50—5; Prei f. 27.40; Kroten f. 1.602.20; Kroten, gekookt f. 5—7; Uien f. 7.40; Peen f. 3.60—6.90; Sprui ten f. 210; Aardappelen f. 2.90; Andijvie f 11 —18; Sla f. 6—10; Witloof f. 3—13; Spinazie f. 10—17, alles per 100 KG. Salade f.1—6.20; Knolselderie f. 1.404.30. alles per 100 stuks. Pieterselie f. 1.702; Radijs f. 3.995.40; Sel derie 6140 et.; Rabarber f.6—8; Raapstelen 60130, alles per 100 bos. LEIDEN, 12 Maart. Botermarkt. Aangevoerd 280 KG. Fabrieksboter prima f. 1.55 per KG.; Boerenboter prima f. 1.441.55 per KG. Han del kalm. LEIDEN, 12 Maart. Turfmarkt. Aan de turf markt was deze week geen nieuwe aanvoer. Prijs f. 78 per 1000 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 Maart. Roode kool f. 3.505.80; gele kool f. 1.301.80; groene kool f. 3.105.50; kroten f. 2.254.40; uien f. 12.4013.60 alles per 100 KG. Waschpeen per kist f. 0.701.20; selderieknollen per 100 f.1— f. 4.10. LEIDERDORP, 11 Maart. Kipeieren f. 2.60— 2.90 per 100; eendeieren f. 2.50—2.60 per 100: boter f. 0.650.80 per pond; Kaas f. 0.180.32 per pond: kippen f. 0.500.85 per stuk; hanen 60125 ct. per stuk; Konijnen 25—220 ct. per stuk. TER-AAR, 11 Maart. Spinazie f. 0.520.68; Andijvie f. 0.540.57 per kist van 4 KG.; Wit lof f. 9—10 per 100 KG. Radijs f. 2.40; Prei f. 5 5.50 per 100 bos. Peterselie f. 2.102.30; Selderie f. 1.00—1.40. VEUR.ll Maart. Kropsla 1ste soort f. 3.10—7, 2de soort f. 2.90—4.10; Stoofsla 9—21 ct. p. KG.; Andijvei per 4 KG. 3350 ct.. Spinazie 4 KG. 42 —72; Radijs f. 2.90—3.50; Selderie 70—120 ct. WESTLAND. 11 Maart. Radijs f. 2.80—4.40; Selderie 3060 ct.; Kelen 4060 ct.; Peterselie 60120 ct. per 100 bos; spinazie 815 ct.; Dun sel 12—19 ct.; Champignons 85 ct.; Witlof 7—12 ct.; Stoofperen 1214 ct.; Appelen 11 ct.; alles per KG.; Andijvie 4052 ct.; Rabarber 3 ct. p. bos; Prei f. 4.00—5.30; Groene kool f. 3.90 p. 100 KG.; Spruiten f. 1.1.40; Boerenkool 1017 ct. per bak; Eieren f. 3.403.60 per 100. WESTLAND. 11 Maart. Snijbloemenveiling. - Spectrum f. 1.604.60; Salmon f. 1.903.30; lt. Rose f. 2.50—4.40. wit f. 1.70—4.60. geel f. 3.60— 3.80; Allwood f. 5.10—7.60; Topsy f. 2.80—4.60; Virginia f. 5.90—7.70; Gerbera f. 5.10—6.30: Calla f. 48: Amaryllikelken f. 58 per 100; Copland 13—21 ct,; Bartigon 18—26 ct.; Pitt 17—25 ct.; Elizabeth 31—33 ct.; Murillo 14— 38 ct.; Mr. v d. Hoeff 2339 ct.; Electra 2021 ct.; Theeroos 1619 ct.; Yellow 2835 ct.; Blos som 23—25 ct.; Gele Prins 16—17 ct.; Rose Cop land 48 ct.; Plumosa 1847 ct.; Sprengerle 21— 25 ct.; Freesia 1113 ct.; Buttercup 1234 ct.; Apotheose 1641 ct.; Irissen 2230 ct.; Ane monen 17—30 ct.: Lathyrus 2747 ct.; Con val* laria 1926 ct.; Narcissen 412 ct. per bos. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3