ROODE STER TARAK Prins Bernhard terug uit Engeland 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Maart 1938 Vierde Blad No. 23915 i Buitenlandsch W eekoverzicht Hoe men in vredestijd een buurland verovert.... Iets nieuws op reclame- gebied. UN/T IN LITTEKEN GEMENGD NIEUWS In Vlissingen geestdriftig verwelkomd Het lijkt er op, alsof de wereld momen teel van de eene groote gebeurtenis voort jaagt tot de andere, waarbij op zich zelf belangrijke feiten worden weggeduwd door belangrijkere, die alle aandacht voor zich alleen opeischen. Dat te Rome de eerste, zij het voorloo- pige, besprekingen zijn ingeluid tusschen Engeland en Italië, het is een gebeurtenis van den eersten rang; dat von Ribbentrop bij zijn afscheid te Londen heeft getracht hetzelfde te bereiken tusschen Engeland en Duitschland, het sluit zich volledig daarbij aan. Het zijn twee feiten, die an ders stof genoeg zouden hebben gegeven voor overzicht alleen en toch zullen wij ze ditmaal verder ongemoeid laten pas- seeren, omdat een ander voorval momen teel alle aandacht alleen voor zich vraagt en terecht! Duitschland heeft Oostenrijk veroverd.. Vier woorden slechts, doch van hoe ver gaande strekking! Het Hitler-Duitschland heeft de wereld opnieuw voor een fait ac compli gesteld. Dat intusschen onze voor spelling na de conferentie te Berchtes- gaden, in dezen zoo snel ln vervulling zou gaan, hadden ook wij niet gedacht Toen de Oostenrijksche bondskanselier Scnuschnigg te Berchtesgaden onder dwang en drang zich liet verleiden om aan de nationaal-socialisten in Oostenrijk gelijke rechten toe te kennen met het Va- derlandsche Front, was o.i. op den langen duur het pleit beslecht. Wie den Nazis eenmaal een pink geeft, raakt zijn hand kwijt, twijfel daaraan kon reeds niet meer bestaan, gelet op het verloop van zaken in Duitschland en Danzig. Doch wie durf de toen reeds den val van Oostenrijk bin nen zoo kort tijdsbestek voorspellen? Dat Schusehmgg te Berchtesgaden. wij kend voor den Duitschen druk, niettemin zelf nog geloofd heeft, Oostenrijk zijn zelfstandigheid te kunnen doen behouden, het staat wel vast en daarop is ook zijn geheele verdere houding gebaseerd ge weest. Maar het verloop van zaken is hem over het hoofd gegroeid, of hij heeft niet den steun ontvangen van elders, die hem waarschijnlijk was toegezegd! Deze con clusie ligt voor de hand, gelet op hetgeen zich verder heeft afgespeeld. Direct na Berchtesgaden begonnen zich in Oostenrijk de nationaal-socialisten te roeren en zelfs hun door Berlijn aangewe zen leider, minister Seyss Inquart, kon hen hlijkbaar niet geheel meer ln toom houden, zoodat deze persoonlijk er op uit moest, om te trachten de rust te doen terugkeeren in hun gelederen. Nu laten we daar, of misschien niet andere machten vanuit Duitschland die actie in het ge heim hebben bevorderd, doch de schijn is zeker aanwezig! Ziende, dat de Nazis hun werk van voortwoekering naarstig doorzetten, heeft Schuschnigg gemeend, een beslissing te moeten forceeren ten gunste van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk, zoolang daar toe de mogelijkheid nog bestond, inziende, dat uitstel voor hem verloren spel betee- kende. Onverwacht besloot hij daarom morgen in Oostenrijk een plebisciet te organiseeren over de vraag of Oostenrijk, zij het in Duitschen geest, zich zelf wilde blijven. Het was een verrassende zet op het politieke schaakbord, die echter voor den ontwerper tenslotte beteekende: zijn doodvonnis! Er was geen twijfel meer mo gelijk of Oostenrijk zou morgen een over weldigend antwoord hebben gegeven op Schuschnigg's innig beroep op zijn land, te meer, waar de bondskanselier in groot- sten nood het eens was geworden met de vroegere Marxisten en bovendien kon re kenen op den steun der legitimisten en Ohristen-Duitschers. Aanvankelijk heersch- te er dan ook verwarring in het kamp der Nazis, maar weldra viel de beslissing an ders, tengevolge van den meest brutalen zet, totdusver nog door het Derde Rijk ten uitvoer gebracht. Eerst werd het parool uitgegeven aan de Nazis om niet aan de stemming deel te nemen onder het wel bekende motief, dat zoo'n stemming geen waarborg gaf van een juiste verhouding der stemmen, gelet op de wijze, waarop het plebisciet zou worden gehouden. Alsof onder Nazi-bewind elke stemming geen farce beteekent. Een en ander ging gepaard met luid ruchtige straat-protesten, waarin de Nazis nu eenmaal meesters zijn, doch Schusch nigg bleek niet van zins te wijken; inte gendeel riep hij een lichting onder de wa penen en bracht hij het bondsleger in be weging om zijn volksstemming veilig te stellen. Toen ook deze zet aldus werd gepareerd, heeft Berlijn eenvoudig den knoop door gehakt en op de meest brutale wijze Oos tenrijk geannexeerd in vollen vredestijd. Weenen werd een ultimatum gesteld, waar bij het aftreden van Schuschnigg werd geëischt en tegelijkertijd werd het Duit- sche leger naar de grens gezonden met oparacht om Oostenrijk binnen te rukken, mocht het ultimatum worden afgewezen. Doch Berlijn zou Berlijn niet zijn, w'in- ueer het niet een ,,Es 1st nicht wahr" liet hooren. Het ontkent beslist een ultimatum te hebben gesteld tegen alle verklaringen van Schuschnigg en andere Oostenrijk sche Vaderlandsche Fronters in In dezen uitersten nood heeft het Schuschnigg-Oostenrijk niet vol durven houden, daar het blijkbaar geen vertrou wen had op steun van buiten en het heeft gecapituleerd. Schuschnigg heeft het veld geruimd en is met bloedend harte afge treden. De volksstemming is uitgesteld en z?A ongetwijfeld niet meer plaats vinden; tenzij wellicht over een andere vraag on der Nazi-dwang! Het onafhankelijke Oostenrijk bestaat niet meer. het is thans een Duitsche va zal-staat geworden. Is ooit in vredestijd zoo brutaal een land veroverd zonder slag of stoot? Onbegrijpelijk is slechts, dat de andere landen in Europa zich kalm neerleggen bij een dergelijk optreden, dat het Derde Rijk verrijkt met een bezit van een land van bijna 84.000 K.M.2 en met 7 mlllioen in woners. Zien zij dan niet in, dat zij zoo doende op den duur eigen doodvonnis tee- ken? Machtiger dan voor 1914 zal weldra het Duitsche rijk zijn verdere eischen stellen, stuk voor stuk al naar het moment zich voordoet. Mocht in Oostenrijk nog verzet zich voordoen, de Duitsche troepen zijn reeds aanwezig om dit te breken! En rustig ziet de wereld toe, hoe het vraagstuk van Midden-Europa ln volstrekt Duitschen geest wordt opgelost. Italië hult zich in een geheimzinnig stilzwijgen, al zal het thans komen te grenzen aan Duitschland, waarin het vroeger een casus belli zag. Vrijwel onhoudbaar wordt de situatie van Tsjecho-Slowakije, waar de premier Hodza nog deze week een onver saagd neen deed hooren ten aanzien van de Duitsche eischen omtrent de Duitsche minderheden daar te lande. Voor de par tij van den Duitsch gezinden Henlein is de situatie al zeer gunstig geworden en zij zal daarvan trachten te profiteeren, wie durft er aan te twijfelen? Engeland tracht zachte pressie te oefe nen, doch schijnt niet van plan om daad werkelijk iets te doen. al ziet het Duitsch land gewelddadig ingrijjoen in de binnen- landsche toestanden van een naburig rijk zonder zich aan iets of iemand te storen. Wel is Eden's politiek verlaten! Deze toch had ongetwijfeld, gezien zijn verklaring in het Lagerhuis niet enkel met woorden geprotesteerd doch daden tegenover daden gesteld. De tijd van verdragen en confe renties blijkt toch voor onbepaalden tijd voorbij; daden en daarbij het recht van den sterkste, zijn thans daarvoor in de plaats getreden. En FrankrijkDit land gaat gebukt onder de politieke zorgen van de diverse Volksfront-regeeringen en is momenteel niet in staat om eenige kracht naar bui ten te ontwikkelen, waar het dit zelfs in wendig niet eens vermag. Het kablnet- Chautemps, dat den moed vond om het land den spiegel der waarheid voor te houden, is gevallen, zij het zonder stem ming daar zijn lot tevoren was bezegeld. Meer dan ooit eischt het belang van het land een nationale regeering, maar de partijen kunnen zich niet losmaken van haar eigen kleinere belangen, zuchtende onder de droeve inkomste van de commu nisten in de practisohe politiek. Arm land, dat onnoodig op dergelijke wijze zijn krachten ziet weg-ebben.. Wellicht zal onder den druk der gebeur tenissen thans Blum zijn pogen een kabi net te vormen, met succes bekroond zien, hoewel in normale omstandigheden zijn falen vrijwel zeker stond, doch de leider der Fransche socialisten zal het zwaar be proefde land niet de uitkomst brengen, want juist de Fransche socialisten gaan wel het meest gebukt onder de zweep van Moskou Wat beteekent in verhoudmg tot dit alles de tragiek van het proces te Moskou, waar de revolutie haar laatste oude vol gelingen verslindt of het bezoek van den Poolschen minister Beek aan ïtome. waar hij de verovering van Abessynië de facto erkende? In Engeland gaat men een bepaald merk viooltjes in den handel brengen, de „Princess of Wales Violets". Met dagbladreclame is men begon nen het publiek te wijzen op de bijzondere eigenschappen van deze viooltjes. 7549 „HET RESIDENTIE ORKEST". Het 6de Abonnemcnts Concert. Donderdag 17 Maart a.s. zal liet 6de Abon- nements-Concert van ..Het Residentie Orkest" plaats hebben onder leiding van Georg Szell. Solist is de violist Carl Flesch. Het programma bevat werken van Haydn. Schumann. Carl Flesch zal het A dm- Concert van Mozart spelen. 1TSJECHO- LINZ NEDER DUITSCHLAND &EENEN OPPER OOSTENRIJK SALZBURG^ lOOSTENRUK, ÏNNSBRUCKy v_! _'0 'S T E N" TIRot '"SALZBURG: STIERMARKEN -ygj oTv. .RIJK bra- 'ffr - IROfc, VpRAR RG O o: I p^c, Y v-_' S ^CKARINTIË KLAGENFURT j-'S SJ,° fBRENNEP PA5 BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 6! Nu is er feest voor alle rookers in den lande! Niemeijer heeft twee nieuwe merken Roode Ster Tabak gebracht: de Roode Ster No. 6 voor 6 cent per half ons en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons. Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke „Roode Ster smaak" bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 10. NIEMEUER'S Dus voortaan 6, 1 0 en 13 cent per half onsl 7550 Gngez. Med.) TRAGISCH ONGEVAL ONDER NOOTDORP Man door trein gedood. Gisterochtend heeft aan den onbewaak- ten overweg Veenweg van de Staatsspoor een ongeluk plaats gehad waarbij de Delfte naar W. het leven heeft gelaten. W., die per rijwiel op weg was om in den omtrek van Nootdorp te gaan visschen, heeft bij het passeeren vair den overweg, waar het zicht zeer goed is, niet gelet op den om 9.37 uur van Den Haag in de richting Utrecht ver trokken D-trein 171. Hij reed tegen dezen trein, welke daar een snelheid van circa 80 K.M. heeft en werd nog een 50 M. het baanvak opgesleurd. Toen de trein tot stil stand was gebracht vond men het slacht offer met afgerukt linkerbeen en op ver schillende plaatsen ernstig verwond. Na per ziekenauto naar St. Anthonius Hove te Voorburg te zijn vervoerd, is de man kort daarop overleden. Hij laat een vrouw met vijf kinderen na. Het treinverkeer onder vond circa 20 min. vertraging. DOODELIJKE AANRIJDING, Gistermiddag is in de Weimarstraat, ter hoogte van de zweminrichting ,De Regen tes" te 's Gravenhage, een wielrijder door een auto aangereden en gedood'. De fietser, de circa 55-jarige H. A. B., reed van het Regentesseplein de Weimar straat in en hield daarbij de linkerzijde van den rijweg Hii moest even inhouden voor een stilstaande auto en toen hij daar op plotseling achter dezen wagen vandaan kwam. werd hii door een van de tegen overgestelde richting komende personen auto. bestuurd door C. H. Buit de Bossche- straaü. gegrepen. De man maakte een smak tegen een portierkifuk en 'bekwam dusdanige verwondingen, vooral aan het hoofd, dat hii ter plaatse overleed. Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd. Zeeuwen uit alle deelen der provincie waren er saamgestroomd. Z.K.H. Prins Bernhard en zijn broer Prins Aschwin zijn gisteravond per s.s. .Mecklenburg" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" terugkomend van hun bezoek in Engeland te Vlissingen aan gekomen. Reeds lang voordat de boot werd verwacht, had zich een duizendkop pige menigte verzameld om den pon ton van de Binnenhaven om den Prins te verwelkomen. Daar het de eerzVe maal was, dat Prins Bernhard voet op Zeeuwschen bodem zou zetten, waren de Zeeuwen uit alle deelen van de provincie naar Vlissingen gekomen om de Prinselijke personen te zien. Wegens mist op een groot deel van de Noordzee had de boot ruim een half uur vertraging. Eerst te ruim half zes kwam 'de .Mecklenburg" de haven binnen. De Prinsen bleven aan boord totdat alle passagiers het schip hadden verlaten en de post was uitgeladen. Te ruim zes uur verscheen Prins Bern- DOODELIJK ONGELUK BIJ HET RANGEEREN. Toen een 31-j. rangeerder op het terrein van het station Rodenrijs der Ned. Spoor wegen aan het rangeeren van een goede rentrein bezig was, is hij met het hoofd tegen een paal der electrlsche geleiding te recht gekomen. Hij kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd. Gistermorgen ls de man overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. hard. vergezeld van den directeur van de „Zeelandden heer G. J Bensink Onmiddellijk begon het publiek te juithen. De Prins was zichtbaar verrast over deze spontane ontvangst. Blootshoofd wandelde de Prins langs de menigte naar den Noord- duitschen trein, waar hij in een le klasse- coupé plaats nam. Zoodra hij gezeten was werd het publiek op het perron toegelaten en het juichen begon toen opnieuw, waarbij de Prins niet moede werd het publiek lachend toe te wuiven. Met ruim een half uur vertraging vertrok de trein naar 's Hertogenbosch, waar de Prins overstapte in den trein naar Utrecht. Prins Bernhard heeft een kalme scheeps reis gehad, gedurende welke hij zich in zijn salon ophield. De lunch werd aan boord gebruikt. Daar de reis van den Prins een, zuiver particulier karakter droeg, waren bil de aankomst te Vlissingen geen offi- cieele personen ter begroeting aanwezig. Precies op tijd om 20.53 uur arri veerde gisteravond Z.K.H. Prins Bern hard in gezelschap van zijn broeder' Prins Aschwin aan het Centraal Station te Utrecht. In 's Hertogenbosch waren de beide Prinsen overgestapt van den D-trein 137 in den Dieseltrein 642. Voor hen was een gedeelte van een tweede klasse wagen gereserveerd. Slechts eenige personen waren van de aankomst getuige De Dieseltrein stopte voor deze ge legenheid vlak voor den nieuwen uit gang op het eerste perron. De beide vorstelijke personen namen plaats in de gereedstaande hofauto. waarna de reis naar het Paleis Soestdijk werd voortgezet, waar de Prinsen na korten tijd arriveerden. KNAAPJE VERDRONKEN. Gisteravond ongeveer 9 uur is uit het water aan den Buiksloterdyik te Amster dam het lijkje opgehaald van een vijfjarig jongetje wonende aan den Wingerdweg, wiens vermissing door de ouders te onge veer vijf uur gemeld was. vermoedelijk is het kind spelende te water geraakt. Het Hikje is naar het Binnengasthuis overge bracht. DOODELIJKE AANRIJDING. Gisteravond om half zeven is in de Ka pelstraat te Heerlen de 54-j. heer J. V. voor zijn woning aangereden door een met boomstammen geladen vrachtauto. Hij werd op slag gedood. Den bestuurder treft waarsohijnlijk geen schuld. De heer V. was ongehuwd. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE CYCLOON IN BRITSCH-INDIË In het heuvelachtige district Dibrugarh in Britsch-Indië heeft een erns ige cycloon gewoed, die. naar men vreest. een groot aan'al docden geëischt hoeft onder de arbeiders op de theeplantages Reed; rijn 25 lijken geborgen uit ingestorte hutten Het bergingswerk wordt nog voortgezet. Ongeveer 45 personen, onder wie vele vrou wen en kinderen, rijn naar het ziekenhuis overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13