LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Bisd Zaterdag 12 Maart 193! Rond de 110-jarige Koninklijke Militaire Academie Brand wonden KERK- EN 5CHOOLNIEUW5 LUCHTVAART bedek ze dadelijk met akkers Kloosterbalsem DAGBLADRECLAME Berichten vorige oplage Nederlandsche schepen in zwaren storm. In veel opzichten komt het Cadettenleven overeen met dat van studenten. Het Corps heeft o.a. een Senaat en telt tal- looze amusements- en sport vereen if ingen. Maar de studie gaat vóór alles! Tambours van het Cadettencorps op de brug van „het Kasteel", te Breda, waarin de Koninklijke Militaire Academie is gevestigd. (A'aji onzen spceialen verslaggever). In Vredestijd: opvoeder! In Oorlogs tijd: aanvoerder! Steeds: leider! Drie woorden zijn, als even zoovele symbo len. kenmerkend voor de, op 24 No vember 1938, 110 jaar oude Konink lijke Militaire Academie, te Breda. Honderdtien jaar! Beseft men wel, wat dit wii zeggen? Weet men, dat in dien tijd duizenden en duizenden jonge Nederlanders, in het aloude Kasteel van Breda, opgeleid zijn tot officier van het leger in ons land en in Indië? Roemrijke namen gaan thans nog als een fluistering door de historische gamgen van het gebouw, waar zoo ve len de eerste schreden gezet hebben als cadet, om na 3 studiejaren als tweede luitenant „Breda" te verlaten. De K.M.A. vergeet hen nimmer. Zij vergeten nimmer de K.M.A.! Bi' is. In den loop der jaren, veel in „Breda" veranderd. En hët is o! zoo ver leidelijk in het dikke boek der historie te bladeren. Om in kort bestek de historie van de K.M.A. weer te geven, is welhaast onmogelijk. Zij, die zich daarvoor interes seeren, kunnen zich troosten met het schitterende gedenkboek, uitgegeven ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan. Daar in leeft het verleden, stuit men op de na men van onbekende, tweede-luitenants, die, pas van de Academie, als slachtoffer van hun beroep, vielen Het Is het heden, dgt ons interesseert. Hoe staat het thans met de Cadetten? Wat zijn de toelatingseischen en hoever gaat de opleiding? Aan de hand van verschillende gegevens, wel ke ons verstrekt werden .zullen wij deze vragen beantwoorden. Niet om het geld! „Wii iemand .véél geld verdienen, wil hij zijn we'rkzaanSlïeden met geld betaald heb ben, hij kieze het beroep van officier niet!" Het staat zóó in het prospectus, •dat iedereen toegestuurd wordt, die om inlichtingen over de KM A, vraagt. Deze waarschuwing is niet overbodig. Zeker, na 2 of 3 jaar, al naar gelang de militaire administratie een dienstvak of een wapen genie, infanterie, cavalerie en artillerie gekozen wordt, ls een cadet, die zijn plicht doet zeker van een bezol digde positie. Hoe deze is? Bij het leger hier te lande en in Nederlandsch-Indië bedraagt het aanvangssalaris van een tweede-luitenant f. 1710 resp. f.2400 per jaar. Wel staat de hoofdofficiersrang open, maardeze bereikt men in ons land pas na 25 en in Indië na 22 dienst jaren als offipief. De officieren zijn dan majoor met, in ons land, een salaris van ptm. f.4600 en in Indië van ruim f. 10.000 per jaar. Het is méde daarom dat de KM.A. zegt: „Officier worden? Goed, maar bedenk, dat daarbij het inzetten van de geheeie persoonlijkheid, voor de verhooging van de weerkracht der natie, geëischt wordt. Slechts zij, die dit willen en kunnen, zullen bevredi ging vijlden in het offitierSberoep. ifij, ambitie en geschiktheid kunnen zij zich een positie verwerven via een loopbaan, waarin persoonlijke aanleg en aard ten volle tot hun recht komen". De KM.A. stelt zware eischen aan de candidaat-cadetten. Daar is, na de keu ring, allereerst het psycho-technisch on derzoek, de eerste schifting, waax'oij een groot gedeelte van hen, die zioh aan gemeld hebben, afvalt. Dit onderzoek is iets van de laatste jaren. Het wordt ge leid door prof. Révész, te Amsterdam en er wordt getest op karakter, aanleg, gees telijke ontwikkeling, wiskundigen aanleg en technisch inzicht. Daarna volgt het rangschikkingsonderzoek. Dit bestaat uit een schriftelijk gedeelte (rekenen, alge bra. meetkunde, driehoeksmeting, Neder- fandsche taal en sfchrijven), een monde ling gedeelte (Fransch, Duitsch en En- geisch) en een onderzoek naar lichame lijke gesteldheid en bedrevenheid in li chaamsoefening. Het is duidelijk dat dus alleen jongelui, wier leeftijd voor ons leger minstens 17 en hoogstens 21 jaar moet en mag zijn voor Indië 16 en 22 jaar met het einddiploma van H.B.S. met 5-ja- rigen cursus-B of gymnasium, tenzij ze een daarmede gelijkgesteld diploma bezit ten, in aanmerking kunnen komen. Door deze onderzoekingen is men er zeker van, dat uit de candidaten de besten gekozen worden, voor het aantal plaatsen, dat door den minister van defensie is vast gesteld, Aan de hand van de behaalde resultaten wijst deze Autoriteit tenslotte aan. wie als Cadet in September in „Breda" komt. Dit is de gang van zaken voor het eerste studiejaar, waarin zij ko men, die zich hebben opgegeven voor den dienst in Ned.-Indië of voor de Genie in Holland. Men kan ook, en dit is de eenige weg voor toelating tot het Ned. Leger met uit zondering voor de Genie, via de betref fende Scholen voor Reserve-Officieren als Cadet geplaatst worden. En wel in het 2de studiejaar, na een eenvoudiger psycho technisch- en rangschikkingsonderzoek en voor zoover er plaats is. Studenten en toch geen studenten. De Cadetten zijn te vergelijken met studenten. Het Corps heeft een Se naat, telt vele sport, en amusements- vereenigingen. Maar daarnaast mede ook omdat de Cadetten intern zijn missen zij de vrijheid van den student, die in vele gevallen langer dan normaal over de studie kan doen. Dat kent men >n „Breda" niet. In 3 jaar moeten de Cadetten klaar zijn, zich een groot aantal vakken eigen gemaakt hebben. Zij, die voor een bepaald vak dan ook een onvoldoende gehaald hebben, worden tot extra studie daarvoor verplicht. Twee jaar mag een Cadet over één studiejaar doen. Dan is het, bij hernieuwd falen, afgeloopen. Studenten mag men hen dus eigenlijk niet noemen. Zoodra de 3 jaar voorbij zijn, wordt een leerling der K.M.A., waar thans aan de aanstaande Nederlandsche en Indische of ficieren samen 39 vakken worden onder wezen, tweede-luitenant. De Academie laat hem dan los met de wetenschap.dat den officier de grondslagen zijn bijge bracht voor eventueele verdere studie aan de Hoogere Krijgsschool en andere in richtingen van onderwijs, o.a. de Techni sche Hoogeschool. De K.M.A. heeft zich in den loop der jaren moeten aanpassen aan de behoeften zooals deze zich ln de praqtijk voordoen. Het uitgebreide corps leeraren en officie ren. dat de Cadetten theoretisch en prac- tiseh vormt, houdt dus zelf nauwgezet bij wat er eventueel verandert. De wapenkeuze. Een belangrijk iets voor den candidaat- Cadet is de wapenkeuzë. De geheeie car rière van een officier hééft dé liefde en toewijding voor het gekozen wapen alè; fundament. Wel degelijk móet riten zich rekenschap geVen van het voor en tegen van een bepaald wapen, in dit geval genie, artillerie, infanterie en cavaüerie of van het dienstvak militaire administratie. De keuze van het wapen is een der belangrijkste feiten in het leven der Cadetten. Veranderen op de K.M.A. is practisch uitgesloten en uiteraard on mogelijk wanneer eenmaal de offi ciersrang bereikt is. Het museum. Het ethnograflsoh museumHet is een goede gedachte geweest om de Indi sche verzamelingen, op allerlei gebied, door verschillende officieren bij testament aan het leger geschonken, in een apart gebouw, tegenover de KM.A., onder te DE POSTVLUCIITEN. Op de uitreis bereikten de „Valk" Ban doeng, de „Wielewaal" Jodhpur en de „Nandoe" Alexandrië. Op de thuisreis landden de „Buizerd" te Rangoon en de „Emoe" te Bagdad. De „Pelikaan" is gisterochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met 240 Kg. post, 19 Kg. pakketpost en 57 Kg, goederen. Er zijn geen passagiers voor den tocht Batavia-Amsterdam. Voor tusschentrajec- ten zijn elf passagiers ingeschreven. Vanmorgen te 7.05 uur is het K.L.M.- vliegtuig „Ibis" van Schiphol naar Indië vertrokken. Medegenomen is 432 Kg. brief post. 42 Kg. pakketpost en 84 Kg. vracht. HET JAARVERSLAG DER K.N.I.L.M. Aan het jaarverslag van de K.N.I.L.M. ontleenen wij het volgende: Van de verbeterde economische omstan digheden die het jaar 1937 te zien gaf, pro fiteerde het luchtvervoer in gunstige mate. Van Januari tot September bleef de ten dens stijgende, zoodat in Augustus record cijfers werden behaald, daarna werd het vervoer ongunstig beïnvloed door de min der goede economische aspecten op de wereldmarkt, de politieke spanningen in Europa en het Japansch-Cliineesch con flict. Het passagiersvervoer op de regelmatige lijnen steeg t.o.v. 1936 met bijna 30 pc,, dat cp extra en rondvluchten met 125 pet. Ook het vracht- en postvervoer nam in gunstige mate toe. 1937 gaf belangrijke uitbreiding in het K.N.I.L.M.-luchtnet te zien. De onderhandelingen met de betreffende buitenlandsche regeering inzake lijnen van Nederlandsch-Indië naar Australië, Indo China en de Philippijnen werden voort gezet. De eerstgenoemde verkeeren in een vergevorderd stadium zoodat verwacht kan worden dat de Java-Australië lijn in den loop van 1938 kan worden geopend. In 1937 werden door den Fototechnischen Dienst ruim i'/i millioen h.a. met succes gekaarteerd. Op 31 December van het verslagjaar be stond deze uit: 3 Douglas D.C.. 2 vliegtui gen met 2 Wright Cyclome motoren, 2 Fok ker FXH vliegtuigen met 3 Wasp motoren, 3 Lynx motoren, 2 De Havilland Dragon motoren. 2 Fokker FVII b vliegtuigen met 3 Lunx motoren, 2 De Havilland Dragon Rapide vliegtuigen met 2 Gipsy Six mo toren. Met het oog op de uitbreidingen in de naaste toekomst werden in Amerika be steld 5 Lockheed Super Electra vliegtuigen, welke in de eerste helft van 1938 zullen worden afgeleverd. Deze vliegtuigen hebben een kruissnelheid van ongeveer 330 km. Gedurende 1937 werd wederom een dienst- regelmaat van practisch 100 pet. gehand haafd. Het totaal bedrag geproduceerde ton/km. op de geregelde lijnen bedroeg 1.675.862. De totale afst. door K.N.IL.M.-vliegtuigen in 1937 afgelegd, inclusief kaarteeringsviuch- ten bedroeg rond 1.537.000 km. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak lilteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijn: direct, de wonden oi blaren blijven zuiver en genezen snel. 7664 (Ingez. Med.) •brengen. In dit museum, dat thans gemo derniseerd wordt, bevindt zich een schat aan Indische wapehs. Daarnaast ziet men primitieve houten afgodsbeelden, een serie Wajangpoppen, die welhaast uniek ge noemd mag worden en schitterende staal tjes van den kunstzin van den Inlander, culmineerend in het houtsnijwerk. Kost bare dolken, met een handvat van goud en lemmet, geheel versierd met paarlen en robijnen, dringen zich, in de moderne vitrines, die de oude gaan vervangen, aan de blikken van bezoekers op. Zooals dit museum was, kon het, voor behoorlijk aanschouwelijk onderwijs, niet blijven! Daarom is men met een restauratie be gonnen, die de uiterst kostbare verzame ling in haar vollen luister toontEr wordt thans druk in het museum getim merd en over een half jaar hoopt men met de vervanging van de ouderwetschè, sombere vitrines en kasten, die een goed overzicht over het uiterst waardevolle ma teriaal onmogelijk maakten, gereed te zijn. Met récht mag de KM.A, dan trotsch Zijn op dit museum. Ken Bolwerk. Men weet het: er is momenteel een groot tekort aan officieren, verband houdende met de Iegeruitbreiding. Wel iswaar zullen 160 reserve-officieren In de gelegenheid gesteld worden over te gaan tot beroepsofficier, maar ook de KM.A. draagt er het hare toe bij dit tekort zoo spoedig mogelijk op te hef fen. Men heeft daarom grootere klas sen, dan normaal het geval is. Overi gens merkt men daarvan uiterlijk niets aan het grimmige bolwerk, in het Centrum van Breda, dat reeds zoo vele eeuwen aan den tand des tijds weerstand wist te bieden en zal blij ven bieden. Zoo gaat de K.M.A. rustig verder, jaar in, jaar uit, steeds gereed voor haar taak van opvoeden, aanvoeren enleiden! (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 13 MAART. Leiden Eglise Wallonne: dix heures et demle. mr. E. Mahieu. pasteur k Delft. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. C. Riemers van Bussum. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. ten Cate. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Mis pelblom Beijer. Ver. van Vrtfz. Hervormden (Volkshuls) Voorm. halfelf, dr. Boerscma. Vrijz. Chr. Jeugddienst (Luthersche Kerk): 12 uur 's middags de heer R. de Zeeuw, theol. cand. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10)Nam. 5 u. ds. Kroon. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm. half elf Gez. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Aalders van Ouder-Amstel; nam. 6 uur, ds. Alkema. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur, ds. Al kema; nam. 6 uur, ds. van der Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, prof. de Bruijn van Apeldoorn. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. G. Th. van Beusekorn. Geref, Kerk: Voorm. half tien. leesdienst; nam. half zeven, ds. H. Moolhuizen. Alphen a. d. R(jn Ned. Herv. Kerk <Ouds- hoornscheweg)Voorm. 10 uur dr. J. P. Canne- gieter (Bed. H.D.). Evangelisatie (Hooftstraat): Voorm. half tien en nam. half zeven ds. Lokhorst van Hilversum. Ned. Herv. Kerk Julianastraat)Voorm. half tien ds. Scheers; nam. half zeven ds. Ste- houwer. Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. half zeven ds. J. de Bruin. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur de heer J. Zonneveld. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 6 uur (H.A. en Dankz.) ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuistraat)Voorm. 10 u., ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 u. ds. Mulder; nam. 6 uur ds. Bosch. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Jansen van Den Haag. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien (Bel. H.D.), ds. Klüsener; nam. 6 uur, de heer Müller. Geref. Kerk: Voorm. half tien (Voorb. H.A.) en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Nam. 7 uur. ds. H. C. Zwahler van Den H&ag. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Kring (Beursgebouw): Nam. halfze ven, diënst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur de heer J. de Groot van Leiden; nam. 7 uur (Jeugddienst) ds. de Vey Mesdtdagh van Rot terdam. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Streef kerk; nam. 5 uur. ds. Krabbe. Chr. Geref. Krk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. Ned. Prot. Bond: Voorm. half elf, ds. H. Fa- ber van Schiedam. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half- drie, ds. Aalders. Lisse Ned. Prot. BondVoorm. 101/4 uur ds. D. Drijver van Haarlem. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Chr. Eerhardt van Hillegom; nam. 5 uur. de heer van der Meer van Abbenes. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur (Bed. H.A.), ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 3 uur, de heer Vijverberg van Rhenen. Nicuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer van Scherpenzeel. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 uur, de heer Lambour van Katwijk a. Zee: nam. half zes ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes de heer van Nieuwkoop van Rijnsburg. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. Hoogerzeil van Den Haag; nam. 5 uur (Jeugddienst) de heer Lambour van Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Bouma. Geref. Kerk ln H.ï^i Voorm. 10 uur, ds. Kroon? nam. 5 uur, leesdienst. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Heyn. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. H. van Dijk. Chr, Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. Rljnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. W. W. Siddré van Noordwijk-Binnen; nam. 5 uur, ds. F. J. Broeyer van Katwijk a. Z. Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. R. P. A. Rut gers van Katwijk aan Zee; nam. 5 uur, ds. Th. Tonnon van Vlaardingen. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uurf ds. Prins van Amsterdam. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fórtgens. Geref. Kerk': Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. B. Timmer van Hijken. Geref. Gem. (Ambachtshuis)Nam. 5 uur, leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. NED. HERV. KERK. DMÉfiM te Dteinum: K. J. de Groot te Oos- C.~J, v; RtttfèKi fe wkffraraSh UrstePp. fcSfcpgfcn. F.C. Willekes Jr. te HoogVÏfêt* fe Brakel, W. Vrbegindeweij té Reeüwijk. Aangenomen: Naar Sloten (-Fr.), D. J. Kar- res. eend. te Apeldöbrn. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Viertal te Twisk: F. H. Boer, prop. te Was senaar; H. v. d. Grient, cand. te Utrecht; J. W. Sipkema te Haarlem en R. de Zeeuw, idem te Oegstgêeat. MET EMERITAAT. Ds. A. de Jong, predikant bij de Doopsgez. Gem. te Broek op Langendijk heeft met ingang van 3 April a.s. eervol emeritaat aangevraagd. GEREF. VER. VOOR DRANKBESTRUDU Prov. Zuid-Holl. Rond. In de Bethelkerk te Scheveningen wej heden onder presidium van den heer w F. Scheps van 's Gravenhage de 17e jak, vergadering; gehouden van den Prov. BorJ van Afdeelingen van de Geref. Ver. vo Drankbestrijding in Zuid-Holland. De voorzitter opende met een rede. Het jaarverslag van den secretaris den heer v. Roon Jr. van Rotterdam gewaagde va- een v.n. consolideerend weitaaam zijn. He| ledental daalde minder dan in het vori verslagjaar en bedraagt nu 520 in 17 deelingen en 144 verspreide leden. Enkeïl correspondentschappen werden gesticht, m de afdeelingen werd een 'krachtige maand] bladen-actie gevoerd. Het verslag van d'en penningmeester, dei! heer J. M. de Zoete van Rotterdam-z sluit met een eindcijfer van f. L&S.Ol'/s. De ver^ slagen werden 'goedgekeurd, de begrootinj vastgesteld met een eindcijfer van f. 167 2 en de penningmeester van zijn beheer ge] dechargeerd. Het aftr. ibesbuurslid. de heer A. v. Rooil Jr.. werd herkozen. De voorzitter richt» een woord van dank tot den heer M. Goot] te Den Haag-Zuid. die 9 iaar als bestuursJ lid en 4 jaar als secretaris den bond diendj en thans de prov. metterwoon gaat ver] laten. Na afhandeling der huishoudelijke zaken, hield ds. P. N. Kruiiswiik. Geref. predikanfl te Hilversum, een opwekkende rede geti] teld: ..De trekkende kracht der roeping*/ Met het staande zingen van Gez. 16 en 6 werd de vergadering gesloten. ruggegraat van elk goed reclame-plan KERKELIJKE EXAMENS. De heer F. W. Tjadens te Amsterdam, cand. aan dè Vrfje Universiteit is door de classis Amsterdam geëxamineerd en beroepbaar ver klaard in de Geref. Kerken. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. Veel schade opgeloopen. In het laatst van de vorige week heeft een aantal Nederlandsche schepen het on der de Noorsche kust hard te verduren i had. Behalve het ongeluk met de „Vreden burg" hebben ook de drie van Narvik ko mende booten van de N.V. Scheepvaart Mij Millingen: „Emmaplein", „Westplein" „Willemsplein" hun aandeel in den orka' gehad, die 24 uur aan één stuk heeft woed. Deze schepen zijn deerlijk gehaven uit den strijd met de elementen te voor schijn gekomen. Hoe erg het wel geweest is. blijkt uit hé scheepsjournaal van kapitein D. Barend- Om kwart over drie Zaterdagmiddag gr het „los". Er was. zooals wij later va andere zijde hoorden, een onheilsvoorspel Ier aan boord, die al gezegd had: „vanmid dag gaat er wat gebeuren". Een enorme roller En dit gebeurde prompt! Een ork 12, met hooge zeeën! Om kwart ove drie sloeg een enorme roller over de! Er sloeg wat kapot aan luik 4 en on middellijk bleek, dat het zou gaan spannen. De machines werden gestopt cn zoo wachtten wij den orkaan Maar tijdens de eerste wacht, even na acht uur, toen was het pas goed raak! Om goed acht sloeg er een golf over het heele schip heen, die ongelooflij was. De kracht, van het water was enorm. De boomen van luik 4 sloegen uit de mikken. Een van de boomën, waarin gewoon een bocht was geslagen, hing buiten boord. Het hekwerk werd plat geslagen en de patrijspoorten wer den finaal ingeslagen, zoodat de glas scherven in het rond vlogen. De hofmeester kreeg glas in het oog en de keteljongen en een messroomboy, die zioh beiden in de messroom bevonden, wer den eveneens gewond. Het water had met één slag de hutten van den vierden machil nist, van den bootsman en den koksmaat, alle hutten aan bakboord, vernield. Verwoesting door één golf. We zijn een kijkje gaan nemen. Het was een complete ravageMidscheeps was er eveneens veel schade, de brug aan bak boord is half weggeslagen, de railing werd verbogen alsof ze van bordpapier was, ijzeren trappen naar de bovendekken wer den verwrongen, zoodat men er alleen nog maar langszij op naar boven kon. En dat alles met één golf! Er zat natuurlijk zware werking in het schip: het slingerde en stampte en zoo is de „Emmaplein" in den vliegenden storm blijven liggen Zondag in den namiddag zal het schip 100 mijl ten Noorden van Aalesund. In den laten mid dag bedaarde het weer wat, zoodat er weer een beetje gang in de reis kwam en de oude koers hervat kon worden. Ook het schip van kapitèin N. van der Ree heeft het in dezen storm niet gemak kelijk gehad. De midscheeps geplaatste stuurboordsloep heeft men verspeeld. De kracht van het water wordt hier duidelijk gedemonstreerd door een van de zware davits, die verbogen is als een loodon PUP- Aan bakboordzijde is bovendien de brugge- dektrap opgevouwen als een papieren waaiertje en de ijzer- en staalmassa zit zóó vast- tegen den muur gedrukt, dat er geen verwrikken aan is. Overigens zijn op de „Westplein" talrijke patrijspoorten in den slag gebleven en zijn er onder bak talrijke deuren ingeslagen. Het is met de „Willemsplein" al PrK eender: een reddingboot verspeeld, deel van de brug weggeslagen, dekscnaae maar gelukkig hebben deze drie boote hetzij gehavend, den storm goed dooi- staan. 26

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 18