Schuschnigg zwicht voor Duitsch geweld 79 ste Jaargang ZATERDAG 12 MAART 1938 No. 23915 STADSNIEUWS EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IM. NOOMEN Dii nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z(jn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f.2.35 per »week ..'..".Vi/f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mni> Gedenkplaat op een woonhuis van Bilderdijk. Onthulling op 26 Maart a.s. Op Zaterdag 26 Maart a.s. zal op het, huis Oude Singel 86 door het Ge nootschap Willem Bilderdijk een bron zen Gedenkplaat naar ontwerp van Jan de Quack plechtig worden ont,- huld, ter herinnering aan den vroe- geren bewoner Bilderdijk. De beroemde dichter woonde hier van Mei 1823 tot Mei 1827. toen hij naar Haarlem verhuisde. In dit huis in een hoogst merkwaardig tijdperk van zijn le ven. zijn Leidsche tijd (18171827) afge sloten. In 1815 was hem te Amsterdam de leerschool van Vaderlandsche letter kunde en Geschiedenis aan het Athenaeum (de Universiteit) ontgaan door toe doen van twee professoren, die, niet ingenomen met Bilderdijk's van het gangbare liberalisme afwijkende gods dienstige en staatkundige denkbeelden gedreigd hadden ontslag te zullen nemen Indien hij werd aangesteld. Deze tegen den uitdrukkelijken wensch des Konings doorgezette intrigue wekte in zoo hooge mate de verontwaardiging op van eenige hooggeplaatste personen, dat zij den diep gekrenkten geleerde rieden, op eigen ge zag colleges te gaan geven. Dit werd aan leiding tot zijn vestiging te Leiden in 1817, waar hij aan een groot aantal studenten les gaf. Tot een duidelijke en openlijke breuk met de heerschende begrippen kwam het in 1823. toen Bilderdijk's leerling Da Costa. zijn „Bezwaren tegen den geest der Eeuw" schreef, en naar aanleiding daar van zich een woedende strijd tegen Bildefr dijk ontketende. Van dit oogenblik af kan men zeggen, dat die richting, welke later ais Groen van Prinsterer's „anti-revolu- tlonnaire of christelijk-historische nartij" optrad, in de openbare kampplaats der mceningen verscheen. Het huis aan den Oude Singel kan dus als de bakermat dier partij worden beschouwd. Het verblijf ln dit huis viel voor den dichter te zamen met de bekroning van zijn werken en wen- schen. Zijn latere leven te Haarlem had een veel rustiger verloop. In dit huis ontstond een reeks van hoogst belangrijke dichtbundels, waarvan de titels herinneren aan het uitzicht op zijn vurig verlangden dood, dat den steeds lijdenden man niet losliet: de meeste ver zen uit de Rotsgalmen, Navonkeling, Na klank, Voet in 't graf, Oprakeling, Avond schemering, Schemerschijn. Nasprokkeling, Veimaking, Nieuwe vermaking. Voorts de nieuwe taal- en dichtkundige verscheiden heden en de uitgaven van Hooft, Huygens en Johannes Antonides. Door de bemoeienissen van het „Ge- schap Willem Bilderdijk" werd ten vorigen jare op de beteekenis van dit huis de aan dacht gevestigd. Het bleek, dat de eige naars (de firma Krantz) juist voornemens waren, het inwendig geheel te verbouwen, maar ingelicht omtrent de geschiedkundige waarde, besloten zij het Intact te laten. Dit zoo grootmoedige en echt nationaal ge voelde gebaar was aanleiding, dat nu ook de wensch geboren werd, het gebouw door een uiterlijk kenmerk te bestempelen als een „beschermd historisch monument". Aan dien wensch zal de daad van 26 Maart voldoen. IS DE BIJBEL NOG GODS WOORD VOOR ONS? Lezing van ds. K. H. Kroon. Ds. K. H. Kroon, Geref. pred. in H, V. te dezer stede zal op uitnoodiging van een kring van belangstellenden een viertal le zingen houden over actueele onderwerpen betreffende het Christendom. Deze lezingen waarvan gisteravond de eerste plaats vond. hebben betrekking op de navolgende onderwerpen: „Is de Bijbel nog Gods Woord voor ons?"; „De verbur- Selijking der Kerk"; „Wanbegrippen aan- ïaande den Zondag" en „Wat is Christe lijke politiek?" Na een inleidend woord van den heer Verkuil was het woord aan ds. Kroon. Spr. begon met op te merken, dat de christelijke kerk midden in deze wereld staat, temidden ook van een mengeling van critiek en respect. De critiek op de chris telijke kerk vooral is gemakkelijk te formu leren en daarom meest gebruikelijk. Dit 'dl niet zeggen, dat in deze critiek geen 'aspect verborgen ligt. Integendeel uit de critiek blijkt vaak het respect. Wij hebben luist het gevoel, dat wat de kerk doet en !;?t niet vermenschelijkt mag worden, omdat het gaat om God. Tot zijn eigenlijk onderwerp komende, jaes ds. Kroon er op. dat wanneer wij een £?rk binnen komen, waar Gods Woord ge- gedikt wordt, wij dan merken, dat daar Ksproken wordt met gezag, dat alles te- "kgeleid wordt naar den bijbel. De bijbel is Gods Woord en wie het gezag 'S" Gods Woord wil dragen, moet het ge- te? '-an den bijbel achter zich hebben. De bijbel is Gods Woord en deze belijdenis is vH nu, die vanavond tot ons allen als een ''sag komt. „Is de Bijbel nog Gods Woord 'oor ons?" Djt is een werkelijke vraag 'sarin wij „bijbel" en „Gods Woord" let- Mk en streng moeten nemen. Met den ■'loei bedoelen wij het boek, dat op den ""sol ligt, in vele millioenen verspreid Na een dag van steeds grooter wordende spanning hebben de gebeurtenissen in Oostenrijk gisteravond tot een verbijsterende ontknooping geleid. Schuschnigg is afgetreden en Oostenrijk heeft een nationaal-socialistische regeering gekregen, die staat onder leiding van Seyss Inquart, den minister, die na het onder houd van eenige weken geleden te Berchtesgaden tusschen Hitier en Schuschnigg in de Oostenrijksche regeering werd op genomen. De geruchten over een Duitsch ultimatum, die gistermiddag in Weenen de ronde deden, bleken juist te zijn: Duitschland eischte het aftreden van Schuschnigg en de vor ming van een regeering overeenkomstig Hitler's wenschen. Bij niet-inwilliging van deze eischen zouden de Duitsche troe pen nog gisteravond Oostenrijk zijn binnengerukt. Onder dezen druk is Schuschnigg bezweken. Nadat hij de volksstemming, die morgen gehouden zou worden, had uitge steld, deelde hij om kwart vóór acht gisteravond via de radio zijn besluit om af te treden mede. Seyss Inquart werd tot Bondskanselier benoemd en vormde in korten tijd een nationaal-socialistische regeering, terwijl alle voornaamste regeeringsposten door nazi's werden bezet. In een radio-rede deelde Seyss Inquart mede, dat door hem de hulp van Duitsche troepen was ingeroepen, om de orde en rust in het land te verzekeren. In den loop van den nacht zijn Duit sche leger-eenheden de Oostenrijksche grens overgetrokken. Over de positie van den Oostenrijkschen Bondspresident Miklas zijn de berichten nog zeer tegenstrijdig. Schuschnigg wordt met eenige van zijn oud-ministers in de Bondskanselarij te Weenen door politie en stormtroepen be waakt, terwijl eenige andere afgetreden ministers naar Hon garije zijn gevlucht. Schuschnigg is in „Schutzhaft" genomen. De Engelsche en Fransche regeering hebben, gezien hun ont- wapeningspolitiek der laatste jaren, niets anders kunnen doen, dan hun toevlucht nemen, tot het indienen van een „krachtig protest" te Berlijn. De uitwerking hiervan is natuurlijk nihil. Wel waarschijnlijk komt het ons voor dat de Duitsche eisch voor koloniaal bezit, in de naaste toekomst nu geen kans van slagen zal hebben. (Voor bijzonderheden zie men 3e Blad). wordt, zes-en-zestig boeken bevattend over een reeks van eeuwen ontstaan. Deze bijbel verloochent zijn historische afkomst niet maar ls in alle opzichten menschelijk het geen met enkele voorbeelden uit den bijbel werd aangetoond. De bijbel is bovendien een Joodsch boek. En nu na dit alles de belijdenis: de bij bel is Gods Woord. Is deze belijdenis niet een onmogelijke belijdenis? Met „Gods Woord" mogen wij toch niets anders be doelen dan het levende spreken van God zelf. Gods Woord is niet iets anders dan God. Wij zouden denken, dat als God spreekt, Hij een aantal algemeene waarheden open baart. Maar Hij openbaart midden in het menschelijke leven Zichzelf. De bijbel is het getuigenis van men- schen, die God als zulk een levenden God ontmoet hebben. Deze mensehen zijn men- schen precies als wij en juist zoo ln dienst genomen door den levenden, vrijmachtigen God. Het is Zijn verkiezing, dat deze men- schen van Hem getuigen. De bijbel is Gods Woord beteekent: God verkiest dezen by- bel om Zijn Woord te zijn. Wij moeten met Gods Woord bedoelen „een gebeuren God zal er steeds bij moeten zijn. Het moet gezien worden als een gave, die wij Krijgen. De biibel getuigt van dingen, die in geen menschen hart zijn opgekomen. Geen en- kei dins: op deze wereld, heeft zelfs de „eigenschap" Gods Woord te zijn, ook de bii'bel niet. Vervolgens zette ds. Kroon uiteen, dat zullen wii in dezen tijd oie-, de kerk be lijden. dat dif bijbel Gods Woord is, wii van twc" mi'-Y standen af moeten, len eerste, dat de bijbel in zichzelf goddelijk is. De biibel is in deze wereld niet als iecs goddelijks neergevallen maar ligt in alle eenvoudigheid als een boek van menschelijk. getuigen voor ons. heenwijzende naar het Vleeschgeworden Woord. Ten tweede zullen wii het misverstand uit den weg moeten ruimen, dat het Goddelijk Woord in deze wereld niet precies hei menscheliik ka rakter nice dragen als wii zelf. Om de bel'jden: „de bijbel is Gods Woord" moet men werkelijk den biibel lezen met een mengeling van respect en critiek. Er wordt van ons gevraagd, dat wij den biibel lezen zooals wii een goed boek lezen. Nadat cis. Kroon nog aangetoond had. dat wii feitelijk niet kunnen bewijzen dat werkelijk de bijbel Gods Woord is, maar dat wii dit moeten gelooven en ervaren wees hii er tenslotte nog op. dat tot den mensch voor wien de bijbel de kerkelijke stem van den levenden God is. kan gezegd worden: vleesch en bloed hebben u dit niet geopenbaard, maar God, Die in de hemelen is. Niemand kan zeggen, aldus eindigde ds. Kroon, den bijbel Gods Woord te zijn dan door- den Heiligen Geest. Een uitvoerige bespreking volgde op de uiteenzetting van dit ondei'werp, waarbij ds. Kroon gelegenheid vond nog nader op enkele punten in te gaan. VRAGEN AAN DEN RAAD. Inzake schoolkinderkleeöing. Het raadslid, de heer T S Goslinga, heeft den raad verzocht de volgende vra gen te mogen stellen aan het College van B. en W.: Ie. Hoe heeft het bes,uur der Vereeniging voor Schoolkindervoeding en kleeding ge reageerd op het op 13 December 1937 door den raad aangenomen voorstel van mevr. Braggaar-de Does om in plaats van klom pen, schoenen te verstrekken aan de leer lingen der scholen, die schoolkleeding ge nieten? 2e. Zijn B. en W. voornemens ten spoe digste een voorstel tot wijziging der begxoo- ting 1938 aanhangig te maken waarin de meerdere uitgaaf die de ten uitvoerlegging van 'sraads besluit mee zal brengen wordt geraamd? 3e. Zij.n B. en W. bereid aan de Vereeni ging voornoemd te kennen 'e geven da. geen uitgaaf mag worden gedaan of geen verplichting tot uitgeven mag worden aan gegaan ter genoegdoening aan 'sraads be sluit alvorens de sub 2 bedoelde begroo- tingswiiziging goedkeuring heeft verkregen? ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor he; candidaa'sexamen theologie: de hee>- J Dirks" iLeiden) en voor het doe oraal examen Indisch recht, de heer W L J. v Har'ingcveldt (Leiden). Bevorderd is tot doctor in de rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „Het college' van gedelegeerden uit den Volks raad". de heer I, Samkalden. geboren te Rotterdam. Een goede fundering is de grond slag van elk groot bouwwerk. Ook Uw leven is een bouwwerk, dat een hechte grondslag nodig heeft. Een Levensverzekering IS een goede fundering. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 7607 (Ingez. Med.) STICHTING HET NEDERL. HISTORISCH NATUURWETENSCHAPPELIJK MUSEUM. Jaarverslag over 1937. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Het beheer der geldmiddelen moest met de uiterste zorg en de grootste zuinigheid gevoerd worden. Vermeerdering der inkom sten blijft dringend noodzakelijk, wil de toekomst van het museum niet ernstig in gevaar komen. Na het aftreden van den tegenwoordigen directeur en adjunct directeur, dr. C. A. Crommelin en prof. dr. C. J. v. d. Klaauw. zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn onbezoldigde krachten voor deze betrekkingen te vinden. Aan gezien het moeilijk zal zijn opvolgers te vinden en er geen eigenlijke opleiding voor museumwerk bestaat, zal het noodig zijn via een assistentschap een toekomstig be werker of beheerder der verzamelingen op te leiden. Door den snellen aanwas der verschil lende verzamelingen dreigt de beschikbare plaatsruimte te klein te worden. N|i het meer en meer blijkt, dat het museum niet is gebleven wat het bij de opening grooten- deels was. n.l. de bewaarplaats van voor werpen van historisch belang uit de rijks laboratoria afkomstig, maar allengs ook van voorwerpen, afkomstig uit particuliere collecties de nationale verzamelplaats is geworden en dat de werkzaamheid van de stichting een vlucht heeft genomen, waar van wij bij de opening van het museum niet hadden durven droomen. voorzien en vreezen wij, dat binnen niet al te langen tijd inderdaad plaatsgebrek zal ontstaan. Verder doet zich telkens het bezwaar ge voelen, dat het museum niet beschikt over een zaaltje met projectie-inrichting voor lezingen, vergaderingen en de ontvangst van gezelschappen. Het komt ons voor, dat er slechts één weg openstaat om in dit dreigende plaats gebrek tijdig te voorzien, n.l. door beschik baarstelling van de benedenverdieping van het gebouw voor het museum. Onze hoop is gevestigd op de mogelijkheid, dat de collectie Dubois, die thans in de beneden verdieping gehuisvest is, mettertijd naar elders zal verhuizen. Het Museum werd in 1937 bezocht door 1072 personen, waarvan 865 betalend en 207 niet betalend. De verzamelingen verkeeren in voortref- felijken toestand. De aanwinsten waren dit jaar zeer talrijk en zeer belangrijk. Verkregen werden door aankoop een kastje met praeparaten van Ypelaar, 18de eeuw. een model van het zeeuurwerk van Christiaan Huygens met dnekantigen slin ger van 1672. als geschenken: een uurwerk met balansslinger volgens Huygens, een klok met parabolischen slinger volgens Christiaan Huygens (met gewichtsaandrij ving) van den heer O. F. Muller von Czer- nicki te Bloemendaal benevens een doos met praeparaten van Ypelaar, een Wilson- microscoop en een passermicroscoop, door Ypelaar geschonken aan den schilder J. C. Mertens van Mevrouw de wed. A. C. Sijt- hoff geb Plemp te Leiden Bovendien werden zeer vele voorwerpen in bruikleen afgestaan. De aanwinsten waren, zooals gezegd, zeer talrijk en zeer belangrijk; de Huygens-col- lectie werd vermeerderd met modellen van drie uurwerken, geconstrueerd volgens tee- keningen en beschrijvingen van Huygens. Wij verwierven drie kastjes met microsco pische praeparaten van Abraham Ypelaar, waarvan wij nog slechts zeer weinig beza ten; het kastje Mp 69 is zoo groot en zoo fraai als men slechts hoogst zelden ziet. Zeer belangrijk zijn ook de Swammerdam- miana en de vijf collecties astronomische, geodetische, zeevaartkundige, natuurkun dige en scheikundige instrumenten (te za men 19 nummers in den catalogus) en de colectie brillen, waardoor de verschillende afdeelingen op gelukkige wijze zijn aange vuld. Da Stichting heeft door hot inrichten van een tentoonstelling in het Museumgebouw, medegewerkt aan de door den Senaat der Leidsche Universiteit georganiseerde her denking van het feit, dat de Hollandsche anatoom Jan Swammerdam 300 jaar gele den geboren werd (12 Febr. 1937). De handbibliotheek van het Museum be vatte op 31 December 1937 199 boeken en 648 afdrukken en brochures: de aanwin sten "edurende 1937 bestonden uit 8 boeken en 71 afdrukken en brochures. BINNENLAND. Prins Bernhard in ons land teruggekeerd (4e Blad). De Iconen in den landbouw; adres van den Nationalen Bond „Landbouw en Maat schappij". (Binnenland, 3e Blad). De Flottieljeleider „Tromp" voltooid (6e Blad). BUITENLAND. In 19 van de 21 gevallen wordt in het proces te Moskou de doodstraf geëischt. Voor 2 25 jaar gevangenis straf. (6e Blad). Opvolger van de Man in België benoemd (Buitenland, le Blad). Blum tracht thans een nationaal kabinet in Frankrijk te vormen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Dl den algemeenen weersroestand ten onzent komt nog weinig ver andering. Vermoedelijk verplaatst de kern van het hoogedrukgebied zich naar het Zuidoosten, zoodat de wind via Oost naar Zuid om loopt. De nachtelijke uitstraling zal lichte vorst en ochtendnevel veroorzaken. Overdag klaart het op. terwijl de temperatuur weinig verandert. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ned taal, afgenomen door den Algem. Steno- grafenbond, slaagden: de dames G C E v. Koolbergen, en C. M. Zandee. Idem voor Kantoorstenograaf in de Ned taal: Mej. J. E. van Hattum. Voor Machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur) slaagden: de dames J. F. Bakker, J. C. Briejer C J. van Denderen, M. Dubbeldam. Katwijk a. Zee, C. J. M. v. Hamersveld. J. H. A Ho- gendoorn, M. v. d, Kraan, M. de Minjer, W. C. Mulder, Oegstgeest, J. P. Oppelaar, Boskoop, C. F. S. Ripken. D Zierfuss en de heeren C. H. Boom. C. Both. J. Eggink, Voorschoten, J. J. van der Geest. War mond, G. A. Hamel. Oegstgeest, N. H. Ko ning, P. Maaskant, A. M. Reynders, Roe- lofarendsveen. J. Vavier, A. van Veen. Kat wijk a. d. Rijn, F. P. de Vries, J. A. de Wolf, C. J. A .Zandvliet, J. J. M. Zwet sloot. Idem voor diploma A: Mej. W. E. M. Brand. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 3. De heer H. G. Hagens alhier, volon tair bij de politie te Katwijk aan Zee, is aangesteld als 2de luitenant bij het 4de regiment infanerie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma H. F. van der Linden. Juliana- sLraat 50, Alphen a. d. Rijn. Boter- en Kaashandel (en gros). Overleden vennoot: H. F. van der Linden, dd. 19 Febr. 1938. Het bedrijf wordt voortgezet door D. van der Linden, als eenig eigenaar onder den ouden naam. Zuid-Hollandsche Inleggerij C. Mank Johzn.. A 146 Ter Aar. Inleggerij van ta- felzuren. Eovengenoemde zaak ls omgezet in een naamlooze vennootschap onderden raam: N.V, Zuid-Hollandsche Inleggerij C. Man'/ Jo'^zn. (Ned. Staatscii: 21 Fe bruari 1938, Bijvoegsel No. 328). Dir.: S. H. Weinberg, Alphen a. d. Rijn en C. den Haan, Ter Aar. Comm.: S. Cohen, Alphen a. d. Rijn. Maatsch. kap. f. 25.000 waarvan geplaatst en gestort f 15.000.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1