CHIEF WHIP De Leidsche Bioscoop-Programma's Buitenland [10 LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 12 Maart 1938 C. F. MEERPOEL De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Th. J. VAN DER HEIJDEN A.S. MAANDAG 14 MAART SPREEKANGST VLOT SPREKEN Begiftigd met het QOUDEN ZEQELvanhet Royal Institute of Public Health Hygiene voor de onafgebroken handhaving vanzuiverheid en ktvaliteit gedurende meer dan 10 jaren. DE ALGEMEENE TOESTAND Oostenrijk's lot bezegeld. De slag is gevallen. Het arme Oostenrijk, na den wereldoorlog gekortwiekt tot een niet meer levensvatbaren staat herhaal delijk hebben wy daarop gewezen! is onder den voet geloopen. Droevig, in-droe- vig moet het voor Schuschnigg zijn ge weest, zijn geliefd vaderland te moeten overleveren aan Duitschland. Na hetgeen wij reeds schreven in ons Buitenl. Week overzicht. behoeven wij hierover Aiet ver der meer uit te weiden. Met geweld is in onzen tijd van beschaving en cultuur een nabuur-staat overweldigd. Geweld regeert over de wereld Het buitenland bepaalt zich tot protesten. Bovendien heeft Chamberlain von Ribben- trop. die intusschen Londen weer heeft ver laten. zijn felle afkeuring te kennen gege ven over het Duitsche optreden. Maar daar mede is alles gezegd. Dat de tijd nu wel niet rijp zal zijn voor Britsch-Duitsche besprekingen, het ligt voor de hand. Maar Duitschland heeft zijn prooi gevat en zal zich daarbij gelaten neerleggen. Van de protesten trekt Berlijn zich niets aan. maar dan ook werkelijk niets. Het protest van den Britschen am bassadeur acht men te Berlijn ..twintig jaar te laat gekomen", aldus deelde men hedenmorgen in officieele krin gen aan een vertegenwoordiger van Reuter mee. De woordvoerder dezer officieele kringen voegde hieraan toe: „Waarom protesteerde Groot-Brittannië niet, twintig jaar geleden, tegen het niet- inachtnemen van de 14 punten van Wilson?" Het Britschc protest, zoo wordt ver der verklaard, kan een formeel belang hebben, maar het mist moreele recht vaardiging. 1941 rechtskundig adviseur, H. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (Ingez. Med.) Verder commentaar is hierna wel ge heel overbodig! Hoe trouwens Duitschland eenvoudig recht ziet in hetgeen is voorgevallen, be wijst de proclamatie van Hitier. waarvoor wil naar elders verwijzen. De Duitsche rijksleider Himmler en chef der Duitsche staatspolitie is hedenochtend, nadat de Duitsche geheime raad gister avond voortdurend had vergaderd per vliegtuig naar Weenen vertrokken en daar reeds gearriveerd. Oostenrijk zal een ge trouwe weerspiegeling worden van Duitsch land met in schijn een zekere zelfstandig heid. De economische raadsman van den Fuehrer. Kettler. vervult op het oogenblik de functie van Duitsch gezant te Weenen. Hij heeft zijn intrek genomen in de Duit sche legatie. En misschien komt Hitier zelf! mij is vanmorgen per vliegtuig uit Berlijn naar Muenchen vertrokken. Er is aile reden om aan te nemen, dat hij zich naar Oostenrijk zal begeven. De mo gelijkheid hiervan wordt althans in Berlijn niet ontkend, doch zekerheid daaromtrent ontbreekt nog. Goering vervangt hem te Berlijn. geelt meer; vraagt minder! Daar waar een ruime sorteering van verschil lende merken naai machines U ten dien ste staat, hebt Gij het beste overzicht over hetgeen geboden kan worden. U zult tevreden zijn ever dc prima qualiteit enlagen prijs Inderdaad: Wie koopt met verstand Komt bij „MEERPOEL" aangeland Levering uit voorraad van PFAFF - LADA - ADLER - DÜRKOPP. ALLÉÉN: Breestraat 171 - Tel. 2657 Stand 1027 - Jaarbeurs Utrecht. 7626 Ungra. Med.) Zijn bezoek aan Hamburg heeft hij af gezegd. Reeds zijn Duitsche troepen, op verzoek van den nieuwen Bondskanselier. Seyss Inquart, een gewillig werktuig in Hitler's handen. Oostenrijk binnengerukt De Duitsche troepen hebben Innsbruck reeds bereikt, toegejuicht doer de natio- naai-sociaiisten. Afdeelingen van het Oos- tenrijksche legioen vergezellen hen Gouverneur en plv. gouverneur zijn ge arresteerd Het zenden van Duitsche troe pen, wordt te Berlijn verklaard, heeft ten doel, boedvergieten te voorkomen. Wij willen den „Duit- schen vrede" en wij wenschen niet dat die bevlekt wordt met het bloed van een burgeroorlog. Wij willen niet dat een burgeroorlog ontketend wordt door elcmen'en die vreemd zijn aan het Duitsche volk. Ook te Salzburg zijn Duitsche Jagers bin nengetrokken. Merkwaardig blijft de groote stilte in Italië en merkwaardig is ook het antwoord aan Frankrijk, dat polste, of niet gezamen lijk kon worden opgetreden Bepaald onrustbarend wordt de situatie voor Tsjecho-Slowakije met zijn Sudeten- Duitschers. Ongetwijfeld mag het met ieder gelooven, de volgende etappe te vormen voor de Duitsche expansie-zucht! ITALIË. De bijeenkomst van den grooten fascistischen raad. Hedennacht heeft de groote fascistische raad gesproken over het vormen van een fascistische en corporatieve Kamer en heeft besloten na een uiteenzetting van den duce. dat deze kamer 23 Maart 1939 zal worden ingewijd. Deze Kamer zal ongeveer zeshonderd leden tellen. Verder werden de wijzigingen in het par tijstatuut, welke door den secretaris der partij waren voorgesteld, goedgekeurd. FRANKRIJK De crisis. De tweede dag van de minister-crisis werd geheel beheerscht door de gebeurte nissen in het buitenland. Het optreden van Duitschland ten aanzien van Oostenrijk heeft in politieke kringen veel opzien ge baard en het kan niet worden ontkend, dat hierdoor invloed wordt uitgeoefend op de ontwikkeling van de minister-crisis. De meeste fracties verlangen thans een regee- nng tot „algemeen welzijn". Havas kan berichten dat Leon Blum, als goed staatsman, zijn les weet te trekken uit het optreden van Duitsch land cn in zijn kabinet vertegenwoor digers van alle in het land levende krachten zal pogen te verzamelen, ten einde een krachtige, onwankelbare en duurzame regecring tc vormen, welke Frankrijk in deze omstandigheden noo- dig heeft. Blum wil afzien van een regeering op grondslag van het Volksfront en is thans besloten een regeering te vor men op breede basis om het hoofd te bieden aan de moeilijke problemen. Hoewel het voornemen van den kabi netsformateur nog niet vaststaat, kan men toch wel zeggen, dat hij in zijn regeering wil verzamelen: communisten, socialisten, union socialists et republicaine en radi caal-socialisten en bovendien vertegen woordigers der groepen van het centrum, zooals Reynaud en Louis Marin. Vermoe delijk zal ook de C.G.T. worden uitgenoo- digd aan de regeering deel te nemen. Toch zijn velen van meening. dat het nog beter zou zijn. wanneer een nieuwe regeering zou worden gepresideerd door iemand die niet zco nauw betrokken is ge weest bij de politiek van de laatste drie maanden als Leon Blum. Het bestuur van den nationalen bond van oudstriiders en oorlogsslachtoffers heeft den president der republiek een motie doen toekomen, waarin de aandacht wordt ge vestigd oo de ernst van den toestand in Oostenrijk" en de financieele en economi sche moeilijkheden van Frankrijk. Verder wordt verklaard, dat onmladellijk een regeering moet worden samengesteld uit mannen van karakter, die vastbesloten zijn aan iedereen op te leggen in toewijding zijn geld en werkkracht te geven tot het handhaven van de onafhankelijkheid en de veiligheid van Frankrijk. JAPAN. Militaire begrooting aangenomen. Het Höogerhuis heeft zonder amende ment de buitengewone militaire begrooting ten bedrage van 4850 millioen yen aange nomen. Hiermede is zoowel de gewone als de buitengewone militaire begrooting goed gekeurd. i. ENGELAND u Besprekingen met Ierland mislukt? Tijdens de besprekingen van gisteren is, naar Reuter verneemt, in de Engelsch- Icrsche onderhandelingen een zeer critiek stadium ingetreden. Het is de bedoeling der Iersche delegatie heden naar Dublin terug te keeren. De be sprekingen zijn in een dermate critiek sta dium getreden, dat, tenzij op het laatste oogenblik nog een consessie zou worden ge daan, de Iersche delegatie naar Dublin zal FABRIEK „CORRECTUMS" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 2257 De beste sigaret voor Ihv gezondheid! 7566 (Ingez. Med lerugkeeren zonder overeenkomst, waar over de leden van het kabinet zich met eikander zouden kunnen beraden. Op het kerkhof te Belfast is het gedenk- leeken, opgericht ter nagedachtenis van de leden van het Iersche Republlkeinsche leger, gisternacht door een bom volkomen verwoest. Het monument had juist vorige maand de plaats ingenomen van een an der dat ook door een bom in den afge- loopen zomer vernield was. ZWEDEN Conflict in restaurantbedrijf geëindigd. Het conflict in het hotel- en restaurant bedrijf is geëindigd. De uitsluiting eindigt vandaag. BELGIË Mr. Soudan opvolger van De Man. Tot opvolger van den afgetreden minis ter van financiën is gisteren de socialisti sche senator mr. Soudan benoemd. Deze heeft zijn benoeming aanvaard. en daarom wordt dit dier „schip der woestijn" genoemd, jongen!" „En pappie, dan heet dat kleintje zeker reddingboot?" 2954 (Ingez. Med.) Franco's opmarsch Radio Naclonal heeft medegedeeld dat de troepen van Franco Mertin del Rio, Mediana en andere plaatsen hebben bezet. De regeerlngstroepen leden in den strijd zware verliezen. Barcelona erkent het ver lies van Belihlte en Codo. tw.vt Aan de Gele Rifier, De Japanschë strijdkrachten, die uit Ho- koe in Noord-West-SJansi de Gele Rivier zijn overgegaan en ln de provincie Sjensi zijn binnengevallen, hebben Matlkou, een strategisch belangrijke plaats in Noord- Oost Sjensi, uit drie richtingen bestookt en gisteravond ook ingenomen. De plannen van Hata. Generaal Hata, de opperbevelhebber van de Japanschë strijdkrachten in Centraal- China, gaat er, blijkens zijn mededeeltngen in een pers-interview, thans ernst van maken. Hij vertelaarde, dat de Japanschë strijdkrachten verscheiden jaren in China zullen blijven, wel vijf of tien jaar en zoo noodig zelfs een eeuw. Hata sprak de ge ruchten tegen, dat Japan bijzonder groot belang hechtte aan Noord-China en slechts ln de tweede plaats aan Centraal-Chlna, Voorts zeide Hata, dat hij niets zal kunnen toestaan, dat een belemmering vormt voor de vervulling van de taak der Japanschë troepen, zelfs indien dat politieke belangen zouden zijn in de internationale nederzet ting of de Fransche concessie te Sjanghai. Evenmin zou hij dulden, dat er schand daden of onrechtvaardigheden zullen wor den bedreven onder het voorwendsel van erkende gevestigde belangen. 's avonds half 9 in de Bovenzaal van res taurant „IN DEN VERGULDEN TURK' Breestraat 84, houdt FRANK REUSCH, Psy choloog, een voordracht over spraaksto- I ringen en 963U zoowel ln het gezelschaps-, beroeps- als ver- ■eenigdngsleven. Zelfbevrijding van angst en vreestoestanden - middelen tegen blo zen - concentratie ln plaats van verstrooid heid - zeker optreden - de kunst om onder houdend te zijn. Oursisten, die slechts enkele lessen gevolgd hebben, houden toespraken. W: TOEGANG VRIJ (Ingez. Med.) Lido-Theater. „Het verliefde spook" is eens wat anders dan we gewoonlijk voorgezet krijgen. Want in deze film bewe gen menschen en geesten in mensche- lijke gedaante overigens zich in een wonderbaarlijke mengeling temidden van elkander. En dit is het groote geheim uit deze beschaafde film, nergens geschiedt het overgaan van mensch in geest gefor ceerd, maar steeds vloeit het logisch en onopzettelijk uit de handeling voort. Het aantal mogelijkheden om een mensch zijn stoffeljjken vorm op het witte doek te doen verliezen, is schier onbegrensd en dit kan zoo heel gemakeklijk naar het kluchtige overhellen, doch deze rolprent is. dank zij een strakke regie, een uiterst geestige comedie geworden, fijn. van uit werking en gevat van dialoog. Do twee spoken in dit origlneele procédé zijn het echtpaar Kerby. Ze brengen hun tijd goeddeels door met feesten en fuiven en het behoeft geen verwondering te wekken, dat een ongeluk hen het tijdelijke met het eeuwige doet verwisselen. Maar de nog jonge lieden hebben heelemaal geen goede daden op hun conto staan en zoo beslui ten de Kerby's alsnog deze tekortkoming goed te maken. Hun vriend Topper, een bedeesd mannetje, ook al is hij direc teur van een groote bank die thuis niets te vertellen heeft bij zijn tyrannieke vrouw, zullen ze eens van het leven doen genieten. Een schandaaltje met mevrouw Kerby een vechtpartij met de politie verkrijgt publiciteit en nu dreigt het hu welijksbootje van „Toppie" lek te slaan, maar zie. Toppie en zijn vrouw worden door dit geval juist populaire figuren iu de society-wereld en evenals de „spoken" hem in moeilijkheden gebracht hebben, zoo helpen ze hun Toppie ook weer op het goede pad. Het is verbazend knap, hoe de techniek deze spookgeschiedenis heeft verwerkt. Het lijkt alles zoo gewoon, zoo natuurlijk, dat ge het geheele verhaal als volkomen aanvaardbaar accepteert. Con stance Bennett en Cary Grant spoken er lustig op los en vooral de eerste met haar frele figuurtje beleeft sublieme momen ten. Toppie is Roland Young, een pracht komiek, die iedere scène beheerscht en het geval uitermate amusant maakt. „Een aanzoek per radio" is het genoeg lijke verhaal van een niet op haar mondje gevallen meisje, dat door haar vader ver hinderd wordt een nietsnut te trouwen. Ze zal haar zinnetje doordrijven en daar toe neemt ze een „graaf" in dienst, wiens eenige taak zal bestaan uit het lanceeren van onhebbelijkheden, om zoodoende papa beter van de goede kwaliteiten van haar geliefde te overtuigen. Zij raakt echter in haar eigen strikken verward met het be kende gevolg. Ann Sothern en Gene Ray mond spelen en zingen deze aantrekkelijke verwikkelingen met veel temperament, terwijl Jessie Ralph als een levenswijze tante een raak-geteekend rolletje vervult. Casino-Theater. De naam Tino Rossi heeft stellig niet een ijdelen klank. Door film. radio en gramophoonplaat is zijn zoet-vloeierad stemgeluid reeds in zóó groote mate bekend geworden, dat men oogenblikkelijk zijn typisch timbre her kent uit de tientallen zangers, die elkan der in allerlei genres trachten te over treffen. Doch zooais Tino Rossi het Fran sche chanson weergeeft, zoo zingt het toch ongetwijfeld geen ander. Voor zijn nieuwste film „Marinella" vond men een zeer geschikt scenario, waarin de hande ling zich voor een goed deel afspeelt in een cabaret en in een studio van den ra dio-omroep, en alsof deze interessante en- sceneering nog niet voldoende was. voert het verhaal ons ook naar de uitvinding- van-vandaag-den-dag: de televisie. En juist deze scènes vormen het hoogtepunt, omdat de gemaskerde en geheimzinnige zangeres voor de microfoon, zich dan ont maskerd zal vertoonen. Want om een spe ciale reden verkoos dit meisje met een masker op te treden en een merkwaardig toeval heeft Tino Rossi in contact ge bracht met ditzelfde meiske. toen hij, als zingende schildersknecht, plotseling ont dekt werd en in een cabaret een geweldig succes oogstte met zün lied Marinella. Uit de ontmoeting groeit een liefde, doch Tino weet niet. dat zijn aangebedene èn de gemaskerde zangeres dezelfden zijn.Julst op het oogenblik, dat ze voor de televisie uitzending haar masker zal afdoen, ont ploft echter de apparatuur. Maar in een grootsche show-scene komt niettemin toch de ontmaskering en tusschen de bedrijven door heeft Tino Rossi voortdurend gele genheid zijn zang te doen hooren. Want daarvoor zullen de bewonderaars en -sters zeker deze „Marinella" niet willen missen, welke bovendien een aantal fraaie show scènes bevat, die deze Fransche film niet alleen een lust voor het oor, maar ook voor het oog maken. Vooraf gaat „Moord op de huwelijks reis", eveneens een goede film met Edna May Oliver. Trianon-Theater. - Een grappig teeken filmpje en een Duitsch filmwerk „Zijn tweede moeder" gaan vooraf aan „De firma wordt verliefd". Een bontmantel is de wensch van iedere rechtgeaarde vrouw. Nu was er eens een kostbare bontjas, die „zoomaar" uit de lucht kwam vallen en wel op het hoofdje van Mary, een hard werkende kantoorbediende. En mèt die bontjas begon voor Mary (Jean Arthur) een lange reeks van de meest vreemdsoor tige verwikkelingen, waarin ze tegen wil en dank verzeild raakt. Het bezit van een dergelijk kleedlngstuk beteekent name lijk allereerst ontslag op staanden voet (immers: „hoe kómt zoo'n meisje er aan?"). maar dan: het leven van een prinses in een groot hotel. Hoe komt Mary in de „keizerlijke suite" voor 7 dollar per week, waarom overstelpt men haar met juweelen en andere cadeaux, waarom de- monstreeren mannequins voor haar de nieuwste toiletten? Men verdenkt ten onrechte een bef aamden bankier (Ed ward Arnold) van een liaison met Mary en zonder dat hijzelf hiervan iets ver moedt, staat zijn invloed achter alle ver wikkelingen. Uit een zuiver toevallig ver blijf van Mary, den bankier en diens zoon (Ray Millandi in het hotel van een der schuldenaren van den bankier, denkt deze eigenaar op echt-Amerikaansche wijze munt te slaan te zijnen voordeele. Het publiek, op sensatie belust, trekt in drommen naar Hotel Louis en de zaken marcheeren. Maar als de misverstanden zich opstapelen, is het duidelijk dat er een catastrophe zal komen, die zlch^an ook voordoet in den vorm van een paniek op de beurs. In verbijsterend snel temporolt Mary van de eene gebeurtenis in de andere en het is een raadsel, hoe de bulderende ban kier, de argelooze Mary en de bankiers zoon uit dezen chaos weer heelhuids te voorschijn zullen komen. Maar, dank zij een paar goede wenken van zoonlief, komt alles in deze, op het witte doek voorbij- daverende film voor elkaar. Paramount bracht een echt-Amerlkaansche lach- schlager waarmee ongetwijfeld velen zich zullen vermaken. Rex-Theater. Er zijn films, welke een tiental Jaren geleden een wereldsucces wa ren thans nog steeds op het repertoire voorkomen en een tiental Jaren verder vermoedelijk nóg niet in de archieven op geborgen kunnen worden, omdat ze nu eenmaal films van alle tijden zijn. Tot deze heel weinige behoort ook het klas sieke standaardwerk „Ben Hur", dat eens zijn muzikale begeleiding moest krijgen vanuit den orkestbak, doch met het ver dwijnen van deze musici door Metro Gold- wyn Mayer nagesynchroniseerd is. Het verhaal van Ben Hur volgt men nog steeds met intense belangstelling en de fenome nale scènes van het zeegeveoht en de wa genrennen vormen nog immer hoogtepu- ten, waarbij ge de opname-techniek van vroeger weer bewonderen kunt. Ramon Novarro is de held van de geschiedenis, wiens creatie reeds door zoovelen is be wonderd. Wie dit meesterwerk nog niet gezien heeft of het voor de tweede maal wil gaan zien, krijgt thans deze week op nieuw gelegenheid, ln de lotgevallen van Ben Hur mee te leven. Het programma wordt aangevuld met de verfilming van Jack London's „Plt-tah, de grijze wolf", een bijzonder mooie film, waarin ge een flinke dosis sensatie te ver werken krijgt, wanneer de onschuldige Weldon Scott nog juist een executie weet le ontloopen en zijn onschuld bijtijds aan het licht komt. Het is vooral Plt-tah, de prachtige wolfshond, die zijn meester redt en men moet groote bewondering hebben voor de prestaties van dezen hond; de dressur van Plt-tah is zeldzaam knap en zijn reacties op de verschillende gebeur tenissen zijn steeds natuurlijk. De fotografie vond in het besneeuwde Alaska een dank baar object en de spelers vormden een sterke bezetting: Michael Whalen als de goudzoeker Scott, Jean Muir en Slim Sum- merville, zij allen droegen het hunne bij tot een keurig resultaat, waarbij nog de goede regie van David Butler te roemen valt. Eèn muzikaal filmpje met Jack Denny en zijn „band" brengt o.m. een voortreffelijk danspaar op het doek. Luxor-Theater. Twee uitstekende hoofdfilms, aangevuld met een uitgebreid wereldnieuws vormen te zamen het film- menu, dat de directie van het theater aan den Stationsweg ons voorzet. In de eerste speelt het gebeuren zich voor een groot deel af ln de cabine van een verkeers vliegtuig, dat den dienst tusschen Berlijn en Londen onderhoudt, waardoor de plaats van handeling af en toe ook vaderland- sche bodem is, nj. het vliegveld Schip hol. Willy Fritsch, de groote acteur-regis seur van de Ufa, vervult hierin de rol van den eersten piloot Droste, die valschelijk wordt beschuldigd van deviezensmokkel. Het kost hem niet veel moeite om zijn onschuld aan te toonen, maar veel last'- ger is het om den waren schuldige te ont maskeren. De weg naar de waarheid voert inderdaad niet langs geëffende paden; zelfs een breuk met zijn Engelschen boe zemvriend Crossley is er het gevolg van, doch tenslotte leiden de nasporingen ln een richting, waardoor beider belangen parallel loopen, zoodat een hereeniging tot stand komt. En niet alleen tusschen deze beide vrienden, doch ook en dat is voor Droste nog veel belangrijker! met een lieftallige employé van het Berlijnscne Tempelhof, die door hetzelfde boosaardige individu beroofd wordt van een plotseling verkregen erfenis als degene, die den kia- nigen piloot tot een gemeenen smokkelaar wilde degradeeren Een vlotgespeelde film met een aantrek- kelljken inhoud, waarin de spanning het laatste oogenblik voortduurt. Na de pauze zien wij Stjenka Rasl"'„f„ Ataman der Kozakken in zijn strijd de machtige Bojaren uit het n)lcldeil..r,I 17de eeuw. Het is een sterke specIfu welke vooral Hans Adelbert en George alle gelegenheid biedt om hun lenten te toonen, waarvan zij dan °°K dankbaar gebruik maken. De praenwg zang van het beroemde Don-kozakkens onder leiding van Serge Jaroff v°f®Lnde schoonen achtergrond voor de boe» handeling, welke zich voornamelijk speelt aan de boorden en op de go van de Wolga. De echt-Russiscne wordt ln menig tafereel voortreffelijkw gegeven. Wera Engels speelt de vr0" lljke hoofdrol met veel gevoel en tuiging. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2